toliday Inn neer voor e omgeving NZII bedient nieuwe wijken m owlingcentrum jst in plannen AFSPIEGELINGSCOLLEGE OF PROGRAMCOLLEGE? CDA houdt PvdA voor: alles eerlijk delen, ook wethouderszetels Milieu en politiek CDA Lijst 2 BESTUURSKRACHT IN LEIDEN: Naar de stembus POSITIEKLEDING JDAG 24 MEI 1974 REIDEN „De animo voor bowlingcentra is op dit moment «slooflijk groot. Geen dag gaat voorbij of we worden wel li: iemand opgebeld, die ergens een bowling wil beginnen. met nog zeker vier personen in Leiden contact. Maar hebben doelbewust voor Holiday Inn gekozen, dat ons alles bieden, wat we wilden hebben: goede ligging, ruimte, par- rgelegenheid en bediening. Nu maar hopen, dat de anderen eiden hun plannen laten varen, anders kan de spoeling wel te dun worden". Post het woord is de heer K. van r, directeur van Bowling Ne rf B.V., een dochter van Heine- Se al op zes plaatsen in ons heeft geholpen bowlingcentra grond te krijgen en dat nu Holiday Inn Leiden gaat doen. leen door te helpen de banen leggen, maar ook door advies q als plaatselijke bowling-ver en op poten moeten worden Door toernooien te stimuleren, L'S organiseren, wordit r gezorgd, dat de e gewekte belangstelling leven- 10. verigens is dat volgens de ïan de Rest niet zó nodig, want 1 zijn hart aan de sport rerpand is volgens hem redde- •rloren. in de naaste toekomst zoiets bowlingvereniging „Leiden" en is een vraag, die hij nog ril en kan beantwoorden. Holi- an zal zo'n club zeker met en- |a.sme begroeten, maar daar is motel toch niet om begon- bedrijf heeft uiterst zorgelijke achter de ug. Het leek aan- lijk zo goed te gaan, nadat be- S68 de eerste gasten onderdak wschaft. De toeisten stroom- oe. Maar allengs verschenen er imeer en steeds grotere hotels sterdam en op Schiphol en de a damde sterk in. Zo sterk zelfs, xig jaar aan verkoop werd ge- Het heeft maar een haar ge il of de Leidse schakel in een van 618 hotels, motels, botels ie hele wereld was in Britse i overgegaan. lie markt van het succes had Holi- an Leiden vergeten de lokale i te vriend te houden, zo leer- i diepgaand zelfonderzoek. Men driftig van plan daar heel wat t gaan doen. Helaas heeft het nog geen positief antwoord ïn op zijn dringend verzoek itspad naar het bedrijf te krij- naar directeur Tom Voigt re- ïvast op. day Inn wil namelijk meer en ?aan inhaken op het gebeuren Men en omgeving. Bijvoor- een hutspotfeest organiseren ie-oktober. Op zichzelf geen originele gedachte, maar in werking hoopt men het toch 5 te kunnen doen dan anderen, sdrijf wil af van het etiket van en exclusief, dat men ongewild der Jaren opgeplakt heeft ten. Het restaurant wordt ver lom het wat intiemer te maken, diverse industrieën en andere ten in de omgeving zijn contac- degd om gasten onder te bren- te bouwen gezondheids-sport- "n (met bowling, sauna, mas- zwembad en trimmogelijkhe- Past ook geheel in die plannen. Mt voorts gedacht aan de aan- 10 een tennisbaan. Met de voet- *niging „Docos", die in de 1 toekomst aan de overkant •Pelen, is een gesprek geopend niogelijkheid te hebben voet ringen, die zich op een be- Ifce wedstrijd in rust en ruimte voorbereiden, passende ac- Matic (inclusief een speelter- 'uo te bieden. de wintermaanden wil Holiday fch vooral gaan richten op de Jj omgeving. Het probeert dus oktober tot iets met haring ^t te komen. Mogelijk in sa met de Koksschool. In november worden drie Roemeense weekeinden gehouden, met muziek, dans en folklore. In Januari o febru ari staat iets dergelijks met Hongarije op het programma. En er wordt ook nog gedacht aan een Oosten rijks festival. Een beeld van de braderie zoals die gisteren werd gehouden op het terrein van de Doelenka zerne. Gezellig, maar niet erg druk. Volgens Hans van der Lee, lid van de organiserende werk groep Leiden e.o. van Terre des Hommes, is daar een goede verklaring voor: het niet al te beste weer. Niettemin brachten de ongeveer 2000 bezoekers en de 200 deelnemers aan de fietspuzzelrit door Leidens binnenstad zo'n 5500 (netto) in het laatje. En dat is toch een leuk aandeel in de "pot" die nodig is voor de drie projecten in het kader waarvan Terre des Hommes de manifestatie had opgezet. (Foto Jan Holvast) - Bijenkorf LEIDEN Op de avond van de verkiezingen zal de Stadsgehoorzaal wederom geopend zijn als "Politie ke Bijenkorf". De grote zaal zal van af 8 uur als café met televisie ge opend fijn en de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen in Leiden zullen op grote borden bekend ge maakt worden. Spreken en fietsen Morgen zullen van 10 tot 5 uur in de foyer van De Burcht PvdA-ge- meenteraadskandidaten aanwezig zijn op een doorlopend spreekuur. Op het Stadhuisplein zal in een markt kraam verkiezings- en informatie materiaal verkrijgbaar zijn. Om 2 uur start vanaf het Schuttersveld 'n demonstratieve fietstocht door Leiden van PvdA en de "progressieve drie". De route gaat door de Mors, Juwe- lenbuurt, Haagwegkwartier, Vree wijk, Tuinstadwijk, Professorenbuurt, Rijndijkbuurt, Meerburg, via Lei derdorp naar De Kooi. het Noorder kwartier en de binnenstad. De fiets tocht eindigt op het Stadhuisplein. Mirakel Het politiek café binnen sociëteit Mirakel (Jeugdhuis, Breestraat 19), begint vanavond niet om acht uur, zoals aanvankelijk was aangekondigd maar om half negen. Onder leiding van Guido Bakema wordt om half tien in de toneelzaal een politiek fo rum gehouden, waaraan vertegen woordigers van PPR, PSP, D'66 CDA VVD. DS'70, CPN. Socialistische Partij, PvdA en GPV deelnemen. Bestuurbaarheid Maandag houdt DS'70 een verkie zingsavond in de Burcht. Kamerlid Berger zal spreken over de bestuur baarheid van Ledden, in verband met de mogelijke vorming van een programcollege door de linkse par tijen. DS'70 is een fel tegenstander van dit soort program- of meerder heidscolleges. Binnenstad Hoewel veel van de problemen, van het midden en kleinbedrijf door sociale, economische en monetaire maatregelen van de regering zouden kunnen worden opgelost, is DS'70 van mening, dat ook de plaatse'ijke overheid een aktieve rol moet spe len. De partij wijst op gemeentelij ke inspanningen t.a.v. de binnen stad. De Leidse binnenstad heeft een aantal belangrijke functies. Eén daarvan is de economische: de bin nenstad als winkelcentrum. Door een goede samenwerking tussen de middenstand en de gemeente kan een goede sfeer bereikt worden waar door tevens de andere functies van de binnenstad de sociale en de historische kunnen worden ver sterkt. De bereikbaarheid is van es sentieel belang. DS'70 is daarom van mening dat o.a. in de komende jaar een begin moet worden ge maakt met de bouw van parkeerga rages branweerkazerne en by de Janvosse nsteeg LEIDEN "Nog een week. en, dan regeren we", verzuchtte mr. R. J. in 't Veld. "Nee, het duurt nog 'n paar maanden" corrigeerde drs H. van Dam hem. Optimisme in het socialistische kamp. De entourage: het schamel aangeklede vertrek, van waaruit de politieke Werkwin kel van de studentenekklesda ope reert, aan het Rapenburg. Het de bat over "bestuurskracht van Lei den" was nog niet begonnen. De twee vertegenwoordigers van de in tellectualistische voornamelijk uit universitaire kringen gerecruteerde kaste in de Partij van de Arbeid taxeerde het twintigtal aanwezigen: "Het wordt zo'n beetje wij tegen de rest", oordeelde In 't Veld. Onder die rest: Cor Elzenga, zaadteeltcontroleur en lijsttrekker van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, in steeds betere krin gen bekend onder de naam VVD, die vergeten was nog een gewiekst debater af te vaardigen, waardoor Elzenga het in zijn eentje tegen de P.v.d-A.-kanonnen moest opboksen. „Maar dat geeft niets", vertrouwde hij ons in de pauze toe. En boven dien: "In 't Velds taxatie was, ze ker voor wat het eerste deel van de avond betreft, juist. Onder de toe horenden namen wij diverse toe komstige WD-raad'sleden waar. On dermeer de innemende heer Theo Wessels, kolonel b.d. De discussie spitst zich toe op een voor de hand liggend onderwerp: heeft Leiden baat bij een program- college of meer by een afspiege lingscollege. De standpunten van beide partijen zijn bekend, nie mand heeft de illusie dat daar de ze avond nog iets aan zal verande ren. Van Dam: "Wij vinden het be langrijk dab je een programma maakt en daarin aangeeft, waarin je verschilt van anderen. Je gaat proberen dat programma uit te voe ren en dn die visie past ook dat je wethouders kiest op basis van dat program, uit partijen die een over eenkomst hebben gesloten". Elzen ga: "Bij een afspiegelingscollege ga je niet manipuleren, maar Je gaat de stem van alle mensen die geko zen hebben doorvoeren in het da gelijks bestuur. Dat is voor ons vanzelfsprekend. Als je niet bereid bent een klein beetje water in de wijn te doen. dwing je een stadsbe stuur op een spoor, waar je niet het beste van kan verwachten. Het be wijs daarvoor is de afgelopen vier jaar geleverd". In 't Veld: "De ge- daohtengang van Elzenga komt voort uit de idee, dat alle proble men op te lossen zijn in harmonie en dat het toppunt van democratie het compromis is. Maar fundamen tele tegenstellingen openbaren zich juist in die beslissingen die een gemeentebestuur moet nemen: over huisvesting, onderwijs, belas ting. Op de verschillen van opvat ting daarover zijn de politieke tegen stellingen gebaseerd". En zo ging dat de hele avond door. Tot kwart over elf. Toen, Van Dam wilde nog even een financieel debat beginnen, kap te de gespreksleider het maar af. Het was ook mooi zo. JOHN KROON. LEIDEN Zondag a.s. gaat de nieuwe dienstregeling in van de bus ondernemingen. Bij de NZH betreffende de voornaam ste verbeteringen in het Leidse dis trict in de stad zelf de ontsluiting van de Muiderkring in de Mors door de lijnen 13 en 14. Het begin- respec tievelijk eindpunt van deze lijnen, wordt verlegd van de Breestraat naar de Muiderkring en wel in de Cru- quiuslaan. Het Morskwartier ver krijgt hierdoor een tweede verbin ding in een halfuurdienst met station, centrum en de overige wij ken. De Meren wijk wordt door middel van lijn 60 ook gedurende de avond uren in een halfuursfrequentie be diend inplaats van de tot nu toe ge bruikelijke uursfrequentie. Een der gelijke frequentieverdubbeling wordt op werkdagen gedurende de avond uren en op zon- en feestdagen gedu rende de gehele dag eveneens inge voerd op lijn 48 tussen Leiden (sta tion) en Leiderdorp (ziekenhuis). In verband met de per 4 novem ber 11. ingevoerde wijzigingen met betrekking tot de interlokale lijnen 45 (Den Haag Voorburg Leid- schendam Voorschoten Wasse naar) en 48 (Den Haag Voorburg Leidschendam Voorschoten Leiden Leiderdorp) wordt een nieuwe zomerlijn ingesteld onder lijnnummer 44 tussen Voorschoten (Vlietwijk) en Wassenaarse Slag via Voorschoten-centrum en Wassenaar in een uursfrequentie. De route is in Voorschoten Prof. Einsteinlaan Bad huisstraat, Leidse weg, Koningin Ju- lianalaan, Wijngaardenlaan. Pape laan en te Wassenaar: Papeweg, Rijksweg, Rozenplein. Anemonen- weg, Violenweg, TerWeerlaan, Van Cranenburglaan, Starrenburglaan, Johan de Witstraat, Van Zuylen van Nijeveltstraat. Katwijkseweg, Was- Slag. ADVERTENTIE Leiden verdient een beter bestuur. Een vraag voor allen die een betere regering kozen: Verdient Uw stad soms minder Stem nu de PvdA in de gemeenteraad. PvdA Hel kan anders» óók in Leiden LEIDEN Ja. daar zit je dan. letterlijk tussen links en wat links rechts noemt en zichzelf het midden. Kortom als gespreksleider op een door het Christen Demo cratisch Appèl georganiseerde ver- Door Hans Melkert kiezingsavond in het Anto- niusclubhuis. De Partij van de Arbeid is uitgenodigd om partij te geven. Honderd mensen in de zaal. iets meer misschien, ook van andere partijen. Daarvan getuigt het op hangen van allerlei partij biljetten aan de muren. Het CDA houdt de tweede letter hoog: democra tisch, iedereen mag. Het valt som migen tegen, die belangstelling. De nostalgie viert hoogtij met herin neringen aan het verleden met ei volle zalen. Dat is voorbij. Drie verkiezingsbijeenkomsten op één woensdagavond en dit is nog de drukst bezochte. Aan die verminderde belangstel ling helpt geen moedertje-lief, ook socialist Arie Verboom niet, die breedvoerig praat over de basis. Ook AR-voorman Bram Kret niet. de predikant, die precies schijnt te weten hoe de Leidenaar denkt en wat hij wil. Jonge Leidenaars, hardlopers voor links, nemen hem dat kwalijk. Hij kan daartegen. De wethou der van stadsontwikkeling en ver keer is wel iets gewend. Zijn col lega Martien Ham van Volkshuis vesting en openbare werken kan dat minder goed. Hij windt zich op als werkende jongeren zijn be leid aanvallen. Ik vind dat nou juist van die aardige momenten. De eerste helft is vrij saai. Dat zit 'm in de opzet. Twee CDA- wethouders verdedigen hun be leid. Twee PvdA-raadsleden, die in dezelfde sectoren werken, Cock Kerling en Arie Verboom, gaan in de aanval. Het podium blijkt ver keerd. Het is kennelijk zó voor in gewijden, dat het in de raad beter tot zijn recht zou komen dan hier. Het publiek verwacht vuurwerk. Zich met trots „een proleet" noe mende Verboom zorgt daar even voor. Cock Kerling loopt charmant rood aan als het over de Haver- en Gortbuurt gaat. Kret lacht alleen een beetje om de PAK-zweep. Een vraag uit de zaal over eco nomisch beleid. Wethouder Jan Lijten (KVP) is wel in de zaal, maar gaat niet op de uitdaging in, evenmin als later PvdA-voorman Tinus van Aken, die een verwijt krijgt over zijn beleid ten aanzien van het slachthuis. Tinus schudt we kennen dat het wijze hoofd...Cees Waal, eerder fel in de aanval tegen Ham's beleid, nadert de microfoon, maar hij komt niet aan het woord. Zijn partijgenoot, PvdA-campagnelei- der Leo Meyer, ook nu met de geheimzinnige plastic tas, neemt het CDA-programma onder de loep. KVP-er Helmuth Driessen leest de „vergeten" regels en ci teert vervolgens uit het progres sieve programma wat hem uit komt. Verschillen die programma's wel zoveel? Een Jongere vraagt het, maar krijgt geen direct antwoord. Het CDA heeft immers vóór de verkiezingen niet willen praten over een gezamenlijk programma. En de PvdA wil haar programma uitvoeren als links als winnaar uit de stembus komt. Conclusie van iemand in de zaal, bevestigend door Verboom: Het CDA mag al leen meedoen in het college als de progressieven de winst niet halen. De avond loopt op zijn eind. Slager v. d. Zon, bekend „dagslui ter" van de KVP, heeft ook nu een heel verhaal. Ik vind, dat hij het eindsignaal geeft. Hij houdt de PvdA een eigen ver- kiezingskreet voor: „Alles eerlijk delen" En hij voegt eraan toe: delen". En hij voegt eraan toe: „Dus ook de wethouderszetels Cock Kerling vindt het „een goeie". Ze lacht. Dait treft met. Socialisten zijn niet zo in voor humor. Vooral de Jongeren zijn altijd bezig met problemen. Er moet zwaar geredeneerd worden. PvdA-lijsttrekker Hans van Dam is zo. Komend van een andere bijeenkomst heeft hij na afloop voor mij nog wat verwij tjes in het vat over wat er naar zijn idee verkeerd is aan deze krant. Het is wel eerlijk en dat is ook veel waard. Kret neemt na afloop al leen een borrel. Da's ook eerlijk. (Foto Jan Holvast) Koopavond Het Leiderdorpse beginpunt van lijn 49 (Den Haag Wassenaar Voor schoten Leiden Leiderdorp), wordt verplaatst van de Vroncken- laan naar de Rietschans. Ten ge rieve van langs lijn 43 (Den Haag Wassenaar Oegstgeest Lei den) wonenden zullen op de donder dagse koopavonden enkele ritten wor den gereden naar en van het winkel centrum Lange Mare/Haarlemmer straat. Voor Lisse is belangrijk, dat de spitsuur-snellym 88 zyn begin. resp. eindpunt in de Hyacintenstraat al daar krijgt. De lijn doet de wijk Poelpolder aan, zodat daar wonende forensen in het genot worden ge steld van een rechtstreekse snel verbinding met Den Haag. De route is Hyacintenstraat, Grachtweg Ruis- hornlaan, Frans Halsstraat. 2e Poellaan, Heereweg en verder via de bestaande route. Westnederland Een vervoergebied waar in ver houding tot de andere streken dit jaar tamelijk veel verandert is dat van Wesrnederland. Om te begin nen heeft de passagier na de sa menvoeging van de Twee Provin ciën met Westnederland nog maar met één diens.regelingboekje te ma ken. Daarom moest wel een aantal lijnnummers worden vernummerd om geen doublures te krijgen. Westnederland gaat als proef in de spits op werkdagen drie snel- dienst-retours Alphen aan den Rijn- Den Haag rijden en wel via Zoeter- meer om daar tussen lijn 1 in te schieten. Op lijn 7 LeidenAlphen gaan de bussen vaker rijden: tus sen 6.25 en 9.25 en van 13.25 tot 182.5 voortaan ieder half uur met korte aansluiting op de treinen in Alphen. Alphen RidderveldAlphen j NS krijgt in de spits een kwartier- dienst. NAL Bij de NAL zijn de vertrektijden voor de lijndienst Tar Aar— Woubrugge, Hoogmade, Leider dorp. Leiden als volgt: vanuit Ter j Aar-Aardam) 6.00 uur, 6.50 uur, j 7.20 uur, 8 00 uur, 8.20 uur. 8 50 uur, 9.50 uur. 10.50 uur, 11.50 uur, 12.50, 50 uur, 10.50 uur, 11.50 uur. 12 50, 13.50 uur, 14.50 uur, 15.50 uur. 16.50 j uur, 17.50 uur, 18.50 uur, 19.50 uur. 20.20 uur (alleen op donderdag)21.50 uur, 22.50 (alleen op zon- en feest- dagen). Dezelfde dienst rijdt uit Leiden terug (vanaf station), om 6.40 uur, 7.40 uur, 8.40 uur, 9 40 uur, 10.40 uur, 11.40 uur. 12.40 uur. 13.40 uur, 15.10 uur, «alleen van ma. t/m vr.), 16.40 uur, 17.10 (alleen ma. t/m vr.). 17 40 uur, 18.10 uur (alleen ma. t/m vr.), 18.40 uur, 19.40, 20.40 uur. 21.10 uur j (alleen op donderdag). 22.40 uur, 23.40 uur (alleen op zon- en feest dagen). De vertrektijden van lijn 102 (Al phen, Aarlanderveen, Nieuwkoop. Noorden, Slikkendam, Woerdense Verlaat, Kamerik, Woerden en vico 1 versa) zijn met drie tot vijf minu ten vervroegd, zodat de wacht tijd in Alphen iets ruimer wordt, en die in Woerden wordt teruggebracht tot negentien minuten. Dit in ver band met aansluiting op de trein in Alphen en de busdienst van Cen traal Nederland in Nieuwkoop. De lijndiensten tussen Alphen, Ter Aar, Aarlanderveen, Nieuw koop zijn uitgebreid met een dienst om 8.20 uur vanaf Ter Aar naar Alphen (ma. t/m vr). ADVERTENTIE Verlovingsringen De ruimste keuze. De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN Uw juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN "Uit het stellen van prioriteiten bij de afzonderlijke be slissingen blijken de verschillen tus sen de partijen. We zijn daar nu niet aan toegekomen en dat geeft my een beetje een onbevredigend gevoel." Aldus concludeerde Stroink (CDA) terecht, de andere forumleden knik ten instemmend, na een discussie avond op "Augustinus". Heeft de werkgelegenheid voorrang op het milieu? VVD'er Kuijers was het met PSP-er De Bruyn eens dat bij de concrete beslissingen hier wel eens hun verschil van mening zou kunnen blijken, hoewel daar in de discussie die aan de gang was wei nig van aan het licht kwam omdat men niet verder kwam dan wat va ge algemene praat dat de toestand zorgelijk was en men uit moest kij ken. Waar men wat verder op in ging, was'het vraagstuk welk instrumenta rium de gemeente ten dienste staat, om de milieuproblematiek aan te pakken. In het begin van de avond had De Bruyn al opgemerkt dat de keuze op welk niveau men de pro blematiek aan gaat pakken, door de beperkingen van dat niveau altijd in zekere mate onzinnig is, maar even zeer noodzakelijk. Later sloot Van Aken (PvdA) daar op aan met de constatering dat op gemeentelijk niveau er een gebrek aan samenhang is tussen de verschil lende maatregelen. Hij stelde voor om een milieuraad in te stellen waaraan alle zaken voorgelegd kun nen worden waarbij het milieu be trokken is. Tot die tijd moet men zo veel mogelijk coördineren om een zo .slagvaardig mogelijk beleid te kun nen voeren. Kuijers was bang dat wellicht door deze extra hindernis 't bedrijfsleven afgeschrikt zou worden om zich hier te vestigen. Wat ech ter grotere bezwaren opleverde het aantal juridische mogelijkheden om in te grijpen wat deze raad zou hebben. De huidige mogelijkheden, met bijvoorbeeld de hinderwet en de wet op de ruimtelijke ordening wa ren maar zeer beperkt. De Algemene Politie Verordening biedt hier wei nig soelaas, er zijn te weinig men sen om te controleren en de lage straffen die alleen maar mogelyk zijn zullen weinigen afschrikken. Van Aken drong aan op de wils overeenstemming tussen alle par tijen en hoopte dat er na de instel- ling van zo'n raad krachtige maatregelen van de overheid zou den komen. "Als wij het willen en uitvoeringsbesluiten verfijnen, dan- gebeurt er tenminste wat. Laten wij niet wachten op de ideale toestand". De Bruyn achtte zo'n milieuraad een noodzakelijke maar niet voldoen de voorwaarde. Meer Leids nieuws elders in deze krant ADVERTENTIE VLOTTE ADVERTENTIE KVP EN CHU EN ARP Chr. Dem. Appèl Ook voor jonge mensen eigen huisvesting.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3