Ingeland valt buiten e prijzen Cannes BELMONDO IS WEER HELEMAAL OP DREEF Een dagje hogeschool in Kampen PEPERZAK «jjujjuuima j Kardinaal Alfrink is kwaad op mgr. Gijsen Internationale Raad Christelijke Kerken wil gerechtigheid «IJDAG 24 MEI 1974 MES Engeland pleegt in Cannes nogal eens wat prij- te halen. In de laatste vijf jaar was er voor de Britten een hoofdprijs weggelegd. Bloei van het filmbedrijf Allerminst- De produktie schrompelt ineen en zoekt il eens in onderwerpen, die voornamelijk de thuismarkt i bekoren. The go between" en „The lijken er dit Jaar geen lauweren weggelegd voor de ook al werd het wonder- Ken Russell nu uitgezonden, nemde tovenaar met beelden, zijn „Women in love" wat gedraaid. Een grenzeloze vi- lerbeelding, waarmee hij het soms frappeert, maar een t later weet de toeschouwer ook de minder kritische J met een schoot vol super- nt. Hij is zonder meer zeer deze 46-jarige ex-marine maar hij laat zich nog wel Bevoeren door zijn briljant als pastiche-kunstenaar. Bit zich soms bij hem piot- de wereld van Fellini bin- id Russell legt er dan nog een schepje op zoals in De devils" en nu leunt hij tegen Visconti aan en Dood in Venetië", leiding was dan ook wel zeer na een allerwonderlijk- irski-film liet Russell het op Gustav Mahler, die Somas Mann tot voorbeeld [lend in zijn roman over een id Venetië. Er wordt zelfs »gd naar Visconti als een 1911 door een Habsburgs jetje schuift en een pseudo- igarde het oog laat vallen op aapje in matrozenpak. Rus- ft zich meer bloot dan hij- J bevroeden. Zijn film zorgt voor het enige Neder ig element in het officiële fes- logramma, want het zijn rf Haitink en het Concertge- rkest, die de muziek mochten ;n film, die sterk ver is ontvangen, maar die toch iischer is dan „The music ir Tsjaikowski. tiet Mahler in 1911 uitgeput terugkomen uit Amerika met zijn vrouw Alma. Tijdens de treinreis kort voor het eindpunt in Wenen ondergaat men terugblikken op zijn leven, welke niet alleen zijn muzi kale wederwaardigheden ,maar ook de verhouding tot zijn vrouw om vatten. Naast die min of meer his torische flashbacks zijn ook halluci naties toegevoegd, die een cumulatie vinden in zijn overgang van Jood naar het katholicisme, waar de fas cistische Wagner-familie ruim de hand in had. Russell wist het deutschtum in de film zeker aardig te vangen, maar van zijn dolgedraaide beeldorgies moet men houden net als van de muziek van Mahler in haar dood- en aarde-pathetiek. Ken Russell was er zelf niet om uit te leggen waarom hij een acteur van nog geen dertig de vijftigjarige Mahler liet spelen. Wel was er een beminnelijke Jac ques Tati op de persconferentie. Hij wordt door de Fransen gelukkig nog op de handen gedragen, anders was de presentatie van zijn nieuwe film „Parade" voor hem een zeer pijn- lij'ke aangelegenheid geworden. Het festival heeft hem in elk geval geen dienst bewezen met het programme ren van deze in samenwerking met de Zweedse televisie gemaakte vi deo-registratie. „Parade" illustreert tegenover een in het algemeen prachtige beeldkwaliteit in dit festi val dat daarbij vergeleken tv nog steeds" een inferieur kwantiteitsme dium is. „Parade" was een soort „Jos van der Valk presenteert" vol circusnummers met Tati in een se rie soli van een doelman tot een hengelaar, op zichzelf best aardig om nog eens terug te zien. Alerter beleefde men hem op de persconfe rentie in een pingpongwedstrijd met zijn vertaler. Wat hij nu in vijftien Beminnelijke Jacques Tati op persconferentie in Cannes. opnamedagen bij elkaar heeft gebreid is duidelijk de noodsprong van een talent, die sinds „Playtime" door zijn schuldeisers wordt achter volgd. Moederliefde „The Sugarland Express" zal in de bioscopen wel een publiek succes gaan worden, want het is een vaak pittige Amerikaanse komedie. Ste ven Spielberg kwam er op toen hij in een krant las hoe een politieman door een jong echtpaartje werd ge- kidnapped op weg naar de baby in Sugarland, die hen was afgenomen. Een karavaan van negentig politie auto's hield het volk enige tijd in spanning op zijn tocht van Texas naar Californië. Goldie Hawn is ge knipt voor een gek troeltje met een besluitvaardigheid, die geen politie man kan doorgronden. Hoewel Spielberg niet altijd precies wist waar hij heen wilde en de toon in zijn film veranderde, wordt men door zijn satirische kijk leuk bezig gehouden. Goede films in andere steden DON'T LOOK NOW (Nicolas Roeg), met Juli Christie and Do nald Sutherland1; Asta, Den Haag; Rivoli, Amsterdam. LA GRANDE BOUFFE, met Marcello Mastroianni, Michel Piccoli, Cineac, Den Haag. LONESOME COWBOYS (Andy Warhol)met Joe Dallesandro en Viva; De Uitkijk. Den Haag. THE GRADUATE (Mike Nichols) met Dustin Hoffman; Bio, Am sterdam. DR. STRANGELOVE (Kubrick), met Peter Sellers en George Scott Hallen, Amsterdam. FELLINI: AMACORD (Pelllni); Kriterion, Amsterdam. LES ENFANTS DU PARADIS, The Movies, Amsterdam. LAST TANGO IN PARIS (Ber- tolluci) Victoria, Amsterdam. Blijvers LUXOR De "Kanonnen" blij ven schieten. En raak ook. Een succesvolle film, die al weer enige weken in Leiden draait.. TRIANON Dr. ZJivago, alweer zo'n succes. Het is dan ook de moeite waard om dit werkstuk te bekijken, al duurt de film eigen lijk wel een beetje lang. LIDO "Pat Garret and Billy the Kid". Een film vol geweld, maar de muziek is goed. Bob Dy lan staat daar dan ook borg voor. Terug i Leiden CAMERA "De avonturiers", naar de bestseller van Harold tunus", dag. 2.30, 7.00 ein 9.15 uur, Robbins. Met sterren als Charles 9^5 2'3°" 4'45' 7'°° *n Aznavour, Candice Bergen en Asta .^Q-t look dae Anna Moffo. 2.30 7.00 en 9.30 uur. zo. ook 1.30, 1.00. 7.00 en 9.30 uur, 18 Jr. DBijou 'Bertrand in on(t)roe- r\GX rend goed", dag. 2.00, 7.00 en 9.30, zo. ook 4.15 uur, a.l. Camera "Help! de dokter "Hercules en vampiers", de titel verzuipt", dag. 2.00. 7.15 en 9.30 u. van deze film is in ieder geval en Hemelvaartsdag ook 4 30 u. een anachronisme van de eerste Cineac Dik Trom knapt orde. Dat neemt niet weg dat er 0p", dag. 9.30, 11.30. 1.30, 3.30 uur heel wat gegriezeld kan worden, zo. v.a. 11.30 uur, a.l. En daar gaat het tenslotte om. ^UTaV d8€' 7'°° Corso 'Papillon", dag. 2.16 en 8.15 uur. 14 jr. Kindermatinee Du Midi "Anatevka". dag 8.00 uur, zo. ook 2.00 uur a.l. Euro "De val van Rome" CAMERA - "Heksen en Bezem- 'e®° Ss S stelen", een film van Walt Disney. 7.45 uur, a.1. Vol sprookjesachtig avontuur. Fiora -Het zondige bed", dag TRIANON - "101 Dalmatiërs", 2.00, 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.30 ook al van Walt Disney. Een erg uur- 18 Jr- aardige film, waar ook de ouders 7 o^en'g'so uur dag' van zullen genieten. Metropóle —1 "PapUion". dag 2.00 en 8.00 uurC 14 Jr. Odeon: "The thief who came to dinner", dag. 2.00. 6.45 en 9.15 uur, IN ach trams zo. i.45_ 4.15, 6.45 en 9.15 uur, 14 jr. - Olympla "The bridge on the CAMERA - "Bonnie and Clyde" dag' 2 00 cn 8 00 uur' het verhaal over dit misdadigers- Passage "Le magnifique", dag paar vertolkt door Warren Beat- 2.30, 7.00 en 9.30 uur. za., zo. 1.30, ty en Faye Dunaway. 4.00, 7.00 en 9.30 uur, 14 jr. REX "Sex tussen de wielen", "Hen Hur", dag. 9.30, 1.30 over het alternatief gebruik van en 7'30 uur' va' uur', Hf, ant/A Royal '70 "De handlanger de auto" van de duivel", dag. 2.15 en 8.00 - uur, vr.. zo. 2.15. 7.00 en 9.30 uur. zo. 2.15 en 7.00 uur. 14 Jr. Cineclub Leiden Royal "De Shanghai killers" dag, 2.15 en 8.00 uur, vr.. za.. zo - 2.15, 7.00 en 9.30 uur. 18 Jr. Le voyage dAmélie (Duval), 24 gtnd|0 ..VrollJke ontucht ln en 25 mei in het Kreatief Sen- Tirol", dag. 2.15. 7.15 en 9.30 uur, trum, Breestraat 66. zo. 1.30, 4.00, 7.15 en 9.30 uur, 18 jr. Studio 2000 "American Graffiti", dag. 7.00 en 9.30 uur, zo. Haagse °°k 100 uur' 14 Jr> De Uitkijk 'Lonesome cow- Dioscopen boys", dag. 2.30, 7.15 en 9.45 uur. c zo. 1.30, 4.00. 7.15 en 9.45. 18 Jr. - 7.15 en 9.45 uur. 18 Jr. Apollo "Reddingsactie Nep- ADVERTENTIE GEEF UW BONTJAS IN VEILIGE BEWARING Maak NU keuze uit onze BONTKOLLEKTIE Tegen ZOMERPRIJZEN minus EXTRA 10% ook repareren en veranderen beheerst 't vak SPU1149-151 DEN HAAG-CENTRUM (naast de Markthof) TEL. 070 - 60.48.95 Titel: Le Magnifique met Jean-Paul Belmondo, Jacqueline Bisset en Vit- torio Caprioli in de hoofdrollen. De regie was Ln handen van Philippe de Broca. Het theater: Lido. Nou ja, de laatste Belmondo is een film, waar Je ontstellend hard om moet lachen. Soms wat vergezocht, wat gemaakt, maar over het alge meen uitermate kien en lekker ge daan. De schoolmeestersmentaliteit weer eens naar boven halend, ben ik bereid er een dikke acht voor te ge ven. Een broodschrijver van het derde plan moet, om de alimentatie bij el kaar te krijgen en zijn werkster te kunnen betalen, iedere maand een "detectiveje" afscheiden. Hij is een machinerammelaar en veel goeds komt er niet uit zijn handen. Alhoe wel ontstellend veel mensen verrukt zijn over de boeken. Blauwe bonen en felrealistische scènes, u kent ze wel; boeken die Je verslindt als Je een zomergriepje hebt of bij de dok ter zit. Dat zijn boeken slecht zijn, is ook zijn mening en hij heeft "de grote roman" al jaren op zijn lijstje staan. Het komt er niet van. We zien een verwerkelijking van zijn laatste niemandal. afgewisseld door beelden uit het werkelijke le ven van de schrijver, met de mo menten waarop bepaalde passages worden gefabriekt. Tegenspeelster is een wondermooie juffrouw, die in feite een buur meisje is dat sociologie studeert en over de boeken van de schrijver een proefschrift wil schrijven. Hü be mint haar en dat blijkt ook duide lijk uit de beelden, die gemaakt zijn naar aanleiding van het fslecht^ï boek. Je zou slechte beelden ver wachten; het zijn subtiel Sam Pec- kinpah-achtige shots, die ontzettend goed overkomen. We hebben het vaak over "het bloed vloeit gestaag", nou dat gebeurt dan ook helemaal. Een film, die waard is, meer dan waard om te zien. Gewoon goed. PAUL WOLFSWINKEL van Dongen s staar tierde Ir li wordi die ei idemische mannen, met pet- hoeden op en sigaren in de hangen breeduit in de hoge de senaatskamer. Oude staan herkennend voor de portretten van overle- lleraren. Door de wat holle wordt gedrenteld door per- duidelijk niet thuis maar wel doen alsof dit alles a is. En zo is het maar net. 3 in de Kamper Oudestraat, oude gebouw van de theolo- hogeschool van de Gerefor- j-i Kerken. ini al meer dan veertig Jaar hooi geheten, wordt deze in- van wetenschappelijk theo- onderwijs nog steeds de der kerken" genoemd en de dag tussen hogeschool en S heet in de wandeling de Schooldag. .eea Jaarlijkse traditie en wie |Bil wat keren niet geweest is, PV vanzelf in het oude spoor (f herkenning. sernl engele it al in het treintje uit vier rode engelen aan elkaar «ld. Boven het uitbundig met a doorschoten grasland eiland rijst aan de ho- fe Bovenkerk omhoog; even atrolt zich het magnifieke de oude IJsselstad at bewonderend oog. Trefze- de kolonne schooldaggan- over de brug en door een m steegjes een weg naar de 9e#r irk. dge nieuwe is dat men op ïao nu en dan stoplichten dat vanachter sommi- an zich geen schimmige ge- i achter - v itrage vertonen dat de voorbijganger tussen aten door vrij inzicht heeft anelige interieurs van baardi- angharige bewoners. J ader verschil is dat Juffrouw in*| is ontbreekt. Ze is zeker te Worden zo overweegt de kgganger om zich J bij het station of op de n ®8 op te stellen teneinde w te delen, dat ook gerefor- bekering nodig hebben, en minder om de wereld SJfcdom dienen te bekomme- I 5 haar deze mededeling ook -.n doen aan het eind van onoi ;omoticPlechtigheid, toen de hren en de jonge doctor ngtf k eers e stappen op weg hadden gezet. Ze placht niet alleen de gerefor- •soorten die Kampen in mate kent hierop aan «f ftde dienstplichtigen werden, ■Kampen nog kazernes had, door haar reeds aan de overkant van de rivier vermaand omtrent de verleidingen van het militaire leven en ze was ook vaak present als sol daten htm vrije avond gingen be steden temidden van de verlokkin gen der grote stad Zwolle. Later hoor ik, dat „Juffrouw Hen driks" (niemand kende haar, ze had de voorteletters Z. A„ de dag voor schooldag op 85-Jarige leeftijd is overleden. Het woord van de apostel dat hij voor het Evangelie zou uitkomen, „gelegen of ongele gen", nam zij óók wat het laatste betreft zeer ernstig. Zij wekte daar door groot respect, gemengd met een lichte ergernis plus ergernis óver die ergernis. Doorsnee De Burgwalkerk zit vol. Een van de vele zonen Zwart preludieert naar een hartgrondig kwartiertje psalm gezang toe als de hoge overheid ge zeten is: het curatorium namens elke provinciale synode één curator en hoogleraren en docenten. Vroeger veel curatoren en een paar professoren, nu zijn curatoren een minderheid. Een rondblik door de kerk leert, wat het unieke is van deze samen komst. Hier zitten niet de intellec tuele vrienden van een wetenschap pelijke instelling. De maatschappe lijke bovenlaag van de Gerefor meerde Kerken lijkt Juist sterk on dervertegenwoordigd. Hier zit een doorsnee van het „ge wone meelevende" kerkvolk met waarschijnlijk een oververtegen woordiging van het platteland. Ve len zijn tevens „correspondent" van de hogeschool in hun kerkelijke ge meente, wat betekent dat ze beho ren tot die kerkleden die wel voor een werkje te porren zijn. Kampen is htm hogeschool, waar ze 's win ters het een en ander voor doen en in mei een dagje uit zijn. Dit is iets wat men verder alleen in enke le kleine kerken aantreft, niet in de grote. Hoofdschotel is 's ochtends Okke Jager. Een lezing, geen preek, zegt hij. Maar hier en daar vervloeien de grenzen van kerk en school toch wel iets, omdat hij een verhaal over de theologische wetenschap anno 1974 moeit vertellen binnen het denk raam van zijn hoorders en dat is natuurlijk een kerkelijk denkraam. Zoals siteedis doorspekt Jager zijn betoog met briljante vondsten, beel den, woordgrapjes, maar toch lang niet zoveel meer als vroeger (toen hij soms wel erg vermoeiend was). Het verhaal is uit te veel onderde len opgebouwd om het kort weer te geven. Ik pik één deel. Men is er tegenwoordig vlug bij, al dus Jager, om overal 'n theologie aan te verbinden: theologie der bevrij ding, der revolutie, der ontwikkeling enz. Daar zijn vier bezwaren tegen. Het kan modieus zijn. De theologie loopt er de kans mee te vroeg te springen in een situatie die door Okke Jager andere wetenschappen niet voldoen de is verhelderd. Zij kan er tuist ook een bepaalde ontwikkeling ach teraf mee rechtvaardigen. En de theologie kan er mee doen, alsof een specifiek christelijk denken over de dingen alleen thuis hoort in de godgeleerdheid. Met dat alles wil Jager natuurlijk niet zeggen dat de theologie dan maar stil moet staan, of „hetzelfde zeggen, maar wat anders bedoelen". Openbaring Na deze ochtenbijeenkomst volgt de vreedzame bezetting van de hoge schoolgebouwen, waarmee dit stuk is begonnen. Voor het eerst behoeft men zich niet te beperken tot de Oudestraat, een negentiende-eeuws gebouw dat in de Jaren dertig was gemoderniseerd en verfraaid op de stijf-deftige, maar niet dure manier die gereformeerden toen eigen was (kleine luyden, groot, maar nog niet echt rijk geworden als ze waren). Naoorlogse aanpassingen hebben het gebouw niet van zijn onbehaaglijk heid afgeholpen. Een openbaring daarentegen is het nieuwe gebouw aan de Koornmarkt (langs J. H. Kok de Oudestraat uit en om de Bovenkerk heen). Het eeuwenoude gebouw van de vroegere Hoofdcursus met de aangrenzende kazernebouwsels is met liefde aan gepast aan zijn nieuwe bestemming. Men heeft gelukkig niet met een snoeimes alles verwijderd dat ge schikt zou zijn om er een „sfeertje" mee te bouwen. De doolhof van gangen en trappen (pas op het drempeltje) zal nimmer het droom beeld van doelmatigheid benaderen. Het huizenhoge buffet van de vroe gere mess, veel eerlijk donkerbruin hout met spiegels, wordt met piëteit gehandhaafd in wat nu kantine heet. Het geheel doet eigentijds en relaxed (rielekst) aan. De studenten mannen en vrouwen die zich op de Schooldag laten zien passen geheel ln dit beeld. Maar de bezoe kers detoneren evenmin. Met zijn vierhonderd studenten is Kampen een van de grootste theo logische faculteiten van het land. „Wij waren het ontwend", aldus de waarnemend rector, prof. dr. J. T, Bakker, „college te geven voor zes tig toehoorders, het ontaardt bijna in toespraken houden". Volgens Bakker is de toeloop geen gevolg van de studentenstoppen in andere studierichtingen. De belang stelling voor theologie is echt sterk gegroeid. Colleges Na het bezichtigen der stallen wor- dien de Schooldaggangers niet meer zoals gebruikelijk in de Bugw al- kerk ontvangen voor een middag programma. Ze krijgen in veertien groepen elk twee colleges-met-dis cussie voorgezett. Natuulijk geen echte colleges; de docenten vertellen iets van waarmee zij op hun vak gebied bezig zijn. Zo vertelt dr. A. J Jelsma dat hij het tijdpek van de heksenjacht in de kerkgeschiedenis het afgelopen jaar heeft behandeld. Aan de hand van twee brieven van de grote re formator hoort men hoe Calvijn in dit opzicht zijn partij danig had meegespeeld. En zo krijgt prof. dr. G. Th. Rot huizen van een Zeeuwse landbou wer te horen, dat zijn verhaal over de herkomst van bepaalde vormen van atheïsme „wel wat erg de mens centraal had gesteld". Voordat de leze dit wat aanmatigend vindt van die landbouwer, vertel lk er maar bij dat dezelfde man een naar jaar geleden in de synode brede ci taten uit Berkouwers laatste boek in een discussie bezigde, terwijl naar bleek niemand van de aanwe zige theologen het een rweek eerder verschenen werk nog had ingezien. De Kamper hogeschool wordt sinds kort (bij wijze van voorschot) door de overheid gesubsidieerd; voordien werd zij geheel door de kerk be taald. Door die rijkssubsidie kon de geweldige uitbreiding worden gerea liseerd. De vrees was: zou dit de directe band tussen hogeschool en kerkvolk doen verslappen? De docentenkamer van de „kazer ne", Aan één muur enkele contra prestatie-schilderijen (uitgeleend door het rijk). Er tegenover een vele vierkante meters groot doek met een aandoenlijk-zoete stichte lijke voorstellingen (een geschenk). De vraag wordt na afloop gesteld: „Dat er nu zoveel meer bezoekers waren dan vorig Jaar, komt dat door het mooie weer of door het systeem met opdelen over colle ges?". Het antwoord weet niemand. Het laatste is te hopen, want dat zou betekenen dat de financiële band tussen de gereformeerden en hun hogeschool nu wordt opgevolgd door een meeleven-in-gesprek. Maar in de Oudestraat moppert een bezoekster, dat zij de oude stijl (al lemaal de hele dag in één kerk luisteren naar sprekers) erg miste. Door die versnippering over zoveel ruimten kon ze haar kennissen uit het hele land niet meer vinden en groeten, Na brief over priesteropleiding Als kardinaal Alfrink zegt, dat hij ze beantwoordt aan de eisen die de iets „in hoge mate betreurt" dan is kerk i hij bijzonder kwaad. Als hij het bo vendien laat publiceren nadat hij er even over heeft kunnen nadenken, dan betekent dit dat de kardinaal- aartbisschop nog veel bozer is dan zijn tekst aangeeft. De kardinale toorn richt zich op de r.k. bisschop van Roermond mgr. M. Gijsen die in Rome de priesteropleiding stelt". Het gesprek met Heerlen moeten zowel door de bisschop als door Rome worden voortgezet. Mgr. Gij sen werkt al geruime tijd toe naar een afzonderlijke opleiding voor bis dompriesters. die in Rolduc zou moeten worden gevestigd. Wat de kardinaal nu dr. Gijsein kwalijk neemt, is dat de bis- brief heeft losgekregen waarin hem schop die brief gezegd, als hij de priesteropleiding over heeft gepraat. in de publi- zijn bisdom in eigen hand wil Deze priesteropleiding vindit thans plaats in de hogeschool voor theolo gie en pastoraat te Heerlen, een onderneming waarin naast het bis dom ook een aantal religieuze orden en congregaties participeren en die dus niet rechtstreeks aan de be moeienis van dr. Gijsen bloot staat. In de Romeinse brief aan dr. Gijsen wordt gezegd, dat de in Rome aan wezige stukken met name „colle getraktaten van enige professoren" het departement er van heeft overtuigd dat de opleiding in Heer len „geenszins op bevredigende wij- Tegenover de Romeinse brief neemt de kardinaal de voor zijn doen on gezouten opmerkingen „zeer onge lukkig" en „een kwalijke zaak' 'in de mond. Zeer ongelukkig noemt hij het, dat niet is bekend gemaakt hoeveel professoren van Heerlen zijn be doeld, om welke collegedictaten het gaat en hoe de vertalingen eigenlijk zijn die in Rome onder de loep zijn genomen. Een kwalijke zaak is het volgens de kardinaal dat personen zijn beoordeeld in indirect veroor deeld voordat zij persoonlijk in Rome zijn gehoord en hun de kans is geboden zich te verweren. Het Secretariaat van de Internatio nale Raad van Christelijke Kerken, gevestigd te Amsterdam, heeft zich naar aanleiding van de herhaalde terreuracties tegen Israël gewend tot de ruim tweehonderd aangesloten kerken in vele landen. In een schrijven, waarvan een af schrift is gezonden aan de regering van Nederland en Israël, alsmede aan de Verenigde Naties, worden de ker ken opgeroepen bij hun regeringen aan te dringen op het oefenen van gerechtigheid, ook in de internationa le verhoudingen, als de enige grond slag voor de vrede onder de volken. Het schrijven verwijst naar het bij belwoord: "Gerechtigheid verhoogt een volk, maar de zonde is een schandvlek der natiën (Spreuken 14 vers 34). Ten aanzien van Israël wordt gewe zen op zijn unieke oorsprong en be stemming als uitverkoren volk. "De beloften Gods zullen zeker in vervul ling gaan, maar dit impliceert de gelovige erkenning van de Messias". De kerken worden opgeroepen tot aanhoudend gebed zowel voor Israël als voor de andere volken. "Neutra liteit zal meer en meer onmogelijk blijken. Wie zich vergrijpt aan Is raël keert zich tegen God, terwijl Zijn gerichten op de aarde zijn. La ten de veramtwoordelij ke leiders der volkeren in de problemen en zorgen van deze tijd terugkeren tot de ge hoorzaamheid aan God, wiens inzet tingen de enige bron van zegen zijn".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11