kanvoor Nieuw lennendal u van de baan' agenaars verdacht van eling "oude meesters" Avondje met Caret Muller Gratis 2 films bij een Polaroid camera. ommissie-Langemeijer [ensen van Leidse ïrkgroep Fiets Problemen rond gastarbeiders: ''geen taak van de gemeente" Welzijnsraad actief voor de Koord-Studio PSP akkoord met kernprogram Nieuwe uitgaven VOORDRACHT Vaarde buit anderhalf miljoen Nu een Polaroid direkt-klaar camera kopen betekent voordeel. uw voordeel 16,00 uw voordeel 25,50 ysPAG 22 MEI 1974 VARIA PAGINA 17 IgCHT/LEIDEN De commissie-Langemeijer heeft gis- tijdens een gesprek met de werkgroep Nieuw Dennendal deeld dat ze geen kans meer ziet tot verwezenlijking van an Nieuw Dennendal af te scheiden van Dennendal in luider door deze groep elders huisvesting te geven. missie kwam tot deze con- door het gedrag van de oendallers in het paviljoen jde gisteren de toegang wei de beheerder van de ainrichting, Gay Balmaz. doeg daarop de betrokken rpsleiders. Voorts kreeg een fcter, die tijdens de nacht- slapend werd aangetrof- iag aangezegd. Eerder deze lad de beheerder al elf jtrs op noin-actief gesteld, gisteren ontslagen groeps- Hen at zij de heer Gay |5 toegang tot het paviljoen I hadden omdat de beheer- itz" nog nooit eerder had D nu ineens verscheen met in de bewakingsdienst, plus man die hem sinds de po- te ontvoeren als een soort ia toegevoegd. ide zes niet-ontslagen staf heer J. Marcelis. zei gister- de heer Gay Balmaz uit overwegingen „hij wilde de overhaasten," inderdaad beheerdersschap nog niet iriljoen was geweest. Giste- iat nodig, omdat hij moest een zeilvakantie van een Kien". bestuurslid van Nieuw- Piet Reckman, heeft de ■Langmeijer gisteravond dat ze maandag al tot de was gekomen dat de „ruim- eiding" niet mogelijk is, ^dreigende" motie van me ier-Smit (VVD) in de uner over het afbreken erleg met Nieuw Dennen- itie, die een krappe meer- 1 kunnen halen, en van weigering van het bestuur llem-Arntszstichting, de ichting Juridisch onder z'n nemen. omissie-LangmeiJer heeft ivond zes uur lang verga- e vraag in hoeverre een wijten is aan het gedrag ieuwdennendallers. De ge- van gisteren hebben haar zo deelden zij de werkgroep mee tot de slotsom gebracht dat het inderdaad het gedrag van de N ieuwdennendallers is dat een op lossing onmogelijk maakt. Op naar cle verkiezingen in Leiden Drs. Car el Muller LEIDEN Na vanavond met drie politieke bijeenkomsten is het nog niet afgelopen met de activitei ten in het kader van de gemeente raadsverkiezing. Vrijdagavond is in Troef het kort geding tussen Waal en Driessen. Het Jeugdhuis in de Breestraat 19 haalt een aantal politieke figuren in huis, die ook een forum zullen vormen. O. m. worden verwacht VVD-kandi- daat Van Duyn, PPR-voorman Du Gardijn, Anton van Waals van het CDA en Harmes, De Bres of Ver geer van de Socialistiese Partij. Zaterdagmiddag is er een PAK- fietstocht, die om 2 uur vertrekt op het Schuttersveld. Maandag is ét een PvdA-wijkavond in De Zevensprong met Verboom en Van Aken. Op dezelfde avond, spreekt tweede-kamerlid Berger voor DS'70 in de Burcht. Ook de plaatselijke lijsttrekker Zunderman voert het woord. Onderwerp van Ber ger: Blijft Leiden nog bestuurbaar na de verkiezingen? Voor de VVD spreekt maandag in Nieuw Minerva kamerlid De Beer over liberaal woningbeleid. Dinsdag is er op Hogewoerd 108 (SSR) de laatste keusavond, een marktachtig gebeuren met stands en een forum. De werkgroep Fiets is de voetgangers/fietsers- Marnixstraat, die as. za- itend wordt opengesteld, plaatsen van fietsklemmen, de Breestraat is gebeurd, werkgroep een aanzet tot ld, dat gericht is op het sti- van het fietsgebruik, lief aan B. en W. en de raad kgroep met genoegen ken- bben genomen van de plan- ie het herstellen van twee- iferkeer voor fietsers in een wen. it wordt het verbod linksaf het Plantsoen richting Jan iade op te heffen. De werk- st het feit, dat het gemeen de cityring een onoverko melijke barrière vindt, een voorbeeld van een onjuiste prioriteitstelling ten gunste van de auto. De wegmarke ring van de Jan van Houtbrug moet worden verbeterd. De werkgroep vraagt de fietsverbin- ding Haagse Schouwweg-Endegees- terstraatweg zo snel mogelijk te her stellen. Er wordt een oplossing voor gesteld, waaraan de werkgroep de voorkeur geeft boven de gecombi neerde plannen van gemeente en universiteit, die duurder zouden zijn. Andere wensen: Geslotenverklaring Rhijnhofweg, voor gemotoriseerd verkeer. Weren van bromfietsers op het fietspad langs de Rijnsburgerweg. Prioriteit verkeerslichten op krui sing Hogewoerd-Watersteeg. LEIDEN Het college van B. en W. is niet van plan om de politie opdracht te geven om de maximale veiligheid in geval van geweldpleging of bedreiging tegen gastarbeiders of mensen, die zich inzetten voor de be langen van gastarbeiders te waar borgen. „Het opmaken van terzake gepleegde delicten zijn Justitiële ta ken. Het verstrekken van opdrachten ter uitvoering van die taken behoort derhalve niet tot de bevoegdheid van ons college noch van de burgemees ter". Dit antwoorden B. en W. op schrif telijke vragen, die het raadslid Amptmeijer (PSP) op 20 maart heeft gesteld. Uit het antwoord blijkt ook dat de gemeente evenmin van plan is om de Huuradviescommissie in de gelegenheid te stellen een eind te maken aan de, zoals Amptmeijer ze noemde „waanzinnig hoge prijzen, die pea- week per bed worden ge vraagd" aan de gastarbeiders, want: „De gemeente heeft in deze geen speciale taken of bevoegdheden. De hoogte van de prijzen is een kwes tie die partijen onderling overeenko men. Indien over de huurprijs ver schil van mening bestaat, kan één van de partijen advies aanvragen aan de Huuradviescommissie", zegt het college. Wel vinden B. en W. dat de ter beschikking staande mid delen om tegen ongewenste situaties op te treden het eerst moeten wor den gebruikt in die omstandigheden, waarbij de afwijkingen van de nor men van de verordening op de vreemdelingenpensions en Woning wet het grootst zijn, dan wel de meest ingrijpende gevolgen hebben. Amptmeijer had bij de vraagstelling in dit verband de naam van Stip- donk, eigenaar van het pand Steen- schuur 7, genoemd. Het college geeft verder toe. dat er nog onvoldoende woonmogelijkheden zijn voor buiten landse werknemers in Leiden, maar stelt wel vast dat er „terdege vreem delingenpensions bestaan, die aan de te stellen eisen voldoen". LEIDEN Feyenoord mocht dan gisteravond voor de tv de weg in slaan naar nieuwe Europese roem, het weerhield vellen er niet van naar de zolder te klimmen van het pand Rapenburg 24, waar de Leidse Vereniging van Studeren den Augustinus" een forumavond organiseerde over „Behandelings modellen in de zwakzinnigenzorg". Leden van dat forum waren twee onitólagenen van het alombekende Dennendal: de fameuze drs. Carel Muller, fleurig gekleed en zo vlak onder hanebalken nog iets mes- siaanser dan normaal al. en Mar tin de Rooy. Door Ruud Paauw De eivolle zolder praat aanvanke lijk keurig netjes met Muller en zijn medewerker over de diverse behandelingsmodellen. De des kundigheid van het publiek is zon der twijfel groot, want termen als: het medische model, het klassieke model, het ontwikkelingsmodel en het deskundigheidsmodel rollen af en aan. Muller legt uit met grote rust en helderheid dat laatste voor zover de materie dat dan toelaat. Geen moment verheft hij zijn Itoon. Ook het waarschu wende vingertje, zo vaak het wa pen van tekortgedanen in deze natie, blijft achterwege. Al vlug worden de diverse model len terzijde geschoven en wordjt doodgewoon over de rel op Den- mendal gepraat. De zaal wil weiten wat men nou precies op De runen- dal deed, zo dagelijks. „Toen ik directeur was op Dennendal", zegt Muller en hij klinkt dan toch even als een kind dat men een geliefd stuk speelgoed heeft ont nomen), „heb ik er altijd zorgvul dig op gelat dat ik mij miet de directeursrol aanmat. Het was wiet zo dat ik iedereen liett be gaan. Ik probeerde de mensen te helpen tot beslissingen in hun werk te komen". Een soort super visor dus, roept iemand. Muller beaamt dat. Ja, maar wat déden jullie nou de hele dag, houdt de zaal aan. Muller: „Het lijkt mij niet zo nuttig om het te hebben over wat we nou precies deden (wandelen, tekenen en zo), maar wel om te praten over de manier waarop werd besloten wat we zouden gaan doen". Mullers grote gruwel, zo legt hij uit, is het van bovenaf (di rectie) ontwerpen van regels en programma's en die dan onderaan (groepsleiders) laten uitvoeren. De zaal vindt dat allemaal ont zettend redelijk klinken. Prompt komt er dan een vraag die aan toont hoezeer het publiek, on danks alle kolommen die er over zijn volgeschreven, door de bomen het bos niet meer ziet: „Waarom werden jullde dan eigenlijk ver bannen?" Muller: „Kijk eens, vroeger han teerde het personeel van zwakzim- nigenininichtiingen de maatschap pelijke wormen: men bewaakte eenvoudig de zwakzinnigen. Dat is een aantal jaren terug aan het veranderen gegaan, vermoedelijk het snelst in Dennendal. Andere groepen mensen gingen zich aan bieden voor het werken met zwak zinnigen mensen die de stan daarden van de maatschappij niet zo voetstoots aanvaarden; mensen die mee bewogen met de zwakzin nigen en htm kant kozen. Kort om: het aantal „afwijkers" onder de hulpverleners werd groter. Je krijgt dan al gauw een soort sub cultuur en daar wijst de Telegraaf dan ook vaak zo angstig naar. Want zo ontstane subculturen kunnen een bedreiging vormen van de moedercultuur. Het ar beidsethos, het intellectualisme en de consumptie-cultus zouden kun nen worden bedreigd, de drie pl iers van deze maatschappij. Dat zit er achter". Wat zijn de zwakzinnigen op dit moment nu opgeschoten met wat jullie willen, vraagt de zaal. Mul ler: „De actieradius van de pu pillen is oneindig veel groter ver geleken bij vroeger". „Hadden jullie niet wat kalmer, tactischer te werk moeten gaan om je doel te bereiken. Hebben jullie de zaken ndet te veel op de spits gedreven? Antwoord: „Je stelt de frictie met de bestuurders daw alleen maar uit. Wie eigenlijk geen veranderingen wil, roept voortdurend dat het allemaal heel geleidelijk moet". Het zijn vragen die Carel Muller ongetwijfeld al vele, vele malen hebben bereikt. Klaar hij blijft met engelengeduld zijn kant van de zaak belichten. Ook opmerkingen als „Proberen jullie over de ruggen van de zwak zinnigen de maatschappij te ver anderen?" en „Door jullie optre den in Dennendal is een rem ge legd op de ontwikkeling van de zwakzinnigenzorg op andere plaat sen in Nederland" wekken geen imitaties im hem op. Twee keer wordt de bijeenkomst langdurig onderbroken omdat Ca rel Muller voor telefoontjes wordt weggeroepen. De discussie zakt dan meteen in; éénmaal wordt maar meteen pauze afgekondigd. Zonder Carel Muller gaat het ge woon niet. Washington pro Cairo De Amerikaanse minister van Defensie James Schlesinger heeft verklaard dat de Verenigde Staten een Egyp tisch verzoek om wapenen in de VS te kopen goedgunstig zou over wegen. LEIDEN De ledenvergadering van de PSP heeft het kernprogramma, dat in samenwerking met PvdA, PPR en D'66 is opgesteld, goedgekeurd. Geconstateerd wordt, dat er tussen PvdA enerzijds en de drie partijen van lijst 4 anderzijds verschillen be staan in de interpretatie van „onge wenste ontwikkelingen in de binnen stad". hetgeen werd geïllustreerd door het stemgedrag van de verschil lende fracties over het Herengracht- Zijlsingelplan in de raadsvergadering van vorige week maandag (PvdA stemde vóór het bestemmingsplan, PSP en D'66 tegen). De PSP zegt in een verklaring te verwachten, dat een links programcollege in de ko mende raadsperiode een kritischer houding tegenover dergelijke plan nen zal aannemen. „Zou dit niet het geval zijn, dan zou de PSP haar hou ding tegenover de samenwerking op nieuw moeten bekijken", aldus de verklaring. Indiase kernproef De deelne mers aan de ontwapeningsconfe rentie in Genève hebben gisteren de vorige week door India uitge voerde atoomproef scherp veroor deeld. India verdedigde zich met 't argument dat de proef voor vreed zame doeleinden was en dat het geen plannen heeft kernwapens te maken. LEIDEN In samenwerking met de Koord-Studio zal de Welzijnsraad gaan bekijken in hoeverre er nog in stanties benaderd kunnen worden om enige subsidie voor de Koord-Studio los te krijgen. Ook zal het ministe rie van CRM worden benaderd om te proberen ook uit die bron subsidie te verkrijgen. Een en ander werd besloten in een vergadering van de Welzijnsraad gisteravond. Uit de vergadering kwam de sug- De Cock en de dode harlekijn, door A. C. Baantjer. Uitgeverij Fon tein, De Bilt. f 6.90. De Cock en het sombere naakt, door A. C. Baantjer. Fontein f6.90. Aardlicht, door A. C. Clarke. Fon tein f 7.90. In de schaduw der eeuwen, door Anya Seton. Fontein, f 24.90. Verborgen wereld. Het ongelijk van de geschiedenis, door M. H. J. Th. van der Veer en P. Moerman. Uitgeverij Ankh-Hermes, Deventer, f 19.50. Meesters der wereld. Op het spoor van onze buitenaardse voorouders, door Robert Charroux. Ankh-Her mes. f 19.50. Het innerlijk gezicht. De ver vreemding als maatschappelijk en psychisch verschijnsel, door Lieuwe Hornstra. Uitgeverij Contact, Am sterdam. f 15.—. Livingstone. Livingstone's grote rol bij de ontwikkeling van het Britse imperium in Afrika, door Tim Jeal. Uitgeverij Hollandia, Baarn f 27.50. In de duinen. Landschap, flora en fauna, geïllustreerd met foto's door K. Hulsbos, vierde, gewijzigde druk. Uitgeverij Elsevier, Amsterdam, f 14.90. Topgeheimen, door Barbro Lind- gren. Kinderboek. Uitgeverij Van Holkema en Warendorf, Bussum. f 9.90. Het einde van de maskerade door K. Morgan Ryan. Van Holkema en Warendorf. f 1950. Thoraldo's trucs en toverijen. Goo chelkunst voor iedereen. Uitgeverij: Kosmos, Amsterdam, f 12.50. De onhebbelijke Hebzebah, door E. Mitchell Preston. Kosmos f4.90. Dingo Django, door Sid Fleisch- man. Kinderboek. Kosmos f 12.50. Wat doe je met me? Mensen liefde seks, door Eric Berne. Uit geverij Hollandia, Baarn. f 18.90. Yoga voor iedereen, door Kareen Zebroff. Uitgeverij Helmond, Hel mond. f 14.90. De boodschap van de onzichtbare, door C. Verleyen. Uitgeverij Hel mond. f 5.90. Verhalen van de Grote Koning, door Lize Stilma. Uitgeverij Hel mond. f 9.90. Bezig zijn met macramé. 50 prach tige patronen voor kleding en woning voor beginners en gevorderden. Uit geverij Helmond, f 14.90. Bont diepvries ABC, door R. Vollmer-Rupprecht. Uitgeverij Hel- mond/Hei'deland-Orbis, Hasselt. Prakta paperback kleur f 4.90. 88 salades om van te smullen, door Chr. Schönherr. Helmond/Heideland Orbis. Prakta paperback f 4.90. Reservaat, door L. P. Boon. Uit geverij De Arbeiderspers. 2e druk. f 18.90. De toestand in de wereld 1973, dooi- Mr. G. B. J. Hilterman. Uitge verij Bonaverutura, Amsterdam, f 14.90. gestie naar voren om via CRM te proberen alsnog subsidie van de ge meente te krijgen. Dit zou kunnen gebeuren wanneer Koord-Studio vol doet aan de voorwaarden die het mi nisterie stelt aan een eventuele sub sidie-toewijzing. „Als daaraan is vol daan en het ministerie stemt toe, dan kan de gemeente moeilijk meer nee zeggen". Zoals bekend is op een subsidie aanvraag van Koord-Studio bij de gemeente afwijzend beschikt en heeft de raadscommissie voor maatschap pelijke aangelegenheden en gezond heidszorg deze afwijzing overgeno men. Inmiddels is enige onzekerheid ontstaan over de vraag of het Ko ningin Juliana Fonds, waarmee al in een eerder stadium contact werd op genomen, wel of niet subsidie kan verstrekken onafhankelijk van wat de gemeente doet. Volgens de laatste berichten eerder werden daarover negatieve mededelingen gedaan zou dit fonds onafhankelijk subsidie kunnen geven. Wanneer dat overi gens metterdaad gebeurt, zal het in elk geval een eenmalige subsidie be treffen dat volgens een woordvoer der van Koord-Studio waarschijnlijk zestig procent van de inrichtings kosten zal kunnen dekken. Dezelfde woordvoerder benadrukte gisteravond nog eens dat Koord- Studio financieel „schrikbarend dicht bjj de rode streep zit". „We bestaan nu een half jaar. En dat we in een behoefte voorzien is in dat half jaar wel duidelijk geworden. De vraag is alleen: hoe maken we dat B. en W. en andere instanties duidelijk. Dat is ons probleem", zo zei hij. LEIDEN L.P.V. "De Snelvlieger hield een wedvlucht uit Noyon. In concours 237 duiven. Gelost 7.00 uur. Tijd le duif 10.51 uur. Uitslag 1, 4, 5 P. Kooyman, 2. 3, 7, 10 M. de Lan ge en Zn. 6 B. Delsasso 8, 9 J. Roest. LEIDEN De Leidse universiteits raad heeft voor de benoeming rzzi twee buiten-universitaire leden aan de minister van Onderwijs en Weten schappen als kandidaten voorgedra gen (dn rangorde) mej. drs. E. Verff, lerares aan het Rijnlands lyceum in Wassenaar, H. Groeneveld jr., directeur van de Stichting Opleiding en Vorming Detailhandel, dr. G. J. Smit, algemeen directeur van de Ne derlandse Stichting Consultatiebu- reau's voor huwelijks- en Geslachts leven in Den Haag, en drs. M. Spi- ro, directeur van het Gemeentebu reau voor Beroepskeuze in Den Haag. De voordracht is gemaakt in ver band met het aftreden als buiten universitair lid van de heren dr. A. A. de Boer en W. A. Wamsteeker. Ontvoering De op 8 mei door drie Spaanse anarchisten ontvoerde directeur van het filiaal in Parijs van de bank van Bilbao. Balthazar Suarez, heeft meegedeeld 'at zijn ontvoerders hem c oepelijk zouden doden als r m hun eisen voldaan wordt. ADVERTENTIE Wage onder zijn woning aan öuiterskade werd een koffer met voor meer dan twee duizend gulden aan gesto- ie schilderijen. Maar auto- u Johannes (27) weet van Bie garage is niet van mij offer had ik nog nooic eer den", beweert hij voor de iwhtbank. Ütle deed de vangst op 9 no- •orig Jaar tijdens een blik- naar aanleiding van een telefoontje. Behalve de kof- ter schilderijen vonden re- nóg vier oude meesters in fan een collega van Johan- werd klemgereden op de «weg. »an bekende de kunstwerken ®en in de garage aan de terskade in ontvangst te Women van Johannes, voor aan een afnemer in Rotter-* dam. Alle acht schilderijen, vervaar digd door onder anderen Jan Steen, Jacob Maris, Breitner, Mauve en Van Ostade, bleken afkomstig van de inbraak in de nacht van 22 op 23 augustus '73 in een villa aan de Rijksstraatweg te Wassenaar. De verzekerde waarde van de buit, 23 schilderijen in totaal, bedroeg bijna anderhalf miljoen gulden. Autohandelaar Johannes verklaart aan de Haagse rechtbank van de hele zaak niets af te weten. De ver klaring van zijn collega Jan (26), verwijst hij als kwaadaardige las terpraat naar het land der fabelen. Jan zelf ls niet ter zitting versche nen; belde verdachten zijn uit voor lopige hechtenis ontslagen. "Ik kom wel eens een enkele keer in die garage omdat de ketel van mijn centrale verwarming er staat. Maar ledereen kan er in; de deur is nooit op slot", vertelt Johannes. •Die 9e november had ik de auto van mijn vrouw daar staan, voor re paratie. Toen ik de auto achteruit naar bulten reed, zag ik voor het eerst opeens die koffer staan. Vóór dat ik de kans kreeg eventueel te kij ken wat er in zat, werd ik gearres teerd. Van wie de koffer afkomstig is, weet Johannes niet. Maar hij ver klaart veelbetekenend dat zijn col lega Jan even tevoren ook ln de ga rage was geweest, om een kenteken bewijs te halen voor een verkochte auto. "Hebt u niet samen met hem die inbraak in Wassenaar gepleegd?", vraagt president mr. De Mol van Ot- terloo. "Zeker niet", antwoordt Johannes koelbloedig. "Dat zou voor u anders niet zó vreemd zijn geweest", meent de president. "Hoe bedoelt u?" "U bent nogal eens voor diefstal veroordeeld". Officier van Justitie mr. De Wit, acht opzettelijke heling bewezen, me de op grond van het feit dat Johan nes aan de politie zou hebben gezegd "als het goed is dan zitten er vier schilderijen in die koffer". De offi cier eist tien maanden gevangenis straf met aftrek. Johannes ontkent zich tegenover de politie te hebben uitgelaten over de inhoud van de koffer. Zijn advocaat mr. H. J. Brandsma beroept zich er op dat verdachte aan de politie Juist helemaal geen verklaring heeft willen afleggen. Volgens pleiter kan de beschuldiging van verdachtes col lega evenmin als bewijs dienen, om dat Jan zelf een verdachte is die in 't nauw zit. Pleiter vraagt vrij spraak. Vonnis 4 Juni. Polaroid Zip Zwart-wit foto's in 30 sekonden, ingebouwde belichtingsmeter, ingebouwde flitser, /4QOC nooit scherpstellen. 4"yfj Polaroid Colorpack 80 Kleurenfoto's in een minuut, zwart-wit foto's in 30 sekonden, elektrisch oog voor altijd juiste belichting, gemak- -./mnn kelijke filminleg. 13",UU Nu met 2 gratis zwart-wit films, Nu met 2 gratis kleuren films, U kunt in plaats van 2 films ook een luxe tas kiezen Alléén bij Klein-Gefo HAARLEMMERSTRAAT 92-94 fono - foto - disco - HiFi TELEFOON 34228 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17