EIDSCH DAGBLAD 'rotestanten in lster schieten p de politie meubel-kijkdag bymijnders™ Wraakactie liep goed af vandaag EEN NOORD its vakbondsleider afgetuigd Gelei ire bewaking Nederlands tbalelftal Vijf Zweedse gijzelaars vrij Oud-SS'er meldt zich na 27 jaar Gezochte jongen verdronken" KRAMERS 0 21 MEI 1974 OPGERICHT I MAART I860 No. 34327 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AST (AP) Woedende protestantse stakers hebben vanmorgen met automati- jweren het vuur geopend op de politie, die probeerde de barricades in de straten van te verwijderen. Bij het vuurgevecht zijn geen gewonden gevallen. De stakers idirekt nieuwe barricades op. Een gro ep vrouwen vormde een levende barricade koningin Elisabeth-brug in Belfast, een van de voornaamste routes in de binnen- I'erkwillige demonstranten werden uitgejouwd, geslagen of mét rotte eieren beko- fan onze correspondent) [JN Het Nederlands elf- ■föt tijdens de wereldkam- Bhappen voetbal in Duits- pfgebroken bewaking van ötse politie. Volgens de veiligheidsdienst is het tadse elftal uit een land een reputatie van pro- gezindheid een "dankbaar voor eventuele Palestijn- öviteiten. het hotel Kraukramer over- de eigenaar zijn twee Ara- t werknemers met verlof te i gedurende de tijd dat het lands elftal daar logeert, ks het feit dat de Jonge p (18 en 19 Jaar) al Ben in dienst waren alvo- ihesloten werd dat het elftal lam verblijven. Ibus waar de spelers in rei- fil ook onafgebroken be- 1 worden. In de bus rijdt jolitie-agent mee. De wagen heeds bij politie-bureau's ge- Brd worden. In een ander deel van de stad heeft vanmorgen een menigte sta kers de Britse vakbondsleider Leo nard Murray afgetuigd toen hij probeerde een mars door Belfast voor de hervatting van het werk te leiden. De politie en het leger moes ten er aan te pas komen om Mur ray en plaatselijke vakbondsleiders te beschermen. Murray kwam gisteren in Belfast aan om te proberen te bemiddelen ten einde de proteststakingen in Noord-Ierland te beëindigen. De ex treem protestantse arbeidersraad voor Ulster riep de staking uit uit protest tegen politie-bestuursmaat- regelen van het huidige Noord-Ier se bewind, waarover meer op pagi na 9. De mars van Murray was de eer ste van de twee geplande marsen die worden gehouden om de bevol king op te roepen om het werk te hervatten. De militanten zwaaiden met hun vuisten en beten de deel nemers aan de mars toe: we ken nen Jullie gezichten. We zullen Jul lie wel krijgen"! Dergelijke intimidatie-tactieken hebben ertoe geleid dat duizenden arbeiders uit vrees zijn thuisgeble-" ven. Winkels, kantoren en fabrie ken zijn gesloten. Meer dan 200 politiemannen en soldaten moesten de demonstranten beschermen te gen zo*n 250 militanten. Murray liep een aantal klappen od maar ging daarna door met de mars. In Londen heeft premier Wilson een speciale zitting van het kabinet bijeengeroepen om de situatie in Noord-Ierland die zich met het uur verslechtert, te bespreken. Maa kort voordat de ministers in Dow- ningstreet 10 bijeen zouden komen werd de vergadering zonder nadere uitleg afgezegd. Een woordvoerder van de politie in Belfast waarschuwde vanmor gen: "De situatie is erg delicaat, ieder ogenblik kan er een bloedbad losbarsten. Het openbaar vervoer ligt nage noeg stil, een groot deel van de door burgeroorlog geteisterde provincie zit zonder stroom, winkels, kanto ren en fabrieken zijn gesloten. Ook hierover meer op pagina 9. STOCKHOLM De gewapende man die sinds gistermiddag vijf vrouwen in gijzeling hield in een apotheek in de Zweedse stad Gotenburg heeft zich vanmorgen aan de politie overgegeven. De man verliet het gebouw met de vijf apothekersassistentes en werd overgebracht naar het hoofdbu reau van politie in Gotenburg. massen nmissaris j Verolme BRDAM (ANP) Tijdens neelhou ders ver gade-ring van ■•Schelde - Verolme-concern |ta Rotterdam is burgemees- Bassen van de havenstad be- »t lid van de raad van com- te. fen voor zijn benoeming werd 1 de grote bestuurlijke erva- binnen enkele maanden E burgemeester in dit gebied zwaartepunt van de acti- n het scheepsbouwconcern Bt Rotterdamse havengebied. Isflijk PMlkt regen niet hier en daar wat «r van het «esten uit nok •pklaringen. Matige, tijdelijk Itlnd ruimend naar west tot Minimum temperaturen 19 graden, maxima van 13 «n de kust tot 17 graden i In het binnenland. (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 MEI 1138 uur; onder: 20.36 uur. 4.03 uur: onder: 20.36 uur. w te Katwijk te 3.11 en 15.38 **ater te 11.27 en 23.50 uur. De man drong gistermiddag met een automatisch geweer de apotheek in het centrum van de stad binnen, en gijzelde zeven vrouwen. Twee za gen later kans via een achterdeur uit het gebouw te ontsnappen. De politie omsingelde het gebouw en be sloot af te wachten. De Jongeman eiste de vrijlating van drie gevangenen. Hij zei dat hij zijn gijzelaars zou doden als de politie zou proberen hem te overmeesteren. Ook zei hij dat hij dit alles niet om geld deed. Het ging volgens hem om een wraakactie voor de mislukte bankoverval in Stockholm vorig Jaar en de gijzeling die daar op volgde* Jan-Erik Olsson en Clark Olofsson hielden toen vier gijzelaars 132 uur vast in de kluis van de bank. Zonder verzet Later liet de Jongeman zijn eis voor de vrijlating van de drie man nen vallen. Hij gaf zich tenslotte zonder verzet over nadat een Zweed se politiecommissaris bijna een uur lang met hem had gesproken. De po litie had inmiddels een cordon rond de apotheek gelegd. Overal lagen zandzakken opgestapeld. In de om geving stonden ambulancewagens en brandweerwagens klaar. De politie wilde wachten tot de man uitgeput was. maar hij nam uit de apotheek medicamenten tegen vermoeidheid in. Door de telefoon liet hij weten, dat hij het desnoods dagen lang kon uithouden op vitaminepillen van de apotheek. Na het gesprek kwam hij tenslotte naar buiten en liet zich zonder ver zet wegvoeren. De vijf apothekersassistentes die in de Zweedse stad Gotenburg werden gegijzeld zijn vanmorgen ongedeerd vrijgelaten door de jongeman die dreigde de meisjes met een machinepistool neer te schieten als de Zweedse regering niet drie gevangen misdadigers vrij zou laten. Op de foto links stappen de aptothekersassistentes welgemoed de vrijheid tegemoet. Politiemannen bescher men de Britse vakbondsleider Leonard Murray in Belfast tegen woedende militante protestanten, Murray pro beerde vandaag 'n mars door Belfast te houden om de sta kende arbeiders aan te sporen het iverk te hervatten. In de straten van Belfast zijn over al barricaden opgeworpen en protestantse arbeiders lopen rond met knuppels en bedrei gen iedereen die toch pro beert naar zijn werk te gaan. WOUW (ANP) Vandaag heeft de 54-jarige oud-SS'er J. V. M. uit Wouw zich gemeld bij de officier van justitie in Den Bosch. Dat is 27 Jaar nadat hij wegens zijn rol in de oorlog bij verstek was veroordeeld tot 15 jaar gevangenis straf. De straf is nog niet verjaard. Al die tijd heeft J.V.M. zich onder de naam Piet Adriaanse in Frankrijk schuil gehouden. In fe bruari van dit Jaar zag hij geen heil meer in zijn zwervend bestaan en stelde hij zich in verbinding met een advocaat die op zijn beurt de Justitie in Den Bosch inlichtte. Van M. is gehuwd met een Frangaise en heeft drie kinderen. LEIDSCH DAGBLAD kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 5 juni 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. aam: dres 'aafs: tlronummer: °^je zwart maken, bon invullen in open envelop Dr,der postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, Nwoordnummer 214, Leiden. BODEGRAVEN Het stoffelijk overschat van Ton Bergman, de 19- Jarige Jongen uit Bodegraven die sinds vorige week zondag werd ver mist, is vandaag gevonden. Hij was met zijn brommer in ©en sloot gereden langs de Korte Waarder in Nieuwer - brug (gemeente Bodegraven). Het ongeluk moet gebeurd zijn in de nacht van zaterdag op zondag. Een onderwijzer uit Nieuwertorug vond het lichaam van de Jongen vanmorgen voor zijn woning. De poli tie, de gealarmeerd werd, kon het identificeren als dat van de vermiste Jongeman. Mevrouw Bergman, die wij gisteren spraken over de vermissing van haar zoon, dacht al aan een verdrinking. Zij wilde niet geloven dat haar zoon ?ou zijn weggelopen, zoals de politie aanvankelijk veronderstelde. (Zie ook elders in deze kramt)' 22 PAGINA'S Paul van Vliet is teruggekeerd van een tournee door Amerika. De Ne derlandse cabaretier trad er op in kleine theaters en in nachtclubs. Niet zonder succes overigens want het Amerikaanse publiek bleek grote bewondering te hebben voor de manier waarop Paul van Vliet zijn programma presenteert. 'En', zegt Paul van Vliet, als je ze dan nog verteld dat je zelf de teksten voor de show hebt geschreven staan ze helemaal paf. PAGINA 5 1 De Surinaams® premier Arron heeft op de Koninkrijkstop in Den Haag om militaire steun van Ne derland gevraagd, ook in de eerste periode van de onafhankelijkheid van Suriname. PAGINA 7 1 In het Midden-Oosten wordt nog deze week een bestand tussen Israël en Syrië verwacht. PAGINA 9 1 Feyenoord zal een zware dobber krijgen aan Tottenham Hotspur. SPORTPAGINA Stof in rciten was inderdaad gevaarlijk LEIDEN Tijdens de "bemonste ring" van de vaten chemisch afval die afgelopen week op het voorma lige spoorwegemplacement bij de Herensingel zijn gevonden, is geble ken dat van de vaten ongeveer 44 geheel of ten dele waren gevuld. Vast is komen te staan, dat men te doen heeft met een mengsel van gechloreerde koolwaterstoffen, mi nerale oliën (smeerolie) en verfop- lossingen. De stoffen zijn inderdaad gevaar lijk. maar in mindere mate dan aanvankelijk werd gedacht. Bij aanraking met vuur of bijin- wertdig gebruik zouden zich inder daad wel gevaren hebben kunnen voordoen. Aldus luidt het rapport van het handelslaboratorium van dr. Verwey uit Rotterdam, die de analy ses verrichtte. Op het terrein waar de vaten wer den gevonden, speelden regelmatig kinderen uit de buurt. Door het raadslid voor de Kabou ters in Leiden Mevr. Ruys-War- merdam zijn inmiddels aan het col lege van B en W vragen gesteld. Professor Steenkamp, voorzitter van het CDA en man met een ontel baar aantal nevenfuncties heeft gisteren op een symposium in de AVRO-studio zyn licht laten schynen over de problemen van informatie en communicatie. Dit maal was hij ingehuurd als „leek" temidden van een aantal in com municatieve zaken deskundig ge achte heren en vertolkte de meer beluisterde stem des volks dat de boys van de media nog ail eens on geremd plegen aan te rommelen. „Voor vertegenwoordigers van de conservatieve richting ligt dit ge voeliger dan voor die van de pro gressieve", zo vond de hooggeleerde inleider uit Eindhoven. Nu loopt het by dergelijke verwijten meestal zo'n vaart niet. Ook pro fessor Steenkamp kwam bij het noemen van voorbeelden niet ver der dan de vermelding van het gironummer van een actiegroep bij een radioactualiteit en een india nenverhaal over het verdwijnen van het randschrift op de gulden in een bepaald niet progressief Amsterdams ochtendblad. Een man van Steenkamps invloed verdient echter wel alle aandacht. Steenkamp deed de suggestie om een ombudsman voor het mediabestel aan te stellen tot wie degenen zich zouden moeten richten die zich door berichtgeving In pers, radio of t.v. tekortgedaan voelen. Dat is geen heilzame gedachte. Dat werd hem gelukkig op het symposium onmiddellijk door de liberale mr. Steketee, oud-hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad, aan het verstand gebracht. Behalve de bur gerlijke rechter is er de goed func tionerende Raad voor de Journa listiek, onder voorzitterschap van een raadsheer uit de Hoge Raad. De bonafide pers publiceert de uit spraken van die raad. Men zou de bevoegdheden van de raad in de verschillende media kunnen uit bouwen. Het instituut van ombudsman v*>or de media zou formeel al' een dou blure betekenen naast de Raad voor de Journalistiek, maar materieel zitten er nog gevaarlijker kantjes aan. De ombudsman treedt op bij willekeur door de overheid. In de Scandinavische landen kan hij in vloed uitoefenen op de over heid en haar beslissingen. Ook al kan hij zo is de praktijk in het Noorden niet dwingend de overheid besluiten laten herroepen, de ombudsman is door zijn per soon een belangrijk gezagsdrager, een publieke figuur. Nu professor Steenkamp een om budsman ook buiten de overheids sfeer en dan nog wel in de sfeer van informatie wil introduceren, betreedt hy toch wel een emmer met buitengemeen gladde gelei. De communicatie-media worden in deze opzet in hun uiterste conse quentie gezien als uitvoerend or gaan van het staatsapparaat 1 daarmee houden ombudsmannen zich immers bezig) en niet als on afhankelijk functionerend in een democratische samenleving met ei gen vrijheden, binnen vanzelfspre kend de grenzen van de wet. Een recht in de grondwet verankerd. Wie nou heel kwaadwillig wil zyn over de suggestie van Steenkamp, kan zeggen dat hij een lans breekt voor een soort P.B.O. van de in formatie. Wie zich vriendelijker opstelt, zal veronderstellen dat de professor in zyn drukbezet bestaan zich niet alle kanten van zijn idee heeft gerealiseerd. Het is precies als met zyn andere suggestie: een code voor het me diabestel. Die code zou alleen maar vage normen impliceren. Dat is im mers de enige manier waarop een verantwoordelijke pers kan werken. Zoals altijd al gebeurde. De frequentie waarmee Steenkamp zich in de droge Hilversumse stu dio een eenvoudige leek noemde, stelde de aanwezige communicatie mensen enigszins, maar niet hele maal gerust. ADVERTENTIE VAKANTIE wensen wij voor U dit jaar. Maar breng tijdig vóór Uw vakantie uw schoenen by: Donderdag a.s. U KIEST UIT DE GROOTSTE KOLLEKTIE VAN DE RANDSTAD: 6000m2 LEIDEN Lange Gracht 5 Parkeerplaats bij molen De Valk LISSE Kanaalstraat - Heereweg Eigen parkeerterrein.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1