)mvang van raktijk is niet controleren effect Alcoholbestrijders willen reclame alcohol aan banden Verouderde methoden toch Aage M. gebruikte - vermoedelijk - onderzoek van TNO iviljoen Zetten KONINKLIJKE Beslissing CDA moet komend jaar vallen SCHENKING VOOR SAHEL Staten akkoord met blokkendam Oosterschelde Regering verbiedt brandstof met zwavel Binnenkort leningen via giro ingeren 'ïzetten Isoleercel voor lastige meisjes EG 18 MEI 1974 BINNENLAND PAGINA 7 jatschappij geneeskunst weinig machtig SN (ANP) Zestig Jon- iiebben gisteren geduren de uren twee paviljoens fc Helderingstichtingen in ïetuwse Zetten \bezet ge- l De Helderingstichtin- een kinderbeschermings- svoor moeilijk opvoedbare k tussen 8 en 18 Jaar. De stelde zich van de bezet- de hoogte, maar hield •wier afzijdig, bezetters, leden van de TU) belangen voor minder- het Jongerenadviescen- uit Arnhem en het in stad gezetelde advies- i klnderbeschermingscon- 'boügen de paviljoens „De W" en „De Rietkamp" 1. door eerst een ruit in te ^zetters protesteerden te- behandelingsmethode in. fcjestehuizen die naar hun .bikomen uit de tijd is. ftas de bezetters, die in- onder de titel „Zetten, tëeten" een zwartboek heb- Et?egeven, worden demels- Jelmatig onder de koude gezet, in een isoleercel fkt of „plat gespoten", in- met kalmeringsmid- |door een arts. In het ^oek worden vele beschul- geuit. Onder meer het Van een dwangbuis die ■'band" wordt genoemd. Door Madeleine Roumen Dit verhaal van een groepsleidster die in de Zettense inrichting heeft gewerkt Jaagt door ons hoofd als we het terrein met het bordje ver boden toegang oprijden. Er is geen spoor van leven rond de paviljoens; de meisjes zitten nog op school. Een uur later komt het eerste groepje aanslenteren. Zes kinderen met in hun midden een groepslei der. Ze proberen allemaal zijn ar men beet te pakken. Na de lunch zullen ze zittend op het grasveld door elkaar schreeuwen hoe zij hun gedwongen verblijf in de inrichting ervaren"Waardeloos". "Wel fijn, ik wil niet meer weg". "Zie Je dat gat in die ruit? Die heb ik aan diggelen geslagen. Dat doe ik zo vaak". Twee meisjes uit de inrichting heb ben kortgeleden hun kritiek gespuid voor de radio. Toen is ook gepraat over opsluiting, censuur op brieven en de houding van de leiding. Dit gebeurde in de dagen dat Zetten weer in de belangstelling stond om dat de directie van de inrichting groepsleidster Annego Strumphler de laan had uitgestuurd. Omstreden Annego, die anderhalf Jaar in de inrichting heeft gewerkt, wil wel weer op haar post terugkeren. Maar de directie volhardt tot nog toe in het ontslag omdat de groepsleidster "er blijk van heeft gegeven niet in een groep te kunnen werken". Zelf vermoedt ze dat in deze hele zaak ook haar kandidaatstelling voor een verkiesbare plaats voor de PvdA in de gemeente Valburg meespeelt. Annego Strumphler ver telt dat ze over haar werk in de inrichting nooit ruzie heeft gehad met de directie. "Ik heb wel kritiek op hun behan delingsmethoden, maar daar heb ik nooit een rel over getrapt. Ik heb ook we} kinderen in de isoleer ge zet. Ja, met tegenzin. Het zijn ver ouderde methoden, maar doordat Je het toch doet, kom je in een stress-situatie. Daarbij komt dat in het denken buiten de inrichting over deze zaken een stroomversnel ling plaats vindt. Een beetje ont wikkeld mens is dan ook op dit moment ver voorbij de isoleercel len". De Belangenvereniging Minderjari gen, die belangen van kinderen in tehuizen probeert te behartigen, haakt met het Zwartboek in op An- nego's verhaal. In Zetten zou vijftig procent van de straffen worden ge geven als kinderen dwars liggen. Als redenen waarom straffen wor den uitgedeeld, worden genoemd: niet willen werken; weglopen, niet mee willen doen aan groepsactivi teit; geen medicijnen in willen ne men; in de war zijn; en in het algemeen; dwars en ongezegljk. Vaak worden meerdere meisjes te gelijk gestraft. Op een meisje van ze ventien Jaar zou in de maand no vember 1973 gedurende vier dagen ongeveer negentig uur achtereen de isoleercel zijn toegepast. Een meisje van achttien jaar zou in dezelfde maand zes keer in de isoleercel zijn gezet. Een ander kreeg in die ma^nd vijf keer de onrustband. Een maand later kreeg ze een keer een spuit om te kalmeren. De belangenvereniging heeft nog meer afschrikwekkende gegevens op papier staan over behandelmetho den die regelmatig zouden worden toegepast. Zo zou een meisje gedu rende enkele dagen in de isoleercel zijn gezet omdat ze het vloeken moest afleren. Volgens oud-bewoners van de in richting zou het regelmatig onder gaan van dit soort straffen op den duur leiden tot gewenning, wat weer tot gevolg heeft dat een kind in de inrichting tot schijnaanpas- sing komt. Komt zo'n meisje weer terug in de maatschappij, dan ver valt ze weer in het oude. Over het opsluiten van mensen in isoleercellen, iets wat de directie van de inrichting niet ziet als een verouderde methode zijn, dikke boe ken geschreven. De algemeen directeur in Zetten, mr. H. Meijer g/eft toe dat deze straffen regelmatig worden uitge deeld. En ook dat het beter zou zijn als degene die het kind in de iso leer zet, zichzelf ook laat opsluiten. "Maar daar hebben we onvoldoende mensen voor", zegt hij. Meijer:"Hier wordt geen kind tien tallen uren achtereen in de isoleer cel opgesloten. De isoleer wordt wel regelmatig gebruikt, soms voor en kele uren. Als een meisje in de si tuatie geraakt dat ze doldraait en zichzelf beschadigt, dan nemen wij maatregelen ten goede van dat meisje. Het is namelijk gebleken dat onze behandelmethoden effect hebben. Wij krijgen hier kinderen met een postpakketjes-syndroom: Meisjes die zich in een ander tehuis niet kon den aanpassen. En het komt vaak voor dat wij de vrijheid van zo'n meisje moeten beperken. Het is ook niet interessant welke kleur een maatregel heeft, maar vanuit welke intentie die wordt genomen: bij voorbeeld als je een kind in de iso leer zet, maar haar toch laat weten dat Je haar mag". De heer Meijer, wiens ouders Jaren lang een inrichting voor kinderbe schermingskinderen hebben geleid en die vóór zijn tijd in Zetten ook (Van een onzer verslaggevers) DELFT Het is bepaald niet uit gesloten dat brandkastenkraker Aage M. zich dank zy rijkssubsidie in het inbrekers vak heeft kunnen bekwa men. Aage, die vier weken geleden op spectaculaire wijze uit de Leeu warder gevangenis ontsnapte, ver klaarde onlangs in een radiopro gramma dat hij een in Delft geves- t.gd TNO-instituut een onderzoek voor hem heeft laten verrichten. TNO acht dit zeker niet uitgesloten. De meester kraker liet naar zijn zeggen de technici van het met over heidsgeld werkende instituut ui'üvis- san, waaruit een zogenaamde ther mische lans is samengesteld. Met deze instrumenten wordt een grote hitte opgewekt, die in het bedrijfs leven wordt benut om gaten te ma ken in zeer resistente materialen. Aage achtte het uit oogpunt van opspoorbaarheid te riskant om deze thermische lansen, die zo'n f. 12.- par stuk kosten, kant en klaar te kopen. Aan de hand van het TNO- rapport zou hij ze zelf hebben ver vaardigd. Volgens TNO is het best mogelijk dat de gladde in- en uitbreker Aage. zo'n twee jaar geleden dat onder zoek heeft laten verrichten Over de opdrachten die TNO voor particulie ren en bedrijven uitvoert, worden echter op grond van een overeenge komen geheimhouding geen mede delingen aan derden gedaan. „Alleen het ervan op de hoogte zijn dat er een onderzoek heeft plaatsgehad, kan voor een concurrerend bedrijf bepaalde voordelen hebben", aldus TNO-voorlichter Jochems. ..Over de aard van het onderzoek en aan de conclusies wordt in het geheel geen ruchtbaarheid gegeven". TNO krijgt jaarlijks voor tientallen miljoenen guldens aan opdrachten. De hear Jochems gelooft dat de opdracht van Aage M. geen medeplichtigheid, of onzorgvuldigheid op de schouders van TNO laadt. De thermische lans is geen specifiek inbrekerawerktuig, maar een instrument dat veelvuldig in bouw en industrie wordt gebruikt. Voorts genoot Aage ten tijde van zijn „order" aan TNO nog geen landelijke bakeniiheid over zün activiteiten met de thermische lans. Men had destijds niet kunnen ver moeden dat hij crimineel voordeel zcu halen uit een deskundigenrap port over de thermische lans. ROTTERDAM ARP-voorzitter drs. J. de Koning heeft vanmorgen verklaard dat de gegroeide CDA-ge- dachte in stad en provincie het ko mend jaar door de Kamerfracties moet worden waargemaakt. „Een definitieve beslissing over het Christen-democratisch Appèl zal bij de komende kabinetsformatie val len. Als er weer een verschil van op stelling van KVP, AR en CH bij een volgende formatie zal zijn, kan men het CDA als factor in de Nederland se politiek voor zeer geruime tijd uit schakelen". De Koning zei dit op de voorjaars vergadering van de partijraad in Rotterdam. Vooruitziend meende hij dat, indien er normaal in '77 verkiezingen zou den zijn, al in '75 het beginselbesluit moet worden genomen om met een kandidatenlijst uit te komen. Schapenmarkt om negen uur DEN HAAG Koningin Juliana en prins Bernhard hebben een gift gedaan ten behoeve van de actie SOS-Sahel, ter leniging van de nood door de droogte in de Saharalanden. Het geld dat via de actie bij elkaar wordt gebracht zal onder meer wor den besteed aan een plain voor struc turele hulpverlening dat de FAO (wereldvoedselorganisatie) heeft op gesteld. MIDDELBURG De Staten van Zeeland zijn gisteren akkoord gegaan met de afsluiting van de Ooster- söhelde op basis van het plan van de commissie-Klaassesz. Hierby gaat het om de aanleg van een poreuze blokkendam in de monding, waar door getijdenbewegingen mogelijk blijven. De Staten menen dat dit plan vol doende waarborgen zal bieden voor de veiligheid, de visserij en het milieu. Een motie van de progressieve partijen, waarin om een tweede dam naast de Oosterscheldedam werd ge vraagd, is afgewezen. Een motie van de Boerenpartij., die voorstelde om alleen de dijken te verhogen, haalde het evenmin. Veetbal De ere-divisieclub NAC heeft een nieuwe doelman ge contracteerd. Het is de 20-jarige Mat van Kelle van de amateur club Steenbergen. Die aankoop was noodzakelijk omdat NAC zijn re serve-keepers Mari van Dongen en Rini Heeren geen nieuw contract aanbood. DEN HAAG Om een bijdrage te leveren aan een schonere lucht boven het Rijnmondgebied heeft het kabi net gisteren bij Algemene Maatregel van Bestuur een besluit over het zwavelgehalte van brandstoffen ge nomen. Met ingang van 1 Juli zal verboden zijn als brandstof: a. gasolie met een hoger zwavelge halte van 0,7%; b. lichte stookolie met een zwavelge halte boven de 0,9% c. zware stookolie met een gehalte van meer dan 2,9% zwavel; d. overige brandstoffen vast, vloei baar of gasvormig met een zwavelge halte van meer den 1,5%. De toegestane percentages zullen eind wigend Jaar nog verder worden teruggebracht. DEN HAAG Binnenkort zal het mogelijk worden om ook via de giro of de Rijkspostspaarbank persoon lijke leningen te sluiten. Het kabinet is gisteren accoord ge gaan met een wetsontwerp dat dit mogelijk maakt. Het betekent een wijziging van de Beleggingswet van 1928. De toevoeging van de mogelijkheid tot het sluiten van leningen is ge daan om het dienstenpakket van giro en rijkspostspaarbank verder uit te breiden. 4RP -voorzitter: in gevangenissen werkte, zegt 'dat de discussie over de behandelmetho den niet eerlijk wordt gebracht. Op onze opmerking dat een ouder on middellijk van zijn kind zou worden gescheiden als thuis dezelfde straf fen zouden worden uitgedeeld als in Gistermiddag zij?i door de burgemeester van Groningen, de heer H. GBuiter, de to neelprijzen voor 1974 uitge reikt. De prijs voor de beste vrouwelijke hoofdrol, de Theo d'Or 1974 ivas bestemd voor Sacha Bulthuis (foto) die de prijs kreeg voor haar vertol king van "Jo" in het Engelse stuk "Een vleug van honing". Het stuk werd uitgebracht door het Zuidelijk Toneel Globe. De jury heeft Sacha Bulthuis met volle overtui ging voor deze prijs voorge dragen "wegens de hoge prestatie van deze actrice". De prijs voor de beste man nelijke hoofdrol werd uitge reikt aan Siem Vroom (links) voor zijn rol als "Claudius" in het stuk "Ik, Claudius". Het juryrapport noemde Siem Vroom een zeer veelzijdig acteur, die met 'n schijnbaar groot gemak dragende rollen van geheel verschillende aard en kaliber op intelligente wijze gestalte weet te geven. "Ik, Claudius" werd eveneens uitgebracht door het Zuide lijk Toneel Globe. De prijzen voor de beste mannelijke en vrouwelijke bijrol, respectievelijk de Ar- lecchino en de Colombina werden uitgereikt aan Ed- mond Claessen, voor zijn vertolking van de "Griffier ligt" in Heinrich von Kleist's "De gebroken kruik" en aan Sjoukje Hooymaayer voor de rol van "Butler" in Edward Albee's "Kleine Alice". Beide toneelstukken waren een pro ductie van de toneelgroep Theater. Zetten zegt hy: „Je moet een in richting niet vergelijken met thuis. Wij zijn geen vervangend thyis. Het gebeurt ook dat meisjes nog moei lijker hier vandaan gaan dan ze al waren. Dan ervaar je dat je hebt gefaald". LEIDEN Met ingang van maandag is de aanvangstijd van de schapenmarkt in de Groenoordhal gewijzigd. Vanaf negen uur is het voortaan toegestaan de schapen aan te voeren en te verhandelen. Tot nu toe was het zo, dat de schapen om acht uur werden aangevoerd, terwijl de handel pas om tien uur mocht be ginnen. pHT (ANP) De voorzit- het Nederlandse Huisartsen flap, de heer V. C. L. Tie nde Koninklijke Nederland happy tot Bevordering der jast in overweging gegeven, maatschappij een publiek je organisatie te maken die iterordeningen kan vaststel- alle artsen. MG heeft naar 'buiten' toe j, ziekenfondsen) wel vrij ït, maar ze staat in feite jg tegenover haar leden. De jens noemt daar deze week itn van in Medisch Contact. !G heeft gestreefd naar een iiding tot huisarts, maar ze nu toe geen middel om smet onverantwoord grote te dwingen tot praktijk- 'Daardoor kan het ge it straks de beter opgeleide mogeijk geen kans krij- nch te vestigen.' lorganisatie heeft bereikt, huisarts via zijn onkosten- een assistente vergoed tot nu toe bestaat er controle of een huisarts een assistente heeft, idelingen is bereikt, dat idse specialisten tot de inkomensklassen beho- ir, aldus de heer Tielens, de shewaking en de onderlinge ving zijn nog volstrekt af- van de Individuele bereid- van elke specialist, cmacht van de maatschappij tons de heer Tielens des te nu de KNMG steeds soeienis krijgt en zoekt met in de gezondheidszorg. Za- twaliteitsbevordering en be- restigingsbeleid, regionalisa- imenwerkingspatronen vra- een 'stuurmechanisme' dat (andere manier eisen dwin- opleggen. De KNMG is nu waarvan artsen vrij- kunnen worden. Die vrij- kan in de praktijk leiden levendheid, meent de heer Tielens waarschuwt ook raeffecten' van het streven held. 'Een van die nevenef- een bijna onvermijdelijke rschuiving naar materiële adat het nu eenmaal gemak - k, daarover tot eensgezind- tomen.' Een ander effect is bem een 'vergrijzing' van de Ibepaling: er moet worden naar een zo groot mogelijke dheid en iedere op de spits tegenstelling kan aanleiding 1 ledenverlies of tot afsplit- groepen. toe neveneffect is het moge- ïild centraal stellen van de heer Tielens: 'Het wordt belangrijker gevonden dat al- tin één vereniging zitten dan uorbeeld bepaalde catego- n samen met andere wer- gzondheidszorg verenigin gen vormen die zijn gericht op be paalde delen van die zorg, bijvoor beeld eerstelijns gezondheidszorg, geestelijke gezondheidszorg, zieken- De KNMG zou volgens de heer Tie lens moeten streven naar een zo in tensief mogelijk overleg met de an dere organisaties op het gebied van de gezondheidszorg. Het lijkt hem daarbij gewenst, op de duur te stre ven naar een federatie van verschil lende organisaties. De structuurnota van taris Hendriks mag niet veel langer op zich laten wachten. Want op dit ogenblik wordt in de gezondheids zorg een aantal incidentele maatre gelen getroffen waarvan men op z'n zachtst gezegd, mag betwijfelen of ze wel struotureel verantwoord zijn, zo als de personeelsstop in ziekenhuizen en de vuistregel ten aanzien van het beddenbestand (vier ziekenhuisbed den per duizend inwoners). Dit zei de waarnemend voorzitter van de Landelijke Specialisten Ver eniging, de heer A. M. Grundemann, vanmorgen op de algemene ledenver gadering in Utrecht. Hoewel de 'ge middelde' medische behandeling in feite niet bestaat, kan het opstellen van enige normen volgens hem toch verantwoord zijn, mits aan enkele voorwaarden wordt voldaan: er zullen aan het medische beroep aangepaste variatie-mogelijkheden moeten zijn, het opstellen van normen mag bij voorbeeld door een te strakke toepas sing de ontwikkeling in de ge neeskunde niet in de weg staan, en ook aan de vrije artsenkeuze van de patiënt mag niet worden 'geknaagd'. Het LSV-be stuur heeft geen be zwaar tegen een volksverzekering ziektekosten, als deze tenminste niet wordt gezien als een middel om het gehele functioneren van de gezond heidszorg te beheersen. Zaken die de LSV binnen elk systeem gegaran deerd wil zien zijn onder meer de wederzijdse vrijheid in de relatie tus sen arts en patiënt, de vrijheid van beroepsuitoefening binnen een pro fessioneel bepaalde normering en in dividuele verantwoordelijkheid van iedere specialist voor de kwaliteit van zyn werk. HEERENVEEN (ANP) Het wordt hoog tijd de vraag aan de orde te stellen of niet paal en perk moet worden gesteld aan de opdringerige reclame voor het gebruik van alco holhoudende dranken, met name via de STER-uitzendingen voor radio en televisie. Dit zei gisteravond de heer M. J. Maas. voorzitter van de Algemene Nederlandse Drankbestrijders Orga nisatie (ANDO) bij de opening van de ledenraadsvergadering in Heeren veen. De heer Maas haakte in op een vo rig Jaar door de raadgevende verga dering van de Raad van Europa in Straatsburg aangenomen aanbeveling aan de regeringen van de aangeslo ten landen om de reclame voor tabak en alcohol via de televisie en radio strikt te regelen of te verbieden. Be perkingen bestaan al in verschillende Europese landen, zelfs in Frankrijk. In de Scandinavische landen wordt thans gestreefd naar een gemeen schappelijke regeling voor geheel Noord-Europa. De heer Maas is benieuwd naar het standpunt van de Nederlandse rege ring. Hoopvol is hij evenwel niet, om dat de minister van CRM onlangs zelfs geen bezwaar bleek te hebben tegen het „aanhaken aan een be staande reclamecampagne door rijks instellingen als daartoe de gelegen heid wordt geboden". De heer Maas is huiverig voor dit soort sponsering. Ontevreden toonde de heer Maas zich ook over de slakkegang, waarmee maatregelen tot stand komen om een krachtiger optreden tegen rijden on der invloed mogelijk te maken. Er zijn weinig consumptiegoederen waar van het gemiddelde gebruik zo'n spectaculaire toeneming te zien geeft als dat van alcoholhoudende dran ken. Toch is het al weer vyf Jaar ge leden dat een wijziging van de we genverkeerswet werd voorgesteld, waardoor er een wettelijke limiet van 0,5 promille en meer controlemoge lijkheden zouden moeten komen. De wet is behandeld en aanvaard, maar nog niet in werking gesteld. In feite is er dus nog niets veranderd, want rijders onder invloed gaan door ongelukken te maken. Wat er terecht moet komen van de beloofde voorlichtingscampagne, waarmee de invoering van de nieu we alcoholbepalingen van de wegen verkeerswet gepaard zal moeten gaan, zal volgens de heer Maas nie mand verwonderen. „De overheid die bij herhaling heeft beweerd het rijden onder invloed als een groot euvel te beschouwen, doch die er tot dusverre nog weinig of geen blijk van geeft te beseffen dat de gastheer of gastvrouw medever antwoordelijk is voor de uitwerking van wat men zijn gasten te drinken aanbiedt, is in mijn ogen nauwelijks geloofwaardig", aldus de heer Maas. Eerder in zijn openingswoord had hij het gebeurde met minister Lubbers „teleurstellend en ontmoedigend" ge noemd. Ontmoedigend omdat na zo veel jaren actie van onder andere Veilig Verkeer Nederland nog steeds niet voldoende is doorgedrongen, dat wie een glaasje op heeft niet moet rijden. Teleurstellend vindt de heer Maas een veel te zwak woord, wan neer hij denkt aan de trage gang van zaken bij het tot stand komen van maatregelen die het rijden onder in vloed beter controleerbaar maken. ZETTEN "Johanna raakt een paar keer per dag de kluts kwijt Dan bijt ze zichzelf en gooit met dingen. Maar ik heb gemerkt dat ze snel kan kalmeren als je haar op een rustig plekje op schoot neemt en stevig tegen je aandrukt. Maar de door de psychiater aanbevolen methode is: Johanna moet in het afzonderingskamertje en in de onrustband."

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7