'Leidenaar moet het hebben van vertrouwensman' inks minderheidscollege ti Leiden ondemocratisch' '•fop van CDA Braderie en puzzelrit Terre des Hommes C O A Lijst 2 'PN-lijsttrekker Dries Hoeven: f Kret (AR): Wat is program voor progressieven waard? Q: 5RDAG 18 MEI 1974 LEIDEN I^IDEN Na VVD. SGP/GPV. PvdA en SP vandaag een voort ging van de reeks politieke portretten van lijstaanvoerders voor gemeenteraadsverkiez'n& op 29 mei. Het CDA is ditmaal aan dc en omdat dit een combinatie is van KVP. CIIU en ARP ^den w'ü een gesprek met de eerste drie van de lijst: Ilam, Vink Kret. In het gesprek is buiten beschouwing gelaten, dat wethouder jfft. de AR-voorman. wellicht niet in de raad zal terugkeren. fiiit hij op de nominatie staat burgemeester te worden van gjgcnheim. Kret daarover: „Ik weet niet hoe groot de kans is. j heb inderdaad gesolliciteerd, omdat ik de functie ambieer en Hifi omdat ik in de nieuwe raad niet als wethouder zou kunnen Cggkeren. Het trekt me zelfs aan om als raadslid in de oppositie .bekijken hoe anderen het doen". Kret over deze serie politieke portretten: „Jullie zijn pestkoppen 0 vorige week Partij van de Arbeid en Socialistiese Partij te com- yjeren. Zet het CDA maar samen met de CPN", ffe geven graag gehoor aan dat verzoek. Naast de CDA-top komt pries Hoeven aan het woord, tweede man in de huidige communis- risrhe fractie en nummer één op de nieuwe lijst, omdat mevrouw f i Blom-Vijl brief na vele jaren raadslidmaatschap de CPN niet Seer zal vertegenwordigen in de nieuwe raad. Het is toeval, dat Jan Holvast de drie kopstukken zó op de foto zette in de kamer van wethouder en lijstaanvoerder Ham in het stad huis), maar het lijkt symbolisch: KVP (Ham) en ARP (Kret) sa men op een tweezitsbank en CHU apart op een bank. waar nog ruimte is.... Met deze landelijke situatie in het achterhoofd is het opmerkelijk, dat alleen Vink iets zegt over de sa menwerking in het Christen Demo cratisch Appèl. Dat is deze uitspraak: "Ik ben blij met de CDA-figuur in Leiden. Wellicht laten mijn politieke vrien den een ander geluid horen, maar ik niet". Vink, getrouwd, vader van twee dochters, wonend in de Zaanstraat, leraar natuur- en wiskunde en re kenen aan de chr. pedagogische aca demie in Oegstgeest en ruim een Jaar raadslid, vindt het eigenlijk jammer, dat zijn ouders hem 55 jaar geleden de voorletter C.H. hebben gegeven en niet C.D.A.... Tot zover de wat breed sprakige Vink, Kees voor zijn vrien den. UI iflj DEN De electorale bloed- we die de Communistische Nederland bij de recente iejAïerkiezingen een heel pro- deed teruggaan ten opzichte 'roepie kamerverkiezingen in '72 partij 0.9 procent minder IK dan vier jaar geleden, lijsttrekker Dries Hoeven teen reden om wakker te Die statenverkiezingen, Bij Ham is dat Martien, maar hij stelt het niet op prijs om met zijn voornaam te worden aangeduid. Hij vindt dat 'n gezochte populariteit en die verafschuwt de eenvoudige KVP -er, die twaalf Jaar in de raad zit, het langst als financieel-deskundige van de fractie en de laatste jaren ais wethouder van volkshuisvesting en openbare werken (hij houdt een uit drukking staande, die hij enige tijd geleden in 'n interview in deze krant gebruikte: een fijne hondebaani. Ham is 58 jaar en woont met zijn vrouw en drie van de zes (de ande ren zijn getrouwd) kinderen aan de Lammenschansweg. Voordat hij wethouder werd, werkte hij bij de belastingen. Zijn uitspraak is tekenend: "De menselijkheid moet de boventoon voeren, ook bij meningsverschillen". Meningsverschillen heeft hij o.a. met zijn collega Kret, recent nog over het volkshuisvestingsplan. Bei den betreuren, dat dit in de publici teit (niet in deze krant overigens) is gekomen als een splijtzwam in het huidige college. Kret vindt het geen politieke zaak en wil er niet over praten. Ham noemt het een gewoon verschil van mening. "Ik zeg Bram tegen Kret en zou ik dat doen als we ruzie hadden?" Kret (46) is de Jongste en de felste van de drie. Als predikant is deze vader van drie kinderen, wonend aan de Van den Brandelerkade, goed vain de tongriem gesneden. Zijn vijanden verwijten hem met twee monden te praten of zijn mond te veel dicht te houden. Vrien en vijand zijn het eens over zijn niet opraken de energie. Dat is gebleken in zijn achtjarig raadslidmaatschap, waar bij vier Jaar wethouderschap. In zijn uitspraak dbelt hU daarop: "De belangrijkste taak voor de kiezer is goed na te gaan wie ze echt vertrouwen kunnen. Dat moeten fi guren zijn. die staan voor wat ze be loven, zelfs als ze er persoonlijke schade door lijden". LEIDEN ,,De Partij van de Arbeid is in handen van mensen, die Leiden niet kennen. De doorsnee-Leidenaar heeft het voor zijn bestuur altijd moeten hebben van vertrouwens mannen en dat is nog zo. Zitten die bij de PvdA? De PAK-fractie is het adres gewor den van actiegroepen. Hun belangen worden gediend, maar dat zijn niet de belangen van de gehele Leidse bevolking. Ze zullen bet wel merken als ze aan het bewind komen. Zet maar palen neer om auto s weg te houden. De arbeider rijdt dan niet de paal, maar de wethouder omver". Door Hans Melkert Aan het woord is wethouder Kret, van stadsontwikkeling en verkeer, die het beleid van een eventueel linkse programcollege in de volgen de raadsperiode afweegt tegen het beleid van het huidige college. "Wij in het CDA vinden, dat gekozen vertegenwoordigers er in de eerste plaats zitten voor de stad. Dat be tekent compromissen sluiten met de werkelijkheid. Ik ben als de dood voor het ten top voeren van partij- idealen. Als een links college dat gaat doen, zullen wij hajrde oppositie voeren. Maar misschien komen de PvdA'ers tot hun zinnen terug als ze stapels dossiers onder hun neus krijgen". Kret is het felst van de drie. Zijn beleid wordt het meest aangeval len. "En dat. terwijl ik een bestuur lijk maatpak ben geweest. Ik heb niet anders gedaan dan het pro gramma uitgevoerd, dat vier jaar geleden is opgesteld. Laat ze maar zeggen waar ik dat niet heb ge daan. Ik kan het niet helpen, dat de oppositie na twee jaar is omge zwaaid. Met een planningsporte feuille als de mijne kan dat niet. Kijk maar naar Groningen. Max v.d. Berg is mij ten voorbeeld ge steld. Wat is er terecht gekomen van zijn binnenstadsideeën? Niets. Er komen parkeergarages midden- Wirtz kers-assistent bij De Volharding in Den Haag. getrouwd. 5 kinderen bekeerde zich via de eenheidsvak centrale tot het communisme. Er felijk niet helemaal onbelast "Mijn vader was een tribunelezer" trad hij in 1954 toe tot de gele deren van communistisch Neder land en belandde vier jaar geleden op een raadszetel naast partijgeno te mevrouw Van der Blom, wier het PAK is toen kwaad weggelopen, weer een linkse partij bijkomt. Ge- Wij waren tegen afsluiting van de zien hun activiteiten binnen de Breestraat, omdat we het niet ver antwoord vonden voor de midden stand. En dat vinden we nog. Als de city-ring is voltooid en er is aan de rand van de stad voldoende par- BHW, kumien ze wel iets van ons afpakken. Maar ik denk dat ze meer zullen afpakken van de PvdA. Bij de komende verkiezingen, ach, ik denk dat ze een paar honderd stem- keerruimte gecreëerd, dan zeggen men zullen krijgen, maar meer ook niet". Hoeven is onwrikbaar in zijn Zo hebben we het altijd gedaan. We overtuiging dat de BHW een man- projecteren op de gemeen- 1 isverkiezingen, daar spelen Ktels zullen behouden. Ik ttlfs aan drie. Maar twee ls M14§techer". projectie van de uitslag van ttenverkiezingen op de Leidse st: -.eraad zou voor de CPN re- ^an hebben in de raad altijd op zake- telorganisatie is van de Socialisti- 1 J lijke gronden onze stem uitge- sche Partij. Een mantelorganisatie bracht". waarover hij zich niet bepaald lof- Daags na de statenverkiezingen waardig uitlaat. "Wij hebben ook toonde Hoeven zich uiterst terug- wel huuracties gevoerd. Maar dan houdend toen hem de gedachte van gaven we alleen de wegen aan een programcollege werd voorgelegd, waarlangs die acties moesten lo- Dan leg Je Je te veel vast, zei hij. pen. Wat de BHW doet is er mid- En inmiddels is hij niet van ge- denin gaan zitten en alles naar zich dachten veranderd. "Wij zijn voor toe trekken. Dat is gewoon indoctri- de volgende periode zal ophouden te bestaan. Vier jaar gemeenteraadslid er varingsfeit: "Toen ik in de gemeen teraad kwam, kreeg ik gelijk een man van de BVD op m'n dak. Je zo onbekend. Dat kun je NN deel. Door de clausule die het PAK instelde met de wethouderskwestie is er een scheve verhouding ont- indere factoren een rol. Ik staan. Maar je kunt niet zeggen dat rian overuigd dat wij die er n^s Bedaan is. Voor de ambte naren is deze raadsperiode enorm veel werk gaan betekenen". In het gesprek komt het PAK af en toe als kwade genius naar de oppervlakte. Hoeven, niet gespeend van enige uiterlijke realiteitszin, stelt voorop: "Ze mogen niet zeg een links meerderheidscollege. Na de komende gemeenteraadsverkie zingen krijgen we 37 leden in de raad. En als Je nou met 16 of 17 le den van de progressieve kant bent. dan vinden wij dat er drie wet houders van de PvdA moeten ko- natie. Kijk. wij steunen altijd eisen van de huuracties, omdat ook wij vinden dat die huren lager kun nen zijn. We hebben destijds ook in Noord hun acties gesteund, omdat we vonden dat die acties terecht waren. Maar we gaven dan alleen men. Wij vinden het helemaal niet de richtlijnen aan voor de bewo- democratisch wanneer er persé een ners". rt! o in één zetel. Een teruggang gen dat wij het PAK doelbewust *ant bij de gemeenteraads- ïngen van vier jaar geleden ie leidse afdeling van de bisten vitaal genoeg om zich hebben tegengewerkt. Want dat beslist niet zo". Maar: "Als Je nou kijkt naar de city-ring. D'r wordt op Kret dan wel afgegeven. Maar (trouwen te verwerven van 'n 'n feit is dat de binnenstad links programcollege moet komen met een minderheid. Want dat zou betekenen dat de mensen die ook gekozen zijn en niet bij de progres sieven horen, er niet in komen. Fn dat is ondemocratisch". potentieel dat voor twee ze- goed bereikbaar is. Kijk, wanneer 't Hoeven, een man met een opti- int stond. was dat een promotie, want HVHl riode ervóór moesten de allerlei frustraties gaan meespelen, eventueel gevaar van stemmenver- Wisten zich tevreden stellen dan voel ik er niks voor. W(j zijn lies door de komst van nieuwe idee- Wits één zetel. Een ietwat met de samenstelling van dit colle zinnige argumenten zijn, dan heb mistische kijk en toegerust met ik er geen bezwaar tegen. Maar als er forse dosis nuchterheid, heeft een en. ontwikkeling. Ook voor ge van B. en W. ook niet gelukkig. "Ondanks het feit dat Je veel werk deed, ook in de Vakcentrale, verloren we de jaren maar steeds. Dat be- alsp k soms niet. Ik zou dan ook en of partijen nog niet kunnen ont dekken. Ook niet in de Socialisti sche Partij. "Het is mij nooit dui delijk geweest wat voor een partij die betrekking hadden op het we- n duidelijk kunnen aange- genplan. We hebben destijds Re in) !tórom Je het ene Jaar wel en IJ Vb jaar niet. Hoeven analist/apothe- komst in de Stadsgehoorzaal. En Er zijn zoveel van die stromingen geweest: KEN, de marxistisch-leni- nisten en weet ik veel. Het is na tuurlijk wel zo dat het een verzwak king van links betekent wanneer er Rubriekje Terug naar het politieke partij - gebeuren. Waar Hoeven andermaal de idee van een links programcol lege met minderheid hekelend langs de ruggen van de kleine progres sieve drie (D'66, PSP en PPR) laat striemen. "Het is overdreven om dat te stellen", zegt hij. En rubri cerend: "D'66 is een soort ontplof fingspartij, ze wilden andere par tijen laten ontploffen, maar ze zijn zelf ontploft. De PPR. dat noem ik maar een hobby-partijtje. En van de PSP vind ik dat ze aan onvrucht baar pacifisme doen". Et voilé, Hoeven is rond. In zoverre dat hij z'n eigen partij toch wel even aan het lijstje wil toevoegen. Met enige klemtoon. "De CPN heeft nog flin ke invloed bij de mensen in de be drijven", zegt hij dan. Dries Hoeven: optimistische kijk en forse dosis nuchterheid. (Foto Jan Holvast) LEIDEN MOET LEEFBAAR BLIJVEN. Dan is wel een heel andere aanpak nodig. Een bestuur dat de problemen niet uit de weg gaat. De P. v. d. A. kan zo een nieuw bestuur vormen. PvdA Cameliadal 17 Telefoon 23410 Het kan ook anders, óók in Leiden in het centrum ter vergelijking: in Leiden op de Langebrug en et komen niet te betalen flats boven. De Harmonie is verdwenen Kret is een bestuurder, maar wil best in de oppositie. "Het zal wel moeten als de progressieven een programcollege vormen. Ik stap dan van het paard en ga langs de kant kijken. Dat is veel gemakkelijker. Het PAK zal dat wel merken. Als ze hun programma willen uitvoeren, komen ze alleen al in de knoop met inspraak en tijd. De PvdA zal alles aan de kleintjes moeten vra gen. veel meer dan wij dat doen aan CPN en DS'70, die constructief mee besturen. De progressieve kleintjes denken heel anders over het ver keer, over de vestiging van C. en A.. over bestemmingsplannen voor de binnenstad, over de benadering van de universiteit. Ik weet gewoon, dat ze niet waar zullen maken wat ze de kiezer beloven". De CDA-kopstukken willen een af spiegelingscollege. Ze gaan uit van het principe, dat elke partij erin ver tegenwoordigd kan zijn, die zichzelf niet uitsluit. Kret: „De progressieve kleintjes zijn daar hard mee bezig. Die willen de wet voorschrijven". Wethouder Ham is van mening, dat een programcollege niet kan in een tijd. dat steeds meer mensen gaan deelnemen aan de beleidsvoorbe reiding. Hij verwijst naar het rapport van,het organisatiebureau, dat het harmoniemodel het best vindt. Een afspiegelingscollege is dat". Kret vullt aan: „Dan zou met een programma- vergelijking een goed gedetailleerd interfractioneel akkoord, een beleids- program kunnen worden gemaakt. Maar.we hebben in de afgelopen vier jaar gemerkt wat zo'n program voor de progressieven waard is". Vink (het kortst in de raad) wijst op het slachthuis- en veemarktbeleid van de PvdA. „Menselijke belangen hebben bij Van Aken nauwelijks een rol gespeeld". Met PvdA? Zit er misschien een mogelijkheid in een programcollege van PvdA en CDA? Ham: „Liever niet" en hij wijst op de frustratie, die in de af gelopen jaren is ontstaan doordat een deel van de raad niet in het dagelijks bestuur zit. „Ook de amb tenaren van de secretarie hebben zich tegen verklaard". Vink: „Met een conflictmodel kun Je geen be stuursapparaat runnen". Ham voelt duidelijk minder voor een harde oppositierol dan Kret. „Ik ben nog maar kort met dit werk (volkshuisvesting en openbare wer ken) bezig en zou het graag voort zetten en afmaken". Vink is geen voorstander van een oppositierol voor het CDA. „Een links programcollege dreigt een karikatuur te worden van de democratie, maar als het niet an ders kan door de verkiezingsuitslag, zullen wij in de oppositie moeten. We kunnen niet inbreken, nietwaar?". Die verkiezingsuitslag is voor de drie een grotere vraag dan voor som mige anderen, die de Statenverkie zing als maatstaf nemen. Kret: „Vergeet niet, dat het opkomstpercen tage van belang is. Dat was bij de jongste Statenverkiezing 20 pet. ho ger dan bij de raadsverkiezing van vier Jaar geleden. Als nu ook veel minder mensen naar de stembus gaan. heeft dat duidelijke invloed op de uitslag". De 29ste mei zal het leren ADVERTENTIE 'eel van de wereld zien en toch niet bij de marine? 1-xndkracht worden! Even flink zijn, naar LUBA gaan, Je in schrijven, baantje kiezen, van baantje veranderen, weer ander doen, veel mensen leren kennen, afwisseling vrijheid, onge- U5B» todenheid en tóch lekker verdienen. Erg slim toden: Nieuwe RRn 35. Telefoon 01710—40341. %hen aan den Rijn: Donizettihof 10. Telefoon 0172094698. ADVERTENTIE en chu en arp tlir. Dem. appèl Om de heilloze polarisatie te overbruggen. LEIDEN De werkgroep Leiden en omstreken van de stichting Terre des Hommes organiseert op Hemel vaartsdag (donderdag 23 mei as.) van elf tot zeven uur een braderie op het terrein van de Doelenkazerne en een fietspuzzeirit door de Leidse binnenstad. Doel van deze manifes tatie is de opbrengst aan te wenden voor een drietal projecten van de slichting, t.w. een voedingsdagver- blijf voor ondervoede kinderen in een sloppenwijk van Djakarta, een (lich te) motorfiets voor het Terre des Hommes-team in Ethiopië en de ver betering en uitbreiding van het po liocentrum in Brazzaville (Kongo) Op de braderie, die gratis toegan kelijk is (bij slecht weer wordt zij in de kantine van de kazerne ge houden), kan men niet alleen ver schillende artikelen kopen aarde werk, bijzonder glaswerk, Derde We reld-artikelen, Terre des Hommes- artikelen, oude boeken, platen, kle ding en andere curiosa maar ook een kansje wagen met roosschieten en ballengooien. Er is bovendien al lerhande drink- en eetwaar te ver krijgen zodat de noodzaak van een lunchpakket van thuis volledig weg valt. Grote aandacht wordt er be steen aan kinderspelen, zoals stelt lopen, tekenen, hengelen, zaklopen en het gokelement van de grabbelton. En in de middaguren wordt het be geleidende muziekje afgewisseld door een optreden van het Leids Studen ten Hoempa Orkest. De startschoten voor de fiets puzzeirit door de binnenstad vallen tussen elf en twee uur op het terreur van de Doelenkazerne. De deelne mers krijgen een routebeschrijving mee en moeten onderweg een aantal vragen beantwoorden, waaruit zich dan vanzelf een slagzin vormt. Elke goede oplossing levert een Terre des Hommes-stioker op, terwijl er boven dien een leuke prijs wordt uitgeloofd voor degenen die een extra vraag juist weten te beantwoorden. De rit is van dien aard dat er ook kinderen aan kunnen meedoen. De tocht duurt één tot anderhalf uur en het in schrijfgeld bedraagt één gulden per fiets. Voor de rommelmarkt doet de werkgroep Leiden e.o. een beroep op de inwoners van Leiden en omgeving met het verzoek of zij hun kasten, zolders, schuren etc willen raadple- wijkstraat 10 in Leiden. Voor verdere gen en eventuele overtollige spullen inlichtingen overigens kan men te- beschikbaar willen stellen. Deze recht bij de coördinatoren van de spullen kunnen volgende week dins- werkgroep, Hans en Heieen van der dag en woensdag tussen 19.00 en 20.00 Lee-Rijsbergen, Corn. Schuytlaan 40 uur worden afgeleverd aan de Vrees- in Leiden (tel. 60128). ADVERTENTIE Help Leiden aan werkgelegenheid! Stem V.V.D. lijst 3

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3