Eigen karakter van Warmond behouden' Woonfunctie binnenstad versterken Sloop was uitvoering van oud raadsbesluit agenda WD-lijsttrekker Pauli (51): Schuttersfeest Oud-strijders STAD EN RAND WARMOND Warmonders zijn gek op hun dorp. Of ze er nu geboren zijn of er zestien jaar geleden kwamen zoals de WD-lijsttrekker G. Pauli (51), ze willen allemaal dat Warmond, Warmond blijft. Daarom is het behoud van het dorpskarakter. „We moeten zuinig zijn op die paar dingen met een eigen karakter", een van de belangrijkste programmapunten van de Warmondse afdeling van de WD. Een.afdeling die zich pas onlangs he lemaal zelfstandig maakte want tot voor kort was het de afdeling Oegstgeest-Warmond. Aan die zelfstandigheid zal de werkgroep die in het najaar van 1973 werd gevormd niet vreemd zijn. terwijl ook een betere planning op financieel gebied als een nood zakelijkheid wordt gezien. „Ik ge loof", zegt lijsttrekker Pauli, „dat we duidelijk prioriteiten moeten stellen zodat we niet voor ver rassingen komen te staan". Enkele typisch Warmondse eisen het WD-pogramma zijn ver- Door Henriëtte v. d. Hoeven ,X>e werkgroep heeft een aantal Warmondse problemen besproken en daaruit is het verkiezingspro gramma samengesteld, zegt lijst trekker Pauli, oud-kapitein ter zee-vlieger, die na het volmaken van zijn dienstjaren bij de Kon. Marine een wat rustiger baan heeft en zich nu in de Warmondse politiek kan storten. Het behoud van het eigen ka rakter en nauw daarmee samen hangend het in stand houden van de oude dorpskern zijn voor lijst trekker Pauli van groot belang. „We zullen heel nauwkeurig moe ten bekijken hoe we het dorp gaan uitbreiden en die uitbreiding al leen reserveren voor de Warmon- der en de aan deze plaats gebon- denen. Natuurlijk valt bij het plannen-maken ook het woord in spraak. Pauli: .De mensen moe ten directer bij 't plannen maken worden betrokken. Moeten vooraf volop de gelegenheid hebben zich uit te spreken en suggesties te doen". Daarom ook zal de WD in Warmond ijveren voor een vaste commissie beroeps- en bezwaar schriften, wanlt, vindt men bij de VVD, als je zo'n vaste commissie hebt en voldoende gelegenheid biedt over de plannen te praten, is inspraak vanaf de publieke tribune niet meer nodig. ..Boven dien", zegt Pauli, „Je bent door de bevolking gekozen en dan mo gen de mensen ook aannemen dat je in de raad hun belangen be hartigt". Vooruit zien der: Snelle informatie over het be stemmingsplan Koudehoorn. Ook de WD wil daar geen massa recreatie, dus geen grote toegangs wegen en parkeerplaatsen. Bejaardenwoningen of aanpas sing van bestaande woningen voor bejaarde echtparen. Pietspaden langs de Oranje Nassaulaan en het Noordeinde. Een haven voor kleine bootjes. Dat laatste punt is niet nieuw voor Warmond, maar de haven is er nog steeds niet. Pauli zegt daar over: „De grote Jachthavens rich ten zich eigenlijk steeds meer op de grote boten. Wij willen een ha ven voor roeibootjes, voor 't Jon getje dat van z'n vader een klein zeilbootje krijgt". Het gewest komt, staande op j de stoep van huize Pauli aan de Sweilandstaat 28. nog even aan de orde. De WD toont zich niet zo gecharmeerd van een Gewest Lei den. Kandidaat-raadslid Pauli wil de zaak liever eerst eens landelijk bekijken en weten wat het alle maal wel gaat kosten, want een verhoging van de gemeentelijke belastingen, om welke reden dan ook, is een punt waartegen de WD zich sterk zal vezetten. Op de onvermijdelijke vraag op hoeveel zetels de Warmondse WD in de raad nieuwe stijl denkt te veroveren wil de lijsttrekker geen antwoord geven. ..We verwachten, gezien de landelijke trend 'n ver schuiving ten gunste van de WD", dat is alles wat hij kwijt wil. Meer dan zestienhonderd leerlingen van alle openbare scholen in Oegstgeest en van de Leidse Houtschool hebben gisteren meegedaan aan de sportdag in de Voscuyl. De kinde ren konden een keus maken uit voetbal, korfbal, lijnbal, paalbal, trefbal, hardlopen, kegelen, balwerpen, doelwerpen en verspringen. Het voetbaltoernooi werd gewonnen door de Willibrordschool, die vier seconden voor het einde van de wedstrijd tegen de Terweeschool het winnende doelpunt scoorde. Op de foto boven reikt wethouder Thorn de prijzen uit aan de jongens van de Willibrordschool Ook de Leonardusschool (Haagwegkwartier) hield gisteren een sportdag. De wedstrijden werden gehouden op het veld van Oranje-Groen aan de Boshuizerkade. Dat het er vrolijk toeging laat de foto beneden zien. Foto's Holvast Kret en Udo de Haes in discussie (Vervolg van pagina 1) LEIDEN Heftige discussies gisteravond tijdens het debat tussen wethouder Kret en Udo de Haes (werkgroep milieube heer universiteit) over de binnenstad. Het Praethuys diende als politiek café. Het begon rustig met een historisch overzicht van het binnenstadsbeleid van beiden. In de jaren vijftig en zestig vilde men vooral de binnenstad openbre ken. Er worden grote structuurplan nen gemaakt, waarbij de oudere wij ken plaats moeten maken voor nieuwbouw en er cityvorming ont staat, dat wil zeggen dat het cen trum vooral een economische en re creatieve functie krijgt (kantoren, winkels, bioscopen e.d.). De grote doorbraakplannen van Leiden kwa men naar voren op de tentoonstel ling 'Leiden bekeken" in 1962 in het Waaggebouw. (Reactie uit het pu bliek: "Toen waren er al mensen die zich rotschrokken.") Het eind van de jaren ze6tig geeft een verandering van beleid te zien: men wil het doorgaande verkeer uit de binnenstad weren, parkeerplaatsen slechts aanleggen waar ze echt nodig zijn, en veilige wandel- en winkelge bieden creëren. Kret betoogde dat in 1970 het be leid drastisch werd omgegooid; een aantal doorbraken, bijvoorbeeld even wijdig aan de Hooigracht en de Kooi- laan en in de Morswijk, werd ge schrapt. Het verkeer aan de oost kant moest opgevangen worden door de oostelijke gordel weg. Udo de Haes: "Maar de aanleg van wegen om de stad ontlastte de bin nenstad niet en de behoefte aan par keerruimte was erg groot. De vrije wandelgebieden (Haarlemmerstraat) zetten omliggende wijken onder grote druk. Er is veel verkrotting en de binnenstad loopt leeg." Als doelstelling voor het huidige beleid zagen beiden: versterking van de woonfunctie, het aanpassen van de bebouwing aan het karakter van B en W Voorschoten over de stallen Het Voorschotense college van B. en W. heeft met de sloop van de bouwvallen nabij de boerderij „De Lindehoeve" uitvoering gegeven aan het raadsbesluit van 12 juli 1963, waarbij de gemeenteraad besloot tot aankoop over te gaan van de boer derij en de opstallen in verband met de realisatie van het plan Bijdorp. Burgemeester J. van der Haar voerde namens het college van B. en W. het woord. Hij verklaarde dat B. en W. wel degelijk bevoegd waren tot da zeer omstreden afbraak van de stal len. De burgemeester gebruikte ge an enkele maal he?t woord „stallen" maar steeds „bouwvallen". De verde diging vergde een spreektijd van ruim een half uur en werd afgelezen. Dat laatste werd o.a. betreurd door het PvdA-raadslid Van Wijk, die op merkte dat de raad eigenlijk niet in eerste instantie had behoeven te spreken, omdat het verweer op su blieme wijze door de ambtenaren was klaargemaakt en de voorzitter geen enkele concrete vraag beant woord had. Bij het begin van de vergadering merkte mr. Begeer (WD) op, dat zijn fractie geen enkele behoefte had aan een extra vergadering, na het verweer van de voorzitter toonde mr. Begeer meer interesse en wilde weten waarom die haast gemaakt is bij die afbraak. Mr. Goosens (D'66) sprak over plomp optreden en agressie bot vieren van B. en W. Van Wijk (Pvd A) over de arrogantie van het gezag, mevrouw Bloembergen (WD) stelde nadrukkelijk dat de raad de plaats van de brandweerkazerne nimmer had vastgesteld. De heer Ma ree lis (KVP) constateerde dat de inspraak met voeten is getreden, de voorlich ting gebrekkig was en dat velen vra gen hoe zo ietis gebeuren kon. Da heer De Klerk Woiters (PCG) vond dat het niet om de knikkers gmg maar om het spel. Hij wees op de brief van de Stichting Oud-, Groen en Leefbaar Voorschoten, welke stichting op juridische gronden de Leidenaar toch zwaar gewond LEIDEN De Leidenaar B. Can- dido, die in Waddinxveen van een vijfde verdieping viel (bijna twintig meter), is ernstiger gewond dan de politie aanvankelijk veronderstelde. Zijn vrouw vertelde, dat haar man rugletsel heeft en dat aanvankelijk werd gevreesd, dat het been met de gecompliceerde breuk moest worden afgezet. De heer Candido, die vier envijftig Jaar ls en geen twintig zo als wij gisteren meldden, liep boven dien een nierbeschadiging op en kneuzingen aan de borst. bevoegdheid tot afbraak bestreed. Wait de raadsleden ook probeerden, de burgemeester bleef de zaak for malistisch bekijken, viel steeds terug op voorgaande raadsbesluiten, waar door de overvolle publieke tribune en de raadsleden weinig wijzer werden. Zelfs de opmerking van mr. Begeer (WD) dat een raadsbesluit van 1963 best wel eens niet uitgevoerd had kunnen worden in verband met ver anderde omstandigheden, kreeg geen weerwoord. Op zuiver juridische gronden treft B. en W. geen enkele blaam, het college dekte zich met een elf jaar oud raadsbesluit, dat zeker gedeeltelijk is Ingetrokken bij de renovatie van de boerderij. Raadl schaakmat gezet Burgemeester J. van der Haar is als grote overwinnaar gisteravond uit de extra raadsvergadering ge komen. Er zijn geen koppen ge vallen. De jurist Van der Haar heeft op onthutsende wijze de raadsleden schaakmat gezet. Even leek het er op dat de bur gemeester als woordvoerder van het college van B. en W. terrein zou verliezen. By het begin van de vergadering toonde de VVD- fractie enig onbehagen over de noodzaak van een extra vergade ring. Direct hierna trok Goosens alle registers open van zijn wel sprekendheid onder goedkeurend gemompel van de overvolle tri bune. Van Wyk deed het wat voorzichtiger en Marcelis werd prompt door de voorzitter buiten de orde verklaard toen hij zijn twijfels uitsprak over de grote hoeveelheid „ambtenaren" aanwe zig tijdens de sloop. De voorzitter las een daags te voren gemaakt verweer voor en ging niet in op de vragen van de raadsleden. Dat was zelfs mr. Begeer (VVD) te gortig en dat wil heel wat zeg gen. Zijn tweede woord was heel kort: „Waarom die haast bij de sloop", maar dat hadden de ande re fractieleiders al gevraagd. Er was helemaal geen haast bij die sloop, want het was een raads besluit uit 1963, aldus de voorzit ter van de raad. De wethouders zwegen. Burgemeester Van der Haar toonde aan dat hij niet voor niets „Meester Doctor" is en de gemeenteraad droop af. Wie kan zich nu nog een raads besluit van elf Jaar geleden her inneren? De raadsleden niet, maar wel de Stichting Oud-, Groen en Leefbaar Voorschoten en deze stichting heeft middels een brief reeds medegedeeld dat op Juridische gronden B. en W. fout zitten. De gemeenteraad als hoogste ge zagdrager heeft echter de verde diging van de voorzitter van de raad moeten accepteren en zo is de storm in een glas water weer voorbij. Misschien dat het van daag nog een beetje na zal sud deren tijdens de hoorzitting. JOOP PEETERS LEIDEN In het Militair Tehuds aan de Oude Singel hield de afdeling Leiden van de Ned. Bond van Oud strijders gisteravond het laatste schuttersfeest in dit seizoen. Inzet van al dit "mikken op de roos" is de door het LD. reeds in 1964 beschik baar gestelde wisselbeker, waarvoor nog steeds geen definitieve eigenaar is gevonden. Ook gisteravond niet. De beker, die het vorig seizoen in de pryzenkast van de heer J. A. van der Kooy stond, kwam nu in handen van de heer W. van Loon. die met 547 punten winnaar in de A-groep werd. Een goede tweede werd J. van Loon i537 pt.) terwijl de derde prijs na barrage (eveneens 537 pt.) op naam kwam te staan van de winnaar van vorig Jaar. Voor de B-groep luidde de uitslag 1. J. A. van Exter (507 pt), 2. P. Hallewas (495), 3. H. J. van Klinken (458). In de C-groep gingen de prijzen naar 1. I. Vermond (471), 2. C. Kleinman (444) en 3. A. van Noort (434). De Van Klinken- wisselbeker voor de meest geschoten rozen het waren er 27 kwam dit seizoen in het bezit van J. van Loon. Van de prijsuitreiking weten de oud-strijders er steeds een leuk feest van te maken. Zo ook gister avond. Beperkte de oud-chef-stad van ons blad, Sam Plotted, zich tot het uitreiken van de LD-wisselbeker "wy hebben al tien jaar plezier van onze beker" de overige prijzen gingen via de handen van voorzitter Frans v. d. Reijden naar de beste schutters. de stad, het streven om de vrije ruim te buiten de stad open te houden, en het aanpassen van het verkeer aan de stad. Naar aanleiding van deze punten stelde Udo de Haes enkele vragen aan wethouder Kret. Hy vroeg zich af waarom bij het grote verkeersonder- zoek dat in de hele agglomeratie plaatsvindt niet gekeken wordt hoe je het verkeer kunt beïnvloeden: "Zo is het onderzoek zonder waarde." Kret vond dat het maximum uit het onderzoek gehaald werd; allerhande gegevens omtrent de verplaatsingsbe hoefte kwamen naar voren of kon den er uit berekend worden Een mo gelijkheid om het verkeer te beïn vloeden zag hy niet. Udo de Haes pleitte voor busbanen en fietsroutes. Fietsroutes betekenen niet dat daar geen auto's zouden mogen komen, alleen moeten deze zich wel aanpassen aan de fietsers, bijvoorbeeld wat betreft snelheid. Bij busbanen gaat het om een bewuste keuze voor het openbaar vervoer. Als je daarnaast ruimte gaat maken voor auto's geef je het openbaar vervoer niet de kans om op te komen. Hy vroeg zich af of de gemeente Leiden deze keus gemaakt had. Kret betoogde daaromtrent dat je In een stad geen keuze kunt maken wat betreft het soort verkeer; het enige is een zo absoluut mogelijke scheiding van het openbaar vervoer tegenover het overige verkeer. Op de ze wijze kan het openbaar vervoer met grote frequentie ryden en op tijd. „Het openbaar vervoersplan van de gemeente zou per jaar viereneen half miljoen toegelegd moeten wor den. tenzij het rijk bijspringt zoals in de grote steden." MEICONCERT „COLLEGIUM" LEIDEN In de Lutherse Kerk aan de Hooglandse Kerkgracht werd gisteravond het traditionele mei concert van Collegium Muslcum ge geven. In Bachs tripelconcert BWV 1044 hoorden we de solisten goed werk verrichten: ln de eerste plaats Ma rianne van Leeuwen op klavecimbel, die nauwelijks de gelegenheid kreeg haar vingers even te ontspannen, maar desondanks de virtuoos ge schreven klavierparty welhaast fout loos vertolkte; voorts Margriet Wor- telboer, die aan haar fluit een mooie klank wist te ontlokken, hoewel de toon ervan niet vèrdragend was; en tenslotte Willem Byieveld, die de vioolpartij voor zijn rekening nam met een fraaie robuuste streek, en zich wat volume betreft aan het spel van zyn medesolistes aanpaste waar dat mogelijk was. Waar dat mogelijk was: zulks im pliceert momenten waarop dat niet het geval was. Inderdaad, het bege leidende orkest kende vele ogenblik ken van onzekerheid op het gebied van maatvastheid; dirigent André Kaart had dan ook zijn musici niet altijd in de hand. De solisten wer den eigenlijk een beetje aan hun lot overgelaten, en ik kan me helemaal voorstellen dat de violist soms door krachtig strijken poogde duidelijk te maken, aan welke passage hij wel en het orkest niet bezig was. Beter samenspel, nu tussen vrou wenkoor en orkest, was waarneem baar in Poulencs Litanies a la Vier- ge nolre. De componist bereikt hier in een groot contrast van de stem men, door de registers van sopranen en alten resp. zo hoog en zo laag mogelijk te nemen. Voor het koor van C.M. leverde dit weinig proble men op; by de orkestleden kon men echter ook hier enige onzekerheid bespeuren. Na de pauze werd het Gloria van Vivaldi uitgevoerd. Merkwaardiger - wys was de greep van de dirigent op het orkest hier groter dan op het koor. De orkestleden, met name de strijkers, toonden zich over het al gemeen zeker van hun zaak, met uit zondering van de trompettist die zo ingehouden mogeiyk moest blazen, de hoboïst die ruzie had met de toon hoogte en de organist die best cor rect speelde maar te ver van orkest en dirigent was verwyderd om het tempo altyd goed te kunnen volgen. Het koor zong meestal zeer ge ïnspireerd, maar had de neiging om by crescendi op hol te slaan. Onder de zangsolistes was een klassever- schil evidentde 3 sopranen zongen mooi en zuiver, maar konden kwali tatief toch niet op tegen de alt Ca rolyn Watkinson (een leerlinge van Marilyn Tyler), die een pracht tim bre en een goede stembeheersing had. Wanneer haar ademtechniek nog wat verder wordt uitgebouwd zullen we van deze zangeres zeker nog vaker horen. Het publiek, dat de kerk tot de nok toe vulde, was de musicerende studenten zeer dankbaar en was gul met applaus, zodat de laatste twee delen van het Gloria herhaald moes ten worden. RON HARMS Zaterdag Hooglandse Kerkgracht 4a vanaf 8.00 uur nam. De Vink. dansen van 9—2 uUfn Burcht, grote zaal, Antiek?!!! 9.30 uur v.m. 5.00 uur nam Morsweg 114, Leidse Jeumw* sociëteit, schaaklesen voor Wh en gevorderden van plm. io?T jaar 3 30--5.30 uur nam 10 Breestraat 19, socletelt voor h bewoners Twentwel. vanaf j(J) De Burcht, voorstelling Kt»™ Bol (kindertheater). 2.30 uur nt®. Zondag Antonius Clubhuls, dansen Middelweg 19c. Leids Pon^ ter, kindervoorstellingen. 2Jo^ Hooglandse Kerkgracht 4r vanaf 8.00 uur nam Oeversstraat 65. Oegstgewt. telt voor kamerbewoners en" staan den. 812 uur nam Breestraat 19. sociëteit' voor bewoners Twentwel. vanaf Too Maandag Charlotte de Bourbonhof Willem de Zwljgerlaaa spreekuur reLsvereniging ''tu Vlucht", 7.30—8.30 uur nam Stadhuis. vergadering teraad, 7.30 uur nam. Art8en Leiden Wijk I: Mon.,.^- binneustad tot Cityring: h. fc Gerard Brandtstraat 29, tel t Hemelvaartsdag: H. j.' Klas» Witte Singel 69. tel 23089. Wijd Groenoord, Kooi en Meremrtfl R. Tegelaar, Burggravenlaaa tl 34092 Hemelvaartsdag: P. lT de Sitterlaan 57, tel. 32227. Waard, Professorenwijk, T wijkG. D. de Jong, Hoge 15, tel. 32877. Hemelvaartedi Pleiter, Fruinlaan 11, tel. 31337. IV: Zuidwest, Haagwegi D. van Wingerden, 28, tel. 30791. Hemelv: Lahr, Zoeterwoudse Singel 1 21463. Leiderdorp G. A. de Hoofdstraat 8. tel. 22208, vaartsdag: Van 't Woud, H: straat 40. tel. 30070. Oegstgeest J. B. Hugfflh Wilhelminapark 2, tel 51390 voor Hemelvaartsdag). Voorschoten Van der Ko d. Oyelaan 13, tel. 6951. Warmond A. W. Bots, Prol., berselaan 2, Voorhout, tel. 0] 11393. Apotheken De avond-.nacht-, zondagadio en de dienst op Hemelvaart* de regio Leiden, wordt waarM door: Apotheek van Driesum,! Mare HO, tel. 20406. Apotheek schoten, Leidseweg 66, tel. i 2525. Apotheek v. Breest Sn burg, Loevestein 7, Leiderdorp, 99211. Tevens zaterdag tot 1 nam. Oegstgeestse Apotheek, W minapark 8, tel. 53274. Wijkverpleging Mariënpoelstraat 17a, tel. 5495l|i V N. Bosc.h, Asserstraat 22, tel Leiderdorp Zr. Fr. v.d. teL 02522-11652. Hemelvaarwdi| DE Zr. Th. Bakker, tel. 34112. Oegstgeest Interkruis, 14 7. tel. 54500. Voorschoten Gezondheid trum, v.d. Waalslaan 25. tel. 4641 Warmond Zr. H. Tiel Gros 1 ge, Friezenhorst 27, Sassenhsm, 02522-11643. Hemelvaartsdag; Posthuma, Kagerplein 308, helm. Tel. 02522-11463. ?ee SOS-dienst SOS-tel. hulpdienst, teL 25202. Voor allen die ln moCJ'J pjoj den verkeren da« er. nacht te I Dierenhulpdienst. Release met uitzondefW vrij. middag. Voor weduwen en weduwnaars Nederlandse Vereniging voor W ,.r,n wen en weduwnaars. teL Lelds W LFGers v rager overschrijving •elftlW LEIDEN De eerste- van LPC, Cock van Weerlee v. d. Linden, hebben overschrt i gevraagd. Van Weerlee naar w 0 en v. d. Linden naar UVS. LEIDSCH DAGBLAI DAGBLAD TOOK Lffl® EN OMSTREKEN ültgave: Leldscn DagBlM I' Witte Singel 1 - MJf Postbus 64 - Giro 6W Telefoon directie en tie 01710-2504L Telefoon redactie 01710-fl** Hoofdredacteur Had MulM Maandabonnement 1 11 Kwartaalabonnement Per Post t jr Jaarabonnement 'l1;! Losse nummers Abonnementsgelden oy T00nliv betaling te voldoen. Bi) *ut0®£ tische overschrijving 4^ mtolstratle- en tncassokoiW1 Naoezorging van Zaterdag vaD 16 IKK-I8i» TelefooD 01710—30500. Chr,

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2