TATERSTOF ALS IIEUW MEDIUM OOR ENERGIE Nauwelijks doorstroming in vervuilende Noordzee t Warme en vluchtige vrijage met de zon m tegen straling Oorlogswapen worat hulp voor blinden pAG 18 MEI 1974 De studie van TNO e.a. zal zoals gezegd onge- die mee: DAF, AKZO, Unilever, VMF, Rijn- f veer een half jaar in beslag nemen en worden Schelde-Verolme, Ned. Gasunie, Comprimo, Phi- afgesloten met een eindrapport, waarin techni- lips, DSM, KEMA, Gasbedrijf Groningen, de mi- sche-, economische-, milieu- en risico-aspecten nisteries van Economische Zaken, Verkeer en worden behandeld. Het initiatief werd door TNO Waterstaat en Sociale Zaken, Technische Hoge- al tegen 't eind van vorig jaar genomen. De orga- school Twente, Rijksuniversiteit Utrecht, Consu- nisatie (Toegepast Natuurkundig Onderzoek) be- mentenbond, Nat. Lucht- en Ruimtevaart Labora- 1 naderde een aantal bedrijven en instellingen met torium en Reactor Centrum Nederland. het verzoek aan de studie deel te nemen. De reac- De olie-industrie is niet direct vertegenwoor- j ties waren overwegend positief. digd, maar wel indirect via de Ned. Gasunie en Naast diverse TNO-instituten doen aan de stu- Comprimo. j, Wetenschap en technologie door P. Bok at hierbij niet direct om een nieuwe energie-bron, n het transport van energie en de vorm waarin die aan de verbruiker wordt aangeboden. De produktie waterstof zelf kost namelijk energie, meer dan er uit- ilijk t tevoorschijn komt. jmin zijn er zeer belangrijke voordelen aan deze vorm 3 tnergie bij de verbruiker. terstof als energiedrager" is de titel van een gezamen- studie van de organisatie TNO met een aantal bedrij- instellingen van hoger onderwijs en andere research- {uten, welke studie ongeveer een half jaar in beslag zal Op 9 mei kwamen de deelnemers aan de studie voor Krst bijeen in Apeldoorn. fcstof heeft als brandstof een I poordeel boven andere synthe- gndstoffen zoals synthetisch ammoniak en hydrazine, 't voordeel is wel dat het rdigd kan worden uit zeewa- behulp van elektriciteit of gassing van steenkool. Daar van belang, dat bij verbran- 1 waterstof waarbij de 'te n energie ontstaat» weer wa- rit gevormd. Aangezien dit Jirel het enige verbrandings- is de luchtverontreini- tej dit energieverbruik mini- risico is. dat waterstofgas in :ie met zuurstof (bv uit de :er explosief is. Hoe krach- terstof en zuurstof met elkaar blijkt wel uit het feit, dat ruimte-raketten en ook wel itaire raketten waterstof en gebruikt worden voor de wring. tof kan in principe bijna over- den toegepast, waar nu olie of worden gebruikt. Behalve.dat huishoudelijke en indus- ipparaten op waterstof kun nen werken, kan het ook dienen als brandstof in auto's en vliegtuigen. Uiteraard is hiervoor een aantal wij zigingen nodig in de apparatuur, enigszins te vergelijken met de ver anderingen die ingevoerd moesten worden bij de overschakeling van ko- lengas op aardgas. Die veranderin gen zullen wel aanzienlijk ingrijpen der zijn, maar naar het zich laat aan zien economisch haalbaar. Maar der gelijke wijzigingen zouden ook nodig zijn, wanneer men de bovengenoem de synthetische brandstoffen zou gaan gebruiken inplaats van de na tuurlijke fossiele brandstoffen als olie Het gebruik van waterstof voor auto's is al vijftig jaar geleden als mogelijkheid overwogen. Het is er echter nooit van gekomen, omdat de benzinemotor nu eenmaal bestond en de benzine (eertijds) overvloedig aanwezig en goedkoop was. De voor raden leken onuitputtelijk en de aan voer gegarandeerd. Op vele plaatsen wordt thans ge werkt aan een waterstof-automotor. Het verst schijnt daarin gevorderd deze foto toont een proefkonijn het nieuwste in het centrum kernonderzoek in Karlsruhe ontwikkelde pak tegen radio-ac- straling, zoals gebruikt kan worden in ruimtes waar dergelijke zonder bescherming fataal zou zijn. Het kostuum stoot *toeer alpha-straling af, zonder sporen achter te laten, waar- 'het zonder reiniging verscheidene malen achtereen gebruikt morden. Deze kleding, voorzien van een luchtslang naar buiten toaarlijke ruimte, en van een telefoonleiding naar buiten, kan Wt worden bij ongevallen in ruimten met radio-actief mate- s Waarbij snel bepaalde technische ingrepen moeten worden die niet van buitenaf kunnen geschieden. te zijn dr. William daar liggen waarschijnlijk de groot ste problemen. Niet alleen de praktisch eindeloze voorraad aan grondstoffen voor wa- terstofproduktie alle water op aar de, ook de oceanen, en voorts zeer grote steenkoolvoorraden is een aantrekkelijk voordeel van deze brandstof, er zijn ook andere posi tieve aspecten. Een ervan is, dat waterstof als "energiedrager" moet worden ge zien, d.w.z. dat het een transportabe le vorm van energie is, die elders kan worden gewonnen, waarbij van andere energiebronnen gebruik kan worden gemaakt. Zonnewarmte laat zich betrekkelijk eenvoudig in bruikbare energievor men omzetten, bv. elektriciteit. Maar de zon schijnt niet overal Californië, die dit voldoende en constant genoeg, onderzoek verricht in opdracht het ministerie van Verkeer in zyn staat. Volgens hem is waterstof, mits de 1 belangrijk deel van de plaat selijke energiebehoefte te kunnen voldoen. En het transport van elektrici- grote afstanden geeft juiste voorzieningen Worden getrof- economisch onaanvaardbare verlie ten, beslist niet gevaarlijker dan ben zine. Over dat laatste gevaar maakt men zich nauwelijks zorgen, omdat men geleerd heeft er mee te leven. Dat kan met de gevaren van water stof evengoed. Het is volgens Van Vorst een kwestie van wennen. Maar ook hier geldt, wat wij vorige week op deze plaats schreven: absolute veiligheid bestaat niet. risico's blij ven onvermijdelijk en men mag nieu we technieken niet verwerpen omdat zij een risico inhouden. Alleen bij de toepassing van kernenergie is vanwege de mogelijkheden tot gene tische schade dat nog een open vraag. Voor de waterstof-auto is het groot ste probleem de opslag van de brandstof. Wil men een auto een flinke actieradius geven, dan moet hiervoor met waterstof een veel gro ter volume aan brandstof worden meegegeven dan bij het gebruik van benzine. Maar in de vorm van vloeibare waterstof wordt dit pro bleem al aanzienlijk minder. Een oplossing kan zijn, zo zegt Van Vorst, 't toepassen van een metaal- hybride systeem. Zuivere waterstof brengt ook kostbare techni sche voorzieningen mee. Maar bv. in de Sahara, in andere grote vrijwel onbevolkte ge bieden en op overigens weinig attractieve hoge bergen (te denken valt aan de Hymalaya, aan de Andes en dergelijke) pleegt de zon fel en overdag vrijwel onophoudelijk te schijnen. Daar zouden waterstoffa- brieken gebouwd kunnen worden die "gratis" zonlicht gebruiken om de waterstof te fabriceren. Deze waterstof kan via een betrek kelijk eenvoudig procédé in vloeiba re of zelfs sterk gekoelde vaste vorm worden omgezet, weer met behulp van zonne-energie. In die vorm kan het als brandstof, waarin dus de zonne-energie is omgezet, worden getransporteerd naar de ge bieden waar de energie wordt ver bruikt. Dat kan economisch verant woord over zeer grote afstanden wan neer de speciaal daarvoor gebouw de en beveligde tankers zijn ge bouwd. Dit zou men kunnen vergelijken met de oliewinning op de enkele plaat sen waar zich bereikbare voorraden kan dan in vloeibare geabsorbeerd als een laagje op de oppervlakte van een metaal als ijzer-titanium, magnesium of alu minium. worden bevinden, en het transport in tan kers naar de verbruikers, vaak aan de andere zijde van de aardbol. Wanneer vanwege het explosiege- toch op den duur zou blijken dat Daar kan de waterstof uitgeperst huishoudelijk gebruik onverant- worden als water uit een spons. Bij een tankstation zou een automobilist in dit geval niet zijn tank laten vol- gooien. maar het hybride-element kunnen laten vervangen door een "vol". Om op waterstof te lopen zou de huidige benzinemotor slechts weinig veranderd moeten worden, voorna melijk de carburator. De technische afdeling van het team van Van Vorst heeft al drie Jaar ge leden zo'n automotor vervaardigd, die het nog altijd doet. woord zou zijn, zou van elders aange voerd waterstof kunnen worden ge bruikt als brandstof voor elektrici- teits-centrales van het conventionele type in de verbruiks-gebieden. Niet alleen zonlicht zou waterstof op deze methode kunnen produceren. Een probleem van kerncentrales is, dat zij allen economisch verant woord kunnen werken wanneer zij vrijwel steeds dezelfde produktie le veren, dus onafhankelijk van de mo mentele vraag naar energie. Een constant aanbod derhave gericht Projecten als deze worden mede op de piek-vraag, in de studio van TNO en de andere deelnemende organisaties op de kor rel genomen, maar er zal ook zelf standig technologisch onderzoek worden bedreven. Wanneer omschakeling voor aller lei energieverbruikers tot de reële en economisch haalbare moge lijkheden blijkt te behoren (en dat is vooral waarover de studie meer informatie zal moeten verschaffen) is het noodzakelijk een breed opge zet onderzoek te starten naar de ve lerlei, gedifferentieerde consequen ties van een waterstof-economie. Dat komt omdat met het speur- en ontwikkelingswerk ten behoeve van produktie, transport en opslag van waterstof en de ontwikkeling van ef ficiënte en veilige verbruiksapara- tuur naar schatting zo'n vijftien tot twintig Jaar gemoeid zal zijn. Een uitkomst op korte termijn uit de olie-sjeiks pijnlijk heeft overpro- duktie in de stille uren, bv. des nachts. De overtollige produktie kan dan gebruikt worden voor de produk tie van waterstof, dat als brandstof wordt opgesoupeerd als aanvulling in de piekuren. De produktiecapaciteit van de kerncentrale zou daarmee lager kunnen worden gesteld, het geen economisch zeer grote voordelen biedt, evenals uit het oogpunt van de milieuzorg en de veiligheid. Het zou ook leiden tot een zuiniger verbruik van de grondstoffen voor kernsplij ting. Een nadeel van dit gehele systeem vooral van de zonlichtproduktie in bv. de Sahara is, dat de rest van de wereld, waar niet eigen zonlichtinstal laties kunnen worden gebouwd, dan weer afhankelijk wordt van die pro- duktiegebieden, zoals de wereld thans afhankelijkheid van de Arabische energieproblempen biedt waterstof beslist niet. De risico-aspecten wor den het belangrijkst geacht, want zal blijven ervaren. Juist die afhan kelijkheid heeft de jacht op "alter natieve energie" geopend. De in West-Duitsland ontwik kelde en gebouivde ruimtesonde Helios in tiet stadium van eind montage in een laboratorium in de Bondsrepubliek. Deze sonde die binnenkort wordt gelanceerd met behulp van een Amerikaanse raket, zal over enige maanden de zon tot op 37 miljoen kilometer benaderen om daar studie te ma ken van de processen die zich af spelen op onze "levensster" Dit lijkt een grote afstand, maar toch is het dichter bij de zon, dan ooit een ruimtevaartuig met 'n werkend instrumentarium is geweest. De hitte op die afstand slechts een kwart van de afstand aarde-zon, is zo groot, dat bijzon dere voorzorgen moesten worden getroffen om het instrumenta rium te beschermen. Voordat de Heilos de zon pas seert zal de Amerikaanse Mari ner-10 op iets grotere afstand voorbij gaan. Deze Mariner heeft eind vorig jaar bij een passage van Venus belangrijke metingen verricht en foto's gemaakt en la ter op 29 maart foto's van Mer- curius de dichtst bij de zon staan de planeet. Na enige koerscorrec ties komt de Mariner op 21 sep tember, na om de zon te zijn ge zwiept, weer op een afstand van 47.000 km langs Mercurius en men hoopt dan opnieuw interessante foto's te kunnen maken MjM' Op de kaart van het westelijk halfrond lijkt de Noordzee een deel van de Atlantische Oceaan, een soort randbaai. Men zou verwachten, dat er bijvoorbeeld door de getijdewerking en door b.v. storminvloeden een intensieve water-uitwisseling plaats zou vinden tussen oceaan en zee, waardoor onder meer het water van de Noordzee zeer regelmatig en snel "ververst" zou worden. Dat blijkt niet het geval te zijn. Een onderzoek door de organisatie Toegepast Natuurwetenschappelijk Onder zoek (TNO) heeft aangetoond, dat het door de kustlanden ver ontreinigde Noordzeewater slechts in een zeer langzaam tempo door het veel schonere oceaanwater wordt vervangen. ter uit Noordzee en Atlantische Oceaan bleef uit. Nader onderzoek in de volgende Ja ren toonde aan, dat het Noordzeewa ter zich nauwelijks vermengt met persisterende verontreiniging bleek niet via die voedselketen te lopen, doch voornamelijk door directe opna me van de vergiftige stoffen. Daar over zijn interessante laboratorium- abnormale vis- dat het zeewater de giftige stoffen platvis, langs snel tot een onschadelijk niveau zou verdunnen, en dat het besmette wa in 1964 trad er sterfte op, vooral de kust bij Katwijk en Noordwijk. TNO heeft zich daarop indertijd ge worpen als een zuiver wetenschappe- met de lijk research-project. Het bleek, dat de sterfte, aange toond door het aanspoelen me hoeveelheden dode vis, veroor zaakt was door het storten van che micaliën in vrij sterke concentratie Noordzeebekken moet dit onderzoek min of meer beschou wen als een schoteltje water, waarvan hooguit het oppervlaktewater enigs zins door de Atlantische Oceaan wordt ververst. En die verversing geschiedt voor 90 procent door de stromingen ten noorden van Schot land. Het Kanaal is in dit uitwis selingssysteem niet meer dan een klein lek in een waterzak. Er zijn nog meer waardevolle ob- ter al heel snel zich zou vermengen servaties gedaan dat van de Atlantische Oceaan. Het proeven uitgevoerd. Over enige tijd hopen wij daarop dieper in te gaan. De resultaten van het TNO-onder- zoek en de ondertekening van de con ventie van Oslo over milieu-veront reiniging hebben er toe geleid dat het TNO-onderzoek thans wordt voort gezet onder auspiciën van Rijkswa terstaat. Die heeft de opdracht gege ven na te gaan, of er essentiële ver schuivingen zullen plaatsvinden in 'n ecologisch systeem zoals dat van de Noordzee, in de eerste plaats door watermassa' de Atlantische Oceaan. Maar die verwachting werd de bo- vlëetfis" van" toxische ,r_ dem ingeslagen. de loop van dit ecologische onderzoek van TNO. On dermeer werd nagegaan, wat de in- sub-letha- le verbindingen ih het zeewater op Waterverontreiniging door gechlo reerde koolwaterstoffen, en hoe die verschuivingen zich op langere ter mijn in dit milieu zullen manifeste- Het bleek, dat de vergiftigingsver- ecologische systemen en eco-subsys- ren. de vissterfte zich ge- temen. Men denkt in de eerste plaats het noorden langs de aan verstoringen in de voedselketen algen-daphnia-vissen-vogels en uit- Het is een "stil" werkje, zo'n on derzoek, maar in veelvoud op vele terreinen verricht kan daarmee een belangrijke bijdrage worden gele- i die vissen en vogels verd tot instandhouding van een voor Het grootste effect van mens, dier en plant- leefbaar milieu. De Vietnamese oorlog hee' o- veel ellende teweeggebrach it het hoog tijd icordt om ai is één positief neven-effect te e- men. Alle "fall-out" (behah le radio-actieve) van een 0 jg maar ook b.vvan de ruimtevaart (door velen als een verspilling gezien omdat er genoeg proble men op aarde zijnis het gevolg van toepassing van vindingen en technieken, die voor oorlog en ruimtevaart zijn ontwikkeld. Dat zijn nu eenmaal "projecten" waarvoor daverende bedragen be schikbaar blijken te zijn, en de wetenschappelijke en technische research spinnen daar zijde bij. Voor andere doeleinden, gezond heid en dergelijke, is men blijk baar veel minder bereid om enor me kapitalen te investeren Maar dat had óók gekund. Enfin, zo is het nu eenmaal, al moeten we er met z'n allen wat aan doen om dat te veranderen Op bovenstaande foto ziet u een jongeman, die door een bepaalde oogziekte is getroffen en vrijwel blind is Hij hanteert een instru mentje. dat ontwikkeld is voor de Amerikaanse militairen in Vietnam Daarmee worden licht beelden elektronisch versterkt, waardoor militairen ook in sche merlicht en zelfs vrijwel donker een terrein konden afspeuren naar tegenstanders Hei wordt thans gebruikt om mensen met bepaalde vormen van bijna-blindheid in staat te stel len vrijwel normale gezichtsbeel den te krijgen van de wereld om zich heenAls "bril" is het niet bruikbaarmaar in speciale om standigheden kan de bijna-blinde even terugkèren in de nohmale wereld.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 23