Genie jaagt Reek ploffend over de rooie... Goed nieuws: Hogere rente. Rijkspostspaarbank Goed nieuws voor nieuwe spaarders: de RPS-rentevoor lange termijn sparen is verhoogd tot... Daar wilt u zeker het fijne van weten? Bel dan 0017of gebruik de coupon! Coupon L uiv nationalespaiuwslelliuff J Iedereen is het er in feite over eens. Het springter- ij Reek moet weg. Iedereen: de kolonel, de man van het f isnité. de burgemeester. En zelfs de staatssecretaris in "laag. Vrijwel dagelijks brengen de jongens van de Genie itoffen en mijnen tot ontploffing op dat oefenterrein in ibantse bossen. Al sinds 1951. De activiteit is wel viermaal geworden als in het begin, nadat zeven jaar geleden ie wapen der Genie rond Vught werd geconcentreerd Reek moet tonen dat het goed kan ploffen. Nou, dat kun- genisten. In de ongeveer twintig huizen en boerderijtjes, eet rond het veld liggen, trillen de lampen los, breken de scheuren de muren. De mensen worden er knettergek jnuwziek. "Boem!" daar gaat er weer een. Het kan echt Iedereen weet dat op zijn manier. Maar niemand 0 naar het dan wèl kan. Er is geen terrein ergens anders, een geld voor ergens anders. W. Sundermeijer is com- van het genieopleidings- hoofd van de afdeling pz&ken. Een aardige man, reproductie van Picasso's Ka" aan z'n muur heeft [en bewijze dat hij gruwt iv.' Pfeiffer geen twijfels dat deze !en nodig zijn", zegt de „maar ik heb óók geen dat de mensen in de tijd t: de rooie worden gejaagd wij met die ontploffingen inog een handje bij helpen", ten soldaat een geweer of a geeft leer Je hem dat dat kan zijn voor hemzelf of Je mag nooit op een ichten. Met alleen theorie een genist moeilijk steeds itreerd houden op het olie van z'n werk". K geestelijk geweld, dat de wordt aangedaan, is er mateyële schade. De - „en dat ben ik niet" zegt oei heeft Juridisch niet tbaar gezegd: „Bewijs maar scheuren van dat ploffen bij gehaald. In een eerste ton het verband tussen de ;en en de schade niet tangetoond, ze zou door n moeten zijn veroor- werd alleen aan de toe geploft. Een later rap- •chreef de schade aan Ungen toe. Sundemeijer heeft per weinig invloed op de Wel staatssecretaris Ste- <Üe op een hoorzitting met osren toezegde alles te zul- de overlast zo Klein te houden, maar een ander Nd hij zo een, twee, drie "wel is één en al Hij beperkt de het uiterste, zegt hij. een geluiddempend bouwen met bailey- - boven de plofplaats. „Als "■h zijn we een lachtertje, 'Ng gedaan. Het is nog ïertoond". C' A. de Groot woont pal springplaats, 'n Mooi buis, dat beter tegen de dan de kleine boerdertj- ®0rn- Maar de tegels vallen 11 de badcelmuur, lampen ruiten springen. De heer Bedonderd Hij gelooft niet in de goede bedoelingen. Niet in die van staatssecretaris Stemerdink, die in februari op de hearing vaste beloften zou hebben gedaan. Ook niet in die van de militairen ter plaatse. „Je wordt bedonderd waar Jezelf, de burgemeester en de raadsleden bij staan. Wij als leken kunnen niet terugslaan, we kunnen niet met harde feiten komen". „Hou Je kalm, we gaan gauw weg. Maar er is weer een miljoen wegenaanleg voor militairen in onze bossen, er is een nieuwe afrastering we zitten gewoon in een concentra tiekamp, ze investeren steeds meer". Hij praat van „druppelschade". „Van een enkele klap gaan de dakpannen niet kapot, maar wel van duizend klappen. De ruiten gaan los staan, de boerderijen scheuren. Vanmorgen hebben ze weer geknald. Als het hier bomt rinkelen de ruiten tot in Grave. Hij is geen anti-militairist, beseft dat er moet worden geoefend. „Maar de mensen moeten redelijk kunnen wonen. Dan doen ze het maar in Duitsland. Of waarom maken ze niet een eilandje in zee". „En waarom niet bij zo'n plof vijfhonderd jongens gezet in plaats van vijftig? Dan moet je maar één keer ploffen inplaats van tien". De geestelijke over'ast vindt hij het ergst Het gevoel dat die domme burgers de militairen koud laten. „Je kan moeilijk praat gaan maken op vragen als Je de antwoorden niet krijgt", „We worden nooit gevraagd om eens te komen praten en kijken", „De schade wordt niet Juist uitbetaald, ik ben geen schooier. Ik Kijkdag vraag er om de donder niet meer om, ik hoef geen fooi te hebben". Ze hebben grond bij zijn huis willen kopen. „Als ik dat doe zakt het pand met 50.000. Ik heb het huis erbij willen verkopen, maar bij dat geknal willen ze geen kapitein laten wonen". „Ik heb niets tegen de staat, soms schaam ik me een beetje: ik in een actiecomité. We hoeven geen cent te hebben. Als ze maar weg gaan". En bitter: "Geen man kan vertellen of er eigenlijk een hinderwetvergun ning is afgegeven". Die man is er wél: mr. J. Schouten, burgemeester van Schaijk, waaronder Reek valt. Hinderwet „De Hinderwet kent aan de Kroon de bevoegdheid toe om een hinderwetvergunning te verlenen indien het een inrichting betreft, waarvan is verklaard door de Kroon op voordracht van de minister dat de oprichting, het in werking brengen of houden, de uitbreiding of de wijziging in het algemeen belang is geboden". Er is toen zo'n vergunning verleend door de Kroon. Er is bij Koninklijk Besluit ook een vergunning verleend voor de opslag van springstoffen, nadat er een bezwarenprocedure was gevoerd. Dit geschiedde overeenkomstig de toen malige Hinderwet tegenover Gede puteerde Staten in een Openbare zitting. Toen. Dat was in 1951. „Net als de bevolking vind ik de plaats van dat springterrein onjuist", zegt de burgemeester. „Maar vroeger had dat bosbezit uit milieuoverwe gingen voor de bevolking niet zoveel waarde. Die militairen hadden dringend dat bos nodig voor een springterrein. 175 hectare. Men zag dat toen anders. Nu zou het totaal onhaalbaar zijn, geen raadslid zou vóór stemmen en de militairen zouden er ook niet meer vanuit gaan." Het bos werd in 1938 al gehuurd om het garnizoen van Grave te kunnen handhaven en toen het in 1951 als springterrein werd gekocht om de schade van het ploffen voor eigen rekening te houden. De hele raad is het met de burgemeester eens, dat zo'n spring terrein ter plaatse nu niet meer mag en kan moeilijk instemmen met de stelling van staatssecretaris Stemerdink dat het een kwestie van geld alleen is. Men wacht nu wat de bewindsman volgende maand in zijn defensienota gaat zeggen. De irritatie van zijn dorpsgenoten vindt volledig begrip bij de burgemeester: „Je zal maar kinde ren hebben die onder zo'n raam spelen: zal-ie vallen, zal-ie niet vallen?". Mr. Schouten heeft niet de indruk dat de militairen niet van goede wil zijn. De winst van de laatste tijd is, dat ,X>en Haag" nu óók van de ellende van Reek weet, dat de heer Stemerdink uit de emoties op de hoorzitting tot de overtuiging is gekomen dat het zo niet kan doorgaan. De schaderegelingen zijn de laatste tijd wel wat soepeler geworden. Maar met die financiële kant is Reek er niet. „Als Je herhaaldelijk in die ontploffingen zit kan je dat tot een bepaalde hoogte dragen. Dan niet meer. Een mens heeft een begrensd incasseringsvermogen. De dokter heeft ook gezegd dat om medische redenen het voortbestaan van die springplaats onaanvaardbaar is". De tegenspelers in het plof- drama. Op de foto toiks kolonel Sundermeijer„De overheid heeft gezegd: Bewijs maar dat die scheuren van het ploffen komen". Op de foto rechts het echtpaar De Groot„De tegels vallen bij ons van de badcelmuur Er moet binnenkort geld komen om het oefenterrein te verplaatsen. Dat is volgens burgemeester Schouten de enige oplossing. Hij is zeer huiverig voor experimen ten met geluiddempende installaties. „Als ze komen voor een bouwver gunning ben ik niet zo genegen die te geven. De bestemming van dat terrein is nog steeds bos. Als ze het willen transformeren kan de ge meenteraad dat tegenhouden en de wet op de ruimtelijke ordening toepassen. Doen ze daar grote investeringen dan krijg Je ze niet meer weg". Nog deze maand mogen de omwonende komen praten met de deskundigen. Ze zullen dan ook mogen zien wat er allemaal gebeurt als het in Reek weer boemt. Kijkdag. Daarmee is dan één van de klachten v~ti de heer De Groot weggenomen. Die kolonel is heus de beroerdste niet. Vanaf 16 mei krijgt u,als nieuwe spaarder, 6 tot 91% rente. Indien u f 1.000,- of meer 1 tot 5 jaar opzij kunt leggen. Bij de RPS kunt u toch tussentijds over uw spaargeld beschikken. U leest alles over het gunstige lange termijn sparen bij de RPS in de folders. U krijgt die folders thuisgestuurd als u gratis 0017 belt, of gebruik maakt van de portvrije coupon. Of vraag informatie op het postkantoor. Stuur mij informatie over het lange termijn sparen bij de RPS I (in een envelop zonder postzegel sturen naar Rijkspostspaarbank, Amsterdam) W I

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19