Omscholing: een nieuwe toekomst voor duizenden Sensaties in libre- titelstrijd UW DAGBLAD mee op vakantie Leiden voorheen en thans De zorgenkinderen van meneer Winkster Gerard Akkerhuis kind aan huis Ronde van Italië koi heel moeilijk op gai Een boer ziet zijn bedrijf weggesaneerd worden omdat het in het kader van een ruilverkaveling te klein wordt om rendabel te zijn. Een kruidenier ziet zijn winkel opzij gedrukt worden door de nieuwe supermarkt aan de overkant. Een klerk ziet zich overbodig worden omdat de firma waar hij werkt zijn schrijfarbeid door de computer laat opknappen. Een sigaren maker ziet zijn handwerk uitsterven omdat de grote fabrieken een goedkopere bolknak kunnen leveren. Per jaar moeten duizenden mensen een nieuw vak kiezen, omdat het oude niet meer bestaat of hun geen emplooi meer kan bieden. Ze moeten worden herschoold, bijgeschoold of omgeschoold. Het Consu lentschap Scholing is hun hier moreel en financieel bij behulp zaam. Dit Consulentschap is een onderdeel van het directoraat-ge neraal voor de arbeidsvoorziening van het ministerie van Sociale Zaken, en een van de mannen die bepaalt waar Jaarlijks de vele miljoenen aan bijdragen voor opleidingen naar toe gaan *s de heer P. Winkster, eerste mede werker van het Consulentschap. Sinds de bevrijding zijn al ruim 80.000 mensen bij hun omscho ling met steun geholpen en een zeer groot percentage van hen handhaaft zich in het beroep waarvoor zij zijn opgeleid. Het zijn mensen die staan ingeschreven bij de arbeidsbu reaus. en ook mensen die merken dat ze in het verleden bij him beroepskeuze de boot hebben gemist; bijvoorbeeld iemand die timmerman moest worden omdat zijn vader ook timmerman was, maar dat eigenlijk helemaal niet wilde. Of bijvoorbeeld een opperman die al iets van metselen weet en dan bijscholing krijgt tot volwaardig metselaar. Het zijn, kortom, wat Winkster zijn „zorgenkinderen" noemt. T oekomst Voor de her-,om- en bijscholing bestaan door het land verspreid 29 Centra voor Vakopleiding voor Volwassenen waar men in handvaardigheidsvakken bijge schoold kan worden tot onder meer, lasser, bankwerker, metaal draaier, automonteur, timmer man, metselaar of stukadoor. De duur van de cursussen varieert van een half tot anderhalf Jaar. De mannen en vrouwen (deze zijn overigens duidelijk in de min derheid) die toegelaten worden tot deze centra ontvangen een loondervingsvergoeding al is die betrekkelijk laag, omdat anders de stimulans zou ontbreken om de opleiding zo snel mogelijk af te maken. Daar staan premies tegen over voor bijzondere vorderingen. Winkster: „We scholen alleen maar in beroepen waarvan we we ten dat ze structureel hard zijn, toekomst bieden. En al is het in de bouw nu niet zo rooskleurig, daar gaan we toch rustig mee door. Alleen zullen we het niet zo gauw adviseren, we raden de mensen eerder de metaalindustrie Ook scholen we niet van het ene vak naar het andere om, behalve als er aanwijzingen zijn dat het gewoon móét. Bijvoorbeeld de landarbeiders die door het hele land met werkloosheid worden bedreigd. Iedere landarbeider die by ons komt krygt, voorzover hij er toe in staat is, de kans om een nieuw vak te leren. Die mensen zyn dan ook inderdaad bij hon derden naar de centrale werk plaatsen gekomen en over het algemeen willen ze het bouwvak in omdat ze dan buiten kunnen „Met weggesaneerde boeren en kleine middenstanders wordt een regeling getroffen waardoor ze op een gelijkwaardig niveau een an der vak kunnen leren. We hebben daarvoor een studiekostenregeling en een bedrijfsscholingregeling. Dat laatste houdt in dat als iemand niet naar een centrum voor vakopleiding gaat er bedrij ven zijn die de man in dienst nemen en hem een opleiding geven waarbij wij een deel van de kosten voor onze rekening nemen. Het voordeel is dan dat de man meteen al een betrekking heeft, terwijl Je bij zo'n centrum maar moet afwachten of Je ook inderdaad een baan krijgt. „Wat de herscholing van boeren betreft, we hebben er eentje gehad die voorganger van een godsdienstige sekte is geworden. Die man had een goed verstand, was al wat oud en kon geen universitaire studie volgen, maar met behulp van een predikant is hij toen voorganger geworden. Een andere boer hebben we op weg geholpen met een rechten studie tot hij een nieuw startpunt had bereikt van waaruit hij zelf verder kon gaan. Weer andere boeren gaan Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte formulier dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden Als brief verzenden, frankeren met 40 cent. Ons HUISADRES is: Naaml Straat: r.-.-r woonplaats: Wij hebben een - doorhalen wat niet van toepassing ia. Postabonnement Ons VAKANTIEADRES is: van straat plaatsnaam: S.v.p. in blokletters KOSTEN VAN OPZENDING Voor Nederland en België gratis. De overige Europese ïanden uitsluitend per luchtpost. Kosten f 1,per dag. landbouwwerktuigen verkopen, worden veekeurder, melkcontro- leur of bedrijfsleider in een pluimveebedrijf, terwijl er ook zijn die op een accountantsbu reau terecht zijn gekomen. Middenstanders komen meestal in functies terecht die tegen hun vroegere bestaan aanleunen; kruideniers bijvoorbeeld die be drijfsleider in een grootwinkelbe drijf worden. ..Daarnaast bestaat de studiekos tenregeling die voor bijvoorbeeld mensen in de administratieve sector geldt; laten we zeggen voor mensen die net MULO hebben en ontslagen worden omdat het bedrijf waar ze jarenlang braaf staten en wissels hebben zitten schrijven overgaat op een computer. Als die mensen de mogelijkheid in zich hebben om programmeur te worden laten wij hen die studie volgen, alweer tot ze een startpunt in hun nieuwe beroep hebben en dan betalen wij vrijwel integraal de studiekosten. Dagschool En als het nodig is laten we hen zelfs de dagschool volgen, zoals twee kleine middenstanders die bij de psychotechnische test aanleg voor dameskapper bleken te hebben. Nou. die twee hebben de kappersvakschool gevolgd en zijn nu geplaatst als dameskap per". Het Consulentschap Scholing kan, behalve uit de normale begroting, nu ook putten uit de bijzondere middelen die de regering ter beschikking heeft gesteld voor de bestrijding van de werkloosheid. Hierdoor kón men ook steun geven bij de opleiding in structureel veranderde bedrijven waarbij geschoolde werkers niet aan de slag zouden kunnen komen omdat ze door een nieuw productieproces opeens twee lin kerhanden bhj ken te hebben. In het grafisch bedrijf dat door nieuwe technieken volslagen ver anderd is geeft het Consulent schap een bijdrage in de loonkosten en omscholingscursus sen, zodat het bedrijf geholpen is In Katwijks Triumfatorkerk nr> 11 Bij Pro Organo in de Katwijkse Triumfatorkerk is Gerard Akkerhuis kind aan huis. Hij introduceerde daar tussen vertrouwder werk van Sebastian Bach. Mendelssohn en Re- ger een Concerto in G uit 1741 van Bach's familielid J. G. Walther en de tot hiertoe verborgen gebleven Fantasia con Fuga in c van Ema nuel Bach. Emanuel werkt minder veelstemmig dan Vader Bach, maar blijkt het contrapunt toch min of Marktberichten 4901290; All 260840; BI 1600 1960; Bil 1080; Cl 980—1130; CII 710— bospeen I 128141; cpeen 9009 I ;rselie 47; pr 121; II 5872'; radijs 38—56; sla-uien 2032; spitskool sei- ;rie 2331. Aanvoer waspeen 179.000 ROELOF ARENDSVEEN 17/5, bloe- enveiling; Anjers 1125; idem Char- eur 3042; Rozen Garnette. Carol, >rina. Marimba 914; Carina. Esther farim 1316; Motrea, Belinda, Super ar Precilla, Mercedes 1221; Bac- 3138; Sonla 2635; Ilona 35 47; Lelies 17—28; Gerbera 24—27; Al- stroemeria 1740; Pioenrozen 15—26; Violieren 20—28 p. st. Snijgroen 85— 1.05; Trosanjers 2.152.30; Chrys.- Campanula 601.00; Bruidsanjers 50 60; Irissen 551.15; Pyrethrum 80 1.25; Duizendschoon 851.30; Brodea 1.101.35; Lathyrus 801.35; Esther Read 1.50; Tulpen 6595 per bos. AALSMEER 17/5, bloemenveiling. Anjers: William Sim 2046; Rose 17 31; White 1424; G.J. 1628; Dusty Rozen gr. bl.Baccara 2866; Bridal Pink 1829; Carina 1528; Carla 15 C. Princess 813; Dr. Verhage Roselandia 10—16; Sonia 2341; Sonora 610; Super Star 2444; Ilo- Carol 1429; Coronet 18— gold 1425; Jack Frost 12zy; Ma rimba 1324; Miss Ellen 1838; Mot- nabelle 1620; Jr. Miss i 1841; Yellow Belinda Ofarim 14- Red Garni Roswytha 1118; Spanish Sun 1015; Rubinette 1422; Zorina 621; Mer cedes 4055; Travesti 1634. Diverse bloemen; Amaryllis 1420; Alstroeme- jaarr. 160350; Freesia 140250; idem 180—300; Gerbera 18-^45; Gla diolen 180—340: Colvillei 190— en tegelijkertijd de arbeidsplaat sen behouden worden. En ook als nieuwe bedrijven zich in het noorden of oosten vestigen en ter plaatse geen vakmensen kunnen aantrekken, wordt door het Consulentschap bijgedragen in de opleiding van nieuwe werkers. Winkster: „In het oosten was bijvoorbeeld een confectiebedrijf dat bijna failliet was en toen werd overgenomen door een elektrotechnisch bedrijf. Op voorwaarde dat het volledige personeel in dienst zou worden gehouden hebben wij een bijzon der grote hap aan hun omscholing betaald en die mensen werken nu tevreden in een heel nieuw vak. Daarnaast hebben we een proefproject met rijksgenoten, vooral Surinamers. Er is een afspraak met een paar werven die scheepslassers nodig hebben. Nou, wij geven alweer een bijdrage aan hun opleiding". VS-Iegercommissie Minder troepen in West-Europa WASHINGTON De commissie voor de strijdkrachten van de Ame rikaanse Senaat heeft vrijdag ge stemd voor terugtrekking van 23.000 Amerikaanse soldaten uit Europa binnen een tijdsbestek van 2 jaar. De commissie wil verder dat de al gemene Amerikaanse troepensterkte met twee procent wordit verminderd. De troepenreductie zou de Ver enigde Staten naar schatting een miljard dollar besparen. In totaal zouden 49.000 man, verspreid over land-, lucht, en zeemacht en korps mariniers, afzwaaien, waardoor de totale sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten zou komen op 2.152.000 man. De 23.000 man die aan Europa zouden moeten worden onttrokken, zouden voornamelijk uit verzorging?- onderdelen komen en de parate on derdelen niet treffen. Een boek, waarin we Leiden zoals we het nu kennen, kunnen vergelijken met dat aan het begin van deze Een honderdtal foto's tellend boek met geschiedenis en uitgebreide bijzonderheden. Tekst: pud-redacteur Leidsch Dagblad S. Platteel. Foto's: J. Holvast. Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Afgehaald aan de balie van Leidsch Dagblad f 9,50 Afgehaald aan de balie van het Alphens Dagblad f 9,50 Bestellingen tegen vooruitbetaling f 10,80 op giro 57055 t.n.v. Leidsch Dagblad B.V. Telefonische informatie: 0171025041 toestel 45. 395; Gloriosa 1647: Iris Pr. Blaauw daarom geen verantwoording nemen voor kranten die niet 90—165; idem overige 200—300: Lelies tijdig op het vakantieadres worden ontvangen, kelk 40—115; Idem tak 160—280: Ne- —240; Snijgroen 115210. meer in ere te houden. Het aantrek kelijkst is Walther's Concerto. Op en top speelmuziek, luchtig Italiaans, wat niet verwondert van een man, die concertino's van Albinoni, Gentili, Torelli en van een geheimzinnige Signor Meck (we noemen wat we al gehoord hebben) voor orgel bewerkte. Als waterdicht origineel beschouwen we het gehoorde Concerto voorlopig niet. Dit is muziek, die niet noodza kelijk aan het orgel gebonden lijkt, niet ongeschikt voor bijv. een blok fluit en orkest of voor speelwijsjes in de mechaniek van staande klokken, die toen begonnen industrie-artikel te worden. Orgeleigen is wel de fi nale (vivace). Het Triumfator-orgel heeft voor speelmarsmuziek een heel aardig assortiment registers. Sebastian Bach's Praeludium et Fuga in f (BWV 534) lag, gemengd veel stemmig, in deze kerk zwaar en wat traag op het gehoor. In een kathe drale ruimte zou dit zich heel anders gedragen. Mendelssohn's Sonate II onderwerpt zich aan de van hem bekende uitersten tussen monumen taliteit en meditatieve intimiteit. Het Adagio is een soort „Lied ohne Wor- te" (met kromhoorn en een pedaal- register verklankt, een Widor-effect) In de melodische welvingen van het Allegro en in het opvallend knappe vakwerk van de Fuga steeg de ver voeringsthermometer. Boeiend is het als je dat ervaart; nu ontplooit zich de grote organist. Het klimaat, nut tig voor het sacrale orgelzang, die Reger vraagt in zyn meesterlijk ge- contraptunteerde en diep-expressieve koraalbewerking. „Wer weiss wie nahe mir mein Ende". Deze bewer king is een van de 52 protestantse koralen, die de Roomskatholiek Max Reger in opus 67 gebundeld heeft! Akkerhuis besloot met de wereld- befaamde Trepelfuga in Es, die strikt genomen maar 2% fuga is. In de der de fuga riskeerde de concertgever, een kanaal of ravijn in te sporen door een hachelijk riskant tempo. Maar hij had een beschermengel aan zyn zijde. KEES VERHOEF Tennis Zweden leidt in de na de eerste dag in de achtste finales van het toernooi om de Davis Cup tegen Polen met 20. Borg won in vijf sets uiterst moeizaam van Tadeus Nowicki: 26. 62, 06,61 61. Zijn landgenoot Leif Johans son had vier sets nodig om de twee de Poolse speler, Woizek Fibak, te verslaan: 64, 26, 63, 75. De Zwden behoeven nu nog maar een partij te winnen om in de kwart fi nale te komen. Daarin zullen zij dan Nederland ontmoeten. UTRECHT De vierde ronde van het in Utrecht gehouden nationale kampioenschap libre groot ere-klasse bracht enorme sensaties. Piet Vet, de man uit Berkhout, die in de middag- partyen al voor een klapper had ge zorgd door Ben Velthuis te kloppen, deed het in zyn avondpartij nog be ter en maakte in één beurt zijn party tegen Christ van der Smissen uit. De 19-jarige Willibrorder stond toen voor de moeilijke taak om deze pres tatie te evenaren. Een vry wel onmo gelijke taak, maar Van der Smissen heeft kennelijk geen zenuwen want wat niemand voor mogelyk hield ge beurde. Van der Smissen maakte eveneens zijn partij in één beurt uit. De ijzersterke mentaliteit van de Brabander had de doorslag gegeven. Zowel Piet Vet Is Christ van der Smissen kwamen door dit gelijke spel in één beurt tot de twee winstpunten, een regel die alleen by het libre groot biljart geldt. Op de andere ta fel stonden Vultink en Platjouw te genover elkaar. Ook hier gebeurde het ongelooflijke, Platjouw, de Zeeuw die zo'n sterk toernooi speelt, opende met een serie van 195 waartegenover Hans Vultink slechts tot 24 caram boles kon komen. In de tweede beurt ging Platjouw door en bracht met 305 caramboles de party op zijn naam. Vultink miste daarna de na- stoot en moest zyn eerste nederlaag Incasseren. Opnieuw een grootse prestatie van de debuterende Plat jouw uit Axel. De derde verrassing van de avond kwam op naam van Henk van der Veer, die na drie par tijen nog geen punt had gescoord en met een gemiddelde van 18.82 een geheide degradatie stond te wachten. De stugge Fries dacht er echter an ders over en versloeg Ben Velthuis in drie beurten. Voor Velthuis de twee de grote klap van deze dag. In de onderste regionen won Klinkert in acht beurten van Van der Kruisweg. Nederlaag va l waterpoloteai j ROTTERDAM Gistem r in zwembad West in Rotten! M vyflanden waterpolotoernooiT gegaan. In het eerste duel won :1 met 105 van Griekenland. land verloor zijn eerste 1 3—4 van Roemenië. Nederland kwam in z wedstrijd niet by ster sterk schijn. De Roemenen r en namen snel een vo 20. Nederland schrok in door Wim Hermsen de mai# tot een treffer. In de tweed tijd kon Nederland niet i hechte verdedigingsgordel 1 tegenstander breken en uit de razendsnel uitgevoerde li l allen slaagden de Roemenen in er 13 van de maken. In de periode hervond de equipe E> coach Ivo Trumbic zich e de Roemenen geen kans gt verdedigen. Ondanks het mia goede kansen door Wim Ken Nederland de stand toch trekken. In de laatste perl A het een gelijkopgaande strf menië was echter toch de f ste en scoorde kort voor b de winnende treffer. Uitslagen 500 9 309 55.55 227 9 127 25.22 500 5 290 100.00 404 5 207 80.80 500 5 487 100.00 GEEN VELD: VWS HEFT ZICHZELF OP LEIDEN De ledenvergade ring van de voetbalvereniging VWS heeft gisteravond in een rumoerige Buitengewone Alge mene Vergadering het bestuurs voorstel de club „door gebrek aan veld" op te heffen, met vrijwel algemene stemmen aan genomen. Van de 28 aanwezi gen exact het benodigde twee/vijfde deel van de zeven tig leden stemden 24 voor opheffing, twee voor doorgaan en werden er twee blanco stem biljetten ingeleverd. VWS-secretaris Bink over het trieste besluit: „Er was gewoon geen oplossing meer te vinden. Per 15 september zouden we niet meer de beschikking heb ben over ons oude, vertrouwde veld en alle pogingen bij de ge meente en de sportstichting een ander terrein los te krijgen lie pen op niets uit. Het is teke nend voor de toestand in de Leidse sport op dit moment. Bar en boos De vergadering kende een emotioneel verloop. Bink: „Niet zo vreemd natuurlijk. Er zijn leden die de oprichting van de vereniging persoonlijk hebben meegemaakt en juist voor die mensen komt deze slag wel erg hard aan. Alleen was het jam mer dat er vanavond niet meer leden zijn komen opdagen. De cupfinale tussen Atletico en Bayern werkte zeker niet posi tief". Over de „fusie" met Leiden stelde Bink: „Een echte fusie is het eigenlijk niet. Wel hebben we alle leden met klem aange raden naar Leiden over te gaan en ik geloof zeker dat zo'n 75 dat ook doet. Dan blijft de club tenminste nog enigs zins bij elkaar". Klinkert 34 Vultink 500 V. d. Kruisweg 230 Van der Veer 500 Velthuis 392 Klinkert 500 V. d .Kruisweg 271 Platjouw 500 Vultink 24 336 166.66 196 76.66 301 166.60 Golf De Nederlands ploeg heeft gisteren in K (Ierland) een 8—1 nederlu B den tegen Munster, een vinciekampioen. Munster foursomes met 30 en d met 51. De enige overwinning kwam op Victor Swane. Voetbal De Franse visie ploeg Lyon heeft gist het nationale elftal van He 21 (10) verslagen in een 3 258 130.60 schappelijke wedstrijd. Hi* in de wereldkampioenschap in dezelfde groep als Italië en Polen. Vet 500 V. d. Smissen 500 1 Stand na de tweede dag Vet Platjouw Velthuis Klinkert Van der Veer Van de Kruisweg 215 62.50 226 33.87 305 250.00 24 12.00 100 100.00 500 500.00 >00 153.85 84.72 112.25 44.45 41.00 23.68 Wielrennen Door dis caitie van de Belg Godefroot Zoetemelk op de eerste plaT men in de strijd om de Su] tige-trofee. Godefroot die werd op gebruik van dopi Ronde van Vlaanderen plaats) en de Waalse Pijl derde plaats) verliest toegekende punten voor def Zoetemelk heeft nu 145 pffl Vlaeminck 135 en Verbeeck mondi elk 60. Hinderlijk publiek POMPEI De Giro komt dit Jaar kennelijk langzaam op gang, want ook de tweede etappe was, evenals de eerste, weinig interessant. De „groten" wachten kennelyk tot de zware bergritten komen en laten nu nog de eer aan de mindere goden. Helaas voor de organisatoren laten ook die het afweten, want er werd gisteren nauwelijks een serieuze de marrage geplaatst. Pas in het zicht van de finish kwam er beroering in het tot dan toe nog geheel aaneen gesloten rennersveld. De Belg Sercu, sterk in eindspurts, sprong weg, maar kreeg onmiddellijk zyn landgenoot De Vlaeminck en de Italiaan San- tambroggio aan zijn wiel. De Italiaan Basso zorgde ervoor, dat na enikele honderden meters alles weer by el kaar was, maar Sercu was in de mas sale eindsprint toch de snelste. Verscheidene renners protesteerden na afloop by de wedstrijdleiding te gen het gedrag van het Italiaanse publiek, dat ook nu zenden de route omzoomde, de renners maakt het putó opdringen de weg kleiner a de de kans om demarrage*' sen geringer. Eddy Merctt, gische troef en één van zei na afloop: „Het was lel® lyk vandaag. Het publiek f midden op de rijweg staan® aankomt gaan zij nauwe» Als er de komende dagen f andering komt, hoeft het niet meer". Hennie Kuiper gisteren in het peloton ea het algemeen klassement ste plaats. Uitslag tweede etappe 1 meter van Formie naar 1. Sercu (Belg) 121 HIK® uur, 49 minuten en 11 Samitambroggio (It), 3. De (Belg), 4. Fontanelli (W» (Italië). De Belg Reybroeck is lef* algemeen klassement.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 10