,Ajax zo snel Hogelijk weer ten topclub" OCANA MOET RUSTEN Een beetje bescheiden blijven aan tafel is heel gezond. Eet minder maar lekker. L Echte boter. \imaire taak directeur-sportief Hans Kraay Nieuwe formule Openbaar Kunstbezit Kees Verkerk-story wordt voortgezet -> ipERDAG 16 MEI 1974 STERDAM De vraag was onvermijdelijk. Zoals te doen gebruikelijk wanneer een nieuwe positie bekleden. Een eer, meneer Kraaij Ijax een uitdaging? Vooropgesteld dat voor Hans Kraaij een heel andere job is weg- jdin de Watergraafsmeer dan waarvoor vorig jaar George Knobel werd aangetrok- A1 in zijn maiden-speech maakte Ajax directeur sportief duidelijk wat hem onder uit van de ontslagen trainer. Stolk „Denk niet dat ik uit puur werk. Ik werk om te kun- «.Daar»", hoef ik niet te ,,„mmsslB ,aJax ,M ,k vreselijk mijn best ra steI|<.„ Zon dat Dat is een vanzelfsprekend- ffinneer ik het niet goed doe, i ontslagen. Zoals ik even- ontslagen zou zijn bij Go J Eagles wanneer ik mijn werk air behoren zou hebben ge- week wordt Barth weer gekeurd. Wat de huidige spelerskern betreft, loopt slechts het contract van Johnnie Rep af." Niettemin erkent Hans Kraaij dat de zaak van Jo- han Neeskens zeker geen simpele zal zijn. Zegt hij: „Al lijkt het on der meer duidelijk dat de arbitrage commissie Ajax in het gelijk gaat ners niet gebeu- dan zijn alle andere contracten in Nederland op slag waardeloos. Ik realiseer me bovendien dat de zaak - wanneer Neeskens in het ongelijk wordt gesteld - niet af is. In dat geval zal er een nieuw akkoord niet op korte termijn, maar het zal wel gebeuren. Daartoe zal echter al lereerst overleg nodig zijn met trai ner Jan Notermans". Kraaij. een niet-automobllist, 15 Juni Culemborg-Am- per trein vice-versa doet. 1 nuchter, gevoel voor pu ll erg eerlijk. En erg open- r ook weer niet zo openlijk Ie belangen van zijn werk- i schaden. Hij: „Ik kan bij lead Eagles weg na dat vriend elijk duel tegen Haiti. De met de pers zullen goed zijn. Van de zijde van ID Praag is de suggestie ge- dat hij zich helemaal zou Aken als kontaktman met lik heb dat onjuist gevon- i technische zaken zijn ulter ior mijn rekening. Maar de Kr van een topclub als Ajax is kan Je moeilijk mond- iken". ken van Hans Kraaij bij fc de eerste plaats gaat hij sighouden met de samenstel- n het technische concept. Haarms - niet in het bezit t hoogste licentie, maar in ber cursist in Zeist voor het ma - komt op de bank. In dllng tot Kraaij, die het jdgewoel vanaf de tribune deslaan. Het C-elftal en de is zullen eveneens zijn aan- ïbben. Voorts behoort het verkoopbeleid tot zijn ar- :ln. ,We hebben twee spelers op waarvan ik de namen niet Om-igens heb ik persoonlijk itakt gehad met Jantje Pe il NEC. Wat Leen Barth be- ijn knie is door ons inder iet honderd procent in orde Aan het eind van deze komen tussen Neeskens en Ajax. Er zal iets moeten worden ge daan. Financieel wellicht". Hans Kraay en Ajax-voorzitter Jaap van Praag, die volgens de nieuwe directeur-sportief niet monddood mag worden gemaakt. Spanjaard moet op doktersadvies afzien van Giro De programma's van Openbaar Kunstbezit krijgen een nieuwe for mule. „En zo ben ik in het museum terechtgekomen, tot volle tevreden heid", uitzending zondag 26 mei. is het eerste programma in de nieuwe opzet. In de toekomst wordt de informatie over kunst gegeven in een program ma van wat langere duur circa 45 minuten) in plaats van de vroeger bestaande spreiding over een groot aantal zeer korte uitzendingen. Deze nieuwe opzet biedt de mogelijkheid om bepaalde onderwerpen nader uit te werken en van verschillende kanten te benaderen. Het onderwerp van de uitzending van volgende week zondag is de verzameling moderne kunst in het Haags Gemeentemuseum. De tv- film over het Haags Gemeentemu seum is niet een documentair*» in de gebruikelijke zin van het woord. Cineast Jonne Severijn heeft *»ch niet alleen verdiept in de aanwezige kunstwerken, maar vooral in de be zoeker, in de manier waarop .gerea geerd wordt op de tentoongestelde dingen. Het commentaar op de kunstwerken komt van verschillende zijden. Eén van de medewerksters van de edu catieve dienst, een restaurateur en een suppoost vertellen tevens >ver hun werkzaamheden in het mu seum. Het portret van een museum is van 22.10 tot 23.00 uur via Neder land n te volgen. Slag én- iis Met Hans Kraaij lijkt Ajax een goede slag te hebben geslagen. Kraaij ontpopte zich in de loop der jaren als een duizendpoot. Als iemand met een zeer ruime visie. Na DOS speelde hij zeven Jaar voor Feyenoord, nadat hij ove rigens al als emigrant met vliegtic kets voor Australië in zijn zak 'ïad rond gelopen. Kraaij is heilgym- nast-masseur «£n fysio-therapeut en had als CIOS al op zeer Jeugdige leeftijd het trainers-diploma A. Hij werkte als oefenmeester bij het Dordtse FDC voor een jaar. voet balde vervolgens weer korte tijd in DOS. waarmee hij noodgedwongen moest stoppen omdat er slijtage aan de heup was geconstateerd. Hij werkte een Jaar bij Elinkwijk en was vervolgens in Amsterdam amb tenaar van sport, recreatie en Jeugdzaken. Kraaij: „Primair staat dat Ajax zo snel mogelijk weer topclub Ajax wordt. Op het veld zal ik een paar keer in de week een partijtje mee voetballen. Met de spelers heb ik overigens nog geen kennis gemaakt. Suurbier, Krol en Neeskens zyn volgens Kraaij op vakantie en spe len derhalve zaterdag niet mee in de be ne fietwedstrijd voor Peter van der Merwe. Wél SJaak Swart. Kraaij tot slot: „Er zullen hier re sultaten moeten komen. En dat is mogelijk. Zo niet, dan zal ik daar uit de consequenties moeten trek ken". En over Go Ahead Eagles: „Er zal vorgens mij opnieuw een di recteur worden aangesteld. Wellicht Door Hans Coolegem ROTTERDAM/BARCELONA Het voornemen van Luis Ocana het rijden van de drie grote etappe wedstrijden: de Ronde van Spanje, Italië en Frankrijk zal niet worden ge realiseerd. Na de Vuelta heeft Luis Ocana op doktersadvies af moeten zien van de Giro, die vandaag in Vaticaanstad aan zijn 57ste editie begint. oude dag te bezorgen. Want Luis had nog meer in zijn hoofd dan de kapitale villa met zwembad, die hij onlangs i, Bre- tagne de Marsan heeft laten zetten. Ook voor zijn moeder zorgde hij, door op het zelfde stuk grond een nieuw huis te laten bouwen. Verder kocht hij een stuk land van vijftig hectaren voor wijnbouw, om later zijn eigen wijranerk Ocana te produ ceren en verkopen. Door een optie bleef de mogelijk heid aanwezig opnieuw zo'n vijftig hectaren bouwgrond aan zijn be drijf toe te voegen. En om ook zijn zuster Amparo en zijn jongere broer Marino te helpen, liet hij te keningen maken van een hotel met zo'n honderd kamers. Want uitein delijk waren hotels met en restau rants na het fietsen z'n tweede lief- De absentie van Ocana is niet zo verrassend. De kopman van de BIC-ploeg had al ademhalingsmoei lijkheden voordat hij aan de Spaanse ronde begon. Zijn arts in Barcelona, dokter Colomer zag voor de start van de Ronde van Spanje evenwel geen redenen om Ocana het fietsen te verbieden. „Als het warm weer wordt, is het leed snel geleden", oordeelde hij over de naar later bleek halstarrige bronchitis. Luis Ocana blij met deze „diagon- se" stapte vol goede moed op, on danks het feit, dat hij in het voor seizoen nog weinig had gereden. Want de in Frankrijk wonende Spanjaard heeft veel geld nodig om zijn grootse plannen te realiseren. Vandaar dat hij ploegbaas Maurice de Muer warm wist te maken voor de bijzondere uitdaging die een Ronde van Spanje, Italië en Frank rijk in een seizoen is. Ocana en Bahamontes die de trilo gie wisten te volbrengen. In 1968 wilde de huidige wereldkampoen Felice Gimondi zich bij dit rijtje scharen, maar hij faalde. Ocana meend, dat hü wel zou slagen. Im mers. de stargelden waren groot en helpen om hem een onbekommerde current Jose Mannel Fuente te kloppen, maar de tenger gebouwde klimmer had meer last van Ocana's vazal Agostinho dan van de kop man zelf, die nu als vierde eindig de. Het risico dat Luis Ocana door zijn inspanningen nam heeft zijn condi tie nawelijks goed gedaan. Na de Vuelta raadpleegde hij opnieuw dokter Colomer, die ditmaal reso luut in zijn beslissing was. „De ge zondheid van Ocana is na zijn lon gontsteking twee Jaar geleden toen hij in de Tour de France moest op geven nooit helemaal perfect ge weest. Voorlopig zal Luis rust moeten houden", aldus de Spaanse arts. de. Bezeten van zijn idalen begon hij aan de Ronde van Spanje. Maar het noodlot, dat hem al vaker in belangrijke wedstrijden tartte, sloeg opnieuw toe. Het werd geen mooi weer. Lage temperaturen en slagre gens teisterden de al fysiek n-iet zo sterke Ocana, die zelfs voor zijn longaandoening antibiotica kreeg toegediend en de dopingcontroles moest riskeren. Ocana hield zich daardoor een beetje op de achtergrond. Trachtte nog in de sloftfase zijn grote con- AD VERTE NTIE rnia» Passief Hoelang Luis Ocana passief blijft, valt voorlopig nog niet vast te stel len. Maurice de Muer, die wijselijk zijn gehele ploeg voor de Giro te rugtrok, hoopt in ieder geval, de Luis weer een vedettenrol zal spelen in de tour de France die de Span jaard vorig jaar door de afwezig heid van Eddie Merckx won. Want de Belgische maestro, ook gekweld door bronchitis, hoopt in de Ronde van Italië zijn grote vorm weer te rug te vinden om in de Tour de France het gevecht met Ocana aan te gaan. Zoals het er nu evenwel voorstaat zal Merckx meer rekening moeten houden met onze eigen Joop Zoetemelk die door meer bra- vour dit seizoen al drie etappewed strijden wist te winnen. „Toch zal ik zorgen dat ik mij in Tour tot het uiterste verdedig", wist Luis Ocana. Voor hem en ploeglei der Maurice de Muer is het te ho pen, dat het dan goed weer is.... Luis Ocana: gezondheid gaat voor geld. Koersen op Duindigt WASSENAAR Eigenaar Ton v. d. Lubbe, mateloze bewon deraar van schaatser Kees Verkerk, heeft het in '68 goed gezien toen hij fokprodukt van Star Performer met de naam van de befaamde schaatser de drafwereld instuurde. Gesteund door de voortreffelijk sturende Gerard v. Eijkelenborg draafde de ruin naar een knappe overwinning voor Lido Buitenzorg, die het bij zijn nieuwe trainer Giel v. d. Togt minder deed dan werd verwacht. Het hoofdnummer, de prijzen dra verij internationaal, kwam bij Kapi tein Scotch terecht, die met een km. tijd van 1.19.5 niet alleen zijn rekord verbeterde, maar daarmee op de Eu ropese élite-lijst kwam en de snelste tijd van de woensdagmiddag op Duindigt maakte. En natuurlijk kwam ook de combinatie Keans Bui- tenzorg-Wim van Dalen weer in het nieuws. Hoorbaar gemor bij het spe lende publiek dat de favoriet hopeloos zag falen. „Kan ik het helpen", ver zuchtte Wim v. Dalen. „Van mij mo gen ze de ruin buiten weddenschap pen plaatsen. Zo is er geen aardig heid meer aan". De gebroeders B. en J. v. d. Touw drukten eveneens hun stempel op het koersgebeuren. Eige naar B. v. d. Touw zag zijn Marjon Hess in maar liefst 1.23.5 naar een overwinning draven broer Joop kreeg met de overwinning van Ebeltoft in de 2e ren de erkenning voor zijn zienswijze QlQ jury-lid Royal Unity wel degelijk goede pro- dukten voortbrengt. Naast Mon ty Buitenzorg en Mirko Buitenzorg diende Manza Buitenzorg zich als Derby-kandidaat aan. Zijn overwin ning in een km. tijd van 1.21.4 heeft lang voor de Derby de twijfel ge zaaid. Eigenaresse mevr. F. Caransa ziet na deze prestatie haar koren al bloeien. Menorcaprijs 2040 m: 1. Monza Buitenzorg, W. Duivenvoorden, 2.45.7 1.21.2, 2. Karloff B., 3. Loro Enter prise. Winn. 4.50, pl. 1.60, 2.60 2.60, kopp. 8.00, trio 1007.10. Corsicaprijs 2040 m: 1. Marjon Hess, A. Knijnenburg, 2.51.- 1.23.8, 2. Marinus Carlos, 3. Monte S. Winn. 6.20, pl. 2.00 1.20 1.30, kopp. 8.00. Palmaprijs 2040 m: 1. Leny Spe cial, A. Harmsen 2.49.7 1.23.2, 2. Kairolo D, 3. Kairos Six. Winn. 5.90, pl. 2.10 2.00 3.90, kopp. 1.80, trio 498.20. MnnlqnppHj<z 1D00 OU X6U 'i JackLousma komt naar Nederland LEEUWARDEN Astronaut Jack Lousma (38) die deel uitmaak» te van de tweede bemanning van t Skylab-ruimtestation en samen met Alan Bean e: Owen Garriott 59 dagen in de ruimte doorbracht, zal Nederland bezoeken. In de week van 17 tot 23 Juni. Twee dagen hiervan zullen geheel gewijd zijn aan Frieslamd. De voor ouders van Lousma woonden na melijk in het IJsselmeerdorpJe Piaam. Het echtpaar Lousma is door het provinciaal bestuur van Friesland uitgenodigd. Gallabocco H. v. d. Kraats, 2.06.2, 2. Red Countess, 3. Victoria. Winn. 2.10, kopp. 2.00. De Gouden Armband (amatrices)] 2120 m: 1. Judge HI Olivier, Mevr. R. Pools, 2.54.7 1.21. 6, 2. Leonard, 3. Jose Buitenzorg, Winn. 6.00, pl. 2.10 1.40 3.30, kopp. 8.00, trio 208.20.. Sicilieprijs 2040 m. auto—: 1. Kees Verkerk, G. v. Eykelenborg, 2.44.6 1.20.7, 2. Lido Buitenzorg, 3. Iris Volo. Winn. 1.90, pl. 1.20 1.40 1.60 kopp. 3.00. Ibizaprijs 2120 m: 1. Kapitein Scotch, L. Schoonhoven, 2.48.6 1.19.5, 2. Fletcher D, 3. Hardy Regina. Winn. 2.90, pl. 1.80 2.40 4,80, kopp. 4.60. trio 223.40. Mount Kischaprijs 2800 m. —ren 1. Ebeltoft, A. Treanor, 3.09.8, 2. Patrick, 3. Elder statesman. Winn. 4.10, pl. 1.30 1.20, kopp. 3.30. Mallorcaprijs 2040 m: 1. Iris du Coq d'Or, P. de Haan, 2.44.6 1.20.7, 2. Lou Hagheweyde, 3. Jolly Bird. Winn. 4.20,, pl. 2.90 3.00 2.70, kopp. 5.60, trio 1.249.00. Maltaprijs 2140 m: 1. Jan de V. M. Tolenaars, 2.57.4 1.22.9 2. Koningsarend B, 3 Kythera J. Winn. 5.10, pl. 1.80 2.30, kopp. 11.00. Totalisatoromzet 294.347.00.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17