DAGBLAD aten met zwaar afval ij „Spoortje" Herensingel Politiemacht arresteerde 8 Molukkers vandaag Middenstand wil vechten ST VAN ÜLIPS HOGER IEIDSCH fÜ DAGBLAD Spinola president Portugal Hollandse Melkman berekent oude prijs nieuwe is op komst )Ag 14 MEI 1974 OPGERICHT I MAART I860 No. 34321, DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Veel kinderen uit de buurt speelden reeds een jaar tussen de giftige stoffen 18 PAGINA'S Vanmorgen zijn op het voormalig spoorivegcomplex aan de Herensingel in Leiden 15 vaten verwijderd, die hier lagen opgeslagen en in een slootje waren gedumpt. Het ging om volle en 200 min of meer lege vaten, waarin chemisch afval zat. De zaak, die in een later sta- i wellicht mensenlevens zou hebben gekost, kwam zondag aan het licht. (Foto Jan Holvast) DHOVEN (ANP) De netto fan Philips Gloeilampenf abrle - het eerste kwartaal van [in vergelijking met dezelfde van 1973. met 30 procent ge- van 186 miljoen tot 241 mil- [ulden. am met 15 procent toe U miljard tot f 5.8 miljard, zo het kwartaalbericht. Het feresultaat steeg met 18 pet van oh. tot f 648 min. lie opkl anngen Imeeste plaatsen droog weer met 'opklaringen. Aanvankelijk zwak. I matige westelijke wind. later *lnd. Minimumtemperaturen grade», maxima morgen van (Opgemaakt te 11.15 uur) De actie in de woonwijk was zorg vuldig voorbereid. De stemming on der de Molukkers in Nederland is. na dat vorige week een inval werd ge daan in een woonwijk in Krimpen aan de IJssel. zeer gespannen. De arrestaties werden verricht door 45 Amsterdamse rechercheurs in bur ger. Achter een loods aan de rand van de wijk stonden 40 agenten van de mobiele eenheid klaar om te hulp te snellen. De recherche hoopte acht arrestaties te verrichten. Een van de vijf jongemannen die men te pakken kreeg probeerde nog in zijn auto te ontsnappen, maar hij werd klemge reden. In verband met de brandstichting bij Garuda en de inbraak bij de Indone sische consul zijn thans acht aan houdingen verricht. De overige arrestaties werden van morgen in Krimpen a/d IJssel, Heus- den en Woerden verricht. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 29 mei 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden Stuur ml) 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer ml) aansluitend als abonnee. 0 naam: adres: plaats: 9ironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. LISSABON (Reuter) Generaal Antonio de Spinola, leider van de mi litaire junta, wordt morgen de nieuwe president van Portugal, zo is vandaag door een woordvoerder van de Junta meegedeeld. Generaal Antonio de Spinola zal een kabinet voorstellen waarin zowel carrière-officieren zijn opgenomen als tot voor kort verbannen communis tische en socialistische leiders. De burgers in het kabinet zullen in ieder geval links van het centrum zijn, aldus politieke zegslieden. Spi nola heeft Adelino da Palmo Carlos, een progressieve hoogleraar in het recht gevraagd als premier, aldus het dagblad „Capital" gisteren. Volgens het blad zullen ook deel van de regering uitmaken de terug gekeerde communistenleider Alvaro Cunhal en de leider" van de Socialis tische Partij, Mario Soares. Deze laatste zal waarschijnlijk minister van Buitenlandse Zaken worden. In ieder geval zal deze post naar een socialist gaan, aldus een naaste me dewerker van Spinola. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN Na een telefoontje van het PvdA-gemeente- raaHslid Cees Waal afgelopen zondag naar de commandant van de Leidse brandweer, is een zaak aan het licht geko men, die misschien in een later stadium mensenlevens zou hebben kunnen kosten. Ongeveer 235 vaten van 200 liter zwaar chemisch afval waren opgeslagen op het voormalige spoorwegcomplex aan de Heren singel. Veel van de vaten waren gedumpt in het slootje dat aan hef terrein grenst. Gisteren en vandaag zijn opruimings- ploegen bezig geweest de vaten af te voeren naar het afgeslo ten terrein van de reinigingsdienst aan de Noorderstraat. Een grove schatting wees uit dat het om 35 volle en 200 ge- deeltelijk gevulde vaten gaat. Brandweercommandant Broeshart huizen aan het terrein liggen slechts >egaf zich meteen naar de overi- met een hek van het terrein zijn ge- gens verboden opslagplaats om de scheiden. Het hek heeft kippegaas Taak in ogenschouw te nemen. Uit waarin gaten zijn aangebrach gesprekken met buurtbewoners bleek door de jeugd. De vaten waren du dat de vaten er al een tijdje lagen, zichtbaar. Broeshart sprak zijn verbazing uit De dienst voorlichting deelde verdp dat de bewoners niet eerder contact meë dat de afdeling Hinderwet dr hebben gezocht met de instanties zaak in handen heeft en contac die kunnen zorgen dat de vaten ver- heeft met de provincie Zuid Holland dwijnen. Dat blijken ze reeds vprig over afvoer van het spul naar Rot- jaar te hebben gedaan. Het terrein terdam, alwaar het kan worden ver is echter eigendom van de Neder- brand. landse Spoorwegen, zodat de Leidse De heer Broeshart zei dat de jurl politie geen bevoegdheid had om uit dische gevolgen van het weghaler zichzelf op te treden. van de vaten maar moeten worden De brandweercommandant. die afgewacht. "De eigenaar van die va- vertelde zelf ook geen beslissingen ten is volkomen in strijd met de hin- te kunnen nemen, beloofde de bewo- derwet. Maar als die man komt op- ners dat hij maandagochtend met- dagen om z'n spullen terug te halen, een met de loco-burgemeester me- wordt hij wel meteen gepakt". Broes vrouw Den Haan-Groen contact zou hart was vol lof over het "kracht- opnemen om te zien welke maatre- dadig" optreden van loco-burgemees- gelen er getroffen zouden kunnen ter Den Haan. Ondanks zware geestelijke druk van het in Italië nog meren deels behoudende episcopaat, heeft men gekozen voor de eigen verantwoordelijkheid De uitslag van het referendum over de echtscheidingswet zal daarmee vèr strekkende gévol- gen krijgen. De hoogste gezagsorganen van de katholieke kerk kunnen niet onverschillig blijven onder een emancipatie-proces in een land waarvan de bewoners zich al tijd zo hebben geïdentificeerd met de beleidslijnen van het Vaticaan. De democrazia Chris tiana, die het Italiaanse open bare leven tot in de onderge- schiktste delen beheerste, zal van deze klap waarschijnlijk nooit helemaal herstellen. Het assimilatie-vermogen is door de eeuwen heen één van de sterk ste kanten van de katholieke kerk gebleken; het zou geen verwondering wekken als de geestelijke ongehoorzaamheid voor aan de stoep ingrijpend gaat doorwerken in een andere politiek door de curie-hiërar chie in sociaal-ethische kwes ties. Die ontwikkeling zal dan niet tot Italië beperkt blijven. Er gloort wat hoop dat de gevolgen straks ook zichtbaar worden in de verkommerde, onwetende uithoeken van dit geestelijke wereldrijk, waar de zon nog al tijd niet ondergaat. En dan is er aanleiding voor een volmon dig "Si". CAPELLE A/D IJSSEL Met getrokken pistool hebben rechercheurs vanmorgen in Capelle aan de IJssel woedende Molukkers op een afstand moeten houden. Dit gebeurde tijdens de arrestatie van acht Molukse jongeren die ervan worden ver dacht brand te hebben gesticht in het Amsterdamse kantoor van Garoeda en betrokken te zijn geweest bij de inbraak in de woning van de Indonesische waarnemend consul-generaal in Amsterdam. Bij het ter perse gaan van dit num mer deelde de politie mee, dat een inwoner van Oegstgeest de eigenaar van de vaten is. De man maakte ze schoon met benzine, teneinde ze te ver-kopen. De benzine zou worden af gevoerd. Er is geen sprake van ver- onoreiiruging. enkele vaten uit het slootje te De^ob'ten, als zou er vorig jaar een beroep zijn gedaan op de politie om te hulp te komen, werden ontkend. ..We hebben nooit klachten gehad". De man heeft in december een hin derwetvergunning aangevraagd. Die heeft hij niet gekregen. Daarna zou hij niet meer met de vaten hebben gewerkt. worden. Mevrouw Den Haan besloot na ad vies te hebben ingewonnen meteen vrachtauto's naar het emplacement te sturen om de vaten met spoed te laten verwijderen. Vanmorgen waren opruimings- ploegen aan de Herensingel nog be zig c verwijderen. Buurtbewoners vertel den dat vorig jaar zomer 's nachts de vaten waren gedurr-1- Dat had een keer zelfs wat explosieknallen tot gevolg. Het terrein is een geliefd speelterrein voor de kinderen uit de buurt. Wanneer er met vuur zou worden gespeeld, zou dat tot grote explosies kunnen leiden, met wel licht gevaar voor levens. Het inne men van het chemische spul, dat gebruikt wordt voor de vervaardi ging van plastic, zou voor iedereen zelfs dodelijk kunnen zijn. Functionarissen van het Hoogheem raadschap Rijnland waren vanmor gen bezig monsters te nemen. De pre- ciese naam van het afval kon op dat moment niet worden vastgesteld. De dienst voorlichting van de ge meente vertelde desgevraagd dat de vaten pas zijn ontdekt toen een schutting werd gesloopt. Men wist niet dat de vaten er lagen. Hetgeen een vreemde verklaring is, omdat de bewoners van de Medusastraat, wier DEN HAAG (ANP) De melk handelaren in deze omgeving zullen de door de minister van Economi sche Zaken toegestane prijsverhoging voor consumptiemelk en consumptie- melkprodukten niet aan hun klanten berekenen. Als ze zich tenminste houden aan het advies, waartoe een vijfentwintigtal kaderleden van hun plaatselijke organisatie tijdens een vergadering in Den Haag heeft be sloten. In die vergadering waren be halve Den Haag ook het West- alnd. Delft, Leiden, de Bollenstreek, Zoetermeer en Wassenaar vertegen woordigd. Aan des. consumptiemelkfabrieken, zo is verder geadviseerd, zullen de melkhandelaren ook de oude inkoop prijs blijven betalen. Op deze manier wil men die consumptiefabrieken dwingen samen met de melkhandela ren in actie te komen voor een zo snel mogelijke verhoging van de mi nimum-melkprijs. De vergadering in Den Haag heeft besloten ook prijsverhoging van de flessemelk met een cent per hele of halve liter achterwege te laten. In Rotterdam rekent' men die ene cent (in plaats van de toegestane twee) er wel bij, omdat men hem als de aan de melkman toekomende marge verhoging beschouwt. IJMUIDEN Ondanks het radic- Henry Ford II was gisteren even zwijgen dat de haringvloot in acht in ons land. Hy kwam de gouden neemt, is uitgelekt dat twee vissers- Ford Nederland NV opmonteren, vaartuigen op weg naar Nederland die het in de energiecrisis nogal ?ijn met nieuwe haring uit de Ierse moeilijk heeft gehad. Want het Zee. staat nu vast, dat de zware trucks Het is de Vlaardingen 73, die de van Ford voor heel Europa in vangsten van de zes Vlaarding- Amsterdam zullen worden ge- se Kwakkelsteinschepen heeft ge bouwd. Dat betekent een investe- combineerd en met 28 kantjes naar ring van veertig miljoen en werk- Vlaardingen opstoomt. Verder is de gelegenheid voor een paar hon- Scheveningen 23 onderweg naar derd man. meer dan de 1500. die Scheveningen. Dit schip heeft de nu aan de Hembrug het dagelijks vangsten (73 kantjes) gecombineerd brood verdienen. PAGINA 7 van de vier Jaczon-vEiartuigen. Er zijn geen gegevens bekend van **PAGINA*5 He Parlevlietschepen uit Katwijk en van de andere deelnemers aan de ha ringrace. Beide schepen, die op weg zijn naar Nederland, worden woens- ferendum sprak zich duidelijk dagavond verwacht. De Sohevenin- voor handhaving uit. PAGINA 9 gen 23 is een vriestrawler die op weg naar huis de haring het vereiste aantal uren kan diepvriezen. Daar- PAGINA 11 door is het m°Seliik dat de haring onmiddellijk voor de consumptie verkocht kan worden. De verwachte prijs van de nieuwe haring ligt PAGINA 17 rond de f 3. aan de kar. Politie en buurtbeivoners hebben gisteravond in de Jacob van Lennepstraat in Amsterdam gezocht naar het zesjarig jongetje Maurice van Westerloo. Het kind was gisteravond omstreeks 8 uur met zijp ouders per auto thuisgekomen, maar bleek na het uitstappen te zijn verdwenen. Vanmorgen hebben duikers van de Amsterdamse brandweer in de Jacob van Lennep-kade naar het kind gezocht. Het signalement van Maurice van Westerloo luidt: lang 1.16 m, tenger postuur, smal ge laat, blauwe ogen en blond halflang haar. Hij was gekleed in een lange rode corduroy broek en een bruin overhemd. Voorts droeg hij bruine leren laarzen. AMSTERDAM De kleine zelf standigen zijn bereid slag te leveren nu het ondernemersklimaat ondraag lijk is geworden. Ook onze bond zal leiding geven bij een revolte als de grens van het maximum toe laatbare is bereikt en dat is bijna het geval. Aldus vanmiddag de heer Th. M. Juffermans, voorzitter van de ver laren ANKB, tijdens de Jaarverga dering van deze organisatie. Juffermans uitte scherpe kritiek op het kabinet-Den Uyl. Hij zei dat de middenstand nog nimmer in de na-oorlogse periode zo'n groot so ciaal onrecht is aangedaan. "De or ganisaties staan onder grote druk. De roep om georganiseerde tegen stand tegen een beleid dat de mid denstand dreigt kapot te maken neemt toe. Aan deze roep om ac tie zal niet lang meer weerstand kunnen worden geboden". Volgens Juffermans staat het vast dat er wat gaat gebeuren met de bezettingsgraad van de midden standszaken. De middenstanders kunnen hun post loonkosten niet nobeperkt blijven opvoeren. In eer ste aanle zullen door natuurlijke afvloeiing vele arbeidsplaatsen vrij komen, die als gevolg van de geste gen loonkosten niet meer zullen worden bezet. Menig ondernemer in het midden- en kleinbedrijf zal bo vendien personeel moeten ontslaan om het hoofd boven water te kun nen houden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1