)en Uyl oneens iet Andriessen ver defensie „PATIËNTEN ZIJN OPGEZET" Zuidmolukse extremisten actief Studenten verstoren opening gebouw Politie slaat jongeren uit Portugese consulaat in Dalende rendementen: grotere werkloosheid «Je gaan uit van Keerpunt )iplomaten krijgen xtra beveiliging Regering verontrust over E.G. Zege Amsterdam Politie vreest op korte termijn politieke daad ,AG 11 MEI 1974 BINNENLAND NIJMEGEN Enkele honder studenten hebben gistermid- kans gezien om de officiële opening van het Erasmusgebouw, 'eun jomplex van de katholieke uni- :e *ersitdt te Nijmegen, volledig te $1 yerstoren. De staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, dr. Klein, heeft zelfs niet de Kans gekregen om het gebouw te betre en Van de 400 officiële genodig den was een groot aantal hetzelf de lot beschoren. Aan het begin van de blokka de van het 20 verdiepingen tel lende gebouw werd de nationale driekleur verwijderd en onder het zingen van de „Internationa le" vervangen door een ^ode vlag. Eén van de actie-voerende studenten had een afschrift van de rede weten te bemachtigen die de staatssecretaris zou uitspreken. Enkele alinea's werden via een megafoon voorgelezen en vervol gens door de van spandoeken voorziene studenten becommenta rieerd. De studenten hebben aangekon digd dat tijdens alle onderdelen van het programma ter gelegen heid van de viering van het 50- jarig bestaan van de katholieke universiteit acties zullen worden gevoerd. De studenten geven met hun acties uiting aan hun ongenoegen over de beknotting van hun in vloed op de gang van zaken bij de universiteit. Staatssecretaris Klein had in zijn toespraak ter gelegenheid van de opening willen constate ren dat „de drang naar ingrijpen der veranderingen duidelijk voel baar is in de huidige situatie aan de universiteit". In zijn rede keurde de staatssecretaris af dat verschillen van inzicht in de uni versitaire wereld dikwijls op zo'n banale wijze worden aangedikt. „De gemeenschap verwacht dat een maatschappelijk zo bevoor rechte groep, als de universitaire gemeenschap is, dit voorrecht naar waarde weet te schatten en zich overeenkomstig zal gedra gen", aldus de openingstoespraak. AMSTERDAM „Dalende ren dementen bijten in de investeringen en vergroten hierdoor de werkloos heid". Dit zei gisteren dr. J. Zijlstra, president van De Nederlandsche Bank, tijdens een persconferentie HAAG Tussen minister-president Den Uyl en de voorzitter van de KVP-fractie Tweede Kamer. Andriessen, is gisteravond een hard meningsverschil openbaar ge il over de Nederlandse defensie-inspanning in de komende jaren. »n verklaarde voor de discussie, over welk bedrag nsie besteed moet worden ;e discussie" te vinden, dat het erom gaat dat Ne- "een behoorlijke defensie- levert. ^-fractieleider wees erop, igeringspartners in het ka- üyl heel verschillend uver wat er met de defen- ami ie drank lt duurder IAAG De prijzen van in geproduceerde sterke ge- de dranken zullen met in- 13 mei met 35 ct per liter rerhoogd. De verhoging is ministerie van Economi- en toegestaan om de winst oor de slijterijen iets te ver- om de kostenstijgin- de distillateurs te kunnen lenen. sie moet gebeuren. De "progressie ve drie" PvdA, PPR en D'66 heb ben in hun regeerakkoord Keer punt een bezuiniging van 1.5 mil jard in de komende vier jaar opge nomen. Andriessen daarover: "Een oplossing a la Keerpunt is voor ons niet aanvaardbaar". Reactie van minister-president Den Uyl: "Dat had hij eerder moe ten bedenken. Keerpunt maakt deel uit van de programmagrond slag van het kabinet evenals het groene programmaboekje van de christen-democraten". Op de vraag of Keerpunt wordt uitgevoerd, rea geerde Den Uyl schouderophalend met: "Ja, daar gaan we van uit". Volgens de minister-president duurt het nog* een week of zes voor dat de ministerraad beslissingen neemt over de defensiebegroting voor volgend Jaar. Ook zullen lij nen worden uitgezet voor de ko mende tien Jaar. Enkele punten van de defensieplannen van het kabinet die van belang zijn voor de NAVO zullen binnen veertien da gen afzonderlijk worden voorgelegd aan deze verdragsorganisatie. fieri Haag zette de politie deze kogelvrije pantserwagen in 'de verscherpte bewaking van de Indonesische ambassade. 'EN HAAG In Den Haag.tiemannen en bewoners van de i Daar en Amsterdam zijn de Ambonnezenwijk. r «r»en van de Indonesische ^^patieke vertegenwoordiging 8 land opnieuw onder ver politiebewaking gesteld. J&tregel is genomen naar van de vondst van 3I1( r°k k°eveelkeid wapens en gil) ïe 'n Ambonnezenwijk in P® aan de IJssel. Hoewel geen mededelingen zijn zijn er zeer sterke aan- dat de wapens eind -gestolen uit een kazerne gebruikt zouden wor- Nog gisteren zijn daarop de be wakingsmaatregelen bij de ge bouwen van de Indonesische di plomaten in Den Haag en Was senaar verscherpt. De gebouwen stonden reeds sinds 23 april onder verzwaard politie-toezicht, dat de laatste dagen evenwel weer wat was verminderd. De Haagse politie heeft onder meer een grote bus met extra- personeel ingezet, terwijl de poli tie in Wassenaar bijstand heeft gekregen van collega's van de rijkspolitie. Ook staan er nu aan de Rijksstraatweg bij de Kerke- boslaan twee tanks van de Ko- donderdagavond bij een ninklijke Marechaussee. Voorts politie-actie in Krimpen is er een groot aantal drang- 1 IJssel in beslag genomen, hekken geplaatst rond de omge- T.01U 'onds kwam het tot ern- ving van de daar staande woning ^geregeldheden tussen poli- van de Indonesische ambassadeur. nbad riO'X'or een Ambonnese moord de nieuwe Indonesi- land. aPen- en munitievoorraad naar aanleiding van het jongste jaarverslag van de bank. De daling van de rendementen kan niet onbeperkt doorgaan. Weliswaar vormen zij niet de enige factor bij investeringsbeslissingen maar zij wegen wel zwaarder naarmate het gehele investeringsklimaat killer wordt. Bovendien zijn de z.g. breedte-in vesteringen, die arbeidsplaatsen scheppen, sterker afhankelijk van rendementsverwachtingen dan de z. g. diepte-investeringen, die arbeids plaatsen vernietigen. De hardnekkige werkloosheid van het ogenblik wijst erop dat de breedte- investeringen stagneren. Dr. Zijlstra zei geen pleidooi te houden voor hoge ondernemings- winsten. Als men echter het euvel van de werkloosheid wil bestrijden moet men wel letten op de rende- mentsontwikkeMng. Extra uitgaven van de overheid voor werkgelegen heidsprogramma's zijn niet voldoen de. Bestrijding van de werkloosheid via werktijdverkorting biedt geen oplos sing. Een veel verdergaande verkor ting van de werktijd dan nu reeds plaats vindt betekent een kostenver hoging voor de ondernemingen en dus een verdere aantasting van de rendementen. ARNHEM De eerste poging om de kernreactor van de Kema in Arn hem in werking te stellen is mislukt, doordat achter een bedieningspaneel kortsluiting ontstond. Bij de kort sluiting schakelde de reactor zichzelf onmiddellijk uit. waarna de gepro duceerde radio-actieve splijtstof uit de reactorinstallatie werd verwijderd in het zogenaamde dumpvat. DEN HAAG De situatie in de Europese Gemeenschap is „bijzonder verontrustend" vindt de Nederlandse regering. Premier Den Uyl zei dit gis teravond na het kabinetsberaad naar aanleiding van de invoerbeper- kende bepalingen van Italië en Dene marken. Den Uyl wees erop, dat de ze landen met Ierland de kwetsbaar ste zijn door de energiecrisis omdat zij zelf niet over energiebronnen beschikken. De premier vond het een armetierige vertoning, dat de Euro pese Gemeenschap niet met gemeen schappelijke maatregelen was geko men om de gevolgen van de crisis op te vangen. Toen de pogingen van de po litie om de groep Portugese jon geren door bemiddeling en daarna met zachte drang naar buiten te krijgen faalden, deelde zij in het trapportaal van het consulaat enkele fikse klappen uit, toen en kele jongeren zich tegen de ver wijdering verzetten. J erplichte autokeuring niet gratis AMSTERDAM PC Amsterdam heeft gisteravond in het Olympisch Stadion zijn laatste competitiewed strijd van het seizoen 1973—1974 te gen FC Utrecht met 2—1 gewon nen. Voor 1500 toeschouwers nam Utrecht dankzij een treffer van Huls horst na drie minuten de leiding. Hersers in de 46ste minuut en Jan sen in de 65ste minuut bezorgden Amsterdam toch nog de zege. ROTTERDAM Twintig Portu gese Jongeren zijn gistermiddag door de Rotterdamse politie het Portugese consulaat aan de Willemskade in Rotterdam uitgeslagen. De politie trachtte aanvankelijk door bemidde ling en daarna door middel van zach te drang de groep naar buiten te krijgen. In het trapportaal deelde de politie echter enkele fikse klappen met de gummiknuppel uit, toen som migen zich tegen de verwijdering verzetten. De twintig Portugezen zijn leden van 't „Comité van Portugese vluch telingen" in Amsterdam. Allen zijn naar Nederland gekomen als deser teur of als dienstweigeraar. Gisteren wilden zij op het consu laat een paspoort halen. Zij weiger den het consulaat te verlaten, omdat het paspoort, dat zij konden krijgen, slechts voor drie maanden geldig zou zijn en na die tijd weer zou moeten worden verlengd. Volgens de heer R. Mota, één van de leden van het comité, worden op de meeste Portugese* consulaten in Europa sinds de staatsgreep pas poorten uitgereikt. Het comité ver denkt de consul in Nederland ervan tegen het nieuwe Portugese bewinn te zijn, omdat de paspoorten hier drie maanden' geldig blijven. De groep Portugezen weigerde het consulaat uit te gaan, nadat zij 'n pasfoto hadden afgegeven de aan vraagformulieren hadden ingevuld en ieder 4,50 gulden hadden betaald, maar niet het gevraagde paspoort ontvingen. „Moordenaar, fascist", klonken de spreekkoren. Ook nadat de politie hen nogal hardhandig buiten de deur had gezet bleven de Jongeren lange tijd hun ongenoegen uiten. Volgens de leden van het comité zijn eerder deze week al enkele Por tugezen voor hetzelfde feit door de politie gearresteerd. De politie zegt geen arrestaties te hebben verricht, maar slechts bemiddelend te zijn op getreden. Op het consulaat meldde men geen commentaar op de ge beurtenis te willen geven. DEN HAAG De Jaarlijkse ver plichte autö- en motorkeuring, waarmee de regering zo snel moge lijk een begin wil maken, zal niet gratis zijn. In het gisteren bij de Tweede Kamer ingediende wetsont werp staat dat er een vergoeding zal moeten worden betaald. De perio dieke keuring houdt onder meer in dat regelmatig de staat van onder houd wordt gecontroleerd. Verder zal worden gelet op het naleven van de eisen inzake de bestrijding van luchtverontreiniging en radiostorin- gen. De regering wil deze keuring al be gin volgend jaar laten ingaan. Men zal dan beginnen bij auto's die ouder dan tien Jaar zijn. Voertuigen die thans al periodiek gekeurd worden zoals taxi's, huurauto's en auto's die gevaarlijke stoffen vervoeren vallen buiten deze keuring. UTRECHT De commissie- Lan- gemeijer heeft gisteren aan alle per soneelsleden van de zwakzinnigen inrichting Dennendal in Den Dol- der een brief geschreven waarin ge steld wordt dat ze zich zonder dis cussie moeten schikken in de op drachten van de beheerder, de arts R. W. Gay Balmaz. De commissie stelt dat de huidige toestand op Dennendal nog steeds onaanvaardbaar is, ondanks het feit dat de groep Nieuw-Dennendal haar voorstel van Jongstleden maandag heeft aangenomen tot een zeer snel le ruimtelijke scheiding (Nieuw-Den- nendal naar twee paviljoens buiten het Dennendalterrein)De commis sie heeft met instemming kennis ge nomen van het besluit van Nieuw- Dennendal om akkoord te gaan met haar voorstel. Ze voegt hieraan toe, dat ze „over een aantal mogelijkhe den beschikt voor de behuizing van Nieuw-Dennendal" en dat daarover overleg zal worden gevoerd met de werkgroep. Ze rekent erop, dat de ruimtelijke scheiding binnen enkele weken wordt verwezenlijk. Het over leg erover zal echter eindigen, als Gay Balmaz moet constateren dat de regels die de commissie heeft ge steld. niet worden nageleefd. De vaste kamercommissie van volksgezondheid heeft een samenvat ting gekregen van een rapport van Gay Balmaz over zijn bevindingen. Hij stelt dat de groepsleiders vaak onvoldoende zorg besteden aan de behandeling met geneesmiddelen, die 93 procent van de pupillen moet gebruiken en dat zij daar on voldoende controle op uitoefenen. Verder zegt hij dat het ziek zijn van patiënten niet wordt herkend met als gevolg onnodig lijden, tijd verlies en risico. „Temper atuurverho- ging wordt als enige graadmeter ge hanteerd voor het vaststellen van ziekten". Ook schrijft Balmaz dat de pu pillen door het personeel zijn be trokken bij het conflict. „De patiën ten zijn opgezet tegen hun ouders en anderzijds is misbruik gemaakt van de kwetsbaarheid van de ouders door hen te dreigen met het naar huis sturen van hun kinderen en met het gebruik van dwangmidde len. In de praktijk blijkt dat het be lang van de groepsleiders prevaleert boven dat van de patiënten", aldus Balmaz. „De teamleiders stellen hun leefwijze als norm en houden geen rekening met de handicap van de pupillen". Er is sprake van een gebrek aan lichaamshygiëne en van vervuiling van leefruimten. Het „loyale" perso neel wordt het werken volgens Bal maz onmogelijk gemaakt door het gedrag van de dissidente groepslei ders. De psychische druk is volgens hem zo groot dat veel van de loyale personeelsleden hun werk wegens ziekte hebben moeten staken. DEN HAAG/BREDA De poli tie is er alles aan gelegen een ein de te maken aan de praktijken van een groep extremisten onder de Zuimolukse bevolking in Nederland. Het gaat om een groep van enkele tientallen goedbewapende, voor het merendeel Jonge Zuidmolukkers. Uit alle plaatsen in het land waar Zuidmolukse wijken zijn komt in formatie dat de groep extremisten op zeer korte termijn een politieke daad wil stellen. Door Gerard van Zuuren Met de inval in de Molukse wijk in Krimpen aan de IJssel, donder dagavond, heeft de politie vermoe delijk een aanslag op het leven van de Indonesische ambassadeur in ons land voorkomen. Zijn ambtswo ning in Wassenaar wordt nu zeer streng bewaakt. Andere politieke daden waarvan de politie de militante groep Zuid molukkers verdenkt zijn de brand stichting in het Amsterdamse kan toor van de Indonesische lucht vaartmaatschappij Garoeda en de poging tot ontvoering van de Indo nesische vice-consul uit zijn huis in Amsterdam-Buitenveldert, beide beide enkele weken geleden. De rijkspolitie in Krimpen aan de IJssel is voorbereid op ernstige on geregeldheden in de Molukse wijk. In verschillende andere Zuidmoluk se wijken in het land heeft men la ten weten de politie-actie van don derdagavond niet te nemen. Men zou van plan zijn dat massaal in Krimpen te laten blij ken. Wapendiefstal Met de wapenvondst bij één van de Zuidmolukkers in Krimpen heeft de politie en de Bijzondere Opspo ringsbrigade van de Koninklijke Marechaussee bovendien een vinger gekregen achter een wapendiefstal die eind vorig Jaar in een kazerne in 's Hertogenbosch werd gepleegd. Behalve de dertien UZI-pistoolmi- trailleurs en de twee Fal-geweren met 800 patronen (kaliber 7.62), die in de nacht van 29 op 30 april uit de Bredase Trip van Zoutlandt-ka- zerne werden gestolen, vond de po litie nog een Fal-geweer. Dit NAVO-wapen bleek in Den Bosch gestolen te zijn. In totaal heeft de politie tijdens de actie van donderdagavond, waarbij 110 man rijkspolitie en ma rechaussee waren ingezet, zeven arrestaties verricht. Vier mannen wegens de wapendielstal in Breda, twee wegens verzet tegen de doII- tie en één, omdat hij een valse naam had opgegeven. De laatste drie zijn later op de avond naar huis gestuurd. De vier wapendieven zijn de 44-jarige C.S.R., de 25-jari- ge J.R., de 20-jarige G.R.T. en de 22-jarige TG. Zij zijn in diverse po litiebureaus in het land opgeslo ten. De politie wil niet zeggen in welke, omdat men een bevrijdings poging vreest. Oefening Eén van de arrestanten, de 20- Jarige G.R.T.. vervulde zijn dienst plicht in de Trip van Zoutlandt-ka zerne. Hij tipte zijn landgenoten dat er in de nacht van 29 op 30 april vrachtwagens in de garage zouden staan die geladen zouden zijn met de wapens van een hele compagnie Van Heutz. Deze bewa kingscompagnie zou de dag erop voor oefening naar West-Duitsland vertrekken. Kort voor het vertrek werd de diefstal ontdekt. Al twee dagen later vermoedde de Bredase politie en de marechaussee hoe de vork in de steel zat. Donderdagmiddag pas echter sloeg GRT door. Hy vertelde de po litie precies wie de dieistal hadden gepleegd en waar vermoedelijk de wapens lagen. Inderhaast werd toen de inval in Krimpen op touw ge zet. De politie moest zeven wapen- dieven arresteren. Drie bleken ech ter niet thuis te zijn Hun opspo ring is inmiddels verzocht. De wa pens ontdekte de politie bij een van de arrestanten. Zij waren ver pakt in plastic zakken en koffers, die waren begraven in de tuin. Uit het onderzoek is inmiddels gebleken dat de wapendieven over het hek van de kazerne zijn ge klommen en dat zij het hangslot op de deur van de garage hebben ver broken. Niet is gebleken dat de Molukkers ook met de wapens heb ben geschoten.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7