Zilver heeft goud verslagen as op met iijnstillers Mannenbaantjes ook voor vrouwen Onthullende uit Mexico mode aIERDAC 11 MEI 1974 EXTRA PAGINA 23 Edelsmid Lex Eigemaiii „Zilver is uit de sfeer van de niet-rijken gehaald" Door Henriëtte v. d. Hoeven Lex Eigeman aan het werk in zijn atelier. (Foto Jan Holvast) Het pandje aan het Rapenburg. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Het reclamebord ver meldt nog steeds Sieralex moder ne gouden sieraden maar wie in de etalage blikt, ziet voor het me rendeel zilveren sieraden uitge stald. Toch is Lex Eigeman zes jaar geleden inderdaad met een hele collectie, voor het grootste deel door hem zelf vervaardigde, gouden sieraden begonnen. In die zes Jaar die hij nu zijn boetiek achtige zaakje aan het Rapen burg runt, is er op het gebied van sieraden wel iets veranderd. Zilver is het belangrijkste element geworden en goud neemt in de collectie van Sieralex nog maar een heel kleine plaats in. Dat kom Biet alleen omdat zilver goedkoper zou zijn. Lex Eigeman zegt daar over: .zilver is tegenwoordig zo populair omdat hei materiaal uit de sfeer van de niet-rijken is ge haald. Bovendien past zilver erg goed in t beeld van onze tijd. Kijk vroeger kocht men sieraden als statussymbool of als geldbeleg ging, nu worden sieraden gekocht omdat de vrouwen hun persoon lijkheid door het dragen ervan willen benadrukken." Persoonlijk Sieraden kopen is dan ook een heel persoonlijke aangelegenheid geworden. Als vroeger 't verjaar dagscadeau 'n sieraad moest wor den, kwam de gever of geefster dat zelf uitzoeken. De jarige moest er dan gewoon erg blij mee zijn, of 't bijn zijn of haar type paste dat deed er niet toe. Ook dat is sterk ver anderd vertelt Lex Eigeman 'De laatste jaren merk ik dat steeds meer vrouwen voor zichzelf iets komen kopen. Het gebeurt ook dat een vrouw drie of vier sieraden zelf uitzoekt en dan zegt: „Mijn man komt t morgen kopen". Dat Ontwerp Bij Sieralex kan naast de eigen collecties van vooraanstaande edelsmeden uit Nederland, Frank rijk Roland «exclusief voor Siera lex) Denemarken o.a. Hans Han sen. Wie nog geen keus kan ma ken uit deze zeer gevarieerde col lecties waaruit het stoere sportie ve type zeker iets Skandinavisch en het elegante type beslist iets Frans (wat ranker en geraffi neerder van lijn) zal kiezen, kan altijd nog met een tekening of idee bij Lex Eigeman aankomen en zeggen zo had ik het gedacht, want ondanks dat hij zegt te pro beren 'n zo gevarieerde collectie te hebben dat het bijzonder moeilijk is hem met een idee te verrassen, toch werkt hij ook specifieke op drachten uit. Zo maakte hij in de loop der Jaren speciale verlovings ringen, jubileumgeschenken en zo voort. "Het probleem hierbij is," meent Lex Eigeman, die zijn op leiding in Schoonhoven kreeg," dat mensen vaak met ideëen ko men die niet uitvoerbaar zijn. Wij moeten ons bij een ontwerp door de draagbaarheid laten leiden. Ook de prijs is vaak een probleem. Er zijn echt nog mensen die den ken dat Je voor vijftig gulden een exclusief gouden sieraad kunt maken. Vroeger, toen we pas begonnen hebben we weieens geprobeerd te werken voor een prijs die eigen lijk niet helemaal kon en dat doen we nu niet meer. Het is voor ons niet leuk en het materiaal, wordt altijd minder van kwaliteit. Als we denken dat het niet gaat zeggen we gewoon nee". Zilver is een erg fijn materiaal om mee te werken. In zilver kun Je groter werken zonder dat het onecht lijkt en Lex Eigeman is dan ook wel blij met de verander de smaak van zijn publiek al is het tegenwoordig erg veel in de winkel te vinden "de klant wil toch 't advies van een vakman"- en minder in zijn atelier. Daar naast is hij veel op reis om zijn collectie op pijl te houden. "Ik zou geen week achter elkaar meer dezelfde dingen kunnen maken, daarvoor heb ik het geduld niet. Wel komt volgende week een se rie ringen, die ik heb ontworpen van het atelier. Die eerste vijf, zes ringen ga ik wel helemaal zelf afwerken, dat vind ik wel leuk". Boetiek Naast de duurder perfect afge werkte collectie uit eigen atelier en van bekende collega's heeft Lex Eigeman ook een "boetiek collectie". Boetiekcolleotie wil zeggen zilveren sieraden zo tus sen de f5,- en f50,- die niet 100% zijn afgewerkt. Het zijn col lecties in "confectie vervaardigd" door ateliers in het land. Vaak heel modische artikeltjes die Je er gewoon bij wil hebben en die je het volgende seizoen, als de mode opeens weer andere wegen in slaat, zonder spijt in een laad- je kimt stoppen met de gedachte misschien kotm het nog eens te rug. Mode is een aspect dat bij siera den wel meespeelt maar de ver anderingen gaan langzamer. De duidelijkste verandering in het sieraden modebeeld van Lex Eige man is de overstap van goud naar zilver en de op het ogen blik, grote vraag naar '.aaige col liers terwijl men een tijdje gele den alleen nog maar kort wilde hebben. Dus niemand hoeft bang te zijn snel uit de mode te ra- NEW YORK Het begrip "typisch mannenwerk" vervaagt steeds meer in Amerika. Steeds meer vrouwen nemen namelijk een baantje aan waarvoor vroeger alleen mannen in aanmerking kwamen. Sinds een paar jaar bouwen vrou wen in de Verenigde Staten mee aan ondergrondse spoorwegnetten, brug gen en wolkenkrabbers. En boven dien zijn er heel wat servicestations die uitsluitend door vrouwen worden gedreven. Vrouwelijke huisschilders, loodgieters, mijnwerkers zijn geen ongewone verschijning meer. En in New Hampshire werd de on dernemende huisvrouw Ann Dé- pontbriand het idool van de feminis ten toen zij er in slaagde om sS>> tra ditionele vooroordelen te overwinnen toen zij bij een fabriek van geprefa briceerde woningen in dienst trad. Ze moest wanden schilderen en ele menten in elkaar zetten en zij deed dat zo vakkundig en accuraat dat de directeur van het bedrijf direct be sloot om het aantal vrouwelijke ar beiders sterk uit te breiden. Hij heeft nu dertig vrouwen in dienst die schil deren, timmeren, behangen en elek trische leidingen aanleggen. Ann heeft het intussen tot eindinspectrice van het bedrijf gebracht en ze hoopt dat meer vrouwen door haar succes zullen worden aangespoord om typi sche „mannenbaantjes" aan te ne men omdat die veel beter betalen en ook veel afwisselender zijn dan het werk dat omgeschoolde vrouwen vaak noodgedwongen moeten accepi teren. Wij hoeven er geen doek jes om te icinden, de strand- mode wordt deze zomer ont- huilender dan ooit. kt zit waarin? Het blad Denken en Doen van de Nederlandse eniging van Huisvrouwen publiceerde een lijst met bestanddelen pijnstillers. De bestanddelen staan genoemd in milligrammen tablet, capsule of 5 cl stroop. Pijnstillers zijn er voor mensen met pijntjes en pijnen. Pijnen in de rug, in het hoofd, in een rotte kies, mis schien wel in de grote teen. Het gebruik van al die tabletjes en pilletjes en poeders van de drogist Nierafwijking is ndet zonder gevolgen. De stoffen die erin zitten, verminderen mis schien wel de pijn, maar ze kunnen tegelijkertijd nadelig voor de gezond heid zijn. alcohol. Mensen meest hartpatiën ten diie een bloedverdunningsmid- del gebruiken, mogen deze pijnstil lers evenmin slikken. acetosal zit i Mann poeders 171/206 Meenk Hoofdpijn C 125/125 Meenk Hoofdpijn P 250/250 Meenk Driehoek 250/250 Roterdon Kiespijn fine C tx foe junior ^"bindingen (1) Wetten Wpptae 1 Tberexin ktine (1) e 1) in: cachets 200/150 10 Sanalgin 250/250 14 Saridon 250/150 •O Witte Kruis 250/250 10 Acetosal (1) en fenacetine (2) in: 10 Chefarine 4 200/200 8 Daro APC 250/250 !0 Lekasin 200/200 !0 Mann tabletten 292/125 10 Alleen paracetamol in: i0 Finimal 500 10 Hedex 500 10 Panadol 500 >0 Hot Coldrex 500 fenacetine Finimal stroop 250 Acetosal (1), fenacetine (2) en para- 200/250 cetamol (3) in: 200/500 Ambulin 300/50/50 250/250 APC Meenk 250/250/250 162/162 Enterosarine (500 acetosal) en Ente- pyrazolon-afgelei- rosalisyl (500 salisylverbinding) geven geen maagproblemen door het spe- 171/206 ciale omhulsel van de tablet. Wij geven hier een lijstje van wat er in pijnstillers kan zitten en wat de bijwerkingen van die stoffen kun nen zijn. Ten eerste zijn erdesalicycla- t e n. Acetosal (bekend bekend als het "gewone asperientje") en sali- cylverbinding vallen daaronder. Kunnen maagbloedigen veroorzaken ten eerste bij mensen die een gevoe lige maag hebben. En ook als ze worden gebruikt in combinatie met ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stijl.. I® I BREESTRAATI0ÖQ-II2 LEIDEN Volgende stoffenacetine. Geeft als Je er, door het zeer regel matig te gebruiken, kilo's van bin nen krijgt, een nierafwijking. Fena cetine wordt veel geslikt, omdat het Je het gevoel geeft dat je ervan "op kikkert". Een vierde stofparaceta mol, verwant aan fenacetine. Kan 'n leveraandoening (onherstelbaar) geven als Je er heel veel ineens van slikt, bijvoorbeeld een heel buisje in een kwartier. Bloed Ten slotte zijn er pyrazolon-af- gele/iden. Daarvan werd Pyra- midon (merknaam) bekend door dat het een allergische bloedafwij king kon veroorzaken. Is nu niet meer bij de drogist te koop. Er is één afgeleide die deze bijwerking voor zover bekend niet vertoont. Dat is propyfenazon in o.m. het merk Saridon. En dat niet alleen de fleurigste boetiekjes in het zonnige zuiden hangen al vol frivole creaties waarin vrou wen als filmsterren langs terrasjes kunnen flaneren. Een paar slimme Mexi caanse mode-ontwerpers, die het vorige jaar al zo veel succes met hun demin-safa- ripakjes boekten, zijn zich nu helemaal in opvallende bou- levardkleding gaan speciali seren in de hoop dat de kleu rige mode uit Midden-Ame- rika in Europa wat populair der wordt. Foto Gunnar Larsen Niet onbeperkt pijnstillers slikken, ga naar de dokter Van al deze dingen wordt parace tamol op het ogenblik als de meest onschuldige stof beschouwd. Maar slik ze niet bij elk wissewasje ten hebt) voor alle pijnstillers geldt onverbid- slik ze zeker niet elke dag (ga houdt ze uit de buurt van kinde- dellijk: naar de dokter als u dagelijks klach- ren. Engelsen willen deel 'Boussac" overnemen PARIJS In Franse financiële kringen wordt er steeds meer re kening mee gehouden, dat het gi gantische concern van katoen koning Marcel Boussac binnen kort uiteen zal vallen en voor een deel zal worden overgenomen door het Engelse chemische bedrijf Courtauld. De onderhandelingen tussen de twee textielgiganten verkeren, volgens ingewijden, al in een ver gevorderd stadium. Wanneer er overeenstemming over de verkoop wordt bereikt, zal ook het toon aangevende Parijse modehuis Christian Dior, dat deel uitmaakt van het Boussac-concern, in Brit se handen vallen. SIERIlU «int I ntfl

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 23