Bourguiba moet vroeg naar bed randt ontkent an DDR-spion Mitchell keurde inbraak goed" 5 Guillaume leek brave burger Rainier 25 jaar prins van Monaco tmaskerden Fransen Guillaume? Superspion genoot vertrouwen SDP-top Ondanks staatsbezoek van koningin Juliana aan Tunesie RDAG 9 MEI 1974 BUITENLAND Watergate-commissie: Willy Brandt heeft verontwaardigd de geruchten ontkend dat hij zou zijn af in omdat hij werd bedreigd met chantage door de Oostduitse spion Günter Guil- »r nog moge worden geschreven over de motieven voor mijn aftreden, het is en rotesk aan te nemen dat een bondskanselier gechanteerd zou kunnen worden. Ik t in elk geval niet", aldus verklaarde Brandt in een communiqué dat werd uitge- door de sociaal democratische partij. Brandt heeft dinsdag zijn functie neergelegd ontdekt was dat een van zijn naaste medewerkers een Oostduitse spion was. In len die de conservateieve oppositie in 't parlement steunen is geschreven dat Brandt reden nadat Guillaume zou hebben gedreigd bijzonderheden uit het privé-leven van telier te zullen onthullen. 5itung van het Axel Sprin- m schreef dat de West- -spionage by het onder- Guillaume op incidenten ivé-leven van de bondska/n. jestoten. ook dat Guülaime tydens oor heeft gedreigd alles te tellen" indien men hem niet lu'.tsland uitleverde. Andere chreven ook dat tijdens een Kintie van Guillaume en Noorwegen, Guillaume ge- AVO-documenten en een brief van Nixon aan eeft gecopieerd en naar (jn heeft gezonden. tü eekblad Quick heeft de [mg geuit, dat een vrouw Brandt na de oorlog een lg zou hebben gehad zwijg- etaald door de Westduitse sndienst. Guillaume zou gen Brandt hebben kunnen elevisie heeft de ex-bonds- WiUy Brandt gisteren •rkla^rd dat ook hij nalatig in de spionagezaak rond- ïer Guillaume. „Wat voor ook gekregen zou hebben, et mogen toestaan dat in geheime papieren in han- 3,94en agent terecht zijn geko. lus Brandt. Als tweede re- jjn aftreden noemde Brandt j j ior een deel van zijn poli- fdoeld is die uiteraard voor op grond van recente „niet onbevangen genoeg" AuanenzUn. 11,i van dc Franse geheime 4^bben Günther Guillaume nd gevolgd tijdens zijn re- bezoeken aan Frankrijk, ilingelichte kringen te Pa- Guillaume zou al in 1972 door de geallieerde ïnsten zijn ontmaskerd, teert een lange passage dat apport van de Franse ge- afkomstig zou zijn. Vol- en [rapport hadden de geheime an Frankrijk, Engeland en gde Staten gedurende een tijd boodschappen onder- tySfl ij communistische agenten, vermoeden deden ontstaan ui deze agenten in de hoog- m van de Westduitse rege- eerde. it lier tui a an deze 1 jkaxuehi ib?r 1972 weken twee Rus te agenten naar het en zochten hun toevlucht en West-Berlijn. ..Wij deze vluchtelingen films slier Brandt en zijn De K.G.B.-officier Vadim >vkl wees ons toen Günter aan en zei dat hy hem de militaire academie in dus het Westerse rapport. werd daarna door de [eheime dienst iin de gaten :n hij eind 1972 een be- Frankryk bracht. Hij zou Russische müitaire missie ET. topi B 39,' )nf< hoei J® in Parijs zijn geweest, waar hij con tact had met kolonel Jevgoeni Mi- tonkin. Deze werd een half jaar later door Frankrijk uitgewezen nadat hy had geprobeerd op een luchtvaart- tentoonstelling in Parijs een precisie- instrument te verdonkeremanen. Als deze lezing juist is zou zij kunnen bewijzen dat Günter Guillaume niet de „super-agent" was waarvoor hy in de sensatiepers wordt versleten. Zijn bezoek aan de militaire missie in Parijs is namelijk volledig in strijd met de elementaire regels voor voor zichtigheid waaraan achte geheime agenten zich plegen te houden. Guil- laume's taak zou hebben bestaan uit niet meer dan het doorgeven van in lichtingen over de plannen van bondskanselier Brandt. WASHINGTON (Reuter) —De staf van de Watergate-commissie van de Amerikaanse Senaat is tot de con clusie gekomen dat uit het huidige bewijsmateriaal blijkt dat de voor malige minister van Justitie, John Mitchell goedkeuring heeft gehecht aan de operatie die leidde tot de in braak in het hoofdkwartier van de Democraten in 1972, zo is vernomen In kringen die in nauw contact met deze staf staan. De commissiestaf heeft een rap port opgesteld waarin zij tot de conclusie komt dat er betalingen zijn verricht om het stilzwijgen van de beklaagden in de Wagergate-zaak te kopen met het doel president Ni xon niet te compromitteren. Het voorlopige verslag wordt van daag door de Watergate-commissie besproken. De juridische commissie van het huis van afgevaardigden rtfaakt op deze dag een begin met de eerste .hearings" ten behoeve van haar onderzoek of tegen president Nixon een afzettingsprocedure zal worden ingezet. "De Commissie is van mening dat het beschikbare bewijsmateriaal tot de conclusie voert dat Mitchell inder daad de plannen voor het inwinnen van inlichtingen zoals die door Lid- dy waren opgesteld heeft goedge keurd en een kwart miljoen dollar hiervoor beschikbaar heeft gemaakt op 30 maart 1972, "zo wordt in het rapport van Dash gezegd. Mitchell heeft ontkend dat hij een dergelijk plan heeft goedgekeurd. Het Witte Huis heeft inmiddels toegegeven dat er vermoedelijk wel hiaten zijn in een aantal afschriften van de Watergate-bandjes waarvan de verkorte afschriften zijn gepubli ceerd maar zei dat „alle woorden die konden worden gehoord in de af- sohriften zijn weergegeven". De plaatsvervangende perschef van het Witte Huis Gerald Warren, zei dat hoewel de afschriften zo vol ledig waren als het Witte Huis ze kon maken, er misschien wel delen van gesprekken konden zijn weggeval len". Maar hy suggereerde dat dit veroorzaakt was door de "gebrekki ge apparatuur van het afluistersys teem" in het Witte Huis. Warren zed dat hij zonder meer protesteerde tegen een kop op de voorpagina van de Washington Post van gisteren waarin werd gezegd "nog meer hiaten in de Nixon band jes, zo wordt bericht". r Premier Trudeau van Canada met zijn vrouw en zijn zoontje op de dag voor zijn liberale minderheidsregering door de op- postie ten val werd gebracht. In juli worden nieuwe verkie zingen gehouden. BONN Succesvolle spionnen lijken nooit op spionnen. Hun al ledaags uiterlijk is de doeltref fendste beroepsuitrusting. Toen de Oostduitse topspion Günther Guillaume (47) enkele weken ge leden* was ontmaskerd heette het van hem dat hij een man was van bescheiden intellectuele ga ven. Maar met dat schijnbaar lend voorkomen van vlijtig baas- Je, had deze Guillaume, alias Pe ter Lohse, kans gezien in veer tien Jaren onverdroten spitar- beid door te dringen tot West- Duitslands politieke top. Voorzien van de beste aanbeve lingen van hooggeplaatste so ciaal-democraten, zoals de latere minister van defensie Georg Le ber. dringt deze wroeter van de afdeling inlichtingen van de Oost duitse staatsveiligheidsdienst in 1970 door tot het zenuwcentrum van de Bondspolitiek: paleis Schaumburg, de kanselarij van Willy Brandt. Bijna drie Jaar werkt Guillaume er op de econo mische afdeling. Dan slaat het uur van zijn stil- e glorie. Op 1 februari 1973 wordt hij persoonlijk secretaris ("refe rent") van Brandt voor de con tacten met partijen, kerken en mdere maatschappelijke organi saties. Belangrijkste taak: ver- ündingsman te zijn tussen 3randt en het sociaal-democra tische partijbureau. Toenemende verdenking leidt tot zijn arrestatie op woensdag 24 april 1974. Ook dan, 's och tends vroeg in de deuropening van zijn eenvoudige flat in Bonn- Bad Goedesberg toont hij het beeld van de conventionele bur german, dart, zijn naaste omge ving zo vertrouwd is geworden. "Ik ben officier van het Natio nale Volksleger. Ik verzoek u mijn waardigheid als officer te eerbiedigen". Bonn is in rep en roer. En tien dagen later nog verpletterender sensatie. Onder de druk van de zaak-Guillaume, diep teleurge steld over het gekrakeel om ver antwoordelijkheden in zijn kabi net, stelde Bondskanselier Brandt zijn ambt ter beschikking. Welke schade Guillaume de Bondsrepubliek heeft berokkend laat zich nu nog niet meten. De regering heeft in panische en te genstrijdige reacties gedrapeerd, de agent ter kennis kwam, te klei neren. Maar zijn inzicht in de inter ne verwervingen van de Bonds- kanselarij en van het kabinet- zün geweest. En pas enkele da gen geleden kwam min of meer officieel vast te staan dat Guil- aume in de zomer van 1973 tij dens een vakantie met Brandt in Noorwegen streng geheime stukken in handen heeft gehad en dat terwijl toen al aanzienlij ke verdenking tegen hem was ge rezen. Maar intussen is het beeld van Guillaume nog niet volledig. Want, zowaar, ook deze brave Biedermeier, bovendien geenszins moeders mooiste, heeft wel dege lijk zfjn schizofrene bestaan met James Bond-achtige capriolen opgefleurd. Tenminste twee se cretaresses van ministers heeft hij aan zijn zegekar gebonden. De keuze van rijn amoureuze ob jecten rechtvaardigt het vermoe den dat het hier meer om dienst dan om een hobby ging (al schijnt Guillaume's vrouw Christel zich zeer boos en plotseling veel mede deelzamer hebben getoond, toen zij tijdens haar politieverhoor van de escapades van haarman vernam). TUNIS Koningin Juliana en prins Bernhard komen van daag in Tunesië aan voor het staatsbezoek dat zij tot en met zondag aan dit land zullen brengen. De afgelopen dagen is men in de bijna één miljoen inwoners tellende hoofdstad Tunis druk in de weer geweest met het aanbrengen van de gebrui kelijke versieringen: honderden Nederlandse vlaggen en grote portretten van het Nederlands koninklijk paar. De Oostenrijkse dl het aantal buitenlandse ichten beperken. Er zyn fcten", vooral uit Zuidsla- B het land blijven werken, r waren dat er 56.000. Er |aa een kwart miljoen bui- In Oostenrijk. Leden van een door 8de Naties gevormde com- n onderzoek hebben in de hoofdstad een begin ge- t het verhoren van Pales bieren, die door de Israëli- riteiten uit het door Israël westelijke deel van Jorda- zet. Minasse Haile, die drie ster van Buitenlandse Za- tóest vaa Ethiopië, is afge- is van regeringszijde be- jtafct. Leden van de opstan- tens in Birma hebben een >oot op de rivier de Sal- loten, waardoor 25 passa- het leven kwamen en 82 »ond. Dit heeft het offi ce blad Vanguard bekend- a Europa Georg Kahn- 1. een Westduitse sociaal - is gekozen tot secretaris- de Raad van Europa, ermann, die vice-voorzit- Assemblee van de raad gekozen bij de tweede net 66 tegen 57 stemmen. Ih functie op 17 september De route die gastheer Habib Bour guiba met koningin en prins zal vol gen van het vliegveld naar zijn pa leis by Carthago (één van de vele paleizen die de nog steeds onbetwis te socialistische leider van Tunesië bezit) is met veel zorg schoonge maakt en de markeringsstrepen op de weg zijn van nieuw „wit": voor zien. In de etalages van de winkels in het stadscentrum zijn de foto's van koningin en prins verschenen, naast het portret van Bourguiba, dat daar altijd al hing. Hoewel de bevolking nauwelijks op de hoogte is van het komende hoge bezoek uit Nederland, zijn de Tune sische autoriteiten erg ingenomen met de komst van de koningin en prins naar hun land. Volgens de Ne derlandse ambassadeur in de Tunesi sche hoofdstad, Jhr. Van den Bran- dele, wordt die houding gedragen door een flink brok opportunisme. Uiteindelijk is Tunesië een Arabisch land met de nodige invloed in de Arabische Liga. Olie De liefde voor Nederland ging in oktober vorig Jaar niet zover dat Tu nesië in de liga tegen het voorstel stemde om Nederland in verband met diens houding in het Midden- Oostenconflict een olieboycot aan te wrijven. Maar volgens de Neder landse ambassadeur is het wel zo dat Tunesië ondanks zyn Arabische banden het venster gericht wil hou den op Europa en met name op de EG. De landen van de Gemeenschap en de Verenigde Staten offreerden het ontwikkelingsland Tunesië de af pylonen Jaren voor honderden miljoenen guldens aan ontwikke- 'inPshulD en Tunesië heeft die hulp nog steeds nodig, hoewel de afge lopen iaren wel degelijk sprake is geweest van een redelijke welvaarts stijging. Ondanks al die steun, waarbij overigens niet moet worden vergeten dat ook de rijke Arabische olielanden en met name Koeweit miljoenen in Tunesië pompen, worstelt het land nog met tal van ernstige sociale en economische problemen diie de levensstandaard met name op het platteland niet erg hoog kan doen zijn. Zo zal een belangrijk deel van de vele tienduizenden die de koningin en de nrins vandaag in Tunis zullen begroeten bestaan uit werkloze man nen. Hoewel officiële cijfers ontbre ken. mag worden aangenomen dat tussen de 20 en 30 pet van de Tune sische mannen geheel of gedeeltelijk zonder werk zit. Vier Jaar gele den was dat percentage, volgens een opgave van het Nederlandse mi nisterie van Ontwikkelingssamen werking, in ieder geval nog 30, Ziek Ondanks zijn niet al te beste ge- zondheidstoerstand zal president Bourguiba vanmiddag wei op het vliegveld van Tunis aanwezig zijn om de koningin en de prinsmet veel cermonieel te ontvangen. Daarna zal hy zich weinigin het gezélschap van zijn Nederlandse gasten bevin den, behalve op enkele korte privé- ontmoebingen in het paleis van Car thago, waar koningin en prins zullen logeren. De president neemt oo kdeel aan de twee officiële di ners, die echter naar protocolaire maatstaven ongebruikelijk kort zul len zijn. Zowel vanavond, wanneer Bourguiba zijn gasten een diner aanbiedt, als zaterdagavond, wan neer de koningin haar contradiner geeft, zal de plechtigheid om acht uur beginnen. Een uur later al zullen koningin Juliana, prins Bernhard en het echt paar Bourguiba van tafel opstaan. „De president moet aan zijn gezond heid denken, daarom moet hij om half 10 naar bed", vertelde een Tune sische protocolambtenaar, die ook nog liet weten dat de president maandag naar Genève was gevlogen om daar nog voor de komst van zijn Nederlandse gasten zijn gebit te la ten behandelen. Het feit dat tijdens de twee offi ciële diners in hert paleis van Cartha go geen alcohol, ook geen Tunesi sche wijn, zal worden geschonken, heeft niets met de gezondheidstoe stand van de president te maken. De Sluiers en spijkerbroeken in Tunis. Tunesië is een Arabisch land met veel westerse (Franse) invloed. De hoofdstad Tunis lijkt veel op een grote Franse provin cieplaats; het platteland, vooral het zuiden, is nog veel meer Ara bisch en Afrikaans. Islam verbiedt het gebruik van al cohol en in de paleizen van Bourgui ba worden dan ook geen alcoholhou dende dranken geschonken. De toasts die de staatshoofden zuljen uitbren gen geschieden met glazen die ge vuld zyn met mineraalwater. Het staatsbezoek van koningin Ju liana en prins Bernhard zal drie en een halve dag duren. Monte Carlo Rainier Henri Maxerce Bertrand de Grimandli, beter bekend als prins Rainier III van Monaco en misschien nog be kender als de echtgenoot van ex- filmster Grace Kelly viert vandaag zijn 25-jarig regeringsjubileum. Als nazaat van Francois Grimandli, bij genaamd De Boze, die in 1297 Mo naco veroverde, besteeg Prins Rai nier op 9 mei 1959 de troon van dit Middellandse-Zee-staatje, dat met zijn 189 hectare oppervlakte een der kleinste staten ter wereld is. Niettemin is men er in Monaco in geslaagd zo'n dikke tweeduizend ho telbedden bijeen te brengen en een nieuw eerste-klasse hotel met 600 bedden is bijna voltooid. Het toeris me is dan ook de voornaamste bron van inkomsten en tevens vrijwel het monopolie van de in 1863 opge richte „Sociéte des Bains de Mer", waarvan sedert 1965 de meeste aan delen ln handen van het prinsdom zijn. In dat Jaar vocht Prins Rai nier een financiële strijd uit met de tot dan belangrijkste aandeelhouder, de Griekse reder Aristoteles Onassls. Een strijd die door het Hoogge rechtshof van Monaco ten gunste van Rainier uitviel. Het huwelijk van Prins Rainier in 1956 met Grace Kelly, nu Prinses Gracia, was niet alleen een roman tisch en sprookjesachtig gebeuren maar ook een opluchting voor de trotse Monegasken die de onafhan- keiykheid van hun staat graag wil len behouden. Want als er geen troonopvolger is wordt Monaco vol gens een oud verdrag met Frankrijk een Frans protectoraat. De vreugde van de Monegasken kende dan ook geen grenzen toen ln 1958 prins Albert Alevan'»'ire Louis, de troonopvolger, werd «^bo ren. Het prinselijk paar had toen al een dochter, de in 1957 geboren prinses Carolina, en ln 1965 kondig de hun derde kind zich aan, prinses Stephanie. Monaco heeft zich sedert de tweede wereldoorlog uitgebreid. Die ge biedsuitbreiding werd echter nie* zoals zo vaak gebeurt, met de wa pens in de hand bereikt er is geen leger maar door het winnen van land uit zee, tot oo heden in totaal 31 hectare. Nederlandse bag geraars hebben daarbil een belang- ri1k rol gespeeld. Lange tild was Monaco o« boias- Hngcebled een waar rwodlls maar »Tr>or een verrtraer rriet. WrorikrMV (tj 1963 ls daar gedPolteWk een aangekomen Slechts de Fransen rife voor 1957 al in Monaco woonden genieten vrijstelling van inkomsten belasting. Ondernemingen die meer dan 25 procent van hun omzet in Frankrijk afzetten moeten 35 pro cent van de Franse vennnoot schaps bei as ting aam Frankrijk betalen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9