REDELING VAN DRIE ANTEN ONDER DRUK Collegeld 500 gulden Industriebond stelt besluit federatie uit moet en er zal bezuinigd Buitengewoon congres moet in najaar knoop doorhakken Uit in cle Randstad Ondanks waarschuwing opnieuw VVDM-protest Stortte KLM in Amerikaanse verkiezings fondsen? BINNENLAND Henk Vredeling van Defensie dreigt verpletterd te jnder een druk die van drie kanten komt: jjjkman en jemersma [A zet de minister en ei- tt hele kabinet de duim- er moet en er zal jworden; k Duisenberg van Pinan- Uredeling honderden mil- lldens minder toebedelen en volgende Jaren in B plaats omdat hij anders léle touwtjes niet aan el- mopen litaire adviseurs van de schetsen daarentegen de ïdste gevolgen van een in tasting van de Neder- ènsie-inspanning in NA- fe gevecht om de defen- duurt al enkele weken tsisterraad. Dat geschiedt an een ontwerpnota, die heeft opgesteld. Het is de bedoeling, dat deze stuk van de ministerraad Juli aan de Tweede Ka- aangeboden. Vredeling jhter op, dat de partners ird-Atlantische Verdrags- er eerst over worden [oe langer het touwtrek- in de ministerraad hoe leling in tijdnood komt. politiek voor hem al lantrekkelijk. De aanbie- le nota is al ettelijke ke- teld: het geduld in de kt uitgeput. orzitter André van der het kabinet en Vrede- l in een gesprek voor •radio met CDA-strateeg Steenkamp nog eens leperd. dat de PvdA rekent ezuinigingen. Leidraad is kkoord Keerpunt '72 van en PPR Hierin staat dat kabinetsperiode tenmin- ard bezuinigd moet worden taal van ruim vijf miljard, eis is intussen aanzienlijk loordat met allerlei slim- trucjes geprofiteerd kan in de fikse geldontwaar- van groter politiek ge- fan der Louws uitspraak, rdA van dit kabinet niet |fermatige bezuinigingen maar ook een echte bij- de ontspanning tussen est. Dat wil in wezen zeg- ingrijpende vermindering lensie-mspanning. en de kiezers niet meer n te komen als op dit concreets uit de bus s de strekking van Van tirade voor de VARA. nerkelijk gezien de pro- che basis waar het kabi- lyl op berust. In het stuk estien ministers uiteinde- lat aan gaven staat over eel weinig: „De defensie- ook voor wat betreft de 1973 bezien in het licht verplichtingen in de erbij zich niet bij voor- fggen op percentages van aal inkomen", wordt dan verwezen naar isies van formateur Bur- eze conclusies wordt om gegeven. dat het ao'n t hoeft te lopen tussen en en christen-democra- tt om defensiebezuinigin- paleert, dat de chr. de- zeggen „De defensie-in- voorlopig handhaven op niveau". Maar ook ng van de defensie-uitga- h redelijk peil uitgaande Süng. dat kwaliteit boven dient te gaan". Burger formuleringen mogelijkhe- een vergelijk met de pro- concrete bezuini gen o.a. het niet ver in het gevechtsvliegtuig Als belangrijk signa- amateur, de dat progres- geval ook gelijk overleg" willen, nu zit minister Vrede- vreselijk moeilijk parket 'te van zijn NAVO-part- itaat wel vast, dat de mi- Wegen van geen bezuini- d weten, en dat ook de le militaire adviseurs wil- Wden aan de totale Ne- defensie-inspanning. Ei- toten zij die allang onvol- heeft nu in zijn ontwerp- de ministerraad een poli ce opzet geschetst die hij 'erband n aaibaar acht. eptie zou wel worden ge- minister Van der Stoel dandse zaken en de chris- tttische ministers, maar enkele PvdA-mlnisters. De toden, dat Vredeling moet aan de opzet van het ^standpunt van de com- Rijckevorsel. Deze corn et destijds het kabinet- geadviseerd. Dit kabinet ken met een regerings- VD) die sterk aandrong van de defensieuitga- Het minderheidsstandpunt- V an Rijckevorsel hield in, dat in NA- VO-verband moet worden aange drongen op een ver doorgevoerde taakverdeling. Daarbij zou het Ne derlandse aandeel in de luchtmacht geminimaliseerd moeten worden. Marine en landmacht zouden wel optimaal kunnen blijven functione ren, met dien verstande dat ook hier zo mogelijk b/zuinigd zou moeten worden. Op min of meer ondergeschikte punten die de eigen organisatie be treffen bestaan er weinig moeilijk heden in de ministerraad. Vredeling heeft de diensttijdverkorting tot twaalf maanden en het terugbrengen van het aantal luchtmachtsqua drons van negen naar zeven er al door. Een PvdA-wens om bij de landmacht de tien brigades terug te brengen tot zes, waarvan twee mobilisabel („in ruste") heeft hij naast zich neergelegd. De reeks bezuinigingen die Vrede ling tot nu toe heeft aangeboden zijn in het gebruikelijke jaarlijkse overleg over de miljoennota met fi nanciën bestempeld als ..niet ge noeg". Er zou tenminste vijfhonderd miljoen geschrapt moeten warden In de loop van de kabinetsperiode kan dit bezuinigingsbedrag dan uit groeien tot zestienhonderd miljoen. Met wat hij al wel ter bezuiniging heeft voorgedragen heeft Vredeling al zware kritiek geoogst binnen de drie krijgsmachtdelen. Daar begint men te vrezen, dat de minister uit eindelijk in de ministerraad door de knieën gaat. Tegen de voorgenomen diensttijd- verkorting is bijvoorbeeld binnen marine en luchtmacht verzet gere zen. Daar ziet men geen kans dienstplichtigen te scholen en te oe fenen binnen één Jaar. Dat zou tenminste veertien maanden duren. Er dreigt dus discriminatie tussen enerzijds landmacht en anderzijds marine en luchtmacht. In PvdA-kringen probeert men de onmogelijke positie waarin minister Vredeling verkeert te camoufleren. De eisen van minister Duisenberg worden afgedaan met de opmerking, dat het hoort bij het „normale" be grotingsoverleg. Een spoedig conflict met een mogelijk aftreden van Vre deling wordt in die kringen niet ver wacht. BREDA (ANP) De inwo ners van Wernhout (gem. Zundert) zijn gisteren door een gezamenlijke actie van de brandweerkorpsen van ZundertEtten-Leur en Ruc- phen aan een ramp ontsnapt. Bij een aanrijding tussen twee vrachtwagens raakte een benzine station in brand. De brandweerkorpsen slaag den er in de ontstane vlam menzee te blussen. Er ont stond geen explosie. Het ongeluk gebeurde toen de 42-jarige Duitse vracht- wagenchauffeur K.K. zijn combinatie, komend uit de richting Breda, linksaf stuur de naar een benzinestation aan de andere kant van de weg. De combinatie werd juist gepasseerd door een truck bestuurd door de 23-jarige A. van B. uit Vierpolders. DEN HAAG Staatssecretaris Heem wekten de woede van PvdA- Klein (Onderwijs en Wetenschap- onderwijsspecialist Jan Masman. pen) zal het niet moeilijk krijgen Deze wees erop dat ook De Gaay met de verlaging van de collegegel- Fortman jr. zijn steun aan het kabi- Ongeveer duizend stu denten hebben gisteren op het Binnenhof gedemon streerd voor gratis onderioijs voor iedereen. Hier de stoet bij aankomst op het Binnen hof. Dat onderwijs gratis zal worden ziet er niet naar uit. Evenmin zal het terugge bracht worden op de 200 gul den, die vroeger betaald wer den, zoals de PSP-ers Van der Lek en Van der Spek wil den. Maar in ieder geval zal de 1000-gulden wet worden gewijzigd en wordt het colle gegeld teruggebracht op 500 gulden. den naar 500 gulden. Niet alleen kan hij op de steun van zijn eigen pro gressieve achterbar rekenen ook de AR en de KVP (op drie of vijf leden na) zullen de wetswijziging steunen waardoor de 1000 gulden collegegeld tot het verleden zullen gaan beho- netsprogramma had toegezegd. PPR toont namelijk voor geen van beide voorstellen veel animo. De VVDer Dees die voor handha ving van de huidige collegegeldwet is, had nagetrokken aan welke univer siteiten de wettelijk verplichte twee- ren, nadat ook de Eerste Kamer zich de-termijnbetaling per 1 maart was geïnd. Zijn bevindingen waren be- studiefinancieringsmaatregel ko men. Volgens de ARP-er Vermaat zal dan weer een reële bydragaen in de onderwijskosten ten laste van de studerende moeten worden inge voerd. Vermaat vaardeert dat de bewindslieden alsnog willen probe ren de boycotters tot betaling te droevend. Dees vindt dat hiermee de brengen. ging blijven DS'70, de WD en de oneigenlijke betekenis van betaling Beekmans (D'66) heeft de hele 1000- guldenregeling onzalig gevonden. Hij initiatiefvoorstel van in twee termijnen is aangetoond. Zowel De Braus(DS'70) als Van vraagt zich af of er ooit een wet is PSP'ers Van der Spek en Van der Leijenhorst (CH) geloven niet dat geweest die zoveel geld en manuren Lek om terug te keren tot het oor- de onrust in de studentenwereld zal heeft^gekMt als de 1000 gulden wet. worden verminderd door halvering TT" van het collegegeld. spronkelijke collegegeld van 200 gul den maakt geen schijn van kans. De PSP'ers wensten dit om vanuit het oude uitgangspunt alle beleidsbe slissingen met een schone lei te kun- ren maar tekent erbij De KVP kan zich voor het overgro- die eens minister Trip "de duurst te deel achter de 500 gulden scha- nen nemen. De negatieve uitlatingen PPR-woordvoerster Dilia van beschouwd moet worden als een eens zal blijken dat De Brauw de van overgangsmaatregel die kort moet minister was waar het Nederlandse der duren. Er moet nu snel een goede volk het meest voor heeft betaald. DEN HAAG (ANP) Een bui tengewoon congres, dat de industrie bond N.V.V. waarschijnlijk in het najaar zal houden, zal moeten uit maken of de bond zich kan vereni gen met een federatie van N.V.V. en N.KV. Voorzitter Ar ie Groeneveld heeft altijd reeds tijdens de voorberei dende besprekingen Jaren geleden gezegd, dat het besluit tot een der gelijke federatie zo belangrijk is, dat de leden daaarover dienden mee te kunnen praten. De bondsraad van de industriebond heeft dan ook una niem besloten nu geen beslissing te nemen. Bovendien meent de bonds raad, dat er in de nota van de twee vakcentrales over de voorge nomen federatie nog te veel ondui delijkheden zitten en dat deze ook niet inhoudt, wat de industriebond meent van een fderatie meent te moeten verwachten. De industriebond NVV heeft op vier hoofdpunten bezwaren aange tekend. De bondsraad vraagt zich af waarom doel en beginselen van de federatie in de nota ontbreken., wat er terecht komt van de in de nota voorspelde kortere beleidslijnen en waar de grotere inspraak van de bonden tot uiting komt. De bonds raad wil tenslotte weten waaruit de grotere doelmatigheid blijkt van de federatie boven die van de vakcen trales afzonderlijk. De bondsraad van de Industrie bond NVV blijft vasthouden aan de eenheid van de vakbeweging. Hij ziet een federatie als een stap op weg naar die eenheid, maar vraagt zich af, als het NKV nu al heeft verklaard dat een federatie nooit fusie kan zijn. wat de betekenis moet zijn. Naar de mening van de bondsraad van de Industriebond NVV kan een federatie pas echt slagen als er ook een federatie tot stand komt tussen de bij de twee vakcentrales aangesloten bonden. Een aantal van die bonden heeft echter al laten weten dat dat er niet inzit. De bondsraad heeft op organisa torisch en financieel gebied verder nog enige tientallen detailvragen die zijns inziens niet van gewicht ont bloot zijn. Daarbij zijn er die gaan over de weerstandskas, over de propaganda, over de scholing, over de publiciteit en over de NV Perscombinatie. Als gevolg van het besluit van de bondsraad van de Industriebond NW kan worden verwacht dat het tijdschema dat de besturen van de twee vakcentrales, NW en NKV. voor het vormen van de federatie hadden opgesteld, niet kan worden dat op 10 Juni bekend zou zijn of de federatie doorgang zal vinden of niet. AMSTERDAM Concertgebouw: 10 mei 20.15 uur Gewestelijk Orkest voor Zuid- Holland o.l.v. Willem Wiesenhahn; 20.15 uur Maison Descartes, Quaitor Vianova; 11 mei 19.30 uur Amst. Phil. Ork. o.l.v. Anton Kersjes: 20.15 uur Festival Kamermuziekweek; 12 mei 20.15 uur Festival m.m.v. de Camerata Lysy o.l.v Alberto Lysy; 13 mei 20.15 uur Vladimir Ashkenazy, piano: 14 mei 20 15 uur Amst Phil. Ork. o.l.v. Anton Krelage: 16 mei 19.30 uur Rot. Phil. Ork. o.l.v. Edo de Waart; 20.15 uur Aafje Heynis, alt, Irwin Gage, piano. Shaffytheater: 10, 14, 15 en 16 mei 20.30 uur Funhouse classics: 10, 11, 14, 15 en 16 mei 20.30 uur Waste of time; 10 en 11 mei 24.00 uur ..Eisolation" en „Bij heldere hemel". Amst. Mimeliga; 11 mei 14 30 uur Tombola, liedjesgrabbelton, Ton de Graaf; 14 15 en 16 mei 20.30 uur Tocht over het Bodenmeer, toneelgroep Baal; 22.00 uur Residentie-orkest; 15 mei 1430 uur Bombazijn en maneschijn, popstudio Hinderik; 22.00 uur Boy Edgar Sound; 16 mei 22.00 uur Dixie. Stadsschouburg: 10 t.e.m. 12 mei 20.15 uur Fons Jansen; 12 mei 13.00 uur heit Zwamenmeer, ballet; 13 mei 2015 uur Wilden, to neelgroep Globe; 15 mei 20.00 uur La fille de madame Angot. Nsd. Operastichting: 16 mei 20.15 uur Concerto Barocco. Pas de deux. Notenkraker, Ramifications Orpheus. Nat. Ballet. Klein Bellevue: mnd. mei <beh. ma. en di.) Jan Blazer's kabaret: 10 en 11 mei 23.30 uur Late night jazz. Theater Carré: 10 t.e.m. 12 mei 20.15 uur Neerlands Hoop Express. Bram Vermeulen en Freek de Jonge. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 10 mei 20.15 uur Amst. Publiekstheater „Droom van een Midzomernacht"; 11 mei 20.15 uur Amst. Pu bliekstheater. De Revisor. Nikodaj Gogolj; 12 en 16 mei 20.15 uur Amst. Publiekstheater. De Hollandse Ronselaar. George Far- quhar: 14 mei 20.15 uur Het Zwanemeer. Nat. Ballet. Hofpleintheater: 10 t.e.m. 12 mei 20.15 uur Toneelgroep Theater „Nrna", André Roussin: 16 mei 20.15 uur Cabaret Ivo de Wijs. „Beschaafd amusement". Luxor Theater: 10, 11. 14. 15 en 16 mei 20.00 uur One Man Show. Toon Hermans; 13 mei 20.00 uur Operette „Een nacht in Vene tië". De Lantaren: 10 mei 20.30 uur Literaire avond met Andreas Bur- nier; 24.00 uur Nice Pussy Productions met „David en Goliath"; 12 mei 14.30 uur Hinderik de Groot, „Bombazijn en Maneschijn"; 13 mei 20.30 uur Plan K uit Brussel met „Le nu traversé". De Doelen: 10 mei 20.15 uur Piano-recital door de Amerikaanse Carol Colburn; 11 mei 15.00 uur Orgelconcert door Arie J. Keij- zer; 20.15 uur knaakconcert door het Rot. Phil. Ork. oJ.v. Edo de Waart: 12 mei 20.15 uur David Cassidy; 20.15 uur Interna tionale ontmoeting voor buitenlandse werknemers; 13 mei 13.30 uur Zangfeest voor bejaardenkaren met de Rot. Dansacademie 14 mei 20.15 uur Vladimir Ashkenazy, piano; 15 mei 12.45 uur Piano-recital door Veronica Jochum. Piccolo Theater: 12 mei 13.00 en 15.15 uur Kindertheater Wiedus met de jeugdmusical „Wiedus, niet alle vogels vliegen". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 10 en 16 mei 20.15 uur Haagse Comedie, Van hand tot hand, Georges Feydeau; 11 mei 20.15 uur De zottin van Chaillot, Jean Giraudoux; 12 mei 20.15 uur De Barbaren, Maksim Gorki; 13 mei 20.15 uur Toneelgroep Theater, Nina, An dré Roussin; 14 mei 20.15 uur Publiekstheater, De Hollandse Ronselaar. George Farquhar; 15 mei 20.15 uur Blijspel „Slippers" Alan Ayckbourn. HOT Theater: 10, 11 en 12 mei, 20.30 uur Ned. Dans Theater. „Theatre Piece" en „Eclipse";; 12 mei 14.00 uur Kindertheater Pssstt, Piccolo en de Onderstebovenbaas14 mei 20.30 uur Haag se Comedie, „August, August, August", Pavel Kohout; 15 en 16 mei 20.30 uur Solotoneel, Josephine van Gasteren „De eigen we reld en die andere", Bep Vuyk. Theater Aan de Haven: 10 mei 20.15 uur Toneelgroep De Appel, Peer Gynt. Ibsen; 11 mei 20.15 uur Macbett, Ionesco; 16 mei 20.15 uur Kisten. Circustheater: 10, 12 en 13 mei 20.00 uur Ned. Operastichting „La fille de madame Angot", Charles Lecocq; 11 mei 20.15 uur Zuid- Hollands Operakoor oi.v. Harry Holtman. Congresgebouw: 10 mei 20.15 uur Internationaal Ensemble met een uitvoering van de musical „Hair"; 11 mei 13.45, 15.00 en 16.45 uur Kinderconcert door het Residentie-Orkest oi.v. Paul Hup- perts m.m.v. het Scapino Ballet; 16 mei 20.15 uur Georges Mous- taki. Diligentia: 10,11, 14,15 en 16 mei 20.15 uur „Wat je zegt dat ben Je zelf", Gerard Cox en Frans Halsema; 12 mei 14.30 uur Vladimir Ashkenazy, piano, werken van Beethoven en Chopin. Theater In de Steeg: 11 mei 20.30 uur Toneelgeschap Consequent, „Salto Mortale", Dimitri Frenkel Frank; 12 mei 20.30 uur Blues- groep Nout Grupstra en Frank van Mee ter en; 13 mei 20.30 uur Het Residentie Strijkkwartet. Kasteel Duivenvoorde: 16 mei 20.30 Het Residentie Strijkkwartet. LEIDEN Rijnlands Lyceum: 10 en 11 mei 20 „Cactusbloem". LAK-theater: 15 mei 20.15 uur „Americaliente". KV Litteris Sacrum, UTRECHT Ondanks een duidelijke waarschuwing van minister Vredeling Defensiezijn gisteren in verschillende kazernes in het land door de Vereniging van Dienstplichtige Militairen demonstraties georganiseerd in diensttijd. In de le gerplaats t Harde werd VVDM-bestuurder Flip Koudenburg gearresteerd. Minister Vredeling heeft in telegrammen aan de commandanten en aan de VVDM laten weten dat stakers zich zullen moeten verantwoorden voor de krijgsraad. DEN HAAG De PvdA-tweede- kamerleden Epema-Brugman en Ter Beek willen van minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) weten of het juist is dat de KLM in 1968 bena derd is om een grote som geld on geveer 80.000 dollar in zowel het verkiezingsfonds van de Republikein se als de Democratische Partij in de Verenigde Staten te storten. Beide kamerleden wijzen op het onderzoek dat de speciale aanklager in de Watergate-affaire, Leon Ja- worski, thans houdt naar onwettige bijdragen van industriële onderne mingen en luchtvaartmaatschappijen aan het fonds voor herverkiezing van president Nixon. Beide socialisten willen weten wat het antwoord van de KLM op deze verzoeken is geweest. Een woordvoerder van de KLM heeft gistermiddag pertinent ont kend dat de KLM bijdragen in de verkiezingsfondsen-1968 heeft ge stort. "Een feitelijke vrijbrief om hard op te treden tegen acties." Zo noemde men vanmorgen in het hoofdkwartier van de WDM in de Utrechtse Ho- jelkazerne het schrijven van Vrede ling aan de commandanten. De minister, die op de hoogte was van de demonstraties die voor vol ledige compensatie van overwerk zou den worden gehouden zegt in zijn telegram op de WDM letterlyk: "Vooruitlopend op ons gesprek in de loop van deze maand wys ik er op dit moment op dat acties die door of in naam van uw vereniging, om wel ke reden dan ook, worden gehouden, er nooit toe mogen leiden dat de dienstuitoefening wordt verzaakt". Verderop zegt hy 'dat de schuldigen zich zullen moeten verantwoorden. In de Saksen Weimar kazerne in Arnhem kwam er van de acties niets terecht nadat het kazernecomman do volgens de WDM had meegedeeld dat er onmiddellijk groot alarm zou worden gegeven als men ging demon streren. In de Spoorkazerne in Er- melo werden, aldus de WDM, de te lefoonverbindingen een tijdje verbro ken om het contact tussen de afde lingsbestuurders en het VVDM- hoofdbestuur in Utrecht onmogelijk te maken. Overigens kwamen ook in Ermelo ongeveer 200 demonstranten op de been. Een aantal soldaten dat met spandoeken liep werd uit de stoet gehaald en hun namen werden door het kader genoteerd. In de Margrietkazerne in Wezep namen volgens de WDM 170 man aan de actie deel. Twee VVDM-afde- lingsbestuurders zijn daar door de maurechaussee gearresteerd, span doeken werden in beslag genomen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7