angst is er wel "Medisch maar de ongegron menselijke "IK HEB VEEL GELEERD IN NOORDWIJKERHOUT' Ziekzoekwedstrijden gecentraliseerd in de Bollenstreek PRONK ONTKENT FRAUDE VERHUIZING UIT DEEL VAN LONG AFDELING ZEEHOS Boete (f. 50) voor overtre van Horeca\ PAGINA 4 STREEK lERD DONDERDAG 9 Mg F Rechts Rennie Saïta, links de Amsterdammer Teekamp. Zijn echtgenote is één van dè longpa tiënten: „Waarom?" BOLLENSTREEK "De laatste Jaren is ce belangstelling voor de in Sassenheim en Breezand georgani seerde ziekzoekwedstrijden teruggelo pen Dit ijs te meer te betreuren om dat de kwaliteit van de Nederlands0 bloembollen een steeds belangrijker concurrentie-wapen wordt en de ge zondheid van het produkt voorop moet staan 'schrijft de plantenziek ten kundige dienst'. Gezien dit grote vakbelang en gezien het feit. dat het door de ziekzoekers eventueel te be halen diploma in de C.A.O. financi eel wordt gewaardeerd, hebben de samenwerkende keuringsdiensten Plantenziektenkundige Dienst en Bloembollenkeuringsdienst, besloten de wedstrijden in ieder geval voort te zetten. Het leek echter gewenst her evenement te concentreren op één min of meer centrale, plaats. Hier voor is geicozen het Bloembollencen trum te Hillegom. niet alleen van wege de centrale functie van dit ge bouw, maar ook omdat tijdens de op de wedstrijd volgende beursdag veel vakgenoten in de gelegenheid zijn het demonstratie-materiaal te bekijken. Wanneer deze nieuwe opzet slaag*., moet een verdere uitbreiding van de demonstratie mogelijk zijn. Bovendien kan aan de bezoekers meer service worden geboden door de aanwezigheid van de sporthal can tine en de nabijheid van Treslong. Zater dag 11 mei is tussen 9 's morgens en 4 's middags het materiaal te bezich tigen. Door Cees Combee Foto Jan Holvast NOORDWIJKERHOUT Het is een komen en gaan in hiiize Galama aan de Reigerslaan in Noordwijker- hout. Er worden bloemstukken be zorgd en er komen mensen om een korter of langer bezoekje te bren gen. Ze worden allemaal vriendelijk ontvangen. Geen wonder. De amb tenaar algemene zaken in ambte lijke termen commies A van de Noordwij ke rhóutse gemeentesecre - tarie mr. Haye Titus Marie Galama is met ingang van 1 juni benoemd tot burgemeester van Ammerzoden in de Bommelerwaard. Begrijpelijk, dat er vreugde heerst in de riante woning in Noordwijkerhouts nieuwste woonwijk Victor III. Een lang ge koesterde wens is immers in ver- Vulling gegaan. Haye Galama (35 en geboren in het Friese Tjerkwerd bij Bolsward) en zijn charmant^ en gastvrije vrouw, zijn erg ingenomen met deze promo tie. Niet dat ze Noordwijkerhout graag verlaten. Ze hebben het er in de twee-en-een-half jaar. dat ze er woonden, zeer prettig gehad en vele goede vrienden gemaakt. Van dat alles afscheid te moeten nemen en wel op zo'n korte termijn valt niet mee. Er zit echter niets anders op. Toen Galama naar Noordwijker hout kwam om daar als ambtenaar in gemeentedienst te treden wist hij al dat zijn ambtelijke loopbaan in dit duindorp met zijn befaamde Wit te Kerkje van niet al te lange duur zou zijn. Het was een aanloop tot het burgemeesterschap, dat hem sterk ambieerde. Komen en gaan Het is een genoegen met Haye Ga lama een gesprekje te hebben over zijn toekomstige burgemeesters loopbaan. Hij neemt er de tijd voor. Zijn vrouw komt er af en toe even bij zitten. Ze heeft het te druk met de twee Galama-spruitefi van twee- en-een-half en nog geen jaar en met de voorbereidingen voor het fami lie-etentje, dat later op de avond zal volgen. Van tien uur is het eigen lijk al een komen en gaan geweest van blijde mensen die het echtpaar Galama ■wilden gelukwensen. Uit Noordwijkerhout en uit Ammerzo den. Een deputatie van het gemeen tebestuur van zijn nieuwe gemeente kwam ook al haar opwachting ma ken en het toekomstige burgemees tersechtpaar uitnodigen vandaag, een bezoek te brengen aan Ammerzo den. Ook werd vastgesteld, dat de installatie zaterdag l juni zal ge schieden. Een belangrijke dag dus' in het leven van de Galama's. Mr. Haya Galama is zelf nogal rustig onder de verandering, die in zijn leven zal plaatsvinden. Van ambtenaar naar burgemeester van een landelijk dorp met ongeveer vierduizend inwoners in de Bomme lerwaard, die wordt omsloten door de rivieren Maas en Waal. Niet ver van Hedel, dat beroemd is om zijn paardenmarkt, en van de rijksweg UtrechtDen Bosch. Galama kent zijn nieuwe gemeente nauwelijks. Hij is er, voor hij ging solliciteren, incognito een kijkje wezen nemen. De oude kern, gegroepeerd rond de kerk, en het prachtige kasteel, straks gedeeltelijk raadhuis en gedeeltelijk museum, hebben diepe indruk ge maakt op het echtpaar Galama en eveneens het landelijke gebied met zijn hardwerkende bevolking. Op gehoopt Galama lachend: "Erg onverwacht kwam het telefoontje van mr. Geert- sema, de commissaris van de Konin gin in Gelderland, niet. Om half tien vanmorgen kwam de verblijdende mededeling. Even later hing de loco burgemeester van Ammerzoden al aan de telefoon, die het bezoek van een deputatie aankondigde, 'k Was in januari reeds op bezoek geweest bij minister De Gaay Fortman van Bin nenlandse Zaken. Dat betekent, dat je één van de drie kandidaten bent. Toen ik me moest laten keuren wist ik, dat het goed zat. Het heeft wel lang geduurd met die benoeming. Mijn voorganger, burgemeester drs. G. Verdegaal is al sinds augustus 73 weg. Hij is eerste burger van Tub- bergen geworden. Leuk is, dat Ver degaal een geboren en getogen Noordwijkerhouter Is". Af en toe wordt het gesprek on derbroken door een telefoontje. Het blijkt tot Noordwijkerhout te zijn doorgedrongen, dat Galama weg gaat. Het valt mr. Galama niet moei lijk steeds weer de draad van het ge sprek op te vatten. Hij vertelt over zijn jeugd in Friesland, over zijn ambities om arts te worden, over zijn werkzaamheid in het bedrijfsle ven en tenslotte over zijn rechten studie nadat hij in militaire dienst was geweest aan de RK Universiteit in Nijmegen, die hij in 1971 met het behalen van de meesterstitel succes vol beëindigde. Door dat alles kon hij zich eerst in zijn twee-en-dertigste levensjaar bezig gaan houden met zijn werk zaamheden op het gemeentelijk vlak. Uit een aantal mogelijkheden koos hij de gemeentesecretarie van Noordwijkerhout, omdat deze ge meente hem de gelegenheid bood thuis te raken in alle facetten van 't bestuur financiën, algemene za ken, sociale zaken en wat niet meer. Het was zijn vooropgezette bedoeling eens burgemeester te worden en daarom meende hij terecht, dat hij daarvoor het beste ervaring op kon aoen in een niet te grote gemeente. Veel geleerd Zegt Galama nadrukkelijk: "Ik heb in die twee-en-een-half Jaar in Noordwijkerhout veel geleerd. In zo'n kleine gemeente ben je als ambtena ren veel meer van elkaar afhanke lijk en weet je zo ongeveer wat er op allerlei gebied speelt. Aan de samen werking met mijn collega's van de secretarie, van welke afdeling dan ook. zal ik de beste herinneringen be waren. Het was hier fijn werken. Veel heb ik te maken gehad met de ruimtelijke ordening. Dat is hier nogal aan de orde. Het plan Victor III heb ik nagenoeg geheel van de grond zien komen. Er is in Noord wijkerhout de laatste Jaren wel wat gebeurd. Het contact met de raads leden was erg prettig. Zelf woonde ik als in de gemeentelijke politiek geïnteresseerde KVP'er nagenoeg alle fractievergaderingen van de K.V.P. bij. Daar heb ik veel van geleerd. Het zal me nu van pas komen. Ik ben een groot voorstan der van een C.D.A. Een reuze tegen valler was het voor me. dat de drie christelijke partijen bij de Staten verkiezingen in Zuid-Holland niet samen met één lijst zijn uitge komen. 'k Had door die teleurstel ling bijna op een andere partij ge- Mr. Haye Titus Marie Galama, ambtenaar algemene zaken van de gemeentesecretarie van wijkerhout, is met ingang van 1 juni benoemd tot burgemeester van Ammerzoden. hier gelukkig wel samen. Dat doet slist niet alleen bemoeid met amb- Leeszaal en Bibliotheek, me deugd". telijke zaken. Voor de gemeenschap van de Historische Kring Haye Galama, over ruim drie we- in zeer ruime zin heeft hij zich in in den Houthe." secretaris stemd. Maar Ja. het bloed kruipt ken burgemeester van Ammerzoden. zijn vrije tijd zeer verdienstelijk Culturele Stichting waar het niet gaan kan. Met de ge- heeft zich in zijn korte periode als gemaakt. Hij was onder meer voor- lid van de Stichting meenteraadsverkiezingen gaan we inwoner van Noordwijkerhout be- zit de Stichting Openbare derwijs Noordwijkerhout. Door Willem Chr. Nijeboer Foto Jan Holvast KATWIJK/AMSTERDAM 'Ta- tiënten die een jaar of zelfs langer in de longkliniek van het Rotter- damsch Zeehospitium hebben gele gen, hebben nooit enig contact met dokter Dillmann gehad. Ze kenden hem alleen van naam. Daar had hij geen tijd voor. Die man betreurt het dat maar weinig mensen contact met hem hebben gezocht". Dat is één van de verbitterde reacties van de Amsterdammer Teekamp. echtge noot van één van de nog in de long kliniek verblijvende patiënten. Hij wilde, en met hetm Rennie Saïta van het Amsterdamse PvdA-ombuds- team uit de Bijlmermeer, reageren op twee artikelen in het Leidsch Dagblad over de sluiting van het Zeehos. "Dokter Dillmann maakt een ge spannen indruk, het heeft de direc teur kennelijk aangegrepen, schrijft de krant. Antwoord hierop: de pa tiënten, oud-patiënten en familiele den, het verplegend personeel waar van er één twintig jaar en enkele an deren iets minder in dienst zijn van dé longkliniek daar heeft dokter Dill mann een abrupt einde aan ge maakt, een stuk van hun leven. Ze hebben geen zelfbeklag, maar zijn wel gespannen en aangegrepen. De opname van twee patiënten uit de longkliniek naar Bergen aan Zee wijdt hij aan de Amsterdamse GGD. Afschuiven maar. In de eerste plaats zou hij als arts en directeur toch moeten weten, of hebben moe ten informeren in wat voor soort ver pleeghuis zijn patiënten werden ge plaatst. De patiënten werden over geplaatst omdat de longkliniek, aoor gebrek aan een longarts moest slui ten. In het verpleegtehuis in Bergen is ook geen longarts. In Heideheu- vel en in Davos, vertelt dokter Dill mann, is plaats om patiënten uit het Zeehospitium op te nemen. Vergeet het maar. Heideheuvel heeft tien beddengeen plaats. Davos veertig beddengeen plaats. Dill mann vindt dat rond de sluiting van het Rotterdamsch Zeehospitium wat al te veel emoties zijn opge treden. Wanneer hij als dokter en als directeur van het Rotterdamsch Zeehospitium regelmatig persoon lijk contact met zijn patiënten zou hebben gehad, was deze uitspraak door hem niet gedaan". "De doktoren hebben de Indruk ge vestigd", meent Rennie Saïta, dat de ombudsgroepen spanningen heb ben opgeroepen bij de patiënten. Maar onze indruk is dat patiënten veel meer geëmotioneerd raken van de komst van doktoren en het be stuur, niet van ons. De patiënten hebben eerst zelf handtekeningen verzameld tegen de sluiting van de longkliniek van het Rotterdamsch Zeehospitium. Wij hebben Juist ge zegd: Je kunt Jezelf niet nog meer emotioneren, dat moeten gezonde mensen voor Jullie doen". "Artsen kunnen wel seggen dat me disch de angst onder de patiënten ongegrond is, maar de menselijke angst is er wel". Over het incident van zaterdag, toen een Katwijkse pa tiënt naar de longkliniek is gebracht en daar is opgenomen: "Als je iemand tien dagen thuis aan de zuurstof ziet zitten. De vrouw van die patiënt is heus ge enpaniekerig mens. Toen zij vrij dag in paniek belde dacht ik: dat wordt te gek. Er komt een menselij ke reactie op wat Je ziet. De man werd steeds slechter en dan dan denk Je: ik breng hem weg". "De opvang van patiënten is over het algemeen slecht. Voor Amster dam heb ik geen goed woord over. De mensen zijn als de dood, ook voor t ziekenhuis. "Dan stik ik maar thuis" hebben een paar Amsterdammers me gezegd. 's Nachts worden ze .Aantijgingen tegen vrij willi ge rsbelekT' DEN HAAG (ANP) Minister Pronk heeft vanmorgen ontkend dat twee oud-stafleden van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers op zijn verzoek een rapport hebben uitge bracht over de activiteit van deze stichting gedurende de afgelopen tien Jaar. Tijdens het vragenuurtje in de Twee de Kamer zei de bewindsman voor ontwikkelingssamenwerking, in ant woord op vragen van PPR- kamerlid Coppes en de WD-kamerleden Waalkens en De Koster, dat deze twee oud-stafleden eind vorig Jaar langs indirecte weg een gesprek had den aangevraagd. Drs. Pronk verzocht hun toen tevoren wat notities op papier te zeggen. In dit „praatpapier" komt niet de stelling voor dat de SNV de laatste tien Jaren talloze vrijwilligers naar door haar eigen dienst afgekeurde projecten zou hebben gestuurd. De kritiek van genoemde personen liep parallel aan de kritiek in het on langs uitgebrachte evaluatierapport met betrekking tot de Nederlandse hulpverlening. Met klem liet de minister hier op volgen dat er geen vermoedens be staan omtrent de later in de publi citeit gebrachte fraude en dubbel tellingen. ..Hier is sprake van aantij gingen tegen het vrijwilligersbe'.eid". Uitvoerig schetste de minister hoe de controle op de uitgaven van de SNV wordt verricht. Materiële uit gaven boven duizend gulden worden vooraf door het departement goed gekeurd, kleinere uitgaven achteraf. Personele uitgaven dienen steeds te voren het departement te passeren. Steekproefsgewijs worden controle groepen naar de ontwikkelingsprojec ten gezonden. In de afgelopen Jaren Is door de algemene rekenkamer slechts op ondergeschikt punten om inlichtingen verzocht. naar een sterfkamertje gereden, om dat ze voor de andere patiënten die willen slapen, te veel overlast geven. Of ze worden naar de recreatiezaal gebracht waar de hele avond ge rookt is. Het Zeehos was voor deze mensen een tweede huisje. Dat wordt ze afgenomen. Dat politieke doel kan ons niks schelen, maar als het moet, dan moet de regering er maar meer geld voor uitgeven. Dat is een politieke zaak". Dokter Hagen weet niet wat er te koop is in z'n eigen gemeente" zegt Rennie Saïta. "Twee weken geleden is er in Katwijk een vergadering ge weest van oud-patiënten. De angst wak daar voelbaar die sloeg bij ons Tijdens het interview komt de dedeling binnen, dat men bezig is met het leeghalen van een niet meer in gebruik zijnd gedeelte van de longkliniek. "Die man heeft geen gevoel" reageert ze primair. "Als Je de patiënten niet mag emotioneren, dan moet Je dat. drie weken voor de definitieve sluiting niet doen". Rennie doet al enige weken moeite de Amsterdamse oud-patiënten van een bezetting van het Zeehos te weer houden. "Als ze dit te weten komen" zegt ze gespannen dan doen ze het. Dat zou ik een angstige zaak vin den.Rennie vraagt fotograaf Holvast te mogen mee rijden. Ze wil weten hoe de stemming is in de long kliniek. Die was gistermiddag niet veel klemmender dan de afgelopen dagen. Gevraagd raar reactie zei vanmorgen huisarts Hagen: "Ik heb mevrouw Saïta meegedeeld dat ze een lijst moet maken van de Kat wijkse patiënten en die aan mij moet geven, of aan de betreffende huis artsen. Uiteindelijk vervult een om- budsteam een bemiddelende func tie". Vanavond komt alleen dokter Hagen aan het woord in de gemeen teraad"; "Het Katwijkse gemeente bestuur heeft mij gevraagd mijn me ning te geven over de opvang van de Katwijkse patiënten, waarvoor in de ra«d zorg bestaat. Daaraan voldoe ik". De huisarts heeft in het LX), verklaard dat men om een Juist beeld van de problemen rond de slui ting van de longkliniek te krijgen, ook de directie van het Zeehos moet vragen. „Dat zal ik ook adviseren", zegt dokter Hagen. Doker Dillmann: Ik heb een mana- gementsfunctie. U moet niet vergeten dat het Zeehospitium uit zeven af delingen bestaat Dokter Vos was waarnemend directeur van de long kliniek dus het was voor mij niet relevant daar doorheen te lopen. De indicatie voor ontslag wordt ge daan door het medisch team. de plaatsing is onder verantwoording van de Amsterdamse GGD. Wat be treft het veroorzaken van spanning bij de patiënten: Dat is natuurlijk een welles-nietes-strijd. De verhuizing die gisteren heeft plaatsgehad konder we niet meer uitstellen. De chef van de civiele dienst is er de komende dagen niet en we konden het werk nu eenmaal niet anders plannen. We hebben de beslissing uit bedrijfsmatig oogpunt wel moeten nemen.' Doker Hagen was vanmorgen verbaasd over de verhuizing. Ook hij vroeg zich af of niet kon worden gewacht tot de sluiting van de longkliniek was af gewikkeld. uitki es w KATWIJK De Ki Kr* se gemeenteraad komt van 1 in besloten zitting bijeen praten over de probla at rond de sluiting van de to w niek van het Rotterdamse*16 v hospitium. Blijkens de cob st^ tie is huisarts C. J. Hagen, zitter van de Katwijk» artsenkring, de enige die deskundige is uitgenof raad te adviseren. Het Ka se ombudsteam heeft burge ter Vermeulen gevraagd f vergadering aanwezig te l zijn om het standpunt patiënten uiteen te is geweigerd. Een niet i bruikt gedeelte van de I deling van het Rotten hospitium is gistermiddl ruimd. De bedden en 1 outillage zijn eruit gel er is materiaal ingebi de welfare-afdeling, ding tussen de nu ontsta* lingen is afgesloten. DEN HAAG/KOUDE Voor het overtreden van i wet moest zich v rechtbank een 40-Jarige i ster van een slijtersbedrl}f| dekerk verantwoorden. Zij was niet in het beril benodigde vergunningen, middels is zij nu wel voor! Het gemeentebestuur hadl voorlopige vrijstelling van schriften verleend, maar u_ van Justitie constateerde, d daarvoor niet de bevoegdhd jn en eiste, rekening houdend gewijzigde omstandigheden Be< meer formele overtreding, gat gulden boete.. De rechtbank heeft vonnis zen en verdachte conform 90i veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4