Veel reactie op onregelmatig heden in 'Endegeest' Mytyl-dagverblijf voor de regio mm Het Slootje Gods wacht op een slimme jongen.. MIJN HOND IS Z N BAND KWIJT WAT NU? Raadslid Amptmeijer na opmerking in raadscommissie i nderdagactie in Leiden ^ning wet woning ft zich in feite de markt geprijsd Hosier Nieuwbouw Leiderdorp eerste in Nederland .7i: RDAG 9 MEI 1974 LEIDEN „Als ik bij een collega op bezoek ga, zie ik aan de washandjes en handdoeken op welke afdeling ze werkt". Dat is één van de reacties, die het PSP-raadslid Herman Amptmeyer ontving uit de kring van personeelsleden van het psychiatrisch ziekenhuis „Endegeest" nadat in deze krant een bericht was verschenen over zijn opmerking over onregelmatigheden in deze gemeente lijke inrichting. Hij sprak in de raadscommissie maatschappelijke aangelegenheden en volksgezondheid bij de behandeling van de jaarrekening over 1971 over profiteurs. "Het is niet de belangrijkste reac- waaruit ik de indruk heb gekregen, oog is, dat er niet wordt opgetre- tie en lang ook niet de enige", zegt dat er door de onregelmatigheden 'n den". Ampmeijer nu, enkele weken later, onplezierige werksfeer bestaat, maar Ampmeijer is van plan bij de be- op onze vraag of er is gereageerd, ook door ambtenaren van het stad- handeling van de Jaarrekening in de "Ik ben niet alleen banaderd door huis, wie het al lang een doorn in 't gemeenteraad op de zaak terug te personeelsleden van Endegeest, komen. "Dat gebeurt nog wel in de- Dat zal wel, meneer N. te U.S.A., maar ik geloof d'r geen oarst van. Mocht u overigens ook wat willen weten over z'n eten, vraag ^t dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daar krijgt u trouwens de uitstekende Witte Molen Eiwitbroks. het nieuwe puur-natuur voedsel, bakvpl met krachtstof. Dat liegt'r niet om! ÏN Uit een onderzoek naar het opnieuw invoeren van één 04i e zondag per maand blijkt, dat twee van de drie Neder- ervoor zijn. Tweederde van onze bevolking wil een dag rust, dag de vrijheid terugkrijgen om ongestoord^te kunnen wan- i fietsen, in de steden of in de natuur. Dat "zeggen de stich- iop de Kindermoord" en de vereniging Milieudefensie, die ireifcrdag een landelijke actie voeren, waarbij op de stations J eningen verzameld zullen worden. Aan vertrekkende reizi- jrden formulieren uitgereikt, die zij, voorzien van hun hand- op hun uitstapstation kunnen afgeven. Handtekeningen siebetuigingen zullen regering en parlement moeten over- le zonderdag met ingang van 1 september in te voeren. I Leiden zal een zonderdag-comité van 8 tot 6 uur op de aanwezig zijn om handtekeningen bijeen te brengen. Niet JJeinreizigers, maar iedereen kan op zaterdag a.s. bij een itations of bij de derde wereldwinkel in de Steenstraat door in van zijn handtekening de zonderdag steunen. In de periode na 1970 voorraad zeer grote aandacht krij- woningwetwoning zich in gen. Er is overigens veel gebouwd, de ar de markt geprijsd. Alleen laatste Jaren in Leiden. Van het to- s p van middelen als indivi- tale woningbestand dateert ongeveer ursubsidie, doorstromings- 43 procent van na de oorlog. In deze iniwn lagere inkomensgroe- periode zijn ongeveer 14000 wo- in nieuwe woningwetwonin- ningen gereed gekomen. In totaal it. In veel gevallen zijn telde Leiden vorig jaar 31987 wonin- middelen niet voldoende gen. Opvallend daarbij is de daling leer iemand Jaarlijks 24.000 van de gemiddelde woningbezetting. erdient beantwoord de ka- Wie de gemiddelde bezetting in 1946 de Merenwijk, driehonderd <4.31) projecteert op het huidige in- jer maand, aan de alge- woneraantal, zou uitkomen op een "punteerde norm: een huur- noodzakelijk woningbestand van n 1/6 van het Jaarinko- 22.460 woningen. _J71 zijn er in feite geen Het gemiddeld aantal Jaarlijks ge woningen meer in Leiden realiseerde woningen bevindt zich Het laatste complex in dit in opgaande lijn: 380 in de periode wren de 216 flatwoningen 19461959 tot 700 in de periode daar- [aatlaan: een kale huur die na. Vorig jaar werd een absoluut re- fan 185 gulden tot 234 gul- cord gevestigd: 1232 nieuwe wonin gen. Relatief gezien is er de laatste Uwbouw in de Merenwijk Jaren weinig gedaan aan de bouw lardoor weinig bijgedragen van eengezinswoningen. In de perio- Dpheffen in de woningnood, de van 19661969 nog geen tien pro oplossing in deze situatie is cent van de nieuwbouw en in de pe- Nflg Veel meer dan in het riode 19701973 15 procent, tal nieuwbouw hierop moe- Een differentiatie van de wo- afgestemd. Om dezelfde ningvoorraad toont aan de aan het Oft Instandhouding en ver- einde van 1973 voor dit doel geregis- van de bestaande woning- treerde woningen als volgt te verde len zijn: 29538 gewone woningen, 1452 bedrijfswoningen en 487 zg. bij zondere woningen (huisvesting voor studenten, werkende jongeren, bui tenlandse werknemers enz.). LEIDEN Er is een kleine kans, dat de Waardgracht toch nog gehandhaafd blijft. Volgens het definitieve bestemmingsplan, zoals dat nu ter vaststelling door de raad klaar ligt, is die mogelijk heid open gelaten. Het blijft in tussen zeer onwaarschijnlijk dat het water van het "Slootje Gods" zal blijven stromen. Tenzij iemand een plan weet te beden ken, waarmee o.a. het wegvallen van een rijkssubsidie van 2.5 mil joen wordt gecompenseerd. Een ambtenaar van de dienst stadsontwikkeling vertelde ons vanmorgen, dat een "hele slimme jongen" wellicht 'n kans zou ma ken. Niet dempen van de Waard gracht zou een aantal consequen ties kunnen hebben: verlegging van de bebouwingsgrens tot aan het water, hetgeen zou implice ren, dat het geplande voetgan- ten oosten van de Oranjegracht geen doorgang zou vinden. Ter compensatie van het verloren gaan van een aantal parkeerplaatsen door handhaving van het water, zou elders in het gebied parkeerruimte moeten worden gecreëerd. Om het water van de Waardgracht die ten be hoeve van de bouw van het nieu we Oudeliedenhuis ten dele al ge dempt is stromend te houden, zou den overkluizingen naar de Oranjegracht moeten worden ge maakt. Volgens B. en W. zal het be houd van de Waardgracht, 2.6 miljoen extra kosten aan herstel van de wallekanten, de aanleg van een riolering, herstel van bruggen enz. Handhaving van het water kan ook het verspelen van een in principe al door het rijk toege zegde subsidie van 2.5 miljoen in houden. "Dit gaat de financiële draagkracht van de gemeente te boven, gezien het toch al enorme tekort op dit plan (Herengracht- Zijlsingel)", zeggen B. en W.. die er nog op wijzen dat voor tal van andere binnenstadsdelen in "Den Haag" ook nog stadsverniewings- plannen moeten worden verde digd. Het gemeentelijk exploitatie tekort voor het gebied Heren- gracht-Zijlsingel wordt geraamd op 16.882.767 gulden, ten laste van de algemene middelen. Maar wie het exploitatietekort niet vergroot, door demping van de Waardgracht achterwege te laten, kan nu een plan indienen, dat dan ook aan andere voorwaar, den zal moeten vol doen. Eén daarvan is, dat in de omgeving van de Waardgracht sociale wo ningbouw tot stand moet komen. Het Slootje Gods wacht op een hele slimme jongen ze raadsperiode", zegt de PSP-er, die niet in de nieuwe raad zal terugkeren en dus na 1 september ambteloos burger van Leiden zal zijn. Het belangrijkst vindt het raads lid, dat het onderhoud van de gebou wen onder één post wordt wegge schreven. "Uit mijn informatie blijkt, dat 90 pet. daarvan naar één woning van eeü personeelslid is ge gaan. Dat is eerder gebeurd in nog grotere mate. Het betreffende perso neelslid is toen niet gestraft, maai heeft alleen het geld moeten terug betalen". Diefstal Amptmeijer heeft gehoord, dat dit systeem op Endegeest altijd wordt gehanteerd. "Als iemand wordt be trapt bij diefstal, moet hij de spul len inleveren en daarihee ls de zaak voorbij. Het gaat o..m om diefstal van koffie en andere levensmidde len en onderhoudsartikelen. Er ver dwijnt ook veel drank, o.a. sherry, Door Hans Melkert die aanwezig is. omdat Endegeest ook als conferentie-oord wordt ge bruikt". Het raadslid heeft verder medede ling gekregen van het feit, dat door personeel en verpleegden woningen worden schoongehouden en tuinen worden onderhouden van perso~- neelsleden, niet alleen dienstwonin gen op het terrein, maar ook huizen buiten het terrein. "Materialenwor den in de werkplaatsen onderhou den. Tot niet zo lang geleden was het gewoonte, dat fietsreparaties van 'n aantal gratis werden uitgevoerd". kenend voor de situatie, vind ik" Amptmeijer's conclusie: "Er ir on voldoende controle van buitenal Er is een besluit van B. en W., dat boekhoudkundige maatregelen nve- ten worden getroffen. Dat is nooit geëffectueerd". Niet in '71 Bureau voorlichting van de ge meente, dat inlichtingen heeft Inge wonnen bij wethouder mevr. Den Haan, in wier portefeuille Endegeest steekt, en de accountantsdienst, meldt dat er in de Jaarekening, ï&ar aanleiding waarvan Amptmeijer zijn vragen stelde, geen onregelma tigheden zijn gebleken. Nodig bleek alleen een nadere specificatie van posten. Ter verduidelijking: de gemeen telijke instanties zijn er van uitge gaan, dat de opmerkingen van het •aadslid het Jaar betreffen, waar van in de commissievergadering de rekening werd onderzocht, 1971 dus. Doofpot Allemaal niet zo indrukwekkend misschien, maar Ampmeijer is er van overtuid, dat er veel de doofpot ingaat. Hij heeft aanwijzingen, dat er ook' met eigendommen van chro nisch verpleegden wordt gerommeld. "Kijk, dat gaat zo. Aan zo'n ver pleegde wordt het gebruik van een fiets voor geschreven. Die wordt be taald uit de uitkering, inaar de verpleger rijdt op de fiets rond..." Nog een reactie, die het raadslid kreeg. "Eén van de hogere perso neelsleden miste op een voetbal avond zijn tv (in reparatie) Hij heeft toen de kleuren-tv uit de rc- cratiezaal ❖an de mannen gehaald en op zijn eigen kamer naar de voetbalwedstrijd gekeken. Dat is te- Kijk.... en vergelijk adviesprij.- NAPOLÉON 1769 11,95 uw prijs 9,95 BENEDICTINE 19.90 uw prijs 17,25 IIENNESSY COGNAC 22.50 uw prijs 19,95 OUDE GENEVER 12.45 uw prijs 9,95 GILDE PILS 24 pijpjes 12.24 uw prijs 7,95 STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 30068 HAARLSTR 204 TEL 21611 en gratis thuisbezorgd in Leiden en omgeving. Donderdagavond koopavond tot 9 uur geopend De LPC vloog uit Gelost met Noord Oos- °m 13.j 5 uur Aantal dui- Uitslagi. j. Laterveer 2. KKlijk, 3. J. v d. Hoogt, 4. ■fcn 5 Pr Gijsman 6. J. 7. J. v d Hoogt 8. H. Fa- T d. Hoogt. 10 J. Later- advertentie Het issette huis ruimste keuze Pleet, Melstaal en Vlekvrü. öe beste merken. Grote keuze verzilverde fcschenkartikelen. Uw juwelier V. d. WATER ^rlemmerstraat 181 JPonen in Leiden (1) Wonen in Leiden is een voor lopig regelmatig terugkeren- le rubriek in deze krant. Zij is gebaseerd op gegevens, die ont leend zijn aan de recent tot ;tand gekomen nota inzake het volkshuisvestingsbeleid in de gemeente Leiden. Deze nota is gerealiseerd door de desbetref fende dienst, onder leiding van wethouder Ham. Niet onvermeld mag blijven, dat binnen het col lege van B. en W. verschillend over de inhoud van de nota wordt gedacht. Het college heeft ïr dan ook nog geen standpunt over. De diverse wethouders krijgen een maand de tijd om een commentaar op de nota te leveren. Daarna pas zal behan deling ervan in de gemeenteraad plaats hebben. LEIDERDORP/LEIDEN Aan de Hoogmadeseweg tegenover het ver pleegtehuis Leytenrode in Leiderdorp zal morgen de eerste paal worden geslagen voor de bouw van het eerste nieuwbouw-dagverblijf voor lichame lijk gehandicapten in Nederland. Dit zg. mytyl-tytyl dagverblijf wordt voorlopig nog beschouwd als een ex periment. in het kader waarvan dan ook elk halfjaar met het ministerie van CRM een evaluatie zal plaats hebben om te bezien welke ervarin gen er zijn opgedaan. Het doel van het mytyl-tytyl dag verolijf is de gehandicapte door eer. verregaande individuele benadering optimaal tot ontwikkeling en ont plooiing te laten komen. Daarbij zal o.a. centraal staan dat voor de me demens zowel binnen als buiten het dagverblijf begrip wordt aangekweekt (socialisatie van de pupillen). Een belangrijk element is ook dat binnen het dagverblijf de hulpvaardigheid ten opzichte van mede-pupillen wordt ontwikkeld, zoals dat trouwens ook geldt voor het eigen initiatief. Dit alles met net oogmerk dat de licha melijk gehandicapten zich in toene mende mate zelf kunnen redden en dat de sociale integratie (in de maat schappij) zal groeien. A.W.B.Z. Het mytyl-tytyl dagverblijf (mytyl is een aan een Chinese-legende ont leend symbool geworden voor hulp aan lichamelijk gehandicapten; tytyl voor hulp aan lichamelijk gehandi capten die door hun handicap ook geestelijk zijn achtergebleven) zal in exploitatie worden genomen door de in Leiden zetelende Stichting Dag verblijven Noordelijk Zuid-Holland Deze stichting houdt al twee dagver blijven voor ouderen draaiende en is bezig een derde dagverblijf in de Bollenstreek tot ontwikkeling te brengen. De kosten van het dagver blijf in Leiderdorp (voor de bouw. f. i.735.399) zullen worden gedragen door de Algemene Wet Bijzonaere Ziektekosten en zullen volledig uit de verpleegprijs moeten worden gedekt Bij de situering van het nieuwe dagverblijf is er rekening mee gehou den dat de aanpassingen in het ge bouw zoveel mogelijk moeten stroken met normale omstandigheden. Daarbij is een belangrijk gegeven dat een integratie van de gehandi capten met de omgeving mogelijk is. o.a. door de toekomstige bouw van een winkelcentrum, dat aangepast wordt voor rolstoelgebruikers. Voorlop'g zal het nieuwe dagver blijf de volgende regio bestrijken: Noordwijkerhout, Aalsmeer, Uithoorn. Bodegraven, Waddinxveen, Zoeter, meer en Wassenaar. Deze regio maakt ook het gebied uit waarvan de pupillen afkomstig zijn die d* Leidse mytylschool bezoeken. De Stichting Dagverblijven Noordelijk Zuid-Holland rekent erop dat deze regio in de toekomst mogelijk te groot zal blijken te zijn voor één dagverblijf, zodat dan tot een sprei ding van mytyl-tytyl dagverblijven zal moeten worden besloten. Het aantal lichamelijk gehandicap ten dat in het nieuwe dagverblijf zou kunnen worden ondergebracht is be cijferd op 30 40. Deze mensen zullen worden aangetrokken o.a van de Mytylschool en de in Leiden func tionerende Sociale Werkplaats. Hef vervoer van de gehandicapten zal door een taxibedrijf worden verzorgd, ofwel per luxe auto ofwel per kleine bus. Vier groepen Bij de werkwijze binnen het dag verolijf voor volwassen mytyl en tytyl gehandicapten gaat de stichting uit van vier groepen van gehandicapten met vier groepsleid(st)ers en vier assistent - gr oepsle id stersBovendien wordt er aan gedacht een viertal huishoudelijke assistentes aan te trekken en een part-time onder- houdsman. De leiding zal worden begeleidt door een team van deskun digen, dat zal moeten bestaan uit een (part-time werkzame) psycholoog, orthopedagoog of andragoog, arts psychiater, logopediste, fysiotherapeut, muziekpedagoog en arbeidstherapeut. In de manier van werken met de gehandicapten staat voorop dat iede re pupil steeds een doel voor ogen moet hebben Zo zal er behoefte be staan aan arbeid, maar ook aan sport en creativiteit (zwemmen in het nabij gelegen bad, handwerken, lezen ontwikkelen van het algemeen niveau etc.) In dat licht zal het dagverblijf dan ook volledig worden aangepast er komt een aantal groepslokalen, een activiteitenruimte (waar met grof materiaal zal worden gewerkt),' een fisiotherapielokaal (voor individuele en groepstherapie) een keuken en zg natte ruimte (voor zelfwerkzaamheid van de gehandicapte op het gebied Deze tekening toont een ge deelte van het nieuwbouw mytyl- tytyl dagverblijf zoals dat zal ver rijzen aan de Hoogmadeseweg in Leiderdorp. (Foto Jan Holvast) van koken en bijvoorbeeld wassen), een tuin (waar men vanuit de rol stoel kan tuinieren) en een gemeen schapsruimte (voor integratie, com municatie en socialisatie). De gehandicapten die voor 't dag verblijf in aanmerking komen, zullen overwegend mensen zijn wier licha- melyke nandicap van dien aard is dat ze ernstig belemmerd worden m de deelnemlhg aan de samenleving. Een categorie (boven 15 jaar) waar voor tot dusver nog niet genoeg is ge daan. Zoals dat trouwens voor alle :ichamelijk gehandicapten eigenlijk geldt. Tenslotte kennen bij voorbeeld de gigantische wonlng- bouwoomplexen die dagelijks overal worden opgetrokken nog steeds geen aangepaste woonvormen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3