ederland ag weer Perzie voeren r® Dennendal gesplitst Psychiatrische inrichting even door personeel bezet GELING STTLJD WERK- EN MILITAIR Hedex, het nieuwe middel bij hoofdpijn. iminatie WERKGROEP NIEUW-DENNENDAL AKKOORD Den Uyl: „EG stagneert'" "D'66 en DS'70 kunnen bijdragen aan middenpartij in Nederland" Ministers bezorgd om resultaat van Europese conferentie HEDEX'iyX' 7 MEI 1974 BINNENLAND (ANP) De Centrale •erzië heeft de feitelijke de import van Neder- jren opgeheven, aldus de vense, lid van de raad van de Algemene Bank 1 )e beslissing van de Cen- ri van Perzië is gisteren aan de vestiging van de Perzische hoofdstad Te- Foerder van het Midden- uut zei desgevraagd, dat •n Nederland en Per- het opheffen van de moeilijkheden zal Mij nden, omdat de Perzen ade in ons land hebben Perzische ambassade in ADVERTENTIE fijne schotel gebakken vis met gember Snijd 700 g gefileerde vis in stukjes, zout ze en bak ze in weinig olie. Fruit in aparte pan 1 gesnipperde ui. 1 teentje knoflook, 1 tomaat, I appel en 3 gembernootjes. Bestrooi dit vervolgens met wat kerrie, 1 flinke lepel bloem en voeg al roerend zoveel water toe tot 0 een gebonden massa ontstaat Giet deze over de vis en laat het geheel enkele minuten zachtjes stoven. Garneren met sla en schijven sinaasappel. II bóft als u txin uis houdt want vis houdt nt XlEZSiïï'SZ vishandelaar o. b., /oor Vis en Visprodukten. Wassenaarseweg20. Den Ha»o De vaste commissie van de Tweede Kamer voor de Volksge zondheid die gistermiddag vergaderde over de kwestie-Dennen dal. V.l.n.r. staatssecretaris Hendriks, voorzitster van de com missie mevrouw J. van Leeuwen (ARP) en mevrouw Veder- Smit (VVD). ntenflat G (ANP) De be- tn de studentenflat: inelaan 68 in Tilburg i aspirant-huurder op gronden geweigerd. oners hebben het be- icht in het vervolg I™ lingen meer als as- ders toe te wijzen. in het Tilburgse Zeven van de esaf woners van de flat g&tief over een toe- l woonruimte aan een HA/ lië geboren student, els in een andere stu- onderdak heeft ge had voor de eer be- hem gezegd was, dat heden zou krijgen en igen zou moeten kun- Z ;rd te worden. I vormden een minder - groot werd gevon- worden genegeerd. - lerheid verwachtte len in verband met ;ende cultuur", "de s" en "de grote in- aldus het Hoge- KoDenhagen neemt de zaken waar. De Perzische ambassadeur in Ne derland keerde in maart van dit laar naar zijn land terug, ontevreden sis hij was over de berechting van de twintig bezetters van zijn ambassa de in Wassenaar, een paar dagen er voor. De Perzen waren er vooral boos over. dat de bezetters in de rechtszaal politieke betogen mochten houden. De later uitgevoerde boycot was ook een gevolg der Perzische onvrede. De boycot hield in, dat de Centra le Bank van Perzië geen invoerver gunningen meer gaf aan Perzische bedrijven, die Nederlandse goederen wilde invoeren. Zoals gebruikelijk in dit soort zaken heeft de Centr. Bank zijn maatregel telefonisch aan de buitenlandse handelsbanken in Per zië doorgegeven, ook aan de Neder landse. Ook het bericht van de op heffing van de boycot is telefonisch aan de handelsbanken doorgegeven. Volgens de woordvoerder van het Midden-Oosten Instituut is het ef fect van de boycot niet groot ge weest. "Het effect zou pas na lange re tijd voelbaar zijn geweest". UTRECHT (ANP) De commis- over een definitieve splitsing van sie- Langemeijer heeft de werkgroep Dennendal. Het onderzoeken van de Nieuw- Dennendal een voorlopige ruimtelijke scheiding voorgesteld mogelijkheden daartoe is haar opge- moeten missen als er minder pupil- dragen door staatssecretaris Hen- len worden verzorgd, en controle op in die zin dat Nieuw-Dennendal kan driks (Volksgezondheid) en ze denkt naleving van het verbod voor Nieuw- gaan werken in twee paviljoens bui- daar ongeveer zes maanden voor no ten het terrein van de Willem- dig te hebben. Arntzhoeve in Den Dolder. De com missie denkt daarbij aan de Witte Hull in Zeist een paviljoen dat ai tot Dennendal behoort en aan een Een andere voorwaarde is, dat de personeelsleden van de inrichting Nieuw Dennedal zich „overeen- Dennendallers zich nog met de gang van zaken in Den Dolder te bemoeien. Verder vraagt de heer Rohof zich af, wat er moet gebeu ren met pupillen die nu de blo- komstig het begin van ruimtelijke school op Dennendal bezoeken als zij tweede paviljoen in de omgeving scheiding" onthouden van iedere in- naar Zeist worden overgeplaatst nionrtn in tfif oal Tfl minillon Irnnnpn j waarin in totaal 70 pupillen kunnen worden verzorgd. De werkgroep Nieuw- Dennendal- menging in de gang van zaken op Dennendal in Den Dolder. De heer J. D. R. Trappel, de be- bestuur zal positief reageren op het stuurder van de Algemene Bond van voorstel van de Commissie- Lange meijer. Dit heeft Bram Peper lid van de werkgroep vannacht meege deeld. De werkgroep kwam tot het aan vaarden van het voorstel na een meer dan vijf uur durende vergadering met de achterban. We hopen nu zo snel mogelijk in overleg te treden met de Commissie- Langemeijer om het voorstel nader te concretiseren aldus de heer Peper. De patiënten zullen worden geselec teerd door de commissie- Langemeij- Ambtenaren die zeer intensief bij het overleg over Dennendal betrok ken is geweest, zei gisteren dat hij blij is met het doorzetten van de splitsingsgedachte. Dat lijkt hem de enige reëele oplossing voor beide partijen en hij hoopt dan ook. dat Nieuw-Dennendal ermee akkoord zal gaan. De ABVA heeft zich al eer der voor een splitsing uitgesproken. Jan Marcelis. een Van de zes niet ontslagen stafleden, zei in een voor lopig commentaar ook dat hij het er samen met de beheerder van Den- voorstel van de commissie-Lange- nendal de arts R. W. Gay Balmaz meijer ziet als „het begin van een en in overleg met de ouders en het oplossing". Ook de beheerder zou er- "De Witte Huil" te Zeist, een paviljoen dat tot Dennendal be hoort zal mogelijk een deel van Nieuw-Dennendal gaan her bergen. Uit protest tegen sollicitatieprocedure DEN HAAG (ANP) De mobiele steuncomité door „duidelijke mam eenheid heeft gisteravond een einde nulatie van de geneesheer-directeur". de organisatie en de dagelijkse gang Langemeijer ook Carel Muller en de van zaken iemand aanwijst die be- zeven ontslagen stafleden in de nieu- Jast is met de eindverantwoordelijk- we inrichting weer aan het werk kun nen gaan. De voorzitter van de oudercommis sie van Dennendal, de heer A. Ro- heid. Verder zal het Nieuw Dennendal- bestuur iedere maand verslag moe ten uitbrengen aan de commissie- hof, zei mede namens de voorzitter Langemeijer over de gang van zaicen hi, h„ in de inrichting. Deze, verslagen zul len samen met de al aan ex-Den- nendaldirecteur drs. Carel Muller en zijn zeven (ook ontslagen) stafle den gevraagde nota over de verwe zenlijking van hun gedachten inza- van het oudercomité, dat hij het voorstel op zich zelf bijzonder posi tief waardeert, maar dat hij zich nog wel bezorgd maakt over enkele moge lijk negatieve aspecten ervan. Zo wil hij, behalve de mogelijkheid pu- UTRECHT (ANP) Het ge ven van besliss'ngsbevoegdheden aan het Europese parlement is geen afronding maar voorwaarde voor een groei naar een groter Europa". Dit heeft minister-president Den Uyl gisteravond gezegd in Utrecht ter gelegenheid van de 25ste verjaardag van de Raad van Europa. De minister-president noemde de Raad van Europa hoe waardevol z*n werk ook is in het politieke kracht veld een randverschijnsel. Binnen de Europese gemeenschap is er sinds lang sprake van stagnatie in de besluitvorming. Zelfs onder de meest dringende omstandigheden van het la tste jaar als de energiecrisis de monetaire instabiliteit in de wereld en de crisis in het Midden-Oosten heeft de gemeenschap geen ge meenschappelijk antwoord geweten' aldus de minister-president. Het beeld leek volgens hem veeleer te gaan in de richting van desintegra tie dan van eenwording. Europa staat volgens de heer Den Uyl voor een beslissende keuze: de verhouding tot Amerika de relatie gemaakt aan de bezetting van een Het steuncomité meent dat meege- kamer in de psychiatrische inrichting speeld heeft dat Jan Hirs zich steeds ■Rosenburg' in Den Haag door 30 in de bestuursstructuur van Rosen- daar werkende verpleegkundigen en burg, waar sinds anderhalf jaar ge probeerd wordt tot democratisering over te gaan. aan een verzoek van geneesheer-di- De dertig hadden aan het begin recteur C. van Schaik om de kamer van de avond een openbare vergade- te ontruimen. De politie bracht de 30 ring van het interimbestuur van Ro- naar een bureau waar tegen hen senburg bijgewoond en daar geëist proces-verbaal werd opgemaakt we gens huisvredebreuk. Aanleiding tot de actie van de ver pleegkundigen was dat de leerling- verpleger Jan Hirs. die als dienstwei geraar 16 maanden vervangende dat de zaak Hirs als eerste punt be sproken zou worden. Toen dit niet werd toegestaan bezetten zij een ka mer in het administratiegebouw. Ze stelden volgens geneesheer-directeur Van Schaik de eisen dat voor 1 Juni - Vrijdag 17 mei be ing het Nationale Park we een "Witte Fietsen- et gebied van het park. heeft 50 witte fietsen die zullen worden ge- bezoekerscentrum. Ie- dienst heeft verricht in Rosenburg, Jan Hirs moest worden toegelaten daar niet tot de opleiding voor ver- tot de b-opleiding en dat het perso- pleger-b is toegelaten, nu zijn ver- neel van de paviljoens zou mogen be vangende diensttijd om is. Uit protest palen wie bij deze paviljoens mogen hiertegen bezetten de dertig de ka- worden ontslagen of aangenomen. mer in Rosenburg. Hirs had van de directie van Ro senburg in eerste instantie een ne gatief antwoord gekregen op zijnsol- 1 icitatie voor de opleiding. Een 'steun comité' van verpleegkundigen vroeg daarop bij het bestuur om een open toe gevoelt mag gratis sollicitatieprocedure, waarbij alle ar- zljn 40 kilometer rij- gumenten ter sprake zouden kunnen idfietsen. Van de ge- tornen. Er werd een bemiddelings- InwilLiging van deze eisen was alleen al volgens de statuten onmogelijk, al dus de heer Van Schaik, die Jan Hirs niet heeft willen toelaten en daar naar zijn zeggen ook niet op wil te rugkomen. De geneesheer-directeur stelt dat bij Rosenburg al een maximum aan inspraak wordt verwezenlijkt. Er is momenteel een interim-bestuur. Na alleen verwacht dat nommissle gevormd, die overleg over eeq statutenwijziging komt binnen leven na gebruik weer dp zaak voerde maar opnieuw werd kort een nieuw bestuur met vertegen- gspunt terugbrengen. de soiiiCita.tie afgewezen, volgens het woordigers van de provincie Zuid- ling nog dit Jaar rond te krijgen. »u iA-ui. vau In het interdepaatemenaal over- in Den Haag tijdens leg is overeenstemming bereikt dat van regels inzake werk- en rusttlj- »ni overlegmet de hierbij zal worden uitgegaan van de den en de daaraan te verbinden com- ligiagen van vrijwillig tair personeel, de pro- de werk- en rust- krijgsmacht besproken. bestaande bezoldigingsschalen voor pensatiemaatregelen dienen te wor den herzien. Vooruitlopend op de voorlopige re- militairen. De heer Van Lent verklaarde dat is gegaan met het ontwerp van een geling werd in december vorig Jaar een afzonderlijk interimregeling ont- worpen inzake een zekere compensa- tea van een^Iunctie- Uitgegaan wordt van compensatie in tie voor weekenddiensten en voor het 2al worden gezocht tijd. eventueel aangevuld met com- opnemen vaal een bepaling ln het nopiosstng, waarineen pensatie in geld. Voorts is besloten reeds genoemde concept van een re- eJdsmarre" wordt in- het ambtelijk overleg tn de bestaan- gehng inzake de werk- en rusttijden, te voorkomen dat de de werkgroep voort te zetten. Het re- Deze beide maatregelen werden tllng voor de milltat- sultaat van dit naderende beraad zal echter in het georganiseerd overleg «ou kunnen uitvallen moeten worden voorgelegd san de en tn het overleg met de VVDM on- uee jaren te verwach- raad voor de rijksdienst. De omstan- gunsig ontvangen en ln de Tweede tegellng Het streven digheden in en buiten de mlbtaire Kamer werden zij onvoldoende ge- - deze voorlopige rege- dienst veranderden zo snel dat al acht. aldus de heer Van Lent. Gistermiddag is het Veldho- vense college van Burgemeester en Wethouders per hoge boeren kar verhuisd van het oude ge meentehuis maar de afgelopen week tn gebruik genomen nieuw bouw. Deze zogenaamde "boeren overtrek" was georganiseerd door de Dienst Gemeentewer ken, die is gehuisvest in een voormalige fabriek tegenover 't nieuwe gemeentehuis. Het is een oorspronkelijk Brabants gebruik dat een van de nieuwe buren de verhuizers per boerenkar gaat halen. Traditiegetrouw moet onder weg bij elk café worden aange legd. Dit ritueel werd in Veldho ven echter achterwege gela ten. De nieuwbouw, die vier mil joen gulden heeft gekost, zal op 21 Juni door de Commissaris van de Koningin, officieel worden Te de^rJeuw^g ta de rizSS: pillen "naar Nieuw-DeWndal over de Middellandaezeetaiden eb genzorg een uitgangspunt vormen te plaatsen, ook garanties dat zij te- Wereld. Europa moet voor het oordeel van de commissie rug kunnen keren als deze opzet mis- "^^^Tven^ de noodzaak van hervorming van z'n maatschappelijke structuur om een einde te maken aan de roofbouw op grondstoffen en schaarse energie. DEN HAAG (ANP) KVP-voor- zitter De Zeeuw is van mening, dat D'66 en DS'70 een wezenlijke bijdra ge kunnen leveren bij de opbouw van een krachtige centrumgroepering in Nederland. Aldus blijkt uit een inter view met de redactie van "Politiek nieuws", het maandblad van de K VP. De vragensteller zei tot dr. De Zeeuw dat de KVP zichzelf een cen trumgroepering of middenpartij noemt. En hij vroeg, wat er gedaan wordt met partijen als D'66 en DS'70, die ook in het midden opereren. KVP-voorzitter De Zeeuw ant woordde op deze vraag "Er zijn indi viduele contacten. CDA-voorzitter Steenkamp heeft ze en ik ook, maar formele gesprekken zijn er nog niet geweest. Ik zou er zelf een grote voorstander van zijn, uiteraard in goed overleg met ARP en CHU. Ik ben van mening dat D'66 zowel als DS'70 een wezenlijke bijdrage kun nen leveren bij de opbouw van het krachtige centrumgroepering in ons land, zonder dat dit tot wezenlijke verschillen zou lijden met het eigen politieke profiel en programma van de KVP. Maar een beslissing tot for malisering van de contacten kunnen wij pas nemen indien wij eerst met drie christen-democratische partij en gezamenlijk onze eigen toekomst hebben bepaald. Dit zal dit Jaar moeten gebeuren". STRAATSBURG (ANP) De mi nister van Buitenlandse Zaken mr. M. van der Stoel heeft gisteren in ligheid en samenwerking niet veel resultaat zal opleveren op het punt dat vroeger het vrij verkeer van het ministercomité van de Raad van personen ideeën en informatie" heet- Europa een uiteenzetting gegeven over de besprekingen die hij eind april in Moskou heeft gevoerd met de Russische premier Alexei Kosygin en sievere contacten". to maar wat mr. Van der Stoel aan het slot van zijn bezoek aan Moskou aanduidde als beginselen voor inten- zijn ambtgenoot Andrei Gromyko. De negen EG-landen zijn gezien ADVERTENTIE Elke vorm van hoofdpijn maakt ons het i.leven lastig. Gelukkig is er Hedex. Speciaal l ontwikkeld om hoofdpijn te bestrijden. Maar Hedex tabletten hebben nog een prettige I eigenschap. De aktieve pijnverdrijvende stof in Hedex laat de maag namelijk ongedeerd. De lege maag verdraagt Hedex goed. Hedex wordt snel in het lichaam opge nomen. Bestrijdt hoofdpijn dus met bekwame spoed. En effektief! veroorzaak! geen maagklachten. In het algemeen heerst onder de de schamele resultaten die tot nu ministers der zeventien bil de raad toe ziln bereikt tijdens de tweede fa- aangesloten landen een zekere zorg se van de veiligheidsconferentie in dat de conferentie over Europese vei- Genève ra het algemeen weinig ge neigd de derde en laatste fase op het niveau van staats- en regerings leiders te houden. In antwoord op een vraag of ook de acht landen die geen deel uitmaken van de Europese Gemeenschap maar wel zijn aange sloten bij de Raad van Europa zijn gekant tégen een pan-Europese top conferentie die de Russen zo snel mogelijk willen houden verklaarde mr. Van der Stoel dat in het alge meen een vrij sterke aarzeling" be staat. De Russen willen deze top bij voor keur in Juli in Helsinki beleggen, in Den Haag denkt men vooralsnog meer aan september. Gezien de be reidheid van president Nixon deel te nemen aan de slotconferentie kan men zich afvragen of het verzet van Nederland en andere EG-landen te gen een bijeenkomst op het hoogste niveau succes zal hebben bij drogist en Verkrijgbaar drogist en apotheek Kennedy wordt kandidaat voor presidentsschap WASHINGTON (AP) Senator Edward Kennedy heeft verklaard dat hij graag president zou worden en in overweging heeft genomen zich in 1976 kandidaat te stellen voor het presidentschap. Hij zei dat hij tegen het einde van het komende Jaar, en misschien zelfs eerder, "een vrij definitieve beslis sing over mijn plannen" zal hebben genomen. Kennedy zei dat de leden van zijn familie geen veto zullen kunnen uit spreken over zijn beslissing. "Neen, dat zullen ze niet", antwoordde hij in antwoord op een vraag. "En zij heb ben te kennen gegeven dat als ik zou besluiten mij kandidaat te stellen zll zouden steunen".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7