Jacobswoude, een verdwenen dorp in Woubrugse VierambachtspoSder Veertig procent invoer van Italië aan banden GS stellen een verbetering voo van Kagerplassij DINSDAG 7 Links: Jan de Bakker of Johannes Pistorius ivas van 15231524 pastoor van Jacobsivou.de. Hij was in 1525 de eerste Nederlander die wegens ketterij op de brandstapel terecht kwam. Rechts: Het enige dat nog aan Jacobswoude herinnert is een eenvoudig monument, in de direkte nabijheid van de kruising van de weg van Alphen naar Leimuiden en van Woubrugge naar Ter Aar. Ongeveer op de plaats waar nu de kruising ligt lag vroeger Jacobswoude. Onder: Tegenover het monument staat een hardstenen bank, hier in 1913 geplaatst. De rugleuning draagt het op schrift: "Voorheen stond hier de Jacobswoudsche kerk, in 1586 verdween uit oud historisch werk". Onder de zitting is een grafsteen, afkomstig uit de Jacobswoude kerk, te zien. Het opschrift daarvan luidt: "Hier leit begraven Gysbert Beuwens van Middelborch, gestorven den 22 November int iar ons Heeren 1620 ende Lysbeth Aertsd. van Middelburghs syn Huysvrouw, sterf den 2 Iuny 1630". De bank verkeert in een niet al te beste staat en het ware te wensen dat de grafsteen werd overgebracht naar het Gemeentemuseum van Woubrugge. LEZERS SCHRIJVEN WOUBRUGGE Het is misschien maar weinigen bekend dat er in de Vierambachts- polder, gelegen tussen Woubrugge en de provinciale weg van Alphen naar Leimuiden, een dorp heeft bestaan wat de naam Jacobswoude droeg. In het jaar 823 is er voor het eerst sprake van. Dat tijdstip wordt door diverse geschiedenisschrijvers aangehouden als het jaar waarin ambachtsheer Jacob van den Woude deze gronden in leen kreeg van Lo- dewijk de Vrome. ook te Esse- remonstrants gezinde Lucas Molanus Tekst en foto's Hans v. d. Wereld tegenwoordige Jacobswoude. Met deze predi- Woubrugge. Ook rond Jacobswoude kant hebben de hervormden in de predikten hij en zijn volgelingen het Vierambachtspolder heel wat moei- christelijke geloof en hij stichtte lijkheden ondervonden. Molanus had De inwoners van Jacobswoude leefden praktisch allemaal van de veeteelt, welk middel van bestaan later werd verdrongen door de veen derij. Het venen nam rondom Ja cobswoude een dermate grote vlucht, dat het dorp omstreeks het midden van de achttiende eeuw als een eiland in het water lag. De grond was door het venen zó dras sig geworden dat dêt de oorzaak was dat vele inwoners van het dorp Ja cobswoude verlieten en zich vestig- het vele water en het ontbreken een langs de Woudwatering, waar zij zich op de handel en de scheep vaart gingen toeleggen. Jacobswou de raakte daarna snel in verval en In 1747 was er van het eens zo welvarende dorp geen spoor meer te bekennen. Ontstaan hier ook een kapel. Deze kapel, die later tot parochiekerk werd verhe ven, was voorzien van een ruim hon derd meter hoge toren. De kerk was toegewijd aan de H. Maagd Maria en Johannes. Hoogmade wat ker kelijk tot Jacobswoude behoorde bezat toen nog gee«i eigen kapel. De katholieken van Hoogmade kregen in 1370 van de paus verlof om in hun dorp een kapel te bouwen. Aan gezien de afstand voor de bewoners van Hoogmade vooral in de winter een groot bezwaar was. mede door Omstreeks het begin van onze Jaartelling woonden in deze omge ving de Friezen, die negen jaar na Christus' geboorte door de Ro meinse veldheer Drusus werden on derworpen aan diens gezag. De Friezen maakten de bodem geschikt voor landbouw en veeteelt. Zij kap ten daartoe grote oppervlakten woud om die hier toen nog waren. De omvangrijke wouden hadden de naam „woud zonder genade" om dat wanneer men er eenmaal in verdwaalde een wisse dood tege moet ging. Karei de Grote kwam in 768 aan de macht. Zijn zoon bodewijk de Vrome gaf deze streken in leen aan Jacob van den Woude, in 823. Waarschijnlijk kreeg Van den Wou de het gebied als beloning voor een dappere dienst jegens Lodewijk. Van den Woude's eerste daad hier was het bouwen van een burcht, genaamd „Ter Woude". Een lo gische naam als men weet dat het kasteel midden in de bossen stond. Rond 1426 werd de burcht door de Kabeljauwen verwoest. Een afbeel ding van het kasteel is niet bekend wegen, vroegen zij toestemming aan ae paus om hun kapel te mogen verheffen tot zelfstandige parochie kerk. Paus Eugenius IV verleende hiervoor in 1439 zijn goedkeuring. Hervorming Jacobswoude was aanvankelijk 'n katholieke gemeenschap, maar de hervorming ging niet geruisloos aan het dorp voorbij. Immers, doordat Jacobswoude aan de voormalige heirbaan van Alphen naar Amster dam lag traden hier regelmatige langsreizende zogenaamde hage- predikers op. Ook de pastoor van Jacobswoude was de hervorming toegedaan. Deze pastoor was de be kende Jan de Bakker, in 1499 in Woerden geboren. Voordat hij in 1524 pastoor in Jacobswoude werd namelijk geen aanstelling gehad i kwam uit eigen beweging de ge meente leiden. Na de Dordtse Syno de van 1619 werd hij uit het ambt ge zet. Zijn opvolger Balduinus Hameus, was de laatste predikant van Jacobs woude. Hij hield nog geruime tijd de morgendienst te Jacobswoude. maar de avonddienst werd in Woubrugge gehouden. Spoedig vervielen de dien- sen in Jacobswoude geheel en rond 1630 werd het kerkgebouw gesloopt. De toren bleef staan tot ongeveer 1740. De Jacobstoren had de bij naam van "Potterstoren" omdat hij tot onderdak van vele landlopers en bedelaars diende. Dergelijke lieden werden "potters" genoemd. Om het zwervend volkje uit Jacobswoude te verdrijven, besloot men tot afbraak van de kerktoren. Verdwijning verhuisden Het begin van het einde cobswoude was een consent dat Huijg Claes Willemszoon in 1639 van het Hoogheemraadschap van Rijnland kreeg en dat hem toestemming gaf om sloten te graven en daaruit turf te winnen. Omstreeks 1661 werd dit venen in Jacobswoude algemeen en vijftig jaar later was het dorp dan bachten ook omgeven door uitgestrekte voch- de gronden de westelijker gelegen Woudwatering. In 1736 kregen de polderbesturen van de negen rondom liggende pol ders van de Staten van Holland ver lof om één grote polder te maken die de naam "Vierambachtspolder" kreeg, naar de vier Heerlijke am- welks grondgebieden in de negen vroegere had hij in Utrecht aan de Hiërony- tige oppervlakten. Tal van bewoners polders lagen. In vier jaren waren musschool en in Leuven aan de Uni versiteit gestudeerd. Reeds tijdens zijn priesterschap in Woerden kwam hij in 1523 tot Evangelische denkbeelden. de de plannen tot droogmaking rond en vingen twaalf watermolens het droog- malingskarwei aan. In 1744 werd uit de Vierambachts polder het eerste graan geoogst, waarna het polderbestuur twee jaar later de laatste huizen van Jacobs woude opkocht en liet slopen. Een jaar later, in 1747, was er van Ja cobswoude geen spoor meer te beken- Zo kwam Jacobswoude aan zijn eind. Dat werd honderd jaar tevoren reeds voorspeld, getuige onder staand gedichtje: "Jacobswoude mogt voorheen Op meer glans en aanzien roemen Dan wel thans; daar men het veen Merkelijk hoort minder roemen 't Veenen geeft hier wel 't bestaan Maar eens zal het dorp daardoor te gronde gaan". In Woerden zat hij tijdelijk ge vangen, maakte waarschijnlijk na zijn vrijlating een reis naar Witten berg en bezocht eenmaal terug in Holland verschillende plaatsen. Na zijn pastoraat in Jacobswoude liet hij het priesterambt varen en voor zag als bakker in zijn levensonder houd. Hij werd door de Inquisitie ge arresteerd en op 10 mei 1525 in EG-commissie wil tijdelijk steunen maar in 1911 gedurende de droge de Voorpoort in Den Haag ge van- zomer van dat jaar was het gras van het weiland van de Vieram bachtspolder dermate verdroogd op werd hij beschuldigd de plaatsen waar de fundamenten therse ketterijen. Jan de Bakker de importeurs een bedrag overeen- schatting 25 miljard gulden i ROME Italië heetf gisteren gen gezet. Tijdens zijn proces, dat van ongeveer zeshonderd arti- heel jaar. duurde van 11 juli tot 7 september, ^elen gepubliceerd waarvan de in- commissie gelegen hebben, dat men vrij gemak kelijk opmetingen kon verrichten. Daarbij kwam vast te staan dat „Ter Woude" ronde hoektorens had. Rondom het kasteel „Ter Wou de" vestigden zich lijfeigenen, die hier eerst in de bossen aan de ver schillende wateringen in hutten woonden maar 't veiliger vonden zich in de direkte nabijheid van het kas teel te vestigen. Hieraan is het ont staan van Jacobswoude toe te schrij ven: eerst een buurtschapje, later een gehucht en ten laatste een dorp. Jacob van den Woude XVIII. de laatste van dit geslacht, werd in 1479 met zijn gezin uit Leiden verdreven, omdat hij de Hoeksen aanhing. Geruime tijd woonde hij toen iin Schoonhoven Twee jaar later betrok hij weer zijn kasteel te Warmond en wilde hij met behulp van zijn leger de stad Leiden inne men. Deze Van den Woude over leed op 20 december 1503. Hij was ook Heer van Hoogmade om dat hij met een telg uit het ge slacht van Van Poelgeest was ge huwd. Na zijn dood kwam het üatijnse naam: Johannes Pisto rius) beriep zich op de H. Schrift en verwierp de kerkelijke ceremo niën en avondmaalsopvatting. Het vonnis over Jan de Bakker luidde bank maatregel geldt ontwijding en verbranding en dat paaide tijd. De goederen op de lijst vonnis werd op 25 september 1525 variërend van vlees en andere le- het Prinsenhof in tegenwoor- vensmiddeien tot zaken als vuur- taling van lopende kredieten. Hij sprak de waarschuwing uit dat de Europese Ge- de Italiaanse maatregelen niet dien- vanaf heden is beperkt doordat meenschap heeft verklaard maatre- den te worden nagevolgd door ande- "Het is zeer belangrijk dat wij dit geval aan banden leggen en dat dit voorbeeld niet wordt nagevolgd", zo NOORDWIJK Twee echtparen, na een avondje uit in opperbeste stemming, vonden bij de aanleg van de parallelboulevard een gemeentebe zem, waarmee ze aan de slag gingen. Na de Quarles van Uffordstraat en de Van Panhuysstraat, kreeg de Van de Mortelstraat een schoon maakbeurt. Na een tip ging de politie een kijkje nemen. Echter de „ge meentereinigers" bleken niet genegen de bezem aan de heren van de her mandad af te staan. Eerst na de be lofte van de beide wetsdienaren dat zij de schoonmaak zouden voortzet ten gaven zij de bezem terug. Geforceen menings verschillen in Leidse politiek Natuurlijk staat het mijn sieve vrienden van PPR. vrij hun verkiezingscampa goeddunken te voeren. Toch hen in overweging willen gei tijdens de verkiezingsstrijd i richten op de punten v gressieve partijen het met elki eens zijn en niet op de punt! zij wat verschillend over denfc s Zo zou het de PPR'PSP'D I misstaan Otn ln navolging Partij van de Arbeid het bel door de VVD-CDA-combing I laatste vier jaren ln Leiden is - of juist niet gevoerd ii kracht te veroordelen e schappelijke progressieve visie voor de komende vier J de kiezers duidelijk te lijkt mij weinig bevorderlijk doel van het P v.d.A. - PI j D'66 bondgenootschap, nl. behalen van een progress!! derheid in de gemeenteraad I daadkrachtiger, vernieuwd b bieden, om nu met eeforca 3 derlinge meningsverschillen buiten te treden. LEO! j Hoge campagneleider Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Renske Catharina dr v F. C.m E. de Kievit: Theodorüs Nic v. T. N, Wurzer en C. M van e Engelina Elvera Qulrina dr Rooijakkers en M B Brani fo Pieter Teunis zn. v. T. c GAD. Broer; Johannes v. J. J. Smirtenaar en 1. Iperen; Anna Cornelia Maria n B. Koster en B W. M Capteli tijn Oscar zn. v. P. Boom en Koning; Stefan Willem Alen 1* K A. Kardolus Vincent zn. v. P L. VerlinA Walen; Esther Rachel dr G. W. van Leeuwen OVERLEDEN der Wal (0) dol tv; J. Hoogstraten der Blom (72) ma gelen te willen treffen die economi sche steun zullen bieden aan Italië, om dit land uit zijn huidige beta ihij. digheid van landvoogdes Margaretha werk in Parma voltrokken. rii^. Naast Jan de Bakker predikten nauw omschreven voorwaarden aan deze hulp zullen worden verbonden. Het lid van de uitvoeren dp com- i de gemeenschap Wilhelm hoefijzers vertegenwoor- Haferkamp zei tijdens ook anderen iei Jacobswoude de Her vorming. Jacob Arendszoon van Alkmaar en Petrus Gabriël wa ren twee van hen. Arendszoon begon zijn prediking in Amsterdam en kreeg later uit Delft het verzoek om daar te komen preken. Op zijn reis van de hoofdstad naar Delft passeerde hij Jacobswoude en en kele inwoners verzochten hem om ook daar enkele preken te houden Rond 1577 werd Nicolaas Si- ironszoon, vroeger pastoor predi kant in Jacobswoude. Het dorp was inmiddels geheel tot de hervorming overgegaan. Twee jaar later ver trok Simonszoon naar Woerden en verd de Hervormde gemeente digt ongeveer veertig procent van dP ferentie dat de commissie bereid was de termijn voor de terugbetaling ontwikkelingslanden welke die dukten king van de invoer van vlees dere levensmiddelen is vooral nadp- lig voor Frankrijk, de grootste pro ducent van levensmiddelen in de EG. In de gemeenschap liggen op het kredieten te verlenen ogenblik grote voorraden rundvlees uitstel wilde geven opgeslagen en de Italiaanse maatre gel kan die situatie alleen maar ver- ergeren. De beperking van de invoer ls be doeld om verbetering te brengen in voorgelegd aan de ministerraad van Italië leveren. De beper- de gemeenschap die vandaag bijeen kwam in een speciale zitting om de Italiaanse problemen te bespreken. Haferkamp zei dat de commissie niet de bedoeling had Italië nieuwe naar alleen de terugbe- ambacht Hoogmade Van Poelgeesten. De eerste bewoners van Jacobs woude waren heidenen. Rond 69( kwam Willibrordus vanuit Enge land naar de lage landen. In de te- aan de jacobswoude van 1580 tot 1588 door de positie van de Italiaanse beta- predikanten uit omliggende dorpen bediend. Petrus Was nam in 1588 het be roep aan en bleef tot 1604 de her- ip.i|w BBB Pvormden van Jacobswoude voorgaan, genwoordigtT provincies Noord- en Van 1604 tot 1617 deed Johannes balans. De invoerbeperking betreft Zuid-Holland stichtte hij ettelijke Adriaenszoon dit. Daarna kwam de goederen voor een waarde van naar Voetbal Cardiff City zal het volgend seizoen Wales vertegenwoor digen in het toernooi om de Europa Alphen cup voor bekerwinnaars. In de finale om de voetbalbeker van Wales ver eigen lingsbalans die dit Jaar een tekori van meer dan dertien miljard gul- sloeg Cardiff gisteravond den zal aanwijzen. In februari ont stond al een tekort van meer dan drie miljard gulden op de handels- publiek Stourbridge met 20. Het eerste duel was in een gelijkspel van 00 geëindigd. Het was vcor de ne gende keer in de laatste elf jaar, dat in de sociale wetenschappen W. J. C. LEIDEN Aan de Leidse univer siteit zijn B. E. Nieuwenhuys (30) te Oegstgeest en R. A. Heijtink (30) te Leiden gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen. Nog deze maand zullen promove ren: tot doctor in de geneeskunde M. Helfferich (34) te Gouda (30 mei), tot doctor in de letteren A. K. H. Moerman (33) te Papendrecht <22 mei) en M. A. E. H. E. Nur El Din te Leiden (29 mei), tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen Ch. A. M. Peters (25) te den Rijn (8 mei), J. J. der Klink (30) te Nieuwe We tering en Z. W. Y. Laufer te Haifa, Israël <15 mei), C. L M. Beenakker (26) te Eindhoven en P. E. Metz (29) te Leiden (22 mei). K. Haags- ma (41) te Oegstgeest en tot doctor de beker naar Cardiff ging. Bremer (49) te Utrecht (29 mei). DE KAAG De provincie wil de Ka- gerplassen zowel voor de plezierzeil- vaart als de pleziermotorvaart beter sport bevaarbaar maken. Het Norremeer keren en de Eijmerspoel bevatten beide ondiepten. Een jacht met een diep gang van bijvoorbeeld 1 meter schuurt op een aantal plaatsen in beide plassen ovei de drassige bo dem of over puin Voor motorjachten is het hinderlijk en ook schadelijk omdat het schade aan de schroef tot consequentie kan hebben. Wanneer de kiel van een zeilschip vastloopt GS verliest het schip snelheid en wordt daardoor onbestuurbaar In het Zwei- land zitten een aantal diepe plaat- wel tot de 1 J iat b 4 epen A meter. Dat vormt 1 beletsej omdat I de startschepi bleem oplevert. Een ideale de Kagerplassen vindt ter. Voorgesteld wordt die die die diepte niet hebben II te diepen terwijl het daar komende materiaal zal w< stort in de te diepe plaats beide plassen. niet dat door zaamheden aan de plassen 5 te op de recreatiemeren i men.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4