bumatra- n plaats ian Hof- andbrug Wees wantrouwig jegens „korting jaloezieën" «REI: Merenwijkers blijven huur inhouden Groenoordhal blijven verpachten Kontroleer wat u bij zulke merken allemaal mist S r SL Kéuéi ZZ 'imerK M*'!01 flïgts extra Daarom is een'Luxaflex'jaloezie uiteindelijk toch voordeliger... JJSDAG 7 MEI 1974 LEIDEN fassenaarseweg- Plesmanlaan LEIDEN De Leidse univer- ■it wil een uitgang: van het aplex Leeuwenhoek op de smanlaan. Ze is bereid voor Ip voile 100 pet. een verbinding ossen Wassenaarseweg en Ples- oanlaan te bekostigen. De ge- oeente bekükt of het mogelük I naast deze autoverbinding een 1 [etspad te leggen, zodat meteen e (ietsverbinding Morskwartier- lontkwartier verwezenlijkt 'U iprdt. Van Rooyen (D*66) vroeg de verkeerscommlssie aan- acht voor het plan van de werk roep Fiets. Streep door belasting LEIDEN Hoe komt er een gele streep voor het belastingge bouw op de weg? vroeg verkeers- eommissielid Van Zijp gisteren. Het bleek, dat niemand bij de belastingen weet wie die streep heeft getrokken, maar dat er wel een aanvraag voor is gedaan aan de gemeente om parkeren vóór het gebouw te voorkomen. De nu getrokken streep zal verdwijnen. „Waar is de zwarte verf?" vroeg wethouder Kret, die in deze ver kiezingstijd kennelijk zin in kal ken heeft provincie en rijk. Dit zou jnlel gebeuren op grond van het dat de brug een rol speelde in - Irtkkeling van het verkeer, dat openbaar vervoer, dat ig gaat geven op het geplande mDe Vink in Voorschoten, g Ihouder Kret deelde mee, dat li halte bij de Spoorwegen op een jitje staat. Een verbinding voor ngers en fietsers acht hij van voor de bewoners van ■Hofland (scholen en winkels Geen Galgewaterbrug DEN Wethouder Kret van mtioikkeling en verkeer, net van een icerkbezoek aan m. deed gisteren enkele uitspraken in de verkeers- f issie. J leiden heeft met de aanvul- uitkering en zijn reserves de komende vier jaar een taakt bed. Het is niet waar, Plesmanrotonde Mede door het schrappen van de Galgewaterbrug zal voorlopig niet duidelijk zijn hoe de Plesmanrotonde icordt gezegd'dat wê armoe °P het Stationsplein moet worden ge- ■j.verdelen. Zijn we fysiek wel reconstrueerd. Die reconstructie staat 8 tóf al het beschikbare geld dus niet °P het investeringsschema, e? de werkloosheidsinjectie) op Vooral mevr. Kerling (PvdA) had - lken? De oude investerings- daar moeite mee. omdat ze de situa- met de veelheid aan tie in het bijzonder voor schoolgaan de kinderen onoverzichtelijk en ge vaarlijk vindt. Bekeken zal worden of het moge lijk is het openbaar vervoer naar de Merenwijk de eerste Jaren te finan- JU» last van. Het wegen- en cieren utt de exploitatie van het i tnnet kan het niet aan De nlem'e stadsdeel. Dit bedrag zou dan -•niet drukken op de begroting. Het openbaar vervoer zal worden uitge breid. In de naaste toekomst komt er als voorlopige maatregel een school- busje. De verkeerscommissie ging ak koord met het laatste krediet (470.000) voor het verkeers- en ver voersplan Leidse agglomeratie. Wet houder Kret zei wel begrip te heb ben voor Zoeterwoude en Voorscho ten, die niet meer willen betalen. De gemeenten zullen evenwel aan hun overeenkomst worden gehouden. Enkele straten in het Maredorp- oost krijgen eenrichtingverkeer. Van Rooyen vroeg in dit verband of het de v.d. Werfstraat aan de kant van de Pelikaanstraat afgeslo ten te houden. Deze tijdelijke situatie geeft veel rust in de wijk. Kret ant woordde. dat dit niet in de bedoeling zijn tegen de verwij- De Floris Versterlaan krijgt een \ltiden-zuid kloppen niet, parkeerverbod aan de kant van de N gebeurt elders ook. Een Groenoordhal, voornamelijk om ijk voorbeeld is Delft". parkeren op marktdagen tegen te MANS MELKERT gaan. zO'ft in dat licht gezien lies". Elke invloed is in het Leidse te merken. Je kunt geen leggen of de halve stad er last van. Het wegen- en pmet kan het niet aan. De °ver de Maresingel tussen en Haarlemmerweg bijv. JJiiet worden gemist, maar vel op instorten". Ms de Hoflandbrug niet M gebouwd. zal het bestem- Pton in Zuidwest moeten lü n veranderd. Zo zie je hoe fo'n plan kan zijn". Kret leze uitspraak naar aanlei- Van een opmerking van deijer (PSP), dat men fnen zou kunnen 'gedogen' niet-af gebouwde deel van Heilaan). ™t is misselijk van Rijks- en ANWB. dat allerlei ihten worden verzonnen om mogelijk slag Plesmanlaan op de OJ eg niet aan te geven. Het is toeüijke zaak en het kost te veel. Verhalen als zou LEIDEN Burgemeester en wethouders willen met betrekking tot de exploitatie van de café- en restaurantruimten van de Groen oordhal het idee volgen, zoals dat door de begeleidingscommissie Groenoordhal is gelanceerd in een (geheim, maar door ons ge publiceerd) rapport. B. en W. zijn van mening, dat er aanleiding bestaat een nieuw, op enkele plaatsen gewijzigd con tract met I. Milikan aan te gaan. De wijziging betreft voornamelijk onderzoek naar de mogelijkheden de looptijd met de optietermijn. Het contract geldt voor een jaar en de exploitant heeft viér optie jaren. De werkgroep Groenoord hal heeft dit geadviseerd. Dit blijkt uit een ontwerp-pre- advies aan de raad, waarin met geen woord meer wordt gespro ken over de verandering, die de geschorste Groenoordhal-direc teur Daey Ouwens had voorge steld. Van een door hem en de commissie bedrijven het in eigen beheer nemen van de restauratie blijkt niets in de stukken. De zaak komt maandagmiddag aan de orde in een vergadering van de raadscommissie bedrijven. Ook de overeenkomst inzake de exploitatie van de Stadsgehoor zaal komt hier opnieuw aan de or de. Een door de commissie ge vraagde toelichting hierop is niet gemaakt. jpEN De Sumatrabrug, die vanaf de Lage RSjnliilc bet listrieterrem De Waaard moet gaan ontsluiten, krijgt «•rang boven de Hoflandbrug, de schakel over het Korte Jctkanaal tussen de Leidse wijk Zuidwest en de Voor- 55 [>tense wijk Noord-Hofland. B. en W. zullen de raad rstellen het investeringsschema aldus te wijzigen. Wet- der Kret van stadsontwikkeling en verkeer vond gister- üi dag de verkeerscommissie achter zijn plan. kan snel worden begonnen met in Zuidwest), zodat Voorschoten dan öuw van de beweegbare het grootste deel van de kosten (zeg itraburg, die de Sumatrastraat 75 pet.) voor zijn rekening moet erbinding geeft met De Waard, nemen. In het verleden is die bereid- panden aan de Lage Rijndijk heid niet gebleken. De wethouder zei m worden gesloopt. Die zijn al terloops, dat het adres voor bezwaren inden van de gemeente. De tegen het niet bouwen van de Hof- I kan worden betracht, omdat landbrug uit Voorschoten het colle- leid voor de brugbouw klaar ge van B. en W. van Voorschoten en niet van Leiden is. aiige jaren ligt er nJ. een goed- Een gedeelte van het beschikbare rd krediet van f 5 miljoen voor geld zal moeten worden gebruikt om uw van de Hoflandbrug. een een oplossing te maken voor het isklaar plan voor de verbinding braakliggende einde van de Vijf i Vijf Meilaan (Zuidwest) en Meilaan als daar niet de oprit voor I-Hofland. Die brug gaat meer de Hoflandbrug komt. Het bestem- 1, maar dat geld zou moeten mingsplan zal moeten worden ge- ijzigd. LEIDEN Leerlingen van de Paus Joannesschool en de St. Franciscusschool hebben gistermid dag een bezoekje gebracht aan de patiënten van het verpleegtehuis "Zuydtwijck" aan de Aaltje Noorderwierlaan. De kinderen deden zondag hun Eerste Communie. Dat feest wilden ze over brengen op andere mensen. Met de gaven die zondag in de kerk werden aangeboden zijn ze naar de patiënten van "Zuidtwijck" gegaan. Fruit en lekkers vonden hun weg. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Helemaal achteraf op de publieke tribune zat ze gisteren wat te lachen. Een bejaarde man, verdacht van een snel heidsovertreding, had zojuist tegenover kantonrechter mr. Van Dijken verklaard al 38 jaar zijn rijbewijs te hebben. Nooit had hij een boete gehad, en nu zou hij ineens te hard hebben gereden „Of u hemt geluk gehad, offemeende de magistraat. Dat vond ze wel grappig. ivtaar even later was het juffrouw B. ernst. Per auto door een rood licht rijden kost 50 gulden, zei de officier. Maar dat kon ze niet betalen. Ze reed eigenlijk ook nooit auto (deze was geleend). Verder ging alles altijd per taxi, dat werd vergoed. Ze was 100% invalide en kreeg een uitkering. Misschien wel, zo atypisch als dit „verweer" luidt, een typisch geval voor de strafzitting van de kantonrechter. Want moeilijk in juridisch opzicht zijn de zaken eigenlijk nooit. Wat cijfers mogen deze stelling inllustrerende gemiddelde behandelingsduur van de 55 zaken, die ik de afgelopen drie zittingen heb horen afroepen, bedroeg zes minuten. In 25% van de gevallen ging het om een aanrijding, 22% betrof een snelheidsovertreding, en 20% een rood stoplicht. Daarbfj wil er in de eerstgenoemde categorie over de precieze toedracht nog wel eens worden geharreward, maar het ambtsedig proces-verbaal geeft vrijwel altijd de doorslag: de twee laatste categorieën leveren zelfs bijna nooit feitelijke problemen op. Maar waar de problemen wél eens willen zitten, dat is in het vlak van persoonlijke omstandigheden, die vaak met de zaak zelf nog zo erg veel niet te maken hebben. Zo ook in het geval-B. Rechter en officier bekeken haar wat be vreemd, maar het vonnis was tenslotte, conform de eis, de helft van het voorgestelde schikkingsbedrag: 25 gulden. Ook hier nog even wat cijfers. Hoe ligt de verhouding tussen eis en vonnis? Toch wel verrassend: 45% van de vonnissen is milder dan de els, 35% conform en slechts 10% strenger (nog steeds ge rekend over deze 55 zaken». Voor de Leidse kantonrechter Milder vonniste de kantonrechter bijvoorbeeld in het geval Van der W. Als bestuurder van een brandweerauto was hij van de Weddesteeg linksaf het Nöordeinde opgedraaid (wat verboden is). Hy had daarbij geen voorrang gegeven aan een bromfietser, waar door de verkeersveiligheid in gevaar was gebracht, zo luidde de telastenlegging. Inderdaad had de bromfietser daardoor plotseling moeten remmen en was gevallen. Was hij daarbij nu tegen de brandweerauto opgebotst of niet? Het was aanvankelijk ecu omstreden zaak, maar met behulp van twee getuigen-inzittenden kon Van der W. aannemelijk maken dat dit niet zo was. „Het eerste feit erken ik. edelachtbare, maar het tweede niet. Toen ik linksaf sloeg was er in geen velden of wegen iemand te bekennen. Die Jongen moet dus zelf veel te hard gereden hebben. Toen hij weer overeindgekrabbeld was ging hij er trouwens ook als een haas vandoor". Uit de processtukken bleek dat daar een simpele verklaring voor te vinden was: de bromfietser, bang geworden doordat een wagen vol brandweermannen hem de schuld van het gebeurde gaf, had het raadzaam geacht het hazepad te kiezen. Maar inderdaad achtte de officier, mevrouw v. Schaik. mét verdachte het tweede tenlaste- gelegde feit niet „wettig en overtuigend" bewezen (een eis die uit art. 338 van het Wetboek van Strafvordering valt af te leiden», en vorderde daarvoor dan ook vrijspraak .Maar aan het linksaf- slaan hielp geen moedertje lief: Barbertje moest hangen en wel voor 50 gulden. Mr. Van Dijken vonniste, rekening houdend met de omstandigheden, 10 gulden lager, en met lange gezichten vertrok het drietal. Helaas, hoewel dat heus geen gewoonte is, en er toch ook hier af en toe nog wel eens wat koddigs te noteren viel (zoals de man die twee glaasjes Cola, „nou Ja, Cola-tic" had gedronken, maar toch een alcoholpromillage van 1,86 op de schaal bracht), werd de zit ting vervelender. De griffie geeuwde steels. De parkwachter gaapte. De bode gaapte zelfs ontzettend. FLORIS BAKELS LEIDEN Een groep van veertig bewoners van de Merenwijk zal tot eventuele rechtsprocessen toe maan delijks een bedrag van 75 gulden aan huur blijven weigeren. Ongeveer tachtig Merenwijkers zullen afwisse- is gisteravond besloten in een buurt- vergadering, die belegd was door het Huurderscomité Merenwijk. Proceskosten zullen betaald wor- bijdrgae aan leveren. Daarom is ook gekozen voor het getal van veertig "harde" weigeraars. Dan is, zo moti veerde leden van het huurderscomi té, de actie financieel haalbaar. Ver tegenwoordigers van het Juridisch Adviesbureau, dat voor rechtskundi ge bijstand zorgt voerde bovendien aan, dat met veertig weigeraars voor de rechter hetzelfde effect wordt De rest van de f 5 miljoen kan de Leidse Baan kwam. Geen worden gebruikt voor het asfatleren »€i|e Baan. dan geen subsidie voor van busbanen. Dit project was ge- aterwijkse verbinding, daar schrapt op het investeringsprogram- het op neer. ma en kan nu terug. Er is meer ge- de verkeerscommissie kwam de schrapt om geld vrij te maken voor itie om over het Korte Vlietka- renovatie en rehabilitatie. O.a. is een voetgangers- en fietsersbrug minder uitgetrokken voor het z g. 0 |wen, desnoods met één rijbaan walkantenplan en reconstructie van rfhet openbaar vervoer, dat aan- de Haarlemmerstraat en is de Galge waterbrug helemaal verdwenen op het schema tot en met 1978. Wethouder Kret hoopt het walkan tenplan en de Haarlemmerstraat toch te kunnen uitvoeren door een bijdrage in het kader van de aan vullende werken (werkloosheidsinjec tie). Amptmeijer (PSP) en Stroink (KVP) hadden wat moeite met der gelijke verschuivingen binnen dezelf de portefeuille. Stroink met name dacht aan de restauratie van de Zijl poort. die een hoge urgentie zou moe ten krijgen. Kret deelde mee, dat hiervoor de grote plancommissie be staat, van het bestaan waarvan het T^v a jonge raadslid niet op de hoogte was. 9 Van Rooyen (D'66) had bezwaar tegen de plaats van de Sumatrabrug. LL V-Z. die hij aan de andere kant van De Waard wil. Hij vreest veel verkeer in de te asfalteren Sumatrastraat. Vol gens Kret is een andere plaats onmogelijk door het woonplan voor het Waardeiland. ADVERTENTIE pMZonóe'e Mw- ko6t bij t werk - Luxaflex'weü> extra nieta extra <materiadl;-koet bijl merk Luxaflex niets extra mmm^Ê heuh uit andere 5kj de'Luxaflex'jaloezie qadt Isnger mee \ldYY\e\breedtei-ke^t bij 't merk'Luxaflex niets extra bereikt als met bijvoorbeeld honderd of honderdvijftig weigeraar. De weerstandskas zal de komende maanden verwacht wordt dat de eerste uitspraak van de rechter pas in september aan de orde zal komen door middel van uiteenlopende ac ties. zoals een bazar, Amerikaanse verkoop van oude spullen, muziek festijnen e.d. worden gespekt. BHW en SP Dit is in het kort de besluitvorming, waartoe de vergadering gisteravond kwam. Op 'n bijeenkomst overigens - Utrechtse studenten in de sociologie maakten er een film van. die te zij ner tijd bij buurtacties elders in den lande zal worden vertoond- die voor- al in het teken stond van de split sing tussen het grootste deel van het huurderscomité- 19 van de 25 leden- enerzijds en de Bond voor Huurders en Woningzoekenden anderzijds. Het oorspronkelijke BHW afdeling Me renwijk genoemde comité heeft zijn naam gewijzigd in Huurderscomité Merenwijk. Actieleiders Van Winden vertelde waarom: "Sinds we met de actie begonnen zijn is het ene SP- kanon (met S.P. wordt Socialistiese Partij bedoeld) na het andere ko men vertellen hoe we het moesten doen. Wanneer je getrouwd bent met de BHW krijg je de S.P. er als zeer koppige schoonmoeder bij. Ter wijl we altijd gezegd hebben, dat we niet aan partijpolitiek willen doen". Een situatie, die tot spanningen in het comité heeft geleid, die de niet ten goede zijn gekomen. Daar om besloten negentien leden zelf- standig verder te gaan. Vertegenwoordigers van de BHW o.a. Vergeer, Hannes en Piket, allen ook kandidaten van de SP bij de komende gemeenteraadsverkiezingen, uitten daar gisteravond hun misnoe- gen over. al bleven ze het doel van de actie steunen. De BHW bleek ook niet te spreken over de te volgen taktiek. Vergeer stelde, dat met de actie niet op een Juridische uitspraak zou moeten worden gemikt. ,We worden niet gedekt door de wet". De BHW is zo vertelde hij bereid om de actie financieel te steunen mits het een geslaagde is en dat houdt o.m. in dat de huur massaler zou moeten worden geweigerd. Onduide- 1 lijk bij dit alles is de positie van de bewoners van de Valkenhorst en de Buizerdhorst. Piket heeft destijds bij de actie deze flats voor zijn rekening genomen en is niet bereid aldus het Huurderskomittee Merenwijk de ge gevens hierover af te staan. Bij een stemming sloten de mees ten van de ruim vijftig aanwezigen zich bij het Huurderskomittee Me renwijk aan. Achtentwintig spraken er hun vertrouwen in uit. acht de den het tegendeel en zeventien be woners wensten zich van stemming te onthouden. ADVERTENTIE WcUif gadepooaord Handelsmerk n O Huaur Douglas GOUDEN en BRILJANT Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3