eel vaagheden Dnd 'Leidse' reekcommissie 'otestanten izorgd over r. Staten Wie Kerken steunen restauratie synagoge Aqui Geloof in de duivel groeit in de V.S. LOKET VOOR HENGELAARS Huurverhoging AG 7 MEI 1974 ■JjmjIllüHUJ.'B siding van deken drs. Th. J. A. leraets S. J. bijeen brengen met en actie voor de restauratie van e voormalige Portugese synago- uit 1726 aan de Haagse Jan yertsstraat achter de Prinses- »gracht. Een "uniek feit" noem- e rabbijn A. Soetendorp het. dat kerkelijke zijde op initiatief enkele niet-joodse stadgenote jntact is opgenomen met de 11- »raal Joodse gemeente om sa- ïen de resterende financiële Droblemen rond de restauratie op te lossen. Sinds de oorlog, toen de mees te Portugees Joodse families om kwamen, was de synagoge geslo ten. In 1972 kocht de kleine libe raal Joodse gemeente, die nu in *en pand aan de Stadhouderslaan samenkomt, het gebouw en de woonhuizen van de rabbijn en de koster aan de Prinsessegracht die alle drie op de monumentenlijst staan. *t schc belangrijke synagoge, en het benutten van de bijgebouwen als ontmoetingscentrum en als leer huis waar iedereen kan kennis maken met de bronnen van het Jodendom. Voor de restauratie, lie in februari is begonnen, en de inrichting is ongeveer 1,4 miljoen nodig, waarvan de overheid cir ca vier ton betaalt. Uit fondsen en toezeggingen hoopt men nog ongeveer zes ton te onvangen. De drie ton, waarnaar het werkcomi té streeft zijn vooral bestemd voor de aanleg van verwarming en sa nitair van dit "statige en waar dige monument, dat door zijn bij zondere soberheid een diep ont roerende indruk maakt". Aldus mr. drs. L. Wijsenbeek, directeur van het Haagse gemeentemuseum en lid van het werkcomité. In een brochure wordt een beroep ge daan op de Haagse burgerij en de kerkelijke gemeenschappen in en om Den Haag. In 1976, wanneer de synagoge 250 jaar bestaat, hoopt de libe raal Joodse gemeente het gebouw in gebruik te nemen. Ere-voorzitter van het comité ran aanbeveling is burgemeester mr. V- Marijnen. Leden zijn on dermeer: minister H. van Doorn van CRM, kardinaal B. Alfrink, secretaris-generaal dr. A. van den Heuvel van de Hervormde Kerk, directeur-generaal J. Jessurin van de Rijksdienst Monumentenzorg, de oud-katholieke aartsbisschop A. Kok, voorzitter mr. F. baron van Voorst tot Voorst van de Haagse kunstkring en mr. M. Vrolijk, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland. Freule C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen is lid van het werkcomité. orthodoxe christelijke kerken in de Verenigde Staten, ider de Christian Reformed Church, circuleert op het it een getuigenis van ruim vijftig evangelistische chris- die hun bezorgdheid uitspreken over de huidige ontwik van hun land. Zij vallen het materialisme in de Ver- Staten aan en de verkeerde verdeling van de welvaart land. Zij opperen voorts hun bezwaren tegen het mili- en het geweld. ondertekenaren behoren lacteuren van het Reformed kringen van de Chris- med Church gelezen wordt. Marlin van Elderen, Lewis n Richard Mouw. 'Wij be- christelijke verant- iieid als burgers', zeggen de irom zijn wij tegen het vertrouwen van onze na- omische en militaire macht U vertrouwen waaruit een oorlogs- en geweldsziekte waarvan onze naaste en buren het slachtoffer wor- moeten vermijden dat we een voorwerp maken bijna religieuze aanhanke- ijden dat wij de mannen ligd hebben om trots over te heersen en de vrou- ie overheersing passief te Daarom roepen wij man- juwen op tot discipelschap, zeggen geen nieuwe evan- engen maar de boodschap Christus, 'die door de de Heilige Geest mensen bevrijdt van de zonde, zodat zij God kunnen prijzen dooh hun werken van gerechtigheid. Door deze verklaring, besluiten de vijftig evangelische christenen, onderschrijven we geen politieke ideologie of partij, maar maar roepen onze nationale leiders op tot die gerechtigheid die een land verheft. Laatste lezing over St. Thomas van uino LEIDEN A.s. vrijdagavond (10 mei) wordt in het academiegebouw van de Leidse universiteit aan het Rapenburg de laatste van een serie van vijf lezingen gehouden in het ka der van de herdenking van het ze venhonderdste"*sterfjaar van St. Tho mas van Aquino. Prof. dr. H. Berkhof zal spreken over "Een protestantse vi sie op St. Thomas". De lezing begint om acht uur en is voor ieder toe gankelijk. Paus Paulus voor weder invoering Gregoriaans VATICAANSTAD Als per soonlijk geschenk heeft paus Paulus de Zesde aan het We reldepiscopaat en aan de gene- raal-oversten der religieuze or den en congregaties een "klein repertorium" van Gregoriaanse gezangen toegestuurd. Hij voegt er de wens aan toe dat men het Gregoriaans weer zal invoegen in de eredienst en de getijden. Bij het geschenk zat een stuk van de congregatie voor de god delijke eredienst waarin wordt aanbevolen het Gregoriaans uit het klein repertorium in te voe gen in de vernieuwde liturgie en de mis in de landstaal, zodat te gelijkertijd de diversiteit en de eenheid van het volk van God wordt gesymboliseerd. De paus had zich vorig jaar bij drie gelegenheden al uitgespro ken voor een "wedergeboorte" van het Gregoriaans. Internatio- nationale. dikwijls niet-katho- lieke, kunstenaars zoals de vio list Yehudi Menuhin, hebben er in het verleden bij hem op aan gedrongen het Gregoriaans in de katholieke eredienst te handha- van als cultuurbezit van on schatbare waarde. In Nederland betreurde nog zeer onlangs pro fessor Van het Reve de inge krompen rol van het Grego riaans. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben vorig jaar via de Provinciale jische Dienst de nota Plandoelen van het streekplan Zuid-Holland-West" ge- erd. De democratie vereist dat de mensen die in dit gebied wonen de nodige in krijgen, alvorens Provinciale Staten eind 1974 er een oordeel over gaat vellen. zenten zullen zich ongetwijfeld gaan roeren, maar ook one voetvolk, de burger, mag zijn zegje doen. Wat ategorie betreft hebben G.S. in december van het vorig viertal streekcommissies van elk 20 man in het leven i voor de bollenstreek, Leiden en omgeving, Den Haag ïuing en Westland. Voor zo'n commissie kon iedereen imelden (er zijn advertenties in dagbladen geplaatst st werden bepaalde organisaties en instellingen bena- afgevaardigden beschikbaar te stellen. Uit de kleine lidaten werden er 4 x 20 geselecteerd, die bij elkaar oed mogelijke vertegenwoordiging van de diverse sec- n het maatschappelijk leven zouden geven. ttrt i de commissies: 1) het van adviezen en informa- wenselijke ontwikkelin- ^el opschiet Dozy van de Provinciale Plano logische Dienst. Vaagheid schijnt bij planologische discussies te horen. Voor je het weet, sta Je om met Jan Blokker te spreken in een plas van woorden die Je bijkans tot neusvleugels reikt, zonder dat Je gebied, 2) het stamule- inist Eén der belangstellenden, e e openbare memngsvor- agrarische sector i de kar gebied in relatie tot lan. Eerste taak van de de door de planologen ..plandoelen" onder het te leggen, lom üssie voor Leiden en om it dat inmiddels gedaan, krant van afgelopen vrij- Q™^' De commissie had Betekenis aan te merken dat zij streekplan eigenlijk i r zei het zo: „Ik ben echt ge in teresseerd, en daarom zou ik zo graag met wat concretere zaken wer ken. Thuis heb ik een heel pak pa pier doorgelezen, hier hoor ik ook weer het nodige. Maar ik zie nu door de bomen het bos niet meer". .HjH Naarmate zo'n avond in vaagheid deel moest worden her- vordert, ga je je toch een aantal za ken afvragen: wat is de autoriteit, het mandaat van die twintig mensen plus hun aanhang belangstellenden wat is hun invloed en betekenis? Is zo'n streekcommissie zonder-achter- Bie op de zolder van het ban niet bang dat haar werk wordt ds om de problematiek fijngemalen tussen zulke machten nu met als gemeente en provinciale nd vergaderde de „Leid- ïkijken daarvoor belangstelling heid? Wat is haar werk nog waard vormen sub-groepen za- leefklimaat, werkgele- zieningen enz. enz. itleden. a sfeervol avondje daar Woelders en Zaalberg. Zij weten zolder. Er werd naar daar ook geen exact antwoord op, laar over het algemeen al vindt men het mandaat wel dui- Wiscussieerd met de heer delijk: „We zijn een door G.S. in het straks gewesten komen? Na afloop zijn die vragen voorgelegd aan de streekcommissieleden Ter Laak (voorzitter). Bolhuis (secretaris), De "Leidse streekcommissie" (Katwijk, Valkenburg, Rijns burg, Oegstgeest, Warmond, Leiden, Leiderdorp, Voor schoten, ZoeteriooudeWas senaar Alphen ontbreekt tot ontstemming van de com missie) bestaat uit de vol gende leden: H. Br ander - horst, secretaris Kamer van Koophandel (Oegstgeest)R. Sloos, directeur (Leiden); M. Groenenboom, bibliotheek assistent (Warmond)P. van Delft, voorzitter bloemenvei ling (Rijnsburg)J. v. Vliet, tuinder (Zoeteriooude)A. Fortgens (jurist bouwkun de) H. de Groot, lid stichting ZH Landschap (Oegstgeest) A. Bolhuis, econoom (Wasse naar) R. Quack, verkeersin- genieur (Warmond)J. v. d. Sluys, districtschef NZH (Voorschoten): P. v. Houten, groentehandelaar (Leiden); mevr. Th. Veldhuysen van Zanten, lid diverse werkgroe pen (Voorschoten)P. Selier, voorzitter Leidse Schaakbond LeiderdorpG. Steinbach, directeur Leidse Jeugd Actie (Leiden): C. ter Laak. direc teur "Midden-Rijnland" (Ha- zerswoude), E. Dülmann. di recteur-geneesheer (Kat wijk); H. Woelders, docent aardrijkskunde (Leiden); W. de Vreeze, burgemeester (Warmond)E. Broesterhui- zen, chemicus (Leiden); A. Verhees, kandidaat notaris (Katwijk); P. Anes, water bouwkundige (Leiden). INDONESISCHE PREDIKANT IN OEGSTGEEST In Nederland is aangekomen ds. Lukito Hondojo (37), tot voor kort predikant in Djakarta, thans her vormd zendingspredikant in Neder land. Met vrouw en vier kinderen is ds. Hondojo voorlopig gevestigd in het Zendingshuis te Oegstgeest. De hervormde synode heeft ds. Hondojo beroepen in het kader van de wederkerige hulpverlening die de grondslag is van de huidige zen dingsverhouding tussen de oude zendende kerken in Europa en de jonge kerken overzee. De Christelijke Kerk van Indonesië (GKI), de vroegere Chinese kerk van West-Java, heeft ds. Hondojo tijdelijk aan de kerk in Nederland afgestaan. Ds. Hondojo werkt zich in de Ne derlandse situatie in. Komende win ter komt hij "in bedrijf". Hij zal dan de hervormde gemeenten bij staan "in het bijzonder wat betreft het zendingsbewustzijn". Hij gaat dan in het midden van het land wonen De Amerikanen hechten steeds meer geloof aan de duivel. Dat moet blijken uit een enquête die door een New Yorks instituut is ge houden en waarvan de uitslag is gepubliceerd in het weekblad Time. Van de ondervraagden verklaarde 48 procent, overtuigd te zijn van het b/staan van Satan. Twintig procent meende dat een of andere belichaming van een boze geest mo gelijk is. De enquête werd gehouden vóórdat de film "De exorcist" (duivelban ner) in roulatie kwam. Men mag aannemen dat tiie film die een groot succes heeft de meningen ver der heeft beïnvloed. Nog in 1964 geloofde maar 37 pro cent van de Amerikanen in een duivel. Studiesecretaris Kerk en Vrede Kerk en Vrede, de beweging van christen-pacifisten, heeft de gere formeerde predikant van Uden in Noord-Brabant, ds. H. Zeldenrust, voor de helft van zijn tijd in haar dienst genomen als studiesecretaris Drie Jaar heeft Kerk en Vrede het zonder studiesecretaris moeten doen, deels om financiële redenen. Ds. Zeldenrust (39) kwam in 1970 naar Uden, toen nog een Oostbra bantse streekkerk, met preekplaat- sen in Grave, Cuyk, Boxmeer en Veghel. In drie van deze plaatsen is men inmiddels praktisch geïnte greerd met de hervormde gemeente. In Uden en Veghel is men gekomen tot een samenwerking tussen her vormden en gereformeerden, waar bij de hervormde predikant in Veg hel tevens dominee van de gerefor meerden is en ds. Zeldenrust in Uden tevens predikant van de her vormden. Voor beide heren levert dit in het Brabantse land een halve functie op. Ds. Zeldenrust was tot 1 mei voor de rest van zijn tijd leraar; thans geeft hij die tijd aan Kerk en Vrede Zuidafrikaans ere-doctoraat Beyers Naudé Blijkens een bericht in het Zuidafrikaanse blad The Star Weekly heeft dr. C. F. Beyers Naudé, directeur van het Chris telijk Instituut van zuidelijk Afrika, een ere-doctoraat aan de Wit Waterranduniversiteit ont vangen. Het is voor het eerst, dat een Zuidafrikaanse universi teit hetbaanbrekend werk van dr. Beyers Naudé honoreert. Volgens prof. dr. J. Verkuyl te Amsterdam is het niet verwon derlijk. dat de Wit Waterrand universiteit dit eredoctoraat aan dr. Beyers Naudé heeft toege kend, maar wel getuigt dat van bijzonder veel durf van het uni versiteitsbestuur. T>e hooglera ren en studenten van deze uni versiteit zijn felle tegenstanders van de apartheidspolitiek. Het is interessant dat het universiteits bestuur nu zo openlijk voor dr. Beyers Naudé partij kiest", al dus prof. Verkuyl. De streekcommissieleden Ter Laak (voorzitter)Woelders (inspraakcoördinator) en Bolhuis voor de kaart van hun gebied. (Foto Jan Holvast) leven geroepen adviserend lichaam en het spreekt vanzelf dat de provin cie van ons werk kennis neemt en bij haar oordeel een rol laat spelen". Maar de commissie is ook zelf niet helemaal gerust over de wijze waar op met haar werk zal worden omge sprongen, getuige deze opmerking in het commentaar op de plandoelen: „Men is van mening dat de in schakeling van de sireekcommissies niet mag leiden tot de volgende ge dachte: wij hebben de streekcommis sie gehoord en daarmee dus aan de plicht tot inspraak voldaan". Voorzitter Ter Laak voegt er dit aan toe: „Als we inderdaad merken dat we worden gehoord en meer niet dan zouden we onze houding da nig veranderen". Wat de vorming van gewesten betreft: „Het werk dat wij doen, moet toch gedaan worden, dat zal trouwens over de grenzen van de gewesten heen reiken. Bovendien: Je kun niet blijven wachten op die gewestvorming". De streekcommissie, althans een deel van haar leden, wekt de indruk enthousiast verder te gaan. De tijd zal leren wat haar wezenlijke betekenis voor de streek Memoires Dajan De minister van Defensie in het demissionaire Is raëlische kabinet, generaal Mosje Dajan. heeft besloten zijn memoires te schrijven. Volgens de uitgever zal het manuscript volgend jaar gereed komen. Suezkanaal Volgens berichten uit Israëlische bron zou het Suez kanaal, waar nu alle mijnen uit worden verwijderd, binnen drie we ken kunnen worden opengesteld, voor kleinere boten. LEIDEN Op zaterdag 1 Juni as. is het weer zover. Dan kunnen de duizenden Leidse hengelsportief- hebbers hun hobby weer uitleven langs vaarten, grachten, sloten en singels. Vorig jaar (1973) werden op het stadhuis 9 grote visakten, 220 kleine visakten en 6309 bfjdragebe- wijzen afgegeven. Dit Jaar begint de vérkoop van deze papieren op maan dag 20 mei as. aan een speciaal door de afdeling Bevolking hiervoor inge richt loket, achter de hal van het stadhuis. Dit loket is dagelijks ge opend van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.45 tot 15.00 uur en bovendien op 30 mei 's avonds van 17.30 tot 21.00 uur. De grote visakten kosten f33 de kleine vdsakte f 11,75 en de bij- dragebewijzen f 5,-. Overval Twee gewapende rovers hebben vlakbij een bank in het cen trum van Bochum een geldtransport overvallen. Voordat zij zich met 250.000 mark uit de voeten maakten losten de rovers twee schoten, zo verklaarde de politie. De overvallers dwongen de geldtransportwagen met hun eigen auto tot stoppen. LEIDEN De Snelvlieger hield zaterdag een wedvlucht vanuit Strombeek. Aanbal duiven 274. Ge lost te 10.40 uur. Tijd le duif 12.58 uur. Uitslag 1, 2 J. Roest 3. J. Scheurwater, 4, 9 N. Bink, 5, 8 B. Delsasso, 6, 10. F. Compter 7. M. de Lang e enZn. L.P.C. "Columba". Vlucht vanuit Strombeek-B. In concours 163 dui ven. Gelost met n.wind om 13.15 uur. Aankomst le duif op nul punt 15.54.48. 1 en 8. P. Landesbergen, 2. P. v. Klaveren 3, 6, 9, 10. J. Rozier, 4, 5, 7. C. v. d. Nieuwendijk. LP.V. "De vriendenclub". Wed vlucht van Strombeek. in concours 399 duiven. Gelost om 13.15 uur, met nnosten wind. Uitslag: 1. J. Beekman, 2. 3 W. Vijlbrief, J. Beekman, 5. J. Wansinik, 6. H. Wan- sink, 7. R. Noordermeer, 8. Comb. Veilbrief, 9. T Gijsman, 10. J. Gijs man Leiderdorpse Postduiven Vereni ging "De Rijnklievers". Wedvlucht, vanaf Strombeek Bever, afstand 10 km., op -5-1974. In concours 424 cude duiven. Gelost om 13.15 uur met N.O.wind. Uitslag: 1. S. C. ï*racht 2. A. v. d Dop, 3. Gebr v. Goozen 4 A. Ouwerkerk, 5. R. Meyer, 6. Gebr. v. Goozen, 7. P v. Griensven 8 P. v. Griensven, D. A. v. d. Dop, 10. A. v. d. Dop. ..Als de huurverhoging onvermijde lijk is, dan is een weigeringsactie ook onvermijdelijk", zo reageerde 'n bewoner van de vooroorlogse ge meentewoningen op de laatste huur verhoging van 1 april. In Leiden Noord heeft het BHW-actiecomite de daad bij het woord gevoegd. Met in gang van april zijn zij de mensen in de buurt langs gegaan om de weige ringsactie te organiseren. „We wor- ien goed ontvangen. We krijgen lang zamerhand ervaring in dit werk was urn commentaar. Ook bij De Een dracht is het BHW-actiecomité op 'n weigeringsactie voorbereid. Zo gauw de huurverhoging mocht komen. De bewoners van Werkmanswoningen hebben de strijd voor de huurstop, die ze nu hebben nog vers in het geheugen. Die weten dus ook wel wat Z,oerfgen 6en huurverh°0ing moeten Op vrijdag 3 mei stond in dit dagblad dat de gemeenteraad zich nog eens over de huurverhoging zou buigen. Het gemeentebestuur van Leiden gesteund door staatssecreta ris Marcel van Dam noemt de huur verhoging van 1 april „onvermijde lijk in verband met de voortdurende stijging van de expoitatiekosten". Burgemeester e«i webhouders zijn van Dam dankbaar dat hij de huur verhoging van 1972 en 1973 voor een aantal huizen heeft teruggedraaid Het standpunt van de BHW is dat het terugdraaien van huurverhoging niet aan Van Dam maar aan de ac ties van de bewoners zelf te danken is. Burgemeester en wethouders zou den ons dankbaar moeten zijn. Wij zijn van mening dat huurverhoging diefstal is. Immers, onze huizen zijn allang afbetaald. Daarom moet alle huur aan goed onderhoud besteed worden en niet aan belastingen, ren te en afossingen enz. Verder zijn de stijgende exploita tiekosten van huizen een onderdeel van de inflatie. Dat is de als maar voorthollende prijsstijging op alle fronten waarmee de economische moeilijkheden op de rug van de ge wone man worden afgewenteld. De werkende mensen kunnen steeds minder met hun geld doen. Prijs- stop, dus ook huurstop is een uit stekend middel om die inflatde te be strijden, maar dan in het voordeel van de gewone man. Wat we nu zien is dat mensen in de oudere woningen weer met huur verhoging worden opgescheept of ge dreigd. De prijzen in de nieuwbouw zijn waanzinnig opgevoerd. Twee ka pitale kantoorflats staan leeg aan de Vondellaan en het Schuttersveld. In de bouw staat nu de winst van de grote aannemers centraal. De BHW stelt daartegenover de eis van betaalbare nieuwbouw. Daarvoor zijn radicale maatregelen nodig. De belangrijkste daarvan is dat de bouw en het beheer van woningen aan het particulier winstbejag wordt onttrokken. Woningbouw en grond moeten gesocialiseerd worden. Namens het stadsbestuur BHW Lei den, COR VERGEER, p. a. Groenesteeg 31.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11