EIDSCH DAGBLAD Gaullisten verliezen ModeenShopping vandaag Weggelopen meisje uit Leiderdorp is terecht Zigeunerfamilie dreigt land uit te worden gezet Halve ton voor plan Rijnsburg? ;r en olen Meisje (4) door vader naar Spanje ontvoerd DAG 6 MEI 1974 OPGERICHT I MAART I860 No. 34314 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Mitterrand of Giscard wordt nieuwe Franse president MEVROUW™ KOM HEEL GEZELLIG NAAR LOnSUfCllüS Theater modeshow: bad-, strand-, middag- en nachtmode. tips voor vakantie-wonen en winkelen. theater, mannequins, zangeres, muziek. quiz met 1000.- gulden aan prijzen. gratis toegang voor U en Uw vriendin Elke 10e bezoekster krijgt een mooie sjaal kado. STADSGEHOORZAAL - LEIDEN woensdag 8 mei - aanvang 14.00 uur en 20.00 uur. ROTTERDAM De Zuidslavi- sche zigeunerfamilie Hopic, die be gin vorige week in Assen door Neder landse zigeuners werd aangevallen, verblijft al enkele dagen in het Huis ter Schie in Rotterdam. Als parti culieren echter geen permanente oplossing vinden voor de talrijke problemen van de Hopics zullen zij morgen worden uitgewezen. Volgens de in verband met de kwestie-Hopic gevormde initiatief groep Zigeunerproblematiek ls deze els juridisch aanvechtbaar, moreel verwerpelijk en praktisch onuit voerbaar. De familie Hopic moest na de strijd in Assen vluchten en de vernielde campingwagen, huisraad en kleding achterlaten. De stichting Release, die de familie de afgelopen week heeft begeleid, acht het standpunt van het ministerie van Justi tie "schandalig". "De familie is buiten eigen schuld In moeilijkheden geraakt en het is geen zaak voor particulieren nu op lossingen te vinden", aldus Relea- T)e 16-jarige Yvonne Hendriksen uit Leiderdorp, die sinds half decem ber vorig jaar spoorloos was, is weer terecht. Het meisje is vrijdag door de Amsterdamse politie achterhaald in een zelfbedieningswinkel in de hoofd stad waar zü sinds enige weken werk te. Zaterdag is zij daarop door naar vader en moeder afgehaald en veer naar de ouderlijke woning in Leider dorp teruggebracht. Het meisje is ln het afgelopen laar- ai eerder van huis weggelopen, maar keerde altijd na een week of twee weer terug. Haar vrijheidsdrang 1 had tot gevolg, dat zij tenslotte in de zomer van 1973 in een open obser vatiehuis in Mook werd geplaatst. Na enkele weken nam zij ook daar weer de benen, maar nadat zij op nieuw was opgespoord werd zij aog- maals in Mook ondergebracht Ten slotte verdween zij 12 decembet voor de tweede keer uit het jbserva- tiehuis in Mook. waarna dj totaal mets meer van zich liet horen. De rijkspolitie in het district 's- Gravenhage. die met haar >pspo»uig was belast, heeft nog niet achter haald waar Yvonne de algelopen viereneenhalve maand is geweest en wat zij ln die periode heeft gedaan. Volgens de laatste uitslag behaalde Mitterrand 43,35 procent van de gel dig uitgebrachte stemmen en Giscard d'Estaing 32,93 procent. De Gaullisti sche kandidaat, Chaban Delmas ver wierf slechts 14,55 procent, een grote nederlaag na 16 Jaar van een Gaullis tisch presidentschap. Ofschoon beide winnaars in de eer ste ronde erkenden dat zij hard zou den moeten vechten om voldoende stemmen in de tweede ronde te be halen, zeiden politieke deskundigen dat de 48-Jarige minister van Finan ciën een lichte voorsprong op dit ogenblik lijkt te hebben. Mitterrand was gematigd ontimis- tisch na zijjj eerste ronde. Giscard d'Estaing toonde zich gelukkiger met de resultaten en zei dat de Fransen een nieuwe meerderheid wensten om het land te regeren en dat zij diep gaande wijzigingen in de binnen landse politöek willen. Enkele minuten nadat Chaban- Delmas zijn nederlaag had toegege ven. drong de Gaullistische premier. Pierre Messmer. er bij de aanhangers van de Gaullistische U.D.R. op aan zich eensgezind achter Giscard d'Es taing te scharen om Mitterrand de pas af te snijden. Hij waarschuwde zijn landgenoten dat Mitterrand als hij gekozen zou worden, de gijzelaar van de communisten zou zijn. Mess mer noemde de minister van Finan cien „de kandidaat van de vrijheid". In het kamp van Mitterrand had men gehoopt minstens 45 procent van de stemmen te krijgen om een werke lijk goede kans te krijgen Giscard te verslaan. Mitterrand kan met zekerheid slecht extra rekenen op drie procent die naar twee extreem-linkse kan didaten gingen. Het overige zal hij moeten ontworstelen aan ontevre den Gaullisten en regeringsaanhang- gers. Hij merkte echter op dat zijn re sultaat in de eerste ronde ongeveer gelijk was aan dat van generaal de Gaulle in 1965 en van Georges Pom pidou in 1969. „Beiden werden in de tweede ronde gekozen", zo voegde hij er aan toe. Velen menen dat de toon van de te voeren campagne van beslissende betekenis voor de uitslag zal zyn. Gis card d'Estaing heeft te kennen ge geven dat hij zijn concurrent niet zal aanvallen, „maar als hij mij zal aan vallen, zal ik daarop antwoorden". Overigens wijst men er op dat de invloed op de publieke opinie van el ke internationale gebeurtenis die zich in de komende weken zou kunnen voordoen, moeilijk te voorzien is. Daarom geven de deskundigen met de grootste voorzichtigheid een lich te voorsprong aan Giscard d'Estaing. Met name geloven zij dat het uitein delijk resultaat zou kunnen afhan gen van de stemmen van de kiezers in de Franse gebieden overzee. Op de foto's de feestende menigte op de Coolsingel en burge meester Thomassen die met de kampioenen op het balkon van het stadhuis verschijnt. opklaringen ste plaatsen droog weer met Haringen. voornameUlk in i en noorden van het land. n de kost af en toe krach- tossen noord en noordoost, temperaturen van 6 graden 2 graden plaatselijk ln het I Maxima morgen ongeveer (Opgemaakt te 1L15 uur). 1 MEI •00 uur; onder: 20.14 uur. 21.58 uur; onder: 5.13 uur. te Katwijk te 3.40 en 16.04 ater te 11.55 uur. IEID5CH gÜS DAGBLAD kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 22 mei 1974 en ontvang de krant reed9 vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. «ts: >nummer: I® zwart maken, bon Invullen In open envelop der postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, 'oordnummer 214, Lelden. Twintig mille boete voor bejaarde arts AMSTERDAM (ANP) De rechtbank in Amsterdam heeft vandaag de 86-Jarige arts dr. J. S. uit de hoofdstad bij verstek veroordeeld tot een boete van 20.000 gulden, waarvan 5000 voorwaardelijk met een proef tijd van drie Jaar. S. kreeg deze straf omdat hij zijn beroep als arts had uitgeoefend, niettegen staande hem dit in 1953 levens lang was ontzegd, en wegens valsheid in geschrifte: het uit schrijven van recepten. Van medio 1972 tot eind maart 1973 had S. in de "centrale in richting voor de S.-thearapie" patiënten behandeld. De rechtbank had. gezien de leeftijd van S. en diens psychi sche gesteldheid, afgezien van 't opleggen van enige vrijheids straf, zo deelde de president bij de uitspraak mee. Horlogeroof By de Juwelierszaak B. Rond Passage in Den Haag zijn gen bij een inbraak 150 horioges met een verkoopwaarde van f 40.000 weg genomen. De inbrekers kwamen de zaak binnen door het stalen rolluik open te breken en de ruit van de voordeur te vernielen. Zij vluchtten met niet meer dan de 150 horloges omdat de alarminstallatie in werxing trad. Scheepsramp in Bangla Desj: 250 doden DACCA (AP) Gevreesd wordt dat in Bangla Desj ten minste 250 mensen het leven hebben verloren toen een motorschip omsloeg op de rivier de Megna, zo is vanmorgen meegedeeld. De ramp deed zich voor tijdens een hevige storm in de buurt van de plaats waar de Megna en de Kajoeli samenkomen. Aan boord van de boot hadden zich ongeveer 400 mensen be vonden. Het schip is thans gelicht. Giste ren vond men in het ruim de lijken van 114 mensen. Er zijn in totaal 152 lijken geborgen. Aangenomen wordt dat zeker 100 opvarenden in de rivier zijn terechtgekomen, en daar verdronken De ramp is de ergste van die aard ooit in BamgladesJ voor gekomen. Provincie Z. Holland DEN HAAG Ongeveer f 50.000 wil de provincie, zo nodig, bijdragen als er een particuliere actie begonnen zou worden om de stoffelijke resten van een aantal leden van het grafe lijk Hollandse Huis in Rijnsburg een passende herbegrafenis met gedenk teken te bezorgen. Dit werd duidelijk in een vergadering van de provinciale adviescommissie voor culturele za ken, die het op prijs zou stellen in dien zo'n actie op gang zou komen, nu de minister van CRM heeft laten weten aan de Rijnsburgse plannen geen geldelijke steun te kunnen ge ven. De resten zijn gevonden bij opgra vingen op het terrein van de voorma lige abdij van Rijnsburg; aan het op- gravingswerk en het wetenschappe lijk onderzode van de vondsten be taalde de provincie tot nu toe al on geveer f 28.000. De stichting "Gedenkteken graven van het Hollandse Huis" heeft een plan voor het aanbrengen in de bo dem van de plattegrond van de voor malige abdykerk en een eenvoudig monumentje op de plaats waar de stoffelijke resten van de Hollandse graven komen te rusten. Voor uit voering van dit plan zal naar het zich laat aanzien, 1 k 1% ton nodig zijn. Zonder aanzienlijke financiële steun van het rijk ls uitvoering van de plannen niet mogelijk, tenzij het particuliere initiatief er in mocht slagen het vereiste geld bijeen te brengen. De provinciale adviescom missie voor culturele zaken zou het toejuichen, indien hiertoe een poging werd gedaan; zij is graag bereid in dat geval Provinciale Staten te advi seren een bijdrage van ten hoogste f 50.000 te geven. Weinig boeiende preek KATWIJK De pastoor van de katholieke kerk in Katwijk aan den Rijn belde zaterdagavond naar de Katwijkse politie, omdat een dronken man in zijn bede huis lag te slapen. De politie heeft de man opgehaald, die op het bureau verklaarde dat hij na het nuttigen van alcoholische drank tijdens de preek in slaap is gevallen. 20 PAGINA'S Rotterdam was gisteravond hele maal in de ban van Koning Voetbal. Op de Coolsingel juich ten naar schatting 40.000 sup porters „hun" Feyenoord. dat zich na een enerverende strijd tegen FC Twente landskampioen mocht noemen, toe. Vier jaar hadden de Feyenoord-aanhan- gers op dit moment moeten wachten en daarom maakte men er in de Maasstad een groots feest van. De meeste toejuichin gen kreeg Willem „de kromme" van Hanegem, die getooid met een „hoge zijden" toonde niet alleen een voortreffelijk voet baller maar ook een verdienste lijk musikant te zijn. Tot groot vermaak van alle supporters gaf hij een nummertje weg op de grote trom. Tijdens de ontvangst op het Rotterdamse stadhuis zei burgemeester Thomassen. „Het was een indrukwekkend gezicht om weer zoveel blijde mensen te zien, al waren het er dan niet zoveel als vier jaar geleden. Ik ben blij dat u het weer heM gehaald". Dat was heel Rotter dam en het „Hand in hand ka meraden" was dan ook nog de hele avond te horen. Dit en nog veel meer sport op de PAGINA'S 11-17 ."Medisch onverantwoord vindt de Katwijkse huisarts C. J. Hagen de angst die bestaat bij patiën ten, familieleden en ombuds- mensen over de opvang van longpatiënten uit het Katwijkse zeehospitium. PAGINA 5 In het afgelopen week en inbraak gepleegd in een ngmagazijn aan de erstraat Ontvreemd ot nog toe onbekend aantal pantalons en nappa-jasjes, a het dakraam binnenge- lage van een bontzaak aan ■aat verdween in het zelf- ïde een bontjas ter waar- 250,-. Het is niet helemaal ioe men is binnengekomen ruit is onbeschadigd ge- fgelopen nacht is een 34- denaar aangehouden, die >ren een Jasje weg had I de etalage van een leer- het Noordeinde. De politie t op het moment dat de B was de etalageruit in PARIJS (AFP/Reuter/UPI/AP) De nieuwe Franse president zal Francois Mitterrand of Valery Giscard d Es- taing heten. Tijdens de Ie ronde van de Franse presidents verkiezingen heeft geen der kandidaten 'n absolute meerder heid behaald en dat betekent dat op zondag 19 mei de be slissende strijd moet worden gestreden, die een van de span nendste uit de Franste geschiedenis belooft te worden. Die zondag moeten de Fransen dan kiezen tussen de kandidaat van het linkse blok, Mitterrand, en de conservatief-libera le minister van Financiën, Giscard d'Estaing. HEERENVEEN (ANP) De 4-Ja- rlge Walra Pablos uit Heerenveen is zaterdagmiddag tegen de wil van haar moeder door haar vader naar Spanje ontvoerd. De man, Fransisco Pablos (33), scheidde vorig Jaar, na een huwelijk van bijna zeven jaar, van de Heeren- veense Tinie Jansen (28). De twee kinderen, Walra (4 Jaar) en Suzanne (2 jaa-r), zijn aan de moeder toe gewezen. De heer Pablos heeft dit besluit al tijd krachtig bestreden, maar het scheen dat hij er de laatste tijd in berustte. Geregeld bezocht hij zijn ex- vrouw en de tw^e kinderen. Zaterdag kwam de Spanjaard weer in Hee renveen en vroeg de twee kinderen voor een autoritje mee. Suzanne was ziek en kon niet mee. De moeder gaf wel toestemming voor het oudste kind. Pablos beloofde om ongeveer vijf uur terug te zijn, maar toen dit niet het geval was lichtte de moeder de politie in. Bij navraag bleek dat Pa blos die middag met Walra op Schiphol het lijnvliegtuig naar Span je heeft genomen. Fransisco Pablos, die Jarenlang in de Horeca in Heerenveen werkzaam was had sinds enkele weken een baan als kelner in Frankrijk.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1