Amnestie afgekondigd voor Portugese eserteurs Deans verklaringen niet door banden gelogenstraft Geld lenen „Ku Klux Klan voor zwarten" Heftig verweer Wilson in corruptie-kwestie Diamant brengt bijna anderhalf miljoen op Opzienbarende arrestatie in San Francisco Fractieleider Short krijgt steun Berkhouwer: 'EG in grondvesten geschokt' Jubileumviering van Sowjet-geleerden gaat niet door Affaire- Watergate iw uit orde tdvocaten Russen 'niet onbehulpzaam' Midden-Oosten >AG 3 MEI 1974 BUITENLAND >N De militaire Junta heeft gisteren een am- ndigd voor de duizen- Portugezen die uit het le- i gedeserteerd om te omtko- i dienst in de koloniale oor- i Afrika. Iedereen die zich *15 dagen na zijn terugkeer in l bij zijn eenheid meldt zal an, zo staat in een decreet fiddellük van kracht werd. 5 heeft de Junta bepaald dat die op het ogenblik dienst straf-eenheden wegens po- desertie, meteen overge nten worden naar de nor heden. Ben Junta-woord- kon niet meedelen hoeveel htigen naar het buitenland Jucht. maar hij schatte hun verscheidene duizenden. worden de zuiveringen hangers van het afgezette ortgezet. Het leger is nog -frende met het arresteren van de geheime politie en an- ptse extremisten, en heeft iene wapenarsenalen ont- ps de woordvoerder. k Junta-woordvoerder Per- jhebben veel DGS-agenten I politie) en leden van het rechtse Portugese legioen hun wapens aangeven. Veel kullen na ondervraging naar pen terugkeren, zo zei hij. ^s kon niet zeggen hoeveel efcn gevangen zitten maar Ie Portugese pers gaat het terden. Meer dan 180 ex- Jouden zijn opgesloben in de \Wngenis. waar onder het "Vetano politieke gevan- rden vastgehouden. ber van het vorig jaar werd uitge roepen heeft in Dakar in Senegal be kendgemaakt dat zij thans ongeveer zeventig procent van de Portugese provincie in handen heeft. Volgens het 'ministerie van econo mische zaken en financiën' van de regering wonen in deze 'bevrijde ge bieden' 350.000 mensen, tegen 300.000 in de streken die nog door de Por tugezen geregeerd worden. jrassadeur l De Spinola had gisteren Jrek met de Amerikaanse Scott, de eerste bui kdiplomaat, die hij sinds de Jrname ontving. Over het niets bekend ge- aangenomen wordt dat over de Amerikaanse in Portugal, de Ame- htmachtbasis op de Azo- Portugese NAVO-lld- rjaar waren al onderh an- begonnen over hernieuwing •erdrag dat de Verenigde khtmachtfaciliteiten ver- Ie Azoren. Het regime-Cae- kneer geld gevraagd in ruil 'faciliteiten. Krachtens het ki afgelopen akkoord be- Verenigde Staten 36 mil- r aan Portugal. Ha is een begin gemaakt filiating van politieke ge- zo hebben de autoritel- landa meegedeeld. Ze kon- leggen om hoeveel mensen maar beklemtoonden dat Se alleen geldt voor poli- pgenen, en niet voormen pens misdrijven gevangen Mozambique zijn woens- jolitieke gevangenen vrij- :lling tot Mozambique igola de wetgevende ver- it ontbonden. Dat heeft ontevredenheid veroor- rog ressieve kringen in e blanken in Angola ho- federale structuur, waar met Portugal behouden ze verwachten dat gema- anen dit streven zullen e blanken rekenen erop een „speciale behande- rijgen omdat de grote Dlie en mineralen in het Portugal van grote bete machtsovername in Por- Angola opmerkelijk min- e activiteit en betogingen an in het Oostafrikaanse De leider van de An- rydingsbe weging MPLA de Junta slechts probeert van Portugal in het bui- edden en niet bereid is de iet Angolese volk in te ig van de onafhankelijke ïe-Bissau die in septem- Eén van de beroemdste dia manten ter wereld, de "ster van Zuid-Afrika". is gisteren in Ge- nève geveild voor 1.6 miljoen Zwit serse franken ongeveer f 1.45 min.). De peervormige diamant ter grootte van een duiveei weegt 47.7 karaat. De vondst ervan in 1869 werd aanleiding tot een massaal zoeken naar diamanten in Zuid- Afrika. De nieuwe eigenaar wil anoniem blijven, aldus de Lon- dense firma Christie's die het Ju weel in veiling bracht. De diamant die aanvankelijk 83.5 karaat woog. werd door een herdersjongen gevonden in de omgeving van de Oranjerivier. Hij verkocht de edelsteen aan de boer Schalk van Niekerk die er 500 schapen, tien ossen en een paard voor gaf. Deze verhandelde de steen aan Louis Hond die de diamant kloofde en verkocht aan de gravin Dudley. Een andere diamant die tien karaat minder woog. maar een volmaaktere vorm had, bracht twee miljoen frank (ongeveer f 1.8 mTn.) op. In totaal werd voor miljoen Zwitserse franken ('n kleine f23.5 min.) aan edelstenen geveild. De opbrengst was bijna tweemaal zoveel als men had verwacht. „Wij zijn gekomen om mevrouw Kissinger rechtsbij haar eerste bezoek aan Israël welkom te heten. Tot onze vreugde is de minister van Buitenandse Zaken ook meegekomen"zegt mi nister Eban (links) hier ter begroeting op deluchthaven Ben Goerion in Tel Aviv. SAN FRANCISCO. CALIFORNIE De zeven negers in San Francis co die zijn gearresteerd op verden king van moord, zijn allen lid van de Zwarte-Moslimbeweging en heb ben aan de moorden part noch deel gehad, zo verklaarde gisteren een van de advocaten van de verdachten "Ik kan met de hand op het hart verklaren dat geen van deze man nen een Zebra-moordenaar is. Ik heb met allen gesproken", zei advo caat Clinton White uit Oakland. De zeven werden woensdag in een grootscheepse politie-actie gearres teerd en afzonderlijk en onder zwa re bewaking, opgesloten. Kort na de arrestaties verklaarde burgemeester Alioto van San Fran cisco, dat de zeven lid waren van een tot nu toe onbekende, terreur- sekte met de naam "Engelen des Doods". Alioto beschreef de sekte als een "Ku Klux Klan, maar dan voor zwarten", wier doel "moord op en verminking van blanken en dis sidente zwarten is". De burgemeester schreef nog meer noorden aan de zogenoemde Zebra- moordenaars toe. Zij zouden er ze ventien op him geweten hebben. Bo vendien zouden ze zeven personen verwondingen hebben toegebracht. De politie van San Francisco heeft het tot nu toe altijd gehad over twaalf doden. Alioto zei verder dat het hem niet zou verbazen als de Engelen des Doods verantwoorde lijk zouden blijken te zijn voor nog 73 moorden of meer in heel Calif or- nie. Advocaat White ontkende dat de zeven arrestanten leden zijn van de Engelen des Doods en noemde ze daarentegen "hardwerkende leden van het kapittel San Francisco van de Zwarte Moslims". Sterspeler Naar buiten toe is over de zeven weinig bekend. Van één, de 31-jari- ge Thomas Manney, weet men dat hij in het begin van de jaren zestig een sterspeler was in het honkbalteam van het San Francisco State Colle ge. Een achtste man die betrekkingen met de groep zou hebben, de 35-ja rige Leroy Doctor, zit momenteel in de staatsgevangenis van Californië 'n straf uit wegens het aanvallen "an een werknemer van een nutsbedrijf. In de zaak van de zeven arrestan ten zal een Grand Jury waarschijn lijk aanstaande maandag aan de verhoren beginnen. Vnwege de in gewikkeldheid van de affaire kan dat volgens kenners een zaak van we ien worden. LUXEMBURG (ANP) De Eu ropese Gemeenschap wordt tot in haar grondvesten geschokt Zelfs het vrije verkeer van goederen de de hoeksteen van de douane- unie, wordt aangetast, aldus de voor zitter van het Europese Parlement, het tweede-kamerlid mr. C Berk houwer, gisteren in Luxemburg Mr. Berkhouwer, die sprak bij de opening van een tweedaags sympo sium over de Europese integratie en de toekomst van de parlementen noemde Italië, dat heet besloten een forse import heffing in te stellen, niet met name. Eveneens zonder Enge land met name te noemen', leverde hij felle kritiek op de weigering van de Britse Labourparty, afgevaardig den naar het Europese Parlement in Straatsburg te zenden. Het lijkt wel of de gemeenschap zich op dit moment, in het midden van haar levensweg, in een donker woud vol obstakels bevindt. Bij alle tegenslagen dachten wij altijd aan de onaantastbaarheid van enige verkregen rechten, aldus mr. Berk houwer. Verdragen dienen te wor den nageleefd, en het is de primaire plicht van elk parlement, als de overheden in gebreke zijn hen daarop te wijzen ADVERTENTIE MEDISCH COMITÉ NEDERLAND-VIETNAM bouwt in de bevrijde gebieden van Zuid-Vietnam een ZIEKENHUIS postgiro 1090400 LONDEN Premier Wilson van Engeland is gisteren op heftige wij ze zijn plaatsvervanger als partijlei der Edward Short te hulp gekomen tegen stijgend getij naar aanleiding van zijn betrekkingen met een cor rupte zakenman. Op een vergadering van de La bour fractie in het Lagerhuis gaf Wilson de schuld van de opschud ding aan de conservatieve oppositie en de wat hij noemde „in de per soonlijke sfeer getrokken compagne van de conservatieve pers voor het zwart maken van de Labourregering door toespelingen". Partijvoorzitter Mikardo verklaar de naderhand dat de premier „met instemmend gemurmul" was beluis terd en aan het einde van zijn ti rade „passend applaus" had gekre gen. Onkosten De controverse ontstond nadat Short, fractieleider van Labour in het Lagerhuis en in de partijhiër archie tweede man na Wilson, had erkend dat hij tien Jaar geleden 1.600 gulden had aangenomen van de za kenman uit Newcastle T. Dan Smith.. HU zou diens onkosten voor réizen naar Londen voorgeschoteld hebben. Smith kreeg vorige week zes Jaar gevangenisstraf wegens omkope rij voor het verwerven van contrac ten voor architect John Poulson, die ->ok al een gevangenisstraf uitzit. Wilson zei donderdag dat Short liet zijn ontslag als fractieleider had aangeboden en dat hij het ondenk baar vond dath U het zou doen. „Had hij het gedaan, ik zou het niet heb ben aanvaard", zei hij. Short is onder meer voorzitter van de parlementaire privilegecommissie, belast met het onderzoeken van be schuldigingen dat kamerleden om koopbaar zijn ter beïnvloeding van de wetgeving. ADVERTENTIE Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inrichtingen bij alle NMB-kantoren. voor uw auto voor uw boot voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan Premier Wilson van Engeland heeft gisteren de instelling van een koninklijke commissie van ver gaand onderzoek van de pers bekend gemaakt. Wilson heeft de instelling van de commissie opgehangen aan het ter ziele gaan van de Schotse Daily Ex press. waardoor byna 20.000 mensen op straat kwamen te staan. Oud-premier Heath vermoedde een diepgaander oorzaak omdat de kranten Wilson de laatste tijd nogal hebben aangevallen. Heath wees er op dat er de laatste Jaren twee diep gaande onderzoeken van de pers ge weest zijn, en dat de pers de proble men zeer wel onderkent. „Het beklagenswaardige is dat er binnen de pers geen overeenstem ming bestaat over waar de feiten 'iggen. Het is goed dat er nu een koninklijke commissie is", verklaar de Wilson. Dit is de derde koninklijke commis sie die in Engeland is opgericht voor een onderzoek naar de pers. De tweede rapporteerde op 19 sep tember 1962 dat de produktie in de kantoren der landelijke bladen „ern stig tekortschoot". Er zou 34 procent bespaard kun nen worden door betere produktie en distributie, op elke drie werkne mers kon één worden gemist. De voornaamste aanbevelingen van de commissie waren oprichting van een perssamensmeltingsrecht- bank, herstructurering van de pers- raad zodat hij meer zeggenschap kreeg en oprichting van een orgaan voor de behandeling van problemen op lange termijn. MOSKOU De evenementen ter gelegenheid van de 250ste verjaardag (op 14 mei) van de Russische aca demie van wetenschappen zUn op de lange baan geschoven en honderden uitnodigingen die al aan Westerse geleerden waren verstuurd zUn inge trokken. Volgens de diplomatieke kringen in Moskou waar dit gisteren is ver nomen hebben de Russische autori teiten de afgelopen dagen de ambas sades in de hoofdstad van het uitstel op de hoogte gesteld. Daarbij werd als reden genoemd de campagne voor de verkiezingen voor de opperste Sowjet (het parlement) op 16 juni. Waarnemers geloven dat de viering is uitgesteld om discussie over men senrechten tussen Westerse en Rus sische geleerden te blokkeren. Een hoogleraar in Leningrad is zUn academische titel ontnomen en uit de schrijversbond gezet wegens zijn contacten met de verbannen auteur Solzjenitsjin, aldus is in „dis sidente" kringen in Moskou bekend geworden. Het betreft de 65-jarige hoogleraar in de letterkunde Etkind die al 23 Jaar onderwijs gaf aan het •IS (Maryland)' Oud- it Agnew van de Ver- n is door het hof van ap- ryland uit de orde van deze staat gezet omdat sschuldiging van belas- Dg van 10 oktober vorig !ft aangevochten, in appèl verkoos hieruit an schuld te lezen, wat •t de orde tot een van- e zaak maakt, d op 10 oktober vorig «-president af en ver hij niet zou ingaan te- huldiging dat hij in 1967 te weinig aan federa- belasting had betaald. van drie rechters dat van appèl was aange- Ets toting uit de orde in nbevolen. ■president verscheen op voor het college en •agd hem "niet te be- Jn broodwinning". WASHINGTON Ondanks heftige beweringen van het tegendeel zit er niet veel verschil in de uittreksels van de bandopnamen die president Nixon deze week heeft vrijgegeven in de verklaringen die zijn vroegere juridische medewerker John Dean heeft afgelegd voor de senaatscommissie-Ervin die een onderzoek naar de Watergate-affaire heeft ingesteld. In grote lijnen stemmen beide overeen, maar het is de interpre tatie van wat gezegd werd dat de basis vormt voor de aanvechting van het Witte Huis van Deans getui genissen. Het antwoord op de vraag wie wat bedoelde wordt bemoeilijkt doordat de uittreksels stukken aan halingen bevatten en doordat uit het geschreven woord geen toon en stembuiging kan worden opge maakt. "Iedereen die tot de conclusie zou komen dat Deans getuigenis ook maar ergens in de buurt komt van wat de feitelijke uittreksels van de banden weergeven moet met oog kleppen oplopen en is handiger in het lezen van Braille dan met de schrijfmachine volgetypte blad zijden", zo zei Kern W. Clawson, di recteur verbindingen van het Witte Huis, woensdagavond. Maar, zowel uit de getuigenis als uit de uittreksels blijkt bijv. dat Dean en Nixon op. 15 september 1972 de vervolging bespraken van het ze vental dat beschuldigd was van de inbraak in het Watergate-gebouw. En, zoals Dean getuigde, uit het uit treksel blUkt dat Nixon hem geluk wenste met de wijze waarop hij de ze kwestie had behandeld. Het Witte Huis stelt dat de geluk wens bedoeld was voor de wijze waarop Dean de politieke vertakkin gen tot een minimum had beperkt, maar Dean zei te hebben begrepen dat het was voor de wijze waarop hij had weten te voorkomen dat de zaak zou worden uitgebreid tot de hogere regionen van het Witte Huis met de activiteiten waarvan Nixon naar zijn oordeel op de hoogte was. De uittreksels tonen ook dat Dean op 21 maart 1973 tegen Nixon sprak van een "groeiende kanker" in de vorm van de zich uitbreidende kwestie van de pogingen om Water gate in de doofpot te stoppen. Het voornaamste verschil tussen Deans getuigenis en de documenten van Nixon ligt in de datum waarop gesproken is over het bijeenbrengen van een miljoen dollar aan zwijggeld en begenadiging van de Watergate- inbrekers. Volgens Dean vond dit gesprek plaats op 13 maart 1973, maar het Witte Huis houdt vast aan woensdag 21 maart, dat is acht da gen later. Op tv De commissie voor Justitie van het Huis van Afgevaardigden in de V.S. heeft met algemene stemmen besloten, toestemming te geven voor rechtstreekse televisieuitzendingen van haar hoorzittingen ter verkrij ging van informatie die de commissie in staat moet stellen te beslissen of zij president Nixon zal aankla gen of niet naar aanleiding van de affaire-Watergate. De commissie zal waarschijnlijk tegen eind Juni verslag uitbrengen aan het voltallige huis over de kwes tie, of er voldoende grond is voor het aanklagen van Nixon. Het voornaamste verschil tussen de eerdere hoorzittingen van de se naatscommissie voor Watergate en de hoorzittingen van de huis-com missie is, dat de nieuwe verhoren vermoedelijk veel korter zullen zijn. Dit komt doordat de huis-commissie toegang heeft tot al de informatie Een huisvriend van Nixon de predikant Billy Graham, heeft het voor Nixon opgenomen en gezegd dat hij niet de enige pre sident in de geschiedenis is die gepeperde taal heeft gebezigd. Graham zei naar aanleiding van de vele leemtes in de af schriften van de Watergate-ban den, ontstaan door het weglaten van krachttermen: "Ik heb vijf presidenten gekend en ik ver denk ze er allemaal van dat ook hun taal aardig gepeperd was. Maar van hun gesprekken heb ben we geen afschriften". Graham zei dat slechts een van die presidenten in zijn bijzijn heeft gevloekt. "En dan zei hij, neem me niet kwalijk, Billy. Ik laat het aan u over om uit te vinden wie dat was". waarover de senaatscommissie be schikt, waarover de speciale aankla ger Jaworski beschikt en over „ge computeriseerde" W ater ga te-infor matie Aan de andere kant zal er waar schijnlijk veel discussie zijn tussen de leden van de huis-commissie: 21 Democraten en 17 republikeinen. President Nixons advocaten heb ben gisteren de onder strafbedreiging gestelde tijdslimiet voor de over handiging van 64 geluidsbandjes ge negeerd, die betrekking hebben op „Watergate-gesprekken". Deze bandjes hadden de speciale officier van Justitie voor de zaak-Watergate. Jaworski, ter beschikking gesteld moeten worden. Nixons advocaten hebben te ver staan gegeven, dat zij hun strijd in deze zaak tot het hooggerechtshof zullen voortzetten. pedagogische instituut Herzen. Prof. Etkind is ook ontslagen. HU zou tot degenen behoren die inzage hebben gehad van het oorspronke- UJke manuscript van Solzjenitsjins boek „Goelag archipel". Etkind zou op 25 april in Leningrad zUn beschuldigd van het onderhou den van persoonhjk contact met Solzjnitsjin en met de Leningralse dichter Brodsky. die twee Jaar ge leden gelegenheid werd gegeven uit te wUken naar Amerika. Etkind zou deze twee mensen „praktische steun" hebben gegeven. WASHINGTON Helmut So&nen- feldt van het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat de Sowjet-Unie „niet onbehulpzaam" is bU het huidige streven naar vredesonderhandelin gen in het Midden-Oosten, ondanks verwUiten dat de politiek van Moskou de zaak in de wielen rUdt. Sonneveldt sprak ten overstaan van een senaatssubcommissie voor het bankwezen ter verdediging van re geringsbesluiten meer im- en export- leningen toe te staan aan de Sowjet- Unie. Sonnenfeldt is „Kissingers Kis singer". „MUn indruk is dat de Russische rol tn de huidige besprekingen niet on behulpzaam is. Ik heb begrepen ftt het overleg met de Sowjetminister van Buitenlandse Zaken in Genève voor enkele dagen, zeer intens is ge weest". Sonnenfeldt trad over dit overleg niet in details, maar zei: „lk vind dat meer gewonnen kan worden door een hoffelUke, normale benadering van elkaar dan door een confronta tie. Handel is onderdeel van dat pro ces". HU zei het niet eens te zUn met de democratische senator Jackson, die Amerikaanse handelsvoorrechten en kredieten aan Moskou wil inhouden tot dat het Kremlin Joden en an deren die willen emigreren, vrij baan heeft gegeven Het middel zou erger kunnen blUken te zUn dan de kwaal, zei hU- DETECTOR Hoofdcommissaris Rochford heeft voor de zuivering van zUn corps in Chicago de leugendetec tor te baat genomen. Zelf gaf hu het voorbeeld en liet zich de vraag stel len of hU ooit had deelgenomen aan georganiseerde corruptie. Het toestel ontsloeg hem van alle verdenking. BU 74 van zUn hoogste onderge schikten viel de confrontatie niet steeds zo gunstig uit. HU heeft er 60 overgeplaatst en 13 gedegradeerd.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9