Regering vindt aoodmaatregel niddenstand liet nodig" doder na eis van 6 jaar in vrijheid SS-zoekdienst acht mysterie rond archief niet opgelost iruisinga houdt motie aan: beralen betwijfelen istheid legaliseren n hennep-produkten Dennendal-beheerder werd bijna ontvoerd Josa's trouwjapon werd rouwjapon IIJDAG 3 MEI 1974 Minister-president Den Uyl verwoordt het standpunt van de egering in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van mder anderen de heer Kruisinga (CHU). HAAG (ANP) In de VVD- heerst twijfel aan de Juist- stelling dat gebruik en oor eigen gebruik van hennep- spoedig mogelijk uit het strafrecht gelicht worden. blijkt uit de liberale bijdrage voorlopig verslag inzake de gsnota ..achtergronden en ri- druggebruik", waarin mi- IVorink van Volksgezondheid elling opwerpt. VD-ers leggen de vraag voor regering denkt van de mening Jraanstaande deskundigen dat en dergelijke legalisatie het gebruikers zal toenemen en ook het aantal gebruikers noeilijkheden komt. ïtirevolutionairen stemmen in it voornemen van de minis- zij laten die instemming afhangen van de mogelijkhe- de minister ziet om nandel lik van elkaar te scheiden, o vraagt men zich in de ctie af, kunnen de handela- dan niet al te gemakkelijk n op „het gebruiker zijn" en voor eigen gebruik in bezit de KVP-fractie leeft de ge- dat het toelaten van het ge bruik van hennepprodukten onder strenge controle de enige oplossing lijkt. In het bijzonder dient aan dacht gegeven te worden aan de vraag hoe men zich de handel voor stelt en aan wie de vergunning tot verkoop zal worden verleend. D'66 schrijft in de nota een aan tal fundamentele zaken te missen zoals de vraag op welke grond de overheid mag ingrijpen in het per soonlijke gedrag van burgers, dat rechtstreeks geen schade berokkent en wie bepaalt welk risico als on aanvaardbaar moet worden aange merkt. CHU-leden merken op dat het on derscheid tussen zogenaamde hard en soft drugs bezwaren oproept omdat bijvoorbeeld een grote dosis soft drugs bij frequent gebruik schadelij ker werking kan hebben dan een kleinere dosis hard drugs. Zij wil len weten of hennepprodukten, in de opvatting van de regering, als aanvaardbare drugs moeten worden beschouwd. Bijna algemeen is het verlangen naar intensivering van het weten schappelijk onderzoek naar de ge volgen van druggebruik, waarin vol gens de AR-fractie ook de psychi sche aspecten moeten worden, worden. DEN HAAG De regering is niet bereid een pakket noodmaatregelen te treffen die de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf in staat moeten stellen dit Jaar meer te ver dienen. Het overlegorgaan van de middenstandsorganisaties had hier om gevraagd in een brief aan de Tweede Kamer. Het pakket zou voor 1 juli bekend gemaakt moeten wor den. Tijdens een oppositionele onder vraging van de regering stelde CHU- fractieleider Kruisinga zich achter de eis van de middenstandsorganisa ties. Hij legde deze vast in een motie. Na de beantwoording van de rege ring en de opmerkingen van andere Kamerleden ging Kruisinga er mee akkoord, dat niet over de motie werd gestemd en dat hij werd aangehou den. Kruisinga baseerde zijn ondervra ging op recente berekeningen van 't economisch instituut voor het mid den- en kleinbedrijf. Deze tonen aan, dat de zelfstandigen er flink op achteruit gaan dit Jaar. In de detail handel zou het reeële inkomen per zelfstandige dalen met ruim 11% en in de ambachten met 8%. De bezorgdheid van de CHU over deze ontwikkeling vond een gewillig oor bij de regering. Minister-presi dent Den Uyl herinnerde aan de belastingverlaging die per 1 Juli wordt doorgevoerd. Hij zei, dat de re gering zo goed mogelijk vooral de kleine zelfstandige wil beschermen, ben 40.000 kleine zelfstandigen het bijltje er bij neergelegd. De algemene teneur van de rege- ringsantwoorden was. dat de al eer der genomen maatregelen en het voort te zetten overleg soelaas moe ten bieden aan de bedreigde mid denstand. Voor weer heel nieuwe maatregelen ziet de regering geen reden. Politie vliegt mee met KLM SCHIPHOL (ANP) Sinds kort vliegen op K.L.M.-vluchten vei ligheidsfunctionarissen mee, die door de overheid aan het eigen bewakings korps van de maatschappij zijn toegevoegd. Deze veiligheidsfunctio narissen zijn ongewapend en dragen tijdens de vlucht een K.L.M.- uniform. Hoewel het juiste aantal uit veilig heidsoverwegingen niet bekend wordt gemaakt zei een woordvoerder van de K.L.M. gistermiddag desge vraagd, dat het om „enkele tiental len bewakingsemploy's" ging. Het merendeel van hen is in dienst bij een korps van de rijkspolitie. Hua taak is vooral de controle op de tus senstations, waar passagiers en be manning het vliegtuig vaak verlaten. Dan wordt onder leiding van het plaatselijke KLM-personeel voedsel en brandstof aan boord gebracht. Uit het recente verleden is gebleken dat potentiële kapers Juist dan pro beren explosieven binnen te bren gen. De KLM. laat al sinds langere tijd eigen bewakingspersoneel mee vliegen. Hieraan is uit veiligheids overwegingen weinig ruchtbaarheid gegeven. ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) Een poging van een employé en een vrijwillige medewerker van Dennendal om de beheerder van deze inrichting, de arts R.. W. Gay Balmaz, met ge weld te ontvoeren, is gistermiddag door stafmedewerkers verijdeld. De arts liep enkele schrammen en blau we plekken op. De twee aanranders zijn aangehouden door de politie van Zeist. De poging tot ontvoering en de molestatie speelde zich omstreeks kwart voor drie af. De heer Gay Balmaz bevond zich in de admini stratiekamer van de directiekeet, waar hij net een telefoongesprek had beëindigd. „Ik wist inmiddels al dat er een kwartier tevoeren twee mannen wa ren geweest, die naar mij hadden ge vraagd," zei de heer Gay Balmaz. „Ik was in gesprek met een paar ouders en ze werden opgevangen door twee stafleden, die te horen kregen dat ik ér beter aan deed mij niet meer op het terrein te vertonen. Nauwelijks had ik dat verhaal tot me laten doordringen en had ik het tele foongesprek beëindigd, of de auto van de twee heren reed weer voor. Ze kwamen binnen. Ik herkende er een: een employé. De ander bleek een vrijwillige medewerker te zijn, die wel eens wat in de tuin werkt. Medescholier neergestoken AMSTERDAM (ANP) Tegen het middaguur heeft de 18-jarige uit Suriname afkomstige scholier H. W. J. M. bij de fietsenstalling van zijn school, de Christelijke Technische school Patrimonium in de Wibaut- stra£i te Amsterdam, zijn 16-jarige mede-scholier H. S. Tanis met een stiletto in de buik gestoken. Het slachtoffer werd ijlings naar het o.l.v. Gasthuis gebracht. Hij bleek ernstig gewond te zijn. De dader nam de vlucht en was enkele uren later nog niet op gespoord. De recherche verhoorde enkele andere scholieren die zich in de nabijheid bevonden, maar geen van allen wist precies waarom dp ruzie ging, die aan de steekpartij vooraf ging. a brabantia vernuftig veelzijdig voorde lordelig brabantia vernuftig veelzijd zijdig voordelig brabantia vernuftig tig veelzijdig voordelig Él brabantia 3 vernuftig veelzijdig voordelig irabantia vernuftig veelzijdig Jelig Él brabantia vernuftj lig voordelig Élbrabant^ veelzijdig voordelig ïrnuftig veelzijdig )antia vernuftig g Él brabantia Keukenrasp. r U künt gewoon niet zonder zo'i rappe rasp met grove en fijn gaten en eei komkommer- Brabantia maakt'm van roestvrijstaal vlijmscherp pri Ze zeiden me dat ik van het terrein afmoest. Ik eiste hun vertrek en herhaalde dat nog eens een keer. „Je gaat toch mee," liet een van de man nen toen weten en ze stelden zich aan beide zijden op, draaiden m'n armen op de rug en probeerden me weg te voeren. Ik had pijn en liep wat schrammen en blauwe plekken op, mijn overhemd scheurde". „Je hebt verraad gepleegd en Je probeert ten koste van ons carrière te maken," voegden de ontvoerders de beheerder van Dennendal nog toe. Ze kregen evenwel niet veel kans meer om de heer Gay Balmaz weg te voeren, want een secreta resse had inmiddels twee stafleden gealarmeerd, die te hulp snelden. Er ontstond een schermutse ling, waarbij klappen en schoppen werden uitgedeeld. De secretaresse had inmiddels de politie van Zeist gewaarschuwd, die snel ter plekke was en de ontvoerders aanhield. Het tweetal liet zich daar bij volgens de heer Gay Balmaz ne gatief over hem uit tegenover de po litie. Hij heeft bij de politie aangifte gedaan wegens mishandeling. De twee zijn na het opmaken van pro ces-verbaal op vrije voeten gesteld, omdat voorarrest wegens mishande ling niet mogelijk is. Nieuw Dennendal heeft zich van het optreden van de twee medewer kers gedistancieerd. Nieuw-Dennen- dal-directeur Carel Muller zei namens de werker van Nieuw Dennendal „hoe verklaarbaar het gedrag van onze collega's na maanden lang ge treiter vanwege het bestuur van de Willem Arntsz-Stichting ook mag zijn eoi hoe begrijpelijk ook tegen de achtergrond van het bedreigende op treden van de heer Balmaz, de ove rige werkers keuren het gedrag van hun twee collega's tegen de heer Balmaz en de heer Buitendijk (een staflid van Dennendal) ten zeerste af". Dr. Gay Balmaz, heeft gisteravond besloten de groepsleider die hem trachtte met geweld te ontvoeren, op staande voet te ontslaan. Deze heeft daarvan vandaag een schriftelijke be vestiging ontvangen. De heer Gay Balmaz nam dit be sluit na overleg met de commissie- Langemeijer, die morgenmiddag op nieuw bijeen zal komen ter bespre king van het Dennendal-conflict. BONN Het mysterie van het archief met gegevens over Neder landse SS'ers, dat bij Emmerich is gevonden, lijkt nog niet uit de we reld. Bij de Duitse SS opsporings dienst houdt men Nederlandse be richten daarover voor onwaarschijn lijk. Gisteren brachten wij het ANP relaas van een man die onbekend wenste te blijven en die naar eigen zeggen in samenwerking met de op sporingsdienst van het Rode Kruis 't desbetreffende archief zou hebben verzameld. De betrokkene zou in de oorlog "door de SS ter dood zijn ver oordeeld" en na 1945 in Nederland opnieuw zijn gevonnist op grond van de onjuiste aanklacht dat hij lid van de Waffen-SS zou zijn geweest. Het archief, aldus deze anonieme Neder lander, zou behalve gegevens over \Toegere SS'ers ook personalia van vermiste joden hebben bevat. Uiterst onwaarschijnlijk zo luidt de reactie van Horst Wilke, lei der van de Duitse opsporingsdienst van de HIAG, de hulpdienst voor voormalige leden van de Waffen-SS. GRATIE De Griekse regering bliceerd waarby gratie wordt ver heeft een presidentieel decreet gepu- leend aan de twee Palestijnen die wegens de aanval van vorig jaar augustus op het vliegveld van Athe ne, die aan vyf mensen het leven kostte, ter dood waren veroordeeld. Volgens goedingelichte kringen zou den zij vandaag worden uitgewezen naar Libië. Op grond van mededelingen uit "zeer betrouwbare bronnen" heeft Wilke aan de opsporingsdienst van het Duitse Rode Kruis in München (overkoepelende organisatie van alle zoekdiensten) bericht, dat het bij Emmernich opgedoken archief hoogstwaarschijnlijk afkomstig is van de Hinag, een dienst die zich tot zijn opheffing in Nederland bezig hield met het verzamelen van gege vens over vermiste Nederlandse sol daten van de Waffen-SS. Deze Hi nag, aldus Wilke, heeft onder auspi ciën van het internationale Rode Kruis ook met de HIAG samenge werkt en informaties uitgewisseld. In de kistjes met kaarten, die thans bij het Nederlandse ministerie van Justitie berusten, zijn volgens Wilke dan ook uitsluitend gegevens over vermiste Nederlandse SS'ers opge nomen, over wier lot nooit zekerheid kan worden verschaft. De Nederlander die voor de Hinag dit werk verrichtte, beschikte over de gestandaardiseerde registratiekaar- ten, die het internationale Ro de Kruis voor het opsporingswerk had ontworpen. Tot eind 1971 ont ving de betrokkene nog steeds gege vens. Thans had hij, aldus nog steeds Horst Wilke, het besluit genomen zijn archief aan de regionale opspo ringsdienst van het Duitse Rode Kruis in Dusseldorf over te dragen. Tijdens het vervoer per auto naar de Bondsrepubliek zijn toen de kaarten op nog volstrekt onduidelijke wijze, maar vermoedelijk onopzettelijk, in het ongerede geraakt. Bij de kistjes is volgens Wilke ook een autokussen gevonden. ADVERTENTIE eis van zes jaar ge- sstraf van de officier van jus- van de rechtbank een >t onmiddellijke invrijheid- Voor nachtclubportier Os- 8) zijn de emoties niet van t. Maar hij vertrekt geen zijn gezicht. *ta mm wel. Zij is weduwe geworden rdat zij goed en wel ge was. Weinige uren nadat 25) voor Rosa een iad betaald, sneuvelde haar ogen met een kogel buik. Rosa's trouwjapon enst doen als rouwjapon, ihinderd door de eed die zij heeft moeten afleggen, tracht Rosa ter zitting van de Haag se rechtbank Mompies eer posthuum hoog te houden. Met een 38 centi meter lang uitbeenmes in de hand heeft Mompie in de nacht van 13 op 14 januari samen met Rosa voor de deur van nachtclub The Key aan het Blijenburg lopen tieren en schel den, maar Rosa heeft zijn dreige menten niet gehoord en het mes niet gezien. Rosa geeft haar edelachtbare on dervragers glashard partij. Pas als het sectierapport van dokter Zelden- rust ter sprake komt barst zij in snikken uit. Mompie is overleden aan een kogel die zich van zijn maag lever, en darmen door de hoofdslag ader in zijn buik heeft geboord. Nachtclubportier Oswin staat te recht voor doodslag. Zijn vriend Per cy "de neus" ook. Want de justitie wist tot het laatst toe niet zeker wie het dodende schot had gelost. Subsi diair moet Percy (19) zich verant woorden voor uitlokking van doodslag omdat hij zyn pistool aan Oswin ter beschikking heeft gesteld. Het zoveelste dodelijke kroeg drama in de Haagse binnenstad was be gonnen toen souteneur Marcel Mon- pellier (Mompie) door de portier van The Key niet in de zaak werd toegelaten. Als reden geeft Oswin voor de rechtbank op dat Mompie zich in The Key had schuldigge- maakt aan het roken van stickies (hasjsigaretten) Mompie en zijn vriendin Rosa na men de weigering hoog op. Voor de deur van The Key lieten zij een scheldkanonnade horen waarvan het Blyenburg davede. Toen Percy naar buiten kwam om Mompie een pak slaag te geven was het portier Oswin die tussenbeide trad. Hij scheidde de vechtenden en stuurde Percy naar binnen. Maar Mompie kwam er nog steeds niet in. In plaats daarvan stak Mompie op een gegeven moment zijn gigan tische uitbeenmes naar binnen, tus sen de tralies door van het luikje in de voordeur. En hij riep niet te zul len verdwijnen voordat hij Oswin of Percy van kant zou hebben ge maakt. Ook hiervan heeft Rosa niets gehoord. Overbuurman Henk Kok, eigenaar van "Spuit elf", heeft door het raam het mes wel degelijk gezien. En hij heeft ook gehoord dat Rosa het hardste gilde en schreeuwde. Volgens Oswin en Percy is het Rosa geweest die Mompie telkens heeft opgehitst. Rosa weet nergens van. Hij of ik Zeker is dat Mompie mét mes naar binnen drong toen de deur openging om twee andere bezoekers er in te laten. Oswin: "Ik kon in dat nauwe portiershok geen kant uit. Ik stond met mijn rug tegen de muur. Het was hij of ik!" Het werd Mompie. In het halletje van ruim één vierkante meter sprong hij met opgeheven uitbeenmes op Oswin af toen hij door de kogel werd gestopt. Oswin: "Ik trok het pistool met mijn ogen dicht. Toen ik ze weer open deed was het ge beurd!" Het pistool had de portier even te voren van Percy afgepakt, nota bene om te voorkomen dat Percy "gekke dingen" zou doen. Percy had het op scherp gezet en wou er mee naar buiten, toen Oswin hem het wapen uit de handen griste met de woor den: "geen schieterij! Hier dat pistool, anders kom jij er óók nooit meer in". Noodweer Officier van justitie mr. Hillen eist zes Jaar gevangenisstraf tegen Os win, terzake van doodslag. Van noodweer geen sprake, vindt de of ficier, want Oswin had uit het halle tje kunnen vluchten en hij had trou wens de deur helemaal niet hoe ven open te doen, behalve voor de po litie. Erwin hoort wegens illegaal wapenbezit twee maanden tegen zich Advocaat mr. H. Droesen heeft voor de eis tegen .Oswin geen goed woord over. Dit is juist een school voorbeeld van noodweer, meent hij. De deur was al een paar keer open geweest, omdat de bedrijfsleider van The Key bezig was met Mom pie te praten om hem tot rede te brengen. Toen Mompie tóch plotse ling naar binen sprong, kon Os win in het nauwe hok geen kant op omdat de deur naar de bar versperd was door bezoekers die naar buiten wilden. Ook wat betreft het eveneens aan Oswin tenlastegelegde "voorhanden hebben van een vuurwapen" bepleit mr. Droesen ontslag van rechtsver volging, omdat Oswin juist zijn taak als portier behoorlijk had verricht, door het wapen van Percy af te pak ken. Mr. Droesen vraagt Oswins on middellijke invrijheidstelling. Na langdurig overleg in raadkamer wil ligt de rechtbank dit verzoek in. Vonnis 16 mei.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7