tudie werk gelegenheid in aegio Leiden i iantsoenschool voor Sidse kunstenaars Lager resultaat bij IBB-kondor £|fiUiUEJöl 'Huurverhoging onvermijdelijk" TI kan beginnen rkeers- 4iatie SMors Jdie voor De Zijl/LGB DIEFSTAL IN WOONBOOT Streekcommissie Leidse regio: Herschrijf nota plandoelen streek plan West JAG 3 MEI 1974 LEIDEN 4 hen dl Bol EN Burgemeester en wethouders van Leiden hebben indertijd aan de stichting Eco- re ^-Technologisch Instituut voor Zuid Holland (ETI) opdracht gegeven een programma iur)erzoek samen te stellen voor het uitvoeren van een omvangrijk werkgelegenheidson- !uun, dat zal moeten uitmonden in een doelstellingennota voor het economisch beleid van mw^ente Leiden. Gisteravond is de commissie Economische Zaken akkoord gegaan met het forogramma: het ETI kan beginnen. Eind 1975 moet de beleidsnota gereed zijn. voornamelijk om de plaats van Lei den in de regio. Tot de belanghebenden worden lectiecriteria prijs- en uitgiftebeleid door het ETI gerekend de bestuur- in regionaal verband) in idil k is verdeeld in een Voor het eerste sta- jde gedacht aan een reeks ge- tmet belanghebbenden in de Verjjlen. Het onderzoek en de ders van een aantal gemeenten om spreksronde worden betrokken, werkgevers en werknemers, de uni versiteit, de Kamer van Koophandel, de Leidse Middenstandscentrale het Leids City Centrum, de Leidse ver eniging van Industriëlen, de Kring "iderzoel L *dia. 1 e fcedach pnet rglen. ,runni L ten zich niet alleen be- Leiden zelf het gaat ïur i Arbeid Wat de factor arbeid betreft heeft het ETI drie vragen opgesteld. Als eerste de beoordeling van de huidi- bedrijven bloembollenstreek, het ka- ge aansluiting van vraag en aanbod tholiek ondernemersverbond, afde- van arbeid. Dat gebeurt kwalitatief ling Bollenstreek, de christelijke (opleiding enz.) en kwantitatief. Bij landarbeidersorganisatie en de ka- de beoordeling gaat men ook ruimte- tholieke landarbeidersorganisatie als- 11 werk: men kijkt naar het fo- mede de gemeenten Leiderdorp Zoe- rensisme en de vervoersvoorzieningen, terwoude. Warmond. Oegstgeest, 1)6 tweede vraag bij de factor ar- Voorschoten, Katwijk, Rijnsburg Val- ^id gaat over de wensen van het kenburg, Noordwijk, Lisse, Voorhout, toekomstig werkmilieu. Ook hier kijkt men naar de scholing en naar de concentratie of de spreiding van j de stuwende werkgelegenheid. V raagpunten i>e derde vraag ten aanzien van Activiteiten rondom de verkiezingen De commissie voor Als leidraad voor de gesprekken, de factor arbeid zal de wensen met Zaken behandelde gis- heeft het ETI een schema van verkeerssituatie in de 3 hebben B. en W. aan de voorgesteld 22 parkeer- 1 plaatsen, waartegen toen vraagpunten opgesteld, die in twee onderwerpen kunnen worden ge splitst: de bedrijvigheid en de fac tor arbeid. betrekking tot het woon- en vrijetijdsmilieu moeten bezien. Het woonmilieu in Leiden en omge ving en de verzorgingsstructuur, bij voorbeeld de detailhandel, het onder- Wat de bedrijvigheid betreft wil wijs, de medische en sociale voorzie- .r is gemaakt, ook niet men de huidige bedrijvigheid in Lei- ningen, alsmede de streekfunctie van commissie Stadsontwik- den en regio beoordelen door de sa- Leiden zullen in de gespreksronde >rd, meters staan er nu nog menstelling van de werkgelegen- worden betrokken. 'k, "tthouder Lijten wil nu dat held in Leiden en de regio Leiden, Tot en met augustus zal het !2), inel mogelijk komen. Zeer te weten: de agrarische sector, de een gespreksronde hebben met Tllijk komen de parkeerme- nijverheid, de diensten (waaronder betrokkenen en van september de universiteit, de ziekenhuizen) en Jaar tot okitober 1975 zal het andere instellingen. HLJmKHi Ook wil men het niveau van de 8 tnkeliers, ook eens praten werkgelegenheid bezien (belonings bewoners. Van Aken peil, scholingsraad, leeftijdsop- het daar niet geheel bouw) en de situering van de be ng) *rwa Mors poort te staan. VVD) wil, nu er een ge- "tlerfeweest (enige tijd geleden) hij wil gaan praten zowel drijvigheid, met name de concentra- beidsmarktonderzoek plaatsvinden. Dat onderzoek zal ondermeer inhou den: een enquete inzake de werkgele genheid onder de diverse bedrijven en instellingen; een demografische analyse van het arbeidsaanbod en de pendel; diverse enquetes onder LEIDEN De gemeenteraadsver kiezingen werpen him schaduw voor uit. Volgende week vrijdag debat teert wethouder Kret, behorend tot de eerste drie kandidaten van het CDA, in het Praethuys met Udo de Haas van de werkgroep milieubeheer aan de Leidse universiteit. Onder werp: binnenstadsbeleid. Op 21 mei is er op initiatief van het CDA een discussieavond. Daar tre den enerzijds de wethouders Ham en Kret (CDA) en anderzijds de raads leden mevr. Kerling en Verboom (PvdA) in het strijdperk. De Leidse studentenverenigingen VCSB, Catena en SSR organiseren op 28 mei een "laatste keus" avond op SSR, waarvoor een aantal poli tieke partijen en Leidse belangenor ganisaties zijn uitgenodigd. Centrale thema's zullen zijn: de leefbaarheid van Leiden; ink,fakeliers als met de bewo- tie of de spreiding binnen Leiden of schoolverlaters en arbeidsinstanües egio. de bedrijvigheid m mw 2%erd gesproken over de men ook de wensen m.b.t. toe- behulp valT hetTegkmaliTarbeidsmo- Assquatie in de Narmstraat. komstige ontwikkeling van de be- [ver zal met de bewoners drijvigheid. De samenstelling, het diers tijdens het gesprek niveau en de situering alsmede de of december 1975 de beleidsnota met invloed van het gemeentelijk beleid definitieve doelstellingen kunnen wor iperteliers (tefcrlegd. f-het gesprek zal plaatsvin- niet bekend, maar het zal ,p zich laten wachten. zijn dan van belang. Bij het laatste moet de ruimtelijke ordening (situering van de bedrijfs- maatregelen kunnen adviseren. eloj Leid *3 cht| De commissie voor [creatie, sport en Jeugd Ivond niet veel tijd nodig Le# te worden over een sub- vi van de zwem- en polo- 7ló4De Z'J'-'LGB, en een take bestemming van de het Plantsoen 99 voor van kunstenaars. plotselinge huurverho- t Leiderdorpse zwembad zich genoodzaakt de een eenmalige subsi- te vragen. Hoewel de .ng was een precedent volgde zij het voorstel tsbichting om f 4500,- te stellen, aangezien in staat is dezelfde fa- zwemgebied te verlenen litengemeenten mogelijk Christelijk Onderwijs gaat huren en hoe de kosten verdeeld worden. De gemeente wordt tussenpersoon die het gebouw aan een aparte stichting zal doorverhuren: de huurtermijn is tien jaar en bij tussentijdse opzeg ging zal de gemeente een schadever goeding betalen. Op de verbouwings- •kosten wil men twee-derde door [zelfwerkzaamheid besparen. Bouw- ten Woningtoezicht is in principe al akkoord met de plannen. Door de ta melijk ingewikkelde materie en de korte termijn is de procedure wat in het gedrang gekomen: terwijl de zaak formeel nog niet rond is zullen de toekomstige bewoners toch reeds het gebouw betrekken om het niet onnodig lang onbeheerd te laten staan. relatie Leiden-universiteit. Op deze avonden zullen de partij en en organisaties informatie ver strekken en de vertegenwoordigers van de belangrijkste partijen zullen zitting nemen in een forum. Op 29 mei zullen de verkiezings uitslagen bekend gemaakt wprden in Minerva. LEIDEN Bij een inbraak in 'n woonboot aan de Morssingel is voor vierduizend gulden aan goederen ge stolen. Onder meer werden ontvreemd 'n camera met toebehoren en een an tiek zilveren golftas met zilveren sticks. De diefstal moet begin deze week zijn gepleegd. LEIDEN In het verpleegtehuis „St. Elisabetth Gasthuishof" slaag den voor het diplma "Ziekenver zorgenden" de zusters Manja Ko ning en Joke Koot. LEIDEN De heer P. A. Harteveld, pedel van de Leidse uni versiteit sinds 1945, heeft gisteren uit handen van rector magni ficus prof. dr. A. E. Cohen de gouden ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau gekregen (zie foto Jan Holvast). Har teveld ontving deze onderscheiding voor het werk dat hij verricht heeft in dienst van de universiteit en voor zijn vele verdiensten daarbuiten (o.a. padvinderij en kerkelijk werk). De uitreiking van de onderscheiding had plaats in een speciale bijeenkomst in het Academiegebouw waar zo'n driehonderd leden en oud-leden van de Leidse universitaire gemeenschap naar toe waren gekomen om van Harteveld, die met pensioen is gegaan, afscheid te nemen. Harteveld die als pedel de woorden 'hora est' in totaal zo'n vierduizend keer heeft uitgesproken als eindsignaal bij promotie- plechtigheden, die als een soort ceremoniemeester een onmisbaar element vormde by o.a. inaugurele oraties en die als medewerker van de universiteit de schakel was tussen student en hoogleraar bij examens en promoties werd gisteren in een drietal toespraken uitvoerig lof toegezwaaid voor de manier waarop hy zich immer van zijn taak had gekweten. Vooral de styl waarmee de pedel zijn werk heeft gedaan vond met name bij mr. F. J. M. van Beurden, plaatsvervangend secretaris van de universiteit, en prof. dr. Cohen grote waardering, omdat hy daarmee de waardigheid van de Leidse universiteit duidelijk gestalte had gegeven. Ook prof. dr. P. A. H. de Boer, met wie Harteveld via zijn 'petekind' de padvinderij een goede relatie onder houdt, sprak zich over de scheidende pedel lovend uit, waarbij hy o.a. opmerkte dat Harteveld zyn werk met hart en ziel heeft gedaan. De heer Harteveld, wiens echtgenote uitvoerig in de hulde werd betrokken, kreeg van het bureau van de Leidse universiteit een polaroid-camara en ontving van prof. dr. Cohen een cheque 'ter vrij besteding'. Dit laatste orndat er nog steeds financiële bijdragen van oud-alumni en anderen binnenkomen, die op deze manier hun waardering voor het werk van pedel kenbaar willen maken. Overigens zal Harteveld worden opgevolgd door de heer D. Spie renburg, met wie hy al geruime tijd nauw heeft samengewerkt. LEIDEN De ongunstige ontwik keling van de bouwmarkt in 1973 heeft bij de IBB-Kondor Groep NV geleid tot een inzinking van de om zet. met name in het tweede half- taar. Door de omzetdaling van 25 pet over geheel 1973 konden de algeme ne kosten niet volledig worden ge dekt. waardoor een groter deel hier van ten laste van 't resultaat moest worden gebracht. Tevens bezorgden de resultaten van enkele nevenactivi teiten de groep negatieve uitkom sten. zo meldt het Jaarverslag. De vorig Jaar begonnen nieuwe ont wikkelingen, die ook in 1974 werden voortgezet, leverden een bijdrage die uitging boven de aanloopkosten. Niettemin bleef het geconsolideerde bedrijfsresultaat over 1973 (f811.207) achter bij dat over 1972 ff 1.57 miljoen). Door een gunstiger resultaat op de post overige lasten en baten werd Der saldo toch een hoger netto-re sultaat behaald van f361.775 tegen f 114.722 in 1972. Van deze winst, wordt f260.748 gebruikt om het sal do verlies volledig aan te zuiveren en f 101.027 voor de vorming van een algemene reserve. Voor het laatst, werd dividend uitgekeerd over 1970 (5 pet). Onvoorziene omstandigheden voor behouden verwacht de directie dat het resultaat over 1974 niet zal ach terblijven bij dat over 1973. Ook nu nog verkeert de bouwmarkt onder de invloed van veel onzekere factoren, maar gezien de nieuwe ont wikkelingen, die een toenemend per centage van de omzet gaan uitma ken, en de orderverwerving in het laatste kwartaal van 1973 en in de eerste maanden van 1974, is de direc tie niet ontevreden, temeer daar zich bij vele relaties een toenemen de continuïteit van opdrachten gaat aftekenen. LEIDEN De "Leidse" streek commissie, één van de vier, elk be staande uit 20 burgers, die zijn in gesteld voor het streekplangebied Zuid-Holland-west, vergadert maandagavond in het Rijnlands huis. De commissie is voor het ge bied van Katwijk, Valkenburg, Rijnsburg, Oegstgeest, Warmond, Leide>n, Leiderdorp, Voorschoten, Zoeterwoude en Wassenaar. De nu aangebroken fase wordt benut om een gesprek op gang te brengen met belangstellenden in de regio. Hiermee wordt een aantal werkgroepen gevormd. Iedereen, die mee wil doen. kan zich opgeven bij het secretariaat van de Provinciale raad voor de ruimtelijke ordening. Jan van Nassaustraat 3 in Den Haag. Regionaal secretaris is A F. Bolhuis, Prins Frederiklaan 13 in Wassenaar. In de eerste fase is in de commissie gesproken over de nota plandoelen voor het streekplan. In een reactie zijn verschillende bezwaren geuit. De aspecten van stedebouw en mi lieu overheersen in een bepaald op zicht te sterk. Andere aspecten, zoals onderwijs, sociaal-culturele voorzie ningen, sport, rekreatie, krijgen v«el minder of nauwelijks aandacht. Door dit onevenwichtig karakter is de nota plandoelen een ondeugdelijk kompas voor het te voeren ruimte lijk ontwikkelingsbeleid. De streek commissie voor dringt er bij het provinciaal bestuur op aan de nota gedeeltelijk of geheel te herschrij ven. De bezwaren richten zich o.m. op de volgende punten: Niet duidelijk is waarom Al phen aan de Rijn buiten het streek plangebied is gelaten. Er is een dui delijke verwevenheid tussen Alphen en Leiden te constateren inzake de infrastructuur, de sociaal-medische en de sociaal-culturele voorzienin gen. Het metropolitaine karakter van Den Haag. Het toegepaste pla nologische model (Den Haag als hoogste verzorgingkern met de hoog waardigste verzorgingselemen ten) mag niet en kan ook niet ge bruikt worden als het enige model voor het verlenen va neen zoge naamd metropolitain karakter aan den Haag. De spreidingspolitiek van de re gering zou gewijzigd kunnen worden door het vestigen van een departe ment in reeds gebouwde of te bou wen kantoorruimte in Leiden en om geving. Daardoor zou voor veel men sen de woon-werk-afstand verkleind worden. De gedachte, dat een milieu beleid te voeren zou zijn zonder een stelsel van normen wordt zondermeer afgewezen. Het is Jammer, dat ver zuimd is na te gaan welke conse quenties bepaalde normen hebben op de inrichting van de ruimte. GB a Ml :hool aan het Plantsoen termijn gesloten wor- aantal kunstenaars heeft geworpen om er woon- ite voor beeldende kun- i te maken, waarbij een I rerkplaats zou kunnen rvan zij de beheerders rs worden, aangesteld ;urele Raad. had de commissie wei- •en. Het is een experi- men wilde de gok wel ;en waren er vooral om werking: wie precies het de Vereniging voor J P. v. Blauw Kras [wedvlucht vanaf „Duf- flag luidt als volgt: 1. en h 3. J. Pieterse, 4. Bo- t P. v.d. Wetering, 6. S. I P. Polanen. 9 .P. Gijs- "D iersman. LEIDEN De kleuters van de kleuterschool aan de Agaatlaan zijn vanmorgen verhuisd naar een hetere behuizing. Ze deden zelf mee door hun eigen stoeltje te dragen. Jan Holvast maakte er dit plaatje van. LEIDEN De huurverhiging (zes procent per 1 april van dit Jaar) van vooroorlogse woningen van de Gemeentelijke Woningstichting staat geagendeerd voor de geeenteraads- vergadering van 13 mei. B. en W. zijn het met staatssecretaris Van Dam eens. dat deze huurverhoging, in verband met de voortdurende stijging van de exploitatielasten on vermijdelijk is. Zij geldt zowel voor de woningen, die per 1 oktober 1972 en per 1 april 1973 niet in huur om hoog gingen, als voor degenen, waarbij dat wel is gebeurd of nog zal gebeuren. Zoals bekend heeft de staatsse cretaris voor 24 van de 49 complexen van vooroorlogse woningen de huur verhoging over de twee vorige jaren teruggedraaid. overeenkomstig de suggestie van de gemeente. "De Staatssecretaris realiseert zich, dat hij hiermede in verregaande mate tegemoet komt aan de bezwaren van vele huurders in Leiden tegen de toepassing van huurharmon isatie Ons college is de staatssecreta ris zeer erkentelijk voor zijn tege moetkomende houding", zo schrij ven B. en W. aan de raad. De ge meente heeft inmiddels de woning bouwverenigingen aangeraden de trenumatige verhoging eveneens toe te passen. De Huuradviescommissie zal over de verhoging nog advies uitbrengen. Naar de mening van B. en W. staat nu niets meer het ophef fen vain de huurbevriezing, waartoe de raad op 13 maart 1972 besloot, in de weg. Inmiddels is ook het aan vullende rapport van de Nationale Woningraad over de woningen uit. De gemeentelijke woningstichting heeft daaruit geconcludeerd dat op nieuw geen antwoord werd gege ven op de vraag in hoeverre de huur verantwoord is ten opzichte van de woonwaarde. Het bestuur heeft de gemeente daarom verzocht de huur bevriezing ongedaan te maken. B. en W. stellen de raad tevens voor de adressen van het Haagwegkomitee en het huurderscomité Plan Noord, die tegen de huurverhoging waren ge richt, als afgedaan te beschouwen. De huurverhoging geldt overigens niet voor woningen, die dit Jaar nog gerenoveerd zullen worden. Europese onderscheiding voor prof. Bcisticians LEIDEN De Confederation Euro- piennes des anciennes combattans heeft aan tien Nederlanders "La croix du combattant de l*Europe" toegekend wegens bijzondere ver diensten Jegens hun land en Europa tijdens en na de tweede wereldoor log. De gouden onderscheiding "avec honneur" zal in tegenwoordigheid van Europese prominenten op 11 mei op het consulaat van de Confe deration in Den Haag worden uitge reikt aan prof. dr. J. Bastiaans uit Oegstgeest, hoogleraar psychiatrie, aan de Leidse universtiteit.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3