„Geen conflict" Leiden voorheen en thans Leiden zijn op moet oud zuiniger cultuurgoed i)e Manse: nieuw gebouw net nieuwe mogelijkheden Leiden zich niet9 Schaamt DONDERDAG 2 MEI 1974 Na 28 Jaar bracht ik ee. zoek aan de sportvelden in de Leidse hout (atletiek) om naar de prestatie's van mijn dochter te kijken. Met open mond van verbazing hoe zo iets mogelijk was heb ik staan kijken de tijd heeft daar stilgestaan. Niets maar dan ook niets is er ver anderd, nog dezelfde oude keten staan daar, met 2 kleedkamers voor de heren en dames. Met ieder een toilet waar iedereen op moet die zich daar bevind, met douches die meestal zo onfris zijn en geen warm water geven dat de sportlieden bezweet en wel zich liever thuis wassen. Geen behoorlijke kantine waar de bezoe kers na afloop van wedstrijden wat behoorlijks kunnen eten In de klein ste plaatsjes heb ik nog niet zo'n treurige toestand aangetroffen. Lei den is trots op de sportuitwisseling met Oxford. Om deze buitenlandse jasten en andere verenigingen in zulke keten te ontvangen daar moet Leiden zich diep over schamen. Nee .eidse sportraad, steken Jullie de toppen bij elkaar, zodat we trots :unnen zijn op de toch boeiende at- 'etiekclubs met goede sportprestaties -n de Jongelui eens een goede frisse m behoorlijke kleedgelegenheid ge ven. Deze Jeugd is het heus waard. Mevr. C. POLITIEK, t Schweitzerplein 8, Voorschoten. Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten Koordstudio Als bezoekster van de Koordstu- lio heb ik met grote verbazing de re ien gelezen, die de wethouder van Leiden meende te moeten geven oiïï liet in te gaan op een subsidie-aan- 'raag van deze stiohting. Aannemende dat, wat ik las de ïchte en exacte reden was voor die weigering, begrijp ik daar niets van. En waarom niet? Omdat in haar antwoord met geen enkel woord of letter het unieke idee van deze stich ting tot uiting kwam. Sterker nog, je kreeg 't gevoel dat die speciale idee in 't geheel niet is overgekomen. Wat maakt de Koordstudio voor mij dan zo uniek? Gewoon het feit dat het er niet toe doet wie of wat je bent, hoe Je bent, wat Je doet, enz. Alle mensen zijn welkom. Iedereen is geheel vrij, zondat dat Ie a.h.w, een stempel op Je gedrukt krijgt van een bepaalde groep waar toe Je zou behoren. Je wordt niet in een bepaald hokje ondergebracht. We hebben juist al zo bitter veel hokjes in Nederland en eigenlijk in de hele Westerse wereld. En tussen elk hokje ligt een schijnbaar onover brugbare kloof. Je wordit er akelig van als Je daaraan denkt. En heus, er hebben al meer mensen over de ze situatie gedacht, maar de vrijwil ligers die deze Koordstudio tot nu toe draaiend gehouden hebben door iun totale inzet hebben 't niet bij lenken alleen gelaten. Ze zijn 't ook jaan dóen en het bleek in de prak tijk in een enorme behoefte te voor zien. Natuurlijk moet zoiets langzaam groeien. Natuurlijk gaat zoiets niet ineens van vandaag op morgén goed, maar als wat men daar beoogt tot volledige realisatie zou kunnen ko men, en daarvoor hebben ze die sub sidie zo hard nodig, dan lijkt me dat de kans er dik in zit dat de Koord studio weldra te klein zal worden. Gewoon omdat er zoveel mensen zijn die misselijk worden van hun eigen groepje, hun eigen hokje en in hun eigen stempeltje. Ik geloof en hoop dat er vele mensen zijn met mij die tot verwe zenlijking willen komen van dat ideaal van de Koord, nl. mens te zijn met alle medemensen. En omdat die hokjesgeest, dat groep- Jesgedoe wél in andere stichtingen en verenigingen naar voren komt en juist niet in de Koordstudio (want dat is Juist wat deze stichting zo bij zonder maakt in vergelijking met andere) begrijp ik de reden van de ze weigering niet. C. L. A. VAN DER POEL, Postbus 596, Leiden. teed aan algemene vorming en ge- lurende de resterende lesuren on- lerricht gegeven in handvaardigheid (koken, huishoudelijk werk, hand verken, woninginrichting, lichaams- /erzorging, babyverzorging, tuinieren tc.). Wanneer de leerplicht er voor bet kind opzit (negen Jaar dagonder- vdjs) in deze vorm van onderwijs is overigens ook dispensatie moge- ijk wordt er in overleg met de adviseur bijzondere bemiddeling van yet gewestelijk arbeidsbureau beke ken waar (bv. het bedrijfsleven) net kind kan worden geplaatst. In tussen valt te verwachten dat er met ingang van het komend seizoen een 3tagejaar wordt ingesteld voor ge deeltelijk leerplichtige, moeilijk le gende kinderen. Daarbij zal het on- lerrlcht zowel gericht zijn op de al- emene vorming als op de praktijk. Leiden telt momenteel vier scho en voor zwakzinnige, debiele of noeilijk lerende kinderen. Met de totstandkoming van "De Manse is de totale capaciteit ook voor de randgemeenten aanzienlijk ver groot. Een boek, waarin we Leiden zoals we het nu kennen, kunnen vergelijken met dat aan het begin van deze eeuw. Een honderdtal toto's tellend boek met geschiedenis en uitgebreide bijzonderheden. Tekst: oud-redacteur Leidsch Dagblad S. Platteel. Foto's: J. Holvast. Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Kosten: Afgehaald aan de balie van Leidsch Dagblad f 9,50 Afgehaald aan de balie van het Alphens Dagblad f 9,50 Bestellingen tegen vooruitbetaling f 10,75 op giro 57055 tn.v. Leidsch Dagblad B.V. Sam Platteel schreef boekje ''Leiden voorheen en thans" LEZERS SCHRIJVEN <hr. school voor moeilijk lerende kinderen JSIDEN Op donderdag 9 mei a.s. wordt aan de Hoflaan het nieuwe gebouw van de prot. .school "De Manse" officieel geopend. Een gebouw dat in de Prot. Chr. Vereniging voor Bui- Rewoon Lager Onderwijs wordt beschouwd als een welkome aanwinst, temeer omdat het de gelijkheid biedt optimaal individueel onder wijs te geven. Een gegeven dat in de oude behui- aan het Plantsoen moeilijk haalbaar was. in 1966 verkreeg het bestuur vereniging de medewer- die nodig was om met de plan voor de nieuwe school te begim- In 1970 was het bouwplan ge en in Januari van het vorig verdween de eerste paal in de 1 middels is er op de hoek van de srefcade en de Hoflaan een ge- verrezen dat geheel en al op onderricht aan moeilijk leren- Inderen (vroeger: "debielen") lestemd. twaalf lokalen tellende oom- Is met opzet laaggehouden oa. het doel de kinderen een ster binding met de omgeving te fee- ven. Daar is trouwens in het gehele plan rekening mee gehouden: een open gezicht en duidelijke contacten met de maatschappij. De lokalen en andere lesruimten zijn gegroepeerd rond een aantal ge meenschappelijke voorzieningen, zo als de gemeenschapsruimte, het gymnastieklokaal en de personeels- en artsenruimten. In deze opzet zijn twee binnenpleinen ontstaan, waar van er een het karakter draagt van een patio, waar in samenwerking met de Haagse kunstenaars Jan Snoeck en Ton Bonte niveau-verschillen zijn gecreëerd en houten speelobjectem zijn aangebracht. Bij de lokalen is erg veel aandacht besteed aan het interieur. De ruim ten zijn vrijwel alle uitgerust met zachte vloerbedekking (om een enigszins huiselijke sfeer te kunnen bereiken) en ook de kleurwerking draagt ertoe bij dat elk lokaal een eigen karakter heeft. Er zijn negen werklokalen, een kooklokaal, twee vaklokalen voor houtbewerking, me taalbewerking en schilderen, en een als winkel ingerichte ruimte waar de kinderen zich met de praktijk van het middensbandsgebeuren ver trouwd kunnen maken. Het complex werd ontworpen door de dienst gemeenteweiken en ge bouwd door de Eindhovense firma Van Heeswijk. Totale stichtingskos- ten: f3.750.000. Uitbreiding Josephine van Gasteren in: De eigen wereld en die andere. Het aangrijpende stuk van een vrouw in Indië tijdens de Japanse bezetting. MEI 20.15 uur. UK THEATER. Levendaal 150. ^oatsbespreken telefoon 2140031841 "De Manse" (ontleend aan het ge lijknamige "Romeinse" boerderij type, waarbij de gebouwen rond een binnenplaats waren gegroepeerd) heeft de capaciteit om aan zo'n 160 kinderen individueel onderwijs te geven. Dit betekent dat het leerlin genbestand nog flink kan groeien, want momenteel telt de school 96 kinderen (van wie 75 procent uit Leiden afkomstig is). Het onderwijs in "De Manse" on derscheidt zich in zg. kemonderwijs en buitengewoon -voortgezet onder wijs. In het eerste geval geldt het kinderen van zes tot twaalf Jaar, die ofwel direct van de kleuterschool of wel tussentijds van de basisschool naar de school voor moeilijk leren de kinderen zijn gegaan. Plaatsing op deze school gebeurt via een be geleidingscommissie, die in overleg met de ouders kan bezien of en in hoeverre het kind zich in deze vorm van onderwijs kan ontplooien. Na de toelating van het kind tot de schooi wordt er een behandelingsplan op gesteld. En na twee Jaar wordt er een herhalingsonderzoek ingesteld om te bekijken of de plaatsing van het kind op deze school nog steeds ge rechtvaardigd is. Er kan dan bijvoor beeld ook worden besloten het kind te laten overgaan naar het imbecie len-onderwijs of naar het onderwijs voor zeer moeilijk opvoedbare kinde ren (zm.oJO,, Stagejaar Na het kemonderwijs komt ht kind terecht in het voortgezet on derwijs dat eveneens in "De Manse' wordt gegeven. Daarbij wordt er voor de helft van de tijd aandacht be- Door Ruud Paauw voortgekomen uit de gelijknamige serie foto's en artikelen, die Sam Platteel vorig jaar in onze krant publiceerde. De inspiratie daarvoor putte hij uit de vondst van een groot aantal zeer bejaarde foto's van Lei den in het dagblad-archief. Dat was In de herfst van 1972. Enkele van die oude prenten plaatste Platteel In het oudejaarsnummer van onze krant, samen met een stuk tekst dat hij zuchtend bijeenschreef, "want toen besefte ik pas goed hoeveel er in Leiden was veranderd én verloren gegaan". Zoals gezegd, maakte hij er vorig jaar in de krant een uitgebreide serie van die steunde op een ijzer- sterke formule: naast elke foto var een bezienswaardigheid van oud Leiden een opname van precies de zelfde plek zoals die er nü uitziet De contrasten waren frappant er. verlevendigden sterk de mijmeringer over "die goeie, ouwe tijd". Zó groot was soms het verschil dai Platted veel moeite had de plaats van enkele afbeeldingen (oa. bij de Kaasmarkt) in het Leiden-van-nu aan te geven. Het Gemeente Archie, heeft hem in die gevallen de helpen, de hand geboden. Met mieren vlijt sprokkelde Platteel bij elk stel foto's de benodigde historische informatie bijeen. En dat alles is nu terug te vinden in "Leiden voorheen en thans". Verschraald Je kunt het bepaald geen vrolijk boekje noemen. Dat vindt Plattee' zelf ook. "Je blijft een beetje zitten met een gevoel van triestheid als je zdet wat er allemaal verdwenen is De foto's spreken een duidelijke taal. het beeld van de stad is erg ver schraald". Aan de andere kant zegt hij ook dtt: "Je kunt het verleden niet in alle opzichten stedebouwkundig vast houden. Dan zou je de realiteit uit het oog verliezen. Je hebt rekening te houden met veranderingen die eenvoudig noodzakelijk zijn. Het is nutteloos om net te doen of er geen auto's zijn, om maar eens iets te noemen. De vraag is alleen: zijn we niet te ver gegaan. Is de prijs die we voor de vooruitgang hebben be taald niet vreselijk hoog?" De verandering die op-en-top Lei- denaar Sam Platteel zelf het meest heeft aangegrepen, was de demping van het Levendaal in 1935. "Van een fraaie, stille gracht (al stonk het water dan wel eens) met prachtige bomen, werd het een weg boordevol verkeer". Het boekje bevat daarvan een paar foto's die het contrast pijnlijk dui delijk vastleggen. Prof Lunsingh Scheurleer grijpt to zijn voorwoord de beide opnamen van het Levendaal aan om te wijzen op de "essentiële waarden" diie in Leiden verloren zijn gegaan. Er is nog meer dat Platteeds hart zeer heeft gedaan: de gedaante en sfeerverandering die Haagse Schouw, Rijnöburgerweg en Stations - weg door de jaren heen hebben on lergaan. In de aanhef van diit stuk is al ver neld dat Platteel niet zo erg te ïpreken is over de wijze waarop Leiden op dit moment over het nog aanwezige oude cultuurgoed waakt De gewezen chef-stadsredactie, een der blijmoedigste journalisten die deze krant ooit binnen haar muren heeft gehad, legt bij dit punt enige Tramschap in zijn stem: "Als je n*' ziet dat de Latijnse School dichtge spijkerd staat, dat het Herenlogemen ta Den Burcht nog altijd niet geres taureerd is. dat de Zijlpoort, een bi' uitstek historisch bouwwerk, hoo nodig moet worden opgeknapt, dat d' Koornbeurs er slecht a in toe is. da* het Waaggebouw leeg staat, terwii het zo uitnemend geschikt zou zij; als expositie-ruimte voor kunstenaar Ja. dan kan ik niet anders zeg gen dan dat het oude cultuurgo'- in Leiden staat te verkommeren" °ieteirskerk En de Pieterskerk? Platteel: "O. maar dat is een aaal apart. Om de Pieterskerk redden, zal de rijksoverheid moetei ingrijpen. Dat kan niet anders. En ii vind het onbegrijpelijk dat dat nog niet is gebeurd. De Pieterskerk is SAM PLATTEEL (Foto's Jan Holvast) niet zo maar een gebouw, het is een monument van bijna internationale betekenis. De kerk dateert van 1426 en heeft een rol gespeeld bij de Hoekse en Kabeljauwse twisten, bij Leidens ontzet, tijdens de Franse overheersing; het graf van Boer haave ligt er en van John Robinson van de Pilgrim Fathers; de ere promoties van Churchill, generaaj Smuts en koningin Wilhelmina heb ben er plaatsgevonden. Je ziet de >verheid proberen allerlei oude gevel tjes te behouden. En aan dit geweldig tistorisoh monument wordt niets ge- laan. Het is te gek". Van het verleden een forse stap aar het heden. Wat vindt oud-Lei- en-mtonaar Platteel nu van een lodtrne wijk als de Merenwijk? "Naast al die hoogbouw komt er elukkig ook laagbouw. Ik geloof wel at het zich tot een aantrekkelijke /ijk kan ontplooien. Maar karak- sristiek voor Leiden zal de Meren- rijk nooit worden. Daarvoor is de .eenvormigheid te groot. Trouwens velke nieuwe wijk, waar ook, is ei- renlijk al kenmerkend voor een stad Vee. voor de karakteristiek van '^eiden ben je aangewezen op bijv le Pieterswijk. Ik hoop van hartt 'at die geheel behouden blijft". In die Pieterswijk is Platteel 65 j eleden ter wereld gekomen. "Ik ber. jeboren op 't Gerecht, tussen de Latijnse School, 't 's-Gravensteen er de Pieterskerk. Vandaar, denk ik mijn liefde voor oud-Leiden". K&O OVER SCHOUWBURGDIRECTEUR: LEIDEN Vanavond behan delt de raadscommissie voor cul tuur in besloten zitting de brief aan de gemeenteraad, waarin het oud-raadslid Kuyper bedankt als lid van de schouwburgcommissie. Wij hebben deze brief drie we ken geleden gepubliceerd, gevolgd door een commentaar van voor zitter Gmelich Meyling van de Leidse Volksuniversiteit K en O. Deze verzette zich hierin tegen de relatie, die Kuyper legt tussen z'n ontslag en een dreigend conflict tussen K en O en schouwburgdi recteur Hans van Dam. Inmiddels heeft het zojuist af getreden schouwburgcommissielid Hogendoorn zich via een in gezonden stuk in deze krant met de zaak bemoeid. Dit alles bij el kaar bracht het bestuur van K en O tot het besluit een persconfe rentie te houden. Dat gebeurde gistermiddag en eerlijk gezegd werd weinig nieuw licht op de zaak geworpen. Datzelfde kan worden gezegd van een brief, waarin Kuy per reageert op het commentaar van Gmelich Meyling in deze krant. Daarin zet hij nogmaals de gang van zaken uiteen rondom zijn ontslag als lid van de schouw burgcommissie en de rol, die K en O daarbij heeft gespeeld. Nieuwe aspecten dienen zich niet of nauwelijks aan. Kuyper vindt, dat door intrede van nieuwe le den in de schouwburgcommissie te veel niet-Leidenaars hiervan deel uitmaken. Met verwijzing naar handelingen van een verga dering van de Tweede Kamer denkt Kuyper. dat burgemeester Vis („formeel als hij is") de nieu we leden niet zal installeren. Op het conflict, dat er zou zijn tussen schouwburgdirecteur Van Dam en het bestuur van K en O, komt Kuyper in deze brief nau welijks terug. Hij noemt het een maal. Het bestuur van de volks universiteit ontkende gisteren te genover de pers, dat er een con flict zou zijn. Gmelich Meyling, ondersteund door zijn mede bestuursleden Van Dijk en Van Schouweïlburg, daarover: „In het bestuur hebben wij nooit over de positie of de persoon van Van Dam gesproken. Ik persoonlijk heb nooit 'n woord met Van Dam gehad. Tussen hem en onze di recteur Weber, die dagelijks con tact hebben over het werk, zijn de normale conflictjes". Weber vult aan: „Denk nu niet, dat we als bijtende honden tegenover el kaar staan, hoor". Gmelich Meyling vindt, dat Kuyper een conflict maakt, dat er niet is. Van de verklaring, die Van Dam zou moeten tekenen, waarin hij 'n aantal fouten toegeeft, dls- tancieert de voorzitter van K en O zich. „Dat is een stuk van enkele leden van de schouwburg commissie en onze directeur. Van Schouwenburg vult aan: „Het is trouwens nog niet eens in de ïchouwburgcommissie aan de orde geweest". Met de verordening in de hand wijst Gmelich Meyling erop, dat het schouwburgbeleid wordt ge voerd door de schouwburgcommis sie in overleg met K en O. Dat gebeurt sinds 1969. Het K en O-bestuur vindt het het beste, dat de volksuniversiteit de gehele verantwoording voor dit beleid krijgt. „Dat betekent niet, we Van Dam willen wippen. Dat kunnen we overigens niet, omdat hij door de raad is benoemd. We kunnen ons best een constellatie voorstellen met twee directeuren één voor toneel en cabaret en éér voor de rest," aldus de voorzit ter. Bestuurslid Van Dijk toont met cijfers aan, dat toneel en cabaret lang niet het enige is van K en O. Weliswaar is door de sluiting van de schouwburg een daling in het ledental ingetreden. Het liep de laatste Jaren terug van ruim 12.000 naar 9300. Nu is er een opgaande lijn. mede door de acti viteiten van Kik. De frequentie van deelneming aan activiteiten Raat ook omhoog. Het bedroeg af gelopen seizoen 4.5 tegenover 3,5 een Jaar eerder. Conclusie van t' verhaal: het gaat weer goed met Ken O. HANS MELKERT Burgemeester Vis ontvangt uit handen van directeur G. Koop man van het Leidsch Dagblad het eerste exemplaar van het boekje "Leiden voorheen en thans". LEIDEIN "Leddien moet zuiniger vorden op het oude cultuurgoed dat het nog heeft. We zijn bezig er roof bouw op te plegen. De gemeente heeft naar mijn gevoel te veel een hang naar het nieuwe en daardoor is con servering van het oude in het ge drang gekomen". Sam Platteel (65), oud-chef van de Leidse stadsredactie van deze krant, zegit dat bij de verschijning van het boek "Leiden voorheen en thans", waarvan hij de auteur is. Het werk. van een voorwoord voorzien dooi prof. Th. H. Lunsingh Scheurleer (ex-voorzitter Vereniging Oud-Lei- den), wordt uitgegeven door het Leidsoh Dagblad. De foto's zijn van Jan Holvast. "Leddien voorheen en thans" «s

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3