eneraal De Spinola neemt de macht over m Portugal )ansend door de straten van Lissabon... BRITS LEGER BLIJFT IN NOORD-IERLAND dviseur van Brandt noneerde voor DDR Portugese revolte maakte einde aan langste dictatuur van West-Europa RUSSISCHE INVITATIE VOOR SADAT H IJDAG 26 APRIL 1974 BUITENLAND SSABON Zij dansten in de claxonneerden, kochten apagne voor de opstandige sol- .jnaar soms ook betaalden de a van Lissabon die de omver- ig van het rechtse regime vier- tiun uitbundigheid met hun tuigen zeiden dat vijf van hen de veiligheidspolitie werden jeschoten toen zij langs haar lfcwartier liepen, roepend „vic- victorie weg met het fas- rscheidene anderen werden jemaaid toen zij vanaf de tanks geklommen waren, de po- uitjouwden die door de ramen jen politiebureau naar de tanks opstandelingen gluurden, jaren vrijwel de enige in- 5T de overgrote meerderheid van iiizenden die in de straten van jofdstad uiting gaven aan hun [de, was het roepen, drinken en a. Men droeg manden met eten aan voor de rebellerende ten. Men ging met de pet rond thampagne of rode wijn voor kopen. heb nog nooit van mijn leven geluk gezien", zei een jong usecretaris die een demonstra- en paar duizend mensen ga- Drijfnat van een gestadige val wuifde de menigte met igese vlaggen en leuzen met op- ften als „weg met Caetano" en leve de 25ste april". Velen ten het Churchilliaanse V-te- re voorbijgangers. Kenmerkender was echter wat student Fernando Correira te zeggen had: „Het is nog te vroeg om te zeggen wat de mili taire junta voor ons in petto heeft. Maar wat het ook is, het zal beter gaan. Het zou niet slechter kunnen zijn dan het was". Een collega, Joao Pinheiro, zei: „De mensen zijn met de soldaten. Alles zal beter gaan. De nieuwe re gering zal een oplossing vinden voor de conflicten in Afrika". Voor de meeste Portugezen was het de eerste keer dat zij ongecensu reerde kranten konden lezen en on gecensureerde uitzendingen van ra dio en televisie konden volgen. Het dagblad Republica drukte be richten af die uit recente uitgaven door de censor waren geschrapt. Ook publiceerde het een vraag gesprek met generaal Antonio de Spinola dat 2 Jaar geleden gegeven was op voorwaarde dat 't in zijn ge heel of helemaal niet zou worden af gedrukt. Dat was de reden waaróm het zolang was achtergehouden. De wijsheid van het regeringsbe leid in Afrika in het geding bren gend zei Spinola: „Is dit 'de Afri kaanse oorlog) een eerlijke prijs die Portugese jongens moeten betalen voor de fouten van hun voor ouders?". De eens door de regering gedreven televisie-omroep gaf herhaaldelijk nieuws over de opstand met de aan kondiging „ongecensureerd". En via radio en televisie hoorden de Por tugezen voor het eerst sedert vele Ja ren de vrijheidsliederen van de com ponist Jose Alfonso waarvoor een verbod gold. LISSABON Premier Marcello Caetano van Portugal is gisteren afgezet via een militaire opstand, die voornamelijk door majoors en kapiteins werd geleid. De macht in het land werd overgenomen door een militaire junta, waarin generaal Antonio de' Spinola de sterke man blijkt te zijn. De opstand was het gevolg van daad de nieuwe stortte man vati Por- een groeiend onbehagen binnen het tugal wordt, betekent dit hoogstwaar- Partugese jeger over de reeds 13 sohljnlljk een voortzetting van de ko- Jaar durende koloniale oorlogen in loniale oorlogen", zo stelt het Ango- Afrika het gebrek aan democra- u, Comité. Het baseert deae ult- tische vrijheden m eigen land. Een spraak op De Spinola's recente boek x overzicht van het plein voor het centrum, in Lissabon waar Caetano en enkele leden van zijn ering verbleven. Het gebouw was omsingeld door legereexiheden met lichte tanks. "Portugal en de toekomst", waarin de generaal pleit voor voortzetting van het Portugees kolonialisme in de vorm van een federatie. "Het spreekt vanzelf dat de over- heersende invloed van Portugal en - investeringen in Angola Juichende menigte, die naar schat ting uit enkele duizenden mensen be stond was gistermiddag getuige van de laatste aote van de opstand die in totaal 14 uur duurde de overga ve van Caetano en leden gering bij het in het centrum H. Lissabon gelogen Carmo-palels, een m Mozamb.irë op"ie "wijie* "volte! vroeger klooster dat diende als hoofd dlg gegarandeerd zouden blijven. De kwartier van de regeringsgezinde, bevrijdingsbewegingen van Mozam- republikeinse nationale garde. "Wij blqufi en Guinee B1SBau hebben reeds stellen de natie erarn op de hoogte, duidelijk te kennen gegeven niets dat ex-premier Caetano en leden van een dergelijke federale oplos van zijn regering zich hebben over- ,s;:ig te willen weten", aldus het An- gegeven', zo lieten de opstandelingen gola comité weten. De beweging van d e strijd- Het comité verwijt De Spinola Üj- krachiten, zoals zij zioh noemden, dens z«n gouverneurschap in Oulnee heeft de rreer,™ - Blssau hebbar^ gestreefd naar Gunter Guilleaume, per adviseur van bondskanselier Irandt van West-Duitsland en duw zijn gearresteerd op ver- n spionage voor Oost- a zeer stig ziek Duitsland. Dit heeft Ruediger von Wechmar, woordvoerder van de Bonn bekendgemaakt. Guilleaume die lid is van de SPD, heeft de afgelopen vier Jaar ge werkt op het bureau van de bondskan selier. Volgens onbevestigde berich ten zouden Guilleaume en zijn vrouw deel uitmaken van G President Ludvik Swo- 0 Tsjecho-Slowakije is gis- egens acute storing in de aloop en ademhaling op- 1 het staatssanatorium in is een medisch bulletin heb- artsen alle maatregelen ge- om complicaties tegen te 'aarnemers maken hieruit op zondheidstoestand van de 78- resident zeer ernstig is. De federale openbare aankla ger Siegfried Bsuback die opdracht gaf tot de arrestatie van Brandts ad- vxiseur, verklaarde dat hfj bekend heeft dat hfj officier is van t Oost- duitse volksleger en agent voor het Oostduitse mnisterie voor de veilig heid van de staat. Guilleaume was een van de drie persoonlijke assistenten van bonds kanselier Brandt. De bekendmaking, vormde gisteren een ware sensatie die het parlemen taire debat over wijziging van de abortus-wetgeving totaal uit de pu blieke belangstelling verdrong. De zaak Guilleaume vormt volgens me dedeling van de procureur-generaal in Karlsruhe de grootste spionage- affaire die zich ooit in de Bondsre publiek heeft voorgedaan. Hij voeg de er aan toe dat het feit dat Guil leaume zo lange tijd op een hoge post in het bureau van de bondskan selier werkzaam heeft kunnen zijn, hem „zeer aanzienlijke zorgen be reidt". Guilleaume kwam in 1956 met zijn vrouw als zogenaamde "vluch teling" uit de DDR in West-Duitsland aan. Velen die hem hebben gekend, hadden zelfs gisteren nog moeite te geloven dat Guilleaume geen trouwe aanhanger van de Sociaal Democra tische Partij was. maar een officier van de Oostduitse spionagedienst, die zijn feitelijke bedoelingen altijd voortreffelijk achter een masker vatt oprechtheid en Jovialiteit heeft we ten te verbergen. Guillaume klom snel op in de Frankfurter afdeling van de SPD. Dat hij niet bij allen even zeer ge liefd was hield vooral daarmee ver band dat hij zich als een sociaal-de mocraat van het meer behoudende type presenteerde, met een duidelij ke afkeer van de maatschappelijke hervormingsdrang der Jong-socialis ten. de JUSO's. Sinds 1970 was hij op het bureau van bondskanselier Brandt te werk gesteld. Twee jaar later werd hij daar belast met het beheer van Brandt's agenda, met name die der buitenlandse reizen. Dart; hij in die hoedanigheid zijn 'bazen in Oost-Berlijn vermoedelijk waardevolle gegevens heeft kunnen toespelen blijkt wel uit de officieel tot uitdrukking gebrachte bezorgd heid van de Westduitse procureur- generaal. Vast staat dat de verden king al geruime tijd bij de ambte naren van de veiligheidsdienst had postgevat. Zijn gangen werden voortdurend nagegaan. Ook de bonds kanselier was uiteraard sinds enige tijd op de hoogte van Guilleaume's dubbelleven. Gisteren werd Guilleaume tesa- men met zijn vrouw en enkele als "waarschijnlijk onbetekenende rand figuren" omschreven personen in zijn woning gearresteerd. Het betekent ongetwijfeld een slag voor het pres tige van dé Westduitse veiligheids dienst dat Guilleaume zo lang onop gemerkt zijn schadelijke werk heeft kunnen verrichten. Het ministerie van Binnenlandse Zaken poogde dit overigens welgemoed te versluieren door de opgewekte mededeling dat de veiligheidsdienst toch maar een goede vangst had gedaan en de spio nage van de DDR een gevoelige slag was toegebracht. heeft de regering overgenomen' De overgave van Caetano kwam twee uur nadat een ultimatum van de opstandelingen (om 14.30 uur on ze tijd) was verlopen. Toen de repu blikeinse garde die het Carmo ver dedigde bleef weigeren zich over te geven i beschoten de militairen het gebouw kofrte tijd met een licht ka- machinegeweren waarna met tegenbeweging "die met Portugese steun gebruik maakt van een aantal woorden en begrippen waarvoor de bevrijdingsbeweging strijdt, maar deze een andere inhoud geeft". Verkiezingen Z-Afrika De uit slag van de verkiezing die woensdag in Zuid-Afrika is gehouden heeft een tank de poorten werden geramd, de nationalistische party van pre- "Geef Je over, we hebben volop dy- mier John Vorster 122 zetels be- namiet" lieten de militairen via zorgd in het nieuwe parlement. De luidsprekers weten. Kort daarna, verenigde partij heeft er 41 verwor- kwam de bekendmaking van de ven en de progressieve partij zes. overgave. De militairen zeiden dat de opstand drie hoofdredenen als motief had: het falen van de regering he* oorlogsdoel in Afrika te preciseren en vrede te bewerkstelligen het gebrek aan democratische rechten en het '"misbruik van macht' aoor de regering; de plicht van de strijdkrachten, het land te verdedigen, een plicht die we ook van toepassing achten op de rechten van alle burgers. Hoe de wereld op de gebeurtenis sen in Portugal zal reageren is nog onduidelijk. Uit voorlopige bekend makingen in de vele hoofdsteden, bleek dat men vooralsnog geen com mentaar wilde geven. De Nederlandse socialist Piet Dan ker t, voorzitter van de vaste com missie van Buitenlandse Zaken voor de Tweede Kamer, zei in Avro's ra dio Journaal de kans groot te ach ten op een doorbreking van het Por tugese koloniale beleid. De verbannen Portugese soclalisti- oche leider Mario Soares zei in Pa rijs gereed te zijn naar Lissabon te rug te keren. Hij hoopt op vrije ver kiezingen en beëindiging van de ko loniale oorlogen. Het Angola comité heeft gisteren verklaard de ontwikkelingen in Por tugal "van groot belang" te vinden maar waarschuwt voor "al te opti mistische verwachtingen ten aan zien van de koloniale oorlog'. "Als generaal De Spinola inder- LISSABON (UPI) litaire staatsgreep in Portugal be looft een einde te maken aan het langste autoritaire bewind in West-Europa en mogelijk aan de kostbare strijd die Portugal voert in een verkrampte poging de Afri kaanse overblijfselen van zijn eerst zo glorieuze wereldrijk te behouden. De opstand betekent de eerste breuk in het Rechtse Portugese bestuur sinds in 1932 Antonio de Oliveira Salazar aan de macht kwam en autocratisch bewind in stelde dat hij gedurende veertig jaar in stand wist te houden. Onder Salazar's leiderschap werd de pers gemuilkorfd, poli tieke tegenstanders werden in ballingschap gezonden en vormde zich een algemeen gevreesde poli tieke politiemacht. De premier duldde geen verzet tegen zijn vastbeslotenheid de overzeese ge bieden onder de vlag van Portu gal te houden. Toen Salazar in 1968 door een hersenbloeding werd getroffen, waaraan hij later zou overlijden, werd Marcelo Jose Alves Caetano door de machtige vijftien leden tellende Raad van State als zijn opvolger benoemd. De raad ge noot daarbij de steun van de traditionele pilaren van de ge vestigde orde. de militairen, han del, industrie en banken en de rooms-katholieke kerk, die ge loofden dat hij de man was die zo weinig mogelijk dingen zou veranderen. Caetano voerde enkele hervor mingen in. Hij verzachtte de be knotting van de pers. stond poli tieke vluchtelingen de terugkeer toe, beperkte de activiteit van de nolitieke politie en moedigde d<> toevloed van buitenlands kapitaa' Maar onder druk van ul tra-rechtse elementen in de rege ring en de na'rionale verga dering. hield Caetano een aantal erfenissen van het tijdperk Sala zar in stand. Politieke opDositie- groeperingen mochten slechts kort voor de verkiezingen van de na tionale vergadering in de open baarheid komen, maar daarbi.i mocht het onderwerp van Portu gal's strijd om zijn koloniën te be houden niet worden aangevoerd wanneer daarbil de regeringspol5 *#ek werd aangevallen. De aan de macht zijnde Natie nale Volksactiepartif won bij de verkiezingen vorig Jaar alle 150 zetels nadat alle kandidaten van de oppositie zich hadden terugge trokken uit protest tegen de overheidsbeperkingen op de ver kiezingscampagnes. Ondanks de politieke onderdruk king kon Caetano wat zijn Afri- ka-politlek betreft rekenen op de steun van de overgrote meerder heid van zijn landgenoten. De meeste Portugezen beschouwden de al vijf eeuwen onder Portugese heerschappij verkerende koloniën Angola, Mozambique en Guinee als een Integraal deel van het thuisland, dat ten koste van alles verdedigd moest worden. Men spreekt in Portugal dan ook niet van koloniën maar van pro vincies. Voor een van de armste landen van Europa zijn de kosten die voor deze nationale trots betaald moesten worden duizelingwekkend hoog. Het in Londen gevestigde In stituut voor strategische zaken schat dat Portugal meer dan vijf miljard gulden heeft uitgegeven om de dertien Jaar durende oor log tegen Afrikaanse verzetsstrij ders in zijn overzeese gebieden te financieren. De Portugezen beta len hiervoor dan ook op een groot aantal consumptiegoederen 15 procent "oorlogsbelasting". In deze oorlog zijn zeker drie duizend Portugese militairen ge sneuveld. Men moet niet denken dat die oorlog uisluitend ide alistische vaderlandslievende mo tieven wordt gevoerd. Er staan andere zaken op het spel. In An gola heeft men geweldige den ijzererts gevonden en vooi de kust is olie aangeboord. In Mo zambique is men bezig kunstwer ken aan te leggen om de Zambe zi voor Irrigatie en energie °r bruiken. In februari kwam verzet tege voortzetting van de oorlogen in Afrika uit een onverwachte hoek namelijk van generaal Antonio de Spinola. een keiharde voorma lige cavalerie-officier die vorig jaar als een nationale held naar Portugal terugkeerde nadat hij met zijn troepen in Portu gees Guinee een succesvolle actie had gevoerd om de guerrillastrij ders daar in bedwang te houden De Spinola, die vaak een mono cle draagt en in een parachutis tenuniform gekleed ging, betoog de in een boek 'Portugal en de toekomst', dat Lissabon de strijo diende te beeindigen en de drie Afrikaanse gebieden gedeeltelik autonomie moest verlenen. Het boek veroorzaakte in Po> tugal grote opschudding en Cae tano ontsloeg De Spinola uit zijr funtie als plaatsvervangend stafchef, samen met de stafche' zelf, generaal Francisco da Cos ta Gomes. Jonge officieren, die Dr Spinola steunden, leidden een ko lomie van ongeveer 200 infante Caetano risten naar Lissabon maar zagen van hun actie af toen zij voor een overmacht van regeringsgetrou we troepen kwamen te staan. De koloniale oorlogen hebber in Afrika 150.000 man geregeld» Portugese troepen voortdurend ln actie gehouden. De helft van he nationale budget is dan ook voor defensie bestemd. De oorlogen begonnen in 1961 in Angola, toen de volksbeweging voor de bevrijding van Angola de wapens tegen de Portugew- opnam. Twee jaar later begon de Afn kaanse partij voor onafhankelijk heid van Guinee-Bissau en de Kaap Verdische Eilanden (paigc) met guerrilla-acties in Guinee. Ir 1964 ontketende het front voor de bevrijding van Mozambique (Fre- limo) de guerrilla tegen Portuga' in Mozambique. Van de drie Afrikaanse gebie den is Angola, gelegen tussen Zaire en Zuidwest-Afrika het grootst met 12.4 miljoen vierkan te kilometer. Het gebied ls rijk aan mineralen, diamant, koffie steenkool. Mozambique produceert katoei suiker en steenkool. Het heeft voor zijn toekomstige ontwikkeling zijn hoop gevestigd op de reus achtige cabora basse-dam, die in de Zambezi wordt gebouwd. Het gebied ligt aan de oostkust va»- Afrika en grenst aan Zuid-AfH en Tanzania. Portugees Guinee, in het weste is het kleinst van de drie gebie den. Het heeft een bevolking var ongeveer een half miljoen ver geleken met Angola 5.5 miljoer en Mozambique met 8 miljoen Het voornaamste produkt aardnoten. Het gebied heeft zich enige tijd geleden tot de onafhan kelijke republiek Guinee-Bissau uitgeroepen. Het is als zodanip reeds door meer dan 60 landen kend. LONDEN (AP) De Britse pre mier Harold Wilson heeft gisteren bevestigd dat de Britse troepen in Noord-Ierland zullen blijven om het sectarisch geweld tussen protestant en katholiek te bestrijden. Egyptisch kabinet President Sa- dat van Egypte heeft gisteren de vorming van een 34 leden tellend kabinet bekend gemaakt. Dit is de eerste belangrijke kabinetswijziging sinds de oktoberoorlog. Het nieuwe kabinet, waarvan Sadat premier blijft, is de zesde regering sinds hij 42 maanden geleden aan de macht kwam. te dde er op een bepaald ogenblik is aan troepen. Momenteel verblijven^ 15.500 Britse manschappen in de provincie, waar de afgelopen Jaren al meer dan 200 soldaten om het leven zijn gekomen. Wilson legde zijn verklaring af na een toespraak van minister van De fensie Roy Mason die suggereerde dat het Britse leger wellicht zou worden teruggetrokken uit Noord-Ierlamd in verband met de toenemende druk die wordt uitgeoefend. Deze toespraak heeft een storm van protest uitgelokt van protestant se royalisten en gematigde katholie ken die waarschuwden voor een bloedblad in de omgeving van Bel fast en de grensstreken. „Het kabinet heeft opnieuw beves tigd dat er geen verandering is ge komen in het beleid van de regering ln deze zaak", zo verklaarde Wilson. BEIROET De Sowjetrussische partijleider v Brezjnjew heeft presi dent Sadat van Egypte naar Moskou uitgenodigd voor een dringende top conferentie, zo meldt donderdav ^et Libanese blad „An Nahar" de Egyptische hoofdstad. Volgens het Libanese blad ueeft Brezjnjew in een boodschap aan Sa- dat gezegd, dat de betrekkingen tus sen de Sowjet-Unie en Egypte een punt bereikt hebben, waarop overleg vereist is, „in het belang van beide landen".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9