Cotter had voor oenen aan iasj aan boord Apotheken vaak onnauwkeurig Geld lenen nilj Hendriks debat in wint glansrijk Tweede Kamer et smokkelrijk van 47-jarige Amsterdammer ingestort Groep-Beuker kreeg gelijk OUD-PREMIER BIESHEUVEL KANDIDAAT VOOR ZEELAND Onverwacht resultaat bij controle Voor doodschieten van vriend 12 jaar geeist Steekproef Consumentenbond toont aan: UDAG 26 APRIL 1974 HELDER Met de Helderse kotter „Lammie" is ook het snel groeiende rijk van 7-jarige Amsterdammer Frits A. ten onder gegaan. De laatste jaren moet hij ondanks •ldige tegenvallers miljoenen hebben verdiend aan de smokkel van hasjiesj. Hij ge- ;te het besmette geld om er op andere duistere manieren nog meer geld van te ma- Kocht een serie panden in de Amsterdamse rosse buurt, waar hij al een bordeel Begon hotelletjes, een goed lopend gokhuis. man die snel opkwam, we hem al lang in de gaten, hij bleef altijd ongrijpbaar op itergrocid", verklaarde de Am- nse recherceh gisteravond. Op jment dat de „Lammie" met een marktwaarde van 14 gulden hasjiesj aan boord bodem van de Noordzee refrd Friits A. het Amsterdam- jfd bureau binnengeleid. Hij morgens in Den Bosch aan- ien. Een aantal van de men- r de bevoorrading vau fend el zorgdragen was toen al Onder hen waren Den „Mozes" M (26), die ei- van de Haagsche „Fac- ib, aan de Prinsestraat. actie Amsterdamse recherche met Frits A. de man te heb- hterhaald, die ook de finan- opdrachtgever is geweest van stukgelopen transacties: de zend kilo hasjies die in dichtgelaste zandzuigerbui- rden opgevist uit de haven van Harlingen afkomstig van de Scheveningse kotter Yvonne Kaper - moetan ook bestemd zijn geweest voor het goed renderende bedrijf van Frits A. Ook wordt hij er van verdacht de grote man te zijn ach ter de smokkel met de kustvaarder Spurt, die in maart vorig Jaar in Brest door de Franse douane werd opgebracht met 1200 kilo hasj aan boord. De recherche verwacht dat met de arrestatie van Frits A. en zijn medewerkers een van de belangrijk ste toevoerketenen van drugs naar ons land is afgeknepen. De Nederlandse politie was de HD 160 al geruime tijd op het spoor. Het was bekend dat de kotter het laatste jaar bijna nooit meer aan de visafslag kwam. De politie wist ook dat het schip al eens in Libanon was geweest en nu ook weer die richting uit was om een kolossale partij hasjies op te halen. De „Lammie" werd eigenlijk al een maand geleden verwacht. Sinds die tijd is langs de Belgische en Nederlandse kust enorm veel politie personeel ingezet geweest, terwijl ook de marine al die tijd attent was. Men verwachtte niet dat de HD 160 zijn lading in Den Helder zou afleveren. „Dat zou al te bru taal zijn', meende de Friese di strictscommandant Bar van de wa- terpoliitie in Leeuwarden, die de ac tie leidde. N oo rd-H oÜJa nd Men gokte er op dat de vracht in Noord-Holland aan wal zou gaan, omdat de meeste betrokkenen daar ook woonachtig waren. De verwachting kwam uit. Een Brequet Atlantic van de marine localiseerde de kotter woensdag vanuit de lucht ter hoogte van Den Haag. Daarna volgde de „Blommendaal" de kotter enige tijd van een afstand, welke taak 's nachts werd overgenomen door „De Wolf". Bij Callantsoog moestt de lading worden overgeheveld in kleine boot jes. De politie zag hoe tweeduizend kilo naar de wal ging en in een Volkswagenbusje werd geladen. Men greep niet in. omdat men aan de weet wilde komen wie er nog meer bij de zaak waren betrok ken. Uiteindelijk werden er naast de organisator op de achtergrond zes man gearresteerd: één uit Am sterdam en vijf uit Volendam. De schipper van de „Lammie" weer stond toen met zijn twee beman ningsleden nog de dreiging van de marine. En nog voordart; de resterende hasj-voorraad naar de bodem ging, werden er in Terneuzen al zakken met hasjiesj op het strand gevon den, mogelijk restanten van een be stelling die in Zeeland aan wal werd gebracht. Vanaf de Lammie of vanaf één van de -andere schepen die vis vangst hebben omgeruild vocfr de doorgaans lucratieve smokkel van verdovende middelen. DEN HAAG (ANP) Het ge rechtshof in Den Haag heeft giste ren uitgesproken, dat de heren K. Beuker en J. A. A. Leechburch Au- wers zich hoofdbestuurslid van de rooms-katholieke partij Nederland RKPN mogen noemen. Met deze uit spraak vernietigde het hof de uit spraak van de vice-president van de Haagse rechtbank, mr. G. Philipse van 5 februari Jongstleden, waarbij bepaald werd dat de twee heren zich niet langer lid van het hoofdbestuur of van het dagelijks bestuur van de RKPN mochten noemen. De zaak, waarin thans in hoger be roep de beslissing gevallen is, was aangespannen door een aantal leden van de RKPN, die zich de "Club van Utrecht" noemen. Het Haagse hof sprak uit. dat de ze club niet over de ledenlijst van de partij kon beschikken en derhalve nooit een algemene ledenvergadering heeft kunnen uitschrijven. DEN HAAG Oud-premier Bies heuvel is een belangrijke kandidaat voor de post van commissaris der ko ningin in Zeeland. Waarnemers ach ten de kans groot dat hij binnen en kele maanden wordt benoemd. Biesheuvel, die zich sinds de komst van het kabinet-Den Uyl definitief uit de actieve politiek heeft terugge trokken was gisteren weer even op het Haagse Binnenhof. Enkele uren lang heeft hij daar gesproken met ARP-fractieleider Aantjes. Men acht het niet uitge sloten dat tijdens dit gesprek over de nieuwe baan van Biesheuvel is ge sproken. Aanvankelijk ging het gerucht dat beide politici ruzie zouden hebben omdat Biesheuvel het Aantjes kwa lijk zou hebben genomen dat hij steun verleent aan het kabinet-Den Uyl. In ARP-kringen is dit echter altijd ontkend. In het gesprek van gisteren zouden beiden elkaar weer "als twee dikke vrienden" hebben begroet. Nieuwe beheerder voor Dennendal DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid en Mi- lieugygiëne) heeft gisteren zijn op lossing in het conflict Dennendal bekend gemaakti: Met ingang van heden is de arts R. W. Gay Balmaz uit Veghel, die al eerder tijdelijk belast is geweest met het toezicht op Dennendal, benoemd tot beheerder. Hij wordt belast met de beleidsverantwoordelijkheid voor de gang van zaken en hij is gemach tigd alle beslissingen- ook op het ge bied van het personeelsbeleid te nemen die nodig zijn om de belan gen van de zwakzinnigen te waar borgen. Wellicht al op 3 mei zal er een nieuw bestuur voor de Willem Arntz- stichüing worden benoemd. De exac te datum kon de staatssecretaris niet mededelen. Wel verklaarde hij dat zal worden gestreefd naar een krach tig en evenwichtige bestuur. Over een mogelijke splitsing van de Willem Arntzhoeve waarbij de zwakzinnigenafdeling Dennendal buiten het terrein van de huidige stichting opnieuw zou worden ge opend is nog geen beslissing geno men. De staatssecretaris zal hier over het advies van de commissie- Langemeijer afwachten. Hij ver wacht dit binnen enkele weken te ontvangen. De discussie over dc affaire-Den nendal bereikte gisteren een hoogte punt tijdens een interpellatie in de Tweede Kamer die was aangevraagd door het PSP-Kamerlid Van der Lek, die zelf overigens sterk verbonden is met Dennendal omdat zijn vrouw daar hoofd van de afdeling voor het opleiden van verpleegkundigen is. Hendriks won dit debat glansrijk, noch van de oppositie noch van de regeringspartijen kreeg hij een mo tie voor de kiezen. Volgens Va;n der Lek was ar nooit een enkel bewijs geweest dat de pu pillen van Dennendal slecht zijn be handeld. "Het is nog steeds erg fijn daair; ondanks alle spanningen". Staatssecretaris Hendriks klaagde dat hij de laatste weken wel erg veel tijd aan de affaire heeft moeten be steden. "We zijn er in de afgelopen drie maanden zeven volle weken mee bezig geweest en er zijn inmiddels tal van andere beslissingen achter wege gebleven. Het wordt tijd dat ik ook daar mijn aandacht eens aan zal geven". Aanvankelijk was er van de zijde van de VVD op aangedrongen dat oo minister Vorrink (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) tijdens het debat achter de regeringstafel zou plaats nemen. De bewindsvrouwe liet ech ter weten dat zij, mede omdat de in terpellatie aan het adres van haar staatssecretaris was gericht, niet van plan was om te komx. Later voeg de echter Hendriks aan zijn toespraa toe: "Alles wat ik hier zeg, zeg ik mede namens mijn minister". De meeste fracties in de Kamer bleken na het bekend worden van de nieuwe maatregelen van Hendriks, achter zin beslissingen te staan. Zelf liiet hij trouwens doorschemeren dat hij nu van plan is duidelijk orde op zaken te stellen. Dreigement Arabische guerrilla strijders hebben gedreigd aanvallen te doen op het toernooi om het we reldkampioenschap voetballen dat op 13 Juni in West-Duitsland begint, zo heeft het ministerie van Binnen landse Zaken van Beieren gisteren bekend gemaakt. Abortusvoorstel De regerings voorstellen voor wijziging van de abortuswetgeving in de Bondsrepu bliek zullen naar verwachting parle mentaire goedkeuring krijgen. Dit werd duidelijk na een belangrijke procedurele stemming na een mara thondebat in de bondsdag dat tot diep in de nacht duurde. "Ik zal mij volledig achter de nieu we beheerder plaatsen. Zijn taak is duidelijk omschreven en er moet nu maar eens 'rust komen", zo meende hij. Wel zegde hij toe dat er binnenkort een volledig rapport over de afgelo pen ontwikkelingen op Dennendal van zijn hand zal verschijnen. Ook interpellant-Van der Lek zwichtte tenslotte en verklaarde dat hij Hen driks voorlopig het "voordeel van de twijfel" wilde geven. DIEMEN (ANP) Vannacht heeft de rijkspolitie Diemen op de weg Amsterdam-Diemen een verkeerscontrole gehouden die *n onverwacht resultaat opleverde. Op een tiental meters voor de wegafzetting zag de politie een auto stoppen waaruit twee man nen stapten die in de weilanden naast de weg verdwenen. Na 'n achtervolging kon men een man grijpen. Dit bleek een inwoner van Diemen te zijn, geen onbe kende van de politie. Hij was in het bezit van een 6.35 mm re volver. De politie had toen ook een vermoeden wie de tweede man kon zijn. Deze, eveneens een in woner van Diemen, kon bij zijn woning gegrepen worden. Hij was eveneens gewapend. Een huiszoeking bij de tweede man leverde nog meer vuurwapens plus een aantal gestolen goede ren op. Als klap op de vuurpijl bleek de verlaten auto geen pa pieren te hebben. De rijkspoliteie Diemen heeft dan ook het ver moeden dat deze eveneens ge stolen is. Vrouw smeekte moordenaar tevergeefs Amsterdam Tegeti de 32-Jarige autosloper Jan vam S. uit Laren heeft de offivier van Justitie in Amsterdam gisteren twaalf Jaar gevangenisstraf geëist wegens moord op zijn 28-Jarige vriend en buurman Jack Zanoli. Jan schoot Jack op zaterdagavond 2 fe bruari met een buks dood nadat hij hem in diens woning had opgewacht. De mannen hadden eerder op die dag ruzie gekregen omd°t de autosloper dacht dat Jack niet meer bij hem wilde werken. 's Morgens was Jack Zanoli niet komen opdagen, hoewel hij samen met Jan een karweitje zou doen. Jan ging zijn woede bekoelen met pilsjes en trok 's middags met een krat bier naar de woning van zijn vriend. Tegen mevrouw Zanoli, met wie hij goed kon opschieten, riep hij: "Vandaag of morgen schiet ik hem dood". In de loop van de avond was hij thuis zijn vuurbuks gaan halen, die hij gebruikte bij het stropen. Hij bedreigde de vrouw met het wapen en dwong haar op een stoel te gaan zitten. Om te laten zien dat het me nens was had hij een schot op de keukendeur gelost en het wapen op nieuw geladen. Mevrouw Zarioli viel op haar knieën en smeekte hem haar man niet te doden. Toen Jack thuis kwam kregen ze weer ruzie. Jan zei dat hij maar moest opdonderen als hij geen zin meer had. Jack Zanoli had gezegd dat Jan het zelf maar moest uitzoe ken en was naar de deur gelopen. Jan loste toen 't fatale schot, dat zijn vriend in de rug trof. Toen de politie arriveerde was de sloper vol komen overstuur naar buiten geko men met de woorden: "Ik heb mijn beste vriend doodgeschoten". Volgens de politie was hij dronken. Tweede Kamer is gisteren opgeschrikt door een "bom", die der de stoel van voorzitter Vondeling was geplaatst. Om nes twaalf uur kwam uit een grijs diplomatenkoffertje het iid van een aflopende wekker. Pijlsnel xoerd de vergadering itaatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) sprak op dat ient over de affaire Dennendal geschorst. Een wit weg- okken Kamervoorzitter vroeg de Kamerbewaarder het kof je weg te brengen. Later bleken hier behalve een wekker nog enkele andere bellen, enige batterijen en een soort werpig projectiel te zitten. Daarin zat echter geen spring- ng, alleen maar een pamflet van "De afvaljeugd". Hoe de n" is geplaatst is nog onbekend. Niet uitgesloten wordt •ht dat het een grap van een kamerlid is. Foto: Het "corpus cf", door de kamerbeveiliging in allerijl naar buiten ge- :ht, wordt voorzichtig geopend. ADVERTENTIE Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. voor uw caravan voor uw auto voor uw boot voor uw meubilair voor uw keuken DEN HAAG Veel apotheken wer ken niet nauwkeurig. Tot die con clusie komt de Consumentenbond na een steekproef bij 140 apotheken: twintig procent van het totale aan tal. Slechts 59 van de 140 apotheken le verden de recepten correct af. In to taal werden 114 fouten gemaakt, waaronder ook ernstige; het afleve ren van een verkeerd geneesmiddel, het voorschrijven van een dubbele dosis, het vermelden van de naam van een ander geneesmiddel op het etiket, het achterwege laten van een waarschuwing tegen autorijden en vooral het afleveren van verslavings middelen op een volstrekt foutief re cept. De bond, die heeft bereikt dat de hoofdinspectie van de Volksgezond heid nu een onderzoek instelt, dien de eensluidende recepten voor negen verschillende geneesmiddelen in bij 140 apotheken verspreid over het land. De geneesmiddelen waren twee kalmeringsmiddelen, een slaap middel, een middel tegen hooikoorts, een pijnstiller die onder de opium wet valt, een pepmiddel, een middel tegen hoge bloeddruk, een infectiebe- strijdend middel en een hoestdrank. Fouten werden ook gemaakt bij het aftellen van de tabletten. Meestal waren het er te weinig. Maar wel werd de prijs van de grote hoeveel heid in rekening gebracht. Vier van de tien apotheken waar het recept te gen hooikoorts werd ingediend, ga ven tabletten van vijftig milligram, terwijl het recept tabletten van 25 milligram voorschreef. Tien apotheken namen de in te ne men hoeveelheden onjuist van het recept over. Drie apothekers gaven zes tabletten per dag aan. terwijl het recept twee tabletten per dag voor schreef. Ook werd bij een kalme ringsmiddel eenmaal zes keer per dag inplaats van twee keer voorge schreven. Onvoldoende aandacht werd geschonken aan de specia le voorschriften voor het pepmiddel. Omdat pepmiddelen, bekend als "speed" gemakkelijk tot verslaving leiden, gelden er volgens het besluit amfetaminen strenge voorschriften: het recept moet volledig zijn uitge schreven met duidelijke vermelding van naam en adres van de patiënt. Acht van de negen apotheken aan wie een onvolledig recept werd aan geboden, leverden zonder meer af. Ze hadden de aflevering moeten weige ren of contact moet opnemen met de arts. Verder werd in 21 procent van de gevallen fouten gemaakt met de prijs van het geneesmiddel. De Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Phar- macie zegt in een commentaar dat ondanks herhaald aandringen de Consumentenbond heeft geweigerd de gegevens te verschaffen die het achterhalen van de recepten moge lijk kon maken. De maatschappij meent dat de conclusie dat slechts 59 van de 140 apotheken correct heb ben afgeleverd niet Juist is. Zij vreest dat hiermee ten onrechte gro te onrust wordt gezaaid onder het publiek.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7