Bollenstreekcorso in 1975 naar Noordwijk BURGEMEESTER KOOMANS HEEFT HOOP OP GELD VOOR RUNSBURGS GEDENKTEKEN NIET VERLOREN Horecaperikelen opnieuw in Katwijks gemeenteraad Wanneer de financien (f 10 a f 15.000) rond zijn KATWIJK BESLOOT TOT AANKOOP KUNSTWERK Contactavonden Genootschap Oud Katwijk gaat een tweede hoek maken B EN W VAN SASSENHEIM WILLEN VERRUIMING BOUWVOOR SCHRIFTEN VRIJDAG 26 APRIL 1974 RIJNSBURG ,,'t Ben over het negatieve antwoord van minister Van Doorn (CRM) op vragen van Door Cees Combee het ARP-tweede kamerlid Scholten geld beschikbaar te stellen aan de Stichting „Gedenkteken Graven van het Hollandse Huis" in zoverre teleur gesteld, dat de bewindsman geen po sitieve toezegging heeft willen doen. Tooh is me niet alle hoop ontnomen door de toezegging van de bewinds man te zullen onderzoeken of het zin heeft een fonds te stichten, waaruit dergelijke initiatieven kunnen wor den gefinancierd". Dat is het commentaar van Ryns- burgs burgemeester B. H. Koomans, die ook voorzitter is van de Stichting Dedenkteken Graven van het Hol landse Huis, op het voor deze stich ting toch wel wat teleurstellende ant woord van minister Van Doorn. Koomans was zelf in de vergader zaal van de Tweede Kamer in Den Haag aanwezig toen het ARP-kamer- lid Scholten zijn vragen stelde. Het verheugde de burgemeester zeer. dat Scholten vanuit de kamer zoveel bij val kreeg. „In totaal", zegt hij "voerden wel negen kamerleden het woord. Als argumenten voor zijn afwijzend antwoord voerde de mini» ter aan het ontbreken van fondsen en zijn inzicht, dat dit meer een zaak is. die op het terrein van de provincie en rijksmonumentenzorg ligt". Verblijdend noemde burgemeester Koomans het. dat het toch tot een gesprek komt over een eventueel te stichten foqids. Met hem in de aller eerst plaats en daarna met de pro vinciale besturen van Zuid- en Noord Holland met natuujrlijk de com missarissen der Koningin uit beide provincies versterkt met mensen uit de wereld van Waterstaat. Uit zo'n te stichten fonds zullen name lijk ook initiatieven als het onlangs opgegraven Romeinse schip in Zwammerdam gefinancierd kunnen worden. Het antwoord van minister Van Doorn noemde Koomans daarom te leurstellend. omdat destijds bij het opstellen .van de stichtingsakte het ministerie ook heeft meegesproken. '•'Ik ben echter dankbaar, dat de be windsman de toezegging heeft ge daan het initiatief te nemen 'n aan tal mensen rond de tafel te brengen om over fondsvorming te spreken. Daardoor blijft de deur openstaan en bestaat er altijd nog een mogelijk heid, dat we toch misschien nog een bijdrage krijgen om de geïdentifi ceerde skeletten van Hollandse gra ven, onder wie Floris de Vijfde en Willem de Eerste, die n-u begraven zijn onder de trap van het Rijns- burgse raadhuis, te herbegraven in de voormalige abdijkerk. Van belang is ook, dat burgemees ter Koomans is benaderd door het Provinciehuis. Een ambtenaar vroeg of men zo snel mogelijk een aantal exemplaren van de tekening kon krijgen, waarop het vereenvoudigde gedenkteken was afgebeeld. Daaruit meent Koomans te mogen afleiden,, dat Gedeputeerde Staten de zaak na der willen bezien. Burgemeester Koomans vertelde, dat uit het hele land sympathlebetuigin. gen met het strèven van de Stichting Oraven van het Hollandse Huis bin. nenkomen. Zeer sympathieke cefc. toontjes en brieven en ook kleine en grote geldsbedragen. Van een graf. kelderfabrikant werd de toezegging ontvangen, dat hij belangeloos de grafsteen voor het te 'stichten monu ment zal leveren. LISSE/NOORDWIJK Wanneer Noordwijk de financiën daarvoor kan opbrengen krijgt het Bloemencorso van de Bol lenstreek in 1975 de bloemenbadplaats als eindpunt. Hoewel men uiteraard nog niet exact weet wat de kosten zijn wordt .gedacht aan een bedrag van tieri- tot vijftienduizend gulden. Organisatorisch en technisch is de zaak nagenoeg rond. Het •financiële gedeelte is nbg het breekpunt. Daarover zal zo snel mogelijk na het Bollenstreekcorso, dat zaterdag door de streek rijdt, gesproken worden. Krijgen de plannen gestalte, dan zal de bloemenstoet dus gaan rijden van Haarlem naar Noordwijk. ;Een uiteraard veel langere route. Dat levert echter geen al te grote problemen op. Door Cees Combee Noordwüks V.V.V.-directeur Wim Rovers is al geruime tijd bezig de kleurige stoet vaai bolbloemen naar .izijn" badplaats te krijgen. Hij ziet er 4 een zeer gunstige propaganda- jnogelijkheid in en acht het boven dien een bijzondere attractie voor de vele duizenden gasten, die in deze van het jaar in Noordwyk „neerstrijken" en daar niet alleen profiteren van strand en duinen, maar ook van de bloeiende bollenvel den. Rovers hoopt, dat het Noord wij kse gemeentebestuur en allen, die bij de toeristische industrie betrok ken zijn horeca, reisbureaus en burgerij financieel een steentje zullen bijdragen om het bedrag bijeen te brengen, dat nodig zal zyn om Noordwijk tot corso-eindpunt te promoveren. Plezierig Weg ligt open Sjaak Bonkenburg, voorzitter van de Stichting ,3Loemencorso Bollen streek", vertelde, dat alles in het werk wordt gesteld om in 1975 Noordwijk bij het corso-gebeuren te betrekken. Hij stelt: „Het is zonder meer plezierig .zoveel mogelijk men sen van dit bloemenfeest te la ten meegenieten. Rovers heeft al ge tracht het dit Jaar te verwezenlijken. Dat lukte helaas niet. Het was te laat om dat nog te realiseren. Er was dit jaar rond ons corso zoveel te regelen, dat we geen kans zagen dit punt er nog bij te nemen. Als bestuür voelen we er bijzonder veel Om de route van het Bollen streekcorso te verlengen van Sassen- heim naar Noordwijk komt organisa torisch heel wat kijken. De stoet zal daardoor via Voorhout naar de bloe menbadplaats moeten worden gediri geerd. De totale route, die nu twintig kilometer bedraagt, wordt dan zeker eeln kilometer of tien langer. De technische problemen schijnt men aan te kunnen, zodat er eigenlijk niets meer in de weg staat naar Noordwijk te gaan. Alleen zullen de financiële probelemen moeten wor- der opgelost. Op onze vraag hoeveel het Noord wijk zal gaan kosten als het eind- pun van het corso wordt, antwoordt Bonkenburg diplomatiek: „Daar valt nog weinig over te zeggen. We weten niet wat volgend Jaar de kosten zijn. Wel staat vast, dat ons corso jaar lijks duurder wordt door prijsstijgin gen. Arbeidslonen worden hoger, de stromatten voor de bekleding van de praalwagens stijgen ieder Jaar in prij.., de brandstof voor de trekkers gaat voortdurend omhoog en ga zo maar door. Het is daarom moeilijk nu al te zeggen wat de bijdrage uit Noordwijk moet zijn om V.V.V-di recteur Rovers' plan te doen slagen". oorso naar de bloemenbadplaats te halen. Hij is er van overtuigd, dat zijn streven met instemming zal wor den begroet en dat Noordwijk zeker bereid is een fiks bedrag op tafel te leggen voor dit grandioze voorjaars evenement. Gesprekken met burge meester mr. J. M. Boonike en mensen uit de toeristische industrie van Noordwijk hebben hem de zekerheid gegeven, dat men achter zijn plan staat. Afwachten dus nu maar w>t er in de komende maanden gaat gebeuren. Het is natuurlijk wed zo, dat een be slissing over het wel of niet naar Noordwijk halen van het corso niet te lang meer kan uitblijven. De hele organisatie het totale corso kost nu zo'n f. 200.000,moet er voor worden rond gemaakt. Kort na dót corso begint men al weer met dc voorbereidingen voor het volgende. Hoe eerder men dus weet waar men aan toe is hoe beter. Het corsobestuur kan dan bij het maken van de plan nen voor 1975 direct het verplaatsen van het eindpunt van de bloemen stoet naar Noordwijk in het organi satorische geheel inbouwen. Het goede plan van Rovers ver dient, dunkt ons, instemming van de gehele buigerij van de bloemenbad plaats. Leuk zou het zijn als het Noordwijkse gemeentebestuur voorop zou gaan bij het realiseren van het plan door een fikse bijdrage beschik baar te stellen uit de .gemeentelijke huishoudbeurs". Een antwoord, waarmee men alle kanten uit kan. Enig aanhouden van onze zijde en onze opmerking, dat Haarlem momenteel f. 15.000,- betaalt om als vertrekpunt te mogen fun geren is voor Bonkenburg aanleiding vrijblijvend te zeggen, dat de kosten voor Noordwijk zo tussen de tien- en vijftienduizend gulden zullen komen te liggen. „Neem van ons aan, dat de weg naar Noordwijk open ligt. Het énige is, dat we tot een voor beide partijen aanvaardbaar financieel ak koord komen. Wel zullen we er als bestuur van de Stichting „Bloemen corso Bollenstreek" voor moeten wa ken, dat de bollengemeenten Hille- gom, Lisse en Sassenhelm aan hun trekken komen. Dat is een duidelijke zaak", stelt Bonkenburg met klem; Noordwijks V.V.V.-directeur Wim Rovers was erg* blij, dat thans de mogelijkheid at is hét Bollenstreek - KATV/IJK In Katwijks sporthal Cleyn Duin werd gister avond een opname gemaakt voor het NCRV-programma "Ted en de meesterkwissers". Gisteravond is de herenfinale ge speeld. De "belangstelling voor de opname was zo groot, dat al dagen de toegangskaarten waren uitverkocht. De uitzen ding van de opname vindt plaats op dinsdag 30 april ko ninginnedag) via Nederland 2, om 20.21 uur. (Foto Jaap van Duijn) Geef boompje voor de deur emmer water. WASSENAAR In deze aanhoudende droogte doet de ge meentelijke Plantsoenendienst een vriendelijk beroep op de medewer king van de ingezetenen: geeft de laanboompjes en struiken in de buurt van uw woning, vooral welke pas ge plant zijn, eens een emmer water. De plantsoendienst zelf doet met me dewerking van de brandweer wat zij kan, maar is nu eenmaal niet in staat overal tegelijk te komen. Wat hulp van de ingezetenen wordt bij zonder op prijs gesteld. Maar dan wel graag: schoon water zonder syn thetische wasmiddelen. WASSENAAR De GOKO, uit gaande van de Jeugdsectie van de raad van kerken in Wassenaar, be legt in de komende weken de volgen de bijeenkomsten: over vragen van jongeren. donderdag 25 april, 20 uur: On derwerp: "Voor het geloof heb Je de kerk toch niet nodig"? van P. C. Taal, Middelweg 146. vrijdag 17 mei, 20 uur: Onder werp: „Is godsdienstonderwijs über haupt wel nodig"?, mevrouw Rid derhof, Troelstraweg 34. woensdag 12 juni, 20 uur: Gro ten Goko-avond met plenaire verga dering over problematiek die in het afgelopen seizoen aap de orde werd gesteld in De Stoof achter Dorpscen trum, Schoolstraat. KATWIJK Bij aankomst in de raadszaal werden de Katwijkse ge meenteraadsleden geconfronteerd met een op het laatste moment ge maakt préadvies. Otto Hornkamp eigenaar van Casa Cara en Maribpl, de twee Katwijkse bar-dancings, heeft tegen het gemeentebestuur 'n kort geding aangespannen bij de president van de Haagse Arrondis- Door Willem Chr. Nijeboer KATWIJK Aan het begin van de gemeenteraadsverga dering heeft burgemeester A. G. Vermeulen aandacht geschonken aan het overlij den van het oud-CHU-raads lid B. Vooys. Hij schetste het leven van de overledene en zijn kwaliteiten als raadslid. Na de toespraak werd door de raad staande enige tijd stilte in acht genomen. beslissing sementsrechtbank om het raadsbe sluit ongedaan te maken, dat hem verbiedt op zondag zijn klanten ge legenheid te geven tot dansen. Primair vordert de heer Hom- kamp dat de gemeente toestemming verleent voor dansen op zondag. Dat op een straffe van een dwangsom van f 1000 per dag voor het ingebre- ke blijven, vanaf veertien dagen na uitspraak van de rechter. Subsidiair eist Hornkamp dat de rechter zal verbieden dat toestemming wordt onthouden voor dansen op zondag op grond van de overweging dat het niet in de structuur van Katwijk zou passen. Voor die eis is een dwangsom van f 25.000 gevraagd. De Katwijkse gemeenteraad moest officieel toestemming verlenen een advocaat in de arm te nemen, die de belangen van de gemeente voor de rechter zal behartigen. De raadsle den Langeweg (Vrije Lijst) en Van Miierlo (Gemeentebelangen) deelden mee dat zij wensten "te hebben tegen gestemd", omdat zij ook tegen had den gestemd, toen het geval in de gemeenteraad aan de orde kwam. Het belooft een interessante zaak te worden, wist vanmorgen mr. J. van der Plas te melden. Het is in ieder geval een zaak die in Juridische kringen grote belangstelling heeft getrokken. Hij verwacht dat het ge val wel eens tot aan de Hoge Raad zal worden gevoerd. Zestien mei om tien uur 's morgens dient de zaak voor de president van de Haagse rechtbank, Jan van Nassaustraat. W ijkvereniging Overigens was het kort geding van Hornkamp niet het enige horeca- probleem waarover in de raad werd gepraat. De brief van een aantal horeca-ondernemers, waarin werd verzocht het sluitingsuur van twaalf naar twee uur 's nachts te verschui ven, werd behandeld bij de ingeko men stukken. B. en W. hadden voor gesteld de brief voor advies in han den van het college te stellen. Mr. J. van der Plas toonde zich met die gang van zaken niet geheel geluk kig. "Waarorti is er niet direct een advies van het college bij de brief ge daan"? vroeg hij zich af. "Er wordt op deze manier gauw de indruk ge wekt dat het verzoek op de lange baan zal worden geschoven". Dat gold naar de mening van Mr. van der Plas ook voor de brief die wijk- vereniging Cleyn Duin aan het ge meentebestuur had gestuurd. In die brief het Leidsch Dagblad meldde dat enige weken geleden al ver zocht de wijkvereniging verkeers lichten te plaatsen bij de oversteek van de Zeeweg, bij het Waterloopje en het Lyceumpad. "Wij denken er hetzelfde over", deelde ir. Langeweg mee, sprekend namens de Vrije Lijst. Hij vroeg in tweede instantie of er, totdat een beslissing wordt genomen over de aanleg van een verkeerslich teninstallatie, een agent kan worden ingezet op de drukke uren om het oversteken te beveiligen. Raadslid Van Duijn (PvdA) vond ook dat het préadvies over de slui ting van de horecabedrijven er best bij had kunnen zijn. „Ook in ver band met het seizoen," vond hij, „er zijn ook nu al toeristen". Raadslid L. J. Haasnoot, eigenaar van hotel Atlanta, meende dat de gemeente maar eens moest gaan praten met de horeca-ondernemers, omdat een aantal uit solidariteit had onder tekend. Ook meende hij dat er een onderscheid dient te worden gemaakt tussen bedrijven die in een woonge bied liggen, en zaken die een andere situering hebben. Zowe het verzoek van de wijkver eniging als het verzoek van de hore ca-ondernemers had eerder ingediend kunnen worden," meende burgemees ter Vermeulen in zijn antwoord," dan was een beslissing ook eerder ge nomen. „Er gfaat pu eenmkal bepaalde tijd voordat wordt genomen'. L. J. Haasnoot bepleitte een defi nitief onderkomen voor de attributen van Oud Katwijk, waarvoor nu een afdak zal worden gemaakt. Het voor stel tot het verstrekken van een kre diet voor een afdak aan het pand Voorstraat 81 werd aangenomen. Plandoelen Honderdvijftig reddingsjaren gaat in Amsterdam een expositie houden over het reddingswezen. Aan het Katwijkse gemeentebestuur was ge vraagd een kunstwerk over dit on derwerp uit te lenen. Zo'n voorwerp bezit het Katwijkse gemeentebestuur niet. Daarom werd voorgesteld de Amsterdamse kunstenaar Claus op dracht te geven een kunstwerk te vervaardigen, dat daarop betrek king dat Claus had voor het „paardmotief" gekozen. Het voorstel ontlokte een lange discussie Van Raai te: „Jammer dait 't reddingswe zen met een paard moet worden af gebeeld". Pronk: „Het voorstel is me uit het hart gegrepen, ik ben een volle liefhebber van paarden". Van der Meij: „We gaan een bedrag vo teren voor een beeld dat we nog niet eens hebben gezien". Berkheij: „Won derlijk verhaal" Raadslid L. J. Haas noot wilde eerst een schetsje zien. Van Mierlo, rector van het Oegst- geestse Rijnlands Lyceum, was enthousiast voor het voorstel. Van Claus staan enkele werken in en on ,,het Rijnlands" opgesteld. Drie al ternatieven zal Claus ontwerpen, deelde wethouder Haasnoot mee, waaruit kan worden gekozen. Zonder stemming werd besloten. De keuze zal worden gemaakt door de kunst- commissie en het college van B en W. Lang werd ook gesproken over het gemeentelijk commentaar op de nota plandoelen van de provincie. Mr. J. van der Plas meende dat gede gen van deze kans op inspraak moest worden gebruik gemaakt, fiij stelde voor het commentaar niet met een briefje af te doen, maar samen met deskundigen van OD 205 te gaan praten bij de PPD. Het voorstel van B en W, niet te besluiten tot een zwaar gewest Lei den werd door de raad aangeno men. Van Mierlo meende dat een formeel en informeel contact met de naburige gemeenten moest worden geïntensiveerd. Tijdens de rondvraag sprak mr. J. van der Plas er zijn verbazing over uit, dat de aan gevraagde subsidie voor het Tulip Ti me Festival niet is behandeld tij dens de gisteren gehouden raadsver gadering. „Het is al in de commissie geweest, dus het had gekund," meen de 'de VW'voorzitter. .De kosten van het festival moeten door VW al wel worden betaald," voegde hij er mat spijt aan toe. KATWIJK De Katwijkse ge meenteraad heeft gisteren besloten aan het genootschap Oud Katwijk een krediet te verstrekken van f 32.000 voor de uitgave van een nieuw boek over de geschiedenis en het volksleven van Katwijk. "Vissen voor de Kerk", het eerste boek dat Oud Katwijk uitgaf, is grotendeels uitverkocht. Oud Katwijk-voorzitter J. P. van Brakel heeft intussen zo veel materiaal verzameld dat het ze ker een aantrekkelijk en goed lees baar boek waard is. Het nieuwe boek zal 144 pagina's beslaan. Het zal een oplage krijgen van vijfduizend exemplaren. In het boek zullen 160 foto's worden opgenomen. Het zal in de winkel naar raming 15 gulden gaan kosten. Leden van Oud-Kat wijk zullen een korting krijgen van f 2,50. Het Katwijkse gemeentebe stuur zal tweehonderd exemplaren afnemen om als relatiegeschenk te kunnen gebruiken. SASSENHEIM —Nadat het Sassenhelmse college het afge lopen Jaar tot vier keer toe de gemeenteraad dwingend ad viseerde de bezwaarschriften te gen weigeringen van de bouw vergunning ongegrond te ver klaren, maakt datzelfde college het nu binnenkort mogelijk dat drie van die vier verzoeken bij een nieuwe indiening alsnog zul len worden goedgekeurd. Het college stelt de gemeenteraad, die woensdagavond 1 mei bijeen komt, een wijziging van de erf bebouwingsvoorschriften voor, waardoor zaken als uitbouw van keuken en het plaatsen van dakkapellen binnen bepaalde grenzen tot de mogelijkheden gaan behoren. Slechts het ver zoek van één inwoner zal ook bij deze herziene voorschriften geen kans maken. Zijn nieuw te bou wen keuken heeft een dermate geringe licht- en luchtinval, dat deze zelfs bij de normale bouw verordening geen kans zou ma- keh. Met het verruimen van de mo-i gelijkheden komt het ooilege te gemoet aan vele uit de gemeen teraad geuite wensen in die rich ting. Steeds opnieuw namelijk,] verzette de raad zich fel tegen het afwijzende advies. Eén keer kwam er ook een duidelijke af- afw wijzing van dat advies naar bo- d ven, maar de KVP-fractie be sloot zich toen alsnog achter het college te scharen, indien dit op tx korte termijn een nota onderwerp zou produceren. Die eind augustus '73 toegezegde no- liet ta is nu in de kele kantjes grote toelichting)? bij de gemeenteraadstukken verschenen. Een stuk, w college stelt, "dat een algehelefc aanpassing van de bestemming plannen veel tijd zal vergen dat het daaTom nuttig is, dat raad hierop vooruitlopend reeds 'n beginsel-uitspraak doetf, over de nieuwe erfbebouw voorschriften". Aan de hand deze woensdagavond geziei het vooroverleg over dit onder4 werp positieve uitspraak zalf het ooilege zich beraden de verder te volgen procedu Waarnemend burgemeester Westerbeek ter toelichting: "NulUit een verruiming van de mogelij k-1 heden tot bebouwing van tererven in het vooruitzicht 1 worden gesteld, achten wij de ook I aan deze besluiten klevende I zwaren niet van zodanig g, dat hiervan dient te worden af-Jc gezien. Wij vertrouwen de raad in de eerstvolgende i gadering nadere voorstellen kunnen doen. Op korte kan dan ook soelaas worden f boden ten aanzien van de ver-| zoeken om bouwvergunning, voor de aanpassing van wonin-f gen aan de huidige behoeften". Eén van de indieners verzoeken, de heer Teus Cr; toont zich met de gang va: ken gelukkig. Hij zegt: komt voor ,mij ook niet maal onverwacht. Sinds de wijzing van mijn verzoek ben - er voortdurend mee bezig ge. weest. Via raadsleden en ook het gemeentebestuur. weer ben lk op het gemeent» huis geweest met de vraag ho ver het nu was. Of er via de i ook gevolgde procedure geen mogelijkheid was. Het was mers niet alleen in mijn _a. een onverkoopbare zaak, dat een aantal verbeteringen aan woning niet zou kunnen aambre; gen omdat de uit 1960 dateren voorschriften van gewoon anc. re eisen uitgingen dan die hedej ten dagen kunnen en moei worden gesteld. Verbetering*, die ook niemand enige overla of nadeel zouden bezorgen, ben blij, dat de zaak nu z< is, dat het college de r voorstelt om tot herziening de voorschriften over te gaan. dacht, dat hier bij de raad wu nig bezwaren zouden zijn. Dfl men dit Juist zal toejuichen".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4