Dekkers is veel slimmer dan Ketting-f or matie Tk raak geen bal meer aan 'Oud Feyenoord' bij ZLC naar zege op routine iemand urft te iezen bij feyenoord Winst in eerste etappe van Olympia's ronde van Nederland Ploegen voor het buitenland JUBILERENDE AFDELINGSCLUB (45) STERK OP CULINAIR TERREIN [JPAG 26 APRIL 1974 9-4 iOi tol tgart Het grote probleem Wiel Coerver vandaag-de-dag worstelt: hoe krijg ik het de vier teleurgestelden uit kernploeg, degenen vaste plaats in de huidige ik stelling is, toch tevreden tn. tem in tracht de ambitieuze het onmogelijke iedereen (den te bereiken. Door bij beeld een onbeduidende kwet- RIJNSBURG-LEIDEN Para doxaal figuur eigenlijk, die Henk Rol. Zegt hij aan het einde van 'n 25 jaar lange, meestal succesvolle rondgang door die sport, zomaar opeens dat voetbal hem nooit heeft geïnteresseerd. Dat dat bal spel hem nooit kon boeien. 'Ik ging en ga nooit naar een wed strijd kijken. Ik speelde alleen voor mezelf. Omdat het goed is Door Paul de Tombe voor het lichaam. Gezond, zo in de buitenlucht. Maar eigenlijk was motor-racen dè sport voor mij Omdat mijn vrouw dat niet zo leuk vond, ben ik er nooit aan toe gekomen". Dit afscheidsverhaal over Henk Rol <36 nu), vele seizoenen lang een "breker" van kaliber binnen Leids UVS, wordt een schrijven vol paradoxen. Dat kan ook niet anders, aangezien voornoemde Henk, die na zondag in het duel tegen Blauw Zwart nooit meer tegen een bal wil trappen, een vat vol tegenstrijdigheden lijkt. Een aardig man, dat wel. En conse quent tegenstrijdig, dat ook. Een voorbeeld? Rol mocht dan niet malen om voetbal, als hij on verhoopt weer eens een keer bui ten het eerste elftal was gelaten, dan was dat voor hem een zwa re klap". Dan ging ik vechten om terug te komen. Zo is mijn instel ling nou eenmaal. Als ik ergens aan begonnen ben, wil ik dat ook zo goed mogelijk doen." En aangezien Rol vijfentwintig Jaar geleden nou eenmaal met voetballen was begonnen ("iedere jongen van die leeftijd ging toch naar een voetbalclub?), wilde hij ook daarin het voor hem hoogst bereikbare. Het deed er niet toe wanneer; hij moest en zou dat eerste elftal bereiken. Dat hij pas op 27-Jarige leeftijd door brak naar de amateur-top beves tigde alleen zijn levendige ver moeden dat Je alles op dit aard se leven kunt bereiken, als Je er maar goed de zinnen op hebt ge zet. Het was tevens weer symbo lisch voor de tegenstrijdigheden die de tot stopper getransfor meerde aanvaller kenmerken. En niet alleen omdat 27 de leeftijd is, waarop velen zich in de herfst van Actie foto van Henk Rol (rechts). hun sportieve carriere beginnen te voetballer binnen tikploeg UVS voelen, terwijl voor hem het spel was. toen pas echt begon, maar ook om "Tikken is niks voor mij", meldt dat hij de eerste van zijn type hij droog. Ik ben em schaver. „Zo'n Nobby Stiles, dat was mijn voetballer. Zoals hij in het veld niemand meer kende, zo had ik dat ook. Ik vond 't schitterend iemand drie kwartier op de schoe nen te lopen om hem compleet uil te schakelen. Dat was mijn lust ?n mijn leven. Maar ze hebben me nooit kunnen verwijten dat ik iemand expres wilde blesseren. Spelers als Heymans, Den Os en ik, als betonpalen zijn we tegen elkaar ingegaan. Na afloop waden we de beste vrienden." Dan volgt alweer zo'n tegen strijdigheid. Terwijl UVS lang zamerhand en noodgedwongen veranderde dn een fysiek hardere formatie, kreeg Henk Rol de nei ging meer te gaan schuiven. "Vooral het laatste jaar had ik dat." En met een portie zelfspot zoals Je bij voetballers zelden te genkomt, stelt hij vast: Voetbal had ik van Kantebeen geleerd, voor zover dat bij mij mogelijk was." Meer zelfkritiek volgt snel. "Ik kan mij ntegenstander niet meer altijd evengoed bijhouden. Dat is erg moeilijk als Je 36 bent en Je staat tegen 'n knaap van 20. Vandaar dat ik eruit scheid. Bo vendien wil ik de sfeer in het elf tal niet verknoeien. Als ik merkte dat ik m'n tegenstander niet kon hebben, ging ik vaak schelden op m'n maten. Neem een Wijnand Sloos, 'n beste jongen totch Maar wat ik niet op hem gescholden hebDaarom houd ik ermee op. Ook omdat er teveel tijd in gaat zitten, nu we de hoofdklasse heb ben gehaald. Voor een vrouw is t ook niet leuk als Je de hele zondag weg bent. En ik hou ook op omdat steeds meer amateurploegen er op uit zijn de tegenstanders te be schadigen. Dat kan ik niet heb ben. s Maandags moet ik tenslot te weer eten verdienen voor mijn vrouw en mijn kinderen." Lang honkvaste Henk Rol is ineens helemaal omgezwaaid. Na 18 jaar stapte hij pasgeleden over naar een andere baas (gara ge De Dyk in Rijnsburg) en na herhaalde a ankondigingen stopt hij nu ook definitief met voetbal. Onder het motto: "Andere baas, andere hobby. Ik ga nu waar schijnlijk de trial-sport beoefe nen. Aan behendigheidsraces op de motor deelnemen. Ik raak ar ieder geval geen bal meer aan." Vente ii een basisspeler onmiddel- te grijpen om een ander te opdraven. Zo wordt gefluis- dat Wiel Coerver in Stuttgart lichte blessure van Wim van rgem gretig benutte door hem avondje rust te gunnen, waar- Dick Schneider kon opdraven. simpele verkoudheid kan genwoordig al buitenspel zetten, de spelers bij Feeynoord. nand durft dan ook te niezen /iel Coerver in de buurt is", likt Lex Schoenmaker. „Het je meteen Je plaats", enteel denkt Wiel Coerver er serieus aan om het Nederlands een soort toevluchtsoord bruiken voor Rinus Israel, die in de dug out bepaald niet voelt, al laat hij dit niet zo lijk blijken als bijvoorbeeld re- ;r één. Jan Boskamp. Coerver: „We spelen de fina- Istrijden om de UEFA Cup te- Tottenham Hotspur op 22 en 29 Het Nederlands elftal oefent mei tegen HSV Hamburg en lalt drie dagen later tegen Ar- Wel, ik zou er beslist niets •gen hebben als Michels voor efenwedstrijden een beroep op Israel deed. Dat hij dan dus oranje meedoet en niet met Tenminste, als Joop van Daele ie periode nog even goed in is als nu. En dan moeten na- jk ook alle anderen volledig In". van Rinus Israel: „Maar lit het dan met mijn UEFA premie bij Feyenoord?" gens kan Rinus Israel, die volledig „de oude is", moeilijk ?n aan zijn positie als reserve. wiens contract bij Feyen- dit seizoen afloopt: „Ik kan me lelemaal voorstellen wat een /eldhoen en een Eddy Pieters land in hun laatste seizoen op nk hebben doorstaan", „teleurgestelden" komen overi- komende dinsdag in Birming- de vriendschappelijke ont- ng tegen Aston Villa, aan bod Coerver: „Het is de bedoeling fgen NEC het gewone basiself- art. In Engeland spelen de re- -van-zondag dan". Coerver gaat zondag bepaald met een gerust hart naar de aar hij eens de scepter de. Hfj: „NEC bezit een veel Jede ploeg om te degraderen, spelen keihard. Tegen ons ze wel als gekken tekeer Niet zo prettig natuurlijk in (id met de wedstrijd tegen FC i Wim van Hanegem: speel idag wél mee? mysterieuze antwoord, dat begeleid met een fijn glim- „Daar moet ik eerst nog net de trainer over praten". Door Hans Coolegem ZOETERMEER Ad Dekkers keek enigszins verwonderd om zich heen. Niet omdat hij in Zoetermeer Olympia's eerste echte etappe had gewonnen en daardoor de leiderstrui van proloogwinnaar Herman Snoeyink mocht overnemen, maar zijn verbazing gold de taktiek, die in de finale door de concur rentie werd toegepast. op de streep zelfs een minuut ach terstand werd genoteerd. Ad Dekkers, die ook in de beginfase had gezorgd, dat binnen tien kilo meter het grote peloton al in vijf waaiers was verdeeld, waarbij voor al de de buitenlanders het moesten ontgelden en kopstukken als Her man Ponsteeu (nog last van zijn val in de proloog) en Teine van den Bunder in de achterhoede ver dwenen. vond het uitstekend, dat allen Schuiten iets aan zijn positie wilde veranderen. HijIk had echt verwacht, dat er wel meer zouden komen. Toen het grootste gevaar Schuiten bleek te zijn, was dat gunstig. Want ik wist. dat ik die in de sprint kon kloppen". Roy Schuiten dacht daar anders over. Maar zijn tweede plaats schreef hij nu toe aan de ploegled- iirs willen rder spelen ïDEN Bill Nicholson, de Want door zijn offensieve daad, la ter geholpen door ploegmakker Adri van Houwelingen (Ploegbaas Her man Krott: „Hij is een openba ring") brak het Amstel-duo de goed in de kopgroep vertegenwoordigde equipes van Van Erp en Delbana en de ijzersterke Ketting-formatie, die zelfs volledig aan het front streed. De enige reactie kwam van Ket ting-rijder Roy Schuiten, die tuk op de wette trui van het combinatie klassement graag de punten in fi- nishplaats Zoetermeer wilde innen. Maar toen hij dertig kilometer voor het einde op de aanval van Ad Dekkers (20) reageerde kreeg hij alleen Van Houwelingen mee. De rest van zijn ploeg - inclusief lei derstruidrager Snoeyink - nam een afwachtende houding aan. waardoor Ronde van Spanje GRANADA De Belg Eric Leman heeft de tweede etappe gewonnen van de Ronde van Spanje. Hij legde de 187 kilometer van Almeria naar Granada af in 6 uur 13 min. 4 sec. De Fransman Bernard Thevenet, die tweede werd, nam de leiderstrui van de Belg Roger Swerts over. Gerben Karstens werd, met een achterstand van ruim elf minuten op de etappewinnaar zeventigste. De uitslag van de tweede etappe is: 1. Leman (Belg) 6.13.04, 2. Theve net (Fr) 6.13.04. 3. Perurena (Sp) 6.13.09. 4. Delisle (Fr) 6.13.11, 5. Abil- leira (Sp) 6.13.14. ding. die volgens hem volledig had gefaald. „We hadden afgesproken, dat we drie dagen onze eigen kans mocht rijden. schold Roy Schuiten, toen hij van de fiets was gestapt. „Maar nee, op het plaatse lijke circuit mocht ik opeens niet meer aan de leiding rijden. Ik be grijp het niet. Ik had die twee mannen echt nog los gereden want ik ging ijzersterk". „Schuiten moest weer zo nodig", schamperde Snoeyink, die de leider strui verspeelde. „We moesten iets doen. maar Schuiten ging nog rijden ook. Daardoor liep het allemaal an ders dan ik had verwacht".Sponsor Ton Ketting, die Schuiten in de laatste tien kilometer temperde „Als hij zo goed reed, had hij moe ten winnen. Maar Schuiten wist niet wat hij deed. Hij bracht de Amstels gewoon naar de meet, ter wijl hij zelf in de „fauteuil had moeten zitten". „We moeten er nog maar eens goed over praten", wist Schuiten, die door zijn slijterij vorig jaar na het wereldkampioenschap stopte, maar door het meewerken van zijn broer Huldiging van Ad Dekkers, de verbaasde winnaar in de eerste etappe van Olympia's ronde. weer op de fiets is gekropen. Schui ten :„Ik had op m'n frame na alles verkocht. M'n hoofd stond eigenlijk niet meer naar fietsen. Maar nu m'n broer meewekrt, kan ik weer koersen. Ik zet nu alles op Mon treal, dat heb ik met Frans Mahn afgesproken". Schuiten, die eerst Mahn een „Ponsteen-coach" had genoemd is uiterst tevreden over de baantrainer. „Ach, iedereen heeft weieens wat. "We zijn nu weer vrienden. Hij heeft gezorgd, dat ik op tijd weer in vorm ben." Dat door deze ontknoping al directt onenigheid in de sterrenformatie van Ketting is ontstaaan, is in feite niet verwonderlijk-Evenals voor gaande jaren blijven er moeilijkhe den totdat de definitieve kopman is aangewezen. Dat ook de dubbele ploegleiding (sponsor Ton Ketting en ploegleider Wim Lambrichts) somtijds funest kan zijn, daar kan ex-Ketting-ploegbaas Bert Romeijn over meespreken. In ieder geval riep Wim Lambrichts:„Het belang rijkste voor ons is het ploegenklas sement. En ach, de leiderstrui? Die pakken we in Limburg ook wel". Door de krachtige noordelijke wind hadden vooral de buitenlan ders het in de eerste etappe bijzon der moeilijk. Door het hoge tempo werd het overgrote deel van de gast- renners al op grote achterstand gezet. Pechvogel in deze etappe werd de Rus Viktor Patsjenkov, In Wad- dinxveen kwam hij na een onover zichtelijke bocht ten val en brak een sleutelbeen. 1. Dekkers (Ams) 129 km. in 2 uur 45 min. 17 sec.) met bonificatie 2.45.02) 2. Schuiten (Ket) z.t. (met bon. 2.45.07), 3. Van Houwelingen (Ams) z.t. (met bon. 2.45.12), 4. Raas (Erp), 2.46.23, 5. Van der Kruys (Erp) z.t., 6. Pronk (Del) z.t., 7. Kuys (bos) z.t., 8. Van de Hoek (Ket) z.t., 9. Schür (Ket) z.t., 10. Koot (Erp) z.t., 25. Snoeyink (Ket) z.t. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Dekkers (Ams) 4 uur 17 min. 4 sec., 2. Schuiten (Ket) 4.17.09, 3. Van Houwelingen (Ams) 4.17.14, 4. Snoe yink (Ket) 4.18.21, 5. Smit (Bos)' 4.18.23, 6. Koot (Erp) 4.18.25, 7. Schür (Ket) z.t., 8. Pronk (Del) z.t., 9. Van der Kruys (Erp) z.t., 10. Raas (Erpt z.t., 13. Van Trigt (Mie) 4.18.31, 16. Van Leeuwen (Del) 4.18.36. LEIDEN De indruk die restte, was er een van een uiterst geslaagde avond. Vijfenveertig jarig ZLC, ijverige Leidse afde- lingsclub, kon laat op de donderdag terugblikken op een erg aardig gebeuren. Allereerst was daar natuurlijk het duel van het eerste voetbalteam tegen Oud-Feyenoord, muzikaal opge luisterd door Werkmans Wilskracht. Een fonfrontatie die door ZLC ver loren werd met 2-1, maar wat kon die uitslag de ZLC'ers nou eigenlijk nog schelen. Het ging tenslotte niet om het resultaat, maar enkel om de eer. De eer dat nog bekende mannen als Eddy Pieters Graafland, Guus Haak, Cor Veldhoen, Coen Moulijn en Henk Schouten bereid waren ge vonden naar de Leidse Boshuizerka- de te komen. Dat die eens zo beroem de voetballers eens te meer hadden willen tonen dat oude vossen wel hun haren, maar niet hun streken verlie zen. Dat Kreyermaat (Jarig), Van Woerden, Kerkum, Bouwmeester en Ben na ars verhinderd waren en dat oud-Feyenoord zelfs een ZLC'-spe- ler (Verhoeven) moest inlijven om compleet te kunnen aantreder, mocht de pret nauwelijks drukken Wat doorging voor Oud-Feyenoord was er - en dat alleen telde voor de kleine club. De toeschouwers (toch nog aardig wat), zullen zich dan ook nauwelijks bekocht hebben gevoeld voor die piek die ze hadden moeten neertellen. ZLC Oud Feyenoord immers, werd een erg aardig partijtje. Waarin ZLC-talent Rob Crama zijn club al snel de leiding gaf, maar waarin de oude rotten gelijk kwamen via V. de Heide en tenslotte op louter routine doordrukten naar de winst die diep in de tweede helft dankzij Schui ten werd gevonden. Daarmee was het LEIDEN Eén voorval ontsier de het bezoek van Oud Feyenoord aan ZLX7 danig. Van de vrouw van Cor Veldhoen was in de kantine van de dlub een portefeuille gestolen. In houd: zo'n kleine twee mille. Van de diefstal werd aangifte ge daan bij de Leidse politie. voor het pubhek toegankelijke ge deelte van de eerste "verjaardags festiviteiten" van ZLC voor Dij. Voor spelers en genodigden volgde nog een kout buffet in de kantine van buurclub Oranje Groen. Joop Riet hoven (met Henk de Bolster en Piet Kuivenhoven organisator van de wedstrijd) ontpopte zich daar eens te meer als een heraut van Sinter klaas. Na de overhandiging van de fraaie winnaars-trofee aan Oud-Fey enoord (met de Rotterdamse belofte voor een revanche als tegenpresta tie) deelde hij Delfts-blauwe borden aan de Feyenoorders uit, vaantjes aan de ZLC-spelers en taarten aan alle tweeëntwintig die waren opge- draven. Danzij meegenoemde restaurateur Kuivenhoven, die voor de bereiding van het koud buffet had zorggedra gen, bleek vervolgens dat de afde lingsclub ZLC op culinair terrein een aardig woordje mee zou kunnen spreken in de eredivisie. De genodig den hadden er in elk geval erg lang de mond van vol... ger van Tottenham Hotspur, nogelijk proberen de eerste fi- edstrijd van het toernooi om IFA-Cup tegen Feyenoord ver- 1 te krijgen van 22 tot 21 mei. rste ontmoeting tussen de Ne- idse en Engelse club wordt in n gespeeld en valt, zoals de er nu voorstaan, samen met de rnd Engeland-Argentinië, ïolson heeft intussen van de ijd VFB StuttgartFeyenoord lm laten maken, die hem in- moet geven in de krachten van tterdamse formatie. ZOETERMEER Bondscoach Joop Middelink heeft de Nederlandse wielerploegen samengesteld, die bin nenkort aan de Vredeskoers en de Ronde van Engeland zullen deelne men. Naar Warschau, Berlijn, Praag gaan Frits Schür, Ton van der Spie gel, Co Hoogendoorn, Theo Smit, Ad Gevers en Wil van Helvoirt. Voor Engeland zijn aangewezen. Roy Schuiten, Jan Aling, Aad van den Hoek. Herman Snoeyink, Toine van Moment uit het duel ZLC—Oud Feyenoord. ZLC-speler v. d. Voort tikt de bal weg. den Bunder en Jan Raas. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17