Bollenstreekcorso wordt in kleur eisen DRONKEN ACHTER HET STUUR Alphenaar hoort 1000 boete DADERS BEKEND OUDE KERK MOET GEWIT Morgen zijn de praalwagens te bezichtigen in Voorschoten Onder invloed Watersportbedrijven in de slag over brandstofpompen MEISJE (7) AANGEREDEN PAGINA 4 STREEK DONDERDAG 25 APRIL 1974 Door Cees Combee Foto Jan Holvast De jongelui hopen vanavond gro tendeels met dat werk klaar te ko men, zodat dan de arrangeurs en hinders aan de slag kunnen voor Jiet maken en bevestigen van de kleurige bloementoeven. Morgen pchtend om elf uur moet het corso gereed zijn. „Grenzeloos.is het motto, waaronder zaterdag voo<r de 27ste keer he Bloemencorso vande Bollenstreek rijdt. Van Haarlem maar Sassenheim. Hopelijk tussen dichte hagen van enthousiaste kij kers uit binnen- en buitenland. Dat er veel buitenlanders komen en in het bizonder Duitsers staat al vast. Br is in de kust- en Bollenstreek voor het corso 1 mei-weekeinde al heel veel loglesruimte gereserveerd in hotels en pensions en niet in het minst bij particulieren. Het is ieder Jaar weer de moeite waard om te zien met hoeveel en thousiasme en inzet, die scholieren de hyaointentrossen op de matten- Jbekleding, die op de figuren van de praalwagens is aangebracht, beves tigen. Met bijna honderd man sterk Is de Rijnsburgse christelijke lagere tuinbouwschool onder leiding van énige leraren aanwezig. Verder zijn tr ongeveer een zelfde aantal van de bloembinders- en hoveniersschool, jde Zocherschool uit Overveen. en 'n tachtig van de Linnaeusschool uit Amsterdam-Water gr aafsmeer. Ze kennen het klappen van de zweep. Al enige Jaren verlenen ze him ge waardeerde bijdrage aan het op kleur brengen van de corsowagens. De arrangeurs zijn erg te spreken over jde nauwgezetheid, waarmee ze hun taak verrichten. Spectaculair Zonder overdrijving kan worden gesteld, dat de corso-ontwerpers en pouwers vader Jos en zoon Kees van Driel respectievelijk uit Amstel veen en het Engelse Spalding, erin zijn geslaagd zeer spectaculaire wa gens op de weg te brengen. Corso- voorzitber Sjaak Bonkenburg: .Jk geloof, dat we dit Jaar heel goed voor de dag komen. Het valt niet mee steeds weer wat anders te bren- gen.Ik bewonder de Van Driels, dat ze dit al zo'n twintig Jaar volhouden. Een hele opgave. Nu maar hopen op mooi weer. Daar staat of valt zo'n bloemenstoet eigenlijk m€e- De streek ziet er nog heel fleurig uit met vooral grote tulpenvelden en wat het corso betreft geloof ik ook, dat t niet te lijden heeft gehad van de vroege bloei van de bolgewassen. Er zijn gelukkig voldoende bloemen. We zijn al vroeg begonnen met het opslaan van de hyacintennagels in de koelhuizen ern bovendien hebben we de afgelopen tiagen manden vol trossen vers van het veld geplukt. Wel hebben we wat meer gebruik gemaakt van tulpen dan voorgaan de jaren. Het corso wordt mooi. Dat staat voor mij vast". Er komt heel wat kijken voor men zo'n corso ^an de grond heeft. Als door de deelnemers is bepaald met welke wagen ze voor de dag komen begint het maken van de geraamten van betonijzer door de smeden. Die geraamten worden op wiëlitjes ge zet en er wordt een trekstang aange bracht. die verbonden wordt met de tractor. Deze wordt in de gehele cor sowagen ingebouwd, zodat er weinig of niets van te zien is. Als men daar mee klaar is worden de geraamten van stro-matten voorzien. Daarop is men nu bezig de bloemen te prik ken met grote krammen. Er zijn voor de praalwagens rond 5000 manden en soms meer hyacintentrossen no dig, voor het opprikken worden rond de 60.000 krammen gebruikt en bovendien rekent men voor het ma ken van de toeven op ongeveer 3000 bloemen per wagen. Ook is er nogal wat tule nodig, namelijk ruim 3000 meter voor alle corsowagens samen. In het corso rijden 21 praalwagens en 6 met toeven versierde personen wagens mee. Bovendien zorgen tien muziekkorpsen voor vrolijke klanken. Dit houdt wel in dat men meer dan twintig korpsen nodig heeft, die el kaar op de twintig kilometer lange route van Haarlem naar Sassenheim afwisselen Eerst in Haarlem, vervol- ens in Bennebroek en tenslotte in Lisse. Met bussen worden ze daarna weer vervoerd naar de plaats waar moet worden ingevallen. In Benne broek en Lisse staan ook „verse" mu ziekgezelschappen klaar. Ze komen niet alleen uit de streek, maar ook uit andere delen van het land. Uit Hel, Den Bosch. Veenendaal. en Nij- meeen bijvoorbeeld. Enige honderden gemeente- en rijkspolitiemannen zijn de gehele dag in de weer om het verkeer in Grenzeloos LISSE "Grenzeloos Dat is het motto waaronder het Bloemencorso van de Bollen streek zaterdag van Haarlem naar Sassenheim rijdt. Het werd gekozen om daarmee de verbondenheid met de ons om ringende landen tot uitdrukking te brengen. Door het Nationaal Bureau voor toerisme in Den Haag zou worden getracht eni ge praalwagens te laten sponse- ren door België en Luxemburg en mogelijk Duitsland. Helaas is daar niets van terecht geko men. Er bestond wel belang stelling voor, doch de kosten ble ken voor de Stichting "Bloe mencorso Bollenstreek" zo hoog te zijn, dat het niet verant woord was aan de wensen van de buitenlandse deelnemers tege moet te komen. Die bijdrage van het NB.T. was dus teleurstellend. Blijkbaar om de "pil" wat te verzachten heeft men de stichting voorge steld volgende week vrijdag en zaterdag met drie praalwagens deel te nemen aan de Holland- week in Gothenburg. Alle kosten daarvan komen voor re kening van het N.B.T. De Stich ting "Bloemencorso Bollen streek" wordt er niet veel wij zer van. Het besluit om deel te nemen is evenwel genomen, omdat het bloembollenvak gro te belangen in Zweden heeft. Dat land is namelijk één van de grote afnemers van bloembollen. Een wijs besluit en een goede propaganda voor het vak. goede banen te leiden en om de stoet te begeleiden. Voorts komen ook de twee vliegtuigen va-n de Rijkspolitie in actie. Bezichtigen De corso-praalwagens kunnen vrij dag van 's morgens 11 u. tot 's avonds 12 uur worden bezichtigd in de HBG- en Hobaho-hallen in Lisse. De jury, bestaande uit mevrouw A. Schat- Kapteyn (Utrecht), drs. J. J. Schou ten (Voorhout), Willem Buurman Oegstgeest)L. B. N. Spieker (Aals meer) en M .v. Driel (Apeldoorn) be oordeelt de aan het corso deelne mende praalwagens en personenau to's tweemaal. Eerst vrijdagmiddag, waarbij het dan in hoofdzaak gaat om de technische afwerking, en daarna 's avonds om half zeven. Dan let men op het totale beeld, want dan hebben de figuranten hun plaatsen op de wagens ingenomen. Het wordt daardoor laat in de avond voor de uitslag bekend kan worden gemaakt. Het Bollenstreekcorso vertrekt za terdagmorgen om 10.20 uur van de Nassaulaan in Haarlem, om 10.45 uur komt het aan op het Houtplein, waar gedefileerd wordt voor de auto riteiten, 12.15 uur aankomst Benne broek (rustpauze), 14 uur vertrek Bennebroek, 14.40 uur aankomst cen trum Hillegom, 15.35 uur aankomst centrum Lisse, 16.35 uur aankomst centrum Sassenheim en 17 uur aan komst eindpunt Sassenheim bij de Warmonderdam. VOORHOUT Vanaf morgen tot één mei houdt volksuniversiteit "Voorhout" een tentoonstelling in huize St. Agnes. Er zullen werken te zien zijn van de pottenbakclub, de creatieve kindercursus de cursus creatieve handvaardigheid voor volwassenen, de fijne keuken en de bloemschikcursus. De opening vindt plaats op vrijdagavond om acht uur. Aan de opening gaat een rondgang van muziekvereniging St. Cecilia vooraf. DEN HAAG Een geldboete van f 200,-, negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid en twee weken voorwaardelijke gevangenis hoorde een 58-Jarige strandexploitant uit Katwijk tegen zich eisen. Hij was op de Zeeweg aangehouden, nadat hij op een receptie danig was "doorge zakt". In zijn bloed werd een alco holpercentage geconstateerd van 1.75, goed voor acht borrels. Datzelf de percentage was gevonden in het bloed van een Noordwijkse monteur, die op de Lageweg in Noordwijk werd aangehouden. Tegen hem eiste de officier van Justitie twee weken gevangenisstraf en zes maanden in trekking win het rijbewijs, waarvan vijf voonFaardeKS^ LISSE Een kleine driehonderd leerlingen van tuinbouw- en bloembindersscholen zijn vanmorgen om half negen begon nen met het prikken van de hyacintentrossen op de 21 praal wagens van het Bollenstreekcorso. Dat minutieuze en tijdroven de werk geséhiedt in de hallen van de Lissese bollenveilingen H.B.G. en Hobaho. KATWIJK/RIJNSBURG Zo wel Katwijk als Rijnsburg voelt er niet voor om op dit moment toe te treden tot het nieuwe, zware gewest Leiden. De beide colleges van B. en W. willen- net als Oegstgeest- de huidige regeling voortzetten. Het Katwijkse college vindt dat de nieuwe ontwerp-regeling niet meer is dan een samenstel van formele bepalingen en elke materiële bepa ling mist. "Dit en geen ander is ons voornaamste bezwaar", schrijft het college aan de gemeenteraad. Daar naast voeren B. en W. twee prakti sche bedenkingen aan: gezien het standpunt van de minister van Bin nenlandse Zaken, dat gewestvorming gepaard zal moeten gaan met ge meentelijke herindeling en dat de in stelling van gewesten door de cen trale overheid zal moeten geschieden op een uniform stramien en met een zo groot mogelijke duidelijkheid in de omschrijving van taak en bevoeg- heden, acht het college het nauwelijks zinvol om voor een tamelijk korte periode (midden volgend Jaar wil de minister met een structuurschets komen) nog een gewest Leiden op te zetten. Gmdat, aldus B. en W., bo vendien niet verwacht mag worden, dat de rijksoverheid thans nieuw in te stellen gewesten financieel zal steunen, zou toetreding tot het ge west Leiden een onverantwoorde aanslag op de gemeentelijke finan ciën betekenen. B. en W. van Rijnsburg zijn van mening dat, gezien de plannen van het ministerie, men momenteel als gemeente niiet weet waar men aan toe is. Door het aanvaarden van de nieuwe gemeenschappelijke regeling wórdt de overzichtelijkheid op bestuurlijk terrein niet bevorderd. Het college wil eerst de verdere ont wikkelingen op het gebied van de gewestvorming afwachten. NOORDWIJK „Ik geloof best, zei het socialistische gemeenteraadslid Siem Abcouioer onlangs in de vergadering van de Noordwijkse raad, „dat de kunstenaar zijn hele ziel en zaligheid in het kunstwerk gelegd heeft, maar ik zie in die ballen aan een touwtje geen kunstwerk". Oud-grensrechter van Noordwijk Abcouwer had wellicht liever een spel van vlaggen en stokken gezien. Burgemeester Bonnike, en wie had anders verwacht van een kunstminner, zag het anders en filosofeerde: Het werk is van kunstenaar Henny Bal, het het Balspel en het wordt erg fraai". Aan de kosten tilde hij niet zo zwaar: „De normale anderhalf procent van de naakte bouw". (Foto Jan Holvast! DEN HAAG/ALPHEN Een 34- jarige vertegenwoordiger uit Alphen was er slecht aan toe bij een aanrij ding die 2 januafi van dit Jaar plaats vond in Boskoop. Met een door hem bestuurde auto kwam hij in de berm van de provin ciale weg terecht en botste tegen een lichtmast die zwaar beschadigd werd. Van de auto was niet veel meer over. De bestuurder liep o a. een gebroken knieschijf op en andere verwondin gen. Dat zou dan allemaal een gevolg zijn van het feit, dat hij onder in vloed van drank verkeerde, maar bo vendien een verdovend middel had gebruikt. De officier van Justitie by de Haagse rechtbank eiste voorwaarde lijk twee weken gevangenisstraf met proeftijd van 2 jaar. een geldboete van duizend gulden en vijf maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. "De verdachte heeft al een flinke straf gehad", zei hij. Volgens de Alphenaar had hij 4 of 5 glazen sherry gedronken op een GEWEST de vergunning worden bekrachtigd. De installatie voldoet aan alle schriften van de h ning," zei hij aan de voorzitter. De Raad van State zal zich het probleem buigen en advies uit» brengen aan de kroon. LEIDEN Vier Leidse jongen» ai die in de nacht van zaterdag op zon» a dag op de Morsweg voorbijgangen IB hebben lastig gevallen en waarbij u een Jeugdige inwoonster van deze stad ernstig aan haar oog werd ge. wond zijn vrijwillig naar het politie, bureau gestapt. Ongerust geworden door het be. Acht in de krant en het onderzoek in de buurt heeft het viertal zich bij de politie gemeld. De Jongens, allen in i de leeftijd van zestien tot achttien»* jaar, bekenden in de bewuste nacht met eieren te hebben gegooid, zowel naar voorbijgangers als tegen mu. Eén van hen gaf toe een ei te heb- ben gegooid naar de jonge Leida- vrouw, die als gevolg van deze ba!-» dadigheid met een gebroken contact, lens en een ernstige verwond^ aan het oog naar het ziekenhui moest. Na verhoor van de Jongens ia het politiebureau is proces-verba«l g opgemaakt. fl DEN HAAG Twee eigenaren van watersportbedrijven uit Voor schoten kemph aandien voor de Raad van State over het plaatsen van brandstofpompen bij een van hen. De firma Kamsteeg had via de gemeente Voorschoten een voorlopi ge vergunning verkregen voor een ondergrondse opslagplaats en een pomp bij het bedrijf aan de Hofweg. Concurrent B. Klaas9en en Zn. vindt de pompinstallatie teveel ge varen met zich meebrengt. „Die pom pen moeten aan de waterkant," ver klaarde de heer Klaassen tijdens de zitting van de Raad van State. Op de bezwaren van de heer Klaassen over het plaatsen van de installatie kon de Raad van State niet ingaan. De raad kan alleen ad vies uitbrengen over de al of niet juiste manier waarop de vergunning is verleend. Uit een advies van de directeur-generaal van milieuhygië ne bleek, dat de gemeente Voorscho ten bij het verlenen van de voorlopi ge vergunning had verzuimd de in specteur van de volksgezondheid hier in te kennen. „Als de Raad van State nu het advies van de directeur-generaal ac cepteert en de beslissing van de ge meente Voorschoten vernietigt, kan de heer Kamsteeg zijn vergunning opnieuw aanvragen. Dan herhaalt de hele procedure zich weer en kunt u op hoorzittingen uw bezwaren te gen de installatie weer uiteen zet ten," zei voorzitter mr. J. R. Stel- linga tegen de heer Klaassen. De heer Kamsteeg vindt, dat er een veel eenvoudiger oplossing is. „Ik weet niet of het wettelijk allemaal kan, maar wanneer nu alsnog de inspecteur van de volksgezondheid de zaak bekijkt, kan op korte termijn KATWIJKEN RIJNSBURG NIET IN EEN ZWAAR nieuwjaarsfeestje. De bemanndi van een politieauto kreeg argwaa toen zij de auto zagen naderen i zette een achtervolging in. Zij watj getuigen van het ongeluk. De rechtbank zal 7 mei vonnis wl ALPHEN AAN DEN RIJN E< zevenjarig meisje uit Alphen is'gj teren op haar weg naar sch< aangereden. Het ongeluk gebeui op het kruispunt Herenweg-Bru Slotsinigel, waar het meisje f iet se plotseling de weg over stak. werd geschept door een bestel wag< bestuurd door de 35-jarige J. J. 1 uit Uithoorn. Met vermoedelijk een beenbre is het kind opgenomen in ziekenhi Rij noord. Leerlingen van de Rijnsburgse Chr. Lagere Tuinbouwschool zijn bezig met het opprikken van de hyacintentrossen op één van de praalwagens. Een secuur en tijdrovend werkje. meente van Katwijk aan Zee, wordt door de kerkvoogdij een jaarlijks bedrag van f 500,- betaald aan de gemeenbe. Dat bedrag is de helft van wat "derden", dus niet de dienst openbare werken van de gemeente, vooor het werk in rekening brengen. Het gemeentebestuur zal de kerk voogdij alsnog verzoeken, rekening houdend met de al Jaarlijks gestor te f 500,- de helft vam de netto-kos ten van het witwerk aan de gemeen te te vergoeden. bruikt. Het product is niet ideaal, schrijven B en W. in het préadvies maar er is tot nu toe geen product gevonden dat de kerk langer wit en vrij van afschilfering houdt Behan deling met verf zou het project drie maal kostbaarder maken terwijl er geen garantie is dat verf langer houdt omdat de buitenmuren van de kerk in de loop van de jaren zijn verzadigd van zoutdelen en vocht. Voor het witwerk aan de kerk. die eigendom is van de Hervormde ge- KATWIJK De Oude Kerk aan de Katwijkse Boulevard moet worden gewit. Dat staat te lezenAn een pré advies dat vanavond zal worden be handeld in de Katwijkse gemeente raad. Het witwerk gaat f 24.000.- kosten. Het laatst is dT"Oude Kerk gewit in 1968. Toen heeft het een be drag van f 9.750,- gekost. EchtCT de norm-Ion en zijn intussen met 209% gestegen. Ook de omzetbelasting is gestegen, van 3.09 tot 16 procent. Voor de witwerkzaamheden zal een cementproduct, snowcem worden ge-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4