Hora est" voor P. A. Harteveld WELKE HUISVROUW Bloem, een man van 't midden Kabaret Tekstpierement DONDERDAG 25 APRIL 1974 De woorden „hora est", die pedel P. A. Harteveld van de Leidse Universiteit tegen de vierduizend maal heeft uitgesproken als eindsignaal voor promotieplechtigheden, zullen dezer dagen voor hemzelf een veel minder bevrijdende klank krijgen: op Koninginnedag legt hij zijn functie neer wegens het bereiken van de pensioenverplichte leeftijd. Minder bevrijdend want „ik heb dit werk altijd met heel veel plezier gedaan, en ik zal het heel erg missen. Gelukkig ben ik gezond genoeg om nog veel ander werk, dat ik hiernaast altijd ben blijven doen, voort te zetten. Misschien uit te breiden en intensiveren. Vooral werk waarbij ik contact heb met jonge mensen. Dat heeft mij altijd aangetrokken, en dat was ook het plezierigste van mijn werkkring als pedel". A? Pedel Harteveld in ambtsgewaad en met staf aan het hoofd van de cortege, waarin Churchill (links op deze foto van Herman Kleybrinksamen met de senaat op 10 mei 1946 van de Leidse Academie naar de Pieterskerk liep, waar hem in tegenwoordigheid van Koningin Wilhelmina, Prinses Juliana en Prins Bernhard het eredoctoraat van de Leidse Universiteit werd uitgereikt. Deze glorieuze plechtigheid vond plaats in het eerste jaar, dat Harteveld zijn functie uitoefende. Kooi blijft betoncentrale afwijzen EIDEN In een brief reageert imemend voorzitter J. Werter van wykcomité De Kooi op de in dit 4d overgenomen uitlatingen in In- i:rie Rijnland van betonmortel- 5*|trale-directeur De Jong. Hij IJft, dat het in de eerste plaats wijk. waarin 8000 men- wonen. Maar met het wonen al- zijn wij er nog niet. Die men- willen ook leven! Hebt U wel s geprobeerd te leven in een wijk irin nauwelijks ruimte voor re- itie is? Hebt u wel eens gepro- rd te leven in een wijk die hard het verpauperen is? Hebt u ooit jlfleen woning gewoond die volko- uit het lood staat, waarvan de rgevel gescheurd is en waar lek- de orde van de dag zijn? u, net zoals de woningbouwver- Vi fing "De Eendracht", dagelijks mfronteerd wordt met dergelij- klachten en dan uit een be schei- budget maar moet zien de wo gen bewoonbaar te houden, als u precies zoals «*3tuurders van woningbouwvereniging, tot de ie komt dat deze verzakkin- scheuren in de voorgevels zijn taan door het voorbij daverende •e verkeer, zoudt u dan ook Jui- i als er in de directe omgeving de woningen waarvoor u verant- Adelijk bent een zware industrie Q verrijzen? J® ituurlijk zijn wij het er mee 7 i dat men een bedrijf niet kan M leggen omdat er toeneming van verkeer te verwachten valt. An- ordt het wanneer door deze ie de woningen gevaar lopen, u dan nog bedenkt dat juist, nu Kooi voor renovatie in aanmer- jy, komt, industrie deze renovatie rehabilitatie van de wijk teniet kunnen doen. zult u met mij van Ding zijn dat de uitlatingen van .Jheer De Jong bijzonder ongeluk- djn. ykcomité, dat .zich mede ver- roordelyk acht voor het wel- 8000 mensen, blijft de be- nortelcentrale afwijzen. Wij zul- aiet aarzelen door te gaan met bezwaren kenbaar te mak. i, Ig tot bij de Kroon. Ook Kooi- r* oners zijn MENSEN en zij wei- n het slachtoffer te worden van rendement van een bedrijf. De ibewoners laten niet langer over lopen. Ojiet zal bekend zijn dat het wijk- a politiek is en op geen en- 2j wijze behoefte heeft aan een 10^ kiezingsslaatje". Wij wijzen el- medewerking van actie-groepen de "politieke" toer gaan, m,et af. Wij zijn "mondig" genoeg onze eigen boontjes te doppen, nauwe samenwerking met alle Oghebbenden. En wanneer wij rbij de politieke partijen nodig ben. richten wij ons niet tot één lalde partij, doch tot alle par- die in de gemeenteraad verte- «Ivoordigd zijn! t slot schrijf: Werter: Wanneer telt dat het u allemaal al veel mg heeft geduurd, dan zijn wij iet u eens. Op uw verzoek had lang afwijzend moeten worden hikt. ADVERTENTIE NAAR HET in het L.A.K. Theater - Levendaal 150 op 26 april, 20.15 uur Plaa+sbespreken telefoon 2 1400-3 1841 ADVERTENTIE is mans genoeg om in een paar daagjes, een weekje of langer licht inpakwerk of huishoudelijk werk behoorlijk wat bij te verdienen? Eventueel ook in de weekenden. MB Nieuwe I Neem snel kontakt op met UITZENDBUREAU LUBA Nieuwe Rijn 35, Leiden telefoon 01710-40341 Donizettihof 10, Alphen aan den Rijn telefoon 01720-9 46 98 Negenentwintig jaar lang is de heer Harteveld de immer aanwezige scha kel geweest Kissen student en hoog leraar met betrekking tot examens en promoties, en een soort ceremonie meester in statige toga en met rinke lende bellenstaf bij inaugurele ora ties van hoogleraren en de laatste ja ren ook lectoren en bij corteges op universitaire hoogtijdagen, zoals diesvieringen en erepromoties. Daar naast vervulde hij vele administratie ve taken, die hem een centrale post in de universitaire wereld gaven. Voor dit werk, waarvan de schakel ussen student en hoogleraar het voornaamste aspect is, heeft men -een gespecialiseerde opleiding no dig, maar wel persoonlijkheid, de ga ve van men zijn met begrip voor de noden en zwaktes van de medemens. In dit licht bezien is het in 't geheel niet verwonderlijk dat de heer Harte veld direct na de oorlog in deze uni versitaire functie terecht kwam na 22 jaar als typograaf te hebben ge werkt vooral bij Sijthoff aan de Doe- zastraat. Hij had in die Jaren in Jeugdwerk en diaconaal werk al getoond, die gaven van menselijk begrip en me deleven te bezitten, evenals een talent voor organiseren, dat een al even be langrijk aspect van het pedel-schap is. En de bezettingsjaren legden nog ens een apart accent op die geestelij ke instelling. De heer Harteveld heeft als vele (maar eigenlijk te weinige) landgenoten in die Jaren hulp durven geven aan verdrukten en ook op an dere wijze de "goede zaak" gediend. Dit menslievend werk bracht onder meer mee ,dat hij in zijn (kinderloos) gezin een tweejarig joods Jongetje opnam om te voorkomen dat het slachtoffer zou worden van de nazi- terreur. "Hij is nu praktisch een zoon voor ons geworden". Pas na de bevrij ding bleek, dat dit een zoontje was van de tweelingbroer Sal van de be kende oorlogsdocuinentalist Lou de Jong. Direct na de oorlog werd hem ze ker ook op grond van zijn werk in de bezettingsjaren gevraagd of hij niet voelde voor de post als pedel van de Leidse Universiteit. Het verzoek werd hem gedaan door prof. dr. P. A. H. de Boer, thans de enige nog in functie zijnde vooroorlogse Leidse hoogleraar, op de record-Jeugdige leeftijd van 28 jaar benoemd. De heer Harteveld heeft niet lang geaarzeld. Wereldnaam In de 29 jaren nadien heeft hij zich letterlijk een "wereldnaam" verwor ven. Over de gehele aarde verspreid immers vindt men de tienduizenden oud-studenten, die hij op gezette tij den zijn rustige en zakelijke steun gaf. Tussen Noordkaap en Kaap de Goede Hood, in geheel Europa, in de Nieuwe Wereld, in het gehele Verre Oosten, in Australië en Nieuw Zee land om maar wat plaatsen te noe men kan men oud-Leidenaren vin den, die zich de pedel en vooral ook de mens Harteveld met dankbaar heid herinneren. Die relaties zijn veelal wederkerig. "Vroeger was dat contact tussen studenten en pedel veel nauwer dan nu", zegt de scheidende functionaris. "Er is veel veranderd. De intimiteit is verminderd. Dat Ls een logisch ge volg van de massaliteit, maar ook daardoor weer van de veranderde studiestructuur. Vroeger maakte je met vrijwel alle studenten hun stu dieduur door met alle ups en downs. Dat is nu veel minder vooral door dat de examens niet meer geconcen treerd zijn in het Academiegebouw aan het Rapenburg, maar verspreid over instituten door de gehele stad. Zelfs bij massa-examens in de Groenoordhal. Maar gelukkig vin den de doe toraal-examens die een studie beeindigen en de promoties die haar bekronen nog altijd plaats in het Academiegebouw aan het Rapen burg dat in 1581 werd betrokken en sindsdien het hart van de universiteit is gebleven." De hele sfeer aan de universiteit is sinds de bevrijding sterk veranderd, vooral in het laatste halve decen nium. Niet alleen door de massaliteit (vroeger 75. nu meer dan 300 hoogle raren. eertijds nog geen 5000, nu 15.000 studenten maar ook door de groei van heel nieuwe denkbeelden omtrent plaats en functie van de universiteit vorm en waarde van de opleiding, relatie tussen opleiding en genschap over de gang van zaken. Door P. Bok Pedel Harteveld heeft die revo lutionaire veranderingen van het begin af tot de dag van heden mee gemaakt, ook de hoogtepunten of dieptepunten van deze omwenteling. En hij heeft daarbij getoond, jong van geest te zijn met de Jongeren die hem zo na aan het hart lagen. "U mag de uiterlijke schijn van de veranderde sfeer niet verwarren met de werkelijkheid. Er wordt door de studenten over het algemeen hard, zelfs harder dan vroeger gewerkt. Dat de resultaten misschien vol gens sommige statistieken misschien misschien minder zijn dan vroeger, kan voor een groot deel liggen aan een minder geschikte (niet minder goede) ondergrond. Vroeger was de vooropleiding veel meer toegespitst op een speciale studierichting. Tegen woordig geeft vrijwel iedere middel bare opleiding toegang tot vrijwel iedere tak van universitaire studie. Of dat nu goed is of niet: het feit ligt er nu eenmaal. Bovendien is het verheugend, dat de universiteit te genwoordig toegankelijk is voor jongeren uit alle maatschappelijke milieu's, ook door 'n veel ruimer stu- dietoelagenbeleid. Maar dat kan na tuurlijk ook leiden tot een lager stu dierendement. Maar ik geloof niet dat het geleid heeft tot een minder serieus of hard werken" Over de „democratisering" en de "inspraak", verschijnselen waaraan je echt wel even moet wennen wan neer je gegroeid bent in 'n ambt on der geheel andere omstandigheden dan de huidige, is pedel Harteveld aanvankelijk wat aarzelend, wanneer we hem om zijn oordeel vragen. Maar het komt er tenslotte voorzich tig. maar wel met veel overtuiging uit. "Die inspraak ls nuttig. Zonder enige reserve. Waar het gaat om de vorming van Jonge mensen mogen die waarachtig ook wel een vinger in de pap hebben. Maar de onrust die nu vaak het beeld van de universi taire samenleving tekent, de conflic ten en dergelijke, moeten niet gezien worden als inhaerent aan democra tisering en inspraak. Meer als een ongewild en nadelig bijverschijnsel. Zij worden veroorzaakt door een zeer kleine minderheid, waarvan een deel gelooft in het principiële nut van de agitatie maar de rest alleen uit is op het stichten van verwarring alleen om het bestaande systeem af te bre ken". Nee zeggen "Helaas zijn er te weinig mensen "hogerop" die "nee" durven te zeg gen wanneer dat nodig is om derge lijke randverschinselen de kop in te drukken. Het doet vaak wat denken aan de vooroorlogse situatie in Ne derland, waarin de overheid politie ke ontwikkelingen hun gang lieten gaan omdat zij te bang waren "nee" te zeggen uit angst, als onverdraag zaam gebrandmerkt te worden juist als het ging om bestrijding van dic tatuur. Wat er bijvoorbeeld gebeurd Ls de laatste Jaren ten aanzien van het collegegeld is voor een democra tisch land onaanvaardbaar. Het gaat er niet om of het goed is duizend gulden collegegeld te vragen en be talen. maar o mhet feit, dat een de mocratisch genomen besluit nage leefd dient te worden, en alleen op democratische wijze mag worden be streden. Wanneen 'n overheid 't sa boteren van zo'n besluit toelaat, on dergraaft zij haar eigen basis. Juist in een democratie dient men gezags getrouw te zijn, veel meer dan in een dictatuur. Is men dat niet dan opent men juist de weg naar die dictatuur. Wat er de laatste jaren gebeurd is heeft niets met democratie te ma ken. alleen met ondergraving van die democratie". Over deze zaken kan men uren met pedel Harteveld spreken on steeds komen zijn weloverwogen woorden er op neer, dat de Jongeren van thans door de bank genomen heus niet minder sir ei us en meer re bels zijn dan de Jeugd van vroeger. "Wanneer je in een spiegelgladde vijver een steen gooit, komt aan de oppervlakte de hele vijver in beroe ring. Maar het leven in de vijver zelf, de steeds werkzame natuur co der het oppervlak, gaat gewoon door En om dat leven in die vijver gaat het. Als buitenstaander zie je alleen die beroering aan het oppervlak. Ik ben gelukkig in een positie geweest, dat laatste te zien". "Maar het was wel een bijzonder moeilijke periode, zo'n vier tot vijf jaar geleden, toen de opschudding 't ergst was. Gelukkig zijn in Leiden niet de extreme gevallen voorgeko men als elders in ons land of daar buiten. Maar het was wel zo, dat de viering van mijn zilveren jubileum er by is ingeschoten: Daar was toen de stemming niet naar. Die is nu wel beter, maar ook nu nog gaat er door verkeerd gehanteerde inspraak veel van een werkelijke democratise ring verloren. En voor hoogleraren en andere leden van de wetenschap pelijke staf ook veel tijd voor re search, een onmisbaar belangrijk onderdeel van de universiteit. waar- De heer en mevrouw Har teveld (ook zij is geen onbe kende in de universitaire ge meenschap) nemen afscheid tijdens een door de universi teit aangeboden receptie in de ontvangstkamer van de Academie aan het Rapenburg op donderdag 2 mei a.s. om vijf uur. Alle belangstellenden zijn welkom b\j deze plechtigheid, tijdens welke onder meer het woord zal worden gevoerd door de rector magnificus prof. dr. A. E. Cohen en door prof. dr. P. A. H. de Boer. de enige functionerende hoog leraar toiens oratie-cortege *iij niet is voorgegaan met zijn staf. door Leiden toch ook een wereld naam heeft gekregen". Het gesprek ging overigens beslist niet uitsluitend of ook zelfs maar hoofdzakelijk over problemen, inte gendeel. Wat dan wel zijn plezierigste her innering is geweest? Het antwoord, toont aan dat je deze man, die 1e al jaren meende te kennen eigenlijk! nog verkeerd schat. Je verwacht 'n antwoord in de geest van de glorieu ze erepromotie van Churchill in de zomer van 1946, of de erepromotie van Smuts enkele jaren later, of del studie en het feestelijke doctoraal- examen van Prinses Beatrix in te- genwoordigheid van haar moeder of; iets dergelijks. Nee hoor. "De herinnering aan de s tuden- - ten. die in de eerste jaren na de be- vriiding terugkwamen om eén door de oorlog, door militaire dienst, door 1 politione'e acties in Indonesië onder- broken studie voort te zetten. Dat je die kon helpen in een uiterst I moeilijke opgave, dat je blij met hen kon zijn wanneer het tenslotte toch! lukte, dat je ze bij indeling examen- schema's uit tijdnood kon helpen. Ja- dat is eigenlijk wel het plezierigste geweest". Wanneer pedel Harteveld zijn uni- versitaire functies neerlegt helaas kort voor het vierde eeuwfeest van de imiversiteit, waarom kan een pedel- eigenlijk niet evengoed tot zijn ze- ventigste Jaar aanbiyven als een hoogleraar die toch ook geacht wordt, tot deze leeftijd met Jongeren te; kunnen omgaan? betekent dat niet het einde van zyn contact met I de Jeugd. De heer Harteveld heeft zijn hele leven veel gedaan aan jeugdwerk en kerkelijk werk. Hij was van zijn twaalfde (als welp) tot zij, 55ste; (als assistent districtscommissarLs) actief in de padvinderij, hij werkte; voor Pro Juventute, was medeop- richter van de Leidse Jeugdactie in; 1945, voorzitter van het Diensten- trum en van de Hervormde Diaconie en bovendien op vee! andere terrei-; nen actief. Dat biyft hy voor een - deel doen. Hij is er de man niet naar om stil te gaan zitten. Maar het "hora est" klinkt dezer dagen wel voor de pedel Harteveld. Zeer velen zullen dat (met hem zelf) betreifren. ADVERTENTIE Het cassette huis De ruimste keuze Pleet, Edelstaal en Vlekvry. In de beste merken. Grote keuze verzilverde geschenkartikelen. Uw Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN Een onopvallende deur in de Steenstraat. Een groot bord aan die deur met de tekst: Willem Bloem, gerechts deurwaarder. Er staat een kleine man boven aan de trap. Bescheiden drukt hij de hand. Deze week werd hij zeventig jaar. Per 1 mei houdt- ie er mee op. Pensioen. Drie Siamese katten lopen wat te dwalen door de kamers. Zijn vrouw is er niet; doet een examen voor Alliance Frangaise. Het is acht uur 's avonds. "Wilt u een sherry; er is geen kof fie, nu mijn vrouw er niet is." Eigenlijk heeft u een onvriende lijk beroep. "Nou, nou.het ligt er helemaal aan. hoe je hetzelf opvat. Ieder be roep heeft voor en tegens. Ik kan me voorstellen dat u het ook niet leuk vind om 's avonds te moeten werken. Ja, dat is toch zo?" Hoe word je deurwaarder? Hoe bent u eigenlijk in dit vak terecht ge komen? "In mijn geval is het een samen loop van omstandigheden geweest. In het begin had ik er eigenlijk nooit aan gedacht. Na de MULO ben ik gaan werken op een handelskantoor in Rotterdam. Maar toen kwam die economische crisis, rond 1930, daar hebt u wel eens van gelezen, neem ik aan. Nou, toen werd iedereen die niet was getrouwd op straat gezet. Ik ook. Een van myn jongere broers werk te op een advocatenkantoor. En die advocaten in Rotterdam hadden op de Noordsingel een eigen sociëteit. Laat die bode daar nou ziek zijn. Ik mocht ej- komen. En dan kom Je met die hele we reld in aanraking. Met de jurispru dentie, met allerlei stukken, noem maar op. Ik heb die zitten lezen. En zo is het een beetje gegroeid. De he ren hebben me toen geholpen". Nooit spijt gehad? "Nee hoor. Op den duur wordt het wel vermoeiend. Soms vraagt het te veel van Je. Je hebt spanningen. Je kunt er op een gegeven moment niet goed meer tegen als mensen je proberen te belazeren. Je moet con stant klaar staan voor iedereen". In 1934 legde hij met goed gevolg het examen af voor gerechtsdeur waarder. Een zwaar examen. (Laatst heeft hij gelezen dat er van de 109 Door Paul Wolfswinkel Foto Jan Holvast kandidaten er slechts 39 waren die slaagden). In 1937 werd hij benoemd in Rot terdam, waar hij tot de oorlog werk zaam is gebleven. In Januari 1940 kwam een collega te overlijden in Den Brielle. Daar was een zomer huisje en er werd overeengekomen dat Bloem met Pinksteren 1940 er zou gaan wonen. Vlak voor Pinksteren ging hij kij ken, maar de verf was nog nat. Vlak na Pinksteren was het oorlog. Tot 1956 heeft hij daar gewerkt en kwam toen naar Leiden. Een voorzichtige man, die er geens zins uitziet als een boeman, als een bullebak. Natuurlijk werd hij wel vaak door anderen als zodanig gezien. "Ja, maar dan zei ik "al moet het hele Nederlandse leger eraan te pas komen, verliezen doe je uiteindelijk toch." Ha. Natuuriyk, als ze my zou den doodslaan zou er toch een ander komen. Ja toch?" Bent u nooit bang geweest? "Nee." Nooit bang geweest om ergens op straat te worden geschopt? "In het begin zag ik er tegenop. Dan lag ik in bed te woelen en dan zei m'n vrouw: "Heb je morgen weer wat?" Maar als het morgen was en ik stand by de mensen voor de deur was het weer verdwenen. Met die onvriendelijke gezichten valt 't best wel mee. Als je het nodig hebt is er altyd wel'politie om te assiste ren. Vroeger was dat allemaal erg for. meel. Wanneer iemand weigerde de kast open te maken, moest Je de burgemeester bellen. Nu gaat dat al lemaal veel soepeler. Ook als er niemand thuis was moest Je dat doen. Ach, tref je nu nie mand thuis, nou dan kon je later nog eens een keertje langs." Is zo'n vak nou onverbiddelijk? "Ik heb er altijd naar gestreefd al les zo soepel mogelijk af te wikkelen. In Leiden is dat wel eens moeilijk. Ik regel wel eens afbetalingsmogelijk heden, die niet worden nagekomen. Op het platteland is dat heel anders hoor. En het komt ook vaak voor dat een Vrouw te veel dingen koopt en schul den maakt en dat de man er niks van af weet. Dan zeg ik: "Weet je vent ervan? Nee? Zeg het hem dan." En dan is Leiden in last. Maar t' komt allemaal weer goed. Weet u, als je een "echte goede" deurwaarder bent. moet Je zeggen dat je nergens met iets hebt te maken en dat er betaald moet worden. Bul lebak zijn. Ik kan dat niet. Door Je goedheid kak je vaak in je eigen zak. Je pro beert het met de mensen te regelen, althans dat deed ik." Bent u wel eens bedreigd? "Door de telefoon vaak. Maar dan zei ik: "kom maar hier als Je wat hebt." Maar ik lokte nooit iets uit. Nooit. En het kwam wel eens voor dat ze je uitmaakten voor van alles en nog Wat. Dat ze zeiden: neem maar mee, het kan me niks schelen (praat even Leids.) Een paar uur later staan ze dan voor je deur en zeggen dat ze het niet zo hebben bedoeld. "Ja, maar Je zegt het maar", zeg ik dan. Wat zou u doen als er een deur waarder bij u naar binnen komt? "Oh, die laat ik stiekem toe". U werkte alleen? "Ja, en dat is misschien een onge lukkige kant van me. Wanneer je 'n bediende zou hebben, moet Je alles nakyken. Het zou nooit naar myn zin zijn, geloof ik. Je zou het hele maal over willen doen. Als ik het zelf niet zou doen. zou ik het niet ver trouwen. Maar aan mijn vrouw heb ik heel veel steun. hoor. Ze doet van alles. En dat weet je niet van een bedien de. Zo'n man moet er belangstelling voor hebben. Als hij fouten maakt, dan krijg ik-op myn donder en kan ik aansprakelijk worden gesteld. Kan in de tonnen lopen". "Vroeger las ik veel. Maar vaak gaat de Elsevier ongeopend weer de vuilniszak in. Ik heb geen tijd. Van de nieuwe schrijvers heb ik niets ge lezen. Daar heb ik weer 'n beetje tyd voor, nu. Verder film ik een beetje en als het mooi weer is, mag ik wel eens gaan vissen". Wat Willem Bloem nog wel even kwijt moet is het volgende. "'Weet u, in Leiden hebben de mensen vaak geen benul dat je een stukje rechter lijke macht bent. Een klein stukje dan wel. Ze zijn zo onverschillig. Maar u brengt ook geen blijde boodschap mee. "Nee. Ik zei ook tegen de mensen: Als de postbode nou komt met het ergste bericht, kijk Je dan die man ook kwaad aan? Nou dan? Een deurwaarder wordt nooit ge stuurd, zoals zovelen denken. Een deurwaarder komt". Willem Bloem zeventig Jaar. Geen vijanden, maar wel vaak een grote bek van de mensen. Wanneer ze hem later tegenkomen, nemen ze de hoed af. Volgens hem moet het kunnen in een donker straatje te lopen zonder dat er iets gebeurt. Is buitengewoon te spreken over de werksfeer in Leiden, met collega's, advocaten en iedereen die wat met hem te maken heeft. Wanneer ik wegga, moet ik eerst mee naar boven om de trots van zijn echtgenote te zien: een eigenge maakt wandkleed. De drie poezen lopen om ons heen. Eén heet Cruyffie. Geboren op de avond dat Feyenoord een belangrij ke wedstrijd won in Engeland. Dat tekent Bloem. Een man van het mid den. Deurwaarder met pensioen

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3