-EIDSCH DAGBLAD Militaire revolte in Portugal Kon. Marine jaagt op hasj-kotter vandaag orster sterker it verkiezing KAMSTEEG LEIDERDORP Protest bewoners tegen vuiloverlaadstation in Noordwijkerhout 'Geen geld voor de Hollandse graven" jebruikte auto's iNDERDAG 25 APRIL 1974 OPGERICHT I MAART I860 No. 34306 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NOORD'WIJKERHOUT/VOOR- HOUT De bewoners van het buurtschap Piet Gijs en van de huizen en woonschepen aan de Leidsevaart zijn bijzonder onge lukkig met het gisteren officieel in gebruikgestelde VAM-vuilover- laadstation. Op het station wordt huisvuil uit een aantal gemeen ten uit duin- en bollenstreek overgeladen in N.S.-wagons. Met spandoeken hebben zij gisteren tijdens de officiële opening blijk gegeven van hun ongenoegen. Als voorwaarde voor de bouw van het VAM-overlaadstation werd ge steld dat de activiteiten rond het overlaadstation schoon, reukloos geluidloos moesten zijn. Nu het gebouw er eenmaal staat me nen de omwonenden dat daaraan beslist niet wordt voldaan. Me vrouw A. Bergman-Keijzer, die als omwonende kan meepraten ver telt: "Op werkdagen rijden 's mor gens om 5.45 uur met veel geweld al wagons voor de deur, waarbij een diesellocomotief 20 minuten lang stationair blijft lopen, wat zoveel luchtverontreining en la waai veroorzaakt, dat ramen en deur dicht gehouden moet worden. Zaterdags begint dat soms al om half vijf. Het laden begint om half zeven en het neerstortende vuil maakt zoveel herrie, dat ook de laatste nachtrust abrupt wordt verstoord. Bij windstil weer hangt in de omgeving de muffe lucht rottend huisvuil, dat onze lan delijke omgeving tot een uiterst vervuilde uithoek dreigt te ma ken. Bij een bepaalde wind zijn sommige huizen en de meeste woonboten de dupe. Wij vrezen, dat dit bij warmer weer nog zal toenemen. Het fijne stof tast hout en verf van de woningen en ook de auto's Het open laten staan van de trechter, waardoor het vuil in de wagons gaat, tijdens de weekein den en avonden veroorzaakt veel stank. Evenals het open laten staan van lege wagons. Het tjjdens het laden er naast vallend vuil en het wegwaaien grotere stukken, zoals plastic en papier, veroorzaakt veel mi lieu-verontreiniging in de omge ving. Veel overlast van vliegen en vliegjes op warme dagen, die ken nelijk worden aangetrokken door het vuil". Actievoerder Jonkers: "Het is hier gewoon geen harden meer. We wonen sinds 1961 aan de Leid sevaart. Zeer tot ons genoegen, mag ik wel zeggen. Nu is het een hel. Op een mooie dag, zoals we er de afgelopen weken gelukkig vele hebben gehad, is 't niet mo gelijk op een terras te liggen zon nen of om de ramen open te houden. Je vergaat van de stank en van het lawaai". 28 PAGINA'S Lot van premier Caetano onzeker <N ZUID-AFRIKA IHANNESBURG De Nasio- PartiJ van premier Vorster i^* verwacht met een nog versterk - eerderheid uit de parlements- iezingen gekomen. De grootste ütüepartij, de Verenigde Partij, vanwege haar interne verdeeld- stemmenverlies kon verwach- moet inderdaad zetels prijsge- Maar de kleine Progressieve Helen Suzman boekte een rinst, die in de Zuidafrikaan- rhoudingen bijna een sensatio- ioorbraak mag heten. Verenigde Partij verloor vijf be- ijke kiesdistricten in Johan- irg en Kaapstad aan de progres- nog enkele andere aan de nalen. vanochtend de resultaten van an de in totaal 169 kiesdistrlc- ekend waren, was de stand: Na- Ie partij 85 zetels, Verenigde 37 zetels en de progressieve zes zetels. In het oude Huis Afgevaardigden had de Nasio- partij 118 zetels, de Verenigde en de Progressieve partij recteur ell heeft rtrouwen toekomst HAAG (ANP) Mr. G. A. president-directeur van de ïklijke Nederlandsche Petro- MaatschappiJ, heeft vanmor- q de Jaarvergadering verklaard •ertrouwen te hebben in de toe van zijn maatschappij. Wij .os ervan bewust, dat een deel Ie olie door de regeringen zal !n verhandeld en dat zij wei een grotere zeggenschap zullen sa, ook bij de verwerking en 3 van produkten, zei mr. Wag- hij verklaarde in dit verband, le Shell-maatschappijen bereid hun bedrijf op elke passende uit te oefenen, hetzij alleen, in samenwerking met natio- organen. De hun ten dienste bedrijfsmiddelen zullen moeten worden gebruikt, _j nodig en doelmatig zijn. flanks alle vorderingen op an- terreinen (chemie, metaal) zal rootste deel v°x het werk van oninklljke Shell nog Jarenlang gericht blijven Wat met de activiteiten wordt beoogd, is irste ervoor te zorgen, dat Shell- chappijen bij de toekomstige «voorziening een vooraan- de plaats blijven innemen. Ijkt het acute stadium van de isis achter de rug te zijn, de ad is nog steeds labiel en bo en verward, waarschuwde de Wagner. één. De kiesdistricten waar van de uitslag nog moet binnenko men, behoren voor het grootste deel tot de vaste aanhang van de Nasio- nale partij. Een computer heeft voorspeld dat de partij van premie Vorster 124 zetels zou krijgen. Het opmerkelijkste aspect van d< verkiezingsuitslag is de grote stem menwinst voor de Progressieve par tij, de enige partij die de apartheid wil afschaffen en weliswaar zeer geleidelijk algemeen kiesrecht wil invoeren. Dat betekent dat Helen Suzman, die tien Jaar lang als enig parlementslid voor de progressie ve partij zitting heeft gehad in het parlement in Kaapstad, nu een aan zienlijke versterking krijgt. Leeuw valt danseres in kooi aan ROTTERDAM Met gevaar voor eigen leven heeft een 30- jarige bezoeker van de nacht club l'Ambassadeur vannacht de 26-jarige danseres Johanna Nilissen uit de klauwen van een leeuw gered. Johanna, die samen met de Oostenrijkse dompteur Alfred Beerkhart op de dansvloer een leeuwennum mer brengt, ligt met een nek- wervelfractuur, een kaakfrac- tuur en ernstige verwondingen in het gezicht en boven lichaam in het Dijkzigt-zie- kenhuis. Zij verkeert in levens gevaar. Het drama begon omstreeks half drie vannacht. Dompteur Beerkhart begon zijn optreden met de jongste van twee leeu wen. Terwijl hij bezig was, kwam Johanna de kooi binnen om haar dansnummer te doen. Op dat moment besprong de leeuw haar van achteren. Beerkhart kon haar bevrijden door met een stok de leeuw in een hoek te drijven. Opnieuw echter viel de leeuw de ernstig aan haar nek en gezicht ge wonde Johanna aan. Ditmaal beet hij haar verscheidene ke ren in de nek. Terwijl Beerk hart met volle kracht op de leeuw insloeg opende een 30- jarige bezoeker de kooi en sleepte de bewusteloze Johan na met gevaar voor eigen leven uit de kooi. Beerkhart zelf had toen de grootste moeite het tot het uiterste getergde roof dier van het lijf te houden. Met een snoeksprong wist hij uiteindelijk uit de kooi te ko men. Edward Kennedy met zijn vrouw Joan en kinderen Ted jr. e Kara op de luchthaven Schiphol waar zij vanmorgen aankwi men op doorreis van Moskou naar New York. VOLENDAM Politie en douane hebben de afgelopen nacht een transport van 2000 kilo hasj achter haald. De hasj was voor de kust van Noord-Holland aangevoerd in de ex- viskotter Lammie. Een marine- en douaneschip volgen de Lammie, die zich inmiddels buiten de territoriale wateren bevindt.Het lossen van de lading hasj vond plaats op zee bij Callantsoog. Klei ne bootjes voerden de hasj naar de kust. Het vermoeden bestaat dat het smokkelschip nog acht ton hasj aan boord heeft na het lossen van de twee ton bij Callantsoog, aldus is van de kant van de marine in Den Hel- itselijk buien end bewolkt met plaatseljlk I1rweeenf kostelijke wind. Overwegend matige graad en hier I tot 3 graden. (Opgemaakt te 11.15 uur) 26 APRIL 5.21 uur; onder.: 19.56 our op: 7.57 uur; onder: '"er te I laagwater te L27 te Katwijk te 5.34 DEN HAAG/RIJNSBURG Mi nister Van Doorn (CRM) is niet be reid geld te geven aan de Stichting Gedenkteken Graven van het Hol landse Huis in Rijnsburg. Hij heeft dit vanmorgen gezegd in de Twee de Kamer in antwoord op vragen van het ARP-Kamerliö Scholten. Deze stichting wil In de loop van 1975 en kele geïdentificeerde skeletten van Hollandse graven onder wie Flo- ris de Vijfde en Willem de Eerste, herbegraven In de abdij van Rijns burg. Momenteel liggen de skelet ten begravan onder de trap van het Rijnsburgse raadhuis De CRM bewindsman vindt de oprichting en financiële ondersteu ning van een dergelijk monument niet een taak van de landsregering. Temeer omdat zijns inziens deze Hollandse graven niet als voorlo pers van de huidige landsbestuur ders kunnen worden beschouwd. "Ze zouden het bijvoorbeeld in Friesland niet leuk vinden" aldus Van Doorn. De minister «egde wel toe te zullen onderzoeken of het misschien zin heeft om een fonds te stichten, van- waaruit dergelijke initiatieven even als het onlangs opgegraven Romein se schip, zouden kunnen worden ge financierd. der vernomen. Marineschepen heb ben de opdracht het smokkelschij aan te houden, ook al vaart het bui ten de territoriale wateren. De ma- rinevoor lichting® dienst verklaarde dat de marine dit mag doen. omdat het gaat om een Nederlands schip en een misdrijf binnen de territoria le wateren. Het marineschip dat de actie tegen de Lammie uitvoert is de H. M. Wolf. Om half twaalf vanmorgen heeft het marineschip twee traan gasgranaten in de buurt van de kot ter geschoten en vervolgens een schot voor de boeg afgevuurd. Na de beschieting kwamen enkele opvaren den uit de stuurhut en riepen: "Als Je ons wilt hebben, moet Je maar echt schieten". Hierop volgde het schot voor de boeg. Pantserwagens in Wassenaar WASSENAAR Leger en politie nemen niet voor de tweede keer ri sico's wanneer er een Zuidmolukse manifestatie op handen is. Bij de residentie van de Indonesische am bassadeur in Wassenaar is vandaag een bijna gesloten cordon gelegd van politie en pantserwagens na de aan kondiging dat vanmiddag in de Hou trusthallen in Den Haag de dag /an de vrije republiek Maluku Sela tan wordt gevierd. De Zuid-Molukse ^eweging Bad an Persatuan, gevestigd in de Haagse Bazarstraat gedenkt, vandaag dat 24 Jaar geleden de republiek is uitge roepen. LISSABON Opstandige leger officieren hebben vanochtend n? een opstand die zonder bloedver gieten is verlopen de macht ir Portugal overgenomen. Er is eer militaire junta gevormd, waartot de vorige maand ontslagen gene raals De Spinola en Da Costa Go mez zijn uitgenodigd deel uit t< maken. Een woordvoerder van de opstan telingen, die zich hebben aangekon ligd als de Junta van de nationale evrüding. zei dat de tot rebellie ge- :omen militairen de toestand in hei gehele land in handen hebben. Ooi de marine schijnt zich bij de op standelingen te hebben aangeslo Over het lot van president Tho iaz, en premier Caetano was aan 't •inde van de ochtend nog niets be tend. Zij zouden hun toevlucht heb ben gezocht op de luohtmachtbasi. an Monsanto, even buiten de hoofd- itad. /olgens onbevestigde berichten zou 'e regering-Caetano zich hebben vergegeven. Eerder op de ochtend hadden de ostandelingen gemeld dat de minis- vrs van Defensie, het Leger en Bin- enlandse Zaken waren gearres- eerd en werden vastgehouden in 't ainisterie van het Leger. Het is niet precies bekend welke egeronderdelen zich bij de opstand lebben aangesloten. Wel dat de re bellie zich niet beperkt heeft tot Lis sabon. Tal van legereenheden heb ben de zijde der rebellen gekozen. Achtergrond Voor de tweede maal sinds hij bij na zes Jaar geleden aan de regering kwam wordt de Portugese premier Caetano geconfronteerd met eer militaire opstand. Nog geen zes weken geleden moes' de 67-jarige voormalige hoogleraa: in de rechten die in de zomer var 1968 de macht overnam van Salazar optreden tegen een revolte. Op maart rukten ongeveer 300 officie ren en manschappen van het vijfd< regiment infanterie op naar Lissabor uit protest tegen het ontslag van d< populaire generaal De Spinola al- plaatsvervangend stafchef. Zij wer den echter opgevangen door ge zagsgetrouwe troepen die hen bewc een terug te keren naar hun garni Het ontslag van generaal De Spi nola tegelijk met dat van d stafchef, generaal Da Costa Gome volgde op de publikatie van eea boek van generaal De Spinola. In di' werk. "Portugal en de toekomst", gai de generaal als zijn overtuiging dai het reeds 13 Jaar durende gewapen de conflict in de Portugese koloniën in Afrika niet met militaire midde len kan worden opgelost, maar dai men moet streven naar een politiek» regeling. Portugal ziet zioh geplaatst vooi reusachtige economische problemen. Het is een van de armste landen van Europa. De Jarenlange oorlogen in Afrika vergen veel mankracht en geld. Behalve over het koloniale beleic was er onder de strijdkrachten ook al enige tijd onrust over de lage sa larissen een generaal verdient bv niet meer dan ongeveer 2000 guldei per maand en de andere omstan digheden waaronder de militairen leven. Lex Schoenmaker heeft uitge haald voor de tweede treffer van Feyenoord tegen Stuttgart. De Westduitsers kwamen nog wel langszy (22), maar bonden zoals televisiekijkend Nederland gisteravond zelf kon zien de ijskoude Rotterdammers niet meer van de finale afhouden. Tweemaal tegen Tottenham Hot spurs. „Zo'n elftal is een droom voor elke trainer", verzuchtte Stuttgarts coach na afloop. PAGINA 11 Engeland kwam met imposante televisiefilms naar Cannes. PAGINA 5 Jeugdige Zwitsertjes wilden met gestolen boot naar Amerika. PAGINA 7 f> Engeland gaat al zün buitenland se militaire taken opnieuw bezien. PAGINA 9 9 Celtic redde het niet tegen Atle- tico Madrid. PAGINA 15 «i> Veiligheidsraad veroordeelt actie van Israël in Libanon. PAGINA 17 ADVERTENTIE biedt aan keus uit een grote collectie 3pel Kadett special 1968 Citroën 2 CV 1970 Plat 850 Spider cabriolet 1968 3imca 1100 special1971 Peugeot 304 S 972 Renault R 16 '968 V.W. Variant .971 VW. Karman Ghia Coupé 1968 V.W. K 70 1971 VW. 1600 TL 1971 ïruil en financiering mogelijk. v. d. Valk Boumanweg 2, uEIDERDORP - 01710—99212 LISSE Kanaalstraat - Heereweg. Tel. 02521-14642. Éigen parkeerterrein. LEIDEN (4000 m') Lange Gracht b^aan de City-Ring). Tel. 01710-216-15 bij molen De Valk. Parkeerplaats voor 1000 auto's

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1