Frankrijk zout lozen blijft de in nog Rijn BRIT In 5 jaar kunt u ruim 50% rijker worden. UID-AFRIKA NAAR STEMBUS resident Jonas m Oostenrijk 4) gestorven Plannen voor opslag niet tijdig gereed Vixon krijgt vijf dagen uitstel mor inlevering van de bandjes Britse medicus weigert bloed van niet-blanken te gebruiken BUITENLAND gevechten in de Golan Hoogte tussen Syrische en Israëlische strijdkrachten duurt nog steeds i alle hevigheid voort. Deze foto van juichende Syrische soldaten werd gemaakt nadat zij een rgtop heroverd hadden op de Israëliërs. De foto werd gepubliceerd door een Libanees pers- treau. WASHINGTON (AP) Presi- nt Nixon heeft vijf dagen uit gevraagd en gekregen voor hij hoeft te reageren op de gvaarding van de Juridische omissie van het huis van af- ardigden. waarin gevraagd irdt om de uitlevering vaneen ntal geluidsbanden zo heefteen ordvoerder gisteren bekend naakt. Een hooggeplaatst functionaris dat de voorzitter van de com- Issie. de democraat Peter Rodi- verzoek van het Witte lis had ingewilligd om de laat- datum voor het inleveren van banden te stellen op volgende tek dinsdag in plaats van mor- olgens een naaste medewer ker van Nixon heeft de president nog steeds niet besloten hoe hij zal reageren op de dagvaardiging voor 42 geluidsbanden met ge sprekken met medewerkers. Een functionaris van het Witte Huis zei. dat het een zeer tijdrovende bezigheid was om het materiaal voor het antwoord te vergaren en voor te bereiden. Dit sluit op het maken van transcripties van de opnames, die volgens een zegsman vaak zeer moeilijk is omdat de banden bijna niet zijn te verstaan. Een speciaal door het Witte Huis aangetrokken deskundige zal niet bestrijdden, dat een "gat" van 18 minuten in één van de Watergate-bandopnamen met op zet is ontstaan, zo heeft de NBC- televisie gisteravond gezegd. Volgens NBC stelde dr Michael Hecker op verzoek van het Witte Huis een onderzoek in nadat zes deskundigen tot de conclusie wa ren gekomen dat van een gesprek tussen president Nixon en zijn voormalige medewerker Halde- man dat op de band was opgeno men 18 minuten ontbrak en dat dat stuk was uitgewist op een op name-apparaat van het Witte Huis door minstens vijf maal en men vermoed negen maal de knop ln te drukken. De zes deskundigen waren aan getrokken door rechter John Si rica in overleg met het Witte Hus. Nixons secretaresse had getuigd dat zij mogelijk per ongeluk de bandopname had gewist. ZURICH Het is uitgesloten, dat Frankrijk op I januari van het volgend jaar zal beginnen met de opslag van het afvalzout uit de Elzasser kalimijnen. Het Rijnwater zal daardoor langer zout blijven dan men aanvankelijk had ge dacht. Dit bleek gisteren op de eerste dag van de tweedaag se bijeenkomst van de internationale Rijn-commissie in Zurich. Wat betreft de chemische veront reiniging van de Rijn worden door de commissie goede vorderingen ge maakt. Met het opstellen van een ontwerp-verdrag, dat eind dit Jaar door de ministers van de Rijnoever- staten moet worden ondertekend, zijn de werkgroepen verder dan aanvan kelijk was verwacht. De Franse delegatie is niet op tijd klaar gekomen met een voorlopig plan over de plaats en de wijze van opslag van het zout, waarvan Jaar lijks bijna 7 miljoen ton in de Rijn wordt geloosd. Op de ministerscon ferentie in Bonn december vorig jaar was afgesproken, dat Frankrijk op 1 Januari 1975 met de opslag zou beginnen. Deze datum zou volgens de voorzitter van de Rijn-commissie, de heer M. F. Vigeveno, zal zeker niet worden gehaald. Dit betekent een teleurstelling voor de Rijnwa*erleidingbedrijven in Nederland, Duitsland en Zwitser land, die verenigd zijn in de IAWR. Deze vereniging had vóór de bijeen komst van de Rijn-commissie haar rsters partij nog vaster in het zadel? jaar aan de macht te zijn 118 zetels van de 166 in ksraad (Tweede Kamer), de nationalistische rege- in Zuid-Afrika bij de van- houden verkiezingen zelfs kans vooruit te gaan. iële oppositie, de Verenigde iet 47 zetels, bevindt zich in itand van wanorde na bitte- tussen de conservatieve en itische vleugel. Het enige hoop ligt in een mogelijke g van de aanhang van de ieve Partij, die thans De progressieven hopen er twee of drie zetels bij te krijgen. Als zij hier niet in slagen, zal er duisternis vallen over de oppositie in Zuid-A frika. En de tegenstanders van de regering zullen zich dan afvragen, of zij nog eens 26 Jaar nationalis tisch bewind moeten meemaken. De recente nieuwe afbakening van de grenzen van de kiesdistricten door een Juridische commissie heeft in veel districten de kansen voor de Verenigde Partij om de zetel te verkleind. Dit, gepaard aan de interne partijtwisten, heeft de partij een zware klap gegeven. Veel kiezers voelen zich gedemorali seerd of verward. Het aantal zetels in het parlement is gestegen van 166 tot 171 (met in begrip van de zes van Zuidwest-A - frika) en de nationalisten hopen de meeste van deze nieuwe zetels te ADVERTENTIE tbetrouw Met dit voor hem plezierige voor uitzicht heeft premier Johannes Vorster, van wie vorig Jaar het ge rucht ging, dat hij erover dacht zich terug te trekken, er weer voor een paar Jaar bijgetekend. Hij heeft een verkiezingstournée gemaakt vooral om ook de Engelstalige kie zers in het kamp van de regering te krijgen. Zijn leuze voor de verkiezingen is ..stabiliteit en veiligheid". Hij waar schuwt tegen de gevaren, die Zuid- Afrika bedreigen, van terrorisme in het noorden tot „onzekerheid" in de wereldpolitiek en hij slaat hevig op het aambeeld van een „krachtige regering". Het feit dat zijn „krachtige rege ring" Zuid-Afrika in deze gevaren heeft gebracht beschouwt men alge meen niet als een Ironisch gevaL Dit is de verlammende macht van de apartheid: hoe meer het systeem tekort schiet, des te meer succes het heeft. Het werkelijke punt bij deze verkie zingen waarbij de regeringsmeer derheid zeker niet ongedaan zal kunnen worden gemaakt is of er een doeltreffende oppositie naar vo ren zal komen. Dit werpt de vraag op of er in Zuid-Afrika wel plaats is voor een blanke oppositie. Bij de verkiezin gen kunnen enkel de vier miljoen blanken stemmen: 16 miljoen Afri kanen. twee miljoen Kleurlingen en 700.000 Indiërs zijn van het kies recht uitgesloten. Zijn er genoeg verlichte blanken, die In staat zijn een oppositie te vormen die zich op kan stellen tus sen de twee zuilen van nationalis tisch bewind en de eisen van de zwarten? Theoretisch is er ruimte voor een blanke oppositie. Er zijn veel blanken die intelligent genoeg zijn om in te zien, dat de beste manier om hun maatschappij te beschermen is om de zwarten hier een aandeel in te laten heb ben, niet om hen buiten te Sluiten. Zij weten, dat er op de lange duur een verandering moet komen in Zuid-Afrika en dat zij nodig zijn om hierbij de stem van de blanken te laten horen. Maar zij vragen zich af: zal dat nog eens 26 Jaar duren? Observer-Dienst verwachting uitgesproken, dat de conferentie zou leiden tot een beves tiging van de beloofde opslag van 't Elzasser zout. Vooral voor Nederland is het vele zout in de Rijn vam nadeel voor de smaak van het drinkwater. De tuinbouw in het WesMand ondervindt veel hinder van het zoute Rijnwater De schade wordt hier geschat op 3r miljoen gulden per jaar. De studie over de opslag is onde andere vertraagd, doordat de twet oorspronkelijk voorgestelde plaatsei bij de kalimij nen in Staffelfelder en op het eiland Fessenheim in dc Rijn minder geschikt blijken, t Architecten en ingenieursbureav Van Hasselt en De Koning in Nij megen, dat een deel van het onder zoek heeft verricht, meent dat de opslag van het afvalzout op beidf genoemde plaatsen gevaar kan op leveren voor doordringing in resp. de grond en het Rijnwater. Er zijn nu twee andere plaatsen voorgesteld, dir nader moeten worden onderzocht. '1 Ingenieursbureau noemt een langge rekt eiland in de Rijn nabij Ottmars heim en de dominiale bossen in d Elzas. Voorts was er gisteren nog eni verschil van mening over de inventa i .satie van de zoutlozingen door de Duitse soda-industrie. Overeen komstig een drietal wetten mag de Duitse overheid de lozingsgegevens van de fabrieken niet vrijgeven. De rijncommissie probeert door metin gen in fases achter de voornaamste lozingspunten te komen. Er is in Amerika weer eens een vreemd record gebroken. De student Remo Petrucelli won een wedstrijd in het bananen- eten. Hij consumeerde niet minder dan 53 bananen en kreeg als beloning een bananen-puddinkje. Londen - Een van de medische di recteuren van de Britse Nationale Bloedtransfusiedienst weigert sinds enige tijd bloed, afgestaan door niet-blanken, te geven aan zieken huispatenten in zijn district. De beslissing, die reeds vorig jaar juli is genomen zonder medeweten van het Britse ministerie van volks gezondheid, ruist in tegen het of ficiële landelijke beleid van de Brit se Nationale Bloedtransfusiedienst De beslissing van deze directeun betekent dat in zijm ge-bied duizen den liters bloed, afgestaan door niet-blanke donors - in het bijzon der Aziaten en negers - die geloven dat het gebruikt zal worden voor zieken, in werkelijkheid uitsluitend worden aangewend voor laborato rium-onderzoek. De man die de beslissing nam is dr. Tom Cleghorn, directeur van de bloedtransfusiedienst in Noord-Lon- den. Het is een van de veertien Britse regionale centra met onge veer 125.000 donors, die elk half jaar ruim een halve liter bloed ge ven. Het bloed van niet-blanke do nors wordt door de staf van dr Cleghorn gemerkt met de letten „TA", voor Tropical Area (tropisch gebied). Dr. Cleghorn beschouw' dit bloed, in tegenstelling tot zijr collega's op medische gronden onge ;chikt voor transfusie. In het algemeen heeft het Brit e ministerie van volksgezondhedö bepaalt dat bloed van niet-blanken Towel als van blanken, die geboren zijn of gewoond hebben in streken vaar bijvoorbeeld malaria heerst onderzocht moet worden. Dr. Cleg horn gelooft echter dat bloed van mensen die geboren zijn in een tro pisch gebied kiemen voor een be paalde leverziekte bevatten. Volgens de Britse medicus is de kans daar op bij niet-blanke donors tien keer roter dan bij blanke. Dr. James Thomson, waar nemend-directeur van de bloedtrans- "usiedienst in Newcastle, heeft in iit verband verklaard dat het „nog liet is voorgekomen dat een uiet- vlanke donor verantwoordelijk is -ewest voor het overbre*^gen van '^ze bepaalde leverziekte". Ipmerkelijk is het dat dr. Cleg horn, die ontkent op grond van '•assenvooroordeel te handelen, ook iet 'bloed van im Engeland geboren aiet-blanken, die nooit in een tro- oisch gebied zijn geweest, als „on bruikbaar" beschouwt. Dit omdat hij gelooft dat het bloed van derge- 'ijke donors bepaalde cellen bevat die een abnormale hoeveelheid he moglobine (rode bloedkleuirstof zou den produceren. ADVERTENTIE N De Oostenrijkse presi- nz Jonas is vannacht op 74- eftijd overleden in een kli president, die al geruime was. verscheen begin fe- w het laatst in het open hen bleek dat zijn ziekte stig was, nam op 9 april de de nationale vergade- an Jonas over. euwe president zal via alge- rkiezingen worden gekozen, ■wachting zal de regerende che partij minister van idse Zaken dr. Rudolf laeger kandidaat stellen, laeger is een 59-Jarige itholiek met een grote aan- het land. Josef Jonas, bij zijn ge boor- laar de keizer van de Donaumonarchie bracht het on danks een arme jeugd tot burgemees ter van Wenen en president van de republiek. Jonas was burgemeester van de hoofdstad toen hij in 1965 voor de eerste keer tot president van Oos tenrijk werd gekozen. Zijn presiden tiële stijl was vormelijk en gereser veerd, maar hij verwierf zich oprech te populariteit door zijn bescheiden heid en grote plichtsopvatting. Als staatshoofd had hij zijn werk vertrek in de statige zalen van de Hofburg, het voormalige paleis van de Habsburgse keizers in het cen trum van Wenen. De tweede presidentiële ambtster mijn van Jonas begon in 1971, toen hij een duidelijke overwinning be haalde op de kandidaat van de volkspartij, Kurt Waldheim, eens minister van Buitenlandse Zaken van Oostenrijk en nu secretaris-gene raal van de Verenigde Naties. Ondanks een minder goede gezond heid in zijn tweede ambtstermijn, bleef Jonas zich met hart en ziel voor regeringszaken interesseren en ging tijdens zijn verblijf ln het zie kenhuis door met het ondertekenen van besluiten en het ontvangen van ministers. Franz Josef Jonas was op 4 oktober 1899 in Wenen geboren als een van de acht kinderen van een ongeschool de arbeider. Hij volgde een opleiding voor zetter, maar moest in 1917, ln de laatste dagen van het Habsburg se keizerrijk, in militaire dienst. Hij vocht in de Eerste Wereldoorlog aan de fronten in Italië en Rusland. Na de oorlog werkte Jonas als zet ter en nam actief deel aan het vak bondswerk en het. werk voor de so cialistische partij In de Tweede Wereldoorlog was Jo nas werkzaam in een machinefa briek en na 1945 begon zijn carriè re in het stadsbestuur van We nen. Hij had als wethouder van huisvesting een groot aandeel in da wederopbouw van de stad. En toch staat uw geld niet jarenlang geblokkeerd. HetNMB Premie Spaar Biljet aan toonder U wilt uw geid zien groeien. U wilt de hoogste rente, maar u weet niet vooruit of u uw geld 2,3,4 of 5 jaar kunt missen. Koop dan nu een NMB Premie Spaar Biljet aan toonder. Bovenop de jaarlijkse 6% basis rente (rente-op-rente) komt een progressief oplopende spaarpremie over de hoofdsom. Een spaarpremie die opklimt van 2% na 2 jaar tot 20% na 5 jaar. Hoe langer u spaart, hoe hoger dus de premie. Voor f 1.000.- krijgt u dan na 5 jaar f 1.538,23 cash uitbetaald. Dan bent u ruim 50% rijker geworden. Dat betekent hoge spaarwinst met behoud van financiële armslag. Want na de eerste 2 jaar heeft u jaarlijks de mogelijkheid uw Premie Spaar Biljet te laten uitbetalen (zie tabel). Het NMB -Premie Spaar Biljet aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddel lijk aan de balie verkrijgbaar.Vraag folder en inlichtingen. Wij betalen u terug: spaar- termijn hoofdsom 6% basis rente premie n ontvangt 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar f J. 123,60 f 1.191,02 f 1.262,48 f 1.338,23 2%=f 20,- 5%=f 5<V 10% f IOO,- 20% f 200,- f 1.143,60 f 1.241,02 f 1.362,48 f I.538»a3 Er zijn ook NMB Premie Spaar Biljetten van f 5.000,- Afgerond heeft u zo na 2 jaar een rente van 7%, na 3 jaar 7'/2%, na 4 jaar 8% en na 5 jaar zelfs 9%. Deze rentepercentages worden berekend op basis van rente op rente. geeft loon naar sparen

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9