jeluidshinder verkeer an makkelijk minder „Een man kan toch geen filter roken?" Chef recherche gaf tips aan inbrekers consumentenbond Shell wil af van verplicht leveren 3000 m3 benzine RUSSEN NIET SOEPEL Wel eens een Caballero filter geproefd? GRUWELIJKE MOORDEN PVDA WIL EEN „ZONDERDAG" BINNENLAND PAGINA 1 EN HAAG (ANP) Zonder veel kosten kan de geluids ier van het verkeer worden verminderd, meent de Consu- tenbond. Om te beginnen kunnen auto's en andere motor- tuigen veel minder lawaaiig worden gemaakt zonder dat duurder op behoeven te worden: sommige goedkope auto's en maar half zoveel lawaai als sommige dure auto's. Ver kan een gunstiger situering van woningen en verkeerswe- bijdragen tot vermindering van geluidshinder. Tenslotte bij een ongunstige situering afschermingsmaatregelen tot lindering van de geluidshinder mogelijk. Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in Moskou een krans gelegd hij het graf van de Onbekende Soldaat. Na twee gesprekken met zijn Russische ambtgenoot Andrei Gromiko en een met de Russische premier Aleksei Kosigin blijkt minister Van der Stoel nog maar weinig illusies te hebben dat op de conferentie over Europese veiligheid en samenwerking iets kan worden bereikt op het punt van vrij verkeer van personen, ideeën en informa tie tussen Oost en West. Gisteravond vermeed hij tegenover Nederlandse jour nalisten in Moskou de woor den "vrij verkeer" ook zelfs maar te gebruiken, en sprak hij over "intensievere contac ten". nsumentenbond meent, dat de ig op korte termijn in overleg E.G.-partners ertoe dient gaan het geluidsmaximum te i voor auto's, vrachtwagens «bussen, want deze voertuigen meer lawaai dan nodig is. luddige bij de wet toegestane a liggen veel te hoog. Ook de .urgentienota milieuhygiëne stelde verlaging van het maxi- foor personenauto's, dat de die last hebben van ver raai, door zich aaneen te slui- i tegen deze hinder kunnen imem. Groepen bewoners n'zen, die te dicht bij lawaaiige straten of -wegen staan, bij overheid en huiseigena- .1 meer bereiken dan eenlin- u zijn buren moeten mobilise- gezamenlijk moeten nagaan, tappen moeten worden onder- om de geluidshinder te ver en. Men moet zich gezamen- de overheid wenden om te be- dat iets wordt gedaan aan de maan men woont en men zich tot de huis- richten oan te bereiken, dat Dingen beter worden geïso- it zou als voorwaarde voor huurverhoging moeten wor- Seld. Jonsumentenbond is tot zijn fes gekomen aan de hand eerste van een reeks onder op het gebied van de geluids die de bond uitvoert met het 't ontwerp van wet op de ge- Kier dat in de loop van dit de Tweede Kamer zal wor- landeld. Dit zal een raamwet en de bond wil met zijn on- en materiaal aandragen voor ifcregelen. die in het kader wet dienen te worden geno- metingen zijn op acht pun- ïs land verricht oa. op de lernhardlaan in Alphen aan Ie punten bleek het storende het verkeer sterker dan eelheid geluid, die de Gezond- ad voor dag, nacht en avond al toelaatbaar acht. Od de plaatsen heeft men een ier korte ver keer snacht", nacht', namelijk van omstreeks twee tot vier uur. Bij ondervraging van de omwonenden van deze door ver keerslawaai geteisterde plaatsen, kwam de bond tot de "opmerkelijke" ervaring, dat veel mensen het lawaai zonder meer accepteerden omdat "het nu eenmaal niet anders is" en "er toch niets aan is te doen. Niet temin was er wel degelijk sprake van hinder. Vaak kon er aan die deur geen woord worden gewisseld, werd het be luisteren van radio en televisie gehin derd door het verkeerslawaai, kon niet met open ramen worden gesla pen, werden de kamers aan de voor kant van het huis gemeden en kwa men logees niet meer slapen De Consumentenbond stuitte op het verschijnsel, dat in Zoetermeer, Gouda, Amersfoort, Harderwijk en Zwolle kort geleden woningen zijn gebouwd op veel te korte afstand van de snelweg. In Zwolle en Leider dorp zijn zelfs ziekenhuizen bijna te gen de weg aangezet. In al d eze ge vallen was de geluidshinder voor be woners en patiënten te voorkomen geweest bij een beter planning. OGDEN (UTAH! In Ogden in de Amerikaanse staat Utah hebben twee mannen maandagavond vijf mensen gemarteld en daarna drie van hen gedood, zo heeft de politie gisteren meegedeeld. De mannen, twee negers, waren een grammofoonplatenzaak binnen gedrongen waar zij de vijf aanwezi gen dwongen een zuur te drinken. Daarna schoten zij een 18-jarig meisje dood, vermoedelijk na haar verkracht te hebben. De eigenaresse van de zaak, mevrouw Naisbitt en een zoon van een klant Stanley Wal ker, werden eveneens doodgeschoten. Een klant werd een balpen in het oor gedreven waardoor zijn trommel vlies werd doorboord. Zijn toestand is redelijk. De toestand van de zes tienjarige zoon van de eigenaresse is kritiek. MOSKOU (ANP) Zonder zelf enige soepelheid te tonen, hebben de Russische minister van Buitenland se Zaken Andrei Gromyko maandag, en premier Alexed Kosigin gisteren er bij minister Van der Stoel sterk op aangedrongen, dat Nederland zijn standpunt over de conferentie over de Europese veiligheid en sa menwerking herziet. De toon van het eerste gesprek met Gromiko, volgens het Russische regeringsblad "Izwestia" "zakelijk en openhartig' was soms bits en zuur. Premier Kosigin, met wie mi nister Van der Stoel gisteren gedu rende twee uur sprak, was volgens Nederlandse delegataekringen daar entegen uiterst vriendelijk. Het ge sprek werd gevoerd in een ontspan nen sfeer, maar de premier toonde zich nog onverzettelijker dan zijn minister. In Nederlandse delegatiekrin gen werd de indruk bevestigd, dat de Russen met de conferentie over Europese veiligheid en samenwer king voornamelijk willen bereiken, dat him hegemonie over Oost-Europa wordt erkend, en dat zij verder hoe genaamd geen belangstelling hebben voor het vrije verkeer van personen, ideeën en informatie dat de Neder landse regering zo na aan het hart ligt. Ging Gromiko nog in op de de tails van de conferentie, als het ni veau waarop de derde en laatste fa se moet worden gehouden en de in stelling van een permanent overleg orgaan als brug naar een volgende conferentie, Kosigin beperkte zich, tot de hoofdlijnen en sprak met gro te kracht en zeer veel nadruk en meermalen in herhaling vervallend, over het beginsel van onschend baarheid van de grenzen. Minister Van der Stoel heeft reeds na zijn eerste gesprek met Gromiko opgemerkt, dat indien in Genève op het punt van vrij verkeer niet meer wordt bereikt dan thans, de conferentie een "schamel" resul taat zou hebben, en niet op het ni veau van staats- en regeringsleiders zou moeten worden gehouden, om dat dit ten onrechte de indruk zou kunnen wekken dat ontspanning in Europa een feit is. Minister Van der Stoel ging niet rechtstreeks in op een vraag, af de suggestie van premier Kosigin dat Nederland en Rusland gaan samen werken bij het zoeken naar olie en aardgas in het continentaal plat van de Oostzee en de Barendszee, zou betekenen dat de Nederlandse mul tinationals als de Shell in de Sow Jet- Unie werkzaam zouden zijn. Hij merkte slechts op dat de Neder landse technische kennis "in hoge mate is geconcentreerd bij bepaal de maatschappijen" en noemde de overigens niet nader uitgewerkte suggestie van Kosigin "een belang wekkende gedachte". DEN HAAG De Raad van State heeft zich gisteren gebogen over het verzoek van Shell Nederland om schorsing van de beschikking van minister Lubbers (Economische Za ken) die Shell en acht andere in ons land raffinerende oliemaatschappijen heeft verplicht gezamenlijk 3000 m3 benzine per week te leveren aan de Aardolie Belangen Gemeenschap (ABG) in Soest. Deze centrale inkooporganisatie van negentien onafhankelijke groothan delaren in ons land verkoopt benzine aan grootverbruikers, andere hande laren en voor vijftig procent via ei gen benzinepompen onder het merk Avia. De negen in Nederland raffinerende oliemaatschappijen weigerden ABG/ Avia na 1 april nog langer benzine te leveren, omdat zij van een benzine- overschotsituatie waren gekomen in een situatie met een tekort. Waren zij eerst blij het overschot kwijt te kunnen, nu wilden de maatschap pijen de benzine liever via de eigen pompen verkopen. Het voortbestaan van ABG als on afhankelijke organisatie kwam door de weigering van de oliemaatschap pijen direct in gevaar. Voor minister Lubbers was dit reden om met on middellijke ingang een voorlopige maatregel te nemen. Door zijn be schikking verplichtte hij de olie maatschappijen niet alleen tot leve ring van benzine aan ABG, maar hij bepaalde tevens dat dit tegen een vaste prijs zou moeten gebeuren. De bewindsman wees de Shell aan om de drie miljoen liter benzine per week aan ABG/Avia te leveren, zo lang er nog geen leveringsschema vastgesteld was met het aandeel van elk der negen maatschappijen. Namens de Shell ontkende mr. B. H. ter Kuile dat de Shell en de andere acht in Nederland raffinerende olie maatschappijen gezamenlijk gewei gerd zouden hebben om aan ABG/ Avia te leveren en dat de minister van Economische Zaken daarom ten onrechte is uitgegaan van een boy cotsituatie toen hij de beschikking uitvaardigde. Shell ondervindt, aldus mr. Ter Kui le. grote schade van de verplichting benzine aan ABG/Avia te leveren. Deze schade loopt in de miljoenen per jaar. De beweerde machtspositie van de oliemaatschappijen, aldus Ter Kuile, is geheel het gevolg van het lage prijspeil van benzine in Nederland, dat weer het gevolg is van de prij- zenbe schikking. Nederland is een goedkoopte-eiland in Europa. Namens minister Lubbers betoogde mr. E. Droogleever Portuijn, dat er wel degelijk sprake is van 'n machts positie met schadelijke effecten. Er is dan misschien geen gezamenlijk besluit genomen om niet te leveren,- maar volgens de wet hoeft er ook geen relatie te bestaan tussen on dernemingen die gezamenlijk een machtspositie innemen. Toen later op de middag de woord voerders van de andere maatschap pijen ook waren gehoord, constateer de voorzitter mr. J. M. Kan, dat de oliemaatschappijen over het alge meen geen bezwaar hebben tegen het voortbestaan van de ABG als die niet de belangen van hun maatschappij zou aantasten. Een uitzondering hierop vormde hoofddirecteur drs. G. van den Blink van Esso Nederland B.V. Deze verklaarde onomwonden dat hij niet inzag waarom de ABG zou moeten voortbestaan. „Apen brengen ziektes mee'' DEN HAAG VVD-senator Louwes wil dat apen die ons land worden binnengebracht eerst enige tijd in quarantaine-hokken worden onderge bracht. De import van deze apen, die bij duizenden aan particulieren worden verkocht, is volgens hem een ernstig gevaar voor de volksgezond heid. "Deze dieren zijn de overbrengers van ziekten en virussen uit tropische landen", zo zei hij gisteren in de Eerste Kamer. ADVERTENTIE In ,,'t Hoogt" in Utrecht werden gisteren de eer ste series Zomer postzegels 1974 verkocht. Met d-e brassband PTT als achtergrond poseren v.l.n.r. de dansers Gerard Lemaitre en Arlette van Boven, drs. H. de Jonge, hoofddirecteur posterijen, mevrouw Hermine Heijermans, ontwerper van de se ries Jos v. d. Toorn-Frijthoff en F. S. Dohmen. De Rijksrecherche heeft gisteroch tend in Den Haag de 50-jarige Zoe- termeerse adjudant P.Z., chef van de recherche in Zoetermeer aangehou den. De man wordt ervan verdacht, gedurende de periode 1971 tot begin 1972, toen hij als brigadier-recher cheur bij de centrale recherche van het bureau I in Den Haag werkzaam was, tegen betaling inlichtingen te hebben verstrekt aan een beruchte Haagse inbreker. Adjudant Z. werd gisteren aange houden, nadat een intensief onder zoek het wettig en overtuigend be wijs van corruptie had geleverd. De politieman zou geld en goederen in totaal voor circa 10.000 gulden hebben aangenomen in ruil voor in formatie over bepaalde vorderingen in onderzoeken van de Haagse re cherche. Bovendien zou hij verteld hebben wat voor volgauto's de Haagse politie in gebruik had. Me de dankzij deze gegevens wist de in breker geruime tijd uit handen van de politie te blijven. De zaak kwam ongeveer vier we ken geleden aan het rollen toen een collega-inbreker na zijn arrestatie hierover begon te praten. Volgens deze, eveneens bekende inbreker zou de rechercheur, die getrouwd is, uit financiële problemen tot zijn daad gekomen zijn. Officier van Justitie Mr. C. van Steenderen noemde het gistermid dag een voor de politie afschuwelij ke zaak. "Dit is een enorm gat in het opsporingsapparaat. Wij weten nog niet wat er door de activiteiten van de rechercheur is stuk gelopen", vertelde hij. "Naar mijn weten is een dergelijke zaak in Nederland nog niet eerder voorgekomen. Ook in de Haagse recherchekringen was men bijzonder geschokt", aldus Mr. van Steenderen. In het belang van het onderzoek, wilde hij nog geen verdere medede lingen doen over de beide inbrekers. Wel kon hij zeggen dat de contac ten tussen de adjudant en de inbre ker telefonisch erf door ontmoetin gen verliepen. Of de goederen die Z. zou hebben ontvangen uit diefstal af komstig zijn, was nog niet bekend. De man, die in 1946 als adspirant- agent bij de Haagse politie in dienst kwam, werkte van 1964 tot 1972 bij de centrale recherche in Den Haag. Hij hield zich daar voornamelijk be zig met inbraken. In 1972 werd hij gepromoveerd tot chef van de re cherche in Zoetermeer. Gistermid dag werd hij in verzekerde bewaring gesteld en zal waarschijnlijk nog deze week worden voorgeleid. AMSTERDAM (ANP) Het be stuur van de Partij van de Arbeid heeft zich uitgesproken vóór een autoloze zondag per maand, in te voeren in het najaar van 1974. „Wel moet een eenzijdige afwenteling van de lasten op de Horeca-sector worden voorkomen en dient aan bui tenlandse automobilisten goede voorlichting te worden gegeven" al dus de PvdA.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7