Aicht tref feil boven Golan n verhevigde grondstrijd Koerden voeren „totale oorlog" Mariner-10 weer langs Mercurius TINDEMANS NU IN ZEE MET DE TAALPARTIJEN Verwijten van Kennedy Ook in Frankrijk ontsnapping aan de Sovjet-Unie tycijan: Henri Kissinger vindt geen Onderhandelingstafel maar slagveld j j j 1 in rio van veertig man Bagdad beschuldigd van moord en gebruik Varschaupact-landen -dllen een Europese veiligheidsraad9 flfrPAG 20 APRIL 1974 BUITENLAND IMASCUS/TEL AVIV (UPI/Reuter) Voor het eerst 8 de oktober-oorlog woedde gisteren een luchtslag tussen ëlische en Syrische vliegtuigen boven het Golan-front, ■namelijk in de buurt van de strategisch belangrijke berg non, maar ook boven Libanees gebied. Syrië zegt in totaal Israëlische toestellen te hebben neergeschoten, deels in itgevechten, verder door afweergeschut. Daaronder zouden twee Phantom-straaljagers bevinden. Israël erkent slechts verlies van twee toestellen, en zegt drie Syrische vlieg- 5n te hebben neergehaald. Syrië erkent het verlies van toestel. Met deze luchtslag en een verheviging van de en artilleriestrijd op de grond is een zo goed als volle oorlog ontbrand, in plaats van een escalerende reeks in- nten langs de onofficiële bestandslijn. De Israëlische mi- van Defensie, Dajan, heeft verklaard, dat Kissinger, meer hij over een dag of tien naar het Midden Oosten komt, wellicht niet een onderhandelingstafel zal vinden, maar slagveld. het Syrische legercommu- heeft aangenomen dat niet langer woedden de luchtgevechten van een slijtageslag kan worden ge- berg Hermon en in het Li- sproken. De vooruitzichten op succes luchtruim. Syrië zegt dat 50 volle onderhandelingen toestellen bom- risch - Israëlische troepenscheiding de strijd deelnamen, waarin de Amerikaanse minister leidt niet hoeveel Syri- Henry Kissinger op het ogenblik iiegtuigen er zijn opgestegen, probeert te bemiddelen, zijn nog in Libanon hebben be- somberder geworden door het fel op dat acht Israëlische toestellen laaien van de strijd aan het Golan- front. tó hoogte boven het Libanese iiim vlo|en. tn werd op de grond strijd ge- met tank- en artillerie-een- de laatste tijd gebrul de door Israël bezette jsche stellingen op de berg d inzet van de strijd, maar andere sectoren van het Go mt is gevochten. Volgens Tel daarbij één Israëlische mi- ewond. •ns het Israëlische opperbevel de Israëlische luchtmacht het actie. De Israëlische toe- bombardeerden stellingen op de strijd te verhullen en zl)n gezicht 15 km afstand van het noor- ^!e punt van de frontlijn, dat is op Syrisch gebied dan bij an- ichtaanvallen na de oktober- In de zuidelijke sector van het font ondernamen Israëlische en aanvallen op 8yrische po- is de zesde Israëlische achtactie in negen dagen. De en bleven bij eerdere gelegen - voornamelijk beperkt tot het de berg Hermon. Syrië In een Syrisch communiqué is voorts nog bekendgemaakt dat op Syrisch gebied twee Israëlische pilo ten zijn gevonden: een van hen was dood en de ander is zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. Over het bericht uit Tel Aviv dat acht luchtmacht militairen zijn om gekomen bij een helicopterbotsing in Galilea, zei een Syrische leger- woordvoerder dat Israël zijn toevlucht heeft genomen tot een "flagrante leu gen o® zijn werkelijke verliezen in PASADENA (AP) Het ruimtevaartuig de Mariner-10 zou nog in staat kunnen zijn in de komende herfst opnieuw langs de planeet Mercurius te vliegen na passage van de zon in weerwil van het feit dat enige van de instrumenten, die gegevens over de vlucht terugzenden naar de aarde, zijn uitgevallen, aldus is giste ren bekendgemaakt. De Mariner-10 bevindt zich thans op 200 miljoen kilometer afstand van de aarde, en zwenkt om de zon heen. Ondanks het uitvallen van enige apparaten zendt het ruimte schip toch nog bepaalde gegevens naar de aarde, die daar ook kunnen worden opgevangen door het ,Jet Propulsion-Laboratorium' te Pasadena. Op 29 maart is de Mariner-10 langs Mercurius heengevlogen en heeft to enunieke foto's opgenomen die van een betrekkelijke korte afstand van die planeet waren gemaakt. Het probleem dat men thans met de instrumenten heeft betreft het doorgeven van gegevens over de temperatuur, de druk en het voltage in het ruimtevaartuig. Dit is het gevolg- van een kortsluiting die zich enige dagen geleden aan boord heeft voorgedaan. Op de grond heeft men toen het maken van fotografische opnamen alsmede het ondernemen van wetenschappelijke experimenten gestaakt om te voorkomen dat de instrument enzouden worden oververhit. De Westduitse bondskanselier Willy Brandt luistert samen met de Algerijnse president Boume- dienne naar de volksliederen van beide landen, die gespeeld werden by de aankomst van Brandt op het vliegveld van Algiers, waar hij gisteren arriveerde. Hij brengt er een driedaags bezoek waarna hij morgen doorreist naar Cairo, waar hij eenzelfde tijd denkt te spreken met politici. te redden voor publieke opinie". Zijn reis wordt ook gezien als een poging, de betrekkingen tussen Europa en de Arabische lan den te verstevigen. minder doden noordelijke piek van de ten te kunnen heroveren, meent dat Syrië deze piek, lenlijke strategische waarde wil heroveren om vanuit een positie de onderhandelingen over een scheiding van te kunnen beginnen en te winnen in de Arabische De Israëlische luchtmacht, op 6 april voor het eerst sinds ter-oorlog in actie om de Sy- plannen te verijdelen, ische luchtmacht neemt sinds lag, voor het eerst sinds de oorlog van grote verzoendag, üef deel aan de strijd. Vol- sraël voerden vier Syrische gisteren een bombardement Israëlische stellingen, maar de projectielen ver naast het *n de Israëlische luchtafweer 'fl t kwam maakten de Syri- «tellen haastig rechtsomkeert Aviv. nemers in het Midden-Oosten, de uitbreiding van de ge- tiviteit langs het Golan-front ikend. Ze menen dat de litiek, zei Arbatow dat pogingen van het ene land de samenleving in het andere te wijzigen. "Kunnen leiden tot grote gevaren in internationalie In zijn rede sprak Kennedy niet over de kwestie van de Joodse Rus sen die naar Israël willen emigreren maar niet mogen, maar men ver moedt dat hij de kwestie heeft aange sneden met vice-president mevrouw Yadgar Nasreddinowa van de Sow- Jet-Unie en met Djerman Gwisjiani, vice-voorzitter van de staatscommis sie vootr wetenschap en techniek. MOSKOU De Amerikaanse se nator Edward Kennedy heeft giste- 1 meent dat Syrië deze piek, ren aan Sowjet-Unie gevraagd te ïzienlijke strategische waarde onderhandelen over een verdrag dat proeven met kernwapens verbiedt en hangende de ondertekening in te stemmen met opschorting van de ?;n te kunnen beginnen en proeven. te winnen in de Arabische Kennedy maakte de Russen het - - - verwijt dat ze hun eigen kernpolitiek niet openlijk bespreken. Geheimhou ding is daarom volgens hem verant woordelijk voor nieuwe hoogten in de bewapeningswedloop in het verle den. De democratische senator die in 1976 kandidaat van zijn partij voor het presidentschap zou kunnen zijn, hield zijn pleidooi dn een rede ten overstaan van Amerika deskundigen in het instuituut voor de studie van de Verendgde Staten in Moskou. Aan het instituut was Kennedy verwelkomd door zijn directeur, Georgy Arbatow, als ean m an "die een aantal posities inneemt die door velen hier gedeeld worden". Arba tow riep Edward Kennedy's oroer fl nvallen op een mislukking president John Kennedy in herinne- Jfclopen. ring ajs "grondlegger van begrip tus sen de Verenigde Staten en de Sow- Jet-Unie". ANKARA (Reuter) Volgens een Maar duidelijk refererende aan radiouitzending die in Oost Turkije Kennedy's pleidooi voor een veran- is opgevangen, hebben de Koerden daar inmiddels zo'n omvang dering in de Russische emiigratiepo- in Irak de "totale oorlog" tegen de regering in Bagdad afgekondigd. In de desbetreffende uitzending van radio „stem van Koerdistan", werd het regime in Badad beschul digd van moord in koele bloede op elf vooraanstaande Koerden. Als gevolg hiervan hebben de op standelingen in Noord Irak een oor log ontketend die zal voortduren "tot een van de twee partijen is vernie tigd", aldus de radio. In maart brak tussen het Iraakse leger en de opstandelingen opnieuw strijd uiit. Hij leek zich de laatsbe tijd te hebben verscherpt. De Koerden worden geleid door de 76-jarige Moei lah Moestafa Barzani. De Koerden in Irak hebben van 1961 tot 1970 met tussenpozen strijd gele verd voor zelfbestuur in hun berg ach tige woongebied. Zij hebben de Jong ste voorstellen van Bagdad voor autonomie als niet afdoende van de hand gewezen. Volgens de genoemde radiouitzen ding werden de elf prominente Koer den, leden van de Koerdische demo cratische partij, enige tyd na 11 maart in Bagdad gearresteerd en overgebracht naar de noordelijke in het verkeer PARIJS In 1973 zijn Frankrijk bijna duizend minder bij verkeersongelukken om het leven gekomen dan in 1972. In 1973 waren er 15.636 doden en 374.661 gewonden. Voor 1972 waren deze cijfers resp. 16.661 en 388.139. De vermindering wordt toege schreven aan de snelheidsbeper king en het verplicht dragen van veiligheidsriemen. RIO DE JANEIRO Veertig met machinepistolen gewapende ge van- dan ook een vergaarbak genen zijn schietend uit "n gevange nis in het centrum van Rio de Janei ro ontsnapt. Volgens de politie wer den zeven personen gewond en een politieman gedood. De gevangenen trokken in noor delijke en zuidelijke richting door de stad en op tenminste vijf plaatsen ontstonden vuurgevechten toen de politie de uitbrekers weer gevangen wilde nemen. De politie verklaarde, dat acht ge vangenen inmiddels opnieuw in hechtenis zijn genomen. Via de ra dio werd de bevolking opgeroepen de rust te bewaren. Irussel Voor de Belgische poli tiek was het gisteren een histori sche dag. Voor het eerst in de poli tieke geschiedenis van dit land wer den ook de regionale of taaipartijen betrokken bij het overleg over de vorming van een nieuwe regering. Dat gebeurde op aandringen van de liberalen, met wie de katholieke formateur Leo Tindemans in zee Ting nadat eind vorige week de be prekingen over de vorming van een ^ooms-rood kabinet waren mislukt. katholieken en liberalen zouden sa men alleen een minderheidsregering kunnen vormen, die het niet erg lang zou uithouden. Als de regio nale partijen meedoen (aan Vlaam se kant de Volksunie en aan Brus sels-Waalse kant het FDF-RW) is niet alleen een meerderheidsrege ring mogelijk, maar zelfs een rege ring die over een tweederde meer derheid beschikt en dus in staat zal zijn om zonder steun van de oppo sitie de gewestvorming (regionalise ring van België) te verwezenlijken. De regionale partijen, die in de Ja ren zestig grote verkiezingssuccessen boekten maar bij de verkiezingen van 10 maart over hun hoogtepunt heen leken te zijn, werden tot nu toe door de drie „nationale" partij en (CVP, BSP en PW) altijd met de nek aangekeken. Zij vormden uiteen lopende opvattingen en persoonlijk heden. Bovendien hebben zij ook onderling belangrijke meningsver schillen over de gewestvorming. Het Brusselse FDF (front Democratique des Fracophones) is voorstander van de uitbreiding van de hoofd stad, die nu 19 gemeenten telt, voor de volksunie is dat volstrekt onaan vaardbaar, omdat daardoor een ver dergaande verfransing van Vlaams-Brabant in de hand zou worden gewerkt. Brussel is dan ook de grote donderwolk die boven het gisteren begonnen overleg hangt. Aangezien de liberalen er bijzonder op gebrand waren om, indien maar enigszins mogelijk, een meerder heidsregering tot stand te brengen, had Tindemans tenslotte geen an dere keuze meer dan de federalisten ook aan de onderhandelingstafel te nodigen, te meer omdat zij hem hadden laten weten niet bereid te zijn tot steun aan een minderheids kabinet. Bij de liberale voorman Frans Grootjans speelt op de achtergrond ie gedachte mee dat door deelne ming van de taaipartijen aan een -egering, op den duur misschien een politieke hergroepering in het cen trum tot stand kan komen, die een alternatief kan vormen voor rooms-rood. De Waalse katholieken daarentegen vinden het in feite een onverantwoord waagstuk om te streven naar een coaltie zonder so cialisten. Oost Duitsland gedegradeerd HELSINKI Door een gelijkspel van 33 tegen Polen is Oost-Duits land gisteren gedegradeerd uit de A- groep van het toernooi om het we reldkampioenschap ijshockey. De ploeg van de DDR zal nu volgend jaar uitkomen in de B-groep, waarin ook Nederland zit. De periodestanden Uit de op technisah laag peil staande wedstrijd waren 2—2, 0—1 en 1—0. De Nederlandse jongensploeg heeft het vierlanden-hockeytoernooi voor jeugd ploegen in de Zuidengelse stad Wev bridge gewonnen. Het Neder lands elftal, dat was samengesteld uit spelers tot achttien jaar. terwijl de maximale leeftijd voor de deel nemende ploegen een jaar hoger lag, beëindigde het toernooi met een gelijkspel van 1—1 tegen Engeland. stad Erbil. Daar werden ze terdood- veroardeeld en woensdag door de ko gel terechtgesteld. De uitzending werd voorafgegaan, door plechtige marsmuziek en om sloot een communiqué van die Koer dische democratische partij, waar in werd gezegd dat de Arabische Baatpartij nu al haar banden met de K.D.P. had doorgesneden. De stem van Koerdistan zei dat een van de elf geëxecuteerden hoofd redacteur van een Koerdisch dag blad was. De radio berichtte dat de gevech ten tussen SoelelMamya en de olie velden van Kirkoek voortduurden en dat twee straalgevechtsvlaegtuigen van de Iraakse luchtmacht waren Opmerkelijk was dat het commu- de landen van 't Warchau- niqué van het Warschaupact niet Cn gisteren naar huis terug- gesproken werd over de Chinese ft een tweedaagse topconfe- volksrepubliek, die doorgaans het de Poolse hoofdstad, die, mikpunt is van feUe kritiek van de J it zich laat aanzien, slechts Oostbloklanden. Alleen Roemenië doet het niet mee aan de woordenstrijd tegen het bewind in Peking. nieuwe initiatieven op ïftn de buitenlandse politiek geleverd. m BBische partijleider Leonid en zijn collega's uit de Oostbloklanden verklaarden ontspanning na te streven, ten de belangrijkste ontwik- de situatie in Europa en de n *reld. gezamenlijk communiqué het aanbod van het oost- Record-tekort van Engeland LONDEN De Britse handelsba lans over maart sluit met een re de militaire orga- cordtekort van 453 miljoen pond stèr en het Warschaupact op te ling, zo heeft het ministerie van han del en industrie in Londen bekend gemaakt. Over februari was er een tekort van 429 miljoen pond. De uit voer steeg van 1,15 miljard tot 1,21 miljard en de invoer van 1,58 miljard mits ook de NAVO dat doet. werd in het communi- jt «roepen tot de instelling van *manente „veiligheidsraad" "mpa „die ten doel heeft b: w». Strekkingen tussen alle sta- w stand te brengen. Ontvoering -De 51-Jarige Argen tijnse zakenman Eduardo Ponieman uit Buenos Aires is gisteren voor zijn woning ontvoerd door twee mannen die hem na klappen en schoten in de lucht overmeesterd hadden, zo heb ben politiekringen meegedeeld. De familie van Poniema nzou al Tijdens de Koerdische opstand van 1961-'70 hielp Turkije met zijn gro te Koerdische minderheid Bagdad door de Iraakse grens te sluiten. Sinds 13 maart bevindt de Iraakse grenspost in Habur op de Turks- Lraakse grens zich in Koerdische handen, maar Turkije heeft de grens aan zijn kant opengehouden De Iraakse regering schrikt in het conflict met de Koerden niet terug voor praktijken die sterk aan volke renmoord doen denken. Zelfs het ge bruik van gifgas door het Iraakse leger moet men niet uitsluiten. Het Westduitse genootschap voor be dreigde volkeren zegt dit in een op roep om de Iraakse regering te waarschuwen voor misdaden die op volkerenmoord lijken. Volgens inlichtingen van de demo cratische partij van Koerdistan heb ben de Iraakse autoriteiten van de Turkije normaal doorgang Sovjet-Unie een aanzienlijke hoe veelheid chemische wapens, waaron der gifgas, gekregen, aldus de op roep. Voor de zevende keer sinds 1961 probeert de regering van Irak de Koerdische vrijheidsstrijders in Iraaks Koerdistan te onderwerpen. "Al deze veldtochten werden bege leid met terreur bombardementen en slachtingen onder de Koerdische burgerbevolking", aldus het genoot schap. Hierdoor zijn a1 ongeveer 70.000 Koerden om het leven geko- Een Turkse autoriteit aan de Iraak se grens verklaarde dat het grens verkeer tussen Koerden gebieden Irak vond, maar dat zwak kanongebulder was gehoord. Vanuit de streek van Zakho, de Iraakse stad waarvan het regeringsgrnizoen door Koer dische krijgers zou zijn omsingeld, werden lichtkogels waargenomen. Volgens een Koerdische zender in Irak duren ook de gevechten rond om de strategische berg Serfin bij Shaqlawa voort. De regeringstroe pen zouden hier 36 man aan doden en 68 man aan gewonden hebben ver loren. De berg is momenteel in Koerdische handen. Zes Koerdische krijgers liepen verwondingen op. In Ankara sprak een woordvoerder van buitenlandse zaken een persbe richt tegen als zou de Turkse minis ter van Buitenlandse Zaken, Turan Gunes, deze week in wandelgangen van de Verenigde Naties in New York een afgezant van Barzani hebben ontmoet. Sinds maart van dit Jaar probeert de Iraakse regering opnieuw de Koer den te onderwerpen, de Koerdische autonomie aan de kant te schuiven, n de sociale en democratische ver worvenheden, die de democratische partij van Koerdistan heeft inge voerd, af te schaffen, zo zegt de op roep. Moella Moestafa Barzani, de 76-jarige leider van de Koerden die in „totale oorlog" rebelleren tegen de Iraakse onderdruk king.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9