Extra aardgas baten voor staat Voor genezing naar Dode Zee? Brandgevaar nu groter dan ooit leesterkraker Aage '»acl beschikking over a fluisterapparatuur Krappe SER-meerderheid: "Veranderingen nodig in natuurbescherming Spaak in het wiel Weer een zonnig weekeinde. De brandweer is er niet blij mee, want de aanhoudende droogte maakt de kans op vlammend bos, heide of duin elke minuut groter. Sedert tientallen jaren is onze natuurgrond niet zo vatbaar voor vuur geweest als nu, hebben deskundigen al uit gerekend. Nederland staat met het droge en zonnige weer dan ook op het punt een record te breken. In de afgelo pen 25 dagen viel niet meer dan 0,4 millimeter 'regen en voor een derge lijk geringe neerslag moet men al teruggaan tot de maanden mei en Juni van 1939. Eergisteren al zaten we od de gemiddelde hoeveelheid zon voor de hele maand april en dan te bedenken dat de langste da gen van deze maand nog moeten komen. Eén vonkje is voldoende voor de grofste, meest angstaanjagende na tuurrampen. De voorbodes zijn er al weer geweest, vele hectaren gebla kerde grond getuigen daarvan. Toch denken nog steeds veel mensen dat het grootste gevaar ->in de zomer schuilt, een wijd verbreid misver stand, dat niet genoeg kan worden bestreden. In de zomer corrigeren de mensen vaak eikaars onverschilligheid. Vele duizenden recreanten trekken bos en duinen in en het is er te druk om het sigarettenpeukje zomaar weg te gooien zonder door anderen op het gevaar daarvan te worden gewezen. De mensen letten op el kaar en dat heeft een duidelijk be veiligende werking. Het gevaar schuilt juist in de maanden maart tot en met mei. De bomen zijn nog niet of slechts ge deeltelijk uitgelopen en het beetje vocht in heide- en duingrand wordt Juist dan opgeslurpt door een bloeiende vegetatie. Het schrale weer in de voorjaarsmaanden en de uitzonderlijke droogte in deze tijd completeren de bedreiging van ons natuurschoon. Ook al worden we wat milieubewus ter. de mens is nog altijd de oorzaak van het oplaaiend kwaad. Waar de natuur brandt, zijn mensen. Zij presteren het zelfs in deze tijd nog, moppert de brandweer, vuurtjes te stoken en dat terwijl instanties als plantsoenendiensten, die een ver gunning hebben voor het verbran den van afval, het juist deze maan den wel uit hun hoofd laten de lu cifers af te strijken. Trouwens, niet alleen het geniepig smeulende sigarettenpeukje vernielt de natuur. Een achtergelaten Jam potje of bril werkt als een brand glas met alle gevolgen van dien. En dan te bedenken dat de door zware winterstormen geteisterde bossen brandbaarder zijn dan ooit. Veel verspreid liggend takhout is nog niet opgeruimd en slingert zich als een lange lont tussen de bomen door. Eén onvoorzichtigheid en v\e kunnen onze laatste bossen verlie- IWARDEN/DEN HAAG makende ontsnapping raker Aage M. uit het sa Bewaring te Leeuwarden, dagnacht, is uiterst deskundig ege voorbereid. Kuwarden spreekt men zelfs, met bitter respect, van „een zaak". al bekend, dat Aage M. zich ijn tocht naa'r buiten bedien- een "mini-snijbrander" uit ichte kringen kan men nu men dat de tot viereneen- veroordeelde Hagenaar in van Bewaring tevens kon en over aflulsterappara- manier wist de man, die de solokraak ooit In Nederland m gepleegd op zijn konto jj ef, op de hoogte te blijven 4 bewegingen van het per so- 3 ogenomen mag worden dat 1 behulp van deze apparatuur tact met de buitenwereld cn- 81 "icier van Justitie, mr. G. R. "foofd van het parket, die het leidt, ontkent dit niet. hij "apparatuur" een groot rindt. Er is volgens mr. Nubé iatiesysteem gevon- t zou nog niet eens met mitleve "babytalk" kunnen vergeleken. geen sprake van aangeleg- ngen, bijvoorbeeld van de cel ge M. naar de directiekamer, ap z'n hoogst een systeem ge in bepaalde bewegingen van soneel na te gaan. Misschien bij de ontsnapping geen ol gespeeld", aldus het hoofd (parket. Degenen, die belast zijn met het on derzoek naar de ontsnapping, die voor velen niet als een verrassing kwam, gaan er nu vanuit dat alles van buitenaf werd geregeld. Nogmaals mr. Nubé: "Er is tot nu toe geen enkele aanleiding om te den ken in de richting van medeplich tigheid van het bewakingsperso neel". Inmiddels is de ontsnapping van Aage M. uit het Huis van Bewaring bodem geweest voor talrijke geruch ten. waarin de "romantiek" een vas te plaats heeft gekregen. Zo gaat in kringen van mensen, die Age goed kennen, het verhaal, dat helpers van de meesterkraker van tevoren een paar keer de film "De overval" zijn gaan zien. In deze film wordt het verhaal verteld van de bevrijding van een aantal verzetsstrijders uit datzelfde Huis van Bewaring te Leeuwarden. Navraag bij verh uurmaatschappij Gof ilex h eeft opgeleverd, dat er vier 16mm-kopieën bestaan van "De Overval". Deze zijn van september vorig jaar tot aan vorige week regelmatig ver huurd. In alle gevallen van verhuur ging het om vertoning in vormings centra en dergelijke. lllllllllliiillllllllllllllllllllllH i Sfeervol beeld van de fietstocht die koningin Ju liana gisteren maakte door het Friese Staatsmonument „De Rottige Meente". Op het smalle paadje door dit prach tige gebied ivordt de konin gin voorafgegaan door bur gemeester mr. L. G. Boelens van Weststellingerwerf, ter- ivijl de commissaris der ko ningin in Friesland, mr. H. Rijpstra, min of meer als (zichtbare) sluitpost fun geert. Van der Stoel naar Moskou DEN HAAG De minister van Buitenlandse Zaken, mr. M. van der Stoel, zal van maandag 22 tot zon dag 28 april een bezoek aan de Sow- jet-Unie brengen, gedurende het welk hij besprekingen zal voeren met zijn Russische ambtgenoot An drei Gromyko. Het voorlopige pro gramma van het bezoek laat de mo gelijkheid open, dat hij ook een ont moeting heeft met bijv. partijleider Leonid Brezjnew, premier Kosigin of president Podgorny. De reis van mr. Van der Stoel is 'n antwoord op het bezoek, dat minis ter Gromiko in juli 1972 aan Neder land heeft gebracht (die toen het bezoek beantwoordde van mr. Luns aan Moskou, acht jaar tevoren). Ook mr. Luns. die thans wegens zijn uitspraken als secretaris-generaal van de NAVO heftig in de Russische pers wordt aangevallen, had tijdens zijn verblijf in Moskou een langdu rig gesprek met de toenmalige par tijleider Chroesjtsjew, hoewel dit niet met zo veel woorden in het pro gramma was vermeld. DEN HAAG Extra aardgas-inkomsten, die het gevolg zijn van de aanpassing van de aardgasprijzen aan de sterk verhoogde olieprijzen, moeten in beginsel volledig in de staatskas vloeien. Op welke manier dat moet gebeuren zal nader moeten worden bekeken. Een krappe meerderheid van de Sociaal-Economische Raad (vakbe weging en een aanital Kroonle- den) kwam vrijdag tot deze prin cipiële uitspraak bij de behande ling van de al enkele weken geleden gepresenteerde energienota van de SER. Van de extra aardgas-inkomsten als gevolg van prijsstijgingen valt nu 80 tot 85 procent aan de staat toe langs verschillende wegen. De werkgevers, gesteund door enke le Kroonleden, wilden zich over deze kwestie niet uitspreken. Zij vinden dat alvorens een dergelijke uitspraak wordt gedaan deze zaak moet worden bestudeerd. Mr. C. G. M. Geerkens: „Het ds allemaal nog niet voldoende doordacht en overwogen". De behandeling van de algemene energienota van de SER leverde ver der geen nieuwe gezichtspunten op. Aanvullende studies van de energie- commissie van de SER over werkge legenheidsaspecten en bedrijfssecto ren, waar de stijgende energieprijzen grote moeilijkheden geven (zoals de glastuinbouw), zullen de rapportage van de SER over de energievoorzie ning in ons land completeren. UTRECHT Hoewel de recent verschenen oriënteringsnota inzake de ruimtelijke ordening aangeeft dat het beleid van de regering-Den Uyl zich richt op het veilig stellen van in beginsel alle in Nederland nog aan wezige natuurgebieden, kan de Ne derlandse Vereniging tot Bescher ming van Vogels toch niet helemaal tevreden met deze nota zijn. Het is hoogst onwaarschijnlijk dat de vo gelwereld in zijn huidige samenstel ling kan worden behouden als het werk van de natuurbescherming zich alleen op natuurgebieden richt. Tal loze vogelsoorten zijn zo zeldzaam dat ze gedoemd zijn te verdwijnen als er niet snel iets aan de ruimtelij ke ontwikkelingen verandert. Aldus voorzitter drs. J. A. van der Ven van de vogelbeschermingsver eniging vandaag in Utrecht op een Jubileumbijeenkomst ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van zijn vereniging. Aanwezig waren o.a. prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. Drs. Van der Ven wees erop dat we er niet zijn met natuurgebieden te reserveren voor vogels. Vogels storen zich niet aan grenzen van natuurge bieden. Een adequate planologische bestemming zal zich dan ook tot buiten deze gebieden moeten uit strekken. Het beroerde is echter dat nog steeds te weinig gemeenten in ons land over volwaardige bestemmings plannen beschikken wat betreft hun buitengebied. Daarnaast wordt steeds duidelijker dat deze plannen con troversen oproepen waaraan binnen de gemeenten en provincies veel te weinig aandacht wordt besteed. ARNHEM De twintig rijwiel handelaren in de Zuid-Veluwe, die vorig jaar samen met de VVV-Arnhem een fiets-arrange- ment op touw hebben gezet, zijn boos op de Nederlandse Spoor wegen, die is begonnen met het verhuren van fietsen voor twee gulden per dag. De handelaren, die onder het motto „Kom fiet sen op de Zuid-Veluwe" samen werken achten dit tarief ver on der de verantwoorde prijs en spreken van oneerlijke concur rentie door een overheidsbedrijf. Zoals bekend heeft de NS 1500 nieuwe fietsen gekocht, die het publiek bij aanschaf van een spoorkaartje kan huren. De twintig handelaren hebben teza men ook de beschikking over 1500 fietsen en tandems, maar rekenen een huurprijs van vier gulden. Besloten was tot een verhoging van de prijs tot vijf gulden, maar door de activitei ten van de NS moest men van deze noodzakelijk geachte prijs verhoging afzien. De NS heeft op het station Arnhem 70 fietsen te huur staan. De VVV van Arnhem en Zuid- Veluwe heeft inmiddels protes ten aangetekend bij de Stichting Fiets en andere organisaties. Men zoekt nog naar een oplos sing. De Veluwse handelaars gaan overigens wel door met hun rij wielacti viteiten De NS verklaarde desgevraagd dat zij ervan overtuigd is dat er in de buurt van de stations geen grote verhuurbedrijven zijn, die vroeger ook aan NS-passagiers verhuurden. Verder is de NS- service alleen voor NS klanten bedoeld. ikbediende :hoten HAAG De 27-Jarige bank- Harringan is giste- le Vondelstraat im Den Haag n, toen hij per fiets onder van 't hoofdkantoor van de irbank in Den Haag naar r waar hij werkt. Hij het hoofdkantoor een bood- «iaan en was met een tas, rolgens de politie geen geld trweg naar 't bijkantoor. In lelstraat werd hij beschoten donkere man. met een zon- I een petje op, die al van- oofdkantoor achter hem aan *st. De heer Harringan schampschot op aan de houder en wist door hard Setsen aam zijn belager te a. De dader is nog zoek. In Ein Bokek, de eerste Israëlische badplaats aan de Dode Zee, wordt driftig gekuurd. Negentien Nederlan ders die lijden aan psoriasis, een veel voorkomende huidziekte waarbij vaak het hele lichaam van de patiënt is bedekt met schilfers, zijn enthou siast over een drie weken durende kuur aan de Dode Zee. Door Rob Simons tuur KNKV 4>rst drie lipel-leden StDAM - Het hoofdbestuur Kon. Ned. Korfbal Verbond heeft de Archipelspelers J. s, T. van Rhee en J. Schip- onmiddellijke ingang een en- ie schorsing opgelegd. Voorts |ie" (bestuur de heren W. Bak- e" 'etaris van Archipel en J. Bol, coach van Luto, ver- oorlopig enige verenigtogs- üt te oefenen. Dofdbestuur heeft deze be- ïenomen na kennis te heb- «nen van een publikatie, fewag wordt gemaakt van ?an spelers. Op grond van ringen afgelegd tijdens een jv onderzoek is besloten een van onderzoek in te stel- De groep, die via de stichting Beter met Max naar Israël is gegaan, zegt baat te hebben gevonden bij het ku ren. Deze mensen hebben de voorkeur gegeven aan een behandeling in het water van de Dode Zee boven verblijf in het ziekenhuis, waar volgens hen na zes weken dezelfde resultaten zou den zijn bereikt. De heer Smit uit Hendrik Iro Am- bocht, die in tien jaar zo'n dertig keer in het ziekenhuis moest worden opgenomen, is tevreden met het .re delijke succes" van zijn 21-daagse reis. De hoge kosten die aan het kuren zijn verbonden tweeduizend gul den zijn wel bezwaarlijk voor de meeste mensen. Zij moeten het uit eigen zak betalen. In tegenstelling tot het Deense ziekenfonds dragen de Nederlandse ziekenfondsen niet bij aan de kosten, omdat kuren in ons land nog teveel wordt gezien als va kantie. Mevrouw Glaser uit Oost-Voorne vindt dat het kuren haar psychisch goed heeft gedaan. „We hoeven ons tijdens de kuur niet te schamen zo als thuis in het zwembad. Je hoeft niet weg te kruipen, want Je zit allemaal met dezelfde ziekte". Mensen die lijden aan schubziekte hebben het vaak psyisch moeilijk. Als zij op het strand zijn of in het zwembad worden ze door anderen vermeden. Dit kan er toe leiden dat iemand met psoriasis zich verbergt en liefst zo min mogelijk onder de mensen komt. Blootstelling van de aangetaste huid aan de zon kan in veel gevallen een gunstige uitwerking hebben. Door de afgelegen en rustige ligging is Ein Bokek daarom een ideale badplaats voor deze mensen. Het klimaat aan de kust van de Dode Zee is goed door de lage vochtigheidsgraad. Naar het kuuroord, maar wie be taalt? Niet de Nederlandse zieken fondsen. Wie dan wel! Tot nog toe betalen de mensen het zelf als ze naar het buitenland gaan om te kuren. Misschien komt daar nu verandering in: na een Jaar van verhitte discussie tussen de zie kenfondsen en de Internationale stichting tot bevordering van ho- meophatische en natuurgeneeswij zen die zich beijvert om verple ging van Nederlanders in buiten landse kuuroorden door de fond sen betaald te krijgen. De Zieken fondsraad is in gesprek met de Duitse Krankenkassen over de kuuroorden. Volgens de EEG-be- palingen hebben bijvoorbeeld Ne derlanders in Duitsland dezelfde sociale rechten als Duitsers. Wan- naar een Nederlander een bepaal de vorm van behandeling nodig heeft, kan het ziekenfonds toe stemming geven om die behande ling in het buitenland te laten ge ven. Het ziekenfonds moet zelfs toestemming geven in het geval dat de behandeling in Nederland niet maar in het buitenland wel mogelijk is. Het verhaal dat de Krankenkas sen Jaarlijks duizenden Duitsers het verblijf in een kuuroord ver goeden, blijkt niet helemaal waar. De arts A. R. F. Somers, medisch adviseur van de Ziekenfondsraad: „De Krankenkassen houden zich erg op de vlakte wat betreft die vergoeding. Blijkt dat ze in be paalde gevallen wel betalen, dan zal Nederland die regeling ook gaan toepassen. Dat wil niet zeg gen dat iedereen nu maar kan gaan kuren. De ziekenfondsen zullen het van geval tot geval moeten bekijken. Het is waar dat kuren op zichzelf een genezende invloed kan heb ben. Vooral phychisch. Maar bij kuren ga je in een hotel zitten en er is geen enkel ziekenfonds dat hotelkosten voor zijn rekening neemt. Overigens komt kuren niet voor in het denkpatroon van de Nederlandse artsen: ze hebben er nooit mee te maken gehad." Over het kuren aan de Dode Zee van Nederlanders met schubziekte iets wat de ziekenfondsen niet zullen vergoeden zegt dokter Somers: „Het lijkt me moeilijk verteerbaar als mensen denken: als ik nu maar geld heb kan ik genezen. Ook bestaat het gevaar dat mensen gaan kuren en niet de goede behandeling krijgen die ze werkelijk nodig hebben". Twee kilometer ten zuiden van Ein Bokek ligt het nieuwe gezondheids centrum Chamei Zohar, waar behalve huidaandoeningen allergische, reu ma- en gewrichtsaandoeningen door middel van geneeskrachtige bronnen worden behandeld. Onderzoek De kuur voor mensen met psosiasis begint met een huidonderzoek, waar na zij zes uur per dag afwisselend in de zoutrijke Dode Zee baden en de huid in de zon laten drogen. Door het hoge gehalte aan magnesium en an dere miniralen in het water en door de filtering van de zon kan de huid er beter op worden. Sommige Nederlandse huidartsen to nen zich nogal sceptisch over deze behandeling. Verblijf in een ander zonnig klimaat, bijvoorbeeld langs de Middellandse Zee, zou volgens hen dezelfde resultaten opleveren. Ook zeggen zij dat wetenschappelijk niet vaststaat dat het water van de Dode Zee een bijzonder effect zou hebben op psoriasis. Nu worden men sen met schubziekte in ons land meestal poliklinisch behandeld. Sommigen moeten regelmatig voor korte of -langere duur worden opge nomen in het ziekenhuis. De meest voorkomende behandelmethode is zalving. Er bestaat ook een nachtbe handeling in het ziekenhuis; de men sen worden ingesmeerd met zalf en verbonden, waarna ze in het zieken huis blijven slapen. De volgende mor gen gaan ze weer gewoon aan hun werk. De Israëlische badplaats Ein Bokek i die aan schubziekte lijden. de Dode Zee ivas drie weken kuuroord voor Nederlanders KLM en NSU gaan reis- belangen bundelen De KLM en de NSU (Nederlandse Scheepvaart Unie) hebben een nieuwe vennootschap opgericht, waarin beide maatschappijen huii reisbelangem hebben gebundeld. De naam luidt Holland Internatio nal Travel (HIT). Streefdatum voor het inwerking treden is 15 mei. Ondernemingsraden en werkne mersorganisaties zijn gisteren over de fusie ingelicht. De directies heb ben verzekerd, dat er geen ontsla gen zullen vallen in de bedrijven, die samen zo'n 1250 personeelsleden tel len. Het publiek zal voorlopig weinig merken van de samenwerking. De touroperators, die erbij zijn betrok ken zoals o.m. FIT, Centouri en Air- touropa, blijven hun eigen merken Ook prijsverlagingen zijn niet te verwachten. De algemeen bedrijfsdi recteur van de KLM, de heer B. van de Breevaart zei gistermiddag: "We mogen al blij zijn, als we prijs verhogingen weten te voorkomen". Hij schat het aantal vakantiegan gers per vliegtuig dit Jaar op: 700.000. Wij verwachten daarvan 35 tot 40% te vervoeren en voorzien voor de komende jaren een groei van 6 tot 7%". De hoofdtaken van de nieuwe orga nisatie zijn: samenstelling en ver koop van geheel verzorgde reizen; het opvangen van buitenlandse va kantiegangers en zakenreizigers en soortgelijke activiteiten in 't buiten land. De heer Van de Breevaart noemde de geruchten dat er voor charter vluchten weer een brandstof toeslag in de lucht hamgt ndet Juist. "Daar wordt helemaal niet aan gedacht, noch door KLM, noch door Martin air, noch door Transavia". zei hij. Heuts (Leiden) in selectiegroep AMSTERDAM Achttien spelers zijn geselecteerd voor de oefenwed strijd, die het Nederlands basketbal team op 28 april in Soest speelt. De selectiegroep zal daarna worden te ruggebracht tot tien man voor de wedstrijd op 5 mei tegen Argentinië. De spelers zijn: Loorbach en Dekker (TRZ), Kip, Akerboom, Hugo Har rewijn, Kales, Ombre (Levi's A), Van Tuyll van Serooskerken, Van Woer- kom, Van Helfteren en Sikking (R- punch), Heuts (BS Leiden), Kroder en Vrolijk (T-Lions), Boot (EBBC), Julius en Nederhoed (NN Donar) en Smit (Gdl).

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7