ÏSchelmen- oman van iorgart CHINESE WIJSHEID MET VEEL PRENTEN visies Twee Italië van op het vandaag Jos Ghijsen niet geestig en spits Groot Vertelselboek Thuis in verloren Griekenland HET SUCCES IS ONBETAALBAAR E BONZEN: RIJD IN EVAKBOND Vervelend boek over zesdaagse oorlog Robert Littels eerste spionageverhaal Groot Vertelselboek", Mimeld door Nienke van Hich am, met tekeningen van Rie fyjiner (uitg. Holkema en Waren- i^rf), f 19.90. Een kostelijk boek is het Groot fertelselboek. ooit nog eens ver geld door Nienke van Hich- an, de echtgenote van Pieter dies Troelstra, legendarisch so- Ullstenleider. Het is nu weer pnieuw uitgekomen, met ver- leuwde spelling en ook hier en wat gemoderniseerd naar 't flftDAG 20 APRIL 1974 EXTRA zijn korte sprookjes. De bondigheid is iarom ook zo verrassend omdat verhalen zijn opgetekend in 'n jd dat de t.v. nog niet zijn eisen het avondlijk leefpa- roon, ook van de kinderen. Maar het boek ontleent toch wel het grootste brok van zijn char me aan de vele tekeningen, in kleur en zwart wit, van de nu hoogbejaarde Rie Cramer. Een ware rage woedt momenteel in oude prentbriefkaarten of teke ningen van de kunstenares en haar wrevelige droefenis dat zij de meeste rechten op haar wer ken heeft verkocht, laat zich ge makkelijk raden. De tekeningen sijn van een gestileerde dromerig heid de Invloed van symbolisme en Jugendstil (de fraaie prent van de Corsicaanse houtsprokke laarster geeft van dat laatste 'n prachtig voorbeeld) zijn bijna al tijd rechtsteeeks merkbaar. Het boek is verder naar typogra fie en papierkwaliteit een klein juweeltje. De prijs is bij al dat schoons verheugend laag. H. MULDER Thuis in verloren Griekenland, door Anialia Fleming; Uitgeverij: J. Gottmer, Haarlem; Prijs: 16,50. „Arme Amerikanen. Arme „nou- veaux-riches" van de politieke macht. Zij zijn er in geslaagd al le vrije mensen tegen zich te krij gen. Misschien zullen zij eens le ren, hoe zij hun enorme macht moeten gebruiken; dat er meer Intelligente, meer menselijke, eer lijke manieren zijn om hun doel te bereiken. Als zij dat doen zal het beter zijn voor henzelf en voor de hele wereld". Zo besluit de bekende Lady Fle ming haar boek over 't land waar zij al Jaren voor vecht: Grieken land. „Dictatuur is een besmette lijke ziekte", schrijft zij. „Andere landen moeten hun ogen open houden om 't gevaar tijdig te on derkennen." Zo plaatst zij haar boek „A piece of truth" (vertaald als: Thuis, ln verloren Grieken land" in een breder verband en rechtvaardigt zo een uitgave van bijna driehonderd pagina's over een situatie, die bij publicatie in feite niet meer bestaat. Er machthebbers die Lady Fleming noemt zijn vervangen door ande ren. Maar Thuis in verloren Grie kenland is een autobiografisch boek en de dingen die Lady Fle ming beschrijft zijn helaas niet al leen in Griekenland mogelijk. Er is tegenwoordig een griezelig groot aantal landen waar gemarteln wordt, en dat is alleen al een goe de reden om Lady Flemings boek te kopen De twee hoofdstuk ken over de manier waarop zij door haar ondervrager Theophylo- yannakos werd aangepakt zijn bijzonder leerzaam... Jan van Wieringen. Borgart. De Slakken van Canêt d'Olt. De Bezige Bij. iterdam. mijn bespreking van het vorige boek van Ben Borgart, Vuilnisroos", (LD 10-2-*73) dat tevens z'n debuut heb ik toch wait verkeerd gegokt. Maar dat heeft de ir mij zelf ingegeven. heeft gezegd dat zijn volgende .Woodcraft" zou heten, zodat Je verwachten een soort Walden wonderlijk om. Zonder een cent op zak - zo hoort dat - komt hij in con tact met een al even zonderlinge Frederik van Eeden maar beeldhouwer Caspard. met wie hij i de schepper van dit begrip: eau) te zien opdagen. Dat zou laarbaar zijn geweest aange- Borgart in zijn eerste boek aan onmaatschappelijk bestaan o$ bootje, een zeker principe ten dslag heeft gelegd. Behalve dan regetarisme is er in dit nieuwe enig principe geen sprake, dat ik daar bezwaar tegen zou i (bewaar me) maar opmerke- dat de schrijver met de afwe id daarvan ook 'n geheel ander ;aat heeft bereikt. Afgezien hier- nog zo het een en ander waarbij een vergeefse poging om twee leden van het vrouwelijk verslag te versieren, in een auto met caravan naar diens huis ergens op de grens van Spanje en Frankrijk trekt. Het leven in Canet is al even zot. Het botert niet bepaald tussen Caspard en Cuzzi, want de een wil zijn huis opbouwen en de an der wil met alle geweld een moestuin aanleggen. Vanwege de ruzie verhuurt Cazzi zich aan een boerin als herder, maar het leven met schapen en koei en is ook niets voor zijn zwerversziel. ijken de boeken op elkaar in zo- Bovendien veroorzaakt hij wel wat in dezelfde meeslepende, ongelukjes. Dan maar weer op drift, praatstijl geschreven zijn die Deze korte samenvatting zegt natuur- Erotische schildering op Chinees aardewerkmeer dan erotiek. Tao, door Philips Rawson lezer zo plezierig aan de gang lijk helemaal niets over dit unieke lo Legaza; Uitgeverij: De Haan, Bus- en die maakt dat Je onderde- nauwelijks merkt dat Je maar ?en boek van ruim driehonderd itgelezen hebt. ip dat andere resultaat terug te - als ik „De Slakken van Ca- roit" moet typeren dan zou ik regelrechte schelmenroman En de schelmenroman is een tl genre dat in Nederland ln re landen eerder) als oorspron- werk optradt in de zeventien- w toen Nicolaas Heinsius „De Wkelijke Avonturier" publiceer- ;l van dit soort werken is ver- Vertellen van de avonturen a auteur werkelijk of ln bg beleefd heeft. En van deze «ft Borgart zich bovenste best ;n. De 'ik' die Cuzzi heet, en bets dan een weldadige natuur- had willen zijn, komt niet te- op de F&röer-eilanden om 'n met sneeuwuilen te bewaken, zijn stuk bestaan als in dit boek reven, wordt er niet minder schrijfsel waarin het gaat om reeksen daden en daadjes, hun gevolgen en gevaarlijke paden van een wezen dat meer van Sanoho Panza in zich heeft dan van Don Quichotte. CLARA EGGINK Tegenwoordig ligt dat even iets anders, maar vóór de Chinese revo lutie was een goed Chinees kunst werk de belichaming van de Tao. Er is geen Juiste vertaling van dit woord. Zelfs in het Chinees is de betekenis van Tao niet uit te drukken en het is daarom aardig dat het boek „Tao, de Chinese filosofie van Tijd en Verandering" van Philips Raw- voor het grootste deel uit platen be staat. Vóór de revolutie belichtte iedere kunstenaar op zijn eigen individuele wijze een ander aspect van Tao en meer dan de teksten dat kunnen doen om gaat. Op de zo beroemde Chinese land schappen staat dus meer dan bergen, dalen, bomen en rivierstroompjes. Ook Chinese vazen zijn nog iets an ders dan alleen een mooi brok steen of porcelein. De penselen van de gro te Chinese schilders wilden nooit de werkelijkheid begrenzen of bepalen: het ging er om de eigenschappen uit e-terreur, door Con Ber- ner; Uitgeverij: Ankh-Hermes, De venter; Prijs: 17.90. Magiër of Mana ger, door Martin Page; Uitgeverij: Contact; Prijs: 17.50. Niet alleen werkende Jongeren zijn soms erg ontevreden over het kli maat bij de fabriek waar zij werken, ook hogere functionarissen hebben nog al eens het gevoel dat er iets fundamenteel mis is bij hun onder neming, of zij vinden dat hun pres taties niet voldoende gewaardeerd worden. Volgens de Duitser Con Berner hebben die functionarissen die on lustgevoelens aan zichzelf te danken: zij laten zich ongelukkig maken om dat zij geloven in het sprookje van de carrière. In zijn boek "De carriè- re-terreur" schrijft hij dat het hele maal niet zo goed is om een carriè re te willen maken, want een carriè re betekent automatisch ook een hoop misère en leidt op den duur tot zelfvernietiging. Om dit te bewijzen heeft Con Ber ner in zijn vermoedelijk amusant be doelde boekje alle nadelen van het carrière-Jagen op een rij gezet en er een hoofdstuk met suggesties aan toe oor een ander soort succes: zonder carrière. De uitgever kondigt De carrière - terreur aan als "een fel boek, een meedogenloze aanval op onze presta tie-maatschappij". De schrijver heeft er natuurlijk gelijk in dat veel men sen een te hoge prijs betalen voor een in hun ogen aantrekkelijke positie, maar het was voor mij niet nodig ge weest dit betoog over een boek van meer dan tweehonderd pagina's uit te smeren en dat er dan ook nog bij na achttien gulden voor wordt gere kend gaat natuurlijk helemaal te ver. Een bondig tijdschriftartikel zou ver moedelijk meer mensen bereikt heb ben maar misschien paste dat niet in de carrière-planning van schrijver Con Berner Veel dieper graaft het aardige werkje "Magiër of manager" van Martin Page, dat voor Contact des kundig is bewerkt door NRC-redak- teur drs. N. Dekker, die veel typisch Engelse situaties voor Nederlandse lezers herschreven heeft. Page is een cultuur antropoloog, die vele Jaren in Centraal Afrika heeft doorgebracht met het besturen van stammensa- menlevingen en terug in het Westen paralellen is gaan trekken tussen "primitieve stammen" en de hoogge cultiveerde organisatiestructuren van Westerse maatschappijen. Zijn conclusie is dat de hedendaagse ma nager niet wezenlijk verschilt van de stamhoofden in Afrika. De manager hanteert nog steeds dezelfde tactiek om zijn weg naar de top te banen, hij behandelt zijn vrouw minstens zo slecht als de stam hoofden en hij regelt zijn opvolging nog net zo als zijn collega's ln de Afrikaanse Jungle. Het boek doet een beetje denken aan "The human Zoo" van Des- mond Morris (de man van "De naak te aap") en het wordt even sensatio neel gebracht, maar Magiër of mana ger is toch een erg interessante kri tiek op de organisatie-wetenschap en de Westerse maatschappij. JAN VAN WIERINGEN. J alse start "Valse start" van Alistair Mac- Lean, in de vertaling van Dolf Ko ning verschenen bij Eiserier Neder land B.V. in Amsterdam (f 13,90). Alistair MacLean heeft al veel verschillende achtergronden voor zijn thrillers gebruikt. Nu heeft hij gekozen voor de autocircuits, waar op de Grand Prix van Europa te drukken van de landschappen of den bevochten. Natuurlijk een heer lijk décor voor spannende avontu- bonzen" door Ross Thomas ln rtaling van Frits Lancel ver bij De Arbeiderspers in Ara- un (serie Crime de la crime)... Amerikaanse vakbond gaat Torregreca, door Ann Cornelissen; zijn natuurlijk spionnen, rijke ban- Uitgeverij Kosmos. Amsterdam, kiers en s Prijs: f 16,50; De Salamander, door voerd om Morris West: Uitgeverij Nelissen. spannende Bloemendaal. Prijs: f 18.90. Morris van de beschrijving roman te maken, vakbekwaam genoeg zij opeens weer helemaal inge- gratie..Een indringende reportage. Italië komt e niet best af, i het zuiden Italië is niet het mees) een lekker lees- net zoals Ann Cornelissen ze in 1945 deerde. zeker wel het meest dan anekdotische kennis kleurrijke lid van de Europese Ge meenschap. In het noorden van Europa vindt men de Italianen on betrouwbaar, dom en lui, en er wordt zelfs wel eens gesuggereerd dat Italië beter maar buiten de E.G. had kunnen blijven. Hoe achterlijk zijn de Italianen, en hoe onbetrouwbaar? Erg achterlijk, en erg onbetrouwbaar, althans, dat vinden de schrijvers van de twee boeken die onlangs zijn uitgekomen: "Torregreca" en "De Salamander". resident kiezen. Als we lezen of £>e schrijvers van de boeken kennen dat gebeurt zitten wij Ne- xlers daar duidelijk tegenaan len. Misschien mag de vaak ge- kreet, dat wij zo nuchter zijn. Verdreven zijn, het blijft een lat wij nauwelijks begrip kun- ipbrengen voor de toestanden, merikaanse verkiezingen schlj- moeten begeleiden. We ken- vertoningen als het gaat om sen van een president. Ross 18 toont ons, dat het bij het toch in kwijt kon. De Amerikaanse Ann Cornelissen is heel anders te werk gegaan. Haar boek is vrijwel geheel autobiogra fisch; er komt geen spion in voor, wel een fascist, maar geen verzonnen verhouding, en dat heeft zij ook alle maal niet nodig, want de wereld, waar zij over schrijft is zonder dat alles al meer dan de moeite waard. Zij heeft Jaren als sociaal werkster in het verarmde zuiden van Italië gewerkt en daar is haar boek het verslag van. "Ik heb slechts een waarheidsge trouw beeld van hun leven willen geven", schrijft zij in de inleiding van haar boek. Zij reisde in 1945 naar Italië om archeologie te studeren, maar zij raakte in plaats daarvan min of meer tegen haar zin betrok ken bij een particuliere Engelse or ganisatie voor maatschappelijk werk die zich bezig hield met de dorpen in Zuid-Italië. Zij werd aangesteld als medewerkster hij zijn meer aantrof: de politiek en de politici Italië in Rome en het noorden van Italië zijn geen haar beter dan Morris West ze in zijn Salamander beschrijft. Dat er in andere EG-landen toe standen heersen die niet veel beter de tekst zijn verandert daar natuurlijk niets Jammer de dieren: de sierlijke voorwerpen zijn niet alleen bedoeld voor het „es- tetisch genot". De vele erotische prenten die in de loop der eeuwen in China gemaakt zijn en waarvan er een paar in dit boek zijn opgeno men moeten ook zo bekeken worden al kan Je ze natuurlijk ook ge woon alleen maar mooi vinden. Afgezien van het feit dat de uit gever lof verdient voor het feit in deze twee boeken ar de toestanden in uitgebracht en voor een plaatwerk Italië zijn nu nog goedkoop heeft weten te houden (f 14,90) is het wel Jammer dat het zo duidelijk de indruk wekt dat het even snel vertaald is en haast Je rep je naar de zetter werd gebracht. Sommige zinnen lopen niet en het komt ook voor dat de verwijzing in de platen niet klopt, is verder het geld meer dan waard. Titel: 's Nachts wordt elke steen een wolf. Auteur: Yigal Lev; Uit geverij Wereldvenster in Baarn- Een Israëlische roman over de zes daagse oorlog van 1967 is na de ver meende beëindiging van de onlus ten van eind 1973 natuurlijk wel in teressant om te lezen. Althans dat hoop Je. 's Nachts wordt elke steen een wolf" is een ronduit vervelend boek geworden. Ik heb er met moeite en pijn drie weken over gedaan om me er doorheen te worstelen. En dat Woeste coureurs en op sensatie belust bliek. Maar MacLean is met zo'n beetje niet tevreden. Hij haalt er wat meer attributen bij, zoals moord, sabotage, heroïnesmokkel, wraak, chantage, onbvoering. En- op, het zit er alle- alles riskerende mag geen enkel boek in zich heb ben. Veel te veel een ode aan het Israë lische leger, dat echt niet zo hu maan te werk is gegaan als velen wel mogen denken. Op het gevaar voor anti-semiet te worden uitge maakt (maar Ja, die lasten moet Je maal wel in .Voor ons een beetje dragen) wil ik zeggen dat dit werkje teveel van het goede. Voor ge- dat hij het boek in Nederland heelt voej rou MacLean die heeft bewe- een uitstekende thriller te kun- schrijven aan kracht winnen mij niet in het minst heeft weten i boeien. Een brigade reservisten gaat bijna weer terug naar huls, maar de com be zetten en uit te kammen. De lezer krijgt te maken met een confrontatie tussen burgers en mili- JAN VAN WIERINGEN JAN VAN WIERINGEN na's uit, maar het maakt wel. dat men er zich voortdurend van bewust is met het lezen van een boek be zig te zijn. Het is zo onwaarschijnlijk tairen, met alle gekuip, gesjacher dat men nergens wordt meegesleept, geschmier op de koop toe maar niet verder komt dan kil toe kijken. KOOS POST boek is handig geschre ven. Maar kijk er doorheen. PAUL WOLFSWINKEL elkaar waarschijnlijk niet en hebben vermoedelijk ook nauwelijks belang stelling voor eikaars werken maar samen geven deze twee bijzonder goed geïnformeerde Italië-kenners, vanuit een totaal verschillende ach tergrond en belangstelling een aar dig compleet beeld van het land waar zij zo van houden en waar zij zo veel misstanden zien. Morris West is de Australische schrijver van beststellers met een semi-vrij willig een vakbondsvoorzitter actuele achtergrond: "De Toren van reisde Jaren lang door de Abbruzzen Ijk wezenlijk niet anders is. En Babel" over spionage in 't Midden- Lucabië en Calabrië om centra voor is: ook hier schijnen ma- oosten, "De ambassadeur" over |öe, omkoperij, vleierij, Ja zelfs Vietnam. Veel succes ook hadden tot de bijna gewone zaken te Zjjn boeken die in Italië speelden het land waar hij tien Jaar woonde als correspondent voor verschillende bla- schrijvingen van het wantrouwen den. "Kinderen van de zon" over de tegenwerking waar zij mee te ma- Napels, "De schoenen van de vis- ken kreeg, de reacties van de moe- ser" over het Vaticaan en "De ad- ders en de plaatselijke overheid, vocaat van de duivel" over het katho licisme. "De Salamander" schetst ln ro- vorm. Maar men man vorm de machtsstrijd aan de haar moet hebben zodra men ont- kijken. Omdat het top in Italië, het wantrouwen, de dekt dat zij niet katholiek is. Als Ann oorruptite; het dreigende fascisme de ratten die er om heen zwerven. Er door de bisschop wordt ontvangen, Titel: lk dacht het maar", door Jos Ghijsen. Een uitgave van Heideland- Orbis in Hasselt (Vlaamse pockets). Wanneer Je Jos Ghijsen regelmatig op de Nederlandse radio hoort ver tellen hoe de tegenstellingen tussen onze zuiderburen en ons nu eigen lijk liggen, dan kan 't wel eens ge- Kijk, als iets gedwongen gaat, dan gaat het mis en is het ook helemaal niet leuk. Als Je van plan bent om met de pan toffels aan voor de kachel eens lek ker te gaan genieten van iets geestigs en spits, kan Je veel beter de hond Eén compliment: (maar dai neb ben vele Belgen eigenlijk al sinds Jaar en dag verdiend) een correct gebruik van het Nederlands Maar dat is dan ook werkelijk alles. PAUL WOLFSWINKEL Het is een ontstellend benspel ln de schaduw van anocratie wordt genoemd, maar erigens duidelijk geerde Ross Thomas een harde strijd om macht ls. Het gekleurd schilderij dat Tho- Phangt. Het is niet mooi. Noch kur noch fr wel ns en zoveel te denken geeft. KOOS POST. en kleuterverzorging in de praktijk te laten functioneren. Zij geeft wat ouderwets gestelde, ongetwijfeld Juiste Schitterend is het hoofdstuk waarin zij de tegenwerking van het nonnen klooster beschrijft, dat niets A. J. Lewinter, overloper?; Schrijver: Robert Littell; Uitgeverij! Elsevier; Prijs: f 11,50. ken dat hij echt is moet hij een be drieger zijn. Als ze bij ons de indruk willen wekken dat hij een bedrieger is moet hij echt zijn. Maar nu wordt het ingewikkeld. Ik zie de mogelij k- heid dat de Amerikanen ons met sig nalen willen doen geloven dat hij echt is in de verwachting dat wij zul- de indruk willen wek- len ontdekken dat hij volgens hun Op deze toer wordt er heel wat af- geredeneerd in het eerste spionage- boek van Robert Littell, tot voor kort correspondent in Moskou van het Amerkaanse blad Newsweek. Het boek heet A. J. Lewinter, overloper? en gaat over een door hooikoorts ge plaagde Amerikaanse geleerde die misschien kennis heeft van Ameri kaanse raketsystemen en naar de Sowjet-Unie overloopt. Het is een beetje een saai boek met veel gepraat en weinig aktie, maar als satire toch wel aardig. J.v.W.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 21