Op een dag zal ij weer voor neus slaan (AERTENSMEN KAN MIJ NIET MEER VOORBIJ LOPEN Dielis: kader spel van wereldklasse r>r> APPIE HAPPIE enk Ruhling over het heimwee van Fighting Mack naar de West: L.F. C.-Laaf kwartier - Quick Boys I bdag 20 APRIL 1974 [EMBEEK-OPPEM De fe- 6 van Eddy Merckx onder- fjeddy Maertens als een er- Want wat zijn voorberei- moest worden op de zware jjr van morgen, Luik-Bas- D.Lulk, werd een demonstratie klasse. De eindoverwinnaar Coolegem Ronde van België onder- f het nog eens in de slottljd- bi] met ruim verschil van de tdjduljder en zijn grootste er, Roger Swerts, won. jde eenvoudige Freddy Maer- jïees daarmee, dat zijn triomf djdrace van de Vierdaagse Bifeniierken. het vorig Jaar, geen misverstand was. Dat hij naast zijn vlijmscherpe sprint ook de eenzame strijd tegen het horloge aankan. Evenals Merckx, die het vorig sei zoen maar nauwelijks de bonkige Swerts van zich af kon houden. Maertens had er geen moeite mee. Wordt de kroonprins eindelijk ge accepteerd? Freddy Maertens: „men kan mij nu niet meer voorbijlopen. Natuurlijk ls het Jammer dat Merokx en Roger de Vlaeminck er in deze Ronde niet bij waren, maar ik heb nu toch bewezen, dat ik tot de top behoor. Misschien was de tijdrit, door het grote aantal bochten, iets in mijn voordeel, maar ook een recht lijnige confrontatie durf ik aan". Freddy Maertens zegt het zonder bravoure. De eenvoudige jongen uit Lombardzijde, gesterkt aan de Bel gische kust, weet maar al te goed, dat zijn resultaten als 2-Jarig profes sional voorlopig nog niet met andere coureurs zijn te vergelijken. „Toch is het voor mij nog lastiger, dan voor een eerstejaars prof. Vorig Jaar kon ik nog alles ondernemen. Nu kent men Maertens. Iedereen let op Je en niemand geeft Je de vrijheid. Dat werd in de ritten van de afgelopen dagen nog eens bewezen". Maar de 22-jarige Maertens weet wat hij wil. Laat zich onder leiding van Briek Schottc niets opdringen. Zoals hij privé zijn leven indeelt stippelt hij ook niet geforceerd zijn loopbaan naar het hoogtepunt uit. „Toen ik eind vorig Jaar ging trou wen, had iedereen het over een nieuw huis. Maar ik ben in een klein boerderijtje getrokken, waar ik me zelf kan zijn en mijn hond en mijn kippen om me heen heb". Het typeert Freddy Maertens, die de weg naar roem in alle eenvoud af legt. Want de man uit de Westhoek weet, dat er meer nodig is om een vedette te worden. Om etappewed strijden te winnen, zoals de Tour, de Giro of de Vuelta „Ik ben me bewust van mijn capaciteiten. Weet, dat in de sprint mij weinig kan gebeuren. Dat ik ook tegen het uurwerk niets te vre zen heb en dat heuvelachtig gebied geen problemen oplevert. Desondanks denk ik er nog niet aan om de grote etappe-wedstrijder te rijden, mezelf in de waagschaal te zetten, om met gekende coureurs weken lang te duel leren". .Jk weet immers nog niet wat het hooggebergte is. Het enige wat ik heb gereden is de Midi-Libre. Pas als ik het middengebergte beheers, zal ik mij in de grote rondes begeven. Maar vóór 1976 zal dat waarschijn lijk niet zijn". Freddy Maertens, op weg om de plaats van Eddy Merckx in te ne men. De Belgen rekenen op hem VIJF ETAPPE EERSTE GEDEELTE 1. Stevens (Belg) 110 kilometer in 2 uur en 32 minuten (met bonifica tie 2.31.50), 2. Pin tens (Belg.) met bonificatie 2.31.55, 3. Poppe (Ned) 2.32.09, 4. Gakens (Belg), 5. Leman (Belg». 5. Van Katwijk (Ned)), 6. Claes (Belg), 7. Leman (Belg), 8. Zelck (Belg), 9. Priem (Ned), 10. Noels (Belg), 14. Maertens (Belg), 16. Pijnen (Ned), 18. de Waal (Ned), 20. Van der Leeuw (Ned), 23. Van Beers (Ned), 26. Hordijk (Ned), 36. Tabak (Ned). TIJDRIT 1. Maertens 32.1 km in 30 min. en 37 sec., 2. Bracke 31.10.7, 3. Swerts 31.12.9, 4. Bruyere 31.43.0, 5. Baert 31.46.0, 6. De Witte 31.59.0, 7. Pijnen 32.16.0, 8. De Waal 32.21.9, 9. Tabak 32.22.0, 10. Pollen tier 32.27.5, 11. Van der Leeuw 32.29.4. EINDKLASSEMENT 1. Maertens 23 uur 15 min. en 11 sec., op 1.10: 2. Swerts, op 1.36: 3. Bruyere, op 1.57: 4. De Witte, op 1.58: 5. Bracke, op 3.00: 6. Tabak, op 3.06: 7, Pijnen, op 3.42: 8. Leman, 9. Wal ter Planckaert, op 3.45; 10. David, op 12.23: 16. De Waal, op 12.56: 18. Van der Leeuw, op 43.45: 33. Piet van Katwijk, op 43.59: 36. Fedor den Her tog, op 46.19: 41. Priem, op 1 uur 14 min. en 9 sec: 55. Holst, op 1.26.09: Hordijk. Freddy Maertens a )VOORT Met de I tail i aan Rodolfo Sabattini en Londense Mickey Duff regis- hij in grote lijnen het Europese profes sionail-boksgebeuren. Sinds de beginjaren zes- eedde hij de carrière van Wim Snoek tot een voor Nederlandse begrippen, vrij t. Had hij met een handvol anderen de even verbazingwekkende als gekritiseerde ■s van het Spaanse krachtmens José Manuel Ibar Azpiazu, simpel Urtain ge il, op zijn geweten. En werkte hij met de ambitie die hem zo kenmerkt aan de sta- dienst, zoals de gebroeders Lubbers die in de loop der jaren bijeen boksten. via missverkiezingen, jröraces. een levenslange de Nederlandse Boks- Duitse licentie, een ui- vloedrijk man in opperste kringen; er zijn er die i opkijken als gold hij de Anderen, zijn tegenstan- ngschikken hem venijnig in rAorie Van de Moosdijk. ulzenaar zet bij het horen van zijn vijand bij plaat op die de lof op sport bezingt. Eerlijke sport het hen, die het daarmee niet betaamt zich in met, wat hij noemt, zwen- :olk talloze, soms uit de lucht I vaak sterk overdreven, a de verdachtmakingen. edse zeeman, voor een paar sijn schip in de haven van 5000 dollar hebben om als tegenstander van jp een van te voren afge- moment te gaan liggen. In opponent van tens knock-out zijn gegaan «toot die niet werd gegeven, ahling glimlacht doorgaans soort aantijgingen. Het ook alleszins geloofwaardig hij beweert dat in Europa s een boksmatch werd op- raarbij de winnaar al be- i zijn geweest. Ihling, slim, uitgeslapen en vak een grote. Niettemin »k hij waar het onze gie- rijksgenoot Edwin Nikode- erto, Alias Fighting Mack Want heimwee naar de fltt er eind februari eens to i oorzaak van te zijn ge it Mack in alle stilte naar bog. Zonder zich te bekom- een vorstelijke gage die Terband met een gevecht Vermandere was zijn bevallige echtgenote Seni Gonzales twee kinderen achter in godsdienstwaanzin, tij die hem denken te ken- k predikt aan eenvoudige t koninkrijk gods, gehuld ïpij, waarbij hij het einde ereld voorspelt met de re it de almachtige het ei- la zal sparen. Henk Ruh- Pgetekend hebben dat die geenszins van hem af ijn, hoewel hij enkele we- in het Haagse Congres- in gebaar naar zijn voor- Éezeld liet gaan door het ^ewiet". prek roept hij bijna gelo- leringen op aan de legen- verloren zoon.. Want wat tag? „Op een dag staat mijn deur. Wanneer weet ik «iet. Het enige wat hij zal zeg gen zal zijn: Hallo Henk, ik ben te rug. Meer niet. Nog later zal hij simpel zeggen: ik wil boksen. Ik zal hem ook niet vragen waar hij heeft uitgehangen." Een smaakvol ingerichte fla/t in Zandvoort, waarin het ruisen van de aanrollende branding doorklinkt. Omhoog kringelende sigarerook vanuit een ,,stok", zoals Winston Churchill ze placht te roken, van Canarische tabakken. Henk Ruhling privé drinkt thee, later dure whis key en springt in een bloemig over hemd tussen twee tv-toestellen heen en weer. „Ik ontvang Duitsland, Belgie en bij goed weer Engeland." Het wordt tenslotte heel eenvoudig de VPRO met Archie Bunker. Zon der geluid om het gesprek niet te bemoeilijken. Een gesprek met veel intermezzo's want om de haverklap rinkelt de telefoon. Bij welke gele genheden Ruhling in het Duits en in het Engels namen, toenamen en bijzonderheden van voor mij volsla gen onbekende boksers over de lip pen komen met het gemak waarmee een schoolklas de tafel van zeven opdreunt. Terug bij Mack, over wie Ruhling zegt via de Antilliaanse promotor Prakken op de hoogte te worden gehouden. „Teleurstelling? Nee, want dan zou ik een ander vak hebben gekozen. Het interesseert me wel. maar het doet me niet veel. Je werkt aan zo'n Jongen en daar krijg Je als promotor uiteraard geld voor. Sinds zijn laatste terugkomst bokste hij acht partijen, waarvan hij er zeven won en een keer onbe slist haalde. Wat ik bedoel is dat-ie geld zou kunnen maken. De Europese Boks Unie beslist bin nenkort over de welter-gewicht-titel. Daarbij staan vier namen hoogge- noteerd. Die van Mack, de Duitser Daohe, José Duran en de Italiaan Tiberia. Het heeft weinig zin Je te gaan lopen afvragen wat hij daar ginds uitvoert of of hij wel traint. Je moet zoiets kunnen overgeven." Soortgelijke woorden heeft Ruhling vaak gesproken naar aanleiding van de getalenteerde bokser Fighting Mack. Als 18-Jarige zoon in een met vijf meisjes en acht Jongens geze gend gezin kwam hij naar Neder land om te boksen. Nauwelijks drie jaar later verbijsterde hij Europa door in Lignono Sabbiadoro de in een aantal bikkelharde profpartijen gelouterde Italiaan Carmelo Bossi zijn kaak in tweeën te slaan. Op die gedenkwaardige avond van 14 augustus 1968 waarop Nederland voor het eerst in dertig Jaar weer een Europees kampioen kon bejube len, ontspon zich in bijzijn van een groot aantal Journalisten de volgen de dialoog tussen Mack en Ruhling. Ruhling: „Wat heb ik je gezegd? De lieve heer heeft Je niet alleen een linker maar ook een rechter hand gegeven. Toen Je die in de negende ronde eindelijk gebruikte, was Je meteen Europees kampioen." Mack: „Ja Henk. God was toen met „Ruhling: „Je staat op het punt het grote geld te gaan verdienen." Mack (meer tot de Journalisten dan tot Ruhling)„Ik boks het liefst te gen blanken. Dat is^niet boosaardig bedoeld, maar een blanke tekent gauwer. Je weet onmiddellijk of hij is aangeslagen Ja dan nee. Van de tien gekleurden hebben er negen een goed sportlichaam. Van de hon derd blanken hooguit vijf." Fighting Mack: „God was met me toen ik Europees kampioen werd". Negatief Sinds augustus 1968 is er heel wat gediscussieerd over de tot dan vrij onbekende Mack. Met angstige re gelmaat haalde hij de sportkolom- men, veelal in negatieve zin. Zijn titel raakte hij vrijwel ongetraind weer kwijt aan Silvano Bertini, na dat hij ondermeer had geweigerd die voor 6900 dollar op het spel te zetten. Zowel hijzelf als Bertini werd een keer ziek vlak voor het gevecht, dat daardoor ook evenzo veel keren diende te worden uitge steld. De EBU dreigde ook op een gegeven moment Mack de titel te ontnemen. Een slordige levenswandel waarin hij geestverruimende middelen niet schuwde droeg er mede toe bij dat hij in Belfast een vreselijk pak slaag opliep van de Ier Gus Farell. Waarna hij voor de zoveelste keer beterschap beloofde en prompt Luc van Sinderen die hem gastvrij bij zich in Vlaardingen in huis nam, met een telefoonrekening van meer dan duizend gulden liet zitten. Mcak zelf beriep zich daarbij op eenzaamheid: „Ik hou dolveel van mijn vrouw, die in Spanje is. Ik moet ze iedere avond spreken." Aad Veerman, in die dagen actieve Rot terdamse promotor, schreef een cheque van 2600 gulden, die Mack na een gevecht met de Engelsman Cooke zou kunnen incasseren. Mack liet zich vervolgens bij dokter Win afkeuren maar ging dat bedrag ver volgens ondanks niet verrichte werkzaamheden doodleuk bij de bank innen. Officieel werd Mack ook in die tijd wegens wanbetaling door de NBB geroyeerd als lid. De waarheid was dat te veel mensen zich op het standpunt stelden dat hij de boks- sport in discrediet bracht. Dus nam hij getooid in monnikspij zijn evan gelische werk in de West weer op. Bokste en passant in een tot Jurk verknipte broek een paar partijen om een Jaar later bij Albert Heyn in Zandvoort het slagersvak ter hand te nemen. „Mack is veranderd", annonceerde Ruhling hem, toen het in Neder land prompt weer van boksen kwam. „Hij is ouder geworden en beseft dat hij niet goed heeft ge leefd". Tijdens die persconferenties knikte Mack zelf deemoedig met het hoofd om daar ten overvloede aan toe te voegen dat god zelf hem had gekalmeerd. Dat zelfs god foutjes maakt, bleek in februari toe mMiack opnieuw in de West aan het prediken sloeg. Ruhling: „Hij heeft altijd een wel licht overdreven belangstelling voor godsdienst gehad. Als Europees kampioen, herinner ik me, is hij als geestelijke de fraters gaan bezoeken die hem hebben onderwezen. Na zijn gevecht met José Napoles ging hij in habijt het vliegtuig in." En met gevoel voor humor: „Mack heeft een pij altijd een wat mooi uniform gevonden." Slotvraag: Heeft Mack last van godsdienstwaanzin? Ruhling plotse ling scherp: „Dat zijn uw woorden, niet de mijne. Maar pas op: op een dag is hij plotseling terug...." Kees Karstens geselecteerd voor eindronde DEN HAAG Bondscoach Arie de Vroet heeft achttien spelers ge selecteerd voor de eindronde van h>t toernooi om het Europees kampioen schap voor amateur landenteams, dat op vrijdag 26 april in Rijeka beg nt. Nederland speelt op die dag voor de halve finales tegen West-Duitsland en Zuid-Slavië treft Spanje. De win naars ontmoeten elkaar zondag 28 april in de finale; de verliezers strij den om de derde plaats. Spanje is titelverdediger. De geselecteerden zijn: Doel verdedigers: Bob Ho ogen boom (De Spartaan), Arend Migchelsen (Nunspeet). Achterspelers: Koos van Dullemen (RVC), Sietse Boiten (Muntendam), Maup Martens (DRL), Harry van Buur en (HDVS), Leo van Helvert (RKC), Jan van der Leek (Xerxes). Middenveldspelers. Kees Karstens (Noardwyk), Jan Koppedraaijer (DWV), Thiemo Meertens (Emmen), Gerrie Splinter (De Spartaan). Voorhoedespelers: Rudi Jansen (Heer), Ad van den Broek (RKC), Theo Hansen (Veritas), Henk Bijls- ma (SDW), Richard Schemuie.es (SDW), Joop Molendijk (Papan- drecht). Johan Neeskens geschorst voor een wedstrijd DEN HAAG Pepe Fernandez van Haarlem is door de tuchtcom- missie van de KNVB voor drie wed strijden geschorst. Fernandez werd afgelopen zondag in de wedstrijd tegen FC Den Haag kort voor het einde door scheidsrechter Henk Pij per van het veld gestuurd, omdat hij Aad Kila een klap gaf. Voorts kreeg de Haarlem-speler een boete van f. 150,-. Johan Neeskens van Ajax is voor een duel geschorst met daarbij een geldstraf van f.250,-, omdat hij in de wedstrijd tegen De Graafschap van scheidsrechter Joop Vervoort een gele kaart kreeg. Bo vendien overweegt de tuchtcommis- sie een nog lopende voorwaardelijke straf van een wedstrijd om te zetten in een onvoorwaardelijke. De Wage- ningen-speler M. P. Block is voor vier wedstrijden geschorst met een boebe van f. 100,-. Het was de zesde keer in dit seizoen, dat Block in aan raking kwam met de tuchtcomml?5ie. VOETBAL MSV Duisburg heeft gisteravond op eigen terrein de ver vroegde ontmoeting tegen Rot Weiss Essen met 10 gewonnen. In de Bnn- desliga deed Duisburg daardoor de eerste plaats over aan Hannover 96. ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur n.m. de belangrijke wedstrijd Terrein Boshuizerkade. advertentie Rn Molentoernooi 23 april 8 uur n.m. Ie demi-finale i Boshuizerkade. HEESWIJK-DINTHER De 29- Jarige Belg Ludo Dielis heeft op de tweede dag van het toernooi om het Europees kampioenschap anker-ka der 71/2 in Heeswijk-Dinther op na drukkelijke wijze laten weten dat hij de vorig Jaar in de Spaanse havenstad Castellon de la Plana veroverde Eu ropese titel niet wil prijsgeven. Die lies overwon zowel zijn landgenoot Boulanger als de Spanjaard Galvez in drie beurten, waarbij hij kader- spel van wereldklasse liet zien. Eerst in series van 102 en 159 tegen Bou langer, later in een Juweel van een reeks van 279 tegen de bij voortdu ring falende Spaanse meester. Omdat bovendien Jean Bessems, Francis Connesson en Klaus Hose alle drie een keer verloren, kwam Dielis al op de tweede dag vrij vast in het zadel. Met een algemeen ge middelde van 57.14 steekt hij ook al zo ver boven de anderen uit, dat hij zich een nederlaag kan veroorloven zonder de kans op het kampioen schap te verspelen. Vooral de nederlaag van Bessems tegen Dekker was een onverwachte verrassing. Bessems immers had nog nooit, in welke spelsoort dan ook, van de hotelhouder uit Dodewaard ver loren en was vrij gerust aan de ont moeting begonnen. Drie beurten ging alles goed: 12238. Daarna ech ter werd zijn spel stroef en kramp achtig, waardoor Dekker de gelegen heid kreeg zijn achterstand om ta zetten in een voorsprong: 257—174. Dekker liet duidelijk blijken dat hij terwille van de Nederlandse zaak in dit kampioenschap bereid was zich op te offeren. Hij liet nog een paar Keer een goede bal voor Bessems lig gen, maar deze kon niet voldoende punten maken uit de hem geboden mogelijkheden. Hij verloor met 264— 300 in elf beurten. Tegen Stenzei, die met een serie van 108 Connesson naar de nederlaag had geleid, herstelde Bessems zich. Zonder overigens tot groots spel te komen. Hij won met 300107 in tien beurten. Connesson liet gisteravond tegen Dekker zijn talent weer ten volle schitteren. Met een serie van 155 maakte hij de Nederlander hal verwege al kansloos. Met een ten minste zo fraaie reeks van 99 ging de Fransman in de zevende beurt uit: 300—57. De 32-jarige Westduitse boekhou- der Klaus Hose tenslotte zwoegde Connesson (Fr) 264 11 65 24,00 met een sterke serie van 223 tegen Stenzei (Oost) 300 11 108 27,27 Galvez naar zijn derde overwinning. Boulanger (B) 78 3 40 26,33 Daarna moest hij echter in Bou Dielis (B) 300 3 150 100.00 langer zijn meerdere erkennen. Ho- Hose (Wdl) 300 4 223 75,00 se had in deze partij weer lang een Galvez (Sp) 24 4 16 6,00 voorsprong, maar gaf tegen het ein Bessems 300 10 94 30,00 de de Belg een zo fraaie aanvangs- Stenzei 107 10 46 10,70 positie, dat deze niet meer kon mis Dekker 57 7 41 8,14 sen. Connesson 300 7 155 42,85 Dekker (Ned) 300 11 71 27,27 Dielis 300 3 279 100.00 Bessems (Ned) 264 11 70 24.00 Galvez 16 3 10 5,33 Dielis 8 punten, h.s. 279, gem. 57,14. 2. Connesson 6 pnt. hs. 211 gem. 41,57, 3. Hose 6 pnt., h.s. 223 gem. 31.78. 4. Bessems 6 pnt., hs. 151 gem. 28.39. 5. Boulanger 2 pnt. hs. 131 gem. 30.80, 6. Stenzei 2 pnt., hs. 126, gem. 19.73. 7. Dekker 2 pnt., hs. 71, gem. 15.11 8. Galvez 0 pnt- hs. 45, gem. .772.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11