MIJN KAT ZITOP KARATE WAT NU? tadsvernieuwing al miljarden kosten aan 'ijr ir Ruimte voor Nieuw Dennendal Bezetting voorlopig van Leco beëindigd [inister Gruyters: edeling: en folter- ethoden Uit in de Randstad 'lerke daling aantal v 00ClWOngCn huwelijken op federatie Jigeren ider tabus Advies van commissie-Langemeyer lERDAG 18 APRIL 1974 IAG De bij het korps mari- tlnstrueerde methoden om het ontsnappen te belet- i in redelijkheid niet als Itermethode worden aange- Dat heeft defensieminister g geantwoord op vragen van i-kamerlid Nederhorst. r bedoelt met die metho- UTRECHT Minister Gruyters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft gisteren in Utrecht gezegd dat de stadsvernieuwing miljarden guldens zal gaan kosten. Hij noem de deze uitgaven in de toekomst echter noodzakelijk. Boven dien meent hij dat de Nederlandse samenleving als geheel in een fase is gekomen dat men zich deze opofferingen kan ge troosten om te voorkomen dat we toegroeien naar 'een samen leving zonder steden'. De stad is, aldus minister Gruyters, onmisbaar als samenballing van de samenleving, als centrum van men selijke Creativiteit, van culturele en maatschappelijke uitingen. Het blijkt echter noodzakelijk kunstmatig de steden in stand te hou den omdat, als er niets gebeurt, de tendens tot desintegratie zich ver sneld zal voortzetten. Het stedelijk klimaat is door onaangename ver schijnselen als stank, vervuiling, ge vaar en lawaai zodanig aangetast dat met name de zowel economisch als maatschappelijk sterksten eruit weg trekken, wat tot een verpaupering de steden op allerlei gebied leidt met name onder de laagst betaalden en onder de zogenaamde bijzondere groepen zoals werkende Jongeren, al leenstaanden en studenten die niet aan een universiteit studeren. "Maar grosso modo is de woningachterstand toch ingehaald", meende hij. Onder stadsvernieuweng wilde de minister meer verstaan dan alleen maar slopen en dan nieuwbouwen "Het gaat er niet om 'n agglomeratie van steen te maken, maar een agglo meratie van mensen", verduidelijkte hij. Men moet echter ook niet hopen, zo ging hij verder, dat in de toekomst in de steden meer mensen zullen en bovendien de ongeremde uitgroei wonen dan op dit moment. De trek van kleinere gemeenten met zich brengt. Daarbij komt, zo meent minister Gruyters, dat men in de kleinere ge meenten wel veel vindt van wat men in de steden mist. zoals rust, een goed huis, een veilige en schonere omge- ving, maar dat inmiddels is gebleken op de grond laten zitten, met hoe velen, eenmaal buiten wonend, buiten zal Zich zeker blijven r nifesteren, maar het beleid zal er gericht moeten zijn dat deze i in gebieden komen te wonen die ge oriënteerd zijn op de grote stad. Nood zakelijk is dan het bestaan van goede verbindingen tussen de satellietste den en de centrumstad. Deze parachutist kwam gisteren in Beeksébergen volgens het officiële onderschrift bij deze foto bij de leeuwen in het Safari-park terecht. Hij had moeten landen op het viaduct van het plaatsje dat de verbinding vormt tussen het Strand- park en het Safaripark en dat gisteren officieel in gebruik werd genomen. Geënsceneerd of niet: de parachutist kon zich in veiligheid brengen. AMSTERDAM Concertgebouw: 19 apr. 20.15 uur Ned. Begeleidingsork. o.l.v. Mar tin Kaminga; 20 april 20.15 uur Utrechts Symfonie ork. ol.v. Wil lem van Otterloo; 24.00 uur John Mayall; 21 april 20.15 uur Int. pianoserie m.m.v. Nelson Freire; 2 3april 20.15 uur Amst. Phil. Ork. ol.v. Uri Segal. Klein Bellevue: maand april beh. ma. en di. 20.22 uur Rood en Bloot, Joris Schiks en Flip Hallema; 19 en 2C 83.30 uur Late Night Jazz. Nieuwe de la Mar: 20 april t/m 3 mei beh. ma. 20.15 uur utv, blauw, van Hugo Claus m.m.v. .Ellen Vogel, Guus Oster, Paus Rademakers en Cas Enklaar. Stadsschouwburg: 19 april 20.15 uur De Revisor, Pu bliekstheater; 20 en 21 april 20.15 uur De Hollandse ronselaar, Publiekstheater; 22 april 20.15 Nina, Theater; 24 april 20.00 uur L'Ormindo, Ned. Operastichting; 25 april 20.15 uur Episodes, Pyrrische dansen, Or pheus, Monument voor een gestorven jongen, Nationaal Ballet. Shaffytheater: 19 en 20 april 24.00 uur Mime Bond voor Mime Be oefenaars; 20 april 14.30 uur Tombola, liedjesgrabbelton; 23 t/m 27 april 20.30 uur Funhouse classics; 20.30 uur Buikorgel voor 2 heren- en de Bokser, Dzjatsh; 20.30 uur Baal, Baal; 23 april 22.00 uur Residentieork.; 24 april 22.00 uur Boy Edgar Sound; 24 april 14.30 uur Poppenvoorstelling; 25 april 22.00 uur Dixie. Theater Carré: t/m 28 april (beh. 22 april) 20.15 uur Dag, dag heerlijke lach, Nederlandse revue. Theater de Brakke Grond: 19 en 20 april 20.30 uur Sterf de moord, Toneelgroep Centrum; 20.30 uur De Gast. ROTTERDAM Piccolo Theater: 19, 20 en 21 april 20.15 uur De eigen wereld en die andere, Piccolo Toneel; 21 april 13.00 en 15.15 uur Wiedus, niet alle vogels vliegen, Kindertheater Wiedus. Groote Schouwburg: 25 april 20.00 uur Kooruitvoering, Vijf Koren commissie. Rotterdamse Schouwburg: 19 en 20 april 20.15 uur Een bruid in de morgen, Zuidelijk Toneel Globe; 21 april 14.30 uur Scapinoballet; 23 april 20.15 uur Nina, toneelgroep Theater; 24 en 25 april 20.15 uur Mussert, toneelgroep Centrum. De Doelen: 19 april 20.15 uur Rot. Phil. Ork. o.l.v. Lorin Maazel; 20 april 20.00 uur Federatie Amateur Symfonie Orkesten o.l.v. Nico Mermans; 20.15 uur Faso koperblaasensemble m.m.v. het orkest van de Kon. Turnhoutse Concertvereniging; 21 april 14.30 uur Rot. Phil. Orkest o.l.v. Lorin Maazel; 25 april 20.15 uur Rot. Phil. Ork. o.l.v. Edo de Waard; 18 t/m 21 april 20.15 uur Groeten uit Pingjum, cabaret Rients Gratama; 22 april 20.15 uur Iskar Aribo, piano. Hofpleintheater: 19 tm 25 april (beh. 22 april) 20.15 uur Gerard Cox en Frans Halsema. DEN HAAG HOT Theater: 10 en 20 april 20.30 uur Kouwe Kermis, Nieuwe Ko medie; 21 april 14.00 uur Piccolo en de Verkleinman, kinder theater Psstt: 20.30 uur Kouwe Kermis, Nieuwe Komedie; 24 en 25 april 20.30 uur 2 x Brecht, openbare generale repetitie. Ned. Congresgebouw: 20 april 20.30 uur Residentie Orkest. Theater Pepijn: 19 en 20 april 20.30 uur De Bastaard. Simone Ett- koven en Eric Beekes; 21 april 15.00 uur Jazz. Circustheater: 19 en 20 april 20.00 uur L'Ormindo, Ned. Opera stichting; 23 april 20.15 uur Residentie Orkest en opera koor. toelaatbaar. Over de behan- ^e n<x>dzaak voortdurend op en r ADVERTENTIE sgaten te steken zijn hoofd ziekqjihuisbouw wrong. Vredeling haalt de die het op de grond wel toelaatbaar vond, it daarna gebeurde niet. ijziging na 1969 n Kritiek Kabo NVV-NKV marinier Nico Meijer al moest ondergaan bewindsman zich niet moest op de grond gaan de korporaal een voet zette en door vingers moeten reizen, als steeds hinderlij ker ervaren. De minister meende dat de enorme sommen geld, die voor de stadsver nieuwing nodig zijn, kunnen worden gevonden doordat andere geldverslin dende projecten zoals de woningbouw de wegenbouw, de scholenbouw t langzamerhand in een fase zijn gekomen waarin de grootste achterstand is ingelopen en er een zekere verzadiging optreedt. Overigens ontkende minister Gruy ters niet dat er nog woningnood is, Woede over houding NKV IAAG Kwamen er vroe- il wat gedwongen hu we lij - land. de laatste Ja- en zij, zowel relatief als ab- terk af. blijkt uit de gege- het Centraal Bureau voor tiek. Jaren zestig was nog gemid- eveer één op de zes huwe- procent) een huwelijk, werd nadat er al 'n ras begonnen. Bij de (lijken was bijna één op (40 procent) een gedwongen tot aan 1969 was er een toeneming van het aantal i huwelijken, aldus een be- in het "maandschrift" 3S 9 bereikte het verschijnsel huwelijk" een top; in bedroeg het aantal gedwen- elijken meer dan 20.000 en 21 procent van de eerstgeborenen, die in dat Jaar ter wereld kwamen, wa ren aanleiding tot deze gedwongen huwelijken. Na 1969 is een plotselinge veranae- Geen doodstraf De nationale raad die Ghana regeert heeft vier doodstraffen veranderd in levenslan ge gevangenisstraf. Het betreft vier personen die hadden getracht het regime omver te werpen. Zij had den allen deel uitgemaakt van de vroegere regering- Nkrumah. LIESSEL De bezetting van het confectieatelier Leco in Lierssel is voorlopig beëindigd. Vandaag zou den besprekingen plaatsvinden tus sen het personeel en industriebond NKV (aansluitend) tussen personeel, de directie van Leco en de industrie bond. Gistermiddag hebben de 40 vrou welijke werknemers van de Confec tie Industrie Leco in het Brabantse expïoitéerd. Liessel het werk neergelegd en het atelier bezet. Zij zijn verontrust over de aange kondigde overplaatsing van het be- DEN HAAG De bij het NKV aangesloten Katholieke Bond van ADVERTENTIE drijf naar de 0Totere vestiging van Leco in Helmond, die tien kilometer verderop ligt. Voor een aantal wer kende moeders, die als part-time zijn aangesteld schijnt deze afstand toch een probleem te zijn. Vorige maand heeft de directie van Leco het personeel laten weten, dat het kleine atelier in Liessel on mogelijk rendabel kan worden ge- De werkneemsters, die kunnen meeverhuizen naar Helmond. Volgens het bezettingscomité dat bestaat uit zes werkneemsters is de actie ook gedeeltelijk gericht tegen 't NKV, dat zich in het verleden ak koord heeft verklaard met de sluiting ring opgetreden, waarschijnlijk als Overheidspersoneel Kabo (50.000 le- gevolg van geboortebeperkende mid delen. Vooral van 1971 op 1972 was de teruggang van het aantal ge dwongen huwelijken spectaculair, 't Verminderde met ongeveer 3000. na melijk van 18.346 in 1971 tot 15.363 in 1972. Deze daling heeft zich in 1973 voortgezet. Ook de buitenechtelijke geboorten, die eveneens tot 1969 jaarlijks toena men, lopen de laatste jaren terug. In 1973 waren er in ons land volgens de voorlopige cijfers 3.680 buiteneonte- lijke geboorten, vergeleken met de "top" van 5.378 die in 1969 werd be reikt. den) twijfelt nog over het federatie model waarover de verbondsbestu- ren van NVV en NKV overeenstem ming hebben bereikt. „We zijn voor een brede vakbeweging, maar men moet ons het functioneren niet on mogelijk maken door te gaan voor schrijven wat we wel en niet mogen doen, zonder daarbij rekening te houden met ons eigen relatiepatroon", zei Kabo-voorzitter Vaes gisteren op een persconferentie in Den Haag aan de vooravond van de tweedaagse zijn or ganisatie die vandaag in Utrecht is begonnen. HAAG Bij de verkiezin- de provinciale staten op 27 ijn de Jongeren (tot 35 jaar) iere mate naar de stembus ouderen. Dat blijkt uit léte van het NIPO, gehouden (gen na de verkiezingen, leeftijdsgroep 18 tot 24 Jaar, pet gestemd, de 25 tot 34- saren voor 67,5 pet verte- ligd. 3544 jaar 76 pet. 45— 81,5 pet, 55—64 jaar 77 pet en ouder 76 pet. De op- over het gehele land ge- 153 pet. t een maandinkomen tizend gulden stemden voor die met een inkomen tussen 1500 gulden eveneens voor van hen die meer dan den verdienen ging 79 pet *embus.. "raag of er aandrang is uit- 1 om te gaan stemmen ant- *es pet bevestigend. Het cij- 15 hoger bij de Jongeren tot acht pet en lager boven de vier pet. Weinig aandrang geoefend op de mensen die op de PvdA te hebben ge- De snelle daling van het geboorte- Kabo zet enkele vraagtekens cijfer in ons land houdt volgens het achter onderdelen van het federatie- CBS behalve met 'n neiging tot be- model dat nu op tafel Ugt. De bond perking van het kindertal per gezin zegt niet bij voorbaat neen, „maar verband met een toegenomen nei- laat men ophouden met het slaken deren. Tegenover de daling van de zitter Spit, die onlangs zei dat be- huwelijksvruchtbaa'rheid in de eer ste Jaren van het huwelijk staat een toeneming van de vruchtbaarheids cijfers in huwelijken met een duur van drie tot zes jaar. Het CBS inter preteert dit als een inhaal van vroe ger uitgestelde geboorten. paalde bevoegdheden van de aan gesloten bonden aan de federatieraad van NVV en NKV moet worden over gedragen. „Als het zover moet ko men. hoeft het voor ons niet meer en zal het consequenties hebben", al dus Vaes. Tja, mevrouw J. te D., mooie poezen hebben nu eenmaal de grootste moeite om zich de heren van het lijf te houden. Mocht u overigens ook wat willen weten over haar eten, vraag dat dan bij de dierenspeciaal zaak. Alleen daar ligt trouwens het uitstekende Witte Molen PO EZ E- DINER, een nieuwe komplete puurnatuur maaltijd. Met 2 x zoveel vleesbrokken als andere diners. Warm water of bouillon d'r over en Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. Olie op strand van Ameland LEEUWARDEN Het strand van Ameland is sinds gisteren over een lengte van 22 kilometer bedekt met een strook olie. De breedte variërt van 2 tot 20 meter. Het gaat waarschijnlijk om olie die eerder op de Noordzee was gesignaleerd. Het oliebestrijdings- schip van rijkswaterstaat heeft woensdag de Noordzee boven Ame land tevergeefs afgezocht. Schiermonnikoog is het afgelopen weekend ook door olie overvallen. Gisteren is rijkswaterstaat begon nen met het verbranden van deze olie. Tot dusver zijn er al tientallen dode vogels gevonden. Als er niet snel iets gebeurt dan zal dat voor de vogelstand een ramp worden, zo zeg gen vogelkundigen op dit eiland. Monsters van de gisteren op Ame land aangespoelde olie zullen deze week worden onderzocht. Rijkswa terstaat hoopt de herkomst te kun nen bepalen. van het bedrijf in Liessel en de daar uit voortvloeiende overplaatsing naar Helmond. Het actiecomité zegt ervan over tuigd te zijn dat het NKV niet zou hebben ingestemd met een her nieuwd gesprek als de bezetting er niet zou zijn geweest. "Daarom heb ben we in ieder geval iets bereikt", aldus één van de bezetsters. Volgens de bij de bezetting betrok ken bestuurders van de KWJ (Kath. Werkende Jongeren) is het NKV in dit geval heel duidelijk niet opgeko men voor de belangen van de wer kende mensen. "Dat is ons erg tegen gevallen. Het NKV in Helmond heeft het deze keer helemaal laten afwe ten". Aldus een KWJ-woordvoerder. De kritiek richt zich vooral op dis trictsbestuurder Frissen, die volgens de KWJ vorige week niet bereid zou zijn geweest tot een gesprek, omdat niemand van het personeel in Lies sel georganiseerd zou zijn. Daarom hebben 27 van de 40 werkneemsters besloten zich alsnog bij het NKV als lid aan te melden. ADVERTENTIE UTRECHT Ruimte voor de doelstellingen van Nieuw Dennendal, maar dan buiten het terrein van de Willem-Arntsz- stichting in Den Dolder. Een beheerder voor Dennendal, in de persoon van de twee maanden geleden aangestelde bewindvoerder Gay Balmaz met uitgebreide bevoegdheden. Opschorting van recente maatregelen inzake het personeels beleid ten aanzien van de personeelsleden van Nieuw Dennen dal door het bestuur van de Willem-Arntsz-stichting. Dit zijn drie van de belangrijkste punten uit het interim-advies dat de commissie-Langemeyer gister avond laat aan staatssecretaris Hen driks van Volksgezondheid heeft uit gebracht over het conflict om de zwakzinnigeninrichting Dennendal. onderdeel van de Willem-Artsz- stichting. Blijkens een in de nacht van woensdag op donderdag door het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne gedane De werkgroep Nieuw-Dennendal- bestuur zei bij monde van Piet Reek- man benieuwd te zijn naar het oor deel van zowel de staatssecretaris als minister Vorrink over dit advies. „Wij nemen de mededelingen van de commissie voorlopig voor kennis geving aan. Hun advies is voor zoveel mogelijke uitleggingen vatbaar dat alles nu van de in feite politieke be slissingen van de beide bewindslie den zal afhangen". Een van de zeven stafleden van Nieuw Dennendal liet zich in on gunstige zin over het advies uit. Hij zei vast te willen houden aan het Dennendal zoals dat op het terrein van de Wille-Arntszhoeve in Den Dolder functioneert en hij stelde weinig vertrouwen in de heer Gay Balmaz als beheerder. De commissie-Langemeyer gaat de ontslagen directeur van Dennen dal, drs. Muller, en zijn eveneens ontslagen zeven stafmedewerkers die een hechte groep vormen en die nog volop functioneren in hun zorg voor de in Dennendal verblijvende pupillen, plus de werkgroep Nieuw- Dennendalbestuur, uitnodigen hun denkbeelden over de vormgeving van Nieuw Dennendal op korte ter mijn in een nota neer te leggen. Gezien de situatie waarin de pu pillen en him ouders verkeren, acht de commissie duidelijke leiding in Dennendal onontbeerlijk. Daarom wordt staatssecretaris Hendriks aan bevolen de heer Gay Balmaz voor lopig als beheerder aan te stellen en te belasten met de beleidsverant woordelijkheid ten aanzien van de gang van zaken, die met name ge toetst moet zijn aan het welzijn van de pupillen. 'Tn dit kader", zo adviseert de commissie, „zal hij gemachtigd zijn alle beslissingen te nemen, ook op personeelsgebied, welke nodig zijn om het welzijn van de pupillen te waarborgen". Het bestuur van de Willem-Arntsz- stichting is, aldus de commissie, be reid gevonden deze verantwoordelijk heid ten aanzien van Dennendal aan de beheerder over te dragen. D# be heerder moet volgens de commissie zijn beleid voeren in overleg met de commissie, na overleg met het be stuur van de Willem- Arntszstichting en, voor zover het personeelsaange legenheden betreft, in samenspraak met de betrokken vakbonden. De opschorting door het bestuur van de Willem-Artnszstichting van de recent aangekondigde maatregelen inzake het personeelsbeleid zijn door de commissie niet nader genoemd. Wel heeft de oommissie meegedeeld dat „beslissingen ter zake door het bestuur van de Willem Arntszstich ting worden overgelaten aan het be leid van d beheerder". Deze zal dus, als de staatssecre taris het advies van de commissie opvolgt, moeten beslissen over door het bestuur van de Willem-Arntsz- stichting aangekondigde ontslagaan- zeggingen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7