Amerikaanse jeugd wil best langer blijven in Katwijl Paul Lavalle verwacht veel van Katwijks festival Drie bands kwamen niet Dagwinkels aan Langevelderslag een fiasco Ontwikkelingsfonds van de olielanden op de lange baan? PAGINA 4 STREEK DONDERDAG 18 APRQ,, Door Cees Combee KATWIJK Vriendelijk lachend en handenschuddend loopt "grand- festival-master" Paul Lavalle door de ln een muziekpaleis omgetoverde sporthal "Cleyn Duin". Met ontzag kijken de Amerikaanse deelnemers aan het tweede Tulip Time Interna tional Music Festival naar deze klein van postuur zijnde en gebril de musicus. Ze hebben veel over hem gehoord en hebben hem meerma len voor de televisie zien optreden. Lavalle is in Amerika een beroemd man. Deze muzikale directeur en hoofd-dirlgent van het befaamde: "Radio City Music Hall Orkest", dat vaak concerteert op het New York- se Broadway, staat bekend als de tweede Sousa. Bij het Katwijkse fes tival is Lavalle voorzitter van de Jury. Zonder meer een goede greep om deze befaamde musicus voor dit festijn te engageren. Door zijn ge weldige kring van relaties bij de schoolbands is Lavalle zeker in staat nog meer Amerikaanse korp sen te adviseren eens deel te nemen aan het Tulip Time Festival. New Yorker Paul Lavalle ls een vriendelijk man. Hij is graag bereid aan iedereen, die er iets over weten wil te vertellen over het muziekle ven aan de andere zijde van de At lantische Oceaan. Over de gestadige groei van de schoolorkesten en -bands. Er zijn er zo'n 20.000. Bijna Iedere zichzelf respecterende high- school heeft er een. De bevolking van de steden, waarin deze scholen zijn gevestigd, staan er als een man achter. Er worden allerlei acties ge voerd om de bands van de meest moderne instrumenten te voorzien en om de leden van die orkesten te steken in keurige, vaak fel gekleur de uniformen. De Murphy High School Symphonic Band uit Mobile in de staat Alabama bijvoorbeeld, telt 63 leden en heeft zeker voor een waarde van f 100.000.- aan instrumen ten mee laten overvliegen. Vriendelijk Lavalle is erg te spreken over zijn eerste kennismaking met Katwijk. Nadrukkelijk zegt de glimlachende Amerikaan, die voor het eerst in Europa is: "Een erg vriendelijke bevolking, zeer goede hotels en res taurants en een prachtige omgeving. Het is hier goed toeven. Geweldig, dat men zo'n festival heeft durven op zetten. 'k Ontmoette uw burgemees ter Vermeulen met V.V.V.-voorzit- ter mr. Van der Plas en V.V.V.-di- recteur Verplancke in New York. Er wordt wat gedaan om van dit festi val een jaarlijks evenement te maken. Fijn, die verbroedering tus sen de Jeugd van vele landen. Het muzikale gehalte van de optredende korpsen staat op een hoog peil. Niet in het minst van de Nederlandse. Ik ben er van onder de indruk geko men wat uw amateurs presteerden. Graag kom ik terug als men het mij vraagt". In Amerika is Lavalle op het ge bied van de muziek een zeer bekende persoonlijkheid. Dat komt beslist niet alleen door de leiding, die hij geeft aan het ruim zestig musici tel lende "Radio City Music Hall Or kest". Nee, ook op het gebied van "Jeugd en muziek" beweegt hij zich. Als leider van Mc. Donald's All Ame De internationale jury van het tweede Katwijkse Tulip Time International Music Festival met in het midden (met bril) gr and-festival-master Paul Lavalle, hoof d-dirig ent van het befaamde Radio City Music Hall Orkest in Neio York. rican High School Band. Een orkest, dat bestaat uit 102 leden. Elke Ame rikaanse staat is daarin piet twee man vertegenwoordigd. Wil men in deze band worden opgenomen, dan moet aan hoge eisen worden vol daan. Eerst na een uiterst scherpe selectie geschiedt de toelating. Er zijn ieder jaar weer heel wat kandi daten als men weet, dat er meer dan 20.000 high-scholen bij betrokken zijn. De kans uitverkoren te worden is dus zeer gering. De jeugdige mu sici moeten van goede huizen ko men om deel uit te mogen maken van de All American High School Band. Twee keer per jaar treedt dit gezel schap voor het voetlicht. Bij de Tour evenement of Roses Parade in Pasa dena en tijdens de Thanks Giving Day Parade in New York. Muzika le evenementen van de eerste ronde. Ze worden door de telvisie uitgezon den en trekken in alle delen van Amerika ontelbaar vele miljoen kij kers. Liefde voor de jeugd Lavalle koestert een grote belang stelling voor de jeugd. Hij wil de jon geren liefde voor de muziek bijbren gen. Niet alleen hen. die financieel in staat zijn een muziekopleiding te volgen, maar ook Jongeren die niet onder de gunstige omstandigheden verkeren, dat pa en ma voldoende geld kunnen neertellen om de colle ges te volgen en om kostbare instru menten te kopen. Leerlingen dus van de zogenaamde Bovs-scholen. De amicale New Yorkse dirigent zet zich ook voor die achtergestelde jeugd in en helpt bij het oprichten van orkesten. Muziek is, naar zijn mening, niet alleen een belangrijk middel om volken vriendschappelijk bij elkaar te krijgen. Het geldt ook voor de wijken van de grote steden, waarvan er Amerika vele telt en waar het beslist niet allemaal roze- geur. en maneschijn is. 't Leuke van die Boys-school-orkesten is, dat er families tot elkaar worden gebracht, dié nog nooit met elkaar hebben ge sproken. Een streven, waar Lavalle graag een deel van zijn schaar se vrije tijd voor inzet. Als componist en gast-dirigent ge niet Paul Lavalle grote faam. Hij was zo verguld, dat hij door Concerts Abroad het New Yorkse toeristi sche bureau, dat de orkestreizen voor de scholen naar Europa orga niseert was benaderd om in Kat wijk tijdens het tweede Tulip Time International Music Festival als voorzitter van de Jury op te treden, dat hij een speciaal lied componeer de en schreef met de veelzeggende titel "One World of Friendship". Het zal op de sluitingsparty vrijdag avond door de sporthal "Cleyn Duin" klinken uit honderden kelen. Het gaat over een leven in vrede, liefde en harmonie door alle volken van de wereld. Jury Lavalle wordt in de festival-Jury geassisteerd door bekwame musici. Hijzelf en It. commander Kenneth Force (Amerika) en mayor Desmond K. Walker (Engeland) - twee oude bekenden van vorig Jaar - zijn aan gewezen door Concerts Abroad en Paul MatthiJssens (België, in 1973 ook al aanwezig, maar nu ingevallen voor Sander van Marlon), Willy Houtvast (Nijmegen) en Chrli (Roosendaal als jurylid-choni fie) door de organiserende "Katwijk". Kenneth Force en Paul Mat- sens. die dus ook vorig Jaar Jure? vertelden, dat het muzikale en tieke peil van de deelnemende ten beslist hoger is dan tijden? eerste Katwijkse festival. De te» hore gebracht werken hadden meer inhoud en bewogen zich m dan in 1973 op de populaire toer. Matthijssens stelde zich tea zichte van de deelnemende in de avondprogramma's optrad? dus uit Nederland kwamen, wat) serveerd op. De keuze noemde hij niet in overeenstem met het festival. Hoewel zelf slcus 'zijnde en dus geen enkel? zwaar hebbende tegen het ultvj van deze muziek, meende hij dat men op dit Tulip Time ft teveel van dit genre op het rep« had staan. Graag had hij wat andere koorwerken zien uitgevo? Wel begreep Matthijssens, dr voor koren, die zich speciaal gen op het uitvoeren van gewij ziek heel erg moeilijk is zich opi gebied te begeven. Toch acht dat bij een festival als in Katwlj gejureerd wordt door een inten nale jury. wel nodig. Overigen hij niets dan lof 1 van die koren, die op hun tent belangrijke taak verrichten e het geven van concerten vi groot aandeel hebben in het van de erediensten. ill rijd KATWIJK Mary Beth Murphy (15), Kyle Johannsen (16), Jill Felber (16) en Marri Potter (17) maken deel uit van het Port Clinton Wind Ensemble, dat is gevormd uit 52 scholieren van de high-school uit deze havenstad van de staat Ohio. Met z'n vieren stonden ze in hun goed gesneden uniformen meisjes rood jasje met lange zwarte rok en jongens in een eveneens rood jasje met daaronder een smetteloos wit over hemd met zwart strikje en zwarte lange pantalon wat na te kaarten over het festival-optreden. Een spannende en ver moeiende bezigheid, want graag willen ze. evenals dat het geval is met de andere Amerikaanse deelnemers, met de Zil veren Tulp huiswaarts keren. Wie de winnaars worden is eerst vrijdagavond bekend. Door Cees Combee Foto Jaap van Duijn Deze vier Jongelui uit Port Clinton hebben zich maandenlang verheugd eij voorbereid op deze reis naar Ne derland en in het bijzonder Katwijk. Ze hebben thuis onder leiding van directeur Earl Warnke gerepteteerd dat de spaanders er af vlogen en ook ln Katwijks sporthal „Cleyn Duin" werden de festival-nummers meer malen in de kleine zaal doorgeno men. Familiekring Op onze vraag hoe ze het in Kat wijk vinden antwoorden ze in koor: „Geweldig. We zouden hier nog wel een poosje willen blijven. Wat een gezellige bevolking. BU de families waar we logeren worden we overla den met allerlei weldaden. Ze zor gen goed voor ons. We vertoeven 's avonds in de familiekring. Leuk, dat er Jongeren zijn, die onze taal spreken. Dat vergemakkelijkt het contact. Leuk ook dat optreden van de bands voor de bejaarden". Als ze maar even vrij hebben stappen Mary, Jill, Marri en Kyle in de bus. die hen van de sporthal naar de boulevard brengt. Ze vin den het fijn langs het strand te wan delen en een poosje op een terrasje te zitten. Marri Potter wat verlegen lachend: „De reis kost ons een zes honderd dollar. We hebben echter veel financiële steun gehad van de bevolking van onze stad en zelf aller lei karweitjes verricht om de beno digde gelden bij elkaar te krijgen. De ouders hebben eveneens diep in de beurs getast. Zo'n reis is wel een belevenis. Dat overkomt niet ieder Amerikaans meisje of Jongen. Wat zijn die tulpenvelden mooi. Neen, Keukenhof hebben we nog niet ge zien. Daar gaan we vanmiddag naar toe. Het moet wel mooi zijn, al die kleuren hebben we gehoord. Katwijk is een fijne plaats. We gaan ook nog excursies maken naar Amsterdam, Den Haag en Rotterdam". Mary .Jill, Kyle en Marri zijn blij, dat het festival-optreden erop zit. Aan de „marswedstrijd" doen ze niet mee. Ze kunnen het wel, doch hebben daarvoor de instrumenten en kostuums niet in hun bagage. Er was door Concerts Abroad alleen maar doorgegeven, dat ze aan het binnenfestival moesten deelne men. Nu gaan ze maar kijken hoe hun Nederlandse, Amerikaanse, Duitse en Engelse muzikale vriend jes en vriendinnetjes het eraf bren gen en wat ze presteren in het sport park. Wanneer we vragen of ze nog eens terugkomen naar Katwijk zegt Kyle: „Wat ons betreft wel. Het hangt van de directeur en het bestuur af. Trou wens ieder Jaar zo'n grote reis maken zit er beslist niet in. Dat kost teveel geld. Enals er zich weer eens een mogelijkheid voordoet dat het Port Clinton Ensemble naar Europa kan gaan zijn wij zeker al van school af. Dit festival hebben we meegemaakt. Dat kunnen ze ons niet meer afnemen. Het is geweldig. We zullen er lang aan denken". NOORDWIJK De gang van zaken rond de dagwinkels in het Langevelderslag geeft het geen reden tot juichen. Zes van de zestien kleine winkels staan al leeg. terwijl één grote winkel, hoewel verhuurd, nog maar nau welijks in gebruik is. Met name het laatste seizoen is de sfeer on der de exploitanten zo slecht dat er herhaald onaangenaamheden voorkwamen. Als «enige oplossing ziet het college van B. en W. van Noordwijk om acht van de zes tien dagwinkels en eventueel ook een grote winkel, te bestemmen voor verhuurappartementen. Hoe dat moet worden gerealiseerd la ten B. en W. In het préadvies aan de raad nog in het midden. B. en W. willen het nog bestuderen en zullen in het najaar een plan aan de raad voorleggen. In verband met de problemen vraagt het Noordwijkse college van B. en W. machtiging aan de raad alle i lopende huren per 1 mei 1975 te zeggen. Behalve te hoog gestelde v wachtingen, zijn er andere fac ren die tot de teleurstellende gi risme is vertraagd. Dat ei 1 met name voor het dagtoer waarvan de Langevelderslag het grootste deel van afhanket!r is. Ook de ontwikkeling van re toeristische trekpleisters, opkomst van zwembadexplo! cl tie, het in exploitatie nemen kampwinkels bij kampeerbed: de vervuiling van het zeei de sterke kostenstijginj hebben bijgedragen tot de sl« te gang van zaken rond de kas winkels in de Langevelderai Het gemeentelijk exploitatfe kort is intussen opgelopen f 45.000 per Jaar. Feiling voor restauratiekostei Mary, Kyle, Jill en Marri in de Katwijkse sporthal "Cleyn Duin" na het festival-optreden. Het viertal zou best nog 'n poosje in Katwijk willen blijven. De jongeren hebben het erg naar hun zin bij de families ivaar ze zijn ondergebracht. Port Clinton's burgemeester John T. Fritz is met zijn jeugdige musi cerende stadgenoten meegekomen naar Katwijk aan Zee. Hij had een groet van het gemeentebestuur en de bevolking van deze stad bij zich voor Katwijks eerste burger Ver meulen. Over het festival zegt hij: „Fijn, dat Jongeren van verschillen de landen zich al musicerend zo kun nen ontmoeten. Veel lof voor de Katwijkse burgerij en de organisa toren van het festival, 'k Hoor van de Jongelui, dat ze als leden van het gezin bij de Katwijkse families wor den opgevangen. Een compliment waard". SASSENHEIM Hoewel de fraai .^restaureerde dorpskerk van de Hervormde Gemeente in Sassenheim ruim een jaar geleden alweer in ge- mik is genomen, zal het kerkbe stuur voorlopig nog wel de nodige Ja ren met de financiële afwikkeling ei-van worden geconfronteerd. De af lossing van de schulden alsmede de kosten van onderhoud en gebruik vormen een forse post van de finan ciële huishouding. Om het hoofd te kunnen aan de lasten wordt ook dit Jai een kerkeveiling gehouden E; kerkeveiling 1974 vindt (vrijdag)avond plaats in Ontmoeting en begint om Niet minder dan 302 veilingnu staan er in de catalogus vera* 1 deze gaan morgenavond (nach: le onder de hamer door. WENEN Het plan voor de stich ting van een fonds voor ontwikke lingshulp van de gezamenlijke olie landen raakt misschien op de lange baan of zal mogelijk helemaal niet kunnen doorgaan als gevolg van te genwerking van de Arabische landen, zo ls gisteren medegedeeld in We nen, waar de Oranisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) is gevestigd. Een ministersconferentie van de OPEC heeft het plan nog geen veertien dagen geleden goedge keurd. Het zou in werking treden als zeven van de twaalf aangesloten landen zich bereid zouden hebben verklaard de benodigde middelen be schikbaar te stellen. De zegslieden in Wenen verklaarde dat de Arabische landen het er niet mee eens zijn dat het fonds zal wor den beheerd door de OPEC. Ze voe len meer voor rechtstreekse leningen van de afzonderlijke olielanden aan ontwikkelingslanden. Van het hoofdkantoor van de OPEC was geen commentaar op deze mededelin gen te krijgen. Niet duidelijk werd of alle vijf Arabische leden van de OPEC Irak. Koeweit. Qatar. Saoedi-Arabie en de Verenigde Arabische Emira ten het plan afwijzen. Het enige niet-Arabische land aan de Perzi sche Golf, Iran, steunt het fonds van harte en heeft al 150 miljoen dol lar toegezegd. Als alleen de Arabi sche landen aan de Perzische Golf te gen het plan zijn zou het toch nog kunnen doorgaan. Maar als ook maar één van de resterende zes OPEC-leden weigert mee te werken is het van de baan. De overige leden zijn Algerije, Ecuador, Indonesië, Libië, Nigeria en Venezuela. KATWIJK Tulip Time Inter national Music Festival gonst maar aldoor in het voormalige vissersdorp. Vroeger gingen alle Katwijkers overzee. Nu zeggen zij trots tegen "overzee": nou is 't jullie tijd om bij ons te komen, tulpjes kijken en de instrumenten mee. Ze doen het en het is een wijs beleid voor evenementen te zorgen. Morgenavond, als de ze ven als laatste ingeschreven korp sen in het Sportpark voor de Ju ry verschenen zijn, gaan alle ter plaatse paraat aanwezige korpsen in optocht door de gemeente, Bou- levard-waarts. En dan ziet Chris Verplancke z'n droomformule Katwijk Muziekbadplaats schal lend en erna knallend (vuurwerk) weer werkelijkheid worden. Gisteravond is het rond het sportveld Nieuw Zuid, ondanks de onbehaaglijke temperatuur, ge animeerd genoeg toegegaan. De jury had het er niet druk, de he ren konden na drie korpspara des inpakken. Ida High School, Port Clinton High School en do Rotterdamse Euro Band vielen uit. wat een onvoorziene uitge breide pauze veroorzaakte. Na veel geduld kwam de St. Stephans High School Band opdagen als extra, op een draagbord zich In dianen noemend. De hoofdtooi van hun majorettes moest dat bekrachtigen. Aardig optreden, waarna punctueel te 22 uur het Leidse K. en G. bezit nam van het veld. Buiten mededinging, zoals veelal. Zo'n magistrale taakuit voering zou, in cijfers uitgedrukt, ontmoedigend kunnen werken. Wat K. en G. kan, kan K. en G. alleen. De drie "echte", de drie beoor deelden, waren Fanfarezug Turn- gemeinde uit Langediebach in Duitsland, de Dordtse Drumfan fare Prins Willem Alexander en 't Alexander uit Dordrecht tijdens Tamboer- en Trompetterkorps Sandido uit Hendrik Ido Ambacht. De Langediebachers zijn uit een typische dorpsgemeenschap, ge hoorzamend aan de regel de we reld is overal eender. Een prima gemiddelde, een rustig, gemoede lijk en sympathiek exerceren. Sandido is het bij tamboers en trompetten om een romantisch muzikanteske inslag te doen, bij de majorettes om het ballet-ac cent. Bij mannen, met name Prins Willen en K. en Gis het voetac cent belangrijk. Bij deze Sandi- dinettes het dij-accent. Voor de oorlog stapte Je voor zoiets eerst de Parijstrein in. Apart voor San dido is, dat hun vertoningen synchroniseer den. Klassiek soldatesk daaren tegen en volwassen zijn de ver richtingen van de Dordtenaren. Sterk homogeen in houding, pas, beweging, klank, ritme. Het idee van ons K. en G. Hun discipline zegevierde prinselijk in het veld.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4