1BB: meer hoogbouw op terrein Zuidsingel Job» Bols Plan voor Waard- eiland in gevaar? te? J i 1 Nieuwe bedrijven naar Grote Polder DitisNeerlands zachtste borrel nSiiekKer! PERPAG 18 APRIL 1974 ADVERTENTIE ■te De meelfabriek, 45 meter hoog. Een excuus om bij de Zuid- - singel flats te bouwen? (Foto Jan Holvast) Management openbaar vervoer LEIDEN De KNVTO en een groot aantal van de by haar aangesloten ondernemingen zuilen een "management-team van openbaar vervoerbedrij ven in streek en stad' 'oprichten. Tot de deelnemers behoren NZH, Centraal Nederland en West Nederland. Aanleiding is de behoefte aan gemeenschap pelijke menings- en besluitvorming, onder meer om zich als gelijkwaardig partner naast het landelijk railbedrijf van NS te kunnen opstellen. Dit is een belangrijke inbreng bij het overheidsstreven naar een geïntegreerd ver- keers- en vervoersbeleid. De grote eenheid maakt het tevens mogelijk de slagvaardigheid en efficiency van het openbaar vervoer verder op te voeren. De zelfstandigheid van de ondernemingen zal gehandhaafd blijven. Zy moeten kunnen blijven reageren op de behoefte van het publiek binnen hun verzorgingsgebied. (tain, de •dieuze pantalon, voor 'progressieve man... Ete" 39.75 ZOETERWOUDE/LEIDEN De raad van bestuur van de Indus- trieshap De iGrote Polder is gisteren akkoord gegaan met de verkoop van ln totaal 20.650 vierkante meter grond in de Grote Polder aan vijf bedrijven. Eveneens gisteren werd de grondprijs bepaald op f 85,- per vierkante meter, een prijs die voorzitter Detmers tot de opmerking noopte dat "we daarmee goed in de markt zitten". Van de grond zal het grootste deel toevloeien naar Good Year Nederland BV 12.000 vierkante meter die in het industriegebied een groot magazijn wil gaan vestigen. In deze toekomstige vestiging zullen volgens Detmers ook constructiewerkzaamheden worden uit gevoerd, w^aarmee hy wilde verklaren dat de vestiging ook werk gelegenheid zal bieden aan geschoold en hoger geschoold personeel. De overige 4 bedryven die zich in de Grote Polder zullen vestigen zijn Hadeco Doetinchem BV (service- en verkooppunt van land bouwmachines. Avis BV (aannemingsbedrijf voor interieurstoffe ring), Ingersoll-Rand BV (verkooporganisatie van pompen, compres soren, assemblages etc.) en Bender Techniek BV. Van deze onder nemingen zal de vestiging van Ingersoll-Rand BV het grootste stuk grond innemen (10.000 vierkante meter). Dit bedryf, dat op het ogenblik in Pijnacker is gevestigd, zal zich in z'n totaliteit naar de Grote Polder verplaatsen. De raad van bestuur voteerde gisteren ook een krediet van f 696.000 voor het bouwrijp maken van grond in de Grote Polder. Het betreft hier het laatste stuk grond in dit gebied. „Het leeuwendeel is nu verkocht", zo zei Detmers. In 1978 moet overigens alle grond in het industriegebied van de hand zijn gedaan. Op de foto (Jan Holvast) bouwactiviteit op het Leids/Zoeter- woudse industrieterrein. De Kerkpleinbrugmet daarop aansluitend de Oosterkerkstraat. Zowel brug als straat zullen ver breed en geasfalteerd worden, als de plannen van de gemeente doorgaan. (Foto Jan Holvast) LEIDEN De bouwmaatschappij IBB-Kondor wil op het huidige terrein van de Grofsmederij aan de Zuidsingel aanzien lijk meer hoogbouw plegen dan volgens het ontwerp-bestem- mingsplan voor het gebied Herengracht-Zijlsingel is toege staan. IBB-Kondor wil er 4 flatgebouwen neerzetten, waarvan de hoogste 26 meter zou moeten worden. Eén van de argu menten daarvoor is dat grenzend aan het'terrein een gebouw staat, dat nog veel hoger is (45 meter): de meelfabriek, die. in tegenstelling tot wat sommige geruchten behelsen, voorals nog niet van die plek zal verdwijnen, zo verklaarde een lid va de directie ons onlangs. IBB-Kondor wil dat het toegestane percentage hoogbouw op het eilandje bij de Zuidsingel verdubbeld wordt: van twaalf naar 24 procent. Op die manier zouden er 248 woningen ge realiseerd kunnen worden. Men acht dit uit oogpunt van exploitatie nood zakelijk. Daarbij is dan ook betrok ken het „droomplan" voor het Waardeiland, waarvan de realisatie, wanneer IBB-Kondor niet zijn zin krijgt, ook in gevaar komt, zo ver klaarde de heer Delgorge, lid van de directie van de bouwmaatschappij. Over de nieuwbouw van de Grofsme derij in de Grote Polder by Zoeter- woude, die eveneens door het IBB gepleegd wordt en evenzeer met de zelfde exploitatie te maken heeft, zweeg hy liever. „Ik denk dat we wel met de gemeente tot overeenstem ming zullen komen". Wethouder Kret: „We zullen proberen een es cape te vinden". Delgorge vertelde dit gistermiddag op een hoorzitting in het stadhuis, waar bezwaarschriften tegen het ont- werp-bestemmingsplan Herengracht- Zylsingel mondeling kunnen worden toegelicht. Dat van het IBB-Kondor was van een duidelyk andere strek king dan dat van de heren Henderiks bewoners van het Wevershuisje aan de Oranjegracht) en Emanuel, lid van de Adviesraad voor de Binnen stad, die in hun bezwaarschrift b.v. over het terrein van de Grofsmederij zeggen: „Hier is hoogbouw onaan vaardbaar als sterk schaal verstorend en horizonvervuilend". Welke bouw er ook komt, hij zal altyd afwyken van de oorspronkelijke ideeën van de gemeente voor dit gebied: het aanleggen van een stadspark. De bezwaarden hadden kritiek op de manier waarop hun inspraak was geboden, of liever gezegd, op het achterwege blyven daarvan. Zy lie ten zich ook niet vermurwen door een smeekbede van 't raadslid mevro.uw Kerling-Simons, om te zyner tyd toch vooral bij de provincie of het ministerie tegen het bestemmings plan in beroep te gaan. De gemeente heeft zo langzamerhand haast met de herbouw van het kaalgeslagen ge bied, waar vele Jaren niets mee ge daan is. Bovendien bestaat nu de mo- geiykheid om er honderd goedkopere woningen neer te zetten, dank zij de zgn. kaalslagregeling, die minister Gruyters recentelyk bekend heeft ge maakt. De plannen moeten dan wel voor 1 november ingediend zyn. Zoals steeds: stedebouwkundige wenselyk- heden verdragen zich slecht met de noodzaak tot snelle en zo goedkoop mogelyke woningbouw. Emanuel es. maken onder meer bezwaar tegen de plannen voor de Oosterkerkstraat, die van 5.90 m tot 14 meter verbreed zal worden, en bovendien geasfalteerd. Kortom: een doorgaande route, die de wyk dwars doorsnydt. Met hetzelfde doel wordt de Kerkpleinbrug (tegenover het Ge- westeiyk Arbeidsbureau) eveneens verbreed en verlaagd. Ook heeft men zyn bedenkingen tegen de demping van de karakteristieke Waardgracht, die ten dele al begonnen is ten behoeve van de bouw van een oude- liedentehuis maar tussentyds is gestopt als gevolg van een request dat de bezwaarden ingediend hebben by de Kroon. Als de Waardgracht dan gedempt moet worden, moet ze in ieder geval niet als parkeerruimte gaan fungeren, aldus de onderteke naars. Een omstreden zaak is ook de voorgenomen uitbreiding van garage Kempeneers in de Langestraat. die 17% meter hoog zou kunnen worden en daarmee flink zou detoneren met de omgeving. Wethouder Kret ver telde dat de gemeente evenmin ge lukkig is met dit voornemen. Garage Kempeneers is op papier echter al zo ongeveer het hele plan doorge zworven, maar steeds waren er weer bezwaren tegen vestiging, waar dan ook aan te voeren. Zo is er sprake van geweest, de garage aan de Oos terkerkstraat te vestigen, maar daar tegen kwam de directie van het Ne- -lerlandsche Drukkerij bedryf in het geweer en zy kreeg gelyk van de brandweer. Nog een bezwaar van Emanuel c.s.: in het bestemmings plan worden geen maatregelen aan gekondigd, die kunnen voorkomen, dat b.v. de Herengracht louter uit kantorep zal gaan bestaan. Aanstaande dinsdag zal de c sie stadsontwikkeling zich buigen maakt, laten zien. over het pre-advies, dat B en W. gaan vervaardigen. Bij die gelegen heid zal ook IBB-Kondor met zijn nieuwe plannen voor het terrein by de Zuidsingel voor de dag komen en kunnen de ondertekenaars van het bezwaarschrift van Emanuel c.s. het bouwplan, dat zy zelf voor het gebied Herengracht-Zylsingel hebben ge- ADVERTENTIE UTRECHT Aajn de Rijksuni versiteit van Utrecht zijn geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde mej. E. Jongebreur te Bode- gravén, voor het tandartsenexamen J. C. Hoogteijling te Alphen aan den Rijn en voor het doctoraal examen sociologie Tj. de Koning te Boskoop. LEinCN llaarlemmcrslraaC

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3