'De cipiers worden hier in en hoekje edrukt" Jamaica loopt langzaam leeg S LEIDSE SPAARBANK Rechtvaardiger inkomensverdeling en goochelen met de cijfers... STEUNFONDS VOOR ZUIDELIJK AFRIKA cBuiter(lands geld erontrusting bij het personeel in gevangenissen neemt toe 'In natuur is vrije rat niet agressief DERPAG 18 APRIL 1974 De Jamaïcanen verlaten in grote premier Fidel Castro van Cuba, aantallen hun eiland. Meer dan Een boze commentator schreef: 10.000 personen uit de, grotendeels „Waarom grijpt deze regering elke piers die de daken van hun "kantoor" bezetten. Het is nog vertoond. Toch lijkt het binnenkort te gaan gebeuren, inste als er niets gedaan wordt aan hun moeilijkheden, ïgenisbewaarders hebben het moeilijk. Niet alleen met de tineerden. Er heerst onrust onder de gevangenisbewaar- en met name onder het personeel van de Haagse straf- chten. Bij het gevangeniswezen in het hele land heerst groot tekort aan personeel. De gevangenisbewaarders zijn belast. Bovendien zijn zij het niet eens met de wijze waar- et hun belangen wordt omgesprongen. ;n zich bedreigd. Tenminste Theo Jacobs (30), bondsbe- de Algemene Bond ren (ABVA) mogen ge- rheo Jacobs, belangenbeharti- de gevangenisbewaarders in in Den Haag in het er, zegt: ersoneelstekort is er de oor dat zij zich bedreigd voe- ;n de gevangenis en daar Pakt hij een gevangene te i dan krijgt hij te horen: anders slaan we Je in el- De bewakers willen, wanneer de plaats Tindt eigenlijk dat de bewa- hoekje worden gedrukt: in de eerste plaats aandacht gedetineerden en het perso- op de tweede plaats. Ze kotsmisselijk van om het lijntje te worden ge- eeft zijn redenen om dit te een bewogen vergade- week in Den Haag ge- werd geroepen„Laten we opgaan, net als de gevan- Daarbij kwam het nieuwste van de Scheveningse i de orde. Een rooster Beid dat er in de weekeinden, twee dagen 23 uur gewerkt orden. ster gaat per mei in. Op de ring werd ook voorgesteld bewakers, zich op 1 mei en melden. Theo Jacobs: ig hebben we ze dat uit het kunnen praten. Maar de zijn veel te lang. In am is het nog erger. Ik dat daar 29 uur moeten per twee dagen. lijken huwelijken aan stuk. Wij naar een veertigurige werk- iat leeft landelijk. Nu klapt de drie gevangenisbewaar- i keer per jaar in elkaar en st houden". blijft zfjn grieven tegen de situatie waarin de gevange- arders verkeren, spuien. „Het voor de gevangenen ligt op *tie. Dat gaat ten koste van sen (in dit geval de bewa- Wanneer er een voetbalwed- rordt uitgezonden mogen de kijken. De bewakers dan dus langer op hun post De directie en stafleden •tuurlijk wel naar huis. dat de directie en staf in ingen woensdag om drie uur buis zijn gegaan en dinsdag fug komen. De bewakers nu tijdens de Paasdagen sn stuk werken. Zij bet recreatieprogramma dat tódagen voor de gevangenen Wd afwerken. tanneer dit personeelstekort natuurlijk ook eerder de Ie gevangenen ontsnap- er is bezuinigd op ver losten". Vooroverleg lisman Theo Jacobs stelt ook öooitv vooroverleg is tussen en het personeel. Bij- „Er wordt besloten dat we vleugel wordt gebouwd, s geen personeel voor. De kan zijn beslissing niet "ig te nemen, maar daarna i gepraat. Het is net tókspel. De koning, de ko- de lopers mogen veel 3 de pionnen". kre grief van de bewaker is, °ver futiliteiten die gedeti- betreffen vragen in de ka- Wen gesteld, maar wanneer er een badmeester wordt gegijzeld, blijft het stil aan het vragenfront. Wel hebben de cipiers zich nu in verbinding gesteld met tweede ka merlid H. Y. Roethoef «PvdA». Theo Jacobs wil dat de weg van het overleg wordt bewandeld. Over drastische acties als stakingen zegt hij: „Het is niet te hopen dat het zo ver komt. We wachten nu eerst op antwoord op een telegram, dat we aan de minister hebben ge stuurd, waarin gevraagd werd om oplossing". jaar. Dit is het equivalent van een miljoen Amerikanen, die de Ver enigde Staten zouden verlaten, of 67.500 Nederlanders uit ons land. Wat is er mis met het zonnige ei land in de Caribische Zee, dat in 1492 door Columbus is ontdekt en van 1670 af een Britse kolonie was, tot het in 1962 onafhankelijk werd binnen het Gemenebest? Veel van de klachten worden ook elders gehoord: snel stijgende prij zen, die het toerisme benadelen, waar de economie van Jamaica voor een aanzienlijk deel van afhankelijk is (de taxitarieven b.v. werden met Nieuwjaar verdubbeld)de energie crisis, hoewel Jamaica niets van de Arabieren nodig heeft, maar alles krijgt uit Venezuela of de Verenig de Staten: tenslotte het formidabele probleem hoe voldoende gelden voor importgoederen te krijgen, nu het oneconomisch is geworden de voor naamste landbouwprodukten van Jamaica, suiker en bananen, tegen de heersende prijzen naar Engeland te exporteren. Rijk en arm Maar er zijn meer redenen voor ontevredenheid. In de eerste negen jaar van onafhankelijkheid is men er niet in geslaagd de sociale struc tuur van Jamaica met zijn sterke tegenstelling-tussen rijk en arm, in grijpend te wijzigen. Ook eerste-mi- nister Manley, die twee jaar gele den aan de macht kwam na een zege van zijn Nationale Volkspartij op de Labourpartij, is daar niet in „De emigranten hollen niet alleen weg", aldus een krant op het ei land", wegens het zinloze geweld, maar ook vanwege de voortdurende woordenstroom van de regering die zo weinig past bij de economische en praktische problemen". Veel Jamaïcanen zijn misnoegd over premier Maniey's flirt met linkse elementen, waarbij hij rijkelijk wij len president Allende van Chili prees en heftige aanvallen deed op hem, die diens regime omver wier pen. Vorig jaar september vloog hij naar conferentie te Algiers van jiiet-gebonden staten. Een deel van de reis maakte hij in een in Rus land gebouwd vliegtuig, als gast van regime te scharen? De grote meer derheid van hen. die het land heb ben verlaten zijn geen slechte kapi talisten, maar gewone, eenvoudige mensen die de golf van misdaad, het afschuwelijke openbaar gedrag en het gebrek aan bestaansmoge- lijklv^dc-n niet langer kunnen velen. De regering moet beseffen, dat de duizenden Jamaïcanen. die elk i-^ar emigreren, niet naar socialistische toevluchtsoorden gaan, als het vroe gere Chili van Allende, Cuba of China, maar naar de Verenigde - Staten, Canada en Engeland". Manley gelooft, dat Jamaica de keuze heeft „een cliënt van een grote mogendheid" te worden of kan trachten zijn economie op te bouwen door goede vrienden te ziln met alle landen, en vooral met ziin naaste buren. Cuba bijvoorbeeld kan men haast zien van de noord kust van Jamaica. Manley heeft gekozen voor de twee de mogelijkheid. Hij vindt het dwaas om geen handel te dril ven met een of ander land uit af^er van de binnenlandse politiek van dat land. Binnensland», zo heeft Manley ver klaard, is het de taak van de rege ring om de negatieve factoren van de Jamaïcaanse maatschappij uit te wissen door een aanval op analfa- bethisme, corruptie, misdaad, on- deelmatigheid en laksheid. Zijn streven Jamaica een prominent lid te doen zijn van de derde we reld maakt deel uit van zijn ambi tie om zijn „futloze" medeburgers een eigen identiteit te doen kri1<?en en te betrekken bij „iets. wat de moeite waard is", zoals hij het st°lt. Veel van zijn landgenoten zijn het ermee eens dat het beste genees middel voor Jamaica's malaise een vorm van socialisme zou zijn. A1s dan eenmaal de huidige crisis is overwonnen, zou Manlev de b°ste man zijn voor het baantje. Maar aangezien een gering aantal Jamaï canen de rijkdommen van het ei land beheersen en de werkeloosheid, naar men aanneemt, nog hoger *s dan het cijfer van 22,5 procent, dat officieel werd toegegeven over 1972. is de naaste toekomst verre van zonnig. De heer Rotteveel besteedde vorige week aandacht aan de „tien waar schuwingen" van Prof. Wemelsfelder tegen misbruik van inkomensstatis tieken. In de „Industriegids" van de Industriebond CNV van 5 april Jl. werd de hoogleraar gevraagd, op een zindelijker manier te waarschuwen nieuwbouwhuur te betalen. Het pro ces is zo in de versnelling geraakt, dat men steeds minder zal behoeven te bouwen. Nu bijna niemand meer keus heeft om die woning te kiezen, die bij zijn inkomen past, heeft het wonen ook niets meer met welstand te maken. werden de stellingen nauwelijks Het is een gedwongen winkelnering drnstig genomen. Na het lezen zijn paperback „Onaardige economie" begrijpt men, waarom de vakbonds leiders deze hoogleraar niet zo aar dig meer vinden. Ook waarom ze wij selijk niet ingaan op de tien waar schuwingen. Want het goochelen met cijfers is een nationale sport geworden. Bruto- inkomen, onzuiver-inkomen, belast baar-inkomen, netto-inkomen en ook het vrij besteedbaar-inkomen verdwijnen allemaal in de hoge hoed. En de goochelaar haalt er al tijd „het" inkomen uit, dat hij voor zijn goocheltruc nodig heeft. In de „Industriegids" van 22 maart jl. stelde de redactie, dat de werk nemer met een belastbaar inkomen van 15.000 gulden en na aftrek van 2000 gulden belasting een bedrag van 13.000 gulden te besteden heeft. Dit is natuurlijk nonsens. Na aftrek van 3000 gulden huur is dit bedrag slechts 10.000 gulden. Vrij besteed baar of verteerbaar inkomen, is het netto inkomen minus de vaste las ten voor huur en verzekeringen. Door de enorme stijging van de bouwkosten, gaat de huursom een steeds grotere rol spelen in het vrij besteedbare inkomen. Het is natuur lijk heel plezierig als tot 10 pet. van het netto inkomen aan huur behoeft te besteden. Maar gedwongen worden 30 tot 40 pet. van hun netto voor huur te betalen, zitten wel op een zeer onredelijke ma nier in de strafbank. Ze mogen daar- geworden. Maar als men eerlijk en zonder polarisatie over een rechtvaardi ger inkomensverdeling wil praten, zal men niet alleen moeten begin nen met de huursom in alle bere keningen te betrekken, maar deze rechtvaar diger inkomensverdeling te komen, in de eerste plaats moeten beginnen de huursom in het belastbaar inkomen te verwerken. Het heeft ook te ma ken met de geloofwaardigheid van de democratische spelregels van eer lijke verdeling van de lasten. Het heeft geen zin om op alle tien op de waarschuwingen van prof. Wemels- huur felder in te gaan. Het is bekend dat de particuliere patiënten 5 a 6 maal de tarieven van de fondsen moeten betalen. Waarom is nooit duidelijk ge maakt. Iedereen heeft er de mond van vol, dat de gezondheidszorg on betaalbaar is geworden, Maar in alle berekeningen over een rechtvaar diger inkomensverdeling komt dit nooit tot uitdrukking. En toch maakt 800 of 4000 gulden wel enig ver schil. Maar met wat goochelen laat men dit verschil volkomen verdwij nen. fewaarste lasten zitten van ziektekosten, beschikken over heel andere uitkomsten dan die van de inkomensstatistieken. De sterk gewijzigde verkiezingsuitslagen Over de door deze regering ver hoogde aftrekgrens van de ziektekos ten (van 1800 naar 3000 gulden) alle talen. Maar het nog armoediger in de new towns bevestigen dit. Nu de nationale koek op is, gaat men vechten om de kruimels. Alles te ver geefs. Maar het gegoochel met de cij fers zal door blijven gaan. De grote zorg voor de laagst be taalden, kan men nu in alle vanen lezen. Maar de kleine detaillist met het laagste inkomen van f 3.75 net to per urn-, wordt via een onredelijke en onbarmharige prijsstop rijn win kel uitgeschopt. Kijk maar' in Lei den naar het aantal winkels dat de laatste tijd is gesloten en nog gaat sluiten. Daarmede wordt Leiden Aan de jonge, in Maassluis geboren bioloog Maarten 't Hart kun je merken dat hij een brede culturele belangstelling heeft. En dat vooral maakt zijn boek „Ratten" zo bij zonder leesbaar. Leerzaam ook, juist omdat het over ratten gaat, die enge griezels die je maar naar de strot vliegen; afmaken, allemaal! Maarten 't Hart doet op overtui gende wijze zijn best om ons te wijzen op het grote misverstand: een rat als huisdier is veel vriendelijker dan een huismuis, een hamsber of een cavia en daar springt -toch ook geen vrouw voor op de keukenstoel; als dierpsycholo gen de agressie van de rat onder schadelijk, hoewel: niet de rat op zichzelf. ïTTaar het feit dat 't er zo veel zijn en dat hebben wij mensen dan weer aan ons zelf te wijten, voornamelijk omdat we met onze sloddervosserige manier van leven zulke voortreffelijke leefomstandig heden voor de rat scheppen. Aan de hand van de rat als hoofd persoon in talloze historische en letterkundige werken, verklaart 't Hart waarom het dier in de mense lijke verbeelding zo'n monster is ge worden. Hij vertelt alles wat hijzelf van de rat weet, dat is erg veel; maar zelf zegt hij terecht dat er nog veel meer te leren valt. Hij geeft tips voor het houden zoeken dan doen ze dat in situaties rat (de bruine rat de drie hier Tandarts en fluoridering Het is moeilijk voor te stellen dat een tandarts niet op de hoogte zou zijn van de goede gewoonte zich bij een discussie te onthouden van aan vallen in het persoonlijk vlak, die bo vendien niets met de zaak hebben te maken. Het ingezonden stukje van tand- slèchts arts Wieringa met hatelijkheden aan het adres van de heer Van den Toorn wekt dan ook sterk de indruk dat de argumenten tegen fluoride ring steekhoudender bleken dan de argumenten voor fluoridering. Laten we er maar vanuit gaan dat oo'k"niêt' deelnemen a'^'de"well slochts nobele gevoelens de tandarts kost wel 600 gulden minder besteed baar inkomen. Over eerlijke verde ling van lasten gesproken. Het niet willen incalculeren van denkelijk te noemen. Want het geeft een vertekend beeld van het vrij be steedbaar inkomen. De de stad ziet toch al zo vervallen en triest uit. Met zondheid en Milieuhygiëne de nood- die winkelsluitingen boeken weer een stuk structurele werkloos heid bij, waarover men, met groot H. J. DE BOER, Stationsplein 204, Leiden. waarin de vechtlust te verklaren valt, maar in de vrije natuur is de rat helemaal niet zo agressief, en laboratoriumproeven met ratten als (zie illustratie) officiële instan- naait venijnig uit naar die ties als het ministerie van Volksge- oho!/gen (Skinner) die het mense lijke gedrag volledig verklaren met wat zij aan dieren weten op te neemt hen aan de andere kant in bescherming tegen degenen <Rudy Kousbroek!) die £e~ daarvan helemaal niets willen we- tön. Maarten 't Hart wijdt een boeiende beschouwing aan het onverklaarde raadsel van de „rattenkoning" het verschijnsel waarbij een aantal rat ten altijd zwarte, die lange buigza me staarten hebben) met de staar ten onontwarbaar in de knoop zit ten en hij kritiseert in dit verband Harry Mulisoh omdat die het in zijn „Bericht aan de Rattenkoning" niet zo nauw met de feiten heeft genomen. zaak van rattenbestrijding trachten te doordringen met afbeeldingen merken, van vervaarlijke rattentanden, dan is dat pure misleiding want de bek van de rat is nu eenmaal bouwd dat men die tanden niet gemakkelijk te zien krijgt. Natuurlijk, zegt 't Hart, de rat is vaart, die toch aan allen is beloofd. De dure nieuwbouw wordt voor een steeds groter deel van de bevolking onbetaalbaar. Hier wreekt zich de onzorgvuldigheid, die de oorzaak is van het steeds grotere verschil tus sen bruto- en netto-inkomen. Wat overblijft is onvoldoende om de hebben verleid tot een scheldpartij en geen financiële overwegingen. Immers: het vullen van een gaatje, brengt niet de grote winst in het laatje. G. J. VAN VEMDE-V. D. POST, Atjehweg 8 Noordwij k. Zuidelijk Afrika staat reeds een lange reeks van jaren in het licht van de internationale schijnwerpers. Wat onze Nederlandse samenleving aangaat, zijn hier zeer recentelijk een tweetal impulsen bijgekomen. .De eerste impuls is gekomen van het niveau van de Nederlandse re gering, met name door het bezoek dat de Nederlandse minister voor Ontwikkelings-samenwerking, drs. een feit dat wat zich in Zuidelijk kanten. De hoofdzaak is dat wij wil- P. Pronk, onlangs heeft gebracht gekomen. Er Afrika voltrekt, helaas voor duizen den mensen bloed en tranen, ver minking of het leven betekent. Bovengenoemde nieuwe impulsen in Nederland op het niveau van kerk hoofdzaak, en staat hebben bij duizenden Ne derlanders gevoelens van onlust ge wekt en wat de 'kerk betreft zijn ve le leden door de genomen beslissin- een regelrechte gewetensnood ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor de hoofdkwartieren van bevrij dingsbewegingen te Dar-es Salaam. Een bezoek waarvan in de pers het nodige is overgekomen en dat ons als NZAW (Nederlands Zuidafri'kaanse Werkgemeenschap) heeft genoopt aan de betrokken bewindsman een protest-brief te schrijven. De twee de impuls is de beslissing van de Ge- i klimaat gescha pen waarin duizenden in ons land wachten op een signaal voor duide lijk "tegengas". De NZAW heeft gemeend dit "tegengas" te moeten geven in de vorm van de stichting van het "Fonds Zuidelijk Afrika", afgekort F.Z.A. Dit fonds zal steun verle nen aan slachtoffers van de bloedi van Kerken tot bestrijding van het racisme. Wat zich daar in Zuidelijk Afrika voltrekt wordt in verschillende be- woordigen uitgedrukt. Het varieert plichten bepaalde kerken de schijnwerper de Stichting NZAW. Wij kant van de waarderings schaal van het woord "bevrijdings beweging" tot aan de andere zijde van de schaal "terreur-beweging". Maar hoe men het noemen wil. het is i in' Nederland perio diek en publiek verantwoording af te leggen van de wijze waarop de binnengekomen gelden voor de uit eengezette doeleinden zijn gebruikt. Het is een gebaar naar twee len trachten voor ons deel enig leed, dat zich in Zuidelijk Afrika voltrekt, te verzachten. Maar wij zouden de NZAW niet zijn, als wij, naast deze dit gebaar niet na drukkelijk een neven-aspect wensen te geven, n.l. een gebaar in de rich ting van het land en volk van Zuid- Afrika. Zuid Afrika is de zondebok van de internationale wereld en - als men de mening mag geloven - geneigd tot alle kwaad en onbekwaam tot enig goed. In elk geval een volk en een land dat nadrukkelijk in de 'ver- doemhoek" zit. Met leedwezen moe dan geconstateerd worden dat op dit punt communisme en wereldkerk hand in hand gaan. Daarom bete kent dit fonds voor Zuid-Afrika een hartelijk teken van meevoelen, van meeweten en van meeleven en van enig begrip. Bank Nederland te Wageningen, t.g. v "Fonds Zuidelijk Afrika", bankre- keningnr. 53 94 41 090. Namens bestuur Stichting NZAW M.W. SCHAKEL VOORZITTER, lid van de Tweede Kamer

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15