Politie-agent in de kerkbanken.. Wat Leidse werkgroep dienstweigeren wil Tot 1918 was er een armenkerk Leiden in loop der his torie (6) )AG 13 APRIL 1974 Het Huiszittenhuis aan de Rijn, waarin tertijds de ar- wtkerij v LEIDEN Onder de vele kerken, die Leiden telt, bevond zich tot 1918 een armenkerk, waar van het gebouw thans nog terug te vinden is langs de Lammermarkt. De kerk kent een bewo gen geschiedenis, die zelfs teruggaat tot in het midden der zeventiende eeuw, vandaar ook het jaartal 1644 in de gevel van het gebouw. De kerkgangers, die deze kerk bezochten, kwamen be paald niet voort uit mensen, die belangstelling hadden voor Gods Woord en in de predikatie een ondersteuning vonden voor hun geloofsleven. naar Den Haag of Amsterdam voor uw RIJSTTAFEL of andere heerlijke specialiteiten... Niet nodig. +CH restaurant Doea Koentji Baroe De Hoogduitse Kerk aan de Lammermarkt, waarin tot 1918 een armenkerk werd gehouden. In 1893 werd aan dit gebouw de naam Bethlehemskerk gegeven. «ruispuiït Groenoordhal emeester en wethouders van Leiden staan duidelijk op een waar het een belangrijke beslissing betreft over vee- en Leidato. Al kort na het begin van de glorierijke markt op en dinsdag stipte ik in deze krant het probleem aan: veehandel gaat geen twee of drie weken in september op de uit de Groenoordhal ten behoeve van de Leidato, zoals met de kleine vrijdagse markt wel gebeurde. PvdA- Van Aken. die zitting heeft in de begeleidingscom- Groenoordhal (de "beschermengelen" van waarnemend di- De Jong), zei enkele weken geleden in een vergadering de raadscommissie voor de bedrijven, dat een redelijke op- in zicht was. is kennelijk verdwenen. Het college van B. en W. heeft te met twee partijen, die op hun punten staan. De Leidato hal. zoals gebruikelijk, huren voor de tiendaagse huishoud - contract. maar wel iets als een gebruiksrecht, niet uit de hal enkele malen buiten markten het oog op de ruimte volgens insiders wel mogelijk en nu sterk aan op een beslissing. Met een forse stok achter als we uit de hal moeten, gaan we naar Utrecht en komen terug. dilemma voor B. en W. Zeg je "nee" tegen de Leida- uC eerste klant van de Groenoordhal en op het gebied van de g, pnementen nog altijd de grootste? Of zeg je "nee" tegen de vee- 16 ndel, die door na sluiting van de Rotterdamse markt naar Lei- te komen het lek van de Groenoordhal boven water bracht? tekort is teruggelopen en de eventuele winst wordt al verdeeld de begrotingsvergadering werden al pogingen in die richting althans). vraag voor het college? Zeg je "nee" tegen de 3 Octoberver- die op het terrein van de hal dit jaar een vijfdaagse kermis waarmee de markt ook slecht samen gaat? Op- nootje: Van Aken moest er in de begrotingsvergadering wijzen, dat de kermis wel in het programma staat, maar dat geen contact met de gemeente over het Groenoordhalter- geweest HANS MELKERT TORENHOGE GOUDPRIJZEN zijn onze sieraden nog betaal baar. Door het toepassen van de laagste marges. Onze schoonheid van een col lectie blijft daardoor bereik baar voor iedereen. Sedert meer dan 35 jaar het betrouwbare juweliersadres, met de voordeligste prijzen. En de beste vak-service door onze eigen ateliers. UW JUWELIER v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Integendeel men ging ter kerke om in de week daarop in %ar«m -rking te komen voor „de bedeling," die be stond uit het verstrekken van brood, soep, hemden, stro voor bedden en turf Een beambte van de diakonie hield iedere zondag nauwkeurig aan tekening wie de presentelfjst teken den. En dat waren er velen want de sociale toestanden wavjn in die tijd niet rooskleurig. Een groot deel der bevolking „trok" ln die tijd v».n de diaconie. Het was in een tijd. dat indien .geliefden" trouwplannen had- en en hun toekomstig inkomen werd berekend, erbij werd gezegd „en zoveel van de diaconie." Uit oude notulenboeken van de Leidse Hervormde Gemeente b'ijkt, dat in de vergadering van 31 augus tus 1804 de scriba mededeling doet „dat op verzoek van HH Regenten van het Huiszittenhuis aan d-1 G .de Rijn en met voorkennis der Regering eiken rustdag zoude geho iJ-;n mor den ene predikatie in het Karmcol- lege (dat toen gelegen was aan de Cellebroedersgracht, thans Kaiser- straat) in welke het groot audi to- straart) in welk het groote audito rium daartoe geapproprieert was en dat ten dienste van die behoeftige ledematen, die door gebrek aan klee deren niet voegzaam in andere ker ken konden verschijnen, welke pre dikdienst vrijwillig zoude waargeno_ men worden door prof. Boers en de predikanten Schotsman, Proper, Broers en Egeling bij toerbeurten. De vergadering nam dit bericht met dankzegging voor de notificatie aan en wenschte over deze onderneming des Heeren rijken zegen". Reeds oo 2 september werd de eerste dienst ge houden. Kommervolle tijden Dat het met de Leiüse aroeidcrs- bevolking in die tijd inderdaad treurig gesteld was, beschrijft ons Piet Westerbaan in zijn gedenkboek ..Het honderdjarig bestaan van de Leidsche Maatschappij van Welda digheid tot voorkoming van verval bot armoede 18171917. Haar wording en werking". Wij citeren: „Het was in Leiden in het laatst der achttiende en het begin der negentiende eeuw voor het grootste deel der bevolking een droeve toestand. Reeds in de jaren voor de revolutie zag 't er met de industrie treurig uit en in de Ja ren van beroering, die volgden, kwam hierin naar te begrijpen was, geen verandering ten goede. Het werd er niet beter op, toen het continentaalstelsel, voorbeeld van Hoewel in later jaren het front van de kerk een ander aan zien kreeg, is het gebouw ook nu nog terug te vinden langs de Lammermarkt. een heilloze handelsoorlog, hamdel en nijverheid ontzettende schade berok kende. Al dat leed heeft de industrie stad Leiden volop meegemaakt. Wel werden pogingen gedaan om iets te doen weerkeren van de oude bloei, maar steeds zonder enig resultaat. Leiden kwijnde en de zeer grote arbeidersbevolking vooral, maak te kommervolle tijden door. De vele fabrieken waren niet bij machte al de werklieden, die vóór deze tijd van industriële slapte daar aan de arbeid waren in dienst te houden. De werk loosheid en daarmee gepaard gaande armoede en gebrek deden de gezond heidstoestand sterk achteruitgaan en grote sterfte was hiervan het gevolg. Bij een zo abnormale toestand was 't niet denkbaar, dat het herstel van Neerlands onafhankelijkheid onmid dellijk betere tijden zou kunnen brengen". Bethlehemskerk Terug naar de armenkerk aan de Lammermarkt, op welke plaats in 1644 (vandaar het Jaartal in de ge vel) reeds diensten voor aanhangers van de Hoogduits-gereformeeerde religie werden gehouden. Geruime tijd heeft het gebouw ook dienst gedaan als arme-kinderschool en was er verder een turfschuur on dergebracht. Hoewel er over de ge schiedenis van deze kerk, die ook nog dienst heeft gedaan al garni zoenskerk, weinig gegevens bewaard zijn gebleven, vertelt ons de heer F. A. Le Poole in het Leids Jaarboekje van 1952, dat in 1860 - gelet op de onregelmatigheden, welke zich tij dens de godsdienstoefeningen voor deden - aan de burgemeester werd verzocht om 's zondags een politie agent in de kerk aanwezig te doen zijn. Hetgeen geschiedde. Op aan dringen van de kerkeraad werd in 1893 besloten om de naam armen kerk te veranderen in Bethlehems kerk. Aan een gemeentelijk be sluit van 1858, waarin was bepaald, dat aan de Commisie voor de ar menkerk het ongestoord gebruik van de kerk zonder betaling was toege staan, met dien verstande, dat het onderhoud voor rekening van de commissie was, kwam in 1899 een einde. Voor f. 4000.- kocht de Com missie de kerk van de gemeente ten behoeve van de diakonie. Het waren in later Jaren met name de predikan ten Oberman en Gunning, die gaarne in deze kerk voorgingen. In 1918 werd de armenkerk opge heven en de Bethlehemskerk aan de gemeente verkocht voor f. 5.500, die er een bergplaats voor de dienst van Gemeentewerken onderbracht. In het midden der Leidse Hervorm de Gemeente leeft de naam Bethle- hemkerk nog voort in de voormali ge Kooikapel. voor welk gebouw as Groot Enzerink indertijd de eerste steen legde. Armenbakkerij Naast een armenkerk was er in Leiden omstreeks heit einde van de zeventiende eeuw langs de Oude Rijn (het huidige Huiszittenhuis), waarin nog steeds de Hervormde Diaconie haar domicilie heeft ook een ar menbakkerij met kolossale graanzol ders te vinden. Het woord zegt het al, de bakkerij bakte broden voor hen, die 's zondags trouw ter kerke gin gen. Voor de bakker waren strenge or dinantiën uitgevaardigd. Zo mocht hij b.v. niet gelijktijdig met zijn vrouw de bakkerij (Huiszittenhuis) verlaten zonder toestemming van de voorzitter van het College van Dia kenen. Een ander voorschrift uit 1875 luidde: „Wanneer een partij graan wordt ingebragt zal hij zich, voordat tot het lossen wordt overge gaan. met monsters daarvan in per soon bij de voorzitter der voor de armenbakkerij vervoegen Door Sam Platteel Foto's Jan Holvast die te doen onderzoeken". De bakker ontving een salaris van f600.- per jaar, met vrije woning, brood, vuur en gaslicht, in zijn „arbeidsovereen komst" stond verder, dat hij verplicht was de vergaderkamer schoon te houden en hij de commissie bij het houden van vergaderingen moest be dienen. Maar niet alleen voor de bakker, doch ook voor de commissarissen van de bakkerij waren strenge voor schriften uitgeschreven. Eén daarvan luidde als volgt: „Commissarissen zullen hebben te verzorgen den in koop der noodige graanen ende ten dien einde zullen zij altijd het oog hebben op de prijzen der graanen om zooveel mogelijk de beste tarwe en rogge op de laagste markten in te koopen" en verder „wanneer alhier eenige graanen worden gelost zal één van de commissarissen ten tijde van de lossinge moeten present koo- men omme te zien of alles in be hoorlijke ordne verrigt werde". Toen voor de armen en geluk kig geen broodje meer behoefde te worden gebakken, ging de bakkerij over in particuliere handen en wer den de graanzolders aan een meel- handel verhuurd. Maar ook dit is verleden tijd. Soephuis Huiszittenmeesteren zorgden in die" tijd echter niet alleen, dat er brood gebakken werd maar ook dat er soep gekookt werd. Dit geschiedde in het soephuis aan de Haarlemmer straat, in welk (verbouwd perceel)1 thans de meubelhandel van de heer Opstal is gevestigd. Evanals voor de bakker bestonden er ook voor de be dienden van het soephuis strenge be palingen. Zo lezen wij in één der soepreglementen: „Zoodra men te zeven uur te werk komt, moeten de 's avonds te voren stuksgeklopte beenderen in den Papiniaanschen pot worden gedaan en de beide vu ren worden aangemaakt, welke zoo danig moeten worden onderhouden, dat zij de behoorlijke kracht hebben zoodat de soep, met welker koking den vorigen dag begonnen was, zacht kan blijven doorkoken tot elf uur, als wanneer dekseel en kleed worden weggenomen en de koking gestaakt wordt. Om twaalf uur worde met de uitdeeling begonnen, waarna om vijf uur in den middag worde begon nen met de voorbereidselen voor den volgende dag". Soephuis, armenkerk en -bakke rij, die zo sterk herinneren aan de tijd, dat het maatschappelijk en so ciale leven van vele burgers in de Sleutelstad maar op „een laag pitje stonden" zijn verdwenen in het boek der historie. Andere diaconale taken denk alleen al aan de bejaarden zorg zijn daarvoor in de plaats ge komen. LEIDEN Deze foto heeft niets te maken met de Groen oordhal en de beschouwing, die daaraan hiernaast wordt gewijd. Fotograaf Jan Holvast maakte toevallig de opname van het kruispunt Willem de Zwijgerlaan- Haarlemmerweg en hij inspireer de daarmee tot het kopje "Kruis punt Groenoordhal". Zo is er toch een verband. BHW behandelt klachten over huizen van ,.Ons Doel" in de Merenwijk LEIDEN De afdeling Merenwijk meldt, dat de bewoners ran de een gezinswoningen van de woningbouw vereniging "Ons Doel" zioh hebben aangesloten bij de Bond van Huur ders en Woningzoekenden. Eind vo rig Jaar werden de eerste huizen van dit complex betrokken. Momenteel wonen er ruim honderd gezinnen. De BHW houdt donderdag een ver gadering, waarin de klachten wor den doorgesprokendie bij huis bezoek aan het licht zijn gekomen. Beslist wordt over de stappen, die moeten worden genomen om een einde te maken aan de klachten. Als voornaamste klachten noemt de BH W-Meren wijk de huren zijn te hoog (kale huur f355); de huizen zijn slecht afgewerkt (douches, centraal-antenne-systeem en geen voorzieningen voor droog lijnen) de bewoners van dit complex komen niet in aanmerking voor door- stromings- en gewenningspremie; er ia geen speelruimte voor de Jeugd. HUISMUZIEK IN KOORD LEIDEN Op Eerste Paasdag wordt in de Koord Studio, Oude Rijn 88 in Leiden, een huismuziekmiddag gegeven. Het trio Pan (fluitist, cla rinettist en hoboïst) voert werken uit van Walker, Mozart, Fisóher, Flot- huis en anderen. De toegang is gra tis. Aanvang ongeveer kwart over dria. LEIDEN In navolging van soortgelijke initiatieven in Amster dam, Groningen en Rotterdam is in Leiden een Werkgroep Dienstweige ren begonnen door Gerard van der Beek. Dat hiermee aan een grote be hoefte tegemoet gekomen wordt, schetst hij met cijfers, die over dienstwijgeren zijn vrijgekomen, in 1973 waren er 1833 dienstweigeraars. Door Patty Muller Veel van hen zijn nog in de procedu re gewikkeld, die steeds langer gaat duren. Iemand, die om welke reden dan ook'niet in het leger wil dienen, kan momenteel rekenen op een pro cedure die achttien maanden in be slag neemt. Velen schrikt een derge lijke kennismaking met het amb telijk apparaat van defensie af. Allerlei vragen rijzen, nadat het besluit tot dienstweigeren geno men is. Welke instanties moet men bijvoorbeeld genaderen? Hoe is de juridische positie? Wat zijn de alter natieven als men niet in het leger wil? Het blijkt maar al te vaak, dat de dienstweigeraar in een onoverzichte lijke chaos belandt. Daarom is het belangrijk contacten te hebben met anderen, die in eenzelfde positie ver keren of die alles al doorgemaakt hebben, zodat men niet geïsoleerd komt te staan, aldus v.d. Beek. Gerard van der Beek weigerde eni ge Jaren geleden het leger in te gaan en ondervond de voordelen van een werkgroep, toen hij in contact kwam met de Doopsgezinde Vereniging voor Dienstweigeraars in Amsterdam. Hoewel ook in Leiden de werkgroep financieel gesteund wordt door de Doopsgezinde kerk, ligt het in de be doeling een breed kader aan mensen te bereiken. Wat kan een groep doe voor iemand, die plannen heeft dienst te weigeren? Gerard v.d. Beek legt het uitvoerig uit. Allereerst doet hij er wat praktische kennis op. De eerste hindernis, die hij zal moeten nemen, is het opstellen van een request, dat naar de minister van Defensie ge stuurd dient te worden. Hiervoor zijn echter een aantal kant en kla re formules beschikbaar, waar wel wat literatuur over te vinden is. Nadat de dienstweigeraar een vra genformulier heeft ingevuld, wordt hij buitengewoon dienstplichtig ver klaard. Een wachttijd breekt aan, waarna men soms voor een sociaai- psychiatrisch onderzoek wordt op geroepen. Hoewel dit vaak als een inbreuk op de persoonlijke vrijheid beschouwd wordt, kan zo'n onder zoek voor sommigen voordelen heb ben, bijvoorbeeld by het opsporen van motieven tot dienstweigeren, die nogal onbewust zijn. Ook in de Werkgroep Dienstwei geren wordt veel aandacht besteed aan de motivering. Door ideeën te formuleren, te praten over actuele gebeurtenissen zoals Chili - Zuid- Afrika, krijgen eigen gedachten meer gestalte. Zo is men goed voorbereid tegen de tijd dat men voor de commissie van advies moet verschijnen. Deze commissie bestaat uit zestien leden, van wie er telkens drie zitting heb ben. De commissie aanvaart alleen ar gumenten van religieuze of ethische aard. Tot nog toe is het niet moeelük op politieke gronden als dienstwei geraar aangemerkt te worden, ais men bereid is zich te conformeren aan dit stuk van de Nederlandse wetgeving, kan men echter politl-ke argumenten gemakkelijk tot reliji u- ze verdichten. In dit opzicht is ken nis over ervaringen van andere er kende dienstweigeraars wenselijk. Is meh eenmaal als gewetensbe zwaarde erkend, dan rest slechts het zoeken naar gepast werk. Het is er.n groot misverstand, dat de mo-r^ijk- heden hiervan alleen op het gebied van de sociale verzorging hggen. Naast het werk in ziekenhuizen en psychiatrische inrichtingen djn ook plaatsen beschikbaar bij de NS PTT en andere rijksoverheidsinstellingen. Soms kan men zijn oude functie blijen vervullen. Van het vast staande salaris krijgt de dienst" i- geraar een minimaal bedrag aan zakgeld uitgekeerd, de rest gaat naar het Ministerie van Defensie en dient ter bestrijding van de onkos ten, die de dienstweigeringsprocedu res met zich meebrengen. Met het toenemend aantal procedu res zullen deze kosten steeds hoger worden. Gerard van der Beek vraagt zich dan ook af. of het geen t'ld wordt, dat men naast afkeuring op li chamelijke of geestelijke grond ook gewetensbezwaren gaat erkennen. Ook de gewetensbezwaarde pas* niet in een leger. Het volgen van ^en dergelyke denkwyzen zou onkosten besparend zijn, en ook de betrokken personen zouden een rechtvaardi ger behandeling krijgen. Belangstellenden kunnen elke maandagavond terecht in de Pie terskerkstraat 1 om acht uur.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3