lang je niet op aan je stropdas Hongkong stapt over op kwaliteitsconfectie Nieuw. tenCate Colorite. Wo@«ls tenCate. Kleurige mode voor bodyenbeen. UPAG 13 APRIL 1974 nette pak in een andere m zonder stropdas AMSTERDAM Het grijze, liefst op maat gesneden, kos tuum, het keurige niet te fel ge kleurde overhemd en de onopval lende stropdas, daaraan kon Je tot voor kort de geslaagde zaken man herkennen. Al was het hier niet zo erg als in Engeland, want daar ging een Jongeman die in de Temple werkte met zeven keurig gesteven witte boorden 's morgens de deur uit om er de hele dag smetteloos uit te zien, maar toch, de Jongeman die vooruit wilde ko men moest keurig in het pak (met stropdas) zitten. Gelukkig is daar een beetje ver andering in gekomen. Een beetje want ik kan me de bankemployee nog herinneren, die een zuurstok- roze overhemd en bijpassende das op kantoor verscheen. Hij werd wel niet naar huis gestuurd maar aan de venijnige steekjes onder water merkte je dat het eigenlijk niet kon. De volgende dag ver scheen hij dan ook prompt weer in de „geslaagde mannen-outfit". Toch zet de verandering door. Ik kan me een collega herinneren die de eerste dag in een kostuum en stropdas op de redactie verscheen, nu draagt hij t-shirts en gezellige truien en nooit heeft iemand hem toegang geweigerd (als we ten minste de dancings even buiten beschouwing laten). Maar het viel niet mee als Je met 'n man zo tussen de dertig en vijftig (met beginnend wel vaartsbuikje) de stad in ging om eens iets „anders" te kopen, want echt niet iedereen is geschikt om zomaar van het kostuum op een hippe tuinbroek over te stappen. Het aanbod in alternatieve mo dieuze en toch representatieve kleding was eigenlijk te gering. Een vergeten groep, zoals je ook zo lang in de damesmode hebt ge had. Op deze groep mikt b.v. Peek en Cloppenburg, met de speciale „pleasure collection". Kleding die varieert van het traditionale kos tuum maar dan uitgevoerd met denim-effecten tot het sportieve Jack waaronder een gedessineerd overhemd met bijpassende spen- Voor dat deze collectie werd ge lanceerd heeft men door het bu reau Socmar een enquête laten houden onder 61 managers van 6 bedrijfstakken waaronder over heidsinstelling. Hieruit bleek dat zestig procent van de mannen in leidinggevende functies zich niet of maar heel weinig bemoeit met de kleding van z'n medewerkers. Drieëntwintig procent stelt stren ge eisen, dat wil zeggen dat alleen een kostuum met stropdas genade kan vinden, vijf procent heeft geen bezwaar tegen een coltrui of tien procent vindt dat de mede werkers binnen het bedrijf best een coltrui kunnen dragen maar naar buiten zitten deze mannen steeds aan hun stropje vast. Van zestien procent mag alles („Als eigenlijk best van die stropdas af. Kijk maar eens als het mooier weer gaat worden het eerste wat ze doen als ze thuis komen is hun stropdas aan de kapstok hangen en het bovenste knoopje van hun overhemd losmaken. Waarom kan die man er nu ook in zijn kantoor uren niet een beetje comfortabe ler bijzitten? Doet het iets af aan zijn autoriteit of hij een stropdas draagt. Welnee, het is een van die gewoonten die gewoon moeten worden afgeleerd. En daarvoor biedt de confectie-industrie nu de mogelijkheid. In veel herenza ken zijn ze al te koop, de over hemden waarvan de knoop wat hoger staat en de boorden wat groter zijn dan van de traditio nele overhemden. Bovendien zijn er bij de gedessineerde overhem den goede spencers te krijgen die toch een „aangekleed" geheel vormen. Alternatieve kleding hoeft beslist, dat denkt met weieens, niet vodderig of slobberig te zijn. Iemand in een goed gesneden pak in safari-stijl kan er net zo goed uitzien als iemand in een krijt- streepjeskostuum. HENRIETTE V. D. HOEVEN. DAMESMODE in exclusief jonge stijl.. BREESTRAAT I08a-ll2 LEIDEN ze maar niet in zwembroek ko men. Als alles maar schoon is"). In welke branche wordt gewerkt is niet belangrijk. Het bank en verzekeringswezen stelt voor sommige functionarissen dezelf de eisen als de reclamewereld. In deze tijd van praktiscn en comfortabel willen veel HONG KONG De Britse kolonie Hong Kong, een enclave in Communistisch China is hard op weg om een belang rijke modemogendheid te 'worden. Een paar jaar geleden stond Hong Kong nog alleen bekend als leverancier van goed kope massaconfectie. Maar sinds de EG-landen, ter bescher ming van hun eigen mode-industrie, Hong Kong exportbeper kingen oplegden en de Britse kolonie nu niet meer zulke gigantisch hoeveelheden kleding aan het Westen kan verko pen schakelen er steeds meer fabrikanten op kwaliteitscon fectie over. En met succeswant zelfs Cardin. Lanvin, Yves Saint Laurent. Marry Quant en Emilio Pucci vinden de kleding uit Hongkong zo goed, dat zij er sinds kort een groot deel van hun boetiekconfectie laten maken. komen uit Hongkong nog opmerkelijke creaties, dan de modellen van mode-ontwerpers. Er worden bijvoorbeeld ook wereld bekende Franse truitjes, fameuze Engelse overhemden, populaire Amerikaanse spijkerbroeken, kleuri ge Italiaanse Jerseyjurken en fraaie Duitse bikini's gemaakt. De grote confectieconcerns zijn er namelijk al lang achtergekomen dat het voor hen veel goedkoper is om de fabricage van hun kleding aan Hongkong uit te besteden dan om de modellen in hun eigen textielfabrie ken te laten maken. En daarom gaan er in de westerse landen steeds meer kledingbedrijven dicht. De meeste fabrikanten moeten daartoe wel besluiten omdat zij de voortdurend stijgende loonkosten niet meer op kunnen brengen. En het dan ook niet meer lukt om vol doende personeel te krijgen. De kleding is zo goedkoop in Hong kong omdat de arbeiders er nog iets minder krijgen dan de helft van wat hun Nederlandse collega's verdienen. Zij werken vrijwel alle maal nog de hele zaterdag en hebben per Jaar maar één week vakantie. Toch behoren zij op de Japanners na, tot de best betaalde arbeiders van Azië. En de door Communistisch China vrijwel volle dig beheerste vakbonden roepen dan ook zelden op tot een staking. De ondernemers hebben er dus wei nig problemen, want door de grote stroom vluchtelingen uit Communis tisch Chine naar Hongkong kun nen de fabrieken er op volle toeren blijven draaien. En het heeft hen ook daardoor eigenlijk maar weinig moeite gekost om op kwaliteitscon fectie over te schakelen. Het Mode- festival van Hongkong dat kortge leden in het torenhoge Hilton Ho tel in de Britse kolonie plaats vond werd dan ook een manifestatie van internationale allure. Bijna zeventig firma's traden er voor het voetlicht met voor het me rendeel nogal verrassende collecties. Verreweg de mooiste jersey mantel pakjes toonde Cresta. een fabriek die al vele Jaren aan een bekende Franse tricot-firma levert, en min stens even beeldig waren de fleurig gedessineerde overhemdjurken van Manderine Textiles een bedrijf waarbij ook de boetiekmodellen van Lanvin worden gemaakt. De spijkerbroeken van Texwood kon je beslist niet van originele Ameri kaanse Jeans onderscheiden, maar het gigantisohe denimconcem voert ook niet voor niets opdrachtn voor Levi's en C en A uit. En bij HaPry Wicking waren heel wat korte leren jacks en schitterende suède kimono jasjes terug te vinden, die op het ogenblik "bestsellers" bij de waren huizen zijn. Kortom u kunt er rustig van op aan, dat ongeveer een kwart van de kleren, die u in de kast heeft han gen rechtreeks of via een omweg uit Hongkon afkomstig zijn. Zelfs ook al prijken er etiketjes "Made in France". „Made in Italy" of „Made in England" in. Het gaat bij deze modellen namelijk om creaties, die in opdracht van confectiebedrijven in die landen worden gemaakt. En die staan er meestal op dat hun originele etd'ket wordt gehandhaafd. Er zijn namelijk nog steeds heel wat winkels en warenhuizen die te genover hun klanben beslist niet willen weten, dat zij kleding uit Hongkong verkopen. De fabrikanten uit de Britse kolo nie zijn daar niet zo gelukkig mee. want nu steeds meer firma's in plaats van massa-confectie luxere kleding zijn gaan maken, vinden zij 'at ;e recht hebben op waardering voor hun werk. De "Hong Kong Trade Development 1 Council", een overkoepelende re geringsinstantie, die de fabrieken met hun export helpt heeft daarom een nogal opvallend „Made in Hong kong" etiket ontworpen, dat voort aan zo veel mogelijk in de kleding die er in de Britse kolonie wordt gemaakt zal worden gezet. Met dit etiket wil Hongkong zich vooral wat duidelijker op de Euro- pese markt presenteren. Door de exportbeperkingen, die de EG de Britse kolonie heeft opgelegd, olijkt dat dringend noodzakelijk te zijn. Hongkong heeft namelijk door Engeland's toetreding tot de Euro- markt, veel financiële voordeeltjes j verloren. En doordat de EG-Com- missie Hongkong bovendien bij de categorie „geïndustrialiseerde landen heeft ingedeeld, mag de Britse kolo nie niet meer zulke gigantische hoeveelheden kleding naar Europa exporteren, als haar meest geduchte concurrenten Korea en Nationalis tisch China. Een maatregel waartegen heftig werd geprotesteerd want Hongkong mag zich dan misschien door de torenhoge wolkenkrabbers waarin de meeste confectiefabrieken zijn het New York van Azië de Britse enclave in Com munistisch China heeft 't ook moei lijker dan welke andere wereldstad. Niet alleen door de grote stlroom vluchtelingen uit de Volksrepubliek, waardoor de woningnood bijna niet op te lossen is, maar ook do jrdat Hongkong vrijwel alle grondstof fen uit de omringende landen moet importeren. Kunderine Textiles, een van de grootste confectiefabrieken mg Kong worden niet alleen de kleurige avondjurken van Richard van Honolulu gemaakt (zie foto rechts) de boetiekcreaties van Lanvin (zie foto boven). 'knemers in de textielfabriek verdienen in Hong Kong on- fer 12,50 per dag. Naar westerse maatstaven lijkt dat niet maar op hun Japanse collega's na behoren zij toch tot de betaalde arbeiders van Azië. De kleurige panty in dat handige bewaardoosje. Veel lieve lentetintjes. Keus uit twee maten. Modieus en praktisch. Van ten Cate. En toch maar 2.95-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 25