EIDSCH DAGBLAD landstad ^oordevol oeristen OOI ar Wraakactie Israël IRI Knobel ontslagen a bleyie v.d.wiel Paasdagen koudmaar zonnig ''Geen relatie ontslag Kuyper en directeur van schouwburg BI2H vandaag LEID5CH DAGBLAD Volksleger Argentinië laat bij ontvoering gewonde Laun (36) vrij v.d.wiel 'SEX-OORLOG' KATENDRECHT LEIDT TOT BRANDSTICHTING RDAG 13 APRIL 1974 OPGERICHT I MAART I860 No. 34297 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN léén onzer verslaggevers) )EN/KATWIJK/NOORDWIJK De Randstad zit rol. Alleen in enkele duurdere hotels in Rotterdam nen nog een paar kamers vrij te zijn. Alle beschikbare in onze omgeving zijn bezet. Vele honderden Duitse idere buitenlandse toeristen moeten tot in de verre om gorden ondergebracht. alle kanten stroomden gisteren toeristen ons land binnen. Aan tnspost Bergh teas het op Goede Vrijdag nog nooit zo druk ist. Per uur 1500 auto's. Op sommige momenten files van meer ben kilometer. Maar gisteravond was het er niet eens meer Vanochtend vroeg zelf opvallend rustig. Maar omstreeks half was het alweer veel drukker. lphen aan den Rijn, in Lei- eens een stormloop van logieszoe- i, in Nieuwkoop en Noorden, kende buitenlanders te verwerken, lèrswoude. in Gouda en in Nagenoeg de gehele dag stond de ze- lam. Toen men daar niet meer ventien meter lange balie vol en de kon, werden ze teruggestuurd vier telefoonlijnen roodgloeiend. Di- trecht, de Veluwe en de Ach- recteur Dekkers en zijn vier informa- Daar werden deze aan de trices hadden niet veel slaapplaatsen estrande gasten opgevangen weg te geven. De 150 waarover men pnd, Nog nooit hebben we het in Leiden by particulieren beschikte 6de Vrijdag meegemaakt, dat waren snel bezet en ook de enkele moesten on- kamers van Holiday Inn waren spoe lden. Alle bij ons geregistreer- dig van de hand gedaan, ipplaatsen in hotels en pen- ^Moeilijk is op dit moment te zeggen Dij particulieren hebben we hoeveel buitenlandse gasten voor Dat was gisteravond laat ^et overgrote deel Duitsers, maar ook duidende oordeel yan de dne opvallend veel Fransen, Zweden en 1|| Belgen en in mindere mate dan an dere Jaren Engelsen er in de Kust- en Bollenstreek, in de regio's Leiden en Alphen aan den Rijn De paasdagen worden bepaald door een droge, maar koude lucht stroom uit Scandinavië afkomstig. De met 'n noordoosten wind aan gevoerde lucht wordt droger, zo dat wij in de komende dagen wel weer flinke zonnige perioden mo gen verwachten. Regenjas en pa raplu komen er niet aan te pas, maar wel de dikke trui, want de middagtemperatuur komt vrijwel niet boven 12 graden. In het binnenland is zelfs een nachtvorstkans. Gistermiddag om vier uur werd in Leeuwarden 7 graden en in Zuid-Limburg nog 15 graden gemeten. In het Rijn land 20 en Frankfurt kwam op 22 graden. In Zuid-Duitsland en het Alphengebied kan de warme lucht zich nog even handhaven. worden en ook iin Spanje liggen de temperaturen laag. Om vier uur vrijdagmiddag meldde Madrid 10, Sevilla en Malaga 11 graden. Regen valt er in Ierland en ook in Italië. Al doet de zon tijdens de, paasdagen wel mee, het blijft jammer dat aan de lange periode van opvallend warm lenteweer juist voor de paasdagen een einde is gekomen. ree te uren Roel Dekker (Lei- Jhris Verplancke (Katwijk) i overs (Noordwijk). room paastoeristen kwam vry- De inwoners van een dorpje vlakbij de universiteit van Chi cago waren het beu. Al jaren protesteerden zij zonder succes tegen het feit, dat studenten in alle hoeken en gaten auto's parkeren. Toen namen zij het recht in eigen hand. Een stu dent, die brutaalweg zijn voertuig op het erf van een woning had neergeplant, ontdekte bij zijn terugkeer, dat in sneltrein vaart een muurtje om zijn wagen ivas gemetseld. De politie ontdekte nog meer: de auto ivas drie weken tevoren bij een daeler gestolen. Het muurtje moest worden afgebroken. Voorzitter van Leidse Volks universiteit K&O LEIDEN Volgens voorzitter Gmelioh Myliing heeft het oud-raads lid Kuyper in zijn gisteren gepubli ceerde brief aan de Leidse raad ten onrechte een relatie gelegd tussen zijn ontslag als lid van de schouw burgcommissie en de mening van het bestuur van K en O over de toe komstige directie van de schouwburg. „Het ontslag van Kuyper heeft niets met schouwburgdirecteur Hans van Dam te maiken", aldus Gmelich Mey- ling, die mededeelde, dat het bestuur van de volksuniversiteit aan de raad als zijn mening te kennen heeft ge geven, dat schouwburg en cultureel centrum na restauratie in één ar tistieke hand dienen te komen en dat dit de hand van K en O moet zijn. „De persoon van Van Dam is daar bij niet in het geding. Het is in de eerste plaats aan de gemeenteraad om te beoordelen hoe de nieuwe di rectiestructuur er zal uitzien en dan nog staat geenszins vast, diat Van Dam, wat Kuyper noemt, aan de kant moet worden geschoven", aldus Gme lich Meyling in zijn verklaring tegen over één van onze redacteuren. De K en O-voorzitter ontkent niet, dat er weieens wrijving is tussen de volksuniversiteit en de schouwburg directeur. Dat komt omdat Van Dam wel een repertoire wil brengen in ge brekkige zalen, maar K en O is de leverancier van publiek en komt als zodanig in moeilijkheden als abonne mentsvoorstellingen niet doorgaan. 30 PAGINA'S Carel van Laere is een fluisterend door het leven gaande Leidenaar, met een nogal merkwaardig be roep: snoepontwerper. Daar moet men vooral met Pasen niet te licht over denken. In die func tie kent hij naar hijzelf zegt zijn gelijke niet in de wereld. Van Laere zegt dat een nieuwe creatie aan liefst 32 voorwaarden moet voldoen. Zie voor een indringend portret in de snoepsector. PAGINA 15 9 Kinderrefrein voor het gemeente raadslid: „Papa, moet je al weer weg". PAGINA 11 Kunst en antiek: de nieuwste branche in de onderwereld. De kunstdieven worden met de dag brutaler. PAGINA 17 Britse ondernemers raken steeds bezorgder over bedrijfsspionage. Maar de vuile was blijft voor de politie verborgen. PAGINA 19 De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid voert een uniek groot onderzoek uit naar de veiligheid van auto's en van hen, die erin zitten. PAGINA 21 Hang je niet op aan je eigen stropdas. PAGINA 25 F.e.n_al „°P T-Hfïh het Passengebied de paasdagen doorbrengen. Het zijn er vele, vele tienduizenden. Bij de spoorwegen was het ver voersaanbod vrijdagavond iets groter r.V.-kantoor aan De Grent in Ijk aan Zee gisterochtend lur open ging stond er al zeker zeventig mensen. vW4ocm»*m~w op goed geluk naar de Neder- dan normaal kust gekomen. In dat stadium n hen nog wel aan onderdak Maar reeds tegen het uur moest men gasten door- Eerst enkele tientallen kilo- de kust en later zelfs itvrljk had de VVV het niet druk. Ook daar heeft men de dag onder hoogspanning ge il was men al spoedig genood nee" te verkopen. Hoe Jam- pi dat ook vond. Heel veel arriveerden in Katwijk en SJk met toeringcars. Noordwijk een kleine honderd te ver- doch verwacht men er van- let veel meer. In Katwijk arri- rond zeventig bussen ns VW-kantoor kreeg even- CTBLI V&TXLUU/n=l INTERIEURVERZORGING CRUN5BURGZI MEER KEU5 IN1 PASSENDE OMGEVING NIC 1 het ele plaatsen nachtvorst. •11 van 8 graden op de 12 graden in het (Opgemaakt 14 APRIL te 5.47 uur; onder te 19.35 uur; onder te 10.59 logwater te Katwijk te 8.10 en W; laagwater te 3.40 en 16.10 jJSwater te Katwijk te 9.15 1 laagwater te 4.29 AMSTERDAM George Knobel is op staande voet ontslagen als trai ner van AJax. Na de gebruikelijke middagtraining wachtte assistent trainer Bobby Haarms hem gisteren op met de mededeling dat Knobel in de bestuurskamer werd verwacht. Daar hoorde Knobel van AJax-voor- zitter Jaap van Praag dat hij met onmiddellijke ingang was ontslagen. Aanleiding daarvoor was een arti kel in een weekblad onder de kop: Knobel: „Ajax gaat stuk aan drank en vrouwen"; waarin de trainer vol gens het bestuur van AJax de naam van de vereniging in diskrediet heeft gebracht. Knobel vermoedt echter zelf dat Ajax daarmee alleen de stok had ge vonden om de hond te slaan. „Ze wilden me kwijt, zochten naar een reden en vonden die in dat artikel. AJax wil Knobel tot 30 Juni 1974 salaris uitbetalen, terwijl de trainer een KNVB-standaard contract had tot 30 Juni 1975. Knobel: „Uiteraard wil ik volgend seizoen ook betaald Huizen van guerrilla-sympathisanten opgeblazen in Libanese grensdorpjes De voorlaatste keer, dat de Israëli's de grens met Libanon overstaken was op 21 februari 1973, toen een aanval werd ondernomen op zeven guerrilla- ir; laagwater te 5.41 gerechtelijke procedure aanga' Bij AJax is Bobby Haarms voorlo- de loop van de actie werd geen te- Ho It W nr; «f11 pis belast met de technische leiding, genstand geboden van de zijde de kans niet uitgesloten dat ik een zle verder de spoI.tpaglna. TEL AVTV (ANP/AP) Het Is- had ontruimd. De Israëlische troepen raëlische leger heeft vannacht wraak zijn zonder verliezen teruggekeerd", genomen voor de overval deze week op Kirjat Sjemona, waarbij vijf vrouwen en vijf mannen de dood vonden. Gisteren werden de slacht offers van deze Arabische guerrilla actie begraven. De verbitterde bewo ners van het stadje eisten wraak voor de dood van hun dorpsgenoten en acties tegen de Arabische landen, die de overvallers onderdak bieden. En kele uren na de emotionele begrafe nis kwam het Israëlische leger in actie. Het deed invallen in een aan tal dorpen in het zuiden van Libanon en bliies daar huizen op met mensen, die lid zijn van of sympathiseren met de Arabische guerrilla's. Zo verklaar de een Israëlische woordvoerder over de actie van vannacht, die was ge richt tegen de dorpjes Taibe, Mhai- beb, Blida, Aitaroen, Yaroen en Sa- hera, die alle binnen vier kilometer van deIsraëlische grens liggen. „Deze actie volgde na het bloedbad in Kirjat Sjemona, dat werd aange richt door terroristen, die vanuit Li banon waren geïnfiltreerd", aldus een latere Israëlische bekendmaking. „De actie was bedoeld als aanval tegen de dorpen, waarvan de inwoners bij stand hadden verleend aan terroris ten. Israëlische troepen vernielden een aantal huizen, nadat zij de inwo ners ervan hadden geëvacueerd. In bases, die volgens de Israëliërs zou den zijn gebruikt als opleidingscentra voor activiteiten in het buitenland, zoals de moordpartijen op het vlieg veld Lod en in de Olympische stad tijdens de Spelen ln München. VLOTTE WEEKEIND KLEDING VOOR MANNEN kr kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 27 april 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. idres: plaats: üironummer: tokje zwart maken, bon Invullen In open envelop tender postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, Mwoordnummer 214, Lelden. CORDOBA (ANP) De directeur van de Amerikaanse Voorlichtings dienst in Argentinië, Alfredo Laun, die gisteren door het revolutionaire volksleger was ontvoerd, is gister avond in het centrum van Cordoba vrijgelaten. De ongehuwde Ameri kaan werd gewond, toen hij zich ver zette tegen zijn ontvoerders. Een bende was zijn woning in Unquillo (25 km van Cordoba) binnengedron gen. Bewusteloos en gewond werd de 36-jarige Laun teruggevonden aan de oever van een rivier. Hij lag in dekens gewikkeld tussen twee vracht wagens, met een brief waarin de noodoperatie werd beschreven, die op hem was verricht. Laun was bij zijn ontvoering door kogels in buik en schouder gewond. Toen hij werd gevonden was een fles bloedplasma aan zijn arm ge bonden. Laun is snel naar een ziekenhuis gebracht. Hij verkeert niet in levens gevaar, al is zijn toestand ernstig. In de begeleidende brief stond on der meer dat zijn ontvoerders niet de bedoeling hadden gehad Laun te verwonden. Zij hadden hem wil len ondervragen over zijn activiteit in Argentinië, aldus de brief. Het ERP houdt nog een Ameri kaans staatsburger (Victor Sameul- son) vast. Dat is de directeur van een Esso-raffinaderiJ, voor wie een re cord aan losgeld (ruim 14 miljoen) dollar is betaald. De Amerikaanse minister van plaatsvinden. het Libanese leger, dat het gebied Buitenlandse Zaken, Kissinger, Na een onderhoud van twee uur heeft gisteren meegedeeld dat in tussen president Nixon en de Moskou binnenkort een Russisch- Russische minister van Buiten- Amerikaanse topconferentie zal landse Zaken Cromiko (rechts), verklaarde Kissinger dat de da '- tum waarop de topconferentie wordt gehouden binnenkort be kendgemaakt zal worden. Welin gelichte kringen verwachten dat Nixon eind juni naar Moskou zal gaan. De eerste Russisch-Ameri- kaanse topconferentie onder Nixon vond in 1972 in Moskou plaats. In juni vorig jaar ging partijleider Brezjnew naar Was hington voor een gesprek met de Amerikaanse president montuur past uiterlijk bij uw innerlijk.. Dat is die wonderlijke v.d. Wiel verdienste. Die merkwaardige eigenschap om haast wiskundig zeker en psychologisch zuiver uw uiterlijk en innerlijk in 'n harmonische balans te brengen. Toch knap. weet er het fijne van ....van brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden Cliristian Dior 1LISETTES IRIS de zaak Uw modebrillen en Uw contactlenzen. Ook voor de nieuwe zachte „SOFLENS" kunt U bij ons terecht. Haarlemmerstraat 12 ROTTERDAM (ANP) Van ochtend vroeg heeft een volgens de politie met opzet aangestoken vuur gewoed in de woning van mevrouw Louise Lembke, secretaresse van het wij kor gaan Katendrecht in Rotter dam. „Wy zyn ternauwernood aan de dood ontsnapt", zei ze. „De vlam men sloegen al tegen onze slaap kamer»'. De brand woedde in een souterrain. Voorbijgangers waar schuwden' het gezin Lembke, waar na de brandweer het vuur snel meester was. Het wykorgaan is een verengiing van bewoners, die vinden dat de bordelen en sexclubs in Katendrecht (rosse buurt van Rotterdam) on duldbare overlast veroorzaken. Volgens de politie was het een duidelyk geval van brandstichting; het vuur ontstond in een afval emmertje bij de souterraindeuren, waarin petroleum was gegoten. De strijd tussen „gewone" Ka ten- drechters en sex-exploitanten is al geruime tijd aan de gang en heeft vorig jaar al vaker tot openilyke geweldpleging geleid.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1