George Knobel: Stok om hond slaan, gevonden ruijff: feilloos gevoel voor juiste woord Ajax-spelers onder indruk WAARD: „ELFTAL IS GROTE EENHEID" APPIE HAPPIE S. - U.D.O. DAG 13 APRIL 1974 geland vecht Manchester tfjd op leven en dood tegen [je. Dat zou eigenlijk niet mogen. Clubs met een der- oemrijk verleden, met een B internationale faam (denk „Busby-Baby's," aan het tval bij München dat de beroemder maakte, aan de ampioenschappen en gewon ds), zouden gevrijwaard die- blijven van zo iets minder- asociaals als degradatie. Reepmaker )k in het voetbal een soort >rg opgericht moeten bepaalt welke clubs van- roem en traditie bewaard blijven voor het nageslacht, voor degradatie naar de in aanmerking komen, ook oude kerken of gebou- bepaalde, inmiddels ach- maar voor de archi- jhiedenis toch waardevol- de monumentenlijst kunt waardoor ze niet mogen afgebroken. it ik voorzitter was van de monumentenzorg voor voet balclubs, dan zou ik behalve Man chester United ook Arsenal, Wolver hampton Wanderers, Chelsea, Totten ham Hotspur, Everton, Liverpool, Leeds United, Westham United en Newcastle United erop zetten. Bo vendien zou ik het nooit zover heb ben laten komen dat Middlesborough Blackpool, West Bromwich Albion, Bolton Wanderers, Fulham, Sheffield Wednesday en Preston North End naar de tweede divisie konden af zakken, laat staan Aston Villa en wat te denken van Blackburn Rovers en Charlton, die zelfs naar de derde divisie afdaalden. Schande, driewerf schande. Tel ik de monumentenzorg- elftallen nu even bij elkaar op, dan krijg ik een totaal van 20 Engelse clubs die voor altijd en eeuwig in de eerste divisie dienen te blyven van wege hun onvervangbare waarde. Dat kan net, De Engelse eerste divisie telt momenteel 22 clubs, er kun nen dus ieder Jaar twee clubs auto matisch degraderen die niet op de monumentenlijst staan, en dan ver vangen kunnen worden door twee nieuwe clubs. Dat houdt de levendig heid er toch nog een beetje in, ter wijl nooit meer onherstelbare scha de kan worden toegebracht aan het klassieke beeld van de Engelse eerste divisie. In Nederland zijn er trouwens ook genoeg clubs aan te wijzen *oor zo'n monumentenlijst. Van de eredivisie zou ik zeggen: AJax, Feyeno< rd, (maar dan weer met een ij iret puntjes), PSV, Sparta, MW. MAC. NEC en Haarlem. De andere clubs hebben hun plaatsje op de monu mentenlijst verspeeld door een an dere naam aan te nemen (FC Den Haag, FC Twente etcetera) of door hun roemrijke naam te verbasteren Go Ahead Eagles. Van de eerste divisie dienen Willem n, Heracles, De Volewijckers, SVV en Eindhoven so-wie-so voor het nageslacht bewaard te blijven, om dat zij alle in het verleden minstens een keer kampioen van Nederland waren. En natuurlijk moet Hee renveen, als veelvoudig noordelijk kampioen en de club van Abe, tot in de eeuwigheid blijven voortbe staan. Vitesse en Volendam mogen ook nog op de monumentenlijst, cn daar wou ik het dan verder c.J 'aten. Bij elkaar zestien clubs, die dan net als in Engeland met steeds wisselen de, degraderende en promoverende clubs kunnen worden aangevuld om een hechte, onomstotelijke erdivisie te vormen. Want, o lieve mensen, er zijn al zoveel onvervangbare oude voetbalgebouwen verloren gegaan in de loop der jaren. Waar bleven kam pioenen van Nederland als HBS, RCH, BW. Limburgia, DOS Rapid JC en DWS? FC Den Haag wordt nog altijd aangemoedigd met: "ADO ADO", maar hoe lang zal dat nog duren? Waar bleven Blauw Wit en Hermes DVS/ Waar EDO, VUC en Longa/ Waar VSV Be Quick en AGOVV? Het lijkt wel of een langdu rig bombardement het Nederl vise voetbal tot een stad vol open gaten met ruïnes heeft getransf »rLieTd. Een verdere afbraak kunnen we ons echt niet veroorloven. Want stol dat AJax op de ingeslagen weg voort gaat en volgend jaar moet degrade ren? Ontwaak KNVB, ontwaak voik van Nederland, uw mooiste cultuur bezit dreigt door onachtzaamheid verloren te gaan. Help. Amerikaanse presidenten beschik ken altijd over „ghost-wriiters", geestschrijvers die hun speeches op de meest aansprekende manier in elkaar zetten. John F. Kennedy maakte zich voor eeuwig geliefd in West-Duitsland door in Berlijn i t te roepen: "Ich bin vin Berliner", maar de kans dat niet zijn takstle- verancier maar hij zelf dat verzon nen had, is vrij gering. Soms lijkt het erop dat ook Johan Cruijff over een dergelijke tekst schrijver beschikt, die hem allerlei op het lijf geschreven uitspraken in de mond legt. Jopies zuinigheid ken nende (laatst werd in de Duitse Sportschau laatdunkend gezegd dat hij 8.000 mark geëist had voor een interview voor de camera, maar wij handelen niet in koopwaar, wij geven informatie, zei de presentator misprijzend), neem ik aan dat hij zich de hoge kosten van een ghost writer bespaart door zijn eigen inge bouwde schrijver op de Juiste ogen blikken aan te zetten, want Je kan zeggen wat Je wil, maar hij heeft een feilloze feeling voor het Juiste woord en het Juiste gebaar op die Juiste plaats en het Juiste moment. Hij arriveerde in Spanje met iets korter haar dan hij gewend was te dragen (lang genoeg om zichzelf te blijven, maar net niet te lang om de conservatieve Spanjaarden te ir riteren, zoals Netzer deed), hij pro moveerde ogenblikkelijk Barcelona tot de club waar hij zijn hele leven al van gedroomd had (waarom van Barcelona, vraag je je af, dat al dertien jaar niet kampioen was ge weest, en waarom droomde hij nooit van Real Madrid?), Di Stefano werd zijn grote voorbeeld, en hij gaf zijn zoontje als tweede naam een Cata laanse naamJorge. U ziet het, allemaal prima ver zorgds. En wat zei hij, toen hij door zijn lijfbiograaf Casanovas op het middenveld geïnterviewd werd na de magristrale ontvangst vanwege 't behaalde kampioenschap door het publiek van Barcelona in het eigen stadion? Dat hij erg blij was voor het publiek, want "we hebben nie' in de eerste plaats voor de competi tie gespeeld, maar voor het pu bliek". En dat allemaal in vlot, maar ongetwijfeld gebroken Spaan: alweer precies raak, onder de gege ven omstandigheden. Misschien kar Johan te gelegener tijd Franco wel opvolgen, als hij zo doorgaat. Het volgende verhaal werd me ver teld door Kick Geudeker, een van de Nederlandse Journalisten die met het Nederlands elftal in 1934 naar Rome trokken, om voortijdig in Milaan over Zwitserland te struikelen. De dag voor de fatale wedstrijd tegen Zwitserland gingen de Nederlandse sportjournalisten even poolshoogte nemen in het stadion in Milaan, oir te kijken hoe de faciliteiten waren Zij kwamen terecht bij een soort ma nager die niet alleen een groot por tret van Mussolini aan de muur van zijn kantoor had hangen, maar zelf ook nog sprekend op de duce leek. De man trad dienovereenkomstig ook autoritair en onaangenaam op en verkondigde bijvoorbaat dat elke Nederlandse journalist na afloop van de wedstrijd precies zeven minu ten gebruik zou mogen maken van de telefoon. Dat was, voor het doorbel len van de belangrijkste wedstrijd die het Nederlands elftal ooit gespeeld had, natuurlijk veel se kort, en men protesteerde heftig. Tevergeefs. Zijn wil was wet. Eén van de journalisten (ik neem aan dat het Kick Geudeker zelf was) kreeg toen, onder het motto: „verzin een list. goede vrind" een inval.— Hij vroeg, tussen neus en lippen door, of de man morgen dan toch in ieder geval wel een foto van zichzelf voor de Nederlandse pers ter beschikking had. „Hoe dat zo?", vroeg de pseudo- Mussolini wantrouwend. „O", zei Geudeker, „het is bij ons een goede gewoonte om bij het ver slag een portret af te drukken van de official die ons bój ons werk het mees behulpzaam is geweest". Toen de Nederlandse Journalisten 1e volgende dag bij het stadion arri veerden, stond „Mussolini" hen al met veel strijkages, en drie grote por tretfoto's, op te wachten. De Neder- anders kregen alle faciliteiten die zij maar wensten, en over slechts ze ven minuten telefoneren werd uiter aard helemaal nóet meer gerept... j ERDAM Op de laatste dag dat Ge orge Knobel voor Ajax gewerkt heeft, Goede 1974, was hij niet verbitterd ten opzichte van de vereniging die hem tot het ein- het volgende seizoen in dienst had moeten hebben. Knobel: „Dit ontslag op voet is een risico dat bij het vak hoort". Hij ziet het ontslag echter niet in de eer- ts als een direct uitvloeisel van zijn mededelingen aan 't weekblad ,Deze Week'. „Al enige tijd heb ik het gevoel gehad dat Ajax een stok zou zoeken om de slaan als het mis ging. Die stok is gevonden. Alleen, ik ben het er niet mee eens. ina-grote kop: Knobel: „Ajax gaat stuk aan drank en vrouwen", dekt de lading it heb ik ook tegen het bestuur gezegd dat mij gistermiddag ter verantwoording ïroepen" 111 stelde nadrukkelijk dat hij verklaarde Knobel, "zijn bezig aan blessure van Hulshoff en van datn ineens was met de tekst op een martelgang. Het is duidelijk dat ment zijn wij geleidelijk in de fout pagina's grote verhaal in de prestaties terug lopen. Het is even gegaan met als meest opvallende punt "Deze Week". "Ik normaal dat daarvoor de trainer het falen van beide doelverdedigers is gebeurd met AJax verantwoordelijk wordt gesteld. En in twee wedstrijden tegen PSV. ielopen periode heeft mij als het bestuur, dat de zaak leidt ziet Wanneer de zaken uit de hand lo- George Knobel: Jk hoop alleen maar dat mijn opmerkingen positief werken. Dan heb ik tenminste iets bereikt". zoveel pijn gedaan. Ik verontwaardigd, dat komt affaire later nog wel. Ik hoop al- regelen AJax weer in het goede rengen. Dan heb ik ten b bereikt." üagen trainer, die ropa cup succes de iets mis gaat dan is het hun pen, vind ik het normaal dat de trai te bepalen welke maat- ner als schuldige wordt beschouwd. Ik loop lang genoeg mee in het voet ballen om dat te weten. Alleen had ik het zelf nog niet meegemaakt. Dat is voor mij een heel nieuwe ervaring." "Volgens het bestuur heb ik af moeten worden genomen. óJrdat mijn opmerkingen po- Voor de trainer zijn slechts de conse- fcen. Dat zij ertoe kunnen quenties te aanvaarden. De trainer kan wel wijzen op een aantal punten die naar zijn mening het verval hebben veroorzaakt. Het breuk gedaan aan de goede naam het vertrek van Cruyff was natuurlijk faam van AJax, maar dat is natuur- het allerbelangrijkste. Wij hebben lijk het laatste wat ik zou hebben daarna willen doen. Ik ben mij rot geschrok- het kampioenschap. Toen kwam de vrouwen. Potverdikke, dat heb ik toch niet gezegd. Het bewijst overi gens mijn stelling dat mensen die over Je schrijven Je kunnen maken en breken, maar dat ze Je gemakke lijker breken dan maken. Ik heb niet het gevoel AJax te hebben bena deeld, maar anderen kunnen daar een andere mening over hebben." Heeft Knobel geprobeerd een situ atie die hem niet bevredigde te willen gebruiken om zich af te zetten tegen bepaalde dingen bij AJax? "Nee", antwoorde Knobel heftig. "Daar zweer ik op. Ik heb mij nooit tegen AJax willen afzetten. Een con tract tussen vereniging en trainer is een soort huwelijk. Van mijn kant heb ik geprobeerd die verbintenis zo goed mogelijk te laten. Zijn. Als het dan toch op de klippen loopt, is er maar een man die de gevolgen moet aanvaarden." De negen maanden bij Ajax, die niet hebben geleid tot de geboorte van opvallende successen èn het ont slag op 12 april hebben Knobel niet met ernstige zorgen voor de toe komst beladen. "Ik meen volop mo gelijkheden in binnen- en buiten land (volgens geruchten heeft An- derlecht hem gepolst) te hebben. De belangstelling voor mij als trainer is sinds ik bij Ajax werk niet minder geworden. Mogen werken bij een club met zulk een reputatie is min of meer een bewijs van vermogen". AMSTERDAM Het onver wachte ontslag van George Kno bel is over het algemeen bij de spelers van Ajax met verbijste ring ontvangen. Aanvoerder Piet Keizer, anders niet zo spraak zaam: „Het is voor mij onoegrij- pelijk dat hij zoiets heeft kun nen zeggen. Ik heb hem zo'n maand of negen meegemaakt en dan denk je toch dat je elkaar toen wei een beetje kent. En aan laat hij zo'n stuk plaatsen. Dan moet hij toch van tevoren weten dat daar consequenties aan vast zitten. Tenslotte bescnaam je met dergelijke uitlatingen het ver trouwen van je werkgever maar ook van je werknemers, en dat zijn wij. Ik krijg de indruk dat hij het erop aan heeft gestuurd. Dat hij graag van zijn contract af wilde. Nee, voor de rest het is nog maals, onbegrijpelijk". De aanvoerder van AJax stond in deze mening niet alleen. De spelers waren allemaal een beetje gesenrokken toen hen na de vrij dag-training het besluit werd me degedeeld. Arie Haan: „Wij waren er wel even stil van. De meesten van ons hadden het verhaal al gelezen, maar je rekent er niet een, twee, drie op dat zoiets gaat gebeuren. Dan gaat er wat door Je heen. Ik vind het ook vreemd, omdat de sfeer net wat aan het opklaren was bij Ajax. Maar nu heeft Kno bel Ajax zelf de stok gegeven waarmee hij geslagen is. Tenslot te heeft hij Ajax en ook ons min of meer in het hemd gezet". Heinz Stuy was het meest onder de indruk. „Ik vind het persoonlijk erg spijtig. Ik heb altijd fijn met de man kunnen praten over ons vak. Dat beheerste hij in mijn ogen volkomen. Ik kon erg goed met hem opschieten. Het is voo< mij dan ook niet goed te vatten. Maar misschien werd de druk wat te groot voor hem. Dat kun Je nooit weten. Tenslotte kan ik niet in de man kijken maar het ls wel hard aangekomen", zei de doel man van Ajax. Ger Mühren was ernstig ont stemd over het artikel. De Volen- dammer was er dan ook niet ge lukkig mee. „Als Je als trainer weet dat er spelers zijn die zich on juist gedragen, dan straf Je hen. Nu pakt hij de hele ploeg", zei de verbolgen middenvelder. „Ik lig altijd om half elf op bed en dan word je op bedekte wfjze iets verweten. Er wordt gesproken over spelers in Noord-Holland. Dat vind ik onjuist. Dat trek ik mij persoonlijk aan", mokte de Volen- dammer, in feite de enige AJacied die zich enigszins opwond. Bob Harms, de man die zo plotseling geconfronteerd wordt met het feit dat hij nu kapitein is aan boord van de dure AJax- kruiser, was niet voor commen taar te bereiken. „Bob is nog niet thuis geweest", zei zijn echtgeno te. „Hij heeft mij telefonisch van de zaak op de hoogte gesteld en meteen laten weten dat hij voor lopig bij AJax is. Er was een hoop v/erk te doen". Haarms, die altijd in de avonduren de Jeugdploee traint, een team waarmee hij veel succes heeft en dat aan de leiding gaat in de Jeugdcompetitie zag in een uur tyd zijn taak bij AJax on geveer verdubbeld. Van „loopjon gen" tot opperbaas bij de drievou dige Europa Cup winnaar. Het heeft veel weg van een sprookje maar dan een met een wrange bij smaak. A.s. maandag 2.30 uur Maandag a.s. 2.00 uur n.m. ASC-RK DEO Lugdunum-DHL Terrein de Kempenaerstraaf. Terrein aan de Oegstgeesterweg. Merende regionalen Quick Boys hebben nog kampioenskansen JK De regionale Jeugd Boys heeft tot nu toe een sterk seizoen achter de rug. Jfnst" v n de zaterdageerste- m dit Jaar debuterend in de ,n fdeling speelde twintig Q. Tien werden er gewon- iveel duels gelijkgespeeld. behalve een meer dan po- saldo (32 voor, 13 tegen), h uw a nwezige reële kans treren op de Jeugd en ook in staat werd gesteld een keurtraining voor de B en C-Junioren op poten te zetten". Het tweede argument is de grote eenheid die het team dit seizoen vormt: Die eenheid is natuurlijk ook één van de pijlers voor het succes dat tot od dit moment is behaald. De jongens hebben wat voor elkaar over en zetten zich volledig voor het elftal in. Met zo'n instelling kan Je dat mpioenschap. Wint Quick blijkt wel erg ver komen. Vanzelf- ir- does ze zijn met doelman Arend hebben bijvoorbeeld i atste twee wedstrijden en sprekend is ook 'n groot voordeel dat Peyenoord geen fout, dan ik de jongens allemaal goed ken. Ik öe twee ploegen gezamen- heb de meesten al bij de B-Junioren begeleid en weet wat him sterke pun ten zijn". Voor De Waard oud-speler van Zwart Wit '28, waar hij op vrijwel houd spelend. We zijn dan ook naar standers zich defensiever opstelden". Die omschakeling lukte goed. Zo dat de ploeg toch op dit punt al ver gevorderd is. De Waard: „Er zijn een stuk of vier basissystemen die het elf tal goed doorheeft. We kunnen ook tijdens een wedstrijd van tactiek ver anderen. Juist in dit verband is het erg belangrijk dat er tussen die der tien gelijkwaardige spelers toch een paar uitschieters zijn, vooral qua persoonlijkheid. Sisthu Pan. Cor Ver- v. d. Oever door betaalde clubs (in- tegen NSW gespeeld, 2e Paasdag 2.30 uur de belangrijke wedstrijd Roodenburg- Zwijndrecht Sportpark Noord. formeel) benaderd brengen behal ve dat ook rust in het spel. Dat lijkt me tevens de hoofdoorzaak dat het elftal als geheel beslist niet heeft ge leden onder de druk die het „kop- loper-zijn" toch altijd met zich mee brengt". „Het spelpeil in deze afdeling ligt Voetbal Het Nederlandse UEFA -Jeugd elftal heeft zich gisteravond' geplaatst voor de finale van het toernooi in Cannes. In de halve eind strijd speelde Nederland gelijk te gen Frankrijk: 0-0. Dankzij een gro ter aantal hoekschoppen (6-5) bereik te de Nederlandse jeugd de finale, die morgen wordt gespeeld. Nederland ontmoet de winnaar van de andere halve eindstrijd: Brazilië- Italië. didaat in de tweede klasse. Quick Boy verloor met 20, maar de Jongens wa ren zeker niet minder". Quick Boys, dat dit Jaar overigens als tweede promovant de A-afdeling binnenstapte zal de komende weken nog twee wedstrijden moeten winnen. Vandaag van CVV, en over veertien vrij hoog niveau. Dat kun Je dagen Roodenburg: „Wanneer ik voor ook zien aan de resultaten die de di- het eerst aan het kampioenschap ging verse Jeugdploegen hebben behaald te gen zaterdag-tweedeklassers. Wij Bezoekt 2e Paasdag de belangrijke wedstrijd Teylingen - Randstad Sport Aanvang 14.30 uur. iner Theo de Waard (26) elke p!"fs.ln het .eer?te elttal h?,eft hoofdoorzaken „Allereerst de goede op- vereniging heeft altijd •dacht besteed aan de goede daar worden gespeeld kwamen de knappe resulta ten overigens niet geheel onverwacht: „We begonnen aan de competitie on der het motto „handhaven", ook al omdat we met een erg Jeugdig en in vergelijking met vorig seizoen nogal nn geplukt. Daarbij komt vergelijking met vorig setkoen nogal me de afgelopen drie jaar ffvljzigd team van start gingen. Maar na zon acht negen wedstrij- en nadat we de top van de regionalen met succes hadden weerstaan was het afgelopen drie Jaar 11 Beheel heb kunnen concen- ekt a.s. maandag i langrijke wedstrijd aanvang 2.30 uur Zilveren Molentoernooi woensdag 8 uur n.m. UVS- Volendam (Amaibeurs) Terrein Boshuizerkade.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13