"PAPA, MOET JE AL WEER ECRETARESSE VAN l'ILSON IS ZIEK ATTRACTIE SNEUVELT U houdt nog iets over aan die Paasshow van internieubel m INTERMEUBELTOONZALEN Kinderrefrein voor gemeenteraadslid Wonen op z'n Paasbest. Een spektakulaire show van betaalbaar en verrassend wonen in het nieuwe seizoen. Met tientallen Paas- aanbiedingen en voor iedereen L een speciale Paasverrassing s\ als toegift. Donderdag 11 april van 2 - 9 uut Zaterdag 13 april van 9 - 6 uur Vrijdag 12 april van 9 - 6 uur 2e Paasdag van 10 - 5 uur laar bovenop wil de commissie een belastingvrije) onkostenvergoeding eggen variërend van 500 tot 2500 ulden. Men mag ervan uitgaan, lat de magere vergoeding in ver- louding tot het vele werk veel aadsleden -doet vluchten in „drukke werkzaamheden". Naast deze finan üële regeling heeft de VNG-com- ïissie nog een meer fundamentele 'ijziging voorgesteld om het raads- -erk aantrekkelijker te maken. In ie loop der Jaren is er weinig over bid gebleven van de grondwettelij- e bedoeling de raad staat aan net \oofd van de gemeente. In kleine .emeenten speelt veelal de l#*rge- tieester de baas en in grotere ge- neenten doet hij dat in samenspel net de meer Ingewijden, de wet- louders. Burgemeester en wethou- iers hebben ook veel meer aan het imbtelijke apparaat dan de raad 'elf. Sterker, het komt nog al eens /oor, dat de toegang naar ambtelij ke informatie voor raadsleden dom- veg is afgegrendeld. En als de in formatie loskomt, is het meestal te aat om het beleid nog om te bui- )e VNG-commissie beveelt nu aan erug te keren naar het „oerbegin sel" can de uit 1851 stammende ge- leentewet. Daarin staat de raad iuidehjk voorop als eerste bestuurs- >rgaan Volop gesteund door de imbtenaren zou de raad weer het .left in handen moeten nemen en zelf de hoofdlijnen van het beleid moeten uitstippelen. Interessant is wel een andere aan beveling van de commissie: de in voering van een wettelijk recht op buitengewoon verlof, op te nemen in het Burgerlijk Wetboek. Een ge kozen raadslid hoeft dam de tijd voor zijn raadswerk niet via achter deurtjes te „versieren" (of er snip perdagen voor op te nemen! maar hij krijgt gewoon het recht op ver-; lof. De commissie veronderstelt, a?\t er een groot aantal Nederlanders is, dat zich niet kandidaat stelt voor de gemeenteraad omdat geen medewer king is te verwachten van de werk gever. Als er een recht op buitenge woon verlof is, zou dat kunnen lei den tot meer animo voor het raads werk van mensen die het qua capa citeiten kunnen opnemen tegen „be roeps" als de burgemeester en vele wethouders. Pas als zo'n ontwikke ling zichtbaar wordt, kan men er aan gaan denken de raad te her stellen in zijn functie van „hoofd van de gemeente". Leiden: Haarlemmerstraat 198-200, tel. 01710 - 31846 - 31847 - 31848, "Interieur Classique". Haarlemmerstraat 256-258, tel. 01710 - 22154 (naast zwembad De Overdekte) DONDERDAGS KOOPAVOND Alphen:v.d. Mandersloostraat 100,tel.01720-91409VRIJDAGS KOOPAVOND PARKEREN ZONDER PROBLEMEN. Marcia Williams, de secretaresse van Harold Wilson die volgens sommigen de handtekening van Harold Wilson heeft vervalst. Tony Field heeft geen enkele politieke of administratieve oplei ding. Hij is een afgestudeerd geoloog en in die kwaliteit heeft hij de veelomstreden en door Wilson deze week verdedigde landtransacties verricht. De geruchtmakende grondtransacties waarmee de twee zusjes Field en Tony een winst hebben gemaakt van zo'n zes miljoen gulden hadden politiek niet ongelukkiger kunnen zijn. Als het een andere winstgeven de zakelijke affaire was geweest, op het gebied van bijvoorbeeld effecten, huizenbouw of bouwmaterialen, was er nooit een rel gekomen in de orde van grootte die er nu in de partij is. Maar de Labour-partij heeft zich in het verkiezingsmanifest juist fel gekeerd tegen alles wat met grondspeculaties te maken heeft (een geliefkoosde bezigheid van de conservatieven)Harold Wilson heeft in het Lagerhuis nadrukkelijk verklaard dat Marcia Williams niets heeft gedaan wat ook maar vooi een tiende procent afbreuk zou doen aan haar loyaliteit ten opzichte var hemzelf en de Labour-partij. Deze uitspraak heeft tevens alle geruch ten in Labour-kringen dat Marcia Williams haar ontslag zou indienen, doen verstommen. Voor velen was de wens de vader van de gedachte. Op dit ogenblik onderzoekt Scotland Yard nog steeds de herkomst van de brief met de vervalste handtekening van Harold Wilson. De brief, die in handen is geweest van een makelaar in Wolverhampton, een zekere Ronald Milhench, zou door deze zijn verbrand. Hij zou telefonisch zijn bedreigd dat hem en zijn gezin „iets zou overkomen" als hij de brief aan de politie zou geven. Inmiddels hebben de topspeurders van de Yard, die met de zaak zijn belast, reeds een gesprek met Milhench gehad dat „uiterst gunstig is verlopen", aldus een van de politiemensen. LEIDEN Eind mei weer eens naar de stembus. Ditmaal voor de gemeenteraad. In heel Nederland gaat het dan om on geveer twaalfduizend raadszetels. Verdeeld over 857 gemeente raden. Hy ligt als een Jood dier op het sttrand, ,ns lincse vrachtvaarder „Wan die met zijn 4000 ton op 13 er 1972 door een geselende p de kust werd gezet. Na een mislukte pogingen om het de kiel staande schip te tuimelde het op 7 november en bleef moedeloos op mink in het zand liggen de lf verzonken, de boeg ais een vinger omhoog geheven. En ,D dt deze aangespoelde walvis bijna anderhalf Jaar lang een geweldige toeristische attractie gesloopt. Twee kilometer van de Castr'cumse strandafgang, bij paal 47, steekt het silhouet van de „Wan Chun" tegen een heilige horizon af als de helft van een mosselschelp. De zon striemt duizenden vroege badgasten en de willige blik omvat tij-1-js de lange wandeling naar het dode schip vel^ bikini's: de nieuwe mode blijkt alweer ettelijke vierkante centimeters minder textiel te vergen. De nog bleke nimfen slenteren, veelal een zakje patat in de hand geklemd, in de richting vai het schip het is weer kijken en bekeken worden geblazen. Rijkswaterstaat heeft het wrak omringd met een prikkeldraad afzet ting, als gold het een vervaarlijk beest dat de muil nog wel eeis zou kunnen roeren. Maar nee, van nabij is de „Wan Chun" geheel ovirleden. Uit het openstaande voorruim sliert nog rook op van de brand die daar afgelopen zondag uitbrax. De geblakerde en verroeste romp toont vele tinten zwart, bruin en goorwit: de naam is nog maar half leesbaar het is een trieste aanblik waar in het zand zittende of liggende mensen vanachter het prikkeldraad (het schip is intussen leeggeroofd) gefixeerd naar kijken, alsof ze verwachten dat opeens de „Wan Chun" zich zal oprichten en in net water glijden. Het zal nooit gebeuren. Het schip wordt nu, na de mislukte bergings pogingen, in opdrachit van Rijkswa terstaat in stukken gehakt en a.s schroot verkocht. Binnen 22 weken nadat aan het karwei begonnen wordt moet het klaar zijn; dan zal het brede strand weer van horizon tot horizon ongerept zijn. Mocht het met Pasen mooi weer zijn dan kunt u nog. Dat wordft dan een kwestie van proberen de auto tussen het andere blik te wringen dat richting Castricum sukkelt. De patatboer zal wel aardappelen tekort komen. Door Peter Riemersma Gegevens uit een rapport van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten geven houvast voor enkele voorspellingen. Van de raadsleden zal straks de helft nieuw zijn. En tussentijds, voordat de vierjarige zittingsperiode voorbij is, zal een van de acht raadsleden opstappen. In verhouding zal het verloop in gemeenten met meer dan vijftigdui zend inwoners het grootste zijn. Geografisch gezien herbergen mid den- en west-Nederland de minst honkvaste raadsleden. In een van de vier gevallen, waarin iemand er mee ophoudt, zal hij als reden op geven „drukke werkzaamheden" een veelomvattende uitvlucht. Wie het VNG-rapport, gebaseerd c raadsleden en vrijwel alle zittende raadsleden en vriwel alle zittende raadsleden, leest ziet dat menig raadslid een kommervol bestaan leidt. Z'on man of vrouw zit maar te ploeteren in zijn /haar vrije tijd met vaak onbegrijpelijke ambtelijke stukken; wordt als het ware over spoeld met plannen van het dage lijks bestuur van de gemeente (B en W), dat daarbij krachtige steun krijgt van een actief ambtenaren- korsp. En vooral in kleinere ge meenten vervult menig raadslid ook een „ombudsman"-functie voor de individuele burger. Er zijn er die niet meer met hun vrouw willen winkelen, omdat ze in de super markt dan toch weer iemand met een huisvestingsprobleem tegen het lijf lopen. Ook knaagt het aan raadsleden, dat zij vaak hun gezin verwaarlozen. „Pappa, moet jij nu alweer weg?", is het veel gehoorde kinderrefrein. In kleine gemeenten neemt het raadswerk toch altijd nog dertig uur per maand in beslag, in middelgrote gemeenten ongeveer vijftig uur en in zeer grote gemeen ten (als Den Haag en Rotterdam) neer dan honderd uur. En al dat verk geschiedt ook nog voor een chijntje: gemiddeld een rijksdaal- ler per uur. Democratie op een 'oopje, mag men zeggen. 3ij minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken ligt nu een voorstel van een commissie van Ue VNG de vergoeding aanzienlijk op te trekken. Tot 1500 gulden per jaar voor raadsleden in gemeenten met minder dan zesduizend inwo ners en via een oplopende schaal tot 14279 gulden in gemeenten bo ven 375.000 inwoners. cia Williams (41), de politieke secretaresse van de Britse iajer Wilson, is deze week niet op kantoor geweest. Haar in Downing Street 10, dichtbij die van de premier, is oten. Mevrouw Williams is ziek. Griep is officieel mee- Ze verblijft op dit ogenbUk in haar villa in het graaf- Buckinghamshire, ten noordwesten van de Britse hoofd- ze heeft ook nog een dubbelhuis in het centrum van Lon- [n gezelschap van een Filippijns au-pair-meisje, Linda Dió L tod. De dokter bezoekt haar daar regelmatig. Vijf weken geleden tijdens de eerste regering-Wilson, evrouw Williams voor de algemeen betaalmeester was. In zijn :er met haar baas Harold memoires schrijft Lord Wigg, toen haar intrek in Downing nog George Wigg: „Marcia Williams "ti Direct daarop publiceerde eiste verantwoordelijkheden voor ai rgaans goed geïnformeerde zich op, die haar bevoegdheden als loulevardblad „News of the secretaresse ver overschreden. Zij dat de premier overwoog was iemand die zich aanmatigde een Williams in de adelstand politiek genie en de werkelijke sffen en haar tevens te macht achter de troon te zijn". tot minister van Staat Vrienden van Marcia Williams inkomen van 50.000 gulden hebben op deze verklaring gezegd: Dit zou betekenen dat „Tussen haar en Lord Wigg was het Williams als Lady Wil- haat op het eerste gezicht. De 7#ttlng zou krijgen in het verklaring van Wigg is meer de ogerhuis. Het bericht werd beschrijving van hoe Wigg zijn '7< (owning Street en ontkend. i top van de zeventien Jaar ie boulevardbladen het ene het andere over haar in met de Labour-leider ge- het de waarheid, eigen rol zag". Vast staat dat Marcia Williams een dominante persoonlijkheid is, in wie Harold Wilson groot vertrouwen heeft. In de tijd dat ze zijn politieke secretaresse is heeft ze zich ontwikkeld tot een van zijn meest toegewijde medewerkers. „Haar in vloed", aldus Sunday Times, halve en dikwijls pure eroot geworden dat vele Labour-at- vaak kwamen de tips daarvoor, eks uit het Lagerhuis, gevaardigden geloven dat ze beiden politiek onscheidbaar zijn." Marcia Williams werd in 1932 als van Labour af gevaardigden, Marcia Field in Long Buckby in het 5 Pie soms prominenten, die Williams niet kunnen Na de zien. De verhalen beurs graafschap Northantshlre geboren. ;re school kreeg ze een de middelbare school en van op eigen houtje door studeerde vervolgens aan de univer- Williams namens Harold siteit van Londen, waar ze doctoraal geschiedenis deed. In 1955 trouwde met Edmund Williams, b genomen politieke beslissin- onderhouden betrekkingen met de La- vliegtuigbouwkundig ingenieur. Vijf 2r- jaar later werd het huwelijk de voornaamste tegenstan- ontbonden. Wilsons politieke secreta- Wilson was in die tijd een Lord Wigg, die in 1964 opkomende politicus. Marcia, die typiste was in Transport House, het hoofdkwartier van de Labour-partij in Londen, hield hem op de hoogte van alles wat er gaande was, vooral de vele roddels op partij-politiek gebied. Ze werd tenslotte Wilsons privé-secretaresse door op een advertentie te solliciteren. Toen Harold iin 1963 Gaitskell opvolgde als leider van de Labour- partij, kreeg Marcia Williams een privé-kantoor in 1963 Gaitskeil naast de kamer van de oppositielei der. Een jaar later behoorde Marcia Williams reeds tot de kleine groep vrienden van Wilson, die samen met hem in een Liverpoolse hotel-suite de verkiezingsuitslagen per televisie volgden. Vele vooraanstaande La- bour-politici, die later minister werden in Wilsons eerste kabinet, waren voor dit samenzijn niet uitgenodigd. Die avond in 1964 realiseerde Harold Wilson zijn ambitie ooit minister president te worden en Marcia Williams was eveneens op weg naar Downing Street. Vanaf dat moment begonnen tevens de verhalen en de klachten. Juist de aan Marcia Williams toegeschreven bijzondere kwaliteiten als secretaresse hebben de onvrede en de woede van vele Labour-politici opgewekt. Een van die kwaliteiten is dat ze precies zou weten te zeggen wanneer Harold Wilson op het punt staat een fout begaan. Een andere dat ze feilloos zou weten wat er onder de persoonlijke aandacht van de premier moet komen en wat op een lager niveau (inclusief haarzelf) kan worden afgehandeld. Maar dat is ook juist waar de ellende voor vele Labour-politici begint. Zij zeggen dat zij daar teveel gebruik van maakt. Een Labour-afgevaardigde„Ze gedraagt zich als een soort chef van het kabinet. Ik weet het want ik ben een van de slachtoffers van een dergelijke beslissing". Een ander: „Wat zij zegt is vaak verstandiger dan wat ministers soms zeggen". Weer 'n andere afgevaardigde: „Het is waar dat een aantal leden van Wilsons persoonlijke staf om haar is weggegaan en het is ook beslist waar dat ze grote invloed heeft gehad in een aantal politieke beslissingen, waar het regeringspos ten betreft". Een van de Jonge stafleden van Wilson: „Haar invloed op de premier werkt erg storend voor ons allemaal". Een minder invloedrijk Labour-afgevaardigde, die Marcia Williams „charmant en briljant" noemt, „gelooft dat zij in staat is Wilson om haar vinger te wikkelen." Het verhaal rond Marcia Williams is ook het verhaal van haar familie. Haar zusje is gedurende enige tijd typiste van Wilson geweest, toen deze zijn memoires schreef na de nederlaag in 1970. Haar broer Tony heeft aanvankelijk in een heel andere relatie ten opzichte van Wilson gestaan. In tegenstelling tot zijn zus is Tony lange tijd volledig a-politiek geweest. Hij kent Wilson al jaren persoonlijk, doordat zij lid zijn van dezelfde exclusieve golfclub. Verder ging de vriendschap echter niet. Dit veranderde toen Wilson in 1964 premier werd. Toen reed hij Wilson vrijwel elk weekeinde als een soort onbezoldigd privé-chauffeur van diens kiesdistrict in Midden-Enge- land naar Chequers, het officiële buitenverblijf van de Britse eerste ministers. Pas na de nederlaag in 1970 - nadat er grote ruzies waren geweest binnen de staf van Wilson over het voeren van de verkiezings campagne, waarbij Marcia Williams tot drie keer dreigde op te stappen - kwam Tony Field de persoonlijke staf versterken. Officieel heette het dat hij was1 aangetrokken (zonder salaris) om de administratie op nieuw te organiseren, waarvan de behandeling van de vele brieven aan Wilson (zo'n driehonderd per dag) een belangrijk onderdeel vormden. Maar of hij daar inderdaad voor werd aangetrokken wordt betwijfeld.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11