Libanon verantwoordelijk voor dit bloedbad GAULLISTEN NOG MEER VERDEELD Formatie weer mislukt Goedkoop veilig op ÏÏyresoleI /deband., met de groene stip ixon krijgt dwangbevel Golda Meir in parlement over Kiryat Sjmonach: c5IOWê6 Teqsioeri LEIDSE SPAARBANK GROOTS WELKOM IN MOSKOU VOOR ASSAD NIEUWE GOLF VAN GEWELD IN ULSTER rden (achten Belgie nog steeds zonder regering Politieman moordde gezin uit UjG 12 APRIL 1974 BUITENLAND pA.J fn ji *^c 'sraëlische soldaat op het dak van een van de gebouwen, oor Arabische guerrilla's in het grensplaatsje Kiryath mach waren bezet. De soldaat heeft net een handgranaat binnen gegooid. NGTON (Reuter, UPI) dermlnister van Justitie Henry Pe- Nixon krijgt als eerste tersen beluisteren, ise president een gerech- De commissie had al eerder een ter materiaal te leveren dat mijn gesteld. Woensdag zei de repu- sie voor Justitie van het blikein Rhodes dat de commissie splintergroep, "Algemeen Opperbevel ifgevaardigden nodig oor- woedend was over het antwoord van van het Volksfront voor de BevriJ- aar onderzoek naar het het Witte Huis dat de banden voor- ding van Palestina" de verantwoor- engen van een mogelijke alsnog niet zouden worden geleverd, delijkheid voor de overval voor zich igsprocedure tegen de Het antwoord "liet veel te wensen °P en verlangde de vrijlating van commissie besloot over", zo zei hij. honderd Palestijnse gevangenen uit JERUZALEM (Reuter/AFP/DPA/UPI) Premier Golda Meir heeft Libanon en het Libanese volk verantwoordelijk ge steld voor de Palestijnse guerrilla-aanval op de Noordisraëli- sche plaats Kiryat Sjmonach waarbij volgens de laatste mede delingen, 18 mensen werden gedood en 16 gewond. Kort na het bloedbad zei de premier in het parlement: "Wij beschouwen de Libanese regering en het volk als verantwoordelijk voor he' bloedbad van Kiryat Sjmonach." "De mensen die deze Jongste mis- voor de gijzelaars. De commando' daad bedreven, hebben het gedaan hadden opdracht zichzelf op te bla uit louter lust tot moord en niet uit zen als de Israëliërs zouden probere enig verheven idee van bevrijding, het gebouw binnen te dringen. Dit is geen bevrijding maar zuivere en berekende moord op acht on schuldige kinderen, vijf vrouwen, litairen bestormden het gebouw na drie mannen en twee soldaten. Het een beschieting met terugstootloz- is onze plicht om alles te doen wat vuurmonden. Zij vonden de lijken binnen onze macht ligt om de levens van de drie Arabische commando's van onze mensen in Kiryat Sjmo- die hun actie met de dood hadden nach en overal elders te beschermen moeten bekopen op dezelfde dag da' en dat zullen wij doen", aldus de vorig Jaar enkele Palestijnse leider? scheidende Israëlische premier. bij een Israëlische commando-aar De aanslag van donderdag op Ki- val in Beiroet werden doodgescho ryat Sjmonach schijnt een teken te ten. zijn dat de Arabieren hun in 1968 r* Llbanese prernfer Takkieddh begonnen terreuracties tegen Israë- Solh heeft gezegd, dat Libanon nie- lisch gebied willen hervatten. Dat verantwoordelijk is voor de actie die blijkt ook uit een verklaring van de is uitgevoerd door een Palestijns zelfmoordcommando. "Dit is niet de eerste keer dat deze maand zei dat de guerrilla- Golda Meïr dergeii]ke bedreigingen ctnlHppg Vllln toptiolr VioHrJon rrnnn i - "joma me it aergenjKe bedreigingen nrT i i strijders hun tactiek hadden gewij- uit en het feit dat zij Libanon br- U PPl' 111P1I1DP IfflTlfllnnflt zigd en nu weer in hun vaderlandse schuldigt betekent niet dat Libanon Illl LlLVl UUIIUIUUUI gebieden opereren. Het was omstreeks half zeven in de ochtend donderdag toen drie Pa Solh zei dat Meir blijkbaar voor- lestljnse guerrillastrijders schietend namelijk 'Voor binnenlands gebruik Hij wees er op dat de Pales- tijnse leider Jasser Arafat onlangs in een verklaring heeft gezegd dat alle 18.000 meest geharde pioniers, bin nenreaiden en een (wegens de paas vakantie leeg) schoolgebouw en een gU7rriïia-acthdteiten ï'3 Libanon huis binnendrongen. Vrywel meteen zijn stopgezet, loeiden in Kiriyat Sjmonah de sire nes en vluchtte de bevolking naar de schuilkelders. Vanuit het bezette huis, waar zij gijzelaars zouden hebben gehad, schoten de Palestijnen op alles wat bewoog. Het Israëlische persbureau Itim meldde later zelfs dat zij kin deren uit het raam op de derde ver dieping hadden gegooid. Al spoedig na de bezetting eiste 'n Qderdag met 33 tegen lij twee onthoudingen, na- ivoren een poging op het loment om tot een com- komen door de commissie pen. rdat de commissie zou be et bewijsmateriaal gerech- vorderd zou worden, bood rocaat James St. Clair aan ele van de 42 geluidsban- e dragen die de commissie it. Eerder deze week toen lie commissie gestelde ter- haar op 25 februari geda- verstreek, had het Witte weten dat de banden het einde van het paasre- het Congres beschikbaar nen. Men wilde de geluids- rst zelf bestuderen. Het inden met gesprekken van nt met zijn voornaamste uit die tijd. Haldeman iman vlak voor en vlak na- Kident liet weten op de ïijn van pogingen het Wa- lulsterschandaal. Ook wil tesie gesprekken tussen de vroegere minister van Ichard Kleindienst en on- Israëlische gevangenissen in ruil ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor MOSKOU (UPI/DPA) Presi dent Assad van Syrië is in Moskou op grootse wijze ontvangen. Hij reed in een open auto van het vlieg- worpen als een vrije kandidaat, on- veld naar het centrum van Moskou afhankelijk van partijen en belan- door straten, die door vele toeschou- gen groepen. Zijn kandidatuur heeft wers waren omzoomd. Naast Assad het nog onduidelijker gemaakt welke stonden in de auto de leider van van de niet-linkse kandidaten de eer PARIJS (AP) De Franse minister van Post- en Telegraaf in de huidige regering, de 53-jarige Jean Royer, die zich in de afgelopen maanden een brede aanhang heeft verworven onder kleine zelfstandigen heeft donderdag bekendgemaakt, dat hij zich kandidaat stelt voor het presidentschap. Volgens waarne mers is Royer is s-aat miljoenen stemmen af te snoepen van de zei dat hij uls officiële kandidaat belangrijkste kandidaten, Chaban-Delmas, Giscard d'Estaing en van de Gauihstische partij het best in oor» rwicitta ci.. Mitterand. (minister van Buitenlandse Zaken)' Michel Jobert daartoe". Chaban-Delmas legde de nadruk op het gevaar dat Frankrijk onder communistische invloed zal geraken Mitterand wint. Chaban-Delmas Royer, die ook bekendheid heeft Mitterand, heeft zich nog niet over verworven door een krachtige cam pagne tegen pornografie zou ook veel stemmen kunnen trekken van konservatieve kiezers die anders op Chaban-Delmas of Giscard d'Esta ing zou hebben gestemd, aldus deze waarnemers. Royer heeft zich opge- de Communistische Partij in de Sow- Jet-Unie, Brezjnew, en president Podgamy. Premier Kasygin zat achterin. De Syrische president, die drie da gen in Moskou blijft, zal naar ver luidt spreken over militaire hulp aan Syrië, aangezien de strijd aan het Golan-front veel oorlogsmaatre- riaaj heeft gevergd, en over economi sche hulpverlening aan Syrië. ste ronde op 5 mei zal overleven. De twee andere Gaullistische kan didaten voor het presidentschap, Jac ques Chaban-Delmas en Valery Gis card d'Estaing, hebben beiden laten doorschemeren dat zij de onafhan kelijke Franse buitenlandse politiek zullen voortzetten als zij gekozen worden. De kandidaat van de Socia listen zijn mogelijke beleid uitgelaten. In een interview voor de radio zei Chaban-Delmas „de onafhankelijk heid van Frankrijk moet bewaard blijven en ik volg met veel instem ming en waardering de pogingen van BRUSSEL Ruim een maand na de algemene verkiezingen Boudewijn in totaal twee urein rond tussen de bloeiende struiken en bo men en langs de gladgeschoren ga zons. wellicht had hij het idee dat een beetje frisse lucht de neren heeft België nog geen nieuwe regering. De katholieke kabi netsformateur Leo Tindemans, die aanvankelijk zijn voorkeur uitsprak voor het herstel van de drie partijencoalitie van chris ten-democraten, socialisten en liberalen heeft na wekenlang geen kwaad zou doen, na de verhit- werken zijn pogingen om een rooms-rood kabinet te formeren te discussies in de doorgerookte ka- opgegeven. De socialistische BSP liet hem terstond weten dat ,11-11 n /—IT TTl vvatui UC WX OI zij niet opnieuw samen met de liberalen willen regeren. CVP woning heeft, en BSP hebben samen in de kamer van Volksvertegenwoor digers een ruime meerderheid (131 van 212 zetels), Katholieken Het staatshoofd drong er bij de en liberalen daarentegen zouden alleen een minderheidsrege ring kunnen vormen (samen 102 zetels). (Reuter)' De opstandi- Q in het noorden van Irak hun radio al him volge den 18 en 38 Jaar op leven zich onmiddellijk bij rapen te melden. "Stem van Koerdistan" (öe woensdagavond dat De grote handicap voor Tindemans de Iraakse regering on- bij zijn formatiepogingen is de in- bereikt, maar toen de overeenkomst |k lijkt. De radio zei dat Ider Moestafa Barzanl be lt zijn strijdkrachten te der ae socialisten veel meer bereid bleek dat op alle punten toch nog Q. nu de regering in Bag- heid om aan een regering deel te belangrijke meningsverschillen wa- reservisten heeft opge- nemen dan in Wallonië. De Waalse ren blijven bestaan. Maandag kon socialisten, geleld door André Cools, men dus mede voorzitter van de BSP, wor den in him oppositionele houding eindeloos verder gaan" gestijfd door het socialistische vak- Tindemans toen. verbond ABW, dat onder aanvoe- partijvoorzitters op aan het land spoedig aan een nieuwe en stabiele regering te helpen, met het oog op de moeilijke economische situatie. In vier knelpunten een akkoord was liberale kringen toonde men zich rige Koerdenleider, die al ireu 1930 voor de rechten olk vecht, heeft de jongste van Bagdad voor een be- tonomie van de Koerden o noemde woensdagavond i-mlnisters die begin tot de regering in Bagdad treden verraders. Hun be- V'as niet door Barzani W, aldus de radio. terne verdeeldheid van de BSP in in het weekeinde door een redaotde- Vlaanderen en in Brussel is er on- comité op schrift zou worden geteld. van voren af aan be ginnen. „Het kan zo natuurlijk niet verzuchtte van de onderwijskwestie heeft in Katholieke kringen nieuw voedsel gegeven aan de veronderstelling dat de BSP zich door Tindemans naar de oppositie wil laten verwijzen. De socialisten verlangen van de CVP de erkenning dat in gebieden waar een gemeenschapsschool wordt ge vestigd, alle andere scholen (dus ook de katholieke) overbodig zijn. Gemeenschapsscholen, zio is de brdoeling, zullen aan iedere overtui ging ruim baan geven, zonder dat deze vrijheid zal worden gebruikt om bekeerlingen te maken. De socialistische stelling luidt nu: waar een gemeenschapsschool bestaat is „verwonderd" over de interventie de^vrije sohookeuze verzekerd. BELFAST (Reuter) Aan de vooravond van Pasen 58 jaar na Communisten, ~Fran?'ois f® PaasoPstand tegen de Britten - zijn in Noord-Ierland weer tal van aanslagen gepleegd. Twee soldaten kwamen om en twee werden gewond, waarmee het totaal aantal doden in ruim vier- en-een-half jaar geweld is gestegen tot 994. Een Britse militair kwam om en een werd ernstig gewond toen hun voertuig bij Lisnaskea. bij de grens met Ierland, op een laqrlmijn reed bij een routine-onderzc**. in een huis in Dungannon, ten westen van Belfast, werd een soldaat gedood en een gewond door een explosie kort nadat zij het pand hadden betreden op zoek naar wapens. In Lisnaskea werd grote schade Volgens hem zou de verkiezing van Mitterand „leiden tot een een partijstelsel, volledige censuur, be perking van vrijheden, Kortom de hel." BRUSSEL (ANP) De 3&-J-lrig* Belgische politieagent Constantinus Dhondt heeft vannacht zijn vrouw en drie kinderen doodgeschoten. Zijn vrouw, Godelieve de Bruyker. dood de hij met twee schoten uit zijn dienstwapen. Vervolgens schoor hij zijn drie kinderen, de ll-jarige Ma rijke, de 6-jarige Johan en de 5-Ja- rige Hugo in hun slaap dood. Aanleiding tot dit echtelijke dra ma was een ruzie. In de buurt was bekend dat het tussen de agenr en zijn vrouw al jaren niet meer vlotte. In de laatste weken zouden grote spanningen in het gezin ontstaan zijn als gevolg van moeilijkheden die de agent in zijn werk ondervond. Woensdagavond omstreeks tien uur mers van de Lambetmonitstr aat waar de eerste minister zijn ambts- bus tot ontploffing kwamen. Eerder op de dag vernielde een krachtige bom winkels in een straat in Londonderry. De Britse regering heeft met het oog op de golf van geweld deze week strenge veiligheidsmaatregelen in het vooruitzicht gesteld. Over het industrieel overheidsinitia- secretaris-generaal Georges tief en de abortusproblematiek werd ring Debunne een adicale koers wil va ren. Tindemans stelde aan het begin van zijn formatieperiode een docu ment op waarin hij de krachtlij nen" van een toekomstig regerings beleid uiteenzette. Dit stuk beper- te zich in hoofdzaak tot sociaal- economische problemen, omdat de Belgen zich volgens de formate ui in van het hof, omdat hierin een al te duidelijke aanmoediging" werd ge zien van een rooms-'rode coalitie. Hieraan werd nog toegevoegd dat een regeerakkoord tussen liberalen en 'katholieken zeer snel tot stand zou kunnen komen als het overleg van Tindemans met de BSP zou vastlopen. De stap van de koning had inder daad tot gevolg dat de onderhande lingen werden voortgezet. De socda- weest, ging die avond voor de twee de keer naar het paleis in Laken. Op grond van zijn ongewijfeld som bere relaas ontving de vorst vervol- derd. Die tegenvoorstellen kwamen partijbureau van de BSP die dag vijf uren onafgebroken had verga- In Riad Koning Hoes- ordanië is gisteren in Riad de eerste plaats zorgen maken over Eynde en André Cools), CVP-voor- ra voor besprekingen met >al van Saoedl-Arabië. week heeft de Jordaanse Damascus al besprekingen president Hafez Assad. kwesties als het behoud van de koopkracht en van de werkgelegen heid. Vorige week vrijdagavond maakte zitter Wilfried Martens en de voor zitter van de Waalse zusterpartij (de PSC), Jean-Ferdinand Nothomb. Met zijn vijf opeenvolgende ge- gisteren in het formatieheraad aan de orde. Tindemans wilde in elk ge val de discussie over de knelpunten voor het eind van de week afron den. Zijn oorspronkelijke ambitie was vóór Pasen met een kabinet te komen. hij optimistisch bekend dat over de sprekspartners wandelde koning Dat de socialisten zo'n punt maken CVP vreest da.t het onderschrijven van ddt standpunt een doodvonnis termijn betekent voor het katholie ke janderwijs. De liberalen die voorstanders zijn van de gemeen schapsschool, hebben zich gehaast om te verklaren dat dit schooltype aan niemand mag worden inge drongen. Daarmee hopen zij zichzelf natuurlijk aantrekkelijker te maken als regeringspartner voor de CVP. Maar ook in socialistische kring, en met name bij het onderwijzend personeel bestaat veel verzet tegen het project van de gemeenschaps scholen. Dat hangt samen met het feit dat op dergelijke scholen slechts de helft van de leerkrachten afkomstig hoeft te zijn uit het rijksonderwijs, tegen driekwart op de bestaande openbare scholen. Het ziet er dus naar uit dat een op zichzelf interessant experiment als de gemeenschapsschool de inzet is geworden van een ondoorzichtig po litiek spelletje. veroorzaakt toen springstoffen in een kwam de agent van zijn dienst thuis. Er ontstond eesn ernstige ruzie 'us- sen hem en zijn vrouw, waarbH de vrouw hem met een fles te lijf ge gaan zou zijn. Dhondt verliet *.ijn woning om buiten een beetje tot bedaren te komen. Rond mi ider- nacht keerde de man naar huis te rug, waar hij de voordeur op slot vond. Hij trapte de deur in en Kwam binnen oog in oog met zijn vrouw te staan. De vrouw bedreigde hem op nieuw met een fles, waarna de man zijn dienstwapen greep eti zijn vrouw neerschoot. Toen de zwaargewonde vrouw om haar kinderen riep maak te de agent haar met een nekschot af. De man liep vervolgens naar bo ven waar hij zijn drie slapende kin deren met schoten tussen de ogen doodde. Mislukt De Belgische kabinets- De formateur Tindemans heeft gister avond verklaard dat de onderhande lingen over de vorming van een re gering zijn mislukt. Hij zou vanoch tend de koning verslag uitbrengen over zijn mislukte coalitie van chr. en socialisten. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9